KUS- EN Tweede Blad. Twee Bladen. Kamerverslag OVEE DE FIMNTIÊU. Zaterdag 24 Januari 1914. No.1940. Dit nummer bestaat uit Officieel Gedeelte. bekendmaking. Landbouw, Lit de Pers. Plaatselyk Nieuws. INHOCSIGNOWSES De Gedeputeerde Staten der Provin cie Zuid-Holland. Gelet op art. 102, alinea 2 der Wet van den 7den September 1896 (Staatsblad No. 154); Noodigen de inwoners der Provincie Zuid- Holland, die elders in 's Rijks directe be lastingen zijn aangeslagen, uit, om daarvan vóór den 16 Maart 1914 aan hun College te doen blijken, door overlegging van het aanslagbiljet of van een uittreksel uit de kohieren der Rijks directe belastingen, opdat daarop kunne worden gelet bii hot opma ken der LIJST VAN DE HOOGSTAANGE SLAGENEN, verkiesbaar tot Afgevaardigden ter Eerste Kamer der Staten-Generaal. De aanslagbiljetten of uittreksels uit de kohieren moeten, wat de grondbelasting aangaat, den dienst 1914 betreffen. De bedoelde stukken behooren door be langhebbenden te worden ingezonden aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland, met opgave van: le. den naamde voornamen en de woon plaats van den aangeslagene; 2e. de gemeente en de dagteekening zij ner geboorte; en 3e. bijaldien hij buitenslands is geboren, of, en zoo ja, waarom hij als Ne derlander is te beschouwen, met vermelding van de dagteekening zij ner naturalisatie, indien deze mocht hebben plaats gehad. 's-Gra\enhage, den 6den Januari 1914. De Gedeputeerde Staten voornoemd SWEERTS, Voorzitter. DE MONCHY, Griffier. TWEEDE KAMER. Na de principieele uiteenzetting van Neerlands roeping in Indie, door de leden, der le Kamer dr. Bavink en dr. Kuiper, hooren we naar de uiteenzetting van het finantieel program van den minister, dat voor Nederland zelf dus waarde heeft. En dan is allereerst aan de orde: herziening der belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen. De Minister wil de Fransehe manier volgen van 1875 het zoogenaamde reparatiestelsel. Men nam daar een zevental soorten grond: bosch, zand, wei, hooiland, bouwland, tuingrond en wijnbergen. Van elke soort onderzocht men in de Gemeente eenige bunders, hoe groot hun belastbare huurwaarde was, vermenigvuldigde dat cijfer met al de bun ders, en zoo kreeg men 't totaal der be lasting over 't geheele land De gemeente kreeg een deel van die grondbelasting, evenre dig aan de aantallen bunders, die buiten haar leggen. En de gemeentea moesten die grond eigenaars proportioneel de belasting opleg gen, althans met hen over de belasting handelen. Suikerbelasting blijft. Den Minister was gevraagd de suiker eenigermate te ontlasten, maar 't was on mogelijk. Ziehier wat hij zei: Ik kan verklaren dat ik niets liever zou wenschen dan te komen met het voorstel om dien accijns op een zoodanig bedrag te brengen, dat de suiker, die niet enkel als genot-, maar ook als voedingsmiddel moet worden erkend, meer onder het bereik van de lagere volksklasse kan komen, en dat het toenemend gebruik, dat langzamer hand in ons land ontstaat van de sacharine, daardoor wordt tegen gegaan. Maar wan neer men staat voor een leege schatkist, zooals op het oogenblik de Minister van Financiën, dan geloof ik dat men wel bij zonder huiverig moet wezen om met een voorstel tot verlaging te komen. Men kan wel berekeningen maken, en ik heb een berekening gemaakt, in hoeveel jaren door het accres van het gebruik het verlies, dat de schatkist bij verlaging zou lijden, weer zou worden goedgemaakt, maar een derge lijke berekening kan niet gegrond zijn op vaste gegevens, en het blijft dus altijd een gevaarlijke speculatie, waaraan een Minister van Financiën, die, zooals ik zeg; voor een leege schatkist staat, zeker niet mag mede werken. Terwijl ik moet verklaren op het oogen blik niet tot de gewenscht# verlaging van den suikeraccijns te kunnen overgaan, wil ik er toch aan toegeven, dat ik van harte zou wenschen daartoe in staat te zijn geweest, en dat ik zeer zeker dit onder werp in gedachte zal houden. Ergo: een zoet bakje koffie blijft even- duur, tenzij de koffieboonen afslaan, en daar is nog weinig zicht op Beursbelasting. Neen! schrik niet! 