Buitenland. ENGELAND. NOORWEGEN. SPANJE. JAPAN. ZUID-AFRIKA. Plaatselijk Nieuws. Middelharnis. Terwijl de vrouw van C. Rozenheek zich Vrijdag op 't ijs begaf, had zij 't ongeluk te vallen met 't gevolg dat zij haar arm brak, en mej. Vink bezig zijnde met schaatsen rijden had 't ODgeluk te vallen, waardoor zij haar pols kneusde. Stad aan 't Haringvliet. Terwijl de jeugdige P. K, met drie jorge dames per schaats op weg waien naar Middelharnis, reden zij in een zg. wak, nadat hij ach zeif en de drie dames op het droge ge werkt hadden, konden zij .doornat weer huiswaarts keeren. Den Rommel. Bij publicatie is bekend gemaakt dat voor 1 Februari 1914 solli citatie stukken worden ingewacht naar de betrekking van gemeentewerkman nachtwa ker op een jaarwedde van f 400, Nieuwe Tonge. Maandagavond werd door den omroeper een oproeping gedaan tot tiet beleggen van een vergadering om een IJsclub op te richten. Dirksla nd. De ijspret is ook hier in vollen gang jong en oud vermaken zich dezer dagén. Vooral Zaterdag j.l. hebben honderden er van geprofileerd. Hes ijs scheen echter niet overal sterk te zijn, des avonds zakten er verscheidenen door en traden met een nat pak hun woning binnen, Goedereede. Het heerenhuis van J. Tanis staande aan het Marktplein alhier is onderhands verkocht aan G. Tanis Kz. voor den prijs van f 1200. Yisscbery. Uitslag Verkoop8tig. n n n n 9 Gemengd Nieuws. IJS. In Noordelijk Limburg is de Maas geheel bedekt met drijfijs. De over vaarten zijn nu op de rivier ook met de roeiboot gestremd. Het dorp Bergen kon Vrijdag ia het geheel niet bereikt worden, zelfs van de post bleef het verstoken, door dat het rondwm in het water ligt, dat we gens den vorst niet meer te bevaren was, en bet ijs ovaj nog niet voldoende sterk om er over te loopen. Evenwel het water valt en de winter houdt aandaarmede is de isolatie ten deele opgeheven. IJs-ongelukken. Men schrijft uit Kat wijk aan zee Twee Theologanten verdronken. Een Engelsche duikboot gezonken. De duikboot >/k 7u is bij Plymouth vergaan. De ramp die de uk 7" trof, had plaats gedurende de manoeuvres, in ver- eeniging met andere dnikbooten, in de baai van Cawsand, op ongeveer zes mijlen van Plymouth gelegen. Na eenige oefeningen bemerkte men, dat de bewuste duikboot mankeerde. Aan boord bevi; de' zich twaalf man onder bevel van een it. Y. ce Plymouth hulp aan- gev >.edding3vaartuigen begeven zich naa; >.-.k der ramp. I v-v-tr,- -ca Ja vk 7v was om vijf - »s nog in leven. Orv den avond waren alle pogi; uken daikboot aan de oppe* ,3 brengen nog steeds vruch teloos gebleven r"\ ofschoon verklaard werdt, dat d ringen van de dnik booten van type twaalf uren onde- wa ter kunnen leven, heeft men ,n oöiuice'e kringen thans alle hoop laten varen. Hevige koude in Noorwegen In het zuiden van Noorwegen heerscht op het oogenblik een zoo hevige koude ah nc,. n'mmer daar is waargenomen en ie h ud <- aan do Oostelijke grens - 'w e nog mit zoo laag gewf"j ;s, stadje Roeros slaat he. Re- oj >e' »deu beneden vries punt, Rc> - Ai adag v?n daar te Christiana vertellen, dat de stad ale i Niemand waagt zich zonde >dzakeli)kheid op straat, ten rad gevaailyk is in de buiten: .en often tochtje op ski's te onder 2» Overste Labrador begenadigd. Naar uit Madrid gemeid worde, heeft het cabinet in den Woensdag gehouden ministerraad de protestantsche overate La brador, die, door zijn weigering om deel te nemen aan een katholieke godsdienst oefening veroordeeld geworden was, bege nadigd. De uitbarsting van den Sakura Shima. Volgens de laatste berichten zouden s1 echts 600 personen bij de ramp zijn om gekomen. Alle huizee, die langs de baai van Kagoshnaa gebouwd zijn, ten getale van 30.000. zrju beschadigd. Men zendt groote vourraileu levensmiddelen urt het Noorden i aar de vluchtelingen, die zeer talrijk zyu De hevigheid der schokken neemt