We IlIISil Tweede Blad. |)rie Bladen. üatnerverslag* Zaterdag 7 Februari 1914. No. 1944. ffl Officieel Gedeelte, OPENBARE KENNISGEVING. PRIJSRAADSEL. Oude Tonge. Op 2 Febr. j 1. hield de veevoeder vereen, haar jaarvergadering en is, op voorstel van het Bestuur besloten tot 1 Mei 1914 het inleggeld te stellen op f 1ten einde nog personen in de gelegen heid te stellen, voor een niet te zwaar in leggeld, lid te worden. INHOCSICtNOWSES Dit nummer bestaat uit Schietoefeningen te Willemstad. De Burgemeester van de gemeente Sommelsdijk, Gelet op een schrijven van den heer Commissaris der Koningin in deze pro vincie, dd. 30 Januari 1914, A no. 402 (2e afd). Brengt ter kennis van belangheb benden dat op 24 Februari e. k. en zoo noo- dig op eenige volgende dageneen schiet oefening met vestinggeschut in de na bijheid van Willemstad zal worden gehouden. Er zal worden geschoten van af het snijpunt van den Langeweg met den dijk tusschen het fort in den Sabina Henriea-polder en het fort de Hel in Noordwestelijke richtingen van af de Zandplaat tusschen Oost- en West Hellegat in nagenoeg Noordelijke rich ting. Sommelsdijk, 4 Februari 1914. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Publieke Verpachting. Regenten van het Burgerlijk Armbestuur en het Weeshuis zullen verpachten bij in- schrijving naar het recht van aankomst t icht perceelen Bouw- en twee perceelen V Hofland. Inlichtingen geven de Voorzitter den heer C. J. Mosterdijk en de Boekhouder F. 0. Armstrong. Inschrijvingsbiljetten voor 20 Februari a. s. Sommelsdijk 4 Februari 1914. TWEEDE KAM.ER. Middelbaar onderwijs. Salarissen aan de H. B. School. Vakonderwijs. Ara bachtscho len. Over 't Hooger Onderwijs zijn geen groote vraagstukken behandeld en daarom gaan we een kijkje nemen bij'tMidd.Ond. waarbij zoo ongeveer niets anders ter sprake kwam dan de salarissen, 't vakonderwijs in al- gemeenen zin en 't Ambachtsonderwijs. Salarissen. Daarover voerden 't woord de hr. Kete laar en Albarda. De eerste zei: Ik zal nu even de verschillende catego rieën nagaan. Wanneer men bij de leeraren aan de scholen met 5-jarigen cursus een voudig leest, dat de jaarwedde is van fHOO tot f3000, zegt men: Die menschen hebben het toch niet zoo slecht, Maar wan neer men nagaat, dat van de 217 leeraren die het volle aantal uren of meer26 uren of meer les geven, er slechts 35 zijn, die het maximum niet bereikt hebben maar, kunnen bereiken, dan moet men erkennen, dat de grondslag van dat sala ris niet goed kan zijn. Wanneer iemand, die een volledige taak in de middelbare school vindt, niet tot het maximum kan komen, blijkt daaruit, dat de zaak niet geregeld is, zooals zij behoort. In Rotterdam wordt voor 21 uren een sa laris van f2100 tot f3850 gegeven, inden Haag van f2400 tot f3600, in Amsterdam van f2600 tot f3800, en het groote mee- rendeel der leeraren kan in die gemeenten tot het maximum komen. Ware het nu nog, dat de leeraren aan de scholen met de lagere jaarwedden eenigs- F.ins stelselmatig opschoven naar de scho len met de hoogere salarissen, dan was daar nog iets voor te zeggen, a' zou dan nog het aantal dat het maximum kan be reiken, belachelijk klein blijven, maar dat gebeurt niet. Er worden herhaaldelijk ver schillende personen genomen kersversch van het examen, om te worden geplaatst aan de scholen met de hoogere salarissen. Met de driejarige scholen is het nog veel erger gesteld. Op dezelfde manier kan men hier zeggen dat de salarissen zijn van f1250 tot f2750, maar daar zijn van de 33 leer aren slechts 2, die het maximum kunnen bereiken. Men zal zeggen: die hebben min der bevoegdheid, maar, Mijnheer de Voor zitter, van