't is geen belasting op je beurs; er zelfs geen, die je beurs raakt; maar die alleen de geldmannen ter Rotterdamsche of Amsterdamsche Beurze raakt in hun koop en verkoop van effec ten. Wanneer de afsluitnota is opgemaakt wordt er een zegel opgezet en dat zegel betalen de heeren, wien 't geldt, 't Raakt dus geen enkelen arbeider, hoogstens enkele renteniers op ons eiland. Rookende Schoorsteenen blijven betalen. Wat zei de Minister tegen den afgevaar digde. die die belasting der haardsteden wou weg hebben? Dit: De geachte afgevaardigde uit Rotterdam V heeft verder gesproken over den grond slag, >haardsteden« van de personeel# be lasting en gezegd dat die grondslag ver vallen moet. Ja, men zou kunnen zeggen dat alle belastingen moesten vervallen, maar de geachte afgevaardigde zal moeten erkennen dat tot een dergelijken maatregel niet kan worden overgaan. Men kan mis schien de personeels belasting ook ten aanzien van den grondslag haardsteden* eenigzins wijzigen, waardoor den druk minder wordt maar de geachte afgevaar digde vergete niet, dat met deze grondslag juist belast worden de personen die het best tot betalen in staat zijn. Ik kan mij daarom van het standpunt van den geaeh- ten afgevaardigde ook niet goed begrijpen dat hij juist het oog heeft laten vallen op deze heffing. Nog al de 10 opcenten en de rest_ Op de Vermogens- en Bedrijfsbelasting worden 10 opcenten gelegd; dat heeft al jaren geduurd en eiken keer komt in de Kamer de vraag terugkunnen die opcen ten er nog niet af. Hoe minder betalen, des te beter. Maar elk jaar komt 't zelfde liedje van den Ministertafel onmogelijk! de schatkist laat 't niet toe. En precies 't zelfde sprak de minister nu: de schatkist is niet in staat, dat verlies te dragen. Nog erger; maar ziehier woordelijk, wat de Minister zei: Wanneer ik nu de inkomstenbelasting, waarvan ik mij heb voorgesteld dat ze een belangrijke bijdrage in de schatkist zal brengen, niet kan invoeren met 1 Mei 1914, zal ik verplicht zijn, zooals de geachte af gevaardigde uit Zierikzee reeds heeft opge merkt, over te gaan tot het indien en vanjjeen ontwerp tot heffiug van opcenten, dat hier in de Kamer reeds zoo menigmaal met on genoegen is ontvangen. Ik vrees dat ik nog meer het ongenoegen van de Kamer zal moeten opwekken, daar ik heusch niet kan volstaan met de 10 opcenten die in de laatste jaren zijn ge heven. Ik zal het bedrag dier opcenten moeten verhoogen en het is mijn bedoeling de opcentenheffing ook uit te strekken tot andere belastingen die daarvoor in aan merking komenik meen echter in de eerste plaats alle verhooging van heffing van accijnzen en invoerrechten te moeten uitzonderen. De waarschuwing die mij door den ge- achten afgevaardigde uit Zierikzee is ge geven, zal ik dus, hoe noode ook, ter harte moeten nemen. Ik hoop binnenkort, wan neer alle uitzicht op het tijdig tot stand komen van de inkomstenbelasting ontbreekt, met een ontwerp van deze strekking bij de Kamer te komen. Staatloterij een behoefte des Volks? De heer Scheurer (a. r. Sneek) had een woord van protest doen hooren tegen voort bestaan dier loterij en er zich vooral aan- gestooten, dat de Minister gezegd had, dat de staatsloterij voorzag in een behoefte van het Volk en 't daarom gewenscht was haar te behouden. Maar ondanks dit pro test handhaafde Z Ex. dat woord. Hij ver dedigde zich met deze woorden: Ik neem van mijn woorden niets terug; ik durf hier volhouden, dat de Staatsloterij werkelijk niet immoreel werkt, maar inte^ gendeel in veel opzichten bevordert, dat