Gemeenteraad. Ingezonden Stukken. Visscherij, Posterijen. Rechtzaken. Uitslag Aanbesteding. Gemengd lNieuws. Burgerlyke Stand. kerk en School. zoodat Herstemming moest plaats hebben tusschen de heeren A. C. Breesnee (A.) en D. Breesnee (L.). Dirksland. Woensdag 11 Februari 's avonds 6 uur hoopt Ds. P. van Toorn van Rotterdam in de Ned, Herv. Kerk een spreekbeurt te houden in 't belang van de Geref. Zending. Zondag 8 Februari hoopt de oudste inwoner onser Gemeente J. v. d. Schenk Jz. zijn 94Sten geboortedag te herdenken. Herkingeo. Door zich elders metterwoon te vestigen, zal de ge'egenheid tot dekking van paarden nl. de >Hengstenhouderij< niet meer door J. Warnaer worden gehouden doch door diens zoen C. Warnaer worden voortgezet en is daartoe bij de hengst »Togo« nog een nieuwe aangekocht. Een paard nieuw aangekocht door den Heer Jn. Warnaeralhiet/s avonds geariveerd werd des morgens dood in den stal aangetrof fen. Voorwaar geen aangename ontmoeting, in aanmerking genomen de groote prijzen daarvoor in den regel besteed. De milicien L. Drooge behoorende bij het Reg. Grenadiers en Jagers te's Hage is tijdelijk met verlof voor ongesteldheid alhier gekomen en diens volgens van Militieplich ten vrijgesteld. Melissant. Het aantal ingeschreven lo- telingen voor de lichting 1915 bedraagt 21 Het aantal kinderen voorkomende op de lijst bedoeld bij Art. 18 der leerplicht bedraagt 260. Door Gebr, van Immerzeel is ver gunning gevraagd voor de vergrooting hun ner smederij gelegen aan de Westzijde der dorpstraat alhier. Goedereede. Zij .die op de kiezerslijst wenschen geplaatst te worden, moeten daar van aangifte doen voor 15 Feb. a.s. For mulieren zijn vanaf heden (3 Feb.) ter secretarie verkrijgbaar. Door de garnalen visschers A. G,, J. L. en G. T. zijn 3 drijf ionnen opgepikt en alhier aan het havenhoofd opgelost, zoo dat er nu een zestal aan den wal zijn ge bracht. Voor de vaceerende betrekking van ge meente secretaris hebben zich twee sollici tanten aangemeld, de heeren G. Tanis Kzn, alhier en J. Munters te Herkingen. De heer J. Meijer, kommies 2e klasse bij 's Rijksbelasting te Ouddorp, Stellendam en Goedereede, is met 1 Mei a.s. overge plaatst naar Rotterdam. Was de vorige week de garnalen vangst schraal, heden is het nog heel wat minder. Er zijn die er in een getij.bijna niets in hun net kregen. Ouddorp. Op verzoek van de landbouw- vereeniging zal a.s. Maandagavond om half zeven in het hotel Akershoek de heer v. lijk een lezing houden over Drainage. Deze lezing is ook voor niet-leden vrij toegankelijk. Het eertijds zoo drukke winterbedrijf van omzetten van zandgronden wordt hier maar sporadisch meer uitgeoefend. De mindere soort zandgronden worden het meest voor cichorei m cultuur gebracht en zijn alzoo toch rendabel. Nabij het buitengors van de Springer polder wordt een weervisscherij aangelegd hoofdzakelijk voor de zalm vangst. Zuidland. M. V. T. Bevolking op 31 Dec, 1 o 12 968 917 1885 Geboren: 22 23 47 Ingekomon: 38 38 76 1028 980 2008 14 11 25 Si S 2 103 Overleden Vertrokken Bevolking op 31 Dec. 1913 963 917 1880 Huwelijken: 20. Levenloos geboren: 1, Oudenhoorn. M. V. T. Bevolking op 31 Dec. 1912 524 467 991 Geboren: 10 14 24 Ingekomen192039 Overleden Vertrokken Bevolking op 31 Dec. 1913 527462 989 Huwelijken 5. Levenloos geboren: 1 553 501 1054 279 24 32 56 Raadsvergadering te Oude Tongeop