af, net gevaar zou als geweken be schouwd kunnen worden. De algemeene werkstaking in Zuid-Afrika. De te Kaapstad uit alle deelen van het land ontvangen telegrammen melden, dat overal de orde hersteld is. De stakers her vatten den arbeid, j Te Johannisburg deed de politie een inval in het hoofdkwartier der arbeiders partij, gedurende een vergadering van af gevaardigden der typhogravenvereenigingen en arresteerde alle gedelegeerden, ten getale van 62, wegens inbreuk op de wet, be treffende den staat van beleg, waarbij het houden van vergaderingen, zonder verlof van de overheid, verboden is. Te Pretoria is alles rustig. De stakers hebben het werk nog niet hervatzij zijn naar den schijn besloten vol te houden, maar velen zonden wenschen, weder aan den arbeid te gaan. De stakers op andere punten van het spoorwegnet in de geheele Unie, keeren gaandeweg tot den arbeid terug. Officieele telegrammen nit de voornaam ste spoorwegcentra melden, dat de mannen zich in grooten getale weder op het werk komen melden. Somiaelsdijk. Het aantal leerplichtige kinderen in deze gemeente bedraagt 541, De schoemnakeis T. Hollaar en Jb. Wielhouwer hadden bij het schaatsenrijden het ongeluk te vallen en daarbij hun pols te breken. Duren tijd Door eenige barbiers is het scheerloon met 2 cent verhoogd per tweemaal en alzoo gebracht van 6 op 8 cent. Door de alhier gevestigde IJsclub »Sommelsdijk« is tegen morgen Woensdag middag, 21 Januari a.s. een wedstrijd oor jongens boven de 9 j«ar uitgeschreven. De werlstri'd voor de meisjes had nedenmidcisg (D s.' plaats. Maar wii vernemen zal ds Traiaboct bt t het laatst varen op het traject I" rhis-Hellevoetsluis en zal hij trach- ter c" - S -.dam te onder- hc :n ons bureau nog niets bel 3 dus bovenstaande onder 70' - «ezen in »De Kampioen® Suc ces te So mme \'.k. De vele grintwegen op Goeree en CLt-rfl kkee vertonnen gedurrnde de wintermaanden, en zulks d.nx ij de bietencampagne, het gewone beeld van >rnodderpoelen.« De gemeente Sommelsdii heeft nu de lofwaardige prosf genomen o 1000 M. grintweg in een steenslagweg I te veranderen. Dit weggedeeite werd door 1 den secretaris der Wegen-Commissie be zocht na de bietencampagne, dus nadat meerdere millioenen k.g. bieten daarover vervoerd waren. De weg lag er strak en mooi bijzonder eenig teeken van karre- sporen te vertoonen en had zich ook ge durende de geheele campagne uitstekend gehouden. Vooral de boerenknechten, die met bietenvervoer belast waren, roemden om strijd he: nieuwe weggedeelte. De be wering dat er geen wegen gemaakt kunnen worden bestand tegen bietenvervoer, werd dus hier wederom door de practijk weer legd. Enkele jaren geleden heeft er samen werking bestaan op het eiland Goeree en Ü/erflakkee tusschen belanghebbende Ge meente- en Polderbesturen, om rond 27 K.M, grintweg te veranderen in een steen slagweg. Een zeer betrouwbare en deskun dige firma was genegen het werk uit te voeren voor f 0,94 per M2. verharding. Wegens gebrek aan overeenstemming kwam het niet tot uitvoering. Na de welgeslaagde proef van Sommelsdijk, verdient het aan beveling, dit oude plan wederom te voor- -chijn te halen en onder belanghebbenden nader te bespreken, Wie neemt daartoe nu het initiatief? 't Wordt nog een fortuintje voor diegenen die nog ajuin bezitten, volgens mededeeling wordt reeds f 6 voor de 60 kilo besteed. Wegens het vele drijfijs dat zich in het Haringvliet bevind heeft de Tramboot de laatste dienst van Middelharnis-Hellevoet- sluis, dat is 's avonds 10 uur, gestaakt, Ais lid van de gascommissie is aan de beurt van aftreding den heer F. C. Nipius en als plaatsvervangend lid den heer C. Nuij. Maandagavond had zooals men ons meedeeld in het café van M. aan den Oostdijk door schaatsenrijders een vechtpartij plaats, 't welk zich zoo ernstig liet aanzien dat men de hulp der polttie in moest