Advertentiën. C. SiElfËN, Oirksland. E. Briiiir. MsM, HÖOIÉlfl Atlfill, HH. Jagers!! TITAANVERF DIRKSLAND. Landbouw. Ontginning IV. ENGELAND, ZWEDEN. NOODWEGEN. ALBANIË. AMERIKA. AFRIKA. AZIE. BOERENLEENBANK „(MORT De Bank leent gelden aan leden tegen 5 's jaars. Zij neemt gelden op tegen SU/?. 's jaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks wor den aangevraag i bij een der leden van het bestuur. Kantooruren Donderdagen 5 en 19 Febr., 's naiü. van 5 30—7,30 uur, ten huize van den Kassier 7388 J. BR EEN Pz„ Oindrforj». Wilt U een 1ste klas rijwiel voor weinig geld aanschaffen, om met de zomermaanden daarvan te genieten, kom dan eens een kijkje nemen bij OntvangeD een 20 tal rijwielen van verschilllende merken en prijzen, o.a. Simplex, Vineta, Burgers, Gazelle, Pallas, Ned. Kroon enz enz. 7387 bericht de ontvangst van een groote sorteering Heeren en Jongeheeren alsmede een groote keuze in Tricot Onderrokken, Truïpakjcs, Schorten, Kinderjurkjes, enz. enz. in alle kleuren verkrijgbaar per 50 K.G. 20 cent. lo „21 5 22 21/, 25 Agent voor Goeree en Overflakkee, L. DORSMAN, Voorstraat Ooltgens- plaat. 7084 SMEDERIJ 6913 Haarden, Itaehels, Fornui zen, Gas Artikelen, enz. Te koop Hulzen centraal Cal 16 15 mM. koperen rand 15 a 20 maal te herladen a f 2.de 100 en Slag hoedjes voor dezelve a 3.50 per 1000. Verder uitgebreide collectie Wapenen, Jachtgeweren centraal 15 vanaf f 10.—, bij ze hem het kampioenschap voor Nederland af -ik zal me zeer verblijden. Mits zij nuchter blijven. Niet dadelijk tegen, ieder die het niet precies met hen eens is of niet heelemaal glad langs hun lijntje loopt, een s'.oute keel opzeiten en nog minder zijn bedoelingen en beweegreden verdacht maken. Laten ze me goed verslaandat is bij hen geen regel, allerminstMaar 't is voorgekomen en dat heeft me zeer gedaan en daarom zullen ze een bezadigd woord van vermaning in dit opzicht van mij willen aannemen. De drankduivel is een leelijke duivel en 't kon best zijn. als 't op den tel af ging, dat hij den grootsten buit aan mensc'nen- zieleu m 't helsche burchtslot heeft binnen gebracht 1 Dat hij daarom gebannen worde waar 't maar kan. Maar hij is de eenige duivel niet. Ik heb een eerste klas-drankbestrijder gekend die dag en nacht op den drankduivel losbrandde, maar er géén erg in had, hoe een klein duiveltje van hoogmoed zich behaaglijk genesteld had bij den schoorsteen zijner boerderij. Laat ons dit niet vergeten, dat »de« strijd van den chrisien gaai tegen de zonde Op die voorwaarde heb ik er ia het minst geen bezwaar tegen, dat we dien strijd wat specialiseeren dat is ook in den geest van den tijd er nu es speciaal vele handteekeningen krijgen tegen de heer schappij van Schiedam. Daarin, gij ijveraars, succes 1 UITKIJK. Bij ontginning van hakhout tot bouw en grasland op de Hoeve «Den Akkert heeft men vooral te kampen met het ge brek aan arbeidskrachten van den tegen- woordigen tijd. Wordt bij gewone heide- ontginning vaak niet meer dan pl.m. f 50 per H.A. aan arbeidsloon uitgegeven, bij de omlegging van hakhout in bouw-of gras land moet niet zelden f 250, soms zelfs aanzienlijk meer, per H. A. worden betaald. Techniscd stuit men bij de uitvoering op bet bezwaar, dat dikwijls veel onkruid, waarouder kweek, voorkomt. Wordt daar op niet zeer nauwkeurig toegezien, dan loopt men kans dat na 1 of 2 jaren de