VERKOOPINGEN. UITSLAG AANBESTEDING. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. KERK EN SCHOOL MARKTBERICHTEN. boekhouden goed is begrepen, blijkt wel uit het feit, dat de deelnemers bijna allen de gevolgde methode in de praktijk zullen toe passen. Ook door de leerlingen werd een hartelijk woord van waardeering gesproken, terwijl namens allen aan den heer Pen als dank voor 't gegeven onderwijs een couvert met inhoud werd aangeboden. De milicien W. Blok welke de vorige week bij zijn garnizoen was ingedeeld, is Zaterdag weer in de ouderlijke woning terug gekeerd, daar hij afgekeurd is voor den dienst. Van den landbouwer J. Vroégindewei Lz. alhier, heeft een koe een kalf geworpen welke het kolosale gewicht had van 120 halve kilo's en 't welk door hem verkocht is voor 38 gulden. De boeren kunnen hun suikerbieten contracteeren voor f 11.50 per 1000 K.ü. Door de Coöperatieve bond wordt f 12 besteed. Alhier is een Dames Gymnastiek ver- eeniging opgericht voor Middelharnis en Sommelsdijk genaamd „Uchenia" 't Bestuur bestaat uit de dames. E. Meijer, S. Tiinmers A. Joppe, en C. Haagens. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De verlof ganger J. Silvius is opgeroepen om23Maarl a. s. voor herhalingsoefeningen bij de zee militie onder de wapenen te komen. Door B. en W. is besloten voorloopig niet op de kiezerslijst te plaatsen C. Vroe- gindeweij en H. L. Oosterling. Proces-verbaal is opgemaakt tegen W. en N. wegens vermoedelijke ontvreemding van een fiets toebehoorende aan K. alhier. Methetoogopde verminderde werkzaam heden voortvloeiende uit de Invaliditeitswet is de benoeming van den heer P. Keijzerals tusschen persoon door den betrokken Minis ter ingetrokken. Toen Zondagmiddag de storm vreese- lijk woedde woei bij C. J. G. de kap van de stuurmanskastzij is weggedreven en nog niet teruggevonden. Wegens de weinige werkzaamheden hebben zich enkele arbeiders genoodzaakt gezien elders in hun onderhoud te voorzien en zijn thans werkzaam in de Guanofabrie- ken te Zwijndrecht. OOLTGENSPLAAT. Door de gemeente veldwachter L. Jordaan is tegen een inwoner van deze gemeente proces verbaal opgemaakt wegens het vernieuwen van een woning zon der dat hij van Burgemeester en Wethou ders daartoe een schriftelijke vergunning had verkregen. Zaterdag morgen kwam de Rijksontvan ger M? van 's Hertogenbosch welke zijn familie te Ouddorp had bezocht met zijn motorrijwiel nabij deze gemeente te vallen, waarbij hij nog al ernstig verwond werd aan hoofd en beenen. Door de gemeente veld wachter Jordaan werd voornoemde heer naar het ziekenhuis geleid, en aldaar door rnej Metz verbonden. Nadat de eerste hulp ver leend was koh de reis verder' vervolgd wor den per Zierikzeesche boot. DIRKSLAND. Door den heer H. Klootwijk te Hellevoetsluis is bij het Gemeentebestuur vergunning aangevraagd, tot verkoop van Alcoholhoudenden drank, anders dan sterken drank (lokaal Tramstation). Voor hen die ontheffing van den Mili tairen dienst erlangen, wegens kostwinner schap of broederdienst zal den 25 Maart a.s, v.m. van 9 12 ure ten Gemeentehuize zitting worden gehouden. STELLENDAM. Lijk gevonden. In een sloot je aan den Fortuinweg werd Vrijdagmorgen door R. v Seters alhier, het lijk gevonden van een onbekenden man, naar schatting 55 jaar oud en venter in papier. Dronkenschap zal hier wel oorzaak zijn geweest. Eerst werd vermoed dat zijn naam Zimmerman uit 's-Gra- venhage zijn zou, naar aanleiding van een bij hem gevonden briefje doch, dit bleek onjuist te zijn. Bij onerzoek door den Burgemeester bleek, dat de overledene zich teOudeTonge en elders genoemd had Hendikjirritsma ge boren en wonende te Balk (Friesland) doch ook dit was onjuist, aangezien hij te Balk onbekend was. Hij zal hier dus wel als