Woensdag 11 Februari 1914 Antirevolutionair Orgaan voor de %uidliollaml»rlie en Zecuwsclie Eilanden. '48stc Jaargang M". 1945. IN HOC SIGNO VINCES Kamerverslag, W. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Alle sétakfeeE! voor «ie Medactie foe§tem®!, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te eenden aan den Uitgever, De hr. Ter Laar sprak in de Kamer over 't schoolgeld. Te Venendaal was 't op de Openbare School veel te zwaar voor de werkmenschen en dat gebeurde alleen hierom, om daar door 't Bijz. Onderwijs te steunen. Hij zei Het spreekt vanzelf, maar daar over mag ik thans niet spreken, dat de bedoeling is van al dergelijke bepalingen, om op die wijze het bijzonder onderwijs te steunen. Daar heit men geen schoolgeld of half schoolgeld en dit kan natuurlijk op de openbare school ook wel, maar dat wil men juist niet. Het school geld is in handen van een onwel willend gemeentebestuur een onfeil baar middel, om de openbare school in den grond te boren. Ja, dat is waar: het schoolgeld is in handen van een onwelwillend ge meentebestuur een onfeilbaar middel om de openbare school in den grond te boren. Maar: andersom is ook waar. Wan neer een Gemeenteraad erg «gewilligs is, heit bij natuurlijk, uit loutere «ge willigheid» een laag schoolgeld om daarmee de Chr. School in den grond te boren. De Gemeenteraad kan maar van 'tgoudboompje schudden; krijgt bij 'tniet van 'tRijk, dan maar de be- lastingschroef aangedraaid. En zelfs behoeft dit nog niet eens. Met een f700 of f800 gid. extra-gewilligheid, in den vorm van vrij van-schoolgeld, kan de Raad aan een Chr. School al leelijke poetsen bakken. En voor zoo'n sommetje is geen draai aan de schroef noodig. Meii zuinigt wat uit op een paar straten en slootenop wat wegen en wat grint en de f800 zijn er, 't Is niets geen kunst voor een «ge willig» Gemeentebestuur om de Chr. School tegen te werken. Doch Ter Laan had ook gelijk. Wat bewijst, dat de Wet niet deugt, die zulke dingen kan toelaten. Wat bewijst, dat de Gemeente zich niet langer met de Schoolzaken in verband met finan- tiën bemoeien moet. 't Onderwijs zaak der ouders en in geldelijk opzichtuitsluitend Rijkszaak, voorzoover de ouders te kort mogen schieten. Eerst schoolgeld betalen eerst opofferenmaar zijn ze onge noegzaam, dan van 't Rijk de bijdragen en niet van de Gemeente. Buitenland. FRANKRIJK. SWEDEN. RUSLAND. ZUID AFRIKA. AMERIKA. Daze Courant verschijnt eiken Woengdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling ƒ4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoo® Intercoms. No. S. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/s maal. Reclames 30 per regeL Boekaankondiging 5 Cent per regel en ijs maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Om in den grond te boren. TWEEDE KAMER. Bewaarschool. Lager Onderwijs. Elk jaar hetzelfde gekreun en gekerm over opleiding der onderwijzers, leerplicht, staatstoezicht, salarisregeling, zonder dat er een sikkepit verandert De heer Ooster- baan opende de rij met 't Gymnastiek-onder- wijs. De heer Marchant had aangedrongen op meer bevordering van dat onderwijs, en desnoods moesten de Gemeentebesturen dan maar volgens art. 53 L. O. wet een nog grootere buitengewone subsidie vragen, als er te veel onkosten aan waren verbonden. De heer Oosterbaan wilde dan ook voor de Bijz. School zoo'n gymnastiek-subsidie en hij meende, dat dan vele schoolbesturen er wel toe zouden overgaan om ook gymna- stieksnderwijs te laten geven, wat nu bijna onmogelijk is. Voorts sprak hij over de H. B. S. op Flakkee niet, maar wel gaf hij een weg aan, om toch voor flink onderwijs