de 52 leeraren ik neem nu allen bij elkaar, ook die niet het volle aan tal uren hebben zijn er 33 die het di ploma hebben voor den 5-jarigen cursus, en slechts 19 zijn alleen bevoegd voor den 3-jarigen. Nog andere cijfers gaf de heer Albarda, die ook wees op nood" zakelijke verhoogingen, Hij zei: De heer Ketelaar heeft reeds eenige cij - fers genoemd aangaande de salarieering van de leeraren. Ik zal daaraan nog eenig andere cijfers toevoegen, die ik aan een andere bron heb ontleend. Het onderwijs verslag over de jaren 1911-1912 raadplegende heb ik daar de volgende gegevens gevon den. Er waren 351 leeraren werkzaam aan 27 rijksscholen. Van die 351 leeraren waren er 179 in het >genot« van een salaris, dat ten hoogste f2000 bedraagt. Hoe moeilijk het bestaan is voor die menschen, kan men in deze Kamer wel gevoelen, waar ook personen aanwezig zijn, die moeten trachten rond te komen van een vergoeding van 1200. Slechts 76 van de 351 hadden meer salaris dan f2500. Ik heb een vergelijking gemaakt tus schen de salarissen van de leeraren van de rijkshoogere burgerscholen en die van de leeraren aan de gemeentelijke hoogere burgerscholen, omtrent wier gege vens in dat zelfde verslag zijn aan te tref fen. Toen heb ik gevonden, dat er waren 47 gemeentescholen met 808 leeraren349 daarvan genoten een salaris van f2000 of minder, 278 hadden meer dan f2500. Tot percenten herleid en met elkander vergele ken, krijgen wij dan dit beeld, dat bij het Rijk 51 pet. van de leeraren ten hoog ste f2000 ontvangen, terwijl dit aan de gemeentelijke scholen met 43 pet. het geval is 21,6 pet. van de leer aren bij het Rijk krijgen meer dan f2500 terwijl dit percentage voor de gemeente scholen is 34,4. Nu is de verhouding, se dert de vaststelling van de cijfers, voor mijn vergelijking gebezigd, nog in het na deel van het Rijk veranderd, want juist na 1911 1912 hebben de salarisregelingen in verschillende gemeenten ingrijpende wijzi gingen ondergaan. Ik wijs bij voorbeeld op de Haagsche salarisregeling. Zoodat, wanneer men op dit oogenblik een vergelijking ging maken met de nieuwste gegevens, die nog veel meer ten nadeele van het Rijk zou uitval len'. Ik meen, dat de Minister hierin een zeer stevigen grond moet vinden voor een spoedige aanvatting van deze materie. Im mers wanneer de salarissen van de leer aren bij de rijks-hoogere burgerscholen zoo achterstaan bij die van de leeraren aan de gemeente-hoogere burgerscholen, dan is zeker het gevaar niet denkbeeldig dat de leeraren aan de rijks-hoogere burgerscholen zoo spoedig mogelijk zullen trachten over te gaan naar een gemeente-hoogere bur gerschool. Het gevolg hiervan zal dan zijn dat er aan de rijks-hoogere burgerscholen meerendeels werkzaam zullen zijn jonge onervaren leeraren, of leeraren die wegens minder paedagogischen aanleg of om an dere redenen voor de gemeente-hoogere burgerscholen geen begeerde krachten meer zijn. Ik hoop, dat deze Minister hierin aanlei ding moge vinden om deze zaak ter hand te nemen, en dat wanneer het al niet voor dien tijd moge blijken, dat de Minister daar toe is overgegaan, wij uiterlijk bij de volgende begrooting daarvan de bewijzen zullen aantreffen. Waar komt 't geld vandaan? De Minister, mr. Cort v. d. Linden, had die bespreking der geldzaken met een ze kere angstige gemoedstemming aangetoond, want waar moest 't geld vandaan komen. De Minister heeft geen geld. Hij zei: Nu zegt de heer Ketelaar: als het geld er niet is, dan moet het gevonden worden uit de belastingen, uit verhoogde belastin gen. Ook dit kan ik in theorie met hem eens zijn, maar of wij dat al met elkan der eens zijn, daarom ligt het