3 28ste Jaargang A". 1942. voor de Zaidhollaiidsclie en Zeenwüehe Eilanden. I. OE WINTER, - Oude Tonge F. MEIIWLAND Zaterdag 31 Januari 1914, Antirevo lu tionair Orgaan Derde Blad. Advertentiën. IN HOC SIGNO VINCES DIRKSLAND. 11! SOMMELSDXJK. Alle sf.itfefe.en voor de Redactie bestemd, Advertentiën era verdere Administratie franc© toe te seisden aan den Uitgever. Uit de Pers. Minister en Gouverneur-Generaal. Staatsloterij. Rhumatiek en - - kiespijn pillen. Mac&inale Zniyering en Bereiding yan Haarden, kachel», For nul- zen, Gas Artikelen, enz. Deze Courant versohgnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling ƒ4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER W. BOEKHOVEN, Telefoon laterceat» No. 18. Advertentiën 10 Cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Dienstaanvrsgen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Tweeërlei weg. Er is tweeërlei weg. En 't is te hopen, dat men daar ook in de Staatscommissie behoorlijk aandacht aan wijden zal. Rech sgelijkheid tusschen openbaar en bizonder onderwijs eischt, dat deze hitste uit de gemeentekas denzelfden bijslag krijge als de eerste. Dat krijgt zij nu niet. Uit de gemeentekas krijgt de bizondere school niets. Hoe vindt ze dan nu die gelden och dat weet iederuit contributien, uit giften én uit schoolgelden. Let op dit laatste 1 Regel, kan men wel zeggen, is dat die schoolgelden op de bizondere scholen naar evenred gheid veel meer opbrengen dan op de openbare. Nu is er tweeërlei weg. Men kan zeggenDe bizondere school moet uit de gemeentekas evenveel subsidie krijgen als de openbare en dan is het na- tuu lijk gevolg, dat met een paar jaren de schoolgelden op de bizondere scholen zeer aanmerkelijk zijn gedaald. Een voordeel achten we dit niet. Doch men kan ook heengaan en zeggen Laat de openbare school het goede van de bizondere overnemen en een behoorlijk schoolgeld gaan heffen Dan wordt vanzelf de toeslag uit'de ge meentekas kleinerdan ze nu voor de open bare school is en vraagt dus de finantieele gelijkstelling ook niet zulke zwaren offers »Onze Courant.* Niet 25%. Op de onrustbarende mededeeling van De Tijd, dat er opcenten tot 25 toe in de maak waren, volgde geen tegenspraak, masr bedenking. Alleen de N. R. Crt. sprak met beslistheid tegen. Natuurlijk zou aan deze tegenspraak waarde zijn te hechten, zoo bericht was »niet 25 mazr 15*, of beter nog: »We gaan niet boven de io«. Thans echter was de tegenspraak schier niet zeggend. Immers het zou nu kunnen zijn, dat 20% in de bedoeling lag, en dat het booze ge rucht van de 25 was uitgestrooit, om dan van achter te kunnen zeggen 2-maar 20 °/0«; waar anders een ieder van zoo hoogen aanslag zou zijn opgeschrokken. Het spel dat departementaal met de Pers wordt gevoerd, is soms vermakelijk. (Standaard.) Evenals reeds in de Tweede Kamer ge schiedde, is ook door Dr. Kuyper in de Eerste Kamer bij den Minister van Kolo niën aangedrongen op overlegging van de met den heer Idenburg gewisselde tele grammen. Dr. Kuyper achtte dit noodig, om den heer Idenburg van allen blaam te zuiveren en te voorkomen dat op diens karakter een smet zou worden geworpen. Door de linkerzijde was toch als eisch gesteld dat een andere koers moest wor den gevolgd en Het Vaderland schreef Teeds vóór de Minister aan het woord was geweest, wel te duiven stellen dat de Min. van den beginne af aan paal en perk heeft gesteld aan de kerstening neigin gen van den heer Idenburg en waar borgen zal hebben gevorderd voor een beleid op Buitenzorgdat minder dan ooit de quaestie van religie op den voorgrond dringt. Er was dus alle rede voor den Minister om de gewisselde stukken over te leggen Het had nu den schijn alsof de heer Idenburg het met zijne beginselen op een accoordje heeft gegooid. De Minister weigerde evenwel, En waarom? De Telegraaf van Vrijdagmorgen geeft het an woord. De