28ste Jaargang N\ 1944, Zaterdag 7 Februari 1914, An tirevo lutionair Orgaan voor de Zuidliollaiidsclie en Zeeuwsclie Eilanden. Derde Blad, Advertentien. J. Gr. Noordijk en J. van Dalen IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. tlie stukken voor de Itedaefie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Ultsjever. Da kiezerslijst van 1914. Uit de Pers. DRAISIÏIA-VANVALKEMBURQ'S' ••iLEVERTRy Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p, 50 Cent. Buitenland bij vooraitbetaling f 4,50 per jaar." Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Infercouunt. Wo. 8. Advertentien 10 Cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beelaan. Advertentien worden ingewaoht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Hoewel er niet dadelijk verkiezingen in 't zicht zijn, is het toch van over wegend belang, dat de jaarlijksche zorg voor de KiezerslijsCons blijft bezighou den. Wie kiezer kan worden behoort op de lijst gebracht; wie, om een of andere reden, niet op de lijst behoort, moet er worden afgevoerd. We leiden dien jaarlijkschen arbeid weer in door als naar gewoonte, de vereischten af te drukken, die de wet aan de kiezers stelt. Letten we allereerst op de belasting - kiezers. Belastingkiezer is hij, die over het laatste dienstjaar al zijn aanslagen in de Rijksbelastingen heeft voldaan. Die belastingen zijn Personeele belasting, Grondbelasting, Vermogensbelasting en Bedrijfsbelasting. Deze aanslagen be hoeven niet te loopen over een vol dienstjaarmen moet eenvoudig de verschuldigde belasting op tijd hebben betaald. Belastingkiezers behoeven zich niet aan te geven; zij worden ambtshalve op de kiezerslijst gebracht. Alleen zij, die mede-eigenaren zijn in een onverdeelden boedel, waarvoor in 1912 grondbelasting is betaald, terwijl hun aandeel in die belasting f 1 be draagt, behooren zich tusschen 1 en 15 Februari aan te geven aan de secre tarie, waar zij een formulier ontvangen, dat vóór 15 Februari ingevuld en on derteekend aan de secretarie moet wor den ingeleverd, met het belastingsbiljet. Wie verhuisde naar een andere ge meente, en in een vorige belasting be taalde, dient zich eveneens aan te ge ven, met overlegging van het voldaan geteekende belastingbiljet. De rijwielbelasting telt niet mee. Wie op 1 Februari zijn belasting nog niet voldaan heeft, krijgt van den ontvanger een waarschuwing thuis, een gratis waarschuwing, waarin gezegd wordt, üat, is de belasting op 1 Maart niet voldaan, men niet op de kiezers lijst komt.' Alle overige kiezers, d.w.z. de huur-, inkomen-, spaarbank- en examenkie zers behooren zich aan te geven tus schen 1 en 15 Februari ter secretarie. Zij ontvangen een formulier, dat on derteekend en ingevuld moet worden ingeleverd aan het gemeentehuis. Huurkiezer is hij, die op den 31sten Januari sedert 1 Augustus van het vorige jaar in een huis of een deel van een huis heeft gewoond van de huur waarde, voor iedere gemeente bepaald. Men mag in dien tijd ook éénmaal ver huisd zijnmits dan ieder der wonin gen den huurprijs heeft, door de wet vastgesteld. Doch nu komt er nog iets bij. Men kan ook kiezer worden, wan neer het huis of het gedeelte van het huis, dat men bewoont, niet den ge- eischten huurprijs heeft, doch wanneer men in zijn woonplaats grond in huur heeft, en samen daarmee het voor de gemeente geldende bedrag w rdt ver kregen. Natuurlijk moet men dien grond minstens van 1 Augustus van 't vori ge jaar af in huur hebben. De huurkiezer moet zich aangeven Alleen wanneer hij in dezelfde woning bleef, als het vorige jaar, en hij stond reeds op de kiezerslijst, is aangifte niet noodig De bepalingen voor de huurkiezers gelden ook voor schippers, zij