geld nog niet op tafel, want er zijn andere socia le maatregelen aan de orde, die vele mil- lioenen zullen kosten. Daarin zal toch in de eerste plaats moeten worden voorzien. Ik kan dus in dit inzicht geen toezeg ging doen, omdat ik niet weet of binnen kort de noodige middelen gevonden zullen worden. Dat staat nog lang niet vast. Ik kan dus wel zeggen, dat ik hetin ernstige overweging zal nemen en er de aandacht aan zal wijden, maar wanneer er geen geld is zijn dat ijdele verzekeringen en ijdele beloften en daarin wil ik mij liever niet begeven. Wanneer dus de geachte afgevaar digde uit Enschedé zegt: ik hoop, dat wij uiterlijk bij de volgende begrooting de vruch ten van het toegezegde overleg zullen zien moet ik zeggen, dat ik hem die verzeke ring niet durf geven, niet omdat ik niet gaarne met hem zou medewerken tot be tere salarieering, maar eenvoudig omdat ik beperkt ben in mijn vermogen. Nul op 't request. De Minister beloofde dus niemendal, om dat er geen geld was, en er 't volgende jaar waarschijnlijk nog niet genoeg zal zijn om aan al die aanvragen te voldoen. Te leurstellend voor de betrokkenen, zeer zeker! maar plukt eens veeren van eenkikvorseh Waarde van de Ambachtschool. Het Tegen en Vóór. De hr. Gerretson sprak van de onvol doende regeling der subsidiën; 't toezicht en de wettelijke regeling van 't Vakonder wijs: daarna over de Ambachtsschool. Hij zei als bezwaar er tegen: Daar is nog een zaak voor welker op lossing de gegevens ons ontbreken. Het vakonderwijs mist ten eenenmale het lo gische, practische verband met de werk plaats, met den arbeid in de vrije maat schappij. Het vakonderwijs mist het con tact met het leven, dit is een uitspraak in een voortreffelijk geschrift over vakonder wijsdie ik ten volle onderschrijf. Op bij eenkomsten, waar de quaestie van het vak onderwijs behandeld wordt, hoort men me nigmaal de klacht dat de resultaten van het ambachts- en vakonderwijs zoo nega tief zijn. Nadat men zich gedurende meer dan 20 jaren in klimmende mate voor het vakon derwijs heeft ingespannen en daarvoor ton nen gouds heeft uitgegeven, komt men vaak nog tot deze conclusie! Wanneer ik mijn eigen ervaring in het geding mag brengen, dan zou ik willen zeggen dat menig patroon de op school gevormde werkkrachten in de practijk de minst bruikbare vindt. Ik wil niet zeggen dat ik in deze den steen der wijzen gevonden heb, maar het wil mij toch voorkomen, dat die tot nu toe ook nog door niemand gevonden is. Men moet er dus wel voor oppassen om deze zaak thans ook willen gaan regelen. De opheffing der gilden brak ontijdig de juiste verhouding tusschen patroon en gezel, tusschen de gezellen onderling. In die dagen kwam, in het milieu der vakoplei ding de leerling paedagogisch tot het goed besef zijner minderjarigheid, mindervaar- digheid en minderwaardigheid. Thans gaat de jonge vakarbeider met wat, meest alleen theoretisch verkregen, kennis het leven in, niet met de begeerte ook om zich verder in het vak te ontwik kelen, maar om zoodra mogelijk plaats te nemen in de rijen van hen die betaald worden naar een uniforme loonregeling, waarbij de prikkel ontbreekt om verder zich in te spannen, om te komen tot ver dere volmaking in het vak. Dat hierin door een wettelijke regeling van het vakonder wijs verbetering kan gebracht worden hoop ik, maar ik zie nog niet hoe nog omtrent het leerlingwezen, noch omtrent den patrconsleerling bestaat eenige vaste gedachte. De hoer Bos nam die bezwaren niet zoo zwaar op. Vroeger overdreef men wel eens de waarde maar tegenwoordig heeft men een andere beschouwing. Hij zei: Men moet niet meenen aan een lagere vakschool