Zaterdag 7 Februari 1914 Antirevolutionair 28st8 Jaargang N". 1944. Orgaan voor lie SguMfiollaiiilsclBe en aSeenwseli© Eilanden, I - IN HOC SIGNO VINCES leclames Mededeelingen enz. W. BOEKHOVEN. ilotel ftestaurant R. C. F. i A. LEE-Moonen. Naar betere lijden. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p, 50 Ceat. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSD1JK. AdverteatiSn 10 cent per regel en maal, Reclames 10 per regal. Boekaankondiging 5 Sant per regel ea 4/a maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Osnt per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentie!! worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor de Uledactie bestemd, Ad vertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden ani® den Uitgever De Commissie van 'pacificatie. Dat woord is niet van onsmr. Bor- gesius, de voorzitter der Tweede Ka mer gebruikte 't op 30 Jan.jl. Nude Commissie van pacificatie erwas, mocht in de Kamer over den Schoolstrijd geen debat gevoerd worden. Alleszins begrijpelijk. Maar als men deze Com missie eene Commissie van Pacificatie noemt, wordt 't ons toch wat groen en geel voor de oogen. Pacificatie wil tggen: bevrediging. En bevrediging ronderstelt een er zich bij neer leggen er vrede mee nemen met wat de Commissie beoogt. Maar zonder ook maar vooruit te willen en te kunnen loopen op wat de Commissie voorstellen zal, staat nu toch al vast, dat 't Hocger On derwijs uitgeschakeld is, en dat ele ment in de onderwijswefgeviug des Lands is niet van de minste betee- kenis. Integendeel: de maar 4 Uni versiteiten in Nederland (afgedacht van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam; de Technische Hooge- school te Delft en de Handelshooge- school te Rotterdam) oefenen een zeer machtigen invloed uit op 't Neder- landsche Volksleven, omdat de predi kanten en dokters en rechters daar hun opleiding ontvangen en wie kan Cp invloed dier menschen in de maat- chappij onderschatten. Daarom: pacificatie 't kon maar toch in geen geval nog op 't Hooger Onderwijsgebied. En zal 't op 't Lager Onderwijs ook wel zoo'n vaart loopen met dien vrede. Een wettelijke pacificatie is moge lijk; is eenmaal een nieuw wetsont werp aanvaard, dan moeten we ons aan (|*3 wet onderwerpen; maar dat is no^ geen pacificatie in den kring der belanghebbende ouders en school besturen. Die zullen nooit tevreden kunnen zijn, dan met een volkomen gelijkstelling bij Rijk en Gemeente èn voor 't Bewaarschoolonderwijs èn voor het Lager Onderwijs in al zijn ver takkingen. Pacificatie is een mooi woord. Maar 't is om gelijkheid en niet om bevrediging te doen. Komt er gelijkheid, dan is't vrede, tenminste op finantieel gebied, maar dan gaat de strijd om de opvoedkun dige beginselen in nog veel ernstiger mate dan nu, pas ontbranden. Dan wordt de finantieele strijd omgezet in een beginselstrijd. Dan gaat 't om 't Kind. Ambachtsscholen. De heer Gerritson maakte in de Kamer een opmerking, die door den heer Bos bestreden werd. Hij zei: Het vakonderwijs mist ten eenen- male het logische, praktische verband met de werkplaats, met den arbeid in de vrije maatschappij. Op bijeenkomsten, waar de kwes tie van het vakonderwijs behandeld wordt, hoort men menigmaal de klacht, dat de resultaten van 't am- bachts- en vakonderwijs zoo nega tief niet veel zijn. Maar dr. Bos beschouwde ons in ziens de zaak beter, toen hij opmerkte, dat een ambachtsschool slechts een voorbereidingsschool is, maar dat de jongens daarna nog wel degelijk van onderen af aan moeten beginnen met 't leeren van de praktische uitoefening van het vak in de praktijk zelf en daar nog zeer veel heeft te leeren. We gaan met Gerritson niet mee; ook niet met dr. Bos. We meenen, dat de jongelui van de ambachtsschool niet meer van onderen af aan behoe ven te beginnen. Inlichtingen en er varing hebben 't ons duidelijk gemaakt, dat de ambachtsjongens maar één jaar hoogstens goed uit de oogen behoeven, fe kijken, als ze in de praktijk geko men zijn en dat ze dan met flinke sprongen vooruitgaan; dan komt slag op slag de theorie der Ambachtsschool, (der drie leerjaren); hun praktijk te