een onbekend geblevene worden begraven. De muziekvereeniging „De Hoop" al hier zal 2e Pinkstersterdag deelnemen aan het concours voor muziek en zangvereni gingen te H. I. Ambacht. Zaterdag 14 Maart atslag, 's avonds 6 uur te Ouddorp in het Logement van Akerslioek van: a. Een huis met schuurtje, erf en grond te Ouddorp, in den polder het Oudeland, aan den Dorp weg, kad. sectie E. No. 2041, groot 15 aren 31 centiaren (100 K, V. M.dadelijk te aanvaarden. b. Eene schuldvorderdering ten laste van Cor nelia van der Linde te Ouddorp, groot in hoofd som f 426,03, rentende 5 pOt. 's jairs, te goed sedert 1 Janu ri 1913, ten verzoeke van de erven van Mej. de Wed. B. v. d. Wiele geb. Polderman. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 11 Maart 1914, des voorm. 10 uur, ten verzoeke en aan de bouwschuur en de woning van de Erven van den Heer Andries Prince e Oude Tonge, van: 5 Paarden, 4 loopvarkens, landbouwwerktuigen, en gereedschappen, hooi, stroo, haver, Aardappe len enz. benepens een volledigen inboedel. No taris VAN BUUKEN te Middelharnis en Notaris VAN DEN BERG te Goedereede. Op Woensdag 18 Maart 1914 des nam. 2 uur in de zaal van het Hotel Spee te Gommelsdijk (zijde Marktveld) ten verzoeke van den HeerD. de Haas te Middelharnis, van: Een prachtige e^'1~MtitAntiek porselein zilver en aardewerk VAN bUUREN. 1 VrO \n Maandag 23 Maart te Goedereede ten verzoeke Tanis Kz. .rond te Goede- perceelen alsvoor, "1 te Goe- ïo 463 l nabq pder Hotel Spee te Sommelsdijk van 2.90.60 H.A. (6 gemeten .-47 roeden) bouwland in den polder de Westplaat en 2.07.60 H.A. gemeten roeden) bouwland in den polder het Oudeland beiden onder Sommelsdijk, kadaster Sectie A nummer 9 en tit> en Sectie C nummer 4i'% ten verzoeke van den Weleerw. Heer Ds. W. van Dam te Dieren. Notaris Mn. A. M1JS. <892 Op Vrijdag x0 Maart i»i4, nam. 3 uur te Dirksland, ter herberge van H. van den Doel, veiling van: 16. .80 Heet. (3, Gem.ibu R.V.Maat) Bouwland, weg en watering, te Melissant, (vroeger Onwaard) in polder Kiaaijenisse zijnde kavel 8, aan den Kruisweg, in 9 perceelen en in com binatiën, blootsciioof 9 4 uit de pacht, ten ver zoeke van den WelEd. Heer S. C. Korteweg te 's üravenhage. Notarissen Mr. A. M1JS te Rotterdam en L. V. D. SLUYS te Dirksland. Op Maandag 2:1 Maart 1914 's nam. 3 uur, te Dirksland, ter herberge van H. van den Doel vei ling van: iz.iu.4u Heet. (27 Uem. ziw R. V. Maat) Bouwland, te Dirksland, in polder Dirksland, aan den Ovenkeetweg, kad. Sectie A Ns. a tot en met 23, in 8 perceelen en in combinatiën. Dadelijk te aanvaarden. Notaris VAN DER SLUYS. Dinsdag 24 Maart 1914 's nam. z^uur bij P. M. Schippers te Nieuwe Tonge veiling: a. ten verzoeke van de Erven van Mejuffr. de Wed. M. Overweel, van een huis en erf aan den Zuid- dijk A no. -■ te Nieuwe Tonge, kad. Sectie A. no. i4 1 gedeeltelijk geheel groot 1 A. ao c.A. Twee perceelen tuin en uitpad aan den ie blok van den polder Klinkerland te Nieuwe '1 onge, kad. Sectie B no. as», b/s, 3a. groot ia A. cc c.A. in 2 perceelen. Een perceel tuin en watering aan den 1 blok van den polder Noordland te Ntenwe Tonge, kad. Sectie A. no. 000 en 060 groot a A. c.A. Met erfpachtsrecbt tot 1 Nov. t9oo van een per ceel tuin aan den Noordiandschendijk te Nieuwe Tonge, kad. Sectie A. no. lans groot A. 6i< c.A. Twee perceelen bouwland aan den e blok van den polder Duivenwaard te Nieuwe Tonge, kad. Sectie A no. 1277 en .4 6 groot 1 H. A. la A. 8 c.A. in o koopen. b. ten verzoeke van de Erven Mejuffr. de Wed. M. Overweel en ten verzoeke van Mejuffr. de Wed. J. Overweel. Twee huizen aan den Zuiddijk A. 110. 