te kunnen verkrijgen een volle dige kennis van het vak, maar erkennen, dat men niet anders heeft gehad dan een goede voorbereiding, maar nog wel dege lijk van onderen af aan moet beginnen met bet leeren van de practische uitoefe ning van het vak in de praktijk zelf en daar nog zeer veel heeft te leeren. En nu is het mij bekend, dat ik zou haast zeg gen alle directeuren van vakscholen er voortdurend op uit zijn hun leerlingen hiervan te doordringen wanneer dezen de school verlatendenk er wel om, gij zijt in de gelegenheid geweest de beginselen van uw vak goed te leeren, maar gij kent uw vak nog niet, gij kent nog niet het tempo waarin gij moet werken, gij kunt u nog niet schikken naar de verschillende omstan digheden die zich bij elk werk voordoen, gij moet dat in de practijk leeren. Dit is het standpunt waarop men zien als oud-leerling moet stellen. Maar dit geld niet alleen voor oud-leerlingen van een vakschool, maar ik zou haast zeggen voor elke opleiding. Wanneer een jurist die aan de universiteit is gevormd en misschien een prachtige dissertatie heeft geschreven meent dat hij den volgenden dag een goed advocaat en procureur is, zullen zijn col lega's met wie hij een proces heeft te voe ren daarom lachen en volkomen te recht. Zoo gaat het niet alleen met juristen maar men mag ook zeggen tot op zekere hoogte met medici, ofschoon die gedurende hun studietijd veel meer practische oplei ding krijgen, met leeraren en vele anderen, die tal van gewichtige anderebetrekkingen in de maatschappij bekleeden. Daarop moet zeer zeker gelet worden. In de tweede plaats zal men er van de zijde der practijk ook rekening mede te houden hebben, dat men aan jongelieden, die niet anders dan de beginselen hebben geleerd, niet de eischen kanstellen, die men aan een in de praktijk volkomen gevormd persoon mag stellen en dat het beoordee- len van zoo'n jongmensch van 15 of 16 jaar, alsof hij een volleerde kracht van IS a 19 jaar ware, onbillijk is te noemen, A.s. weekLager onderwijs. Eumeiilaiid. De ronde stuivertjes. Het Stbl. no. 28 bevat een Kon. besluit van den 21sten Januari, waarbij wordt bepaald, dat de 5-oentstukkeu, geslagen overeenkomstig de wet van 31 December 1906 (Stbl. no. 376) buiten omloop worden gesteld op 30 Juni 1914. Tot 1 Januri 1915 zullen deze 5-eent- stukken aan de kantoren der betaalmees ters en van de ontvangers der directebelas- tingen, invoerrechten en accijnzen tot elk bedrag kunnen worden ingewisseld. De oplossing van prijsraadsel No. 3 was 34 duim. Goede oplossingen kregen we van: L. G. L. C. D. J. v. d. W. J. K. Mz. - L. G. Kz. L. V. A D. Pd. M. K. Ad. P. v. d. V. Jd. F. A. P. A. V. Mz. te Sommels dijk. W. v. B. Hd. L. H. - A. 0. P. B. D. L. S. d. B. te Middelhar- nis. M. G. C.Jz. R. M. Johz. G. K. Lz. L. v. B. A, de R. J. K. Az. te Stad aan 't Haringvliet. A. B. Jz. M. V. te den Bommel. A. L, K. A. K. C. K. Dz. - A. C. v. d. T. Ad. C. K. D.d.V. Pd. A. H. C.Wz. A. v. N. Hd. te Ooltgensplaat. W. H. - H. de K. Jz. E J. de W. P. C. v. D. te Oude Tonge. K. v. A. Ad. J. V. V. A.Jz. L. K. v. d. V. Jd. te Nieuwe Tonge. E. S. J. d. G. J.Wz. te Herkingen. A. de R. Pz. D. M. A. v. d, H. Cd. J. L. Az. S. W. J. K. v. E. L. H. Pd. J. v. D. te Dirks- land. J. P. L. Antz. te Melissant. L. v. d. V. Fz. - N. B. te Stellen dam. J. den E. te Goedereede. J. B. Jz. M. A. Cz. T. G. Ez. te Ouddorp. A. V. P. v. d. S. P. v. d. V. Ld. te Rotterdam. M. 0. te Delft J. v. B. te Renkum A. J. M. 