roepen, de otde was echter spoedig hersteld. De stierenkeuring voor dit eiland zal alhier gehouden worden op Donderdag 5 Maart 1914. De Heer A. N. Voogd is benoemd tot tijdelijk ambtenaar bij de Rijks Bei. te Rotterdam en op 17 Jan. j.l. als zoodanig in dienst getreden. De stoomboot »Maasnijph «zou Maan dagmorgen van hier naar Rotterdam gaan, maar van wege het vele ijs was hij genood zaakt alhier te blijven liggen. Enkelen vee handelaars die met eenige koeien gearri veerd waren bonden nu ook weer naar de plaa s hunner bestemming. Ooltgensplaat. Bij de kerkvoogdij al hier is een verzoek ingekomen van de be roemde Wognummer zangvereeniging om te dezer plaatse een Zanguitvoering te mo gen geven, naar wij echier vernemen kan zulks nog niet doorgaan, door verschillende plaatselijke aangelegenheden. Loonkiezers, alsmede woningkiezers welke dit jaar zijn verhuisd of een ander stuk grond in huur hebben gekregen, als ook zij die vermeenen dit jaar voor het eerst in aanmerking komen, kunnen zich tusschen 1 en is Februari weder aanmelden. Bij het bestuur der A. R. Kiesvereeniging be staat hiervoor ook gelegenheid en is bereid alle inlichtingen te geven. Op de rivier alhier vertoont zich veel drijfijs. De dagelijksche dienst door de boo ten kan slechts met veel moeite worden onderhouden. Bij vriezend weder zal ver moedelijk spoedig een ongeregelde dienst intreden, althans de steiger kon reeds en kele malen niet bereikt worden. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer M. T. J. Wolteis, leeraar a/d Ambachts school te Groningen, is aldaar benoemd tot leeraar in Aardrijkskunde in Neder!icdsch a/d Kweekschool voor onderwijzeressen. De broodbakker H. had terwijl hij ook een kiilH op de ijsbaan wilde nemen, nauwe'f' o«ar zijnde het ongeluk le val len waai door hij zoodanig aan het hoofd werd verwond dat hij zich onmiddellijk naar huis ir est geven. Do vr.- Strijder J. S. vond Zondag een best pa?H dood in den stal liggen wat voor hem zeker een groote schadepost is. De gehouden Collecte ten behoeve der Diaconie armen der Herv, Gemeente heeft opgebracht f315.— terwijl de Jon gelingsver. Jonathan door de ingezetenen finantiëel gesteund werd met f 90. De namen der jongelingen die zijn ingeschreven voor de Nat. Millitie zijn A. den Eerzamen, P. v. Heest, Jan Hoogmoed, C, Tokker, D. Melissant, A. v Putten. W. K. Roos, C. Zoeteman, K. Tanis, Th. v. d. Wende, W. K. v. d. Wende en Ch. v. Wijk. De gasboeien in het Haringvliet zijn wegens ijsgang weggenomen. Vanwege de ingevallen vorst liggen hier het veldweik en viVcherij tofaP i Ml JDELHARNIS. Van de visscherij zijn ie IJiauiden bn nengekomen de vischsloepen J hanna Hen drika st. D, Kostei f 1700 O anj<- N-ssau St. J. de Koning f1470 Verkooj>ifigeo Op Woensdag 21 Januari 1914, des avonds 7 uur in het Hotel Meijer te Middelharnis: Inzet van: a 1. Het altijddurende erf- pachtsrecht van twee perceelen Tuingrond met de daarop staaride Houtloods en Kippenhok aan het z.g. Soldatenpiein te Middelharnis Sectie B nos. 2779 en 2977 samen groot 9 aren 98 centiaren, in twee perceelen 2. De Timmermanswerkplaats met erf uitkomende aan 't z.g. Soldatenpiein te Middelhcruis, Sectie B nummer 2293, groot 1 are 38 centiaren. 8. Het Huis aan de Noordzijde van den Oostdijk te Middelharnis, kad. Sectie B. no. 104 groot 31 centiaren. Ten verzoeke van den Heer JanKorteweg Az.te 's Gravenhage. b De Schuur met erf op den hoek van den Steenenweg te Middelharnis, kad. Sectie B nummer 233, groot 2 aren 48 centiaren Ten verzoeke van den Heer M. Kabos te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Donderdag 22 Januari 1914 bij af slag, des namiddags 4 uur te Goedereede in het Logement, »de Gouden Leeuw» A. ten verzoeke van den Heer D. Lodder a.s van 1, een heerenhuis met tuin, te Goede reede aan de Noordzijde van de haven kad. Sectie A. W. 627, groot 3 aren, dadelijk te aanvaarden 2. een tuin te Goedereede, aan Doelandswegje kad. sectie A. no. 240 en 141, groot 16 90 aren is IIO5 R. V, M. dadelijk te aanvaarden. 