2:5 en 2 -u met het erfpachtsrecht tot 1 Nov. i95j te Nieu we Tonge, kad. Sectie A. no. <j*7 en 6:8 groot t A. 2 c.A. Twee huizen aan den Westdijk te Nieuwe Tonge, met het erfpachtsrecht van den grond tot i Nov. 1918, wijk A no. :t> 161, ioz, in.kad. Sectie A. no. 8 883, 8*4, i»37, 1661 groot 0 A. b c.A. Twee huizen aan den Noordiandschendijk C. no. i o en i-7 te Nieuwe Tonge, met het erf pachtsrecht tot 1 Nov. i9so, kau. Sectie A no. au, 1338, iu39 geheel, groot A. 67 c.A en no, Hsu gedeeltelijk geheel groot 3 A. 34 c.A. g_Eeri perceel bouwlanu aan den polder Noord- land te Oude, Tonge kad. Sectie A no. zv groot i H. A. 1 A. 5o c.A. in 2 koopen. Notaris VAN ISPELEN. Op Vrijdag 27 Maart 1914,'s nam. 3 uur, te Dirks land, ter herberge van C. de Bruin, afslag van: iti.oi.8» Heet. (ia Gem. iou R. V. Maat) Bouwland, weg en watering, te Melissant, (vroeger Onwaard) in polder Kraaijenisse, zijnde kavel acht aan den Kruisweg, in 9 perceelen en in combinatiën, bloolschoof -9,4 uit de pacht, ten verzoeke van den WelEd. Heer S. C. Korteweg te's Oravenhage. Notarissen Mr. A. MIJS te Rotterdam en L. V. D. SLUYS te Dirksland. Op Maandag 30 Maart 1914, 's nam. 3 uur, te Dirksland, ter' herberge van C. de Brnin, afslag van: .2.<9.3u Heet. (2. Oem. 2. 7 R. V.Maat) Bouw land, te Dirksiand, in polder Dirksland, aan den Ovenkeetweg, kad. Sectie A Ns. is tot en met 2 in 8 perceelen en in combinatiën. Dadelijk te aan vaarden. Notaris Van der Sluys. Dinsdag 31 Maart 1914 's nam. 2 uur, bij T. H. Holleman te Nieuwe Tonge afslag:] a. ten verzoeke van de Erven van Mejuffr. de Wed. M. Overweel van: een huis en erf aan den Zuiddijk A. no. 03 te Nieuwe Tonge, kad. Sectie A. 110. 1122 gedeelte lijk geheel groot A. 3u c.A. Twee perceelen tuin en uitpad aan den leblok van den polder Klinkerland te Nieuwe Tonge, kad. Sectie B. no. 386, 6»8, 385 groot 10 A. 60 c.A. in 2 perceelen. Een perceel tuin en watering aan den e blok van den polder Noordland te Nieuwe Tonge, kad. Sectie A. no. ,6 en 566 groot 1 A. 21 c.A. Met erfpachtrecht tot 1 Nov. iO.u van een per ceel tuin aan den Noordiandschendijk te Nieuwe Tonge, kad. Sectie A no. 1003 groot 2 A. 6u c.A. Twee perceelen bouwland aan den se blok van den polder Duivenwaard te Nieuwe Tonge. kad. Sectie A. no. iz77 en 1426 groot x H. A. 10 A. bu c.A. in 3 koopen: b. ten verzoeke van de Erven Mejuffr. de Wed. M. Overweel en ten verzoeke van Mejuffr. de Wed J. Overweel. Twee huizen aan den Zuiddijk A no. 215 en 211 met liet erfpachtsrecht tot i Nov. 9^u te Nieu we Tonge, kad. Sectie A. no. 6.7 en '28 groot 1 a. 23 c.a. Twee huizen aan den Westdijk te Nieuwe Tonge, met het erfpachtsrecht van den grond tot 1 Nov. i948 wijk A no. tb', itj ie2, iö3 kad. Sectie A no. 85 883, 881, ti37, I661 groot 5 A. 78 c.A. Twee huizen aan den Noordiandschendijk C no. 126 en 1.7 te Nieuwe Tonge, met het erf pachtsrecht tot 1 Nov. 19d<>, kad. Sectie A no. 819, 1338, 1339 geheel groot 8 A. 67 c.A. en no. 113» gedeeltelijk geheel groot 3 A. .4 c.a. Een perceel Bouwland aan den polder Noord land te Oude Tonge, kad. Sectie A. no. 2u groot 1 H. A. A. cA. in 2 koopen. Notaris VAN ISPELEN. OOLTGENSPLAAT. Het bouwen van een vergaderlokaal en winkelhuis voor dhr. L. Moelker is thans ge gund aan A. OOSTERS, Metselwerk. C. MACKENZIE, Timmerwerk. W. J. DONKERSLOOT, Schilderwerk. C. D. BIRKHOFF, Smidswerk. Onder een tram. Vrijdagmiddag ritm 2 uur had de rangeerder J. v. E., 22 jaar, van de locomotief der firma P. Wittouck, Suiker fabriek te Bergen-op-Zoom, op het emplace ment der spoor het ongeluk van een .buffer t vallen en zoodoende onder een wagen te komen. De wagen reed hem over het lijf. De dood trad onmiddelijk in. (Tel) Bedrogen. V rij dagavond heeft aan het hoofd - bureau van politie te Amsterdam een vreem deling aangifte gedaan, dat hem in een café daar ter stede, door toepassing van de z.g vertrouwenstruc, een