Woen dag 4 Februari vm. 11 uur. Voorzitter de Burgemeester, Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering zegt de voorzitter .Alvorens over te gaan tot het laten lezen der notulen, wensoh ik een enkel woord in het mid den te brengen. In een vorige vergadering heb ben eenige leden zieh de vrijheid meenen te mogen veroorloven in het debat woorden te be zigen en op een toon te spreken, welke op zijn zachts ui'gedrukt in eene raadsvergadering niet gebruikelijk en dan ook niet toelaatbaar zijn. Wanneer raadsleden in het vervolg andermaal blfjk geven geen besef te hebben van parlemen taire vormen, dan zal ik, hoewel noode, gebruik moeten maken van de mij door de wet gegeven middelen om zulks te voorkomen. Dan is mij gerapporteerd, dat de-raadsleden, met uitzondering van den Heer Vreeswijk, toen de vorige vergadering 's avond om kwart over achten gesloten was, in de raadzaal zjjn blijven nazitten tot 11 uur en toen vertrokken zijn zonder iemand te waarschuwen. De bode was vooraf om 10 uur ongeveer naar huis gestuurd. Om 1 uur 's nachts werd het raadhuis open staande door den nachtwacht gevonden, terwijl alle lichten in de raadzaal nog brandden. In eene beoordeeling daarvan wil ik niet treden. Echter zal ik ook in deze ter voorkoming van zoo iets in het vervolg, datgene weten te doen, wat mijn plicht mij voorschrijft. Hierna worden de notulen der vorige vergade ring gelezen en onveranderd vastgesteld. Geaehiedt mededeeling van het ingekomen jaarverslag van de oommissie tot Wering van Sehoolverzuim, hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. Vervolgens doet de Voorzitter voorlezing van een ingekomen schrijven van den Districts School opziener, waarbij geweigerd wordt ontheffing te verleenen van eenige bepalingen van het Konink lijk besluit van 1912, ten aanzien van de aan de Openbare Lagere School aan te brengen verbete- ringen. Spreker zegt, dat bedoeld schrijven in de Ver gadering van B en W. is behandeld en dat de beide Wethouders er voor waren de voorgeschreven veranderingen niet aan te brengen. Hij acht het evenwel een onnuttig besluit, aangezien, waar eenmaal door een hoogere macht voorschriften dienaangaande zijn gegeven, het daartegen opko men niet de minste uitwerking zal hebben 1 n het zjjn inziens het verstandigste is de vereischte verbeteringen aan te brengen en Burgemeester en Wethouders een crediet toe te staan, voor het ontwerpen der plannen. Een breedvoerige discussie spruit uit deze zaak voort, waarbij de Voorzitter herhaaldelijk de noodige inlichtingen verstrekt. Besloten wordt het Crediet niet te verleenen, doch aan den Gemeente Opzichter het ontwerpen der plannen op te dragen. Mochten deze later niet voldoende blijken, dan zal men alsnog aan andere deskundigen het ontwerpen der plannen kunnen opdragen. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat van den Heer A, L. N. Oujjpers te Brussel bericht is ontvangen, dat hij wegens het overlijden van zijn kind, in te droevige omstandigheden verkeert, om besprekingen te houden over den verkoop van grond benoodigd voor de stichting der vloeddeuren. De Voorzitter zegt, dit ter kennis te brengen van den Raad in de le plaats om aan te toonen dat de pogingen welke B. en W. in die zaak aanwenden, vruchteloos zijn en in de 2e plaats, omdat er alsdan niets anders opzit, dan de onteigening ten algemeene nutte