te kunnen zorgen. Hij wilde dit: Wanneer wij hadden een stel van die z.g. Fransche scholen, verbeterd overeenkomstig de eischen van onzen tijd, met een cursus van 3 of 4 jaren, dan zou men daarmede voor een groot deel, aanvankelijk althans, in de behoefte aan onderwijs kunnen voor zien, Die scholen zouden een opleiding kun nen geven voor de 4de klasse hoogere burgerschool, een grondslag voor de inrich tingen tot opleiding van onderwijzers, en ook, wanneer er bijv. een kop van twee jaar op gezet werd, een uitstekende voor bereiding voor een goed ingerichten handels cursus. Als er facultatief eenig onderwijs in de oude talen bij kwam, dan zou het ook mogelijk zijn op die scholen op te leiden voor de 4de klasse van het gymnasium. Dergelijke scholen zijn voor ons onderwijs van het hoogste belang, ook voor het platteland, want daardoor zou de trek van de meer gegoede ingezetenen uit onze kleine steden en dorpen naar de groote steden kunnen worden tegengegaan. Schoolopzieners. Ook het Rijkstoezicht werd door hem gecritiseerd en hij sloot zich aan bij wat een Concept-Wet tot regeling van 't L.O., samengesteld door Volksonderwijs daarover had gezegd. Wat was de fout in 't Toe zicht Ie. de omvaDg der inspecties, districten en arrondissementen was in hooge mate verschillend en ze zijn te groot. 2e. de splitsing in districts- en arrondis sementschoolopzieners is niet goed. 3o. Een arrond. schoolopz. heeft dit baantje als bijbetrekking, zooals 't meest gegeven wordt aan burgemeesters, rech ters, griffiers, advocaten en leeraren. Maar 't Schooltoezicht moest gegeven worden aan deskundigen, dan zou ook 't onderwijs beter gecontroleerd kunnen wor den en dus beter vruchten dragen. Bewaarscholen en misstanden. Dhr de Jong sprak over den treurigen toestand, waarin 't Bewaarschoolonderwijs soms verkeert. Hij zei: Ik herinner aan de enquêtes, die omtrent deze kinderbewaarplaatsen, versierd met den weidschen naam van bewaarscholen, ingesteld zijn voor Scheveningen, den Haag en andere plaatsen. Ik herinner er aan, hoe men daarbij in gewone woonvertrekken soms 50 tot 60 kinderen aantrof [onder de hoede van een 14- of 15-jarig meisje, dat als bewaarschooljuffrouw fungeerde, ter wijl de een of andere weduwe, die onder stand noodig had, als hoofd der bewaar school eenige inkomsten trok. Zulke toe standen trof men herhaaldelijk aan de bewaarscnolen aan. Waar meer en meerde groote waarde van het voorbereidend on derwijs wordt erkend, is het licht te be grijpen, dat de organisatie van bewaar schoolonderwijzeressen geen gelegenheid laten voorbijgaan om er op aan te dringen, dat het eindelijk eens tot een wettelijke voorziening van het voorbereidend onder wijs zal komen. De geachte afgevaardigde uit Enkhuizen heeft straks gezegd, dat omtrent de nood zakelijkheid, om het rijksschooltoezicht te herzien, een communis opinio bestaat. Men zou het haast een ongeluk voor een zaak gaan aohten, wanneer daarover een com munis opinio bestaat, daar het dan ge woonlijk zeer lang duurt, eer iets tot stand komt. Ten aanzien van de noodzakelijkheid, dat het voorbereidend onderwijs wettelijk wordt geregeld en ten aanzien van de bevoegdheden die van de leerkrachten zul len moeton worden geëischt, geloof ik, dat rechts en links haast geen verschil van gevoelen bestaat, en toch blijft een regeling steeds uit. Waarom acht ik onder de onderwijsher vormingen een regeling van het voorbe reidend onderwijs in de eerste plaats nood zakelijk? Omdat ik veel gevoel voor de denkbeelden van een bekend paedagoogals dr. Gunning, die de eerste leerjaren van het tegenwoordig gewoon lager onderwijs onder