vroegere vegetatie weer geheel baas wordt. Bij een goede bewerking en bemesting is de verkregen grond anders meest zeer dankbaar. De bewerking bestaat in uitrooien der stammen, waarbij de grond gelijktijdig 30 a 40 c. M. wordt bewerkt. Dit is een echt winterwerk voor de arbeiders, hoewel het ook hier beter is dat de grond nog eens ter dege doorvriest. Na het uitrooien wordt het terrein gelijk gemaakt, de mest gestrooid en, zoo mogelijk, nog eens of meermalen doorgeploegd en geëgd. Daarna kan meest een zeer goed havergewas worden verbouwd. Per H. A. wordt bemest met: 2000 K. G. kaikmergel, 1200 K. G. Kainiet, 1000K.G. Thomasmeel en stikstofmest naar behoef te. De aanlegkosten per H.A. bedragen: voor grondwerk met siootgraven f 200 a f 300, bemesting 80 af 100, bezaaiing voor bouwland 15 a f 20, (voor grasland f 25 a f 30 meer), diversen 15 a f 20, totaal f 310 a f 440, Hierbij kan dan echter ze ker een goede oogst van het le jaar wor den afgetrokken: f 175 a f 225. Ook bij heide-ontginning wordt wel een eerste op brengst verkregen, maar deze is veel'min der zeker. De hooge heide op »den Ak ker® wordt bestemd tot bosch, bij gunsti ge ligging tot bouwland. Voor heide wordt de grond pl.m. 40 a 50 c. M. diep losge maakt, 't zij met een ploeg 't zij met een gewonen en een ondergrondsploeg. Na een bemesting met 1000 KG. kluitkalk of naar verhouding kaikmergel, 1000 K.G. kainiet en evenveel Tüomasmeel worden in't voor jaar lupinen gezaaid, en wel gele of gele en blauwe gemengd. Zoo mogelijk wordt geënt, maar waar het op de gronden op «den Akker® meestal noodig is nog een 2e jaar lupinen te verbouwen, wordt dat ook wel achterwege gelaten. Na de lupinen wordt rogge verbouwd. Wordt de grond voor bosch bestemd, dan wordt deze rogge weinig bemest, tenzij nog een tweede jaar rogge wordt verbouwd. Wordt daarentegen de grond bestemd voor bouwland, dan wordt nogmaals 1000 K.G. kainiet en 1000 K.G. Thomasmeel gegeven. Na dezen roggever- bouw wordt de grond langzamerhand bij de gewone bouwlanden aangetrokken: De aanleg van vrij vlakke, hooge heide tot bouwland kostte per H.A. ongeveer: grondwerk enz. f 85, bemesting f 60. lupi- nenverbouw met bewerkingen f 80, diver sen f 15, totaal, tot de bezaaiing met rogge f 240. Met deze kosten is men er echter nog niet. Want de eerste paar jaar is de grond gevoeliger voor veel regen of droog te en zijn dus de gewassen niet zoo zeker, terwijl deze ook in goede jaren natuurlijk nog niet zoo dadelijk kunnen concurreeren met de oudere, doormeste bouwlanden. C. B, Buitenland. Belangrijke zitting van het Lagerhuis Na opening vsn het Parlement door den Koning, werd eene belangrijke zitting van het Lagerhuis gehouden onder bijzonder groote belangstelling. De zaal van het Lagerhuis was geheel gevuld, eu reeds dadelijk heerschte er groote opwinding |na de redevoeringen van twee ministerieelen, die voorstelden het adres van antwoord op de troonrede te steunen. Walter Long stond nu op om namens de oppositie een amendement in te dienen betreffende Home R u e 1 Er zijn 10.000 mannen, aldus de spre ker, die zich gereed maken voor een actie in Ulster, en de regeering zou geweld met geweld moeten keeren, eu den eerstén be langrijken maatregel onder de Parlia ment Act "moeten ten uitvoer leggen, door van Britsche bajonetten en Britsche kogels gebruik te maken. Long drong er