Stichtsche Hypotheekbank. Pandbrieven M. VERHEUL, Rotterdam A. JANSEN Schoenen en Laarzen t Advertentien. SGHREUDER I BAKSTEEN M. VERHEUL, Elisabethdwarsstraat, ROTTERDAM. 1 Varkensvoer merk MVït9 het beste! Lijnzaadschilfers \c/ BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. 201TDER TWIJFEL S) 3 Telef. no. 19 O ZANDPAD B 221-222 MIDDELHARNIS Ook te leveren naar maat. Overal te ontbieden. Broek-en Beenkappen in alle soorten en prijzen. O een snaak van vertrouwen Binnenrotte 110, ROTTERDAM. TELEP. INT. 3807. Boothstra&t 15 Utrecht - Telephooa No. 1915. De BANK geeft uit: 7617 iu stukken van f IOOO.f 500.f lOO.en f SO.— Vertegenwoordiger voor Overflakkee en Goedereede C, ALBI.AS, Eendrachtstraat, Middelharnis. BING 1244 Aan- en Verkoop van EFFECTEN. Voorschotten en Bedrijfskapitaal vanaf f 500.tegen eene rente van 5% voor korte en lange termijnen tegen uiterst billijke conditiën. Incasseering op Binnen- en Buitenland. Plaatsen gelden a deposito. Assureeren tegen Brandschade. Sluiten Levens - Ongelukken Verzekeringen. Correspnflenteii der grpjtste in Nederland gevestigde HpottieektaM 1^" - Een floor ons plaatste Motorinstallatie ZIEN, is ONS een - Motorinstallatie KOOPEN. - H Doet uw voordeel met wat een ander ondervind. J. L SPOORMAKER, bericht de ontvangst van een PRACHTIGE SORTEERING van de meest gewone tot de ALLERFIJNSTE en NIEUWSTE MODELLEN. g»anwiifciN>niWiwi -J— DE STORM. De storm, die Zondag over geheel Europa woedde, heeft op de kust van Frankrijk een geweldigen stormvloed veroorzaakt. In de bekende zeebadplaatsen Tréport, Mers, Dieppe Pourville en Saint Valery-en-Caux werd voor al aan de casino's en de in de nabijheid van het strand staande villa's groote schade aan gericht. Laatstgenoemde plaats staat gedeel telijk onder water. Ook in Engeland heeft de storm groote verwoestingen aangericht. Het Theemsdal is feheel overstroomd. De straten van Sonning hiplak en Wargrave staan onder water. De laag gelegen streken van Herfortshire zijn eveneens overstroomd. Gedurende den or kaan, die Zondagochtend aan de kust woedde werd de Zweedsche bark „Trifolium" op de rotsen te pletter geslagen. Vijf man van de uit elf man bestaande equipage verdronken. Op verschillende plaatsen hadden nog schip breuken plaats, zonder echter menschenle- vens te eischen. De lersche kust had vooral veel van den orkaan te lijden. Een vreeselijke storm woedde ook in Zuid- Rusland. In den nacht van den lldenopden 12den Maart begon de stormwind in een or kaan over te gaan. Overal werden schuttin gen omgeworpen, ijzeren daken afgerukt en in de lucht geslingerd. Het was onmogelijk de oevers van het Azofmeer [te naderen, daar de geheele omgeving overstroomd was. De golven van het meer sloegen over de land tongen en de baai vormde een geheel met het meer. De brandweer kwam de arme be volking te hulp. In de stad werden een aan tal huizen verwoest, terwijl van verscheide ne kerken de kruizen afgerukt werden. De straten liggen bezaaid met uithangborden en gevelsteenen. Op de houtopslagplaatsen werd de houtvoorraad door elkaar geworpen en 't aanwezige stroo door den wind meege voerd. De visschers-booten in de haven wer den van de ankers gerukt en verbrijzeld. Van de graanschuren werden de daken wegge slagen, terwijl een groote voorraad meel weg woei. De aangerichte schade is aanzienlijk. FRANKRIJK. Een aanslag op Calmette. Op 16 Maart loste mevr. Caillaux, de echtgenoote van den minister van Finantien, in de bureaux van de „Figaro" verscheidene revolverschoten op Calmette, den directeur-hoofdredacteur van dit blad. Calmette werd gewond en stierf eenige uren later. Deze aanslag staat in verband met de felle persoonlijke campagne, die sedert geruimen