hulp en ze kunnen best der mannetje staan. Er is na de Ambachtsschooljaren nog noodig een aanpassen van de the orie aan de'praktijk, maar heeft een flinke jongen de knepen der praktijk vast, dan staat hij boven een gewonen leerjongen. Natuurlijk moeten Directeur en leer aren in hun omgeving bij smids, tim merlui en ververs goed uitkijkenwant daar is ook buiten de school voor hen iets te leeren noem't: dorpspraktijk; maar met zoo'n praktijk dient, als praktische onderwijzers, wel degelijk gerekend. Directeur en leeraren kunnen en mogen zich van de »dorpspraktijk« niet los gevoelen. Gauw en goedkoop, zooals 't op een dorp gevraagd wordt, is ook een levenseisch. Kiezerslijsten en Staten. Meene nu niemand, dat alleen van Rechts flink gewerkt wordt voor den kiezerskweekmaar Links zit ook niet stil. Ze zijn weinig bang voor den Kamerzetel. En mr. Patijn en de heer Roodhuyzen zitten goed vast. Schou wenDuiveland levert voor mr. Patijn een rijk overschot; Voorne en Putten idem voor Roodhuyzen. Maar de kie zerskweek staat dan ook veel meer in verband met de Statenverkiezingen en de Raadsverkiezingen, althans wat Flakkee betreft. Want op de Statenzetels loeren de Linkschen. De heeren Vegtel en War- naer moeten er uit Trouwens, als de eene valt, valt ook de andere; de stemmencijfers wijzen een te gering verschil aan, dan dat de een zou val len en de andere gekozen. Valt er een, dan beiden. En daarom is't voor ons district zoo'n dringende behoefte, dat men er uithaalt, wat er inzit ook met 't oog op sterfgevallen. Onze Statenleden zijn menschen en dus kan een plotselinge verkiezing voor de deur staan. Daarom't geweer bij den voet. En al ons politieke doen moet als spil hebben, waarom alles draait handhaving van de Statenzetels en dus ook van de beteekenis der Eerste Kamer, die met 't aantal Statenzetels van Zuid-H. zoo nauw in verband staat. Daaromeen saluut aan de broe ders, die nu reeds flink in de weer zijn. Melissant. Een der dorpen, waar onze partij met lust en genot naar keek, was Me lissant. Als de stemmingscijfers op verkiezingsdagen binnenkwamen, rilde 't Liberalisme als Ouddorp en Melis sant werden bekend gemaakt. Die wa ren de doodssteek, die zetten 't mes op de liberale keel en da a dropen ze at, als de hond, met den staart tus- „HET GOUDEN HERT", Gedempte Boerensteller 63A, 63ü Botterdam. DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT f 1.25, f 1.50 en f 1.75 Tel. No. 10595. Aanbevelend, Het door ieder aanbevolen adres. schen de pootenwant met die twee zoo overwegende cijfers was 't Libe ralisme genekt bij de stembus. Moe deloos ging 'tdan naar huis; 'twas verloren. Maar is er nog hope, dat de toekomst zoo blijven zal, waar er aireede inzin king is te bespeuren en te Melissant geen eenheid zich openbaart zooals, die weleer zich zoo hartelijk open baarde Helaas, helaasin Melissant is niet meer die eensgezindheid, die voor elk partijverband zoo dringend noodzake lijk is. Is er hope op herstel Zullen de pogingen daartoe falen of gelukken. Vrinden! treedt elkaar met vertrou wen tegemoet en dat kan zoo gemak kelijk, omdat verbintenis met ieder, die 't Antir. program onderschrijft, ge - willig gaan kan. Dat en dal alleen öt ge het program onderschrijft; öf ge dat program (niet z'n toelichting, niet elke verklaring erover) aanvaardt en daarop samenwerken wiltdat en dat alleen beslist. En is dat in Mei. niet mogelijk? Strijd van buiten is niet erg; maar strijd van binnen is ontzettend en verwoestend. OP 1)EN UITKIJK. 20 Cent per regel. UITGEVER TelefooM Iitercoiia, Mo. 2. «te m Direct nabij de Hoofdsteeg, 't Stond in 'n Indisch dagblad. En 'k wil het eerst met mijn woorden navertellen, om daarna stil te staan bij de vraag, of er ook voor ons nog iets uit te leeren valt. Iemand vertelt daar, dat op zekeren dag een Javaan, uit de volksklasse, 'n oud, krom gewerkt manneken, zich bij hem aan meldde ten behoeve van zijn kleinzoon, dien hij tegelijk had meegebracht. Hij vroeg als een gunst, dat de Hol- landsche »toewan«, die 't verhaal mede deelt, den knaap in zijn dienst nemen wou. Loon behoefde niet te worden uitgekeerd, daar de oude