met kracht bij Asquith op aan om, indien hij eenig voorstel te doen had, hetwelk dit vreeselijk vraagstuk zou kunnen oplossen, zonder uitstel hier toe over fe gaan. Hierop diende hij zijn amendement in, verklarende, dat het nood lottig zou zijn, verder te gaan met de behandeling der Home R u I"e Bill, alvorens het aan het oordeel van het ge- 'neele land zou zijn onderworpen. Chamberlain vroeg, of de regeeri g be reid was om Ulster van de bepalingeu der wet uit te sluiten en aan Ulster dezelfde rechten en privileges te verschaffen, die door de andere deelen van Groot-Britan- nië genoten worden. Indien hei antwoord sder regeering i» dezen bevestigend luidde, dan zou het gevaar voor een burgeroorlog afgewend zijn, doch indien het antwoord ontkennend was, dan zou een burgeroorlog zoj goed als -zeker zijn. (Toejuichingen der oppositie.) Hierop werd het debat verdaagd. De ministerieele crisis in Zweden. Het ministerie-Staaff is afgetreden. l)es daags na de boerendemonstratie overhandigde het kabinet den koning een memorie, waarin het wees op de tegen spraak tusschen de eischen van December 1911, betreffende de weermacht en de verklaring des konings in zijn toespraak tot de boeren. Na eenig over en weer schrijven heeft eindelijk het ministerie den koning een verklaring voorgelegd, volgens welke het kabinet, indien de koning voornemens mocht zijn, in politieke aangelegenheden zijn meeuing in het openbaar te verkon digen, hieromtrent van te voren weuccht te worden ingelicht. Hierop antwoordde de koning, dat. hij dit ultimatum niet kon erkennen daar hij zich niet van het recht wil laten berooven, zich vrijelijk tegenover het Zweedsche volk te uiten. Daarop trad het kabinet, heden af. De koning droeg den gematigd-liberalen senator, en gouverneur van Kristianstad, baron Degeer, de vorming van liet nieuwe kabinet op. Het arbeidersconflicht in Noorwegen opgeheven. De Noorsche regeering heeft officieel bekend gemaakt, dat de Donderdag tot stand gekomen vrede, jjdoor de ctfidertee- kening der protocollen door beide partijen als definitief kan worden beschouwd. De Patroonsbond heeft over de gansche linie moeten toegeven. De boycot der organisaties over het mo- lenbedrijf te Btiviken, die de aanleiding tot de staking (gaf, is opgeheven, nu de eigenaars zich verplicht hebben de ont slagen georganiseerde arbeiders weder in dienst te nemen, Vorst Wilhelm van Albanië. Naar het //Berl. Tagebl.// van welin gelichte zijde verneemt, heeft prins Wil helm zu Wied Zaterdag zijn aanstelling tot vorst van Aibanië officieel aangenomen, nu de leeningskwestie bevredigend, zij het dan voorloopig, geregeld is. Door bemiddeling der te Berlijn geac crediteerde gezanten der groote mogend heden heeft prins Wilhelm zu Wied de zes regeeriugeu, die hem destijds door toedoen van het Dnitsehe departement van Buitenlandsche Zaken van zijn be noeming tot vorst van Albanië in kennis hadden gesteld, doen weten, dat hij de benoeming aannam. Schandaal bij de Panama-werken. Ko onel Goethals heeft, nadat een on derzoek was ingesteld naar zekere tran sacties, in verband met het verstrekken van voedsel aan de arbeiders bij de Pa- uakanaal-werken, John. Burke, den direc teur van de betrokken afdeeling ontslagen, Het bleek, dat Burke gedurende de uit oefening van zijn ambt 78.000 dollar op banken had belegd en voor 59.000 dol lar