tijd door Gaston Calmette in de „Figaro" tegen den minister van Finantien Caillaux gevoerd wordt. Het meerendeel der beschul digingen, die tot nu toe door Calmette tegen den Minister van Finantien te berde gebracht werden, bleven of onbewijsbaar, of niet steek houdend. Uiterst kwaadaardig was de pu blicatie in de „Figoro" van Vrijdag jl. van een eigenhandig schrijven door Caillaux, ja ren geleden aan een „vriendin" gericht, waar in de minister verklaarde, daf hij onder den schijn van de belasting op het inkomen te verdedigen, haar bestreden had. Naar aan leiding van dezen nieuwen aanval hadden in de [Fransche Kamer opgewonden debatten plaats en sprak een der afgevaardigden van den sfeer van corruptie, die het kabinet om gaf. Waarschijnlijk is het deze jongste aan val van Calmette, die de vrouw van den mi nister alle zelfbeheersching heeft doen ver liezen, zoodat zij tot een opzienbare daad als den moordaanslag op den directeur van de „Figaro" kon overgaan. Toen aan den minister Caillaux de waan zinnige daad zijner echtgenoote meegedeeld werd, heeft deze onmiddelijk schriftelijk zijn ontslag bij den minister-president ingediend. Mevrouw Caillaux is de gescheiden vrouw van Léo Clarétie. Het gebeurde verwekt in Parijs een enorm sensatie. RUSLAND. De conferentie te Petersburg. De gewich tige conferentie, die in den nacht van Zater dag op Zondag te Petersburg in het kabinet van den Doema-president gehouden is en waaraan, behalve minister-president Gorem- kin de minister van Buitenlandscbe Zaken Sasonof, de minister van Oorlog Suchomli- nof en de minister van Financiën Bark, 65 Doema-afgevaardigden deelnamen, verdient wel de qualificatie: geheim, want van de daar gehouden besprekingen is slechts zeer weinig uitgelekt. Het eenige, dat met zeker heid gezegd kan worden is, dat minister-pre sident Goremkin een redevoering heeft ge houden, waarin hij uiteenzette hoe hij zich de samenwerking tussen de regeering en de volksvertegenwoordiging voorstelde en de Doema opwekte tot een gemeenschappelij- ken arbeid, welke bij de behandeling van ge wichtige vraagstukken volstrekt noodzake- was. Na hem voerden Sasonof en Suchom- linof het woord over de buitenlandsche po litiek en de landsverdediging. Zij wezen daar bij op de enorme credieten (ongeveer 500 millioen roebel), die de regeering op het oogenblik van de Doema verlangt. Het de fensie-wezen zou tot de hoogste volmaakt heid worden opgevoerd, echter steeds de be langen van de vrede dienend. ZWITSERLAND. De strijd tegen de hazardspelen in Zwit serland. In Zwidserland is op het oogenblik een volksbeweging gaande, welke er naar streeft, alle hazardspelen afgeschaft te krij gen. In West-Zwitserland aangevangen, breid deze actie zich langzamerhand ook tot Duitsch Zwitserland uit. Onlangs zijn te Zürich en Bern commissies gevormd ter organisatie aan het inzamelen van handteekeningen, en omstreek" 'celeden werd de tekst tTEN. Noord-Albanië. amilies ver- en Noord- Constanti- 'i^iblikheb- e gezin- Qg'rieksche hunne Turkije ood- ïor- t geen sprake kan zijn. Men kan aldus Kel- lerman wel vertrouwen hebben in den te- genwoordigen president, maar dit vertrouwen berust slechts op den persoon van Yuan Shi Kai. Tegen hem wordt sterk geagiteerd, zoo wel door de Kuo Min Tang-partij als door den Witten Wolf. Mocht Yuan Shi Kai de leiding der republiek ontnomen worden, dan zou vermoedelijk alles weer aan het wanke len gebracht worden. Tot dusverre is het niet bekend, dat andere mogendheden het voorbeeld van Rusland, dat zijn troepen wilde terugtrekken, gevolgd hebben. In ieder geval is de aanwezigheid der Duitsche troepen voor- loopig nog onontbeerlijk. Zaken doen in den trein. Eenige dagen geleden woonde