portefeuille, inhouden de o. m. ruim f 500 aan Hollandsch bank papier, is afhandig gemaakt. Met een derfwee daders, beiden eveneens vreemdelingen, had de bestolene kennisgemaakt op zijn reis naar Holland, terwijl hij in den tweede, door tusschenkomst van den ander, in Amsterdam in aanraking was gekomen. '?r meldt men, dat het slachtoffer een was, een zekere S. uit Gothenburg, eerd was in het Victoriahotel. Op isterdam had hij kennis gemaakt ^elschman; hij was in diens ge lieven en de |Engelschman had -!in kennis gebracht met een Ier. van het Paleis van Volksvlijt Ttogernchman in den loop van het sommige menschen toch zoo ijn, waarop de Ier hem vroeg ieg vertrouwen in hem had om hem zijn portefeuille mede te geven. Hiertoe was de Engelschman onmiddelijk bereid. De Ier ging niet zijn portefeuille heen en kwam die later op den dag weer op een afgesproken plaats terugbrengen. Nu moest ook de Zweed het blijk van vertrouwen geven. Hij stelde den Engelschman een portefeuille met f 500 aan geldswaarden ter hand, en met den Ier verwijderde deze zich. Geruimen tijd heeft de Zweed vergeefs op de terugkomst der heeren gewacht en eindelijk aangifte ge daan bij de politie. (N. R. C.) Verbrand. Door onbekende oorzaak afge brand de landbouwschuur van A. Cornells, onder Hontenisse. Dc in de schuur slapende 66-jarige knecht P. Eysackers kwant in de vlammen om. 6 paarden, 11 stuks hoornvee, een zeug en eenige biggen werden eveneens een prooi der vlammen. Verdacht. Vrijdagavond vervoegde zich in de Stadsbank van Leening te Leiden een persoon, die gouden en zilveren voorwerpen ter beleening aanbood. Aangezien de ambte naar bemerkte, dat deze voorwerpen veel overeenkomst vertoonden met die, welke op de lijst stonden als ontvreemd bij de on langs plaats gehad hebbende inbraak. In de bank van leening te 's Gravenhage hield hij den man aan de praat en waar schuwde inmiddels de politie. Deze nam hem mee naar het politiebureau, waar hij verklaar de te zijn de 40-jarige J. C. S., expert te 's Gravenhage. Aangezien hij geen nauwkeurige opgave kon doen van de herkomst van de voorwer pen is hij voor den hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage geleid. (N. R. C. De voortvluchtige notaris C., uit Bladel is te Antwerpen gearresteerd bij aankomst van de stoomboot te Lapland van de Red. Star Line. Hij was gevlucht naar Amerika, maar werd op aanvrage van de Nederlandsche justi tie, bij aankomst te New-York teruggezon den. Hij was in het bezit van f 1000. (N. R. C.) Gedood. De gehuwde 36-jarige arbeider Mast is Zaterdagmorgen in de nikkelfabriek te Heerenveen door een machine gegrepen en gedood. (N. R. C.) Verdronken. Zaterdagnacht is te Rotterdam een passagier van het bootje „Eendracht III", de Engelsche zeeman N. van het ss. „Sir Er- nest Cassel" op de rivier ter hoogte van het park, door den sterken golfslag overboord geslagen en verdronken. Zijn lijk is nog niet opgehaald. Verdronken. Men meldt uit IJmuiden. Door het vastloopen van een vischbord aan boord van een Nederlandschen stoom trawler „Plutos" in de ljslandsche wateren, vielen de schipper en twee matrozen over boord. De matrozen werden gered, terwijl de schip per verdronk, een huisgezin met 10 kinderen achterlatend. Dien drank! Een der leden van de beman ning van den Engelschen kotter die te Ier- seke aan den steiger lag om schelpen in te nemen, was Dinsdagavond tot laat in den avond aan het uitgaan geweest, in dronken toestand en bloedende uit den mond vonden hem 's avonds om elf uur eenige voorbij gangers liggende aan den dijk. Direct werd de kapitein van den kotter met het geval in kennis gesteld, die in gebroken Engelsch de menschen meedeelde, dat hij geen lust had om voor zoo'n dronkenlap verder zijn slaap af te breken. De