zakelijke inhoud der gewisselde telegrammen, aldus dit blad, is in politieke kringen bekend geworden. Wat zich heeft afgespeeld komt hierop neer Er zijn drie telegrammen gewisseld, In het eerste roept de Minister zonder voorwaarden te stellen de medewerking van den Gouverneur inin zijn antwoord stelt de heer Idenburg voorwaarden en daarna antwoordt de Minister dat op aanblijven van den heer Idenburg wordt prijs gesteld, ondanks verschil in de algemeene politiek. Wanneer deze mededeelingen juist zijn, en de Telegraaf meent daarvoor goede gronden te hebben, dan, zoo concludeert het blad, zal de heer Idenburg dus volgens de rechtsche beginselen blijven regeeren en is en blijft de Minister feitelijk een ge vangene der rechterzijde. Wij zullen van deze kwestie nog wel het een en ander hooren. Maar voor de vrijzinnigheid die bij de verkiezingen de Idenburgsche politiek zoo sterk afkeurde, begint het nu reeds een zeer onaangename historie te worden. Vrije West fries. Dr. Scheurer heeft een kort, maar goed woord in de Kamer gesproken tegen de Staatsloterij, 't Baat niet, zegt er een. Ze spotten er mee, meent een ander Is dat reden tot zwijgen Denk eens aan den strijd tegen de bor deeleD. Heeft men niet ds. Pierson ge smaad en bespot, hem alleen laten staan en hem tegengewerkt En was 't geen axioma, Links, dat de bordeelen waren een »noodzake!ijk kwaad* Toch is de strijd gewonnen. En de Staten-Generaa! hebben een alge meen landsverbod op het houden van bordeelen gcedgekeurd. Daarom nóóit zwijgen. En dr. Scheurer verdient onzen daük, dat hij ook thans weer, waar 't pas gaf, gesproken heeft. (Fr, Dagbl We lezen in het »Friesch Dagblad* Ook de vrouw moet deelnemen aan 't petitionement voor ^plaatselijke keuze* Aldus betoogde te 's-Gravenhage dezer dagen mej. H. W. CrommeÜD. En ze heeft gelijk. Terecht herrinnerde zij »'t Is waar wat de Duitsche Keizer eens heeft gezegd»de vrouw moet zich alleen bemoeien met de keuken, de kerk en de kinderen en juist omdat dit waar is, moet de vrouw medewerken. Het drankmisbruik toch ontwricht het gezin, doet het kerkbezoek verminderen, bovenal doet het zijn droeven invloed op de vrouwen en kinderen gelden. Daarom teekene ook de vrouw.* Mee-stémmen neen! Maar iets mee verzóéken aan 's Lands overheid; iets, waarbij zij zoo ra be trokken is, ja dat welLaat ook zij haar naam er maar onder plaatsen! holische dranken te bekomen en ze bij een agezellig zitje* ook te drinken, heeft on noemelijk veel ellende gebracht over tal van huisgezinnen. Menig huwelijk verwoest, Menigen stoeren man vóór zijn tijd op 't kerkhof gebracht. Menige vrouw en moeder bloedige tranen doen schreien. Menig jong leven in den opgang reeds verwoest. Menig oud leven op droeve wijze doen ondergaan. 't Duurde lang, voordat de eerste Drank wet aeen weinig paal en perk zette aan de bandelooze vrijheid van den kroegbaas. 't Is schier onbegrijpelijk. Elke ku 1 in den weg werd gedempt, elke steen verwijderd, elk kantje geëffend maar men het ze ongestoord voortwoeke ren langs de wegen, de duizenden kroegjes en kotjes waar lichaam én ziel in 't eind verloren gingen. Doch er kwamen bestrijders. Eerst bespot en verguisd. Als van »de blauwe knoop*. Ook onder óns werd niet zelden een on juist oordeel over deze menschen geveld en te veel gezien op het middel, dat zij aanprezen nl. de geheelonthouding, te wei nig gelet op hun doel: drankbestrijding. Of men 't beziet uit sociaal, geldelijk, geestelijk oogpunt .dat doel moét on ze sympathie hebben. Met instemming nemen we het volgende over uit »Onze Courant.