wairde aan eigendommen bad aange kocht. Het ministerie van Oorlog heeft Jast gegeven een vervolging tegen Benrke in te stellen. De Abyssinische troonopvolger. Volgens een telegram heeft ïegent Lidsj Jeasser Zondag ter gelegenheid van zijn 18en verjaardag, de vreemde diplomaten en de notabelen van zijn rijk ontvangen en hun een bestmaaltijd aangeboden. De proclamatie tot keizer heeft nog niet plaats gehad, liet Hemelsoffer in China. Het edict, van den president vermeldt, dat het HemelofFer, ter eere van Confu cius gehandhaafd zal blijven, waarbij de president ah vertegenwoordiger des volks de gebruikelijke ceremonieën in de hoofd stad zal voltrekken, In het edict wordt uitdrukkelijk ver klaard, dat hiermede geenszins een staats godsdienst ingevoerd, en dat volledige godsdienstvrijheid zal blijven bestaan. AUSTRALIË. De nieuwe gouverneur van Australië, Het parlemeuts id Ronald Munro-Fer- guson is als opvolger van lord Denman, die eeuigen tijd geieden om gezundsheids- redenen zijn onlslag genomen heeft, tot gouverneur-generaal en opperbevelhebber van Australië benoemd. De. nieuwe gouve neur die thans 54 jiar is, heeft bijna 20 jaar achtereen Leiih Burghs in het pariemeur, vertegenwoordigd. Geeieiigd .Nieuws. Dievenbende aangehouden Sedert gerui- men tijd, aldus de »Limb. Koerier®, was het te Sittard, Heerlen en omgeving zeer onveiliggeen week ging er voorbij of men hoorde van groote en kleine diefstallen" of pogingen daartoe. Doch het spreekwoord vau de kruik werd ook hier bewaarheid. Iu den nacht van 3 op 4 Pebruaii werd er wederom te Sittard iu het gehucht Leijen- broek en te Geleen op twee plaatsen be langrijke diefstal met braak gepleegd, ter wijl ia de stad zelf daartoe eene pogiDg werd aangewend. Terstond gingen de gemeente- veld wach ter Chr. Kleijnjans uit Sittard, de brigadier der rijksveldwacht Kouwenberg uit Geleen, de rijksveldwachter Somers uit Merkelbeek en nog meer anderen dag en nacht aan het werk om de daders in handen te krij- g)n. Zaterdag 7 Februari mocht het veldwach ter Kleijnjans onder de gemeente Geleen gelukken de vermoedelijke daders van al de in den laatsten tijd gepleegde diefstallen ook van die eenigen tijd geleden gepleegd in den goud- en zilverwiukel van deheeren Martens in Heerlen aan te treffen, zulk terwijl zij nog bezig waren de door hen ontvreemde goederen (schoenen) te Geleen en Munstergeleen te verkoopen. Kleijujans stond echter alleen. Terwijl het aan on middellijke hulp ontbrak zond hij spoedig een renbode naar de marechausséékazerne te Sittard waarvan ook weldra hulp kwam opdagen. De verdachten, met name L. M. P. Dieters en Emile Wintgens, wonende te Klooterbosch onder de gemeente Kerkrade, werden nu op aanwijzing van veldwachter Kleijnjans en den rijksveldwachter Somers die inmiddels op verzoek van Kleijnjans ter hulp was gekomen, alsmede door den gemeente-veldwachter uit Munstergeleen en de brigadiers-Smolders en Soenjes, van de brigade Sittard, aangehouden en overgebracht naar Sittard. Hier bekenden de aange houdene al de in den laatsten tijd gepleegde diefstallen bedreven te hebben ook die bij de heeren Martens horlogemaker te Heer len. Op één enkele horloge na was het hier ontvreemde reeds geheel te gelde gemaakt. De verdachten werden nog in het bezit ge vonden van onderscheidene door hen ge stolen voorwerpen. Zij waren gewapend met een scherp geladen revolver en waren mede in het bezit van een electrische zak lantaarn. Ook den inspecteur van politie, de Wildt uit Sittard had een zeer werkzaam aandeel in deze zaak, evenals de brigadier der rijks veldwacht Kouwenberg uit Geleen, beide politiemannen waren dag en nacht in de weer om de daders der verschillende dief stallen toch te pakken te krijgen. Bloedvergiftiging. -- Te Apeldoorn is 1. 