politie legde toen beslag op den dronken zeeman en borg hem op in het politiebureau. Een goed voorbeeld. Door de familie van wijlen L. van Nieuwenhuizen te Poortvliet werd W. B. die jaren achtereen hun vader trouw en eerlijk heeft gediend, een voortdu rend pensioen van f2 per week toegekend. Dit nevens het rentepensioen, bezorgd de beide oudjes een rustigen ouden dag. Mocht dit goede voorbeeld navolging vinden. Staking onder de aannemers. Te Steen- wijk doet zich het zeldzame geval voor, dat bij een op 6 Maart j.l. gehouden publieke aanbesteding van het verbouwen van de school voor Chr. volksonderwijs, niet één in schrijvingsbiljet werd ingeleverd. Een paar weken geleden had voor hetzelfde werk een onderhandsche aanbesteding plaats. Vier bekende aannemers werden tot inschrij ving uitgenoodigd. Allen gaven aan die uit- noodiging gevolg. Het werk werd echter niet gegund. De veronderstelling ligt voor de hand dat bedoelde aannemers hun collega's te Steenwijk en omstreken op de hoogte hebben gebracht, waarop die eenparig schijnen besloten te hebben niet in te schrijven. Een oesterplaag.—Bij een onderzoek naar de gesteldheid der oesterbanken indeTexel- stroom, is gebleken, dat daar thans een klein roofdier op den bodem der zee groote ver woestingen aanricht. Dat voor de oesterszoo gevaarlijke diertje is de zeeëgel, een beestje van nog geen decimeter lengte. Men weet tot nog toe geen afdoend middel tegen het kleine monster, dat duizenden oesters ver slindt. Moeder-moordenaar. Te Berlijn heeft een vreeselijke moord plaats gehad, die nog te verschrikkelijker wordt, als men weet, dat de moordenaar is de zoon van de vermoor de Sedert eenige dagen hoorde men niets meer van de weduwe Netsch, die in de Krefeider Strasse woonde. Doch men dacht ook niet meer aan haar. Dezer dagen nu vond plotseling een buur vrouw het zoo vreemd, dat zij de weduwe Netsch niet meer zag en nog vreemder vond zij het, dat de brievenbus geheel met cou ranten enz. gevuld was, zoodat er niets meer bij kon. Zij waarschuwde de politie, die een on derzoek instelde en de vrouw dood, blijkbaar vermoord in haar woning vond. Zij had een schotwonde in het hoofd, terwijl zij tevens met een doek gewurgd was. Haar zoon Ge orge was nergens te vinden. Toen men ver der ging zoeken, vond men de kleeren van dezen zoon, geheel met bloed bedekt. Buren herinneren zich, dat de vronw reeds meerdere malen gezegd had, dat zij bang was voor haar zoon, die ziekelijk is en haar zelfs eens gedreigd had met een bijl. De vrouw was zoo bang voor den jongen man, dat zij in 8 maanden niet op bed had ge slapen en op een sopha had gerust. Men heeft George nog niet gevonden tot nu toe, ofschoon men hem overal heeft ge zocht. Zich zelf aangemeld. Vrijdagnacht heeft zich een 25-jarige man bij de Amsterdamsche politie aangemeldt, die ongeveer zes weken geleden met f 200 van zijn patroon de vlucht had genomen. De ontrouwe bediende ver klaarde, dat hij een "gedeelte van het geld had verloren en daarom niet op kantoordurfde komen. Bij zijn aanmelding was van het geld niets meer over. Oplichters. Een drietal jongelieden uit Boskoop, die onder bedriegelijke voorwend sels bij de firma Bisping te Gouda eenige heeren-costuums hadden gehaald, benevens enkele paren schoenen uit een schoenwin kel aldaar, zijn door de politie te Rotterdam aangehouden aan het Maasstation. Zij had den reeds plaatskaarten naar Emmerik ge nomen. Geschorst. Aan de O. H. Ct. wordt gemeld dal de gemeente-architect van Velsen we gens fraude geschorst is. De fraude moet be staan in het plaatsen van posten voor eigen huishoudelijke zaken op gemeente rekenin gen. Nootlottige val. Vrijdag is de 13-jarige P. D. in betrekking bij den leerhandelaar Ph. v. D., in de Hoogstraat te