* Adres-beweging. De »kroeg« is langer dan een eeuw de valstrik geweest voor het Nederlansche volk. De gelegenheid, om in het klein alco Gemengd Nieuws. Tragisch. Men meldt ons uit Amsterdam Een oude man, die zijn ouderdomsrente zou gaan afhalen, zakte hedenochtend op het Postkantoor plotseling in elkaar en overleed spoedig daarna. Tragisch sterfgeval. Zondagmorgen vroeg zag een politieagent in een portiek aan de Spuistraat te Amsterdam een als heer ge kleed persoon zitten. De agent meende, dat de man sliep en wilde hem wakker maken, doch de persoon bleek te zijn overleden Het lichaam was geheel verstijfd. De man was vermoedelijk doodgevroren. Uit papie ren, welke op den doode bevonden werden, kon zijne identiteit worden vastgesteld. De ongelukkige bleek uit Hengelo afkomstig De zoon van den overledene, die gisteren overkwam, verklaarde, dat zijn vader dik wijls aan zware krampen leed. 101 jaar. Men meldt uit Goes aan de N. C.Mej. de Wed. R, algemeen bekend onder den naam Opoe, is op ruim 101-ja- rigen leeftijd in het verpleeghuis alhier over leden. Tachtigjarigen. Te Suawoude (Fr.) is een 80-jarige inwoner nog eens vader ge worden. Te Bergumerheide hebben een 81-jarige man en een 80-jarige vrouw nog eens schaats gereden. (N. C.) Bij een twist gedood. Nader wordt hier omtrent uit Amsterdam gemeld: De 16-jarige S., stond met eenige an dere jongelui te praten. Hij blies op een mondharmonica, hetgeen blijkaar een ander, die inmiddels gekomen was ergerde. Er ont stond tusschen beiden een twist welke in een handgemeen ontaardde. Zij rolden daar bij over den grond, naar stonden weer op. Enkele oogenblikken later werd de vecht partij hervat. Daarbij haalde één der vech tenden een mes te voorschijn en bracht daarmede S. een steek in den hals toe. De dader, een 19-jarig chauffeur, liep weg. De getroffene kon zich, ondersteund door een zijner inmiddels toegesnelde vrien den, voortsleepen tot de Lauriergracht. Door bloedverlies uitgeput, zeeg hij daar ineen en overleed spoedig. Vermoedelijk was de linkerslagader doogesneden. De dader werd door de politie gearre steerd. liet spoorweg gevaar. Zaterdagavond on geveer 11 uur is een trein, die naar Vlaar- dingen moest te Schiedam door onveilig signaal gereden en tegen het stootjuk aan gekomen. De machine is in een sloot ge vallen. Brand te Apeldoorn. Gisterennacht is te Apeldoorn de woning van den heer H. Felgen, pensionhouder aan de Piet Jou- bertlaan afgebrand tengevolge van het in brand geraken van een petroleumlampje, dat als nachtlichtje dienst deed. In het mid dernachtelijk uur zag de vrouw des huizes de heer Telgen was afwezig eens klaps een sterk licht op haar slaapkamer, en het bleek, dat reeds de gordijnen en het tafelkleed vlam hadden gevat. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de be woonster slechts met moeite haar leven en dat harer drie kinderen kon redden. Huis en inboedel waren laag verzekerd. De naast het brandende perceel staande Christelijke school liep geruimen tijd gevaar door de vlammen te worden aangetast, doch zij bleef behouden door het spoedige en krachtige optreden der brandweer. (N. R. Ct.) Verdachte sterfgevallen. Het had de aan dacht getrokken, dat in den loop van de laatste 14 dagen in een huisgezin in de Govert Flinckstraat te Amsterdam, bestaande uit man, vrouw en 8 kinderen, drie van de jongere kinderen achtereenvolgens zijn over leden. Toen nu Donderdag jl. ook het 4e kind ziek werd en stierf, werd, zoo meldt de N. R. C.de gezondheidsdienst erbij geroepen, doch de directeur, Dr. Ringeling, vond evenals de huisdokter normale doods oorzaak. Ook tijdens de ziekte en bij den dood der drie andere kinderen waren, naar men ons mededeelde, geen vergiftigings verschijnselen waargenomen. Echter heeft de justitie het lijkje van het laatst gestorven kindje in beslag ge nomen en zal het gerechtelijk geschouwd worden. In een herberg te Haarlem aan den Burg wal ontstond Zondagmiddag om zes uur ruzie over een vrouw. Het aanwezige ge zelschap geraakte daarbij aan het vechten, waarbij de messen getrokken werden. Jan S., uit, IJmuiden, liep behalve een slag tegen het hoofd, messteken op in het