1. Vrijdag de 19-jarige N. aan de gevol gen vau bloedvergiftiging overleden. Tijdens het schaatsenrijden had hij zich door het te stevig binden van de schaats een kleine wonde aan den teen verooizaakt, die aan vankelijk verwaarloosd, weldra de hulp van den medicus eischte. Het in de wonde binnengedrongen vuil verwekte hevige pij nen en deed voet en been zwellen. De in geroepen hulp kwam te laaf: het gevaar was niet meer te keeren en de lijder stierf als slachtoffer van zijn verzuim. jEen straatroofster. In den laatsten tijd gebeurde het herhaaldelijk, dat, vooral op Zaterdagen, zoowel des middags als des avond.--, te Rotterdam meisjes, die met geld om boodschappen werden gostuurd, door een opgeschoten meid van haar geld wer den beroofd. Zaterdag is het aan de politie gelukt de daderes in handen te krijgen. De 10-jarige H. H. M. vau A,, wonende Hen drik Sorchstraat 38, werd beroofd van haar portemonaie met f 0.70. Aangifte werd gedaan aan het politiebu reau aan de Witte de Withstraat en het gevolg was, dat door den rechercheur A, J. Burki, des avonds om 8 uur, in de le Middellandstraat werd aangehouden de in die buurt woonachtige C. P. van K., een meisje van 19 jaar. Bij confrontatie werd zij door het meisje v. A. pertinent herkend. De aangehoudene viel bij het verhoor al gauw door de mand en zij bleek dien dag reed3 f 5 99 te hebben „verdiend" met de door haar uitgeoefende practijken, toegepast in de Zwarte Paardenstraat, op de west Kruiskade en in de Lusthofstraat. Zij wordt van meer dan 50 aftroggel- gevallen verdacht. Ongewenscht bezoek ln den nacht van Zaterdag op Zondag hebben inbrekers zich toegang weten te verschaffen tot «de Huize Voorstonden® onder Brammen, be woond door Vrouwe Baronesse de Vos van Steen wijk. Door verbreking van eenige'tra liën wist men in het sousterrein te komen en zoo in de kamers der villa. In hef ge heel werden een 5-tal kamers overhoop ge haald en alles meegepakt wat waarde had, waaronder veel goud- en zilverwerk te za- men ongeveer voor een waarde van f 700, benevens f 40 aan Pransch geld. Dat de «heeren* op hun gemak gewerkt hebben is te constateeren uit het feit dat de kaar sen die ze aangestoken hadden, bijna ge heel waren opgebrand. Do villa was bewoond, doch de familie en het personeel sliepen op de eerste ver dieping. De politie uit Zut.phen en Brammen doet ijverig onderzoek. Postdiefstal. Men seint ons nog uit HaarlemDe assistent der Posterijen P werd door den directeur van het postkan toor op keeterdaad betrapt, toen hij bezig was eenige brieven uit Amerika te openen. De aangehoudene is gehuwd en vader van vijf kinderen. Een notaris voortvluchtigUit Eind hoven wordt geseind, dat notaris Coolen te Bladel in staat van faillissement is ver klaard. Het parket uit Den Bosch is ter onderzoek naar Bladel vertrokken. Nader meldt men ons, dat de notaris Coolen sed rt 5 Februari voortvluchtig is. Hondenliefde. Een inwoner vanOud- Vonsemeer wilde