aan te vragen. Een verzoek van H. van Noord en anderen, om blinden voor de ramen van de woningen aan het Smallepad te doen aanbrengen, wet na eenige besprekingen wordt besloten naar het College van B. en W. te zenden om bericht en raad. Een verzoek van de bewoners van't Molen wegje om aldaar een gaslantaarn te plaatsen, wat in handen wordt gesteld van het dagelijksch bestuur, als behoorende tot zjjne bevoegdheid. Benoeming onderwijzeres. Da voorzitter brengt ter tafel de door B. en W. in overleg met den Arrondissementsschoolopziener opgemaakte voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de Openbare Lagere School. Tevens geschiedt voorlezing van de iDgekomen ambtsberichten van den Arrondissements School opziener en het Hoofd der O. L. school. De heer Vreeswijk merkte op, dat voor de benoeming van Mej. Larooij, van alle kanten is gewerkt, ja zelfs van uit de Langstraat, waar zij ten zeerste gezien blijkt te zijn en zegt, dat het hem verwondert, dat wanneer "clie Juffrouw zulk een uitstekend onderwijzeres is, aldaar geen pogingen in bet werk gesteld zijn om haar te behouden. Hij wilde daarmede met zeggen, dat hij dre berichten niet geloofwaardig acht, dooh het is voor hem een uitgemaakte zaak, dat er wederom voor de zooveelste maal een ongeoorloolde pressie is uitgeoefend op die benoeming en man hier wederom te doen heeft met een van die minder vaardige dingen, die in Oude Tonge elk oogenblik voorkomen. De Heer Prince zegt, dat wanneer een arbeider bijzonder goed voldoet de werkgever verplicht is, zooiemand, wanneer deze tracht zijne positie te verbeteren, te helpen, en dit ook met genoemde onderwijzeres wel het geval zal zijn. Eenige discussies vloeien daaruit nog voort tusschen de Heeren van Schelven, Vreeswijk en Prince, waaraan ten slotte de voorzitter een einde maakt, door den Heer van Schelven tot de orde te roepen, omdat hij meer keeren het woord vroeg dan het reglement van orde toestond. De heer van Schelven vraagt daarop aan de vergadering verlof om alsnog het woord te weren, waarop hij na verkregen toestemming, verklaart, nu niets meer te willen zeggen. Hierna wordt overgegaan tot stemming, en tot Onderwijzeres benoemd Mej. E. Larooij te Oolt- gensplaat met 6 stemmen, terwijl Mej. A. T. Touw te Stellendam een stem kreeg. Zonder hoofdelijke Btemming wordt vervolgens besloten le. Aan W. den Rooijen f5 meer salaris te geven voor het spongen van het Raadhuis. 2e. eene kleine wijziging te brengen in het Bouwverbod. 8e. Tot een Comptabel besluit model C, tot wijziging van de begrooting Dj. 1913. Vervolgens brengt de voorzitter ter tafel een ontwerp Verordening op het voorkomen en blusschen van brand in de gemeente Oude Tonge, welke in handen wordt gesteld van een Oommissie bestaande uit de heeren Kosten, Prince en van Schelven. Eene reclame van A. H. Wetering tegen zijnen aanslag in den Hoofdelijken Omslag wordt in handen gesteld van de desbetreffende Commissie van onderzoek. Nadat door den Heer Vreeswijk nog enkele inlichtingen zijn gevraagd over eenige gemeente zaken, o.a. over het vrijhouden van een geul in de haven, voor de uitwatering der polders en van den Heer van Schelven over de bouwver ordening, sluit de Voorzitter de Vergadering. De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur In Middelharnis doet zich een eigen aardige kwestie voor, wel de moeite waard om