de hoede zou willen stellen van hen, die een diploma als bewaarschoolonderwij zeres hebben verworven. Ook ik ben van meening dat zonder eenig bezwaar het voorbereidend onderwijs tot het zevende of achtste jaar van het kind zou kunnen worden uitgestrekt en daardoor tot ontlas ting van de overladen lagere school zeer veel zou kunnen worden bijgedragen. Over hetzelfde ondetwerp sprak ook de heer Ter Laan, die trouwens het geheele schoolwezen zoo ongeveer oprakelde: art. 21 der Wet over het leerplan, over't School geld, over de toepassing der wet door Ge meentebesturen, over muloscholen, over de Leerplichtwet, over schippers- en kramers- kinderen enz. enz. De toestand ellendig, zoo noemde dhr. Ter Laan het Bewaar schoolwezen in het algemeen, behoudens goede uitzondering. De vraag is dus: wat zal er komen van het bewaarschoolonderwijs? De Minister zegt wel dat hij de zaak zal nagaan, maar dat geeft niets, als hij het geld niet heeft. Ik ben blij dat er een wetsontwerp aanhangig is, maar ik maak mij daarvan geen enkele illusie, zoolang de Minister vol houdt hetgeen omtrent het noodige geld in de Memorie van Antwoord op verschillende plaatsen te lezen staat. De toestand is ellendig. Men werkt met ongediplomeerd personeel: 15 pCt van de hoofden hebben niet de minste bevoegdheid, van de onderwijzeressen nog veel minder. De bezoldihing verdient dien naam niet;er zijn nog hoofden die het niet tot f 300 brengen en onderwijzeressen, die afgescheept worden met f 100 per jaar, met f 2 per week. Men zie daarover het rapport van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap, dat zeer verdienstelijk is. Als de Minister de zaak aanpakken wil, moet hij toch, beginnen, al zij het ook zeer bescheiden evenals men daarmede bij het lager onderwijs begonnen is met de minimum salarissen vast te stellen. Dat zou uit de gemeentekas gevonden kunnen wor den, maar dan zit men weer met denwan- hopigen toestand der finaciên in menige gemeente. De regeling van dit onderwerp is echter zoo dringend noodig en voor de arbeiders bevolking van zoo algemeen belang, dat de voorstaanders van de lichamelijke en geeste lijke ontwikkeling van ons volk met uitstel geen genoegen kunnen nemen en moeten eischen, dat ek iets gevonden zal worden. Er is op onderwijsgebied zóóveel te doen, dat men aan geen enkele Regeering den eisch kan stellen, dat zij alles te gelijk zal aanvatten. Maar naast de salarisregeling zal óf het een óf hot ander moeten worden aangepakt en dan is de regeling van het bewaarschoolonderwijs een van de meest noodige dingen. Hoe langer uitstel, hoe duurder het wordt. Men denke ook aan de gebouwen. Voordat die overal staan, zitten er weer millioenen in. En dan blijft er ook verder nog zooveel te doen over. Meisjes van 13, 14 jaar staan nu al vaak voorde klas om les te geven. Het is allererbarme- lijkst. Een van de beste dingen, die Rotter dam en den Haag hebben tot stand gebracht, is de regeling van de examens akte A voor de gewone onderwijzeressen en akte B voor de hoofden en de daarmede ge paard gaande verbeteringen in de salarissen, die in deD Haag haar beslag heeft gekre gen en zeer goed is geworden. Vergis ik mij niet, dan zal die salarisregeling binnen kort ook te Rotterdam aan de orde komen. Kinderarbeid de vloek van 't kapitalisme. Hulde bracht de heer Ter Laan aan 't Comité van 1913. En hij, als S. Demoer., gaf zijn gevoel lucht in deze woorden: Ik wil deze onderafdeeling niet beginnen dan met een woord van warm gevoelde hulde aan het comité, dat in den loop van 1913 op touw heeft gezet en heeft kunnen doorzetten het groote congres voor kinder