geen deel wordt genomen in loterijen, waar in zij die er in spelen, de kans loopen het bedrag, dat zij er in wagen, te zien ver loren gaan, zonder eenige kans op een prijs. Schafte men de Staatsloterij af, dan zou ons land nog meer worden overstroomd met circulaires van buitenlandsche loterijen dan thans. Ik acht het de roeping van den Staat zooveel mogelijk te zorgen dat alle bedrog wordt geweerd, maar de middelen daartoe ontbreken ten aanzien van buiten landsche loterijen. Waar het nu eenmaal voor veel menschen in ons land een genoe gen is in de Staatsloterij een lootje te koopen en dan 's avonds in de courant na te zien of er een prijs op is gevallen, meen ik aan dat genoegen niet een zoo immoreel karakter te moeten toekennen als dit door den geachten afgevaardigde uit Sneek wordt gedaan. De geachtte afgevaardigde heeft een vergelijking gemaakt met het koppen snellen en hij meende, dat, als er zoo groo- te behoefte onder sommige volken bestaat aan het koppensnellen de Staat dan c.q. ook zou moeten zorgen, dat aan die be hoefte zou kunnen worden voldaan; maar de heer Roodhuyzen heeft den geachte af gevaardigde in dat opzicht reeds van ant woord gediend. De heer Roodhuyzen heeft er tevens op aangedrongen, dat er eenige uitbreiding zou worden gegeven aan de Staatsloterij. Ik heb verklaard, dat ik te gen een dergelijke uitbreiding, wanneer die werkelijk noodig was, geenszins gekant ben. Steun bij predikantstraktementen geweigerd. De heer Duymar van Twist had deze kwestie ter sprake gebracht. Aldus Mijnheer de Voorzitter! In het Voorloo- pig Verslag is gevraagd naar 's Minister standpunt ten aanzien van de vraag, of niet een algemeene herziening van de trak tementen, die uit 's lands kas worden toe gekend aan de predikanten en kerkleeraren bij de verschillende godsdienstige gezindten, behoort plaats te vinden. Naar aanleiding daarvan antwoordt de Minister ïüe ondergeteekende wenscht niet af te wijken van de gedurende meer dan eene kwarteeuw gevolgde gedragslijn om voor de verhooging van traktementen van predikanten en kerkleeraren bij de ver schillende godsdienstige gezindten geen gelden uit 's lands kas beschikbaar te stellen*. Deze mededeeling zal voorzeker voor de genen, die hun verwachtingen voor de ver sterking van de positie der Nederlandsch- Hervormde Kerk op een vrijzinnig Kabinet gesteld hadden, een groote teleurstelling zijn. Maar de teleurstelling zal er niet op zijn verminderd na kennisneming van de mede deeling die door de Regeering in de Me morie van Antwoord bij art 58 gedaan wordt: »dat slechts in zeer buitengewone om standigheden, speciaal in gevallen waarin door de .ontginning van woesten grond of door de krachtige ontwikkeling van eenigen tak van industrie zich ergens een nieuw bevolkingscentrum heeft ge vormd, door het Rijk geldelijke steun wordt verleend voor het oprichten van een nieu we predikants- of Roomsch-Katholieke leeraarsplaats Dit was de regel, die geruimen tijd is gevolgd en waaraan de Minister zich streng wenscht te houden. In dit licht beschouw ik hetgeen de Mi nister in de Memorie van Antwoord laat vol gen omtrent de Salarisaanvragen van de predikantsplaatsen te Delfshaven en Vrie- zenveen »Wat de salarisaanvragen voor de prs- dikantsplaatsen te Delfshaven en te Frie zenveen betreft, moge van bovenbedoelden regel eenigzins zijn afgeweken doch het geldt hier naar het hem voorkomt grens gevallen, waarom hij heeft gemeend deze posten, welke reeds door zijn ambtsvoor ganger op de begrooting waren gebracht, niet te moeten laten vervallen. Vat ik de bedoeling goed, dan konden die aanvragen er maar nauwelijks door. De Minister zegt, dat zij grensgevallen omvatten, in welke gevallen de Minister echter voortaan geen steun meer zal ver- leenen, zoodat voor gemeenten die in de omstandigheden verkeeren van