ziol^ van ziin hond ont- dom daar het dier doorgaans op stap was met een anderen hond van het dorp. Hij liet het dier dezer dagen door een jacht opziener doodschieten, die wegens het ver- g ivoiderd uur het kadaver den volgend n aag zou begraven. Doch toen men daags daarna daarmede wilde beginnen, bemerkte men, dat de üoode hond in een ongeveer 4 d.M. diepen kuil lag en daarnaast zijn trouwe kameraad, die het graf gegraven had. De hond zou de teraardebestelling zeker hebben voltooid, ware hij niet in zijn lief dewerk gestoord geworden. Vergiftiging 1 In de gezinnen van den machinist A. de B., aan den Westzeedijk te Rotterdam en van K. B., in de Peyenoord- straat te Rotterdam, hebben zich gisteren bij de kinderen verschijnselen van vergifti ging voorgedaan. De vergiftiging wordt toe geschreven aan het gebruik van vleescb, dat herkomstig zou zijn van een koopman iu de Lange Pannekoekstraat, waar onge veer 60 kilogram van dit vleosch is in be slag genomen. N. R. Ct. f 100000 vermist. Naar men meld is er op het traject Maastricht-Amsterdam een postpakket ter waarde van f 100.000 aan bankpapier vermist. Het pakket moet met den trein 9,18 's avonds uit Maastricht ver zonden zijn. Een nauwkeurig onderzoek is ingesteld. Nader bericht ontbreek nog. GasontploffingOmstreeks 10 uur Dins dagmorgen heeft een hevige gasontploffing plaats gehad iu do tuinmanswoning van het'gesticht «Reinier van Arekel*, aan het St. Jacobskerkhof te 's Hertogenbosch, Zaterdag was in de woning gas aange legd en hedenmorgen moesten nog eenige veranderingen worden aangebracht, door den gasfitter van genoemd gesticht. Op een of andere wijze is, toen deze afwezig was, een groote hoeveelheid gas ontsnapt en toen de tuinman van buitenaf de deur der woning opende, ontplofte het gas met een hevigen slag. De drukking was zoo gewel dig, dat alle ruiten der kamer aan splinters naar buiten vlogen, zoodat het glas aan de overzijde van de straat terechtkwam. Het plafond werd geheel vernield en sieebts eenige planken daarvan bleven op haar plaats, terwijl een muur geheel \yerd ont zet. Ook de inboedel werd zwaar beschadigd de stolpen werden van de linnenkast ge slagen en het linnengoed door de kamer verspreid. Het huis werd van binnen iu een ware ruïne herschapen. Hoewel vele werklieden in de onmidde- lijke nabijheid waren kwamen er geen per soonlijke ongelukken voor. De tuinman de heer J. Spuis, werd bij het opengaan der deur wel achteruitgedrukt, doch kwam evenals de anderen met den schrik vrij. De toegebrachte schade is zeer aanzien lijk. ('s H. Ct Ergerlijke baldadigheid Men meldt uit Hoorn aan de Msb.: Een der avonden der vorige week werd alhier door onbekende(n) een der groote keikramen der R.-K. Kerk stuk geworpen. Den daarop volgenden avond werd het zelfde spelletje herhaald. Nu werd een der kleine ramen boven de Kruiswegstaties ge troffen. Den volgenden avond werd weder om in de voormalige pastorie, nu bewoond door Notaris Bos, ook een vensterruit ver brijzeld. Alles wijst er op dat hier verre gaande kwaadwilligheid in het spel is. De zaak is in handen der politie, die een Dauw- gezet onderzoek ter plaatse heeft iDgesteld tot nu toe echter zonder succes. Baldadigheid. Eenige belhamels te Ber- chem, naar het schijnt wetende, dat de politie voor bewaking op een ander punt van de gemeente zijn moest, hebben, vol gens de