de behandeling en het verloop daarvan te volgen en in 't publiek te bespreken. De Regenten van het Weeshuis aldaar kannen zich niet vereeDigen met een in Nov. 1913 buiten hun voorkennis geno men besluit van den Raad om over 1914 geen subsidie aan het Weeshuis te ver leenen, waardoor het Weeshuis in de noodzakelijkheid wordt gebracht voor 1914 een leening aan te gaan van f 2000,—-, en zoo de Raad blijft bij het eens geno men besluit is deze voornemens ook na 1914 geen subsidie uit de gemeentekas meer te geven. De Raad is van meening, dat daar het Weeshuis toch eenmaal in tamelijk ruime geldmiddelen zal komen, door een met vruchtgebruik belast legaat zij van af heden het Weeshuis maar moet nood zaken tot het leenen vau jaariijksche be dragen, waardoor dan het Weeshuis na verloop van tijd belangrijke sommen kan schuldig worden. Gaan Regenten met de voorstellen van den Raad mee, dan kan er een toestand ontstaan, waardoor het Weeshuis en dan ook de weezen enorme schade kunnen lijden. Blijft de gemeente M. zorgen voor 't Weeshuis, tot dat dit eenmaal na het overlijden van de vruchtgebruikster, Mej d. Y. in 't volle bezit komt van het legaat, dan is het Weeshuis later ten volle in staat op ruime en degelijke wijze in het lot der weezen te voorzien, zoo mogelijk de besten der weezen te laten leeren, daar er hier wel een H. B. 8. zal komen. Yele instellingen welke over ruime inkomsten beschikken doen dit reeds. Uit de verdeeling van het legaat blijkt ten volle, dat wijlen de heer de Vries de bedoeling had, dat het Weeshuis en niet de gemeente M. de vruchten van zijn legaat moest genieten. Hij verdeelde het legaat aan drie instellingen: V8 aan het Wees huis, V3 aan liet Burgerlijk Armbestuur, V3 aan het Kerkelijk Armbesluur. Hoewel een Gem, Bestuur zooveel mo gelijk economisch te werk dient te gaan, mogen toch niet alle middelen om de ge meente op de zuinigste wijze te beheeren worden toegepast. Moreele en humane over wegingen moeten toch ook mee spreken. Juist voor de k'eine imD, wiens kinde ren later wellicht in het Weeshuis zullen moeten worden verpleegd, is deze kwestie van be'sng daar de opvoeding der weezen in 't nauwste verband staal met de financiën van het Weeshuis. Heeft di slum van de gemeente noodig dan is debehandeliugnim mer zoo ruim en goed, dan wanneer deze instelling geen gemeentelijke Subsidie noodig heeft. Nemen wij nu eens 't geval dat het Wees huis eenmaal het legaat van ruim honderd duizend gulden in handen krijgt, dan kan er f 4000 jaarlijks aan inkomsten worden benut ten bate der weezen voor wie het legaat is gegeven, en kan en behoort dus de opvoeding der weezen veel beter te wor den, als de gemeente door jaariijksche sub sidie het Weeshuis moest onderhouden en dergelijke instellingen om zoo te zeggen meer als armlastig worden beschouwd. Even als in ons land voor meerdere toi zekere mate van welstand gekomen, doch vroeger op de armenzorg aangewezen stich tingen, zal er ook voor 't Weeshuis van M. eenmaal een tijd aanbreken, dat er aan de opvoeding, verpleging enz. der weezen op ruime degelijke wijze zal kunnen wor den voldaan, maar dan moet de Raad zor gen dat het Weeshuis niet worden belast met een schuld, welke na 10 jaar reeds zou bedra gen 10 X f 2000 f20000 en de rente, welke zou bedragen tegen 5 pCt. rente op rente nog f 6000 te samen f 2GOOO. Bij het in leven blijven