man de diensten rijk beloond zou achten, als de heer maar zoo goed wilde zijn met den knaap Hollandsch te spreken. Dat was een goedkoop knechtje! Want voor »kost en inwoning» van Ja- vaansche bedienden, behoeven de heeren en mevrouwen niet zooveel geld uit te trekken. Al zijn de toestanden er aan het veranderen, de »bruintjes« hebben nog niet zooveel noten op hun zang als vaak de »booien« bij ons. Er blijkt ook uit, hoe onder de Javaan sche bevolking de kennis van de Ho'land- sche taal steeds meer op prijs wordt ge steld en hoe ook de eenvoudige gaat be grijpen, dat kennis van die taal vaak de voornaamste sleutel is, om vooruit te komen. Maar we gaan verder, Er volgde een gesprek tusschen den Hollandschen heer en zijn Javaacscheo be zoeker. In den loop van dat gesprek vroeg de heer o.a., of de Javaan de tegenwoordige jeugd niet rijk bevoorrecht achtte boven die van voorheen, met name omdat de JR egeering zooveel deed voor het onderwijs De Javaan schudde het hoofd. Hij meende dus van néén. Terwijl toch zijn verlangen, om zijn kleinzoon de Hollandsche taal eigen te ma ken, zou doen vermoeden, dat hij met zulk onderwijs zeer ingenomen moest zijn. Het prikkelde den »toewan.« Hij drong nader aan. Waarop de man eerbiedig verzocht, dat mijnheer vooral niet boos zou wo:dcn. Toen hij te dezen opz chte volkomen was gerustgesteld, veroorloofde hij zich de vrijheid, om den mensch bij een weeg schaal te vergelijken. De ééne schaal, zeide hij, is het hoofd, de andere het hart. En zie nu brengt het onderwijs, dat het gou vernement wel zoo goed is te geven, wél gewicht in de schaal van het hoofd, maar niet in die van het hart. Totzcover het verhaal van den eenvou- digcn Javaan, zooals het werd opgenomen in het »Soer, Hbl.» 't Ging hem, als de Syr er. Die een pijl afschoot inszijn eenvoudig heid en tóch koning Achab doodelijk trof, juist op het punt, waar hij kwetsbaar was. En wat hij al voelde in zijn Javaansche samenleving, dat geldt temeer in onze hoogbeschaafde Europeesche maa'schappij. Het is aliiji door een der grootste grie ven geweest, d.e wij hadden tegen het openbaar onderwijs, dat het schier alles gaf aan het verstandmaar het hart zoo troosteloos ledig liet. »Kenois is macht,zei men. En om de macht ging hef. Dus werd er een stelsel van examens in elkaar gezet, waar men van ijst. Wie wat worden wil in ons goede va- deiland trouwens het is daar buiten al net zoo wie met name wat worden wil in de sfeer van den Staat, die moet op de examenpijnbank, daar helpt niets aan. Daar wordt dan zijn kennis gemeten en gewogen, nagemeten en afgepast en alleeD als hij 't be hoorlijke kwantum bezit, wordt hij gerekend den Staat van de laagste tot de hoogste spoiten op den ambtelijken ladder te kun nen dienen. Zelfs gaat men daarbij zoo heerlijk in- konsekwent te werk Wie, om maar iets te noemen, wat wor den wil bij de Post, iets dat boven het gewone bestellersbaantje uitgaat, móét exa men deen ien boven peil blijkeD. Mair als er aan 't hoofd van de gansche Posterij iemand geplaatst moet worden, dan mag dit best zijn een nog nooit-geëxamineerd per soon. En boven dien bovensten postman dan een minister worden aangestelt, die almee nooit eeDig examen heefi gedaan 1 Nu wil ik billijk blijven. Examens moeten er zijn en als ze maar wat meer praktisch ingericht worden, zoodat de candidaat niet alleen op >kennen«, maar vooral ook op bekwaamheid, vaardigheid en vlugheid gewogen wordt, dan doen ze veel nut. Maar desondanks blijft waar wat die Ja vaan in z'n eenvoudigheid zei. In onze maatschappij gaat het veelal zoo Geld gaat boven alles, daarna komen kennis en wetenschap en heel achter in de rij staan de gaven des harten. Zie't in onze mondaine kringen en daar niet-alleen Men moet een vrouw hebben. Eerste vraag: Wat brengt ze ten huwelijk mee? De vraag beteekent al. Zonder dat het »Wat« nader omschreven wordt, weet ieder hoe er geld mee wordt bedoeld. Op hoeveel schat men haar Hoe hoog taxeert men ze? Dat zijn zooal de vragen, die gesteld worden. De tweede vraag, die heel wat hooger staat, is dan vaak, hoe het met de ontwik keling der aanstaande huisvrouw gesteltis. Ze