Tel., op verscheidene plaatsen de ruiten ingegooid, vele jonge boompjes af gesneden en bij den landbouwer v. d. V. de hooimijt in brand gestoken. Daders on bekend de justitie doet onderzoek. Beide beenen gebroken. Het iid van de fa. Boor te Huizen, Hendrik Boor, had he den het ongeluk van een wagen af te val len. Hij kwam onder den wagen terecht met het droef gevolg, dat hij beide beenen brak. Ernstige brandwonden. De vrouw van Hendrik Heinen te Huizen kwam Woens dagnamiddag te dicht nabij een brandend petroleumtoestel, waardoor haar kleeren in brand geraakten. Gelukkig slaagde men erin de vlammen vrij spoedig teblusschen. De vrouw had echter intussen reeds ernstige brandwonden bekomen. Jongenstwist. Bij een twist tusschen twee 10-jarige jongens te Wolphaartsdijk heeft de een den ander met een mes een ernstige wonde aan het hoofd toegebracht. Geen misdaad. Nader meldt men, dat het onderzoek heeft aangetoond, dat er bij 't verdrinken van een man te Ter- wispel, geen misdaad in het spel is. Brand ineenspoorlading. De»Zwolsche Courant® meldt, d.d. gisteien: Woensdagmiddag circa één uur, toen de goederentrein van Zwolle in de nabijheid van bet station Olst voor bet onveilig sig naal tot stilstand werd gebracht, sloegen uit een met hooi beladen wagen aan alle kanten de vlammen, zoodat ook een daarop volgende hooi- en colliwagen in brand ge raakten. Onmiddellijk werd hulp ontboden en ver trok daartoe een wagen met werkvolk en gereedschap met de eerste gelegenheid uit Zwolle. Door het ongeval op die lijn ligten- kel spoor kon geen enkele trein pas- seeren. Later bericht men ons nog: Drie wagons met hooibalen zijn door de brandweer uit elkaar gegooid; minstens twee wagons aard- dappeleu zijn beschadigd. De lijn is nog steeds verstoord. Reizigers voor Deventer en Zwolle moeten steeds overstappen en een eind langs de lijn Ioopen. De inhoud der hooiwagens smeuld nog l ings de lijn. Het spoorwegohgeluk in Drenthe. Om trent een mogelijke oorzaak van de spoor wegramp aan de Haierbrug, wordt uit Bei- len nog het volgende medegedeeld Een spoorwegarbeider, werkzaam geweest zijnde op dat gedeelte van de lijn, vertelde dezer dagen, dat de rail aan deu Zuidkant van de Haierbrug reeds in het begin Sep tember een verslagen (verbogen rail was. Door den brugwachter aldaar zou het per soneel er herhaalde malen opgewezen zijn, dat het veranderd moest worden, daar er anders nog een ongeluk gebeurde: door loopend lag er dan ook een dommekracht bij, om, als de rail wat te erg verbogen was, haar weer zoo goed mogelijk terecht te zetten. De arbeider was er van overtuigd, dat dezelfde rail er nog inzat op den avond, toen 't ongeluk gebeurde terwijl den vol genden dag of later dat gedeelte rail zou zijn vervangen. Het was zoo erg, dat als een ander persoon dienst deed bij de brug hij door den brugwachter werd gewaar schuwd, dat de dommekracht er bij lag als het te slim wordt met de rail, moet je haar maar weer terecht zetten. De correspondent van de Asser. Ct. meldt nog, dat hij aan aan den man dieUhans geen spoorwegarbeider meer is en open staande in bijzijn van meer personen ver telde, den volgenden dag heeft medege deeld, dat het aan de courant zou melden wat de man goed vond. ULSTERS en OVER J &SSEN L. 6. VAN HOORN, Oliert 144 ROTTERDAM Telefoon 8367,

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 2