moeten alleen een vastgestelden tijd een schip in eigendom of huur hebben gehad van 24 M3. inhoud, of 25.000 KG. laadvermo gen. Thans komen we aan de inkomsten- of loonkiezers. Dat zijn zij, die van 1 Januari van het vorige jaar tot 31 Januari van het volgende, achtereen volgens bij niet meer dan tivee perso nen, ondernemingen, openbare of bij zondere instellingen in dienstbetrekking zijn geweest, en daar een loon hebben' genoten, dat ook voor iedere gemeente in de wet is vastgesteld. Het loon, in vaste dienstbetrekking door de vrouw genoten, kan worden geteld bij dat van den manen even zeer hot halve loon van minderjarige, inwonende kinderen. Wanneer dit alles bijeen het door de wet gestelde bedrag haalt, kan de man kiezer worden. Men behoeft niet meer het juiste be drag van loon of inkomen op te geven doch kan volstaan met de verklaring, dat het loon het door de wet gevor derde bedrag bereikt. Als loon wordt ook gerekend het pensioen of de lijfrente, door apenbare instellingen verleend en ook dat, door ondernemingen of bijzondere instellingen uitbetaald. Natuurlijk blijft het bedrag van het inkomen voor iedere gemeente onveranderd. Ongevallenrente wordt ook als loon beschouwd. Staat ook in een of ander bedrijf in den regel het werk gedurende een ge deelte van het jaar stil, dan wordt de tijd, waarin niet gewerkt wordt, als diensttijd beschouwd. Is men ten hoog ste 2 maanden ziek, dan wordt toch het loon gerekend ontvangen te zijn. Ook de kost en de inwoning wordt als loon gerekend, naar een daarvoor bij de wet voor iedere gemeente vast gesteld bedrag. Wie op Zon- en Chris telijke feestdagen den kost echter niet geniet, behoeft voor deze dagen niets af te trekken. Hij wordt toch gerekend volle kost en inwoning te genieten. De bepalingen voor de inwonende zoons zijn dezelfde gebleven. Loonkiezers moeten zich ieder jaar opnieuw aangeven tusschen 1 ken 15 Februari. Zien we nu even naar de Spaarbank en Orootboeklciezers Wie op 1 Februari j.l. sedert een jaar f 100 nominaal op het Grootboek heeft staan of f 50 in de spaarbank, zoo, dat het indertijd zijn eigendom is, kan op grond daarvan aanspraak ma ken op het kiezerschap. Hij moet tusschen 1 en 15 Februari zich op de secretarie aanmelden onder overlegging van een bewijs van de directie van het grootboek of het bestuur der spaarbankdat hij inderdaad sedert een jaar eigenaar is van de gevorderde bedragen. Het is niet meer noodig, dat men een boekje hebbe van de rijkspostspaar bank; andere spaarbanken, zooals die van het Nut, tellen ook meedoch na tuurlijk moeten de lichamen, waarvan deze spaarbanken uitgaan, rechtsper soonlijkheid hebben en zoo ze na 1 Mei 1900 zijn opgericht, moeten ze een waarborgsom van f 25000 bij de Ned. Bank hebben gedeponeerd. Wie reeds Grootboek- of Spaarbank kiezer is, behoeft zich niet opnieuw aan te geven; daarvoor wordt ambts halve gezorgd. Blijven ten slotte de examenkiezers. Welke examens geldig zijn, kunnen wij niet uitvoerig opgevendie lijst beslaat ruim een kolom van ons bladde wet zegt, dat zij kiezers kunnen worden, die „met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Herinneren we tenslotte, dat in het algemeen het kiesrecht aan bovenge noemde categorieën van persoden wordt toegekend, wanneer zij zijn mannelijke ingezetenén des Rijks, tevens Neder landers, die den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt. Wie dit jaar op 15 Mei zijn 25ste jaar bereikt en in de termen valt, kan dus kiezer worden. Ziedaar in het kort uiteengezet wat de Kieswet eischt. Dat alle onze kiesvereenigiogen nu werk blijven maken van de nieuwe kiezerslijst. De noodige formulieren zijn op de gemeentehuizen verbrijgbaar. Niemand verzuime zich aan te geven natuurlijk zijn alle besturen van kies- vereenigingen bereid de noodige inlich tingen te verschaffen. De >geheimzinnige telegrammen Het was kort vóór de stembus. 