moet een opleiding» hebben genoten, waardoor ze kan meepraten over de dingen ook die in de wetenschappelijke wereld aan de orde van den dag zijn. En naar de deugden des harten wordt vaak in de laatste plaats gevraagd. Men verbaast zich weieens, dat roman schrijvers, die het leven in onze groote wereld teekenen, altijd en altijd weer met ongelukkige huwelijken voor den dag komen en men vraagt, of ze dat doen om interes sant te schijnen en den lezer te prikkelen. Soms wel't kan best zijn Maar ook kan men gerust aannemen, dat zij teekenen, wat zij als regel zien. Het hart spreekt zoo zelden mee. Stel eens, dat in onze hoogere kringen de man, die het doen kon, een vrouw zoekende, ging informeeren naar de waarde van haar hart, in plaats van naar haar beurs of verstand men zou hem dra als de wondere chinees, die niet weet wat er in de wereld te koop is, nawijzen en misschien de vrouw beklagen, die hem het ja-woord gaf En niet ia die kringen alleen Want de gaven des harten ze »rendeeren< zoo weinig. Ze staan zoo laag genoteerd in de prijslijst op de Beurs der menschenmaatschappij. Men kan er dood arm mee blijven. Geld brengt rente op. Kennis kweekt kapitaal, als et wat verstandig mee gewerkt wordt. Maar de deugden des harten Hoe kan ik me soms verheugen, dat onze christelijke levensbeschouwing tegen wicht biedt bij die algemeene »ge!d»-aan- bidding en skennisc-verheerlijking. Niet, dat ik geld of kennis, het hoofd of de beurs minachten zou, dat zij verre en een verstandig lezer, die een weinig weet, wat er in den mensch is, zou het toch niet gelooven Als ik tien pop eerlijk verdienen kao, laat ik het niet en als ik mijn verkre gen »kennis«, op welk gebied ook, produc tief kan maken, laat ik het evenmin en wie het wel laat is een luiaard, die gescheurde kleederen dragen zal. Een ziek jong meisje bracht hare dagen in lij den door en kon alzoo geen enkele levensvreugde smaken. Haar verdriet werd verdubbeld door het feit dat zij had beproefd te genezen, door de voorschriften in acht te nemen die haar waren aangeduid. Zij had alles beproefd zonder dat zich eenige verbetering had voorgedaan. Zij zag hare vriendinnetjes van den zelfden leeftijd gezond en gelukkig en zjj smeekte met alle macht om het weldadige middel dat haar haar plaats tus schen de begunstigden van het leven zou doen hernemen. Dat weldadige middel heeft zich op een goeden dag aan de arme zieke aangeboden in den wel bekenden maar te dikwijls vergeten vorm der „Pink Pillen voor Bleeke Menschen", het on overtroffen middel der verzwakten, der uitgeput- ten. Men heeft deze pillen aan de zieke aange raden, die zich na weinige dagen geheel veran derd gevoelde. Weinig tijd daar a schreef zij: „Ik kan niet anders dan met grooten lof spre ken over de Pink Pillen. Voor ik uwe pillen gebruikt had, sleepte ik een ellendig leven voort ten gevolge van mijn toestand van bloedarmoede en bleekzucht, en zeer dikwijls ben ik tot wan hoop «vervallen. Duizelingen, hartzwakte, hoofd pijnen, schele hoofdpijn, dat waren mijne kwalen van iederen dag, zonder te spreken van mijn groote zwakte en mijn volkomen gebrek aan eet lust. Van af den dag dat ik nwe Pink Pillen genomen [heb, is mijn toestand verbeterd. Mijne ongemakken zijn minder dikwijls en minder heftig geworden en zijn eindelijk volkomen ver dwenen". Mej. Betta Imholz Bruggen. De behandeling der Pink Pillen is gemakke lijk, daar zij bestaat uit het nemen van 2 of 3 pillen per dag. fflj kost weinig, daar de werking der pillen snel is en de verbetering zich spoedig doet gevoelen. Denkt eens dat gij voor een voorwerp dat dik wijls nutteloos is heel wat belangrijker sommen besteedt, en dat de kleine uitgave voor een doosje Pink Pillen u de gezondheid kan weergeven, dat onschatbare goed, dat, wanneer men het ver loren heeft, maakt dat men alles verloren heeft. Verkrijgbaar a f 1,75 per doos en f 9 per zes doozen, aan het Generaal Depot der Pink Piller Daoostakade 15, Amsterdam. Voor Goedereedb en Overflakkee de Fa. DIJKEMA DOORNBOS te Sommelsdjjk, en in alle goede apotheken en drogisterijen.

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 1