iemand in den trein van den Haag naar Rotterdam het volgende avontuur bij De trein was goed en wel in beweging, toen een persoon opstond en een bundel vi sitekaartjes uit zijn zak nam, welke hij be gon rond te deelen. Ik kreeg er ook ééner stond op: 's mans naam en "Handelaar in Lompen en Beenderen. Geeft de hoogste prij zen voor gedragen kleeding. Laat zich aan huis ontbieden,,. Dit is nu wel zoo slim niet, maar nadat de kaartjes waren rondgedeeld, kwam de man één voor één de reizigers bepraten, wat tengevolge had, dat hij aardig wat adressen opschreef. Hij had zelfs een zak goed bij zich, waar in tal van kleedingstukken, welke hij pro beerde te ruilen of te verkoopen. Er was een man, die zin had in een broek. Na eenige woorden over den prijs was de broek ver kocht, met deze conditie, dat de pantalon, welke die (persoon aan had, aan den koop man zou komen. De passagier ging even op het balkon van den trein en kwam eenige oogenblikken later met z'n nieuwe fantasie tje binnen. Toen waren we ongeveer in Rot terdam Regen. In 24 uren is jl. Vrijdag in den polder van hét 4e en 5e Veendistrict in Fries land 1 cM. regen gevallen. Deze polder is 4000 H.A. groot zoodat die cM. een water massa beteekent van 400,000 M3. Dat water moet weer uitgemalen worden. Het polder bestuur heeft daarom naast het nieuwe stoom gemaal ook het oude weer in werking ge steld. (N. C.) De geheimzinnige sleutel. In een stations gebouw las iemand op de met 00 beschil derde deur het volgende onderschrift: "De sleutel bevindt zich bij den portier. Is deze afwezig, dan vrage men dezen aan bij den stationchef. Een grappenmaker heeft hier aan toege voegd "In hoog-noodige gevallen wende men zich direct tot den directeur-generaal der staats spoorwegen, Utrecht." (H.b.l.) De brand aan boord van de "Frisia,,. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. C. Zondagmiddag te 6 uur is- de mailboot „Frisia" van den Kon. Holl. Lloyd, die, gelijk wij reeds gemeld hebben, op de thuisreis een vrij ernstigen brand heeft gehad, te Am sterdam binnengevallen. De kapitein, de heer J. J. Groot, had uit Lissabon aan de directie der maatschappij geseind, dat er brand was geweest in het bagageruim, doch dat deze met eigen middelen gebluscht had kunnen worden. Wij kunnen hieromtrent thans het volgende mededeelen Het was twee dagen na het vertrek uit Rio de Janeiro, zoodat de „Frisia" in volle zee was, toen tijdens het diner de kapitein plotseling gewaarschuwd werd, dat er zwa re rookwolken sloegen uit het bagageruim, hetwelk zich ongeveer midscheeps bevindt. Reeds onmiddelijk daarna sloegen de vlam men uit het luik, zoodat het onmogelijk was de opvarenden (ongeveer 59 le klasse, 60 2e klasse en 500 tusschendekspasagiers) nog onkundig te houden van hetgeen er gaande was. Hier en daar ontstond een begin van pa niek: sommigen hadden reeds de zwemves ten aangedaan, en eenige passagiers waren naar de sloepen gesneld en trachtten deze los te krijgen, wat hun belet werd. Vooral onder de landverhuizers tusschendeks dreig de een groote verwarring te onstaande ka pitein en de officieren hadden intusschen zich ervan kunnen vergewissen, dat, hoezeer de brand zich ernstig liet aanzien, er geen on middellijk gevaar bestond voor het schip, en men er zeer waarschijnlijk in zoude slagen het vuur spoedig, zoo niet te blusschen, dan toch meester te worden. De gezagvoerder deelde dit aan de passagiers en opvarenden mede op een zoo overtuigende wijze, dat het begin van paniek spoedig bezworen was. Gelijk reeds blijkt uit het eerste telegra fisch bericht uit Lissabon, heeft de beman ning zich bij het blusschen van den brand en het handhaven van de orde voorbeeldig gedragen, en de zeer