der vruchtge bruikster, een dame van 71 jaar oud, tol 15 jaar, zou het Weeshuis zitten met een schuld van ruim f44 500. Ben ik goed ingelicht, dan zou het Wees huis later nog verplicht zijn, door aflossing de gemaakte schuld te delgen, volgens de wet. Uit bovenstaande begrijpt toch ieder, dat dan het tijdstip, dat er eens wat voor de weezen zou kunnen worden gedaan, tot in een zeer verre toekomst wordt ver schoven. Het is dan ook te hopen, dat regenten van het Weeshuis zoolang moge lijk op hun standpunt blijven staan. Moch ten zij onverhoopt aftreden, dan zou het best mogelijk zijn, dat er, zooals de zaak nu staat niemand voor dit baantje zich zal willen leenen, zoolang de Raad in zijn zienswijze volhart. Ondergeteekende zou zich tenminste wel eens goed bedenken, als vorens als uitvoerder op te treden van raadsbesluiten, welke zul ke noodlottige gevolgen voor weezen zou den hebben. Dat regenten vrijwillig hun mandaat zouden neerleggen, is niet te ver wachten, zoolang er ten minste door vol houden iets v. h. W. is te winnen. Het is te wenschen, dat op dit oogenblik er geen personen te vinden zijn, die als stroo- mannen en marionetten voor den Raad van M. willen dienen. Juist die menschen, wier kinderen een maal het Weeshuis zullen moeten betrek ken hebben groot belang bij de houding der regenten. Of daardoor de gemeente uit gaven wat hooger blijven, is voor hen geen belang, want er moet al heel wat in de belastingheffing gewijzigd worden, als zij daardoor 25 et. in een geheel jaar winnen of verliezen. Wel is de belasting heffing van belang voor de hoogstaange slagenen, maar voor wien billijk oordeelt, mag deze overweging niet gelden, als ei- recht gedaan moet worden. Het schijnt dat de Raad we! wat een zijdig was ingelicht, zeis zoo, dat deze meende dat jegenten zelf met het voor stel accoord gingen. Ingezetenen van M. bespreek deze zaak, de publieke opinie kan ook nog wel van invloed zijn. Ja zelf zeer veel. Het zou niet de eerste maal zijn, dat de raad daarmee rekening hoaden moet. Naar men zegt, hebben de regenten van het Burg. Weeshuis zich tot de Gedepu teerde Staten gewend, ten einde alsnog van de Gemeente M. de gevraagde subsi die te krijgen. Dankend voor de plaatsing. P. [Het nobele standpunt door dezen Wee- zenvriend ingenomen, dringt ons volkomen met zijn zienswijze in te stemmen. Toch dunkt ons meer geschrijf over deze zaak onvoorzichtig, omdat de dame van 71 jaar een wel somberen indruk verkrijgt, dat bij haar hoogen ouderdom over een legaat wordt gediscussieerd. Zeer zeker is de Raad de eerste oorzaak. De Raad beoogt natuurlijk zuinigheid in deze kwestie, maar hij is te onvoor zichtig, om nu al een wissel te gaan trek ken op een spoedig sterven dier oude da me. Doch een 71 jarige kan er wel 86 worden. En wat dan De inzender wijst terecht op de kolossale inkorting van 't legaat als de dame 86 jaar wordt en 't besluit van den Raad wordt gehandhaafd, Maar is er geen tusschenweg P De sub sidie kan toch gehalveerd worden en dus de leening die 't W eeshnis aangaap idem Dan is er na 10 jaar een Weeshuisschuld van 10000 gld. in plaats van 20000, en de Gemeeote heeft 10000 gld, uitgespaard, inplaats van 20000, (afgedacht van den intrest). Hard tegen hard mag 't hier niet gaan. Beide Colleges Raad en Weeshuis regenten komen op voor eigen belangen met eigen goede bedoelingen; maar nu