bescherming, gehouden te Amsterdam. Dit is een van de verschijnselen in den loop van de laatste jaren, die moed geven voor de toekomst. Het is een van de meest heuglijke teekenen, die ik heb gezien, dat de arbeidende klasse wakker wordt en voor haar kind beter onderwijs elscht, en over het geheel betere verzorging. Want de kinderarbeid - het is op dat congres voldingend gebleken is de grootste vloek, die rust op het kind. Daardoor wordt te vens het lager onderwijs, hetzij openbaar of bijzonder, dat wij nog geven, bedorven. Openbaar en bijzonder, of omgekeerd. Im mers geloof ik, dat het bij het bijzonder onderwijs nóg een haartje erger is dan bij het openbare. Die kinderen, wij kennen ze allen wel, die in lange rijen, wanneer de wiedtijd is aangebroken, over het land kruipen en voor 40, 50 en 60 ct. per dag of voor nog veel minder hun jonge krachten moeten geven. Daarbij heerschen allerlei misstan den van een deskundig toezicht, waardoor de kinderarbeid eenigszins wordt geleid, is geen sprake; rijp en groen, oud en jong, alles werkt er dooreen; zij leeren er veel, maar weinig goeds, zooals de aangehaalde schrijver zich uitdrukt. Dit is één staaltje uit het landbouwbe drijf, waar de kinderen nog volstrekt on beschermd zijn Er er is in het landbouw bedrijf nog zooveel meer, telkens weer iets anders, maar toch in hoofdzaak gelijk door het gansche land. In het verslag van het Kindercongres zijn als verdere Nederlandsche verschijnselen genoemd ik haal er maar enkele dingen uit dat de kinderen bezig worden gehouden met uienschillen, tabak strippen, garnalen pellen, dit alles voor jonge: s en meisjes. De meisjes worden na tuurlijk nog een graad erger behandeld, daar zij ook nog aangewezen zijn voor allerlei huiswerk, voor boodschappen doen, venten met artikelen, landarbeid, breien en dergelijke handwerken, huiswerk voor de moeder of, als de moeder weg is, voor het gezin, passen op de kleine kinderen, enz. In één woord, hier toont zich de vloek van het kapitalisme op de allerergste wijze. De bespreking over 't L. O. wordt voort gezet. Caillaux' financieele politiek. Minister Caillaux deelde aan de begro tingscommissie mede, dat hij met het oog op den gunstigen toestand der begroting, besloten heeft om de uitgifte van schat kistbiljetten van 800 op 600 millioen francs terug te brengen. De boerendemonstrutie te Stockholm. Ongeveer 30.000 boeren zijn uit alle deelen van Zweden naar de hoofdstad ge komen, om den koning en den minister president duidelijk te maken, dat zij bereid zijn, zich voor de landsverdediging alle mogelijke offers te getroosten. Na eerstin verschillende kerken een godsdienstoefening te hebben bijgewoond, trokken de boeren, voorafgegaan door het wapen der 24 pro vincies, in een grootschen optocht naar het koninklijk paleis, waar zij op het reusach tige plein door den koning werden ont vangen. Uit naam van alle deelnemers hield hun aanvoerder een toespraak, waarin hij de strekking van deze indrukwekkende mani festatie, blijk gevende van groote vader landsliefde -n loyale gevoelens jegens den koning, uiteenzette. Onder het spelen van het volkslied en een oorverdoovend hoera geroep, traden alle boeren het paleis binnen, waarna zij in het gala-appartement defileer den voor den koning en koningin, omringd door prinsen en prinsessen. Een delegatie van 200 boeren begaf zich vervolgens naar den minister-president, om hem in te lichten omtrent het bezoek, dat zij den koning gebracht hadden en de wenschen, die aan dezen geuit zijn. NOORWEGEN. De stakingsbeweging in Noorwegen. Nu de reeds aangekondigde onderhande lingen tusschen den scheidsrechter der