de gemeen ten Vriezenveen en Delfshaven, geen salarisaanvragen meer op de begrooting zullen worden gebracht. Ik zou willen vragen, of deze opvatting de juiste is, of wel dat de Regeering ook voor den vervolge haar medewerking zal blijven verleenen. Scherp toezien op de traktementen. De Minister antwoordde, dat hij een scherpe grens zou trekken tusschen oude en nieuw te vestigen predikantsplaatsen, maar dat de eerste geen verhooging zouden krijgen. Juniverkiezing en de Herv. Kerk. Daardoor kreeg de heer Dr. v. Twist de gelegenheid 't volgende te zeggen: Mijnheer de Voorzitter! Ik heb met leed wezen vernomen en zal er akte van nemen, dat de Regeering ten opzichte van de vraag die ik deed of ook voor den ver volge voor nieuwe predikantstraktementen op den steun der Regeering is te rekenen, verklaard heeft een scherpe grens te zullen trekken tusschen de behoeften in nieuwe bevolkingscentra en in die van gevestigde gemeenten, in welke laatste gevallen dan geen steun zal worden verleend. Ik vestig er voorts de aandacht op, dat deze Minister hier afwijkt van de meening van zijn ambtsvooi ganger, die op dit punt een ruime interpretatie gaf aan art. 171, 2de lid, van de grondwet. - Ik herinner er aan hoe onder het vorig Kabinet o. a. te Nijverdal, Glanerburg, Overdinkel, Nieuw-Weerdinge, SchoteD, Feijenoord enz. nieuwe predikantsplaatsen gevestigd. Het standpunt van dezen Minister is eng, om in de gevallen als het hier betreft, geen voorstel te willen doen voor het verleenen van nieuwe predikantstrakte menten. Het lijkt mij wel wat willekeurig om aan den minister van Financiën alleen de beslissing te laten of al dan niet een salaris voor een predikantsplaats zal wor den gegeven. Neen, 's Ministers standpunt is te eng en de vrienden der Herv. Kerk, die dezen zomer storm liepen voor een liberaal, zullen met 't antwoord van minister Bertlingniet tevreden zijn. In gevestigde gemeenten* geen tractementsverhooging. Ontginning. De landbouw staat de laatste jaren in het teeken der ontginning. Overal in de zandstreken is de nijvere hand derontgin- ners aan het werk om woeste of verwaar loosde gronden in vruchtbare akkers en graslanden te herschapen. De Ned. Heide maatschappij deed en doet in deze veel, en anderen volgden haar voorbeeld. De Ten toonstelling in Den Haag gaf hier een beeld van, dat vele bezoekers zeker is bijgeble ven. Van particuliere zijde was daar niet veel geëxposeerd. De inzending van de Hoe ve «Den Akker,, onder Nijkerk was echter zeer de belangstelling waard. Aan de hand van deze groote, mooie, bij uitstek leerzame ontginning willen we in een 3-of 4-tal ar tikeltjes voor onze lezers in het licht stel len, wat men tegenwoordig met behulp der vindingen van wetenschap en industrie in den landbouw bereiken kan. De Hoeve „Den Akker,, werd in den zo mer van 1909 gekocht als onderdeel van een aantal boerderijen en heidegronden, eerst rond 63 Hectare, later vermeerderd tot ruim 88 H. A„ bestaande uit 8J H. A. grasland, 16£ H. A. bouwland, ruim 15 H. A. hak hout en bosch, plm. 17» H.A. gebouwen en wegen, en ruim 46 H.A. woeste grond. Het geheel was in slechten toestand. Een groot deel wel 15 HA., stond 's winters onder water, er heerschte onder het rundvee een ziekte „het meer,, geheeten, welke veel slacht offers maakte, het grasland bestond uit een slechte zode, het bouwland was vervuild, de heidegrond was goeddeels van middel matige kwaliteit, de broekgrond was sterk met humus bezet, veel onkruid, „kweek., vond men zelfs in het hakhout de wegen vormden een modderpoel, het licht gebouw de, slecht gehuisveste vee, gaf weinig melk, schapen waren er niet, het pluimvee ver tikte het zelfs te leggen, 't Was: armoede in den stal—armoede overal. De pachter, die f 800.