't Gansche land was in geweldige be roering geraakt, want ons volk moe»t van het Christelijk kabinet, die landplaag wor den verlost. Amsterdam roerde hefiig. Avond aan avond traden er de politieke redenaars op en smeekten de schare, dat zij Nederland toch zou terugtrekken van den rand des afgronds, waarin het dreigde weg te storten en dat ze toch vooral Links stemmen zou Tot redding van het Vaderland. En tot redding van Indië Op dat laatste werd vooral nadruk ge legd door den heer Pleijte, kort geleden uit Iodië in 't vaderland teruggekeerd, om als een profeet der oudheid het zijn volk toe te roepenOok Indië staat op den rand van zijn ondergangRed het schoone Insulinde. Hij wond er geen doekjes om De bezem moest in de mast Met die gevaarlijke Knijper- en Iden- burg - koers moest radicaal worden gebro ken de kerstenings politiek zou Indië in opstand breDgenmen liep daarginds als op een vulkaan elk oogenblik kon de uit barsting komen; ja, 's mans haren rezen te berge, als hij aan de toekomst dacht en met vreeze en beven had hij het schoone Java verlaten, bijs'er-bang wat dikt worden moest 1 Zóó zei het de heer Pleijte. Veel uitvoeriger nog en in de meest ontiuslende woorden. De kranten zaten er bij. Schreven dat alles op. En nóg kan men 't in de bladen van Juni na'ezen 't Roer moest óm de koers Idenburg politiek moest geheel gebróken 't kon niet wachten, geen dag en geen nacht 't Volk liet zich belezen. Het gaf Links 'n meerderheid. En de menschen keken al in de krant, met welke boot of Idenburg naar 't va derland terugkeeren zou! De heer Pleijte werd minister. Minister van Koloniën. En 't liberale land herademde Die zou nu onze Oost weieens schoon- bezemen. Die zou de oude, beproefde, li berale beginselen in Indië gaan toepassen. Idenburg kon z'n matten wel oprollen. Zoo meende het volk. Die »christen-dweper« op den Indischen troon moest wég, zoo werd het nog ra de verkiezingen op hoogen toon b. v. in de groene >Amsterdammer« geëischt Doch er gebeurde niets. Het liberale volk dacht, dat er nu een flinke waakhond met scherpe bijtanden voor »Kolon'ëD« zat en 't bleek een kwis pelende poedel te zijn, die met iedereen goede vrienden is en net zoo graag met de Rechtschen als met de IJnkschen mee draait En Idenburg blijft in Indie. Zal zijn tijd uitzitten. Meer nog. De nieuwe minister vertelt aan ieder, die 't weten wilWij vinden 't samen wel, Idenburg en ik geen kwestie vanAlles is in orde 1 'i Liberale volk stond paf. Men had slechts één uitlegging >De minister zou van den beginne ai aan paal en perk hebben gesteld aan de herstemmingsneigingen van den heer Idenburg en waarborgen hebben gevor derd voor een beleid op Buitenzorg dat minder dan ooit de kwestie van religie op den voorgrond dringt.* Of, in de volkstaal gezegd Idenbu g had z'n jasje gekeerd Zoo geloofden het velen, Links, Neen, zei RechtsDat kan niet Daarvoor weten we te goed, wat we aan een man als Idenburg hebben. En met name dr. Kwyper vroeg slag op slag, dat de Minister eens klaren wijn schenken zou en precies vertellen, wat er tusschen hen tweeën was gebeurddat hij met name eens over de brug zou komen met de telegrammen, die hij en de Goe vérneur generaal met elkander gewisseld hadden. Min. Pleijte deed dit niet. Weigerde in de Tweede Kamer. Weigerde in de Eerste Kamer. Waarom ja waarom Die telegrammen zijn geen particuliere complimen jes, maar het zijn politieke strik ken, waaruit ju st zou kunnen blijken, hoe Minister en Gouverneur tegenover elkander staan. Mag 