moet er een mouw aangepast worden, om die twee tegenstrijdige belangen te ver zoenen. Eu die is dunkt onshalveeren. Red J MIDDELHARNIS. Van de visscherij zijn te IJmuiden bin nengekomen de visehsloepeu Paul Krugor st. L. Koster f1500 Jobaima Hendrika st. D. Koster met f1075. OOLTGENSPLAAT. De postbode M. Buscop alhier is benoemd tot besteller aan het Postkantoor te's-Gra- venhage. Arrondissements Rechtbank. Zitting van Dinsdag 3 Februari Kamer van strafzaken. Op 6 Dec. had de 24-jarige aibeider C. V. te Ouddorp, den arbeider J. Bosland met een flesch voor de helft met jenever gevuld, op het hoofd geslagen. De flesch brak en Bosland liep een bloedende wonde op. Eisch, wegens mishandeling, f40 boete subs. 80 dagen hechtenisbekl. is nog nooit veroordeeld. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van VAN DER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 39 faillissementen tegen 31 faillissementen in dezelfde week van hel vorige jaar. OOLTGENSPLAAT. Het maken van een woonhuis en wa genhuis voor dhr. G. v. d. Capelle is ge gund: het Metselwerk W. v. d. Welle Sr. Timmerwerk L Dorsman Jz. Smidswerk A. Risseeuw. Schilderwerk W. J. Donkersloot Lz. Het ongeluk met de duikboot. De begra fenis vau het slachtoffer, omgekomen bij het zinken van den onderzeëer op de werf »De scheldete. Vlissingen, heeft heden plaats gehad onder zeer groote belangstel ling. De directie van de Kon. Mij. »üe Schel de», de ingenieurs en afdeelingsbazen be nevens vijfug werklieden hadden zieh ron dom de groeve gesshaard. Toen het stoffelijk overschot van Kra mer in de groeve was neergelaten wijdde eerst een der directeuren, de heer Joh. van Raalte, daara Jhr. Schorer, luitenant ter zee, woorden van deelneming aan de nage dachtenis van den overledene. De plechtigheid maakte op de zeer tal rijke schare aanwezigen een diepen indruis. Beter laat dan nooit. 20 Febr. a. s. zal te Gorichem de onafhankelijkheid ge vierd worden. 18 en 19 Febr. zullen de feestelijkheden 0. a. bestaan uit eeu kerk- eoncert, cantate, volksspelen enz. terwijl den 20sten, de groote dag, hoofdzakelijk ingenomen zal worden door een historischen optocht, die zeer fraai beloofd te worden De waarde van één stem. Bij de raads verkiezing te Jaarsveld waren, volgens De Ned., uitgebracht 148 stemmen, van on waarde 5, waarvan 73 stemmen op den candidaat der a.-r. den heer Joh. Verveer, en 72 stemmen op den candidaat der lib., den heer M, W. Berrevoets, zoodat eerst genoemde is gekozen. De waarde van één stem wordt door de zen uitslag wederom duidelijk bewezen, doch nog meer valt hier het licht op als men weet dat de gemeenteraad in genoemde gemeente door deze verkiezing van links naar rechts is omgegaan. Het spoorwegongeluk bij Hooghalen. Naar het N. v. d. N. meldt, is bij het spoorweg ongeluk bij Hooghalen ook gewond het 4- jange zoontje Jacob, van den heer J.Hoek- sema, bakker, te Groningen. Den heer Hoeksema zat met zijn zoontje in den derdeklaswagon, die staande is ge bleven achter den vernielden tweedeklas wagon. De heer H. zat in een hoek om wat te slapen en Jacob leunde tegen hem aan. Plotseling kregen ze een hevigen schok en werden ze hevig heen en weer geschud tot de wagon stil bleef staau. De heer H, nam zijn zoontje op bij het uitstappen en wilde zich al gelukkig prij zen, üat alles zoo goed voor hen was af geloopen, toen bij het neerzetten