'tH. te Amerongen 0. K. te IJmuiden J. W. d. B. Wzn. te Vlissingen A. G. te Katwijk aan den Rijn H. B. te Oud-Loosdrecht. A. K. woonplaats onbekend. PRIJZEN VIELEN TEN DEEL AAN: Anna G. Pijl, Middelharnis. Zondagsblad, geb. Jan Bosland Jz. Dijkstelweg, Ouddorp. Van een paar Afrikaansche jongens. T. Grinwis Ez, Ouddorp. Vischafslag van Middelharnis. Anna Kasteleijn Wd. Langstraat Oolt gensplaat. Van slaaf tot overwinnaar. Adriana van der Ham Cd, Dirksland. Door hooge Zeeën B. Dubbeld, Sasdijk Middelharnis. Jongens en meisjes van allerlei slag. Rut Maliepaard Johz. Molendijk, Stad aan 't Haringvliet. Van een paar Afrikaansche jongens. L. Gouswaard Cz. Sommelsdijk. Wilskracht. Voor de keurig uitgevoerde oplossing van L. Holboom Middelharnis, die geen prijs ten deel viel, hebben we beschik baar gesteld: 1 Zondagsblad gebonden En nu aan den arbeid, hierbij No. 4. air c in s Vorm uit al eon vet de letters van nar e m t deze groote H: h v k e 0 h drie groote eat e tl u steden, een a r f r t 1 Friesch dorp e s a h g n en een eiland, a s n rek alle uit ons g a a J' e p i land. We heboen ditmaal een prachtige waardevolle hoofdprijs met eenige mooie kleinere prijzen beschikbaar dien we, als een verrassing, nog niet bij name zullen noemen. Oplossingen worden ingewacht voor of op 21 Februari. Denk er om altijd op de En veloppe te zetten: Prijsraadsel. Bureau „Maas Scheldebode" SOMMELSDIJK. Plaatseijjk. Nieuws. Sommelsdijk. Tengevolge van de vorst zijn gedurende de maand Januari slechts 3 schepen de Wilhelminabrug ge passeerd. Stad asm 't Haringvliet. Terwijl de heer C. J. v. N. met zijne -vrouw, twee oude mt-DSchen, des avonds stil bij elkaar zaten, werd eensklaps een groote steen door de ruiten gegooid. Tot heden heeft men den dader van dit wanbedrijf niet kunnen ontdekken. -Onze dorpsgenoot A. Vroegindeweij is benoemd tot boekhouder aan een boier- fabiiek te Rotterdam. Een goede rattenval. Bij den land bouwer W. alhier stond in de schuur een oude karnton, waarin nog wat meel was. Toen men de vorige week in de ton keek, vond men daarin een geheele rattenfamilie, oude en jonge, doch de meesten waren reeds volwassen. De dieren werden gedood en nu bleek, dat er 24 bij elkaar gezeten hadden. De voigende personen zijn ingeschre ven voor de militie van het jaar 1915 1. Cornel s Jacobus Braber, 2. Abraham Arensman, 3. Marinus van Biert, 4. Adrianus Goucnaie, 5. Jan Goumare, 6. Frans Huizer, 7. Johannis Huizer, 8. Marinus Broere, 9. Cornelis Maliepaard, 10. Pieter van der Va k, 11. Teunis Vroegindeweij, 12. Pieter de Wit, 13, Huibrecht Trommel, 14, Jan Leendert Titumer, 15. Arend Eliza Soldaat. Naar men verneemt zal hier een cur sus voor de Fransche taal worden geopend, in verband met de plannen van oprichting eener Hoogere Burgerschool op dit eiland. In deze gemeente is gebleken dat 5 kinderen, hoewel vallende in de leerplicht jaren, noch huis- noch schoolonderwijs genieten. Ingevolge van het hollen der paarden van den landbouwer v. d. T. werd een paal met een zich daaraan bevindend ijzer, staande op den hoek van de Voorstraat, omvergereden. Persoonlijke ongelukken kwa men hierbij niet voor. Den Bommel. Zij die meenen, op een of ander grond aanspraak te kunnen maken op de kezerslijst van het jaar 1914 geplaatst (e worden, gelieve daarvan voor 15 dezer aangifte te doen ter gemeente secretarie, alwaar formulieren kosteloos verkrijgbaar zijn gesteld. legen H. W. P. te O. T. is proces verbaal opgemaakt, wegens overtreding van het mo'or- en rijwielreglement. Het mannenkoor »Eendracht« alhier heeft een verzoek aan den Raad dezer gemeente gericht, om in een der lokalen der Openbare Lagere School no, 1 de edele zangkunst te beoefenen met begeleiding van een Harmoniumorge). Ia deze gemeente zijn 20 personen voor de Militie, lichting 191 5, ingeschreven. Belanghebbenden worden er nogmaals opgewezen dat de Gemeente Secretarie voor den Burgelijken is geopend van 912 uur. Ooltgensplaat. Heden vernamen wij dat getracht zal worden Mej. Metz welke ontslag heeft gevraagd tegen isFebr. a.s. op haar besluit terug te ia'.en komen, al thans sterke pogingen worden hiervoor aangwend, zoo onze zegsman goed ingelicht. 