moeilijke taak der of ficieren daardoor niet weinig vergemakke lijkt. Het bleek onmogelijk den vuurhaard te bereiken; de pogingen, om de vlammen met het Clauton-apparaat te blusschen bleken vruchteloos, waarop het ruim werd afgedekt zoodat de luchttoevoer werd afgesloten. Twee dagen lang werden nu massa's water in het brandende ruim gespoten: daarna meende men, dat de vlammen wel gebluscht zouden zijn, maar toen het ruim weder geopen werd, sloegen opnieuw rook en vlammen uit. Nog maals werd het luik afgedekt en toen hervatte men het spuiten. Toen de brand bijna 5 dagen geduurd had besloot de kapitein het ruim vol te doen loo- pen, waardoor het schip aan stuurboordzijde zware slagzij kreeg, Nadat door dezen radi calen maatregel het vuur aan den anderen kant gebluscht was, werd het ruim ook aan den anderen kant onder water gezet, waarop het schip zich oprichte en vervolgens zware slag zij over bakboord kreeg. De brand was thans echter gebluscht. Den volgenden dag werden de passagiers bij de bagage toegelaten. Het vuur had vooral verwoestingen aangericht onder de armoe dige boeltjes van de landverhuizers; bijna niets was onbeschadigd gebleven, en voor zoover het niet verbrand was, dreef alles van het water. Natuurlijk hadden slechts zeer weinigen van de tusschendekspassagiers hun ^aeage verzekerd, hoewel op de passagebil- uitdrukkelijk vermeld staat, dat de .riiappij niet aansprakelijk is voor scha de bagage. 3 dra geleek het geheele voordek en de 9. zp een markt van afgedragen kleeding- HL die aan lijnen te drogen gehangen aaOnder de tusschendekspassagiers. -Spanjaarden, heerschte begrijpelijker grootste wanhoop en verslagenheid, /ernamen, dat ook aan het schip door het vuur vrij ernstige schade is toegebracht; onder en terzijde van het bagageruim bevin den zich n. 1. de vrieskamers, waarvan alle installaties vrijwel geheel vernield zijn. Onmiddelijk na het uitbreken van den brand had de „Fria" draadloos verbinding met een viertal Oceaanstoomers in de nabijheid, die zich gereed hielden om op het eerste sein ter hulp te komen. Het is echter gelukkig niet zoover gekomen, dat dit noodig werd. Omtrent de oorzaak van den brand moet nog niets gebleken zijn. Proeve van Welsprekendheid! Niet aan ieder is de gave van het woord verleend. Een autoriteitspersoon, wiens naam er niet toe doet, aan het hoofd staande eener in- richting, die er evenmin toe doet, wilde de zer dagen zijn jongelui attent maken op het 100-jarig jubeleum der Kweekschool voorde Zeevaart te Amsterdam als stimuleerend voor beeld. Terwijl een verwachtingvolle stilte in de zaal heerschte, trad, zoo vertelt de Tel,, de autoriteit naar voren, kuchte, humde, schraapte zijn keel en begon rochelend „Jongelui de kweekviering van de Feestschool voor de Zee ik meende na tuurlijk de Feestvaart van de Kweekviering van de Zeeschool hm ik bedoelde de zeeviering van de feestschool voor de kweek- vaart ja dat wil zeggende Vaartvie ring van het Zeefeest de Zeeschool van de kweekviering van het vaartfeest in het kort, jongelui De vieringvaart van het kweekfeest Deschoolvieringvan dekweek- vaart Toen gaf de autoriteit het op, lijkbleek en druipend. Vuur en water. Op de glasfabriek der firma Van Hoytema en Co., te Culemborg, werkt van Zondagmorgen af een ploeg ar beiders dag en nacht met brandspuit en cen- trufugaalpomp, teneinde de vuren van water vrij te kunnen houden. Noodlottige vergissing. Mej. Koekoek, uit de Blasiusstraat te Amsterdam, heeft gistermorgen bij vergissing zuringzout inge nomen. In het Israëlietisch ziekenhuis is zij overleden. (Tel.) De slang verslond hem! Naar luid van een bericht uit Rangpur in Bengaleq was eenige dagen geleden daar een koopman ge heimzinnig