van den kleinen Jacob deze zeide, dat hij niet staan kon, hij had pijn in de knie. In zwolle ging de heer H. met zijn zoon tje naar een dokter ,die meende, dat er een bloeduitstorting in de knie had plaats gevonden. Het kereltje bleef daar eenige weken, doch kwam 11 Januari te Gronin gen terug, hoewel het nog niet geheel be ter was. Het beentje ging zelfs krom staan. De ouders besloten toen, op raad van hun huisdokter, dr. v. d. Berg eens te raad plegen, die een beenbreuk vaststelde. Maan dag is het been in het Diaconessenhuis gezet. De kleine Jacob ligt nu in een gips verband thuis. SOMMELSPITK. Overleden: Christina, Cornelia Schoonejongen 75 jaren, gehuwd met Laurus Appel. MELISSANT. Geboren: Jan, z. v. Matthijs Wiegeb en Jo hanna Jongejan. Arendje d. v. Marinus Nagtegaal en Jannetje Otte. NIEUWE TONGE. Geboren - Wilhelmina Andria, d. v. GerritHuig Verweij en Chatalina van Zielst. SimoD, z.v. Jo hannes Dekker en Cornelia verschut. Machiel z.v. Arie Holster en Magrietha Hartvelt. Jan Jo hannes z.v. Joost van Weenen en Johanna Ad miraal. Gehuwd: Cornells Kievit j.m. 31 jaar wonende te Pasaic en Maria Johanna Hanenberg j.d.23 jaar. (verleden: Een levenloos kind van het vrou welijk geslacht van Leendert van den Tol en Jaeoba Jacomina de Lignië. Johanna de Gast 69 jaar eerder weduwe van Leendert Timmers gehuwd met Gerrit Jan van Vliet. Daniel Wilde 78 jaar gehuwd m t Margrieta Overdorp. Maria van Eek 78 jaar weduwe van Marinus Overweel, ZUIDLAND. Geboren: Pieterlje Wilhelmina, d. van C. Faas en J. HoogstadGerrit, z. van D. Plooster en P. Miezelmoe Cornelis, z. van A. Kraaijenbrink en O. Gelderland Cornelia Maarlje, d. v. A. van der Hooven en A. van Eersel. Overleden: Een levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van J. Bezemer en O. Touw; Jannetje van Eijsden, oud 74 jaar, wed. van J. van Sintmaartensdfjk; Jan Oyergaauw, oud 75 j, weduwn. van M. Ruighaver. Officieel Gedeelte. Cwodsdienstoefenliagen. Predikbeurten op Zondag 8 Februari 1914 Ned. Hervormde Kerk. 8ommelsdijk, Ds. Westrik. Middelharnis, vm. 9,30 en's av. 6 uur Ds. Bruining Middelharnis, Evangelisatievm. 9,30 en 's av. 6 Ds. Van der Pol van Bergschenhoek. 3tad aan 't Haringvliet, geen opgaaf ontvangen. Dan Bommel, vm. en nam., doop, Ds. Ejnmen. Langstraat, geen opgaaf ontvangen. Oude Tonge, vm. 9,30 en 's av. uur Da. Verkerk. Nieuwe Tonge, geen opgaaf ontvangen. Ooitgensplaat, vm. 9 en 's av. 6 uur Ds. Bokma van Sohiedam. Herkingen, nam. 2 uur Ds. De Gidts van Goede reede. Dirksland, vm. 9 en nam. 6 uur, Ds. Steenbeek. Melissant, geen opgaaf ontvangen. Stellendam, geen opgaaf ontvangen. Qoedereede, vm. 9,30 uur Ds. F. de Gidts. Ouddorp, geen opgaaf ontvangen. Gereformeerde Kerk. Middelharnis, vm. 9,30 en 's av. 6 uur, leeskerk. Stad aan 't Haringvliet, vm. 9,30 en 's av. 6,30 uur, Ds. Esselink. Den Bommel, vm. 9,30, nm. 2, en 's av. 5,30 uur Ds. Steenhuis van IJselmonde. Ooitgensplaat, vm. 9 en 's av. 6 uur Ds. Dekker. Melissant, vm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. J. W. Es selink van Wateringen. Stellendam, geen opgaaf ontvangen. Ouddorp, vm. en nam. dhr. Kok van Rotterdam. J Therl. eand. Gereformeerde Gemeente. Dirksland, vm., nam. en's avonds Ds. H. Kieviet Meiiseant, geen opgaaf ontvangen. Herkingen, vm., nm. en 's av. Ds.v.d. Garde van Opheusden. Ooitgensplaat, geen opgaaf ontvangen. Vrije Gereformeerde Kerk. Oude Tonge, leeskerk. Doopsgezinde Kerk. Oaddorp, vm. Ds. K. W. Rössing. SOMMELSDIJK. In de op 4 dezer gehouden algemeene vergadering van leden van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van een School met den Bijbel te Sommelsdijk, zijn tot bestuursleden van die vereeniging herkozen de heeren W. van Beek en W. Boekhoven, terwijl in de door het overlijden van den heer Joppe ontstane vacature is gekozen de heer G. van den Boogert. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Het aantal schoolgaande kinderen bedroeg op 15 Januari jl. op de openbare school 86 jongens en 50 meisjes, samen 146 kinderen, op de ckr. J school 24 jongens en 35 meisjes, samen 59. Door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier is herbenoemd tot ouderling de heer S. O. Kreelt, tot diaken inplaats van L. Arensman, die voor de benoeming bedankte, de heer Joh. Huizer Fz. DEN BOMMEL. Dondsrdag 12 Febr. hoopt voor de Jongelings vereeniging op te treden de heer A. T. van Oosterom, Adj. O.O. 15 Reg. Int. Delft in de Geref. Kerk 's av. 6,30 uur. Genoemde heer, lid van het hoofdbestuur der N. O. O. O. V. (Nederlandsehe Christen Ondero f eieren vereeniging) zal trachten uiteen te zet:en het nut van de Jongelingsver. uit militair oog gezien. OOLTGENSPLAAT. Woensdagavond trad voor een goed gevuld kerkgebouw op de beroepen leeraar Ds. K. van Asch van Moercapelle. Z. Eerw. had tot tekst gekozen Zacharia 3 vers 9 en 10, GOEDEREEDE. Op de voordracht voor onderwijzer zjjn geplaatst de Heeren: 1 J. E. Harthoorn, 2 J. J. Kolijn en 3 Jb. Rijnberg. in de vergadering van Woensdag jl. der laden van de Comm. tot wering van schoolverzuim werden resp. herkozen tot voorz. en secretaris, Je heeren D. de Koe en P. v. d. Wende Fz. Odzb vroegere dorpsgenoot dhr. A. J. van Gelder, is benoemd tot onderwijzer aan school No. 33 te Amsterdam. NED. HERV. KERK Z e s t a 1: Te Bennebroek 8. A. Baljon te Spaarnjf dam, D. E? Boeke te De Cocksdorp (Texel), J. Koek te Valkenburg bij Leiden, J. L. Pierson te Groningen, A. Snethlage te Heemskerk en A, S. Talma, em.-pred. te 's-Gravenhage. Beroepen: Te Winterswijk, als voorganger bij de Evangelisatie van de „Vrienden der Waar heid", G. D. A. Oskamp te Westervoort. Te Nieuw- Dordrecht, F. Coolsma te Schoonoord. Te Hoo- geveen vac.-K. J. van den Berg, N. van der Snoek te Vlaardingen. Aangenomen: Naar Maria HoorebekeBel. gië, Hervormde Staatskerk, J.J. H. Visch te St. Kruis Z. Naar Oudega en Kolderwolde, O. Otten cand. te Nigtevecht. Bedankt: Voor Veenendaal vae. J. de Bruin C. J. Leenmans H. Az'n. te Utrecht. Voor Oud en Nieuw-Qastel, C. Otten cand. te Nigtevecht, GEREF. KERKEN. Zestal: Te Amsterdam vac.-Wfllen Dr. P. J. Wijminga, H.Mulder te Harderwijk,J.J.Mie« dema te Groningen, G. F. Kerkhof te Oost en West-Souburg, A. Hoeneveld te Njjkerk o. d. Ve- luwe, J. G. Kunst te Barendrecht en C. Linde boom te Gorinehem. Tweetal: Te Amsterdam vac.-wijlen Dr. P. J. WijmiDga, C. Lindeboom te Gorinehem en H. Mulder te Harderwijk. Te Vianen, J. van Loo te Mijdreoht en G. Verrij te Waarder bij Woer den. Te Berlikum Fr., G. Kers-jes te Wolvega en A. Stelling te Naarden. Te Vlissingen vac. T. Ferwerda, H. Ph. Ingwersen, missionair die naar des Woords van Utrecht en Dr. A, A. van Schelven te Maarasen. Te Zwammerdam, F,

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 4