Rotterdam, van uit de vierde verdieping, een hoogte van on geveer 18 Meter op straat gevallen. I11 be- wusteloozen en hoogst ernstigen toestand werd het meisje naar het ziekenhuis ver voerd, waar zij binnen het uur overleed. Suikerdiefstal In verband met den voor eenigen tijd bij de firma Rueb te Rotterdam gepleegden diefstal van 26 balen suiker ter waarde van ongeveer f 1300 zijn door de po litie een 20-tal balen in beslag genomen in een pakhuis aan den Breeden Hilledijk. Eveneens werd in verband hiermede zekere V. wonende in de Fuykstraat, aangehouden die de balen had vervoerd en thans de na men der daders kon opgeven. De politie is hen op het spoor. EEN STUK GESCHIEDENIS. Wie zoo van harte weet, dat God hem een werkkring heeft gegeven op aarde, ondervindt zoo nu en dan eens een sprekend bewijs, dat de Heere zijn Leidsman is. I11 tijden van moeilijke worstelingen schenkt de Heere dan de noodige wijsheid op soms zoo verrassen de wijze. Hierdoor laat Hij zien, dat Hij een welgevallen in den arbeid heeft, dat het Zijn zaak is, die gebracht zal worden zoo ver Hij wil. En zoo gaat het ook met algemeene zaken, met vooraanstaande personen, met gansche volkeren. De persoon van Frederik Hendrik is er een levend bewijs van. God gaf hem kennelijk Zijne hulpe bij de verovering van 's Hertogenbosch. Op die duidelijk zoo ken bare toeschikking van 's Heeren hulp wordt in de Christelijke School gewezen. Opdat de jeugd niet alleen met dankbaarheid het Oran jehuis gedenken, maar ook, dat ze Gods liefde zie, die helpt in eene rechtvaardige zaak. 's Hertogenbosch was eene sterke vesting. Goed van geschut en leeftocht voorzien. Ge legen op moerassigen grond en dus voor den vijand moeilijk te naderen. Maurits had er reeds het hoofd voor gestooten. De zeer be kwame bevelhebber Grobbendonck verklaar de het gevaar voor een belegering dan ook voor eene hersenschim. Groote geldsommen waren met zulk een aanval gemoeid. Een kostbaar plan moest ontworpen, wilde men van een gunstigen uit slag zeker zijn. Ook hiervoor zorgde God. Door Zijn voorzienig bestel had Piet Hein in 1628 de Spaansche Zilvervloot veroverd, beter gezegd, genomen. 11'/2 ntillioen gulden be droeg de buit. Zoo was de zenuw van den oorlog sterk genoeg om een beleg te doeii slagen. Frederik Hendrik besloot tot de on derneming. Aan sterkte paarde de Stadhouder slimheid ook een gave Gods. Zoodra toch de vijand bemerkte, dat het op den Bosch was gemunt, zou hij de vesting versterken. Misleiding om trent zijn plan was nu des Stadhouders doel. Hoewel met zijn leger in den omtrek van 's Hertogenbosch rondzwervende, richtte hij zijne bewegingen aldus in, dat Grobbendonck onmogelijk een aanval kon vermoeden. Tot plotseling hij de waarheid zag. Zag hij te laat in, dat de Bisschop in Utrecht, die de Stadhouder begreep, toch gelijk had. Ook dit werd door God bewerk. Met haast kon men nog eenige troepen in de stadkrijgen, doch weldra maakte de ijzeren gordel van den belegeraar dit onmogelijk. Kunstig was 'tplan van belegering. Uit alle landen kwam men zien, wat de Steden dwinger, zooals men Frederik Hendrik noem de, wrocht. Hij wierp een wal op rondom Den Bosch, noodzaakte het rivierwater door afdamming over 'tland te stroomen, zoodat de vijand hem met moeite kon naderen. Aan 't behoud der vesting was Spanje alles gelegen. Het zon op ontzet. De graaf Van den Berg naderde twee malen met een leger, doch durfde niet eens slag leveren, niet tegenstaande bij 15000 man onder zijne be velen had. Dan iets anders beproefd. Door het beleg waren natuurlijk enkele strijdkrachten aan de vestingen en forten onttrokken. Zoo zou dus ook Gelderland niet veel tegenstand kunnen bieden. Aldus oordeelde de Spaansche gene raal. Hij viel met een leger in dit gewest. Drong door in Utrecht, ja stroopte zelfs voor de poorten van Naarden en naderde derhalve Amsterdam. In deze streken was in jaren geen oorlog geweest, men leefde als in vrede. Welk een ontsteltenis derhalve! Ons vader land scheen verloren. De Staten van Holland hadden Frederik Hendrik gaarne ter hunner bescherming en verlangden, dat hij 't beleg terstond zou opbreken. Doch hiervan wilde deze Oranjetelg niet hooren. Ook deze ge vaarlijke vesting moest aan de Republiek toe gevoegd. 