verdwenen. Men vond op een landweg zijn kar onbeheerd staan, maar van den man was niets te bekennen. Tot iemand van de politie in het zand een spoor vond, dat hem voerde naar een boschje in de na bijheid. Daar zag hij een reusachtige tijger slang opgerold liggen. Hij schoot het dier dood. Het was zes meter lang en bleek, bij opensnijding, het lijk van den vermiste te bevatten. Voor de „eer" bedankt. De heer A. Spruyt, die als brievenbesteller te Rotterdam met goed gevolg het examen voor de acten staats huishoudkunde en staatsinrichting heeft af gelegd en van wien „Het Volk" heeft gemeld dat haar partijgenoot zal worden geplaatst aan het hoofdbestuur der posterijen, komt op tegen de benaming partijgenoot door „Het Volk" hem gegeven. In een briefje inde „Rot- terd." verklaart de heer Spruyt geen lid te zijn van de S. D. A. P. en dat ook nooit ge weest te zijn. Wel is hij een reeks jaren in de vakvereeniging geweest, doch de ervarin gen, welke hij daar opdeed, waren van dien aard, dat hij er reeds eenige jaren geleden voor goed uitgetrokken is. Een vreemd avontuur. Vrijdagavond gaf bij aankomst te Rszendaal van een trein uit Amsterdam een reiziger kennis, dat iemand al ongeveer twee uur in de retirade was. Bij onderzoek bleek de retirade gesloten; odder het rijtuig zag men twee beenen uit den closetpot steken. Na openbreking van de deur vond men een hofmeester van de marine uit den Helder in bewusteloozen toestand. Met groote moeite werd de man er uit gehaald. Nadat hij tot bewustzijn was gebracht, ver klaarde hij te Haarlem naar de retirade te zijn gegaan, maar het closet vies vindende, wilde hij daarop gaan staan en toen, door een plotselingen schok van den trein, is hij er afgegleden en in den kokerweggezonken. Met groote' inspanning had hij zich weten vast te houden, maar door vermoeidheid en angst was hij weldra bewusteloos geworden en zoodoende heeft hij door roepen als an derszins niemand kunnen waarschuwen. Den volgenden morgen heeft onze lands verdediger gezond en wel zijn reis naar Mid delburg voortgezet. Hoog water. Uit Arnhem: Deed de geringe val hedenmorgen vermoe den, dat de was van den Rijn thans tot stil stand was gekomen, hedenavond bleek reeds, dat de rivier in den loop van den dag weer ongeveer 2 centimeter gewassen was, en volgens berichten van de schippers zou ook Bovenrijnsch weer was worden gemeld. Uit Hardenberg: Dejgansche omgeving staat hier uren ver onder water, het marktplein loopt onder. In den Velde moesten twee gezinnen hun woningen veriaten. Wanneer de toevoer van water uit Duitschland zoo blijft doorgaan, is het ergste te vreezen. Uit Ameide aan de Lek: Hedenmorgen bij vloed stond het water 3.65 M. A. P. er van dijk tot dijk. Delos- en laadplaats alhier is geheel overstroomd in den afgeloopen nacht is de kade van den Uiterwaard en het nabiirige Tienhoven be zweken, en het land overstroomt. Uit Grave Daar de Maas voor deze gemeente nog voortdurend sterk wast, is men verplicht ge weest reeds een kisting van meerdan400M. lang te maken op de overlaatkade van de Beersche Maas. Ofschoon men dus de Maas keert, is er thans zooveel kwel- en Peelwater, dat over verschillende wegen, gelegen in de bedding van de Beersche Maas, reeds water stroomt o.a. ook over den provincialen weg van Gra ve naar Ravenstein, nl. in het wegvak tus- schen Velp en den Maasdijk. De peilschaal te Grave teekent thans 10,41 M. boven N. A. P. Uit Ochten Door 't bezwijken van de waterkeering is de steenoven van den heer v. d. Looonder- geloopen. Ruim een half millioen steenen zijn bedorven, Gisternamiddag zijn op last van hoogheem raden van Rijnland alle sluizen van vaarten, i loozende op den Ouden Rijn gesloten. De molens en