't volk dat niet weten Toen kwam plotseling de Telegraaf vertellen, wat er in die telegrammen had gestaan. Eerste telegram. De nieuwe minster van Ko'onien roept, zonder voorwaarden te stellen, de medewerking in van den Gouverneur-generaal, ondanks enkele pun ten van verschil tusschen hen. Tweede telegram. De heer Idenburg vraagt, of de minister zich stelt op het Concentratie standpunt, in da» geval zru hij de mogelijkheid van samenwerking in nadere overweging moeten nemen. Derde telegram Mn, Pleijte seint aan den heer Idenburg, dat op zijn aanblijven wordt prijs gesteld, ondanks verschil in de algemeene politiek. Da gansche pers schijnt deze telegram men als juist te erkennen. Idenburg is dus schitterend gerechtvaardigd En de ConcentratieDie in Juni zoo huile balkte over den Idenburg koers, die Indie ten verderve voerde Zij gaat met V spot naar bed. Oize Courant. geworpen en kan dus onze partij haar stem in die Raad niet laten hooren. En nu heeft de vrijzinnige meerderheid op ouderwetsche manier besloten het geld van de gansche burgerij te nemen en daar mee den schouwburg te naasten en te ex- ploiteeren. Voor den godsdienst, geen cent. Voor de »kunst« royaal En wat voor >kunst« vaak Ged. Staten waren wijzer en weigerden hun gcedkeuring. Thans is de zaak in hoogste beroep bij de Kroon laten we ho pen dat deze van dezelfde meening zij. Geld uit aller zak te nemen voor de par ticuliere pretjes van sommigen 't Mag dan »liberaal« heeten, maar 't is meer dan middeneeuwsch. »Onze Courant.* Zéér vrijzinnig. Utrecht is braaf vrijzinnig. Daar heeft men verleden zomer den laat sten antirevolutionair uit den gemeenteraad Een erkenning. Wanneer onzerzijds beweerd wordt dat een overtuigd socialist in zijn onderwijs on mogelijk neutraal kan zijn, wordt dit altijd door de socialistische pers op heilige wijze ontkend. Dat is niets dan lage laster, zoo heet het dan, waarbij men geen ander doel heeft dan de openbare school te benadeelen. Maar nu is het merkwaardig dat een partijgenoot en dan nog wel niet de eerste de beste, maar een der vooraanstaande mannen deze laster geheel voor zijn reke ning neemt. De heer Th. v. d. Waerden zet in het Marx'stisch Weekblad het bijvoegsel van Het Volk uiteen waarom hij aan de hui dige openbare school de voorkeur geeft, boven de kerkelijk bijzondere. Het is hierom zoo zegt hij, omdat de geest veler openbare onderwijzers is aan gedaan door de groeiende arbeiders-be weging. ïZij, de openbare onderwijzers, geven aan de volksschool ten karakter dat gaat in de richting enzer w«ns»hen.< Nietwaar dat is duidelijke taal. Wat onzerzijds steeds is gezegd, wordt hier zwart op wit erkend. Trouwens voor een ieder die nadenkt is het duidelijk dat'het niet anders kan. Het is voor een overtuigd socialist, wiens geheele levensbeschouwing door den geest van het socialisme doortrokken is, onmo gelijk in de school en bij het onderwijs zijn socialistische jasje uit te trekken. Wij zijn dankbaar dat dit nu althans rui terlijk erkend wordt, Ons vo'k moet weten wat het aan de openbare school en de roode onderwijzers heeft. (Vrije Westfries) Verkrijgbaar te: Sommelsdyk bij P. Kastelein Middelharnis bfj A. Waterman; Dirkeland bij A. van Oostenbrngge Oz.; Melissant bij A. van d. Spaan TzNieuwe Tonge bij A. van Eesteren Bz. Oude Tonge bij Q. F. van Peer en Wed. A. E. Lambert Ooltgensplaa.' bij J. L. de Vos; Ouddorp bij K. Grinwis; Stad aan 't Haringvliet bij Wed. Braber Pz. 631 Het goedkoopste adres voor Uwe BETON- en CEMENTWERKLN DRINK- en VOEDERBAKKEN. BUIZEN, PALEN, HEININGEN enz. (EINDSTUKKEN groote voorraad.) 6895 - IS BIJ DIRKSLAND. Vraagt prfjsopgaaf

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 9