't Gezond verstand van den Stad houder wist nog wel middelen te beramen, om 'tland te verdedigen. Zijn moed deed de veerkracht weer ople ven. De Staten deden hun best. Tot 120000 man werd de legersterkte opgevoerd, om de Spanjaarden tegen te houden. En verder bleek ook, dat de wijsheid der menschen soms zulke groote dwaasheid is. Want de Spaansche generaal kwam op de magere Veluwe terecht. Onnoodig had hij geacht om voorraad mee te nemen. Die zou hij, naar de gewoonte dier tijden, al rooven- de opdoen. Stelde de Veluwe hem in dit op zicht teleur, ook de maatregelen van den Stadhouder deden het hunne. Hij gelastte vee en voorraad binnen de vestingen te drijven, de spillen uit de molens te nemen. De Spaan sche soldaten moesten van water en beschuit leven en bleven nog maar altijd uit de kaas kamer, zooals Holland genoemd werd. En toch was het binnentrekken hun zoo plechtig voorspeld. Met dat al bleef de toestand hachelijk. Tot God redding zond. In de Duitsche stad Wezel waren krijgsbehoeften en levensmiddelen ten dienste van 't Spaansche leger opgehoopt Van tijd tot tijd toog een convooi naar de Veluwe. Nu kwam Otto van Gent, heer van Diedem, op de gedachte om Wezel te nemen. Dan moest Montecuculi de schrale Veluwe verlaten. BjDeze geheele onderneming werd klaarblij kelijk door God begunstigd. Aan Van Gent werd gezegd, dat de bevelhebber van Wezel, Lozano geheeten, een steenen toren had laten afbreken om in de plaats daarvan een nieu wen te zetten. Wie doet dat nu in oorlogs tijd Dus was de kans bijzonder schoon. Alleen durfde hij 't niet wagen. Riep daarom Wolf, commandant van Bredevoort, te hulp en sprak inet hem af om elkaar op een be paald uur voor Wezel te ontmoeten. En wel 2 uur voor zonsopgang. Edoch, dit plan kwam niet tot uitvoering. Wolf was op den bepaalden tijd aanwezig. Van Gent niet. Deze was verdwaald. Tot zijn geluk. Immers, des nachts werden de wallen sterk bewaakt. Overdag was maar een klein getal schildwachten aanwezig. Uit voorzorg, om niet ontdekt te worden, was Wolf terug gegaan. Dus stond van Gent al leen. En daar hij door 't verdwalen bij dag aankwam, bespeurde men in de stad hem niet. Ze waden door de gracht, bereiken de plek, waar de afgebroken toren stond. Maar ook van andere kant drong men binnen, doch daar hield de opgetrokken brug onze man schap tegen. Toen gebeurde er iets bijzonders. Door een ongelukkig kanonschot verbrijzelt de vijand zijn eigen brugketting. De brug valt en Wezel is voor ons.'t Kostte ons 32, dén vijand 200 man. 1200 gevangenen, 32 kanonnen, levensmiddelen, krijgsbehoeften, bagage, goud en zilver, dat alles viel Van Gent in handen. Terstond zond de ver overaar aan den Stadhouder bericht. Het trof hem zoo, dat hij uitriep: „0, mijn zoon, mijn vriend, mijn zoon! is het zoo geschied? Is het zoo? Dan is het louter een werk van God en niet van menschen". Verder verklaar de hij: „al had God mij uit den hemel de keus gegeven, wat Hij mij in dezen tijd zou geven naar den wensch mijns harten, ik had niet anders van Hem kunnen bidden dan de overwinning van Wezel. Nu begeer ik slechts, dat God mij genade geve, dat ik Hem recht dankbaar mag zijn". 's Hertogenbosch kon 't nu niet meer hou den. 