—huur betaalde, had bij zuinig heid en behoorlijke vlijt, met 2 knechts en één dienstbode (de man was kinderloos) weinig meer dan een redelijk bestaan. Zóó was de toestand in 1909. Hier was dus werk, en het werd flink aangepakt. De 15 Hectare lage grond werd drooggelegd, met ploeg en schop bewerkt. Het bouwland werd wat dieper geploegd dan voorheen, en beter bemest. Het geheele lage terrein was in 1910 begroeid met goed deels puike haver, waar onder gras-en klaver voor weideaanleg en bieten enkooi- rapen de laatste groeiden ook goed, maar leden geducht door het onkruid. Dit was overal het grootste euvel. Door uitwieden met de vork, verbouw van hakvruchten en zorg te dragen voor zware gewassen,werd het met kracht bestreden. Aan bewerking met ploeg en ondergrondploeg ging een sterke bemesting gepaard. In 1912 werd aangevoerd 5$ wagon Thomasmeel, 6 wa gon kainiet, 1 wagon Chilisalpeter en lj wagon kalkmergel, waarnaast langzamer hand nog veei stalmest werd gegeven. Wat reeds in enkele jaren bereikt werd, vertellen we in ons volgend stukje, C. B. Onrust. In de kringen van de voorstanders der openbare school begint zich een zekere on gerustheid te openbaren. Men vreest dat de commissie een be- vtedigende formule zal vinden en dat het zal komen tot wettelijke financiëele gelijk stelling van het openbaar en het bijzonder onderwijs. Als dat gebeurt, zoo jammert men dan is 't met de openbare school gedaan. Dan zal die school uitsluitend zijn aan gewezen op de publieke kassen, maar de bijzondere school zal bovendien gedragen worden door de liefde van hare voorstan ders. En 't eind zal zijn, dat de openbare school aan het kortste eind trekt en door de bij zonderewordt dus toegegeven, dat de nat ie metzooals het altijd heetteaan de openbare school gehecht is maar dat die school alleen door een ongemotiveerde pro tectie hare positie heeft kunnen behouden. Een reden temeer voor ons om op be ëindiging van dezen onnatuurlijken toestand en op gelijk recht voor allen voortdurend en met kracht aan te dringen. Zeeuwsche Courant. Noord en Zuid. Er is toch wel onderscheid. Tu*schen provincie en provincie. Zeeland bv. schijnt heel andere toe standen te kennen dan het Noorden, Na een bespreking van de kwestie Beis- huizen schreef de antirev. »Zeeuw« onder meer »Gelskkig kunnen dergelijke tooneelen zich in Zeeland niet afspelen daar zijn de schoolhoofden voor de onderwijzers nog met wat het roode lapje is voor den stier.* Geluttkig voor dat gewest Maar aan den anderen kant mist men ginds weer de rijke ontplooiïog van het christelijk onderwijs, die men hier in 't Noorden vindt en houdt men zich op menig dorp nog tevreden met het »christelijk tin'.je* van de openbare school. Daarin zijn wij weer voor. »Ftiesch Dagblad.* Somttielsdijk. De heeren A. M. L. Baron Mülert, Inspecteur te Helvoetsims, J. J. Kok Ontvanger der directe belastingen en W. J. Snijders kommies 2e klasse, bei den te Middelharnis zijn aangewezen tot ambtenaren belast met het doen van de noodige opnemingen tot vaststelling der huurwaarden van perceelen voor de per soneels belasting, belastingjaar 1914. Uitslag van de op Dinsdag, 20 Januari gehouden wedsrijd op schaatsen van meis jes 9 tot 13 jaar Deelnemers 24. ie prijs (een paar schaatsen) A Joppe Dd. 2e prijs (een paar schaatsen) J. Storm Ad. 3e prijs(een paar schaatsen) W. Faasse Md. 4e prijs (een fleschje Eau de Cologne) A. Schol. 5 e prijs (een fleschje Eau de Cologne) M, Knape. 6e prijs (vier tabletten chocolaade) H, Joppe Ld. De andere deelnemers kregen elk een aardige verrassing. Uitslag van de op Woensdag, 21 Jauari j I. gehouden Wedstrijd op schaat sen van jongens van 8 tot 13 jaar. Deelnemers 7». Eerste groep. ie prijs (een paar schaatsen) A. Land heer. 2e prijs (een paar schaatsen) P. Ver biest. 3 e prijs (een paar schaatsen) J. Buis. Tweede groep. ie prijs (een paar schaatsen) A. Hoog- za nd. 2e prijs (een paar schaatsen) A. Schol. 