re geering, die Woensdag te Buviken plaats hadden, evenals de bijeenkomst op Donder dag zonder resultaat verloopen zijn, is Donderdagavond door den Patroonsbond order gegeven, de tweede groep arbeiders uit te sluiten, hetgeen door de landelijke arbeiders organisatie dadelijk met de afkon diging der sympathie-staking is beantwoord. Op 19 Februari leggen dientengevolge minstens 60.000 man den arbeid neder. De staking en de uitsluiiing beteekeuen een ramp voor Noorwegen, dat minstens 20 millioen kronen verliest als deze toe stand slechts één maand duurt. Een zoo danig verlies kan het land zonder ramp spoedige naweeën niet dragen. Of het den patroonsbond mogelijk zal zijn, den strijd ook slechts een week vol te houden, is gelukkig zeer de vraag, want dit lichaam heeft het geheele volk tegen zich. Op toegeven van arbeiderszijde valt niet te rekenen daar de arbeiders door den patroonsbond zijn gebrutaliseerd, Uit de Russische Doema. Nadat de debatten ovsr de interpellatie, betreffende de onwettige maatregelen der regeering gedurende de laatste Doema-ver- kiezingen waren afgeloopen, nam de Doema met 160 tegen 125 stemmen de volgende overgangsformule aan: Daar de Rijksdoe- ma in het voorstaan van klaarblijkelijk onwettige maatregelen door de regeering de bevestiging ziet van het feit dat de regeering zelf dit stelsel v.»n ouweiiige maatregelen organiseerde besc muwt de Rijkedoema de door de ministers van Binnenlandsche Zaken en Justitie afgelegde verklaringen voor onvoldoende. Naklanken der werkstaking in Zuid-Afrika, Van de 25 personen, beschuldigd van verzet tegen de politie bij het incident in de Arbeidsbeurs op 15 Jan. 1.1. zijn twaalf personen vrijgesproken, terwijl dertien ver oordeeld werden, ieder tot een boete van 15 pond sterling of een maand gevange nisstraf. De revolutie in Mexico. Gelijk een vorig benchi reeds melde, heeft president Wilson het verbod op den uitvoer van wapenen naar Mexico opge heven, daarbij geen onderscheid makende tusschen de regeeringstroepen en de rebel len. Wilson verwacht van dit besluit waar schijnlijk. dat de Mexicaansche opstande lingen thans in staat zullen zijn de regee ring van generaal Huerta, die door de Ver- eenigde Staten nog steeds niet erkend is, omver te werpen. De rebellenleiders zijn over het besluit van president Wilson uit stekend te spreken. Generaal Villa moet, toen hij het groote nieuws vernam, gezegd hebben: //Thans ondervinden wij opuienw dat de Unie de grootste vriend van het Mexicaansshe volk is Wanneer de revolutie geëindigd is, zullen wij ons met de Ver- eenigde Staten nauwer vereenigen dan ooit te voren//. De Staatsgreep in Peru. Onderscheiden telegrammen melden dat de president der republiek Peru, Guil- lermo billinghurst, .door revolutionnaire militairen, die onder bevel van kolonel Be- nandez het presidentieel paleis hadden aan gevallen, gevangen genomen en uit zijn land verdreven was. Verwondering kunnen deze berichten niet wekken, daar in Peru, evenals in zoovele andere Zuid- en Mid- del-Amerikaansche republieken, een pre- sidents-verwisseling langs geweldadigen weg in stede van via de- langer durende en ingewikkelde nieuwe verkiezingen, nog steeds tamelijk wel in gebruik is, ofschoon de resoluties -net steeds volgens hetzelfde ontwerp en niet altijd zoo succesvol in hun werk gaan als deze. De militaire staatsgreep werd in den vroegen ochtend vau den 8sten Februari uffgf-voerd. Benandcz is tot voorloopig president benoemd De orde is thans geheel en al hersteld. AZIË. De toestand in China. Het jongste besluit van Juan-Sji-Kai,

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 1