't gaf zich over. Maar hoe hoog moet onze dankbaarheid rijzen, dat God deze Oran jeheid gebruikte, om Den Bosch te nemen. Want, had de Prins de werkelijke sterkte van Den Bosch goed gekend, dan had hij 't beleg niet durven ondernemen. Maar hij wist niet, dat de stad niet genoeg buskruit had. Zoo regelde God alle dingen zoodanig, dat des Stadhouders pogen slaagde. Wat ook de Raad van State erkende, door te zeggen: „en zoo eindigt het gelukkige jaar 1629; daarvoor niet ons, maar God Almach tig zij lof, prijs, eer en dankbaarheid". En al wordt het niet in de staatsstukken gedrukt, is 't nog zoo met dit ministerie? NAVORSCHER. MIDDELHARNIS. Meldde andere bladen reeds dat bij de Geref. kerk alhier was be roepen Ds. Verrij van Waarder, thans kunnen mededeelen dat Zondagavond eerst deze be slissing viel en wel met algemeene stem men. NIEUWE TONGE. Door den raad dezer gemeente is van Mejuffrouw E. K. Poortman tegen 1 Mei a. s. eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare lagere school. Voor de betrekking als onderwijzeres in diens plaats hebben zich 11 solisitanten aangemeld. Door de Notabelen der Ned. Herv. alhier is tot Kerkvoogd benoemd H. Tijl de plaats van P. van Zon die voor zijne be noeming heeft bedankt. MELISSANT. Voor de Oud geref. Gemeen te hoopt aanstaande Donderdag 's avonds ten 6 ure op te treden Ds. Hubrechtse van 's Gravenpolder Biduur voor 't gewas. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Hoogeveen (vac.-K. J. van den Berg), J. H. F. Remme te Oud-Beijer- land. Te Egmond aan Zee, A.J. van Wijn gaarden, cand. te Katwijk aan Zee. Aangenomen: Naar Oosterwierum,A. W. de Vries, cand. Nigzijl. Naar Nijehaske c.a., H. W. te Winkel te Haulerwijk. Naar St. Pancras, C. Vlasblom te Woudsend. Bedankt: Voor Bennebroek, J. L. Pier- son te Groningen. (Verb, ber.) VoorSt.Maar- tensdijk (Z.), K. van A. te Moercappelle. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Duurswoude. Joh. Kwak te Heerde en J. Krüger te Silvolde. Te Zuid- wolde (Gr.) C. J. Bos te Spijk (Gr. en G. Diemer te Marrum. Beroepen: Te Middelharnis, G. Verrij te Waarder (bij Woerden). Te Genderen (N. B.), K. Schilder, cand. te Kampen. Te Hou werzijl, S. van Leeuwen te Oostermeer (Fr.) Te Garrelsweer, A. J. de Boer te Grijps- kerk. Te Duurswoude, Joh. Kwak te Heerde. Te Ouddorp K. Schilder, cand te Kampen. Aangenomen: Naar Vlissingen (vac.- T. Ferwerda), Dr. A. A. van Schelven te Maarssen. Naar Engwierunt.J. Gootjes, cand. te Dirkshorn. Naar Dokkum (A.) B. van der Werff te Harlingen. Bedankt: Voor Oud-Loosdrecht, G. H. de Jonge te Scharnegoutum. Voor Molenaars graaf, voor Gaastmeer en voor Oldeboorn J. Gootjes, cand. te Dirkshorn. Voor Ter Aar F. W. H. Bramer te Heikenszand. Voor Pie terburen, S. van Leeuwen, te Oostermeer. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Ridderkerk. H. Roelof- sen te Zeist. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Zwolle, Js. Wisse Czn. te Zierikzee en D. Zuidersmate Nieuwe Pekela. Beroepen: Te Lutten a.d. Dedemsvaart R. E. Sluiter te Murmerwoude. Bedankt: Voor Harderwijk, F. Lengkeek te Amsterdam. BELFAST, 7 MAART. VlasAan de binnenl. markten was deze week goede vraag tot vaste prijzen. De gezamenlijke aanvoer beliep ruim 2O11 ton, betaald werd 5/3 a 9/7 per steen en 42/- a 69/- per owt. Voor Rus sisch vlas bestaat steeds Weinig kooplust. De in voer te Belfast heeft in de op 0 dezer geeindigde week bedragen 413 ton vlas en 83 ton snuit, waar van resp. 376 en ]i9 ton van liet Continent, niets uit Rnsslandtotaal sedert X Januari 7X69 ton vlas en 764 ton snuit, tegen 12,074 en 1654 ton in I9i3 8273 en 1096 ton in i9t2. GRANEN enz., MEEL en OLIE. ROTTERDAM, 9 Maart. Binnenl. Granen. Tarwe met minder aanbod bracht langzaam vorige prlj-

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 2