3 e prijs (een paar schaatsen) M. Bom 4e prijs (een prikslee) A. Vis Jz. 5 e prijs (een paar schaatsen) Mars. Spee. Derde groep. (Een paar schaatsen) G, L. Born. De deelnemer Jb. v. d. Wende ontving van den heer Burgemeester een eere prijs zijnde een paar schaatsen. De overige ontvingen elk een klein cadeau. De veldarbeider C. van Lente had het ongeluk over een ketel kokend water te vallen waardoor hij zich deerlijk brandde. Middelharnis. Bij den heer J. J. Ni- plus had Woensdagmorgen een begin van schoorsteenbrand. Daar men 's spoedig ge waar werd, had men 't vuur weldra ge- bluscht. Terwijl Mej. P. Westplate zich Woens dag op 't ijs begaf om schaatsen te gaan tijden had zij 't ongeluk haar pols te bre ken. Dit overkwam eveneens de dochter van L. Soldaat. De werkman Smidshoek had 't on geluk een pak papier op zijn achterhoofd te krijgen 't welk zoo ernstig aankwam dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De uitslag van de verkooping van 4 perceelen van den heer J. Korteweg en 1 perceel van den heer M. Kabos bij in zet is als volgt: koop 1 P, H. Mans f250, koop 2 Joh. Kijtenberg f 110, koop 3 Gerrit Zoon Gz. f670, koop 4 C. van Eek f 410 en koop 5 C. van Eek f415. Door de IJsclub alhier worden aan behoeftige kinderen schaatsen in bruikleen gegeven, hun alzoo in de gelegenheid stel lende daatvan gebruik te makeD, M. van der Slik had 't ongeluk, met het verwerken van rietbossen zijn hand zoodanig te verwringen dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Toen I. Jordaan Woensdag een be zoek in den stal bracht kwam hij tot de onaangename ontdekking dat van hem een os dood in den stal lag. Stad aan 't Haringvliet. Door te geringe opkomst van het publiek was de Jongelings-vereeniging genoodzaakt haar vergadering van Woensdag 21 dezer, op Woensdag 28 dezer te stellen en verwacht alsdan een trouwe opkomst van belang stellenden. Met het schaatsen rijden kwam C. W, zoodanig te vallen dat hij zich, hoewel niet direct, onder geneeskundige behandeling moest stelleD. Terwijl L. H. zich van Den Bommel naar deze gemeente begaf, werd hij door een onbekend persoon, met een vuurwapen in een zijner vingers geschoten, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. j.l. Woensdag was het hier op de z.g. Bierkreek zeer diuk met ijsvermaak, er had een ringrijderij en een hardrijderij voor de kinderen der Openb Lagere School plaats. De prijzen der ringrijderij vielen ten deel aanA. Keijzer Az., Kr. Huizer en Adr, van Nierop. De prijzen der hardrijderij waren als volgt Groote joDgens ie M. Goumaire Czn„ 2e W. Zuidijk, 3 e F. Driesprong. Groote meisjes: ie F. Magielsen, 2eM. M. de Wachter, 3e L. v. d. Gevel. Kleine jongens: ie S. v. d. Mast, 2e Chr. Huizer. Kleine meisjes: ie M. Driessen, 2e J. C. Smits. Talrijk waren de toeschouwers, niemand was dan ook, zooals gewoonlijk naar Mid delharnis gegaaD. Ooltgensplaat. Op de heden gehouden vergadering der A. R. Kiesv. werden als bestuursleden herkozen Joh. Donkersloot Sr. en W. J. Donkersloot Lz. en gekozen C. J. Oosidijk. In de vacature R. Kieviet die wegens gezondheidsredenen ontslag nam werd als bestuurslid gekozen H. Verschuur. De posten werden verdeeld alsvolgt C. Braber Kz. Voovzitler, Joh. Donkersloot 2e Voor zitter, W. J. Donkersloot Secretaris en C. J. Oostdijk Penningmeester. Als afgevaar digde naar de Centrale werd gekozen W. J. Donkersloot Lz. De Woensdag gehouden wedstrijd op schaatsen had de volgende uitslag. Met hindernissen, iste prijs L. Hokke Lz. 1 paar schaatsen. 2de prijs Joh. v. Hassent Az. 1 kist sigaren, Gewoon hardrijden, iste prijs A. v. Hassent Az. 1 kist sigaren. 2de prijs Jacob Raap Az. 1 inktstel, Haringrapen op schaatsen, iste prijs Jan. v. Hassent Az. Nikkel aschbak.

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 3