watermachines hebben opgehou den te werken. Uit Deventer: Het verkeer over de schipbrug is tenge volge van den buitengewonen hoogen wa terstand gestaakt moeten worden voor voer tuigen. Het water bereikte heden een hoogte van 6.10 M. boven A.H. De straten bij den IJsel zijn overstroomd, en de passage is er onmogelijk. De tuiniers nabij Deventer in het bizonder op de z.g. Steenenkamer, in de ge meente Voost, doen wanhopige pogingen om wallen op te werpen, ten einde hun groen- tekweekerijen nog vooroverstroomingtevrij waren: het laat zich aanzien, dat hun moei te vergeefsch zai zijn. Door den hevigen N. W. wind, die Maan dagavond de golven hoog opjoeg, is vrij groote schade aan de schipbrug toegebracht. De passage was door de politie verboden, daar die te gevaarlijk werd geacht. Heden morgen mochten voetgangers de brug weer overgaan. Uii Culemborg: Het water van de Lek alhier is nog 3c.M in één etmaal gewassen; de rijkspeilschaal wijst nu een stand aan van 5.83 M boven N. A. P. Aangezien de weg aan de overzijde voor eert groot deel onder water staat, wordt er sedert vanmorgen niet meer per gierpont overgevaren; alleen per roeiboot. De voertui gen gaan te Vianen over de schipbrug. Uit Twenthe: Opnieuw staat na dejregens der beide laatste dagen een deel van Twenthe blank, zijn verscheidene straten ondergeloopen en boe renhoeven geïsoleerd. Uit Millingen: De waterstand is hier sedert gisteren gelijk gebleven, n.l. 14.72 A.P.. Naar den kant van F.rwen en Aerdt lijkt de rivier een zee, want de Oude Waal en Rijn zijn ineenge vloeid, en dat geeft een breedte van ruim een uur gaans. De huizen in den Miiling- schen buitenpolder zijn thans buiten gevaar, daar men door 't leggen van bosschen en 't instorten van puin de inwerking van den golfslag heeft gestuit. is het koopen van DiamantwerkenHorloges, Goud, Zilver, Pendules, Klokken enz. Daarom wijzen wij onze lezers bij voortduring op het ten deze sedert 25 jaren zonder eenige reserve aan te bevelen adres van 41 O 9 O De Directie. A. DIKS Rz, G. J. ELLERMAN. Abt Bu met het oog op de den laats ten tijd voorkomende knoeierijen wordt door mij reeds bij afname van 1000 Eo. koeteloos onderzoek toegestaan op zuiverheid. Ondergeteekende herinnert er H. H. Landbouwers aan dat hij de eenige contractant is van bovenstaand artikel. Bij de echte 8. W.O. schilfers staat bovenstaand merk niet alléén op de zak doch op het loodje aan de zak. Ook voor levering in het seizoen 1918/1914 wordt gaarne aanbieding gemaakt door Een die ondervinding heeft schrijft ons: Aangaande de 3'/2 P-K- lichtgasmoter nu één jaar geleden door B U aan mij geleverd, deel ik U mede dat de machine mij uitstekend voldoet en buitengewoon voordeelig in gebruik isdit controleer ik met de gasmeter en ik reken van 5—6—7 cent per uur, maar dit laatste cijfer alleen bij zeer groote krachtsinspanning. Niet alleen B dat de machine nimmer weigerde, maar hij blijft ook even zacht loopen als bij het eerste proefdraaien. Hebt U soms koopers dan ben ik niet ongenegen hun de machine te laten zien. H Na groete, A. VAN OOSTENBRUGGE Hz-, Mr. Wagenmaker, Dirksland. Vraagt eens aan omtrent onze BENZINE-PETROLEUMMOTOR, welke H 100 °/o goedkooper werkt als een gewone benzine-motor, geen lamp heeft maar magneetontsteking en onmiddellijk tot werken gereed is. Wij leveren deze motoren in staand en liggend model, benevens 3 modellen vervoer- bare motoren. Laat geen landbouwer een motor koopen zonder deze machine B bij ons aan te vragen. Aanbevelend, Werktuigkundige, CHARLOIS (gem. Rotterdam). Tel. Interc. 3546. Soi daf des zijr her da, S. bei dei aai] boi kir ov IC za .ha en vl nel ve w lid er\ aa ed

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 2