achterhoofd, linkerknie en linkerkuit. De politie heeft nog niet kunnen uitma ken,wie de dader is. D3 R J W Rudolph. Ds RJWRudolph die geregeld elke week een brief doet toe komen aan de »Geref. Kerkbode voor Lei den* deelt daarin thans mede dat, hoewel de radiumbehandeling en Röutgenbestraling, welke hij thans in het Samariterhaus te Heidelberg ondergaat, vaak moeilijk en pijn lijk is, er toch, volgens Prof. Werner, aldaar uitstekende resultaten worden verkregen. De hoop is niet ongegrond, dat Z.Eerw. eerlang zijn werk te Achterveld zal kunnen opnemen. Krachten en lichaamsgewicht ne men toe. De Christen-Democraat. Naar wij ver nemen, is de uitgave van liet weekblad //De Christen Democraat// gestaakt over wogen wordt thans een maandblad onder denzelfden naam het licht te doen zien. Het Kamerlid Duys. Het Kamerlid Duys is ziek. //Het Volk// deelt mee, dat de huisdokter van den heer Duys hem heeft verboden, dezen winter spreek beurten waar te nemen. Da's ook een hard gelag Oneenigheid op een ijsbaan. Op het inundatiekaeaal te Tiel, kwam het gister middag tot oneenigheid tusschen leden en niet-leden van de Tielsche IJsclub. Nadat een wedstrijd in hardrijden, door de ijsclub georganiseerd, waaraan alleen jongens beneden 16 jaar deelnamen, was afgeloo- pen, begaven zich de laatstgenoemden op de gereserveerde baan. Verscheiden proces sen-verbaal werden opgemaakt door de vijf aanwezige rijksveldwachters, die echter niet in staat waren den aandrang van het publiek te keeren. Het bestuur der club liet daarop de geplaatste tenten opruimen en de reddingsmiddelen innemen. Naar wij vernamen, grond het bestuur zijn rechten op een contract met den minister van Oorlog, d.d. November 1896, waarin aan dat bestuur het recht werd gegeven banen te doen aanleggen onder eenige voorwaarden, betreffende het aan leggen van bruggen naar het ijs en het plaatsen van borden, waarop verboden werd de taluds van de dijken te betreden. Die borden waren dezen middag niet ge plaatst. Arrestaties hadden niet plaats. De Zeisterbosschen verloren. Men schrijft uit Zeist aan de N. C. Voor eenige maanden vreesden deZeis- tenaren, dat hun geliefde //Zeisterbosschen zouden verloren gaan. Gelukkig kocht de gemeente de beroemde bosschen en men juichte, omdat een 'rootsch stuk natuur schoon behouden bleet. Edoch, nauwelijks is bet- gejuich verstomd of de vreeze sloeg wederom den Zeistenaren om 't hart. En met recht. De door den gemeenteraad uit hun mid den benoemde commissie tot exploitatie van de bosschen had den Raad voorgesteld van de ruim 200 H A. bosschen er 85 H.A. voor wandelplaats te houden en de andere 115 H.A. te verkoopen. Voor het publiek zou dus bijna 3/5 verloren gaan. En niettegenstaande er uit den Raad zeer sterk tegen den verkoop werd opge komen, en er op gewezen werd, dat de menschen, die geld hadden geschonken bij den koop in Augustus IS 3, dit niet had den gedaan om de gemeente aan bouw grond te helpen, maar om de bosschen te behouden, 't mocht niet baten. Wat de commissie voorstelde kwam neer op gemeentelijke bouwspeculatie. Door een der raadsleden werd opgemerkt dat het niet de vraag moest zijn, wat de gemeente er aan vedienen kan. Blijkt 't later nood zakelijk, dan ka de gemeente atjd nog tot exploitatie overgaaD. Maar hoe er gesputterd werd, 't mocht niet baten. Het voorstel der commissie werd aangenomen met 9 tegen 4 stemmen. Hoeveel natuurliefhebbers zullen den Raad verwijten, dat een van de schoonste natuurmonumenten zal verdwijnen. En slechts voor eenig financieel voordeel 1 't Is treurig. Onfeilbaar tegen alle pijnen door kou vatten veroorzaakt. Een flacon met gebruiksaanwijzing 75 centalleen verkrijgbaar gesteld bij A. TEEPE te Middelharnis en bij L. W. ZAAIJER te Dirksland. 7173 Coneurreerende prijzen. 6892 iïeleeld aanbevolen. SMEDERIJ 6913 -A

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 9