2-Hij, die na dien datum lid wenscht te worden, is, bij zijne toelating verpiicht, in de kas der vereenigiag te storten, eene som overeenkomstig met het goede slot van hei afgeloopen vereenigingsjaar, gedeeld door het getal, gelijk aan het aantal aan geslopen leden« (Art, 2, Huish. Regl.) Beknopt verslag v. d. toestand der Ver- eemging. Reeds lang was er geklaagd door ver schil ende ingezetenen en de wemch uitge sproken om een vereeniging, tot gezame- ;i]ken aankoop van Vee- en varkensvoer op te richten tot in 't voorjaar van 1913 dhr. J. v. Zoest de koe bij de horens vatte. Door genoemde heer werd toen propa ganda gemaakt voor de oprichting eecer Ctöp. mestingmaalderij. In korten tijd had bij een aan;al personen gevonden, die in dit opzicht met hem in stemden. Dn aantal personen hield toen een bij eenkomst, waar de mogelijkheid en nood zi-kelijkheid van zulk een veteeniging werd besproken en waar een Comité werd be-* noemd bestaande uit zeyen personen. Dit Comité beslootde hulp in te roepen van dhr. G. C, v. Schouwen, welke deze gaarne verleende. Den 2 Mei 1913 werd een vergadering gehouden, bijeen geroepen door het Comité waar men het doel en de werking van een Ccöp. Vereen, uiteenzeite, waarna de Ver een, werd opgericht met aan-ackelijk 43 1 den. Ia 't begin heeft de Vereen, grooten tegenstand ondervonden en aan menigen storm het hoofd moeten bieden. Maar, zij is voortgegaan, langzaam maar zeker, daarvoor in staat gesteld door den geest, waarmede hare leden waren bezielt n.l. de Eendracht. Het kon dus niet anders, of, bij de vraag hoe zal de Vereen, heeten allen het er spoedig over eens waren, om haar te noemen mei den naam, die nog steeds het symbool is van den geest van hare ieden, n.l, >d« Eendracht*. En zoo is ons ledental in den tijd van hare oprichting tot 31 Dec. 1913 gestegen tot 85, die ailen trouw hun benoodigde voeder bij de Vereen, koopea. Ook wordt door veie met leden bij ons gekocht. Het bestuur stond in 't begin voor eene moei lijke taak ie door gebrek aan voldoende vertrou wen bij groothandelaars, 2e door tegen werking van verschillende kanten. Maar het is, d&nk zij moeiie en opof fering, alle moeilijkheden te boven gekomen. Ook de leden hebben offers gebracht, door in 't begin bij da Vereen, duurder te koo- pen, dan bij particulieren. En zoo wordt de Vereen, bij den dag sterker en gaat alleags voordeeliger werken. Het eerste boekjaar geeft in ontvang 6688,87 in uitgaaf 6541,52 saldo I47-35- Vanwege het departement Oude Tonge van de Maatschappij tot nut van 't Alge meen, zal Dmsdag 10 Febr. a.s. in het Hotel >Geluk een lezing worden gehouden door den heer van der Grijp uit 's Gravenhage. In de maand Januari van dit jaar zijn in deze gemeente geen personen over leden, terwijl in dezelfde maand van het vorig jaar elf s'etfgevallen voorkwamen. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente worden sollicitanten opge roepen naar de vacante betrekking van ge meente-ontvanger, Nieuwe Tonge. Op de Woensdag ge houden stemming, ter vervulling van een lid van den Gemeenteraad, wegens over lijden tan den heer W. v. Eesteren (A.) zijn uitgebracht: Geldige stemmen 285, onwaarde 11, A. C. Breesnee 83, D. Breesnee 94, C, de Haas van Dorsser 94,

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 3