3. een schuur te Goedereede, aan de Kerkstraat, kad. Sectie A. No. 563. groot 88 centiaren, dadelijk te aanvaarden, 4. Een huis en erf te Goe dereede, achter het vorige perceel, kad. Sectie A. no. 564, groot 35 centiaren. 5. Een perceel bouwland, nabij Goedereede, in den Ouden Oostdijk onder Ouddorp, kad, Sectie C- no. 625, groot 49 aren 84 centi aren of 325| R. V. M. dadelijk te aan vaarden, 6. Een perceel tuingrond, naast het vorige perceel, kad. Sectie C. no. 626 groot 20.80 aren of 133 R. V. M. dadelijk te aanvaarden. 7. Een perceel tuingrond te Goedereede, gen. de Beenhoogte, kad Sectie A. no. 176, groot 11.10 aren of 72£ R.V.M. in 3 koopen dadelijk te aanvaarden 8. Een perceel tuingrond, naast het vorige perceel in den ouden Oostdijk onder Ouddorp, kad. Sectie C. no. 206 en 207, groot 14.80 aren of 93£ R. V. M. in 5 koopen dadelijk te aanvaarden. 9. een perceel tuingrond, gen. de Botwei, in den Ouden Oostdijk onder Ouddorp. kad. Sectie C. no. 199, groot 49 aren is 320 R. V. M. in 11 koopen. 10. een perceel tuingrond naast het vorige per ceel, kad. Sectie C. no. 190, groot 34.01 aren of 223 R.V.M, in 5 perceelen, dadelijk te aanvaarden. B. ten verzoeke van den heer Jac Grin- wis, een perceel boschhakhout te Goede reede, in den Gorspolder, kad. Sectie A. no. 756 geheel en no. 1094 gedeeltelijk, groot ongeveer 43 aren of 281 R.V.M da delijk te aanvaarden. Notaris VAN DEN BERG. Op Zaterdag, 24 Januari 1914, des na middags 8 uur, te Dirksland, op de werf van het z.g. Oude Steetje van afbraak be staande in balken, planken, latten, enz. en op de hofstede „Akkerleven van eene partij gehakt Schaarhout, ten verzoeke van den heer Mr. A. Zaaijer te Dirksland, No taris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 28 Januari 1914 des avonds 7 uur in het Hotel Meijer te Middelharnis Afslag van: A. 1. Het altijddurend erf- pachtsrecht van twee perceelen Tuingrond met de daarop staande Houtloods en Kip penhok aan het z.g. Soldatenpiein te Mid delharnis Sectie B nos. 2779 en 2977 sa men groot 9 aren 93 centiaren; in twee perceelen en in combinatie; 2. de Timmermanswerkplaats met erf, uitkomende aan 't z.g. Soldatenpiein te Mid delharnis, Sectie B nummer 2293, groot 1 are 38 centiaren; 3. Het huis aan de Noordzijde van den Oostdijk te Middelharnis, kad. Sectie B num mer 104, groot 31 centiaren, ten verzoeke van den Heer J, Korteweg Az. te 's Gra venhage. B. De schuur met erf op den hoek van den Steenenweg te Middelharnis, kad. Sec tie B no. 233, groot 2 aren 48 centiaren, ten verzoeke van den Heer M. Kabos te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 12 Febr. 1914, des voormj 10 uur te Dirksland, aan den Gelderschen- xfijk, van eene veulendragende Vosmerrie, landbouw-, schuur- en stal gereed schap pen, een partijtje hooi, de mest in de mestput in 2 perceelen, ten verzoeke van den heer J. Stolk Az. te Dirksland Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 18 Februari 1914 's voor middags 10 uur, te Dirksland, aan den Westdijk, op de hofstede „Duimpje" van 12 paarden, waaronder Stamboekpaarden, 19 stuks rundvee, waaronder Stamboekvee, 9 loopvarkens, landbouw-, schuur- en stal- gereedschappeD, een partij mest, eenige meubilaire goederen enz. ten verzoeke van den heer M. Kooman Ilz.te Dirksland. Notaris VAN DER SLUYS. Donderdag 19 Februari 1914, vm. 9Juur, ten verzoeke van- en op de bouwwoning bewoond door Gebrs. Scheepers, in den j Krammerpolder, onder den Bommel, pu blieke verknoping van 17 paarden, 20 stuks hoornvee en bouw- en schuurgereedschap- pen enz. Nolaris Mr. VAN WEEL. Donderdag 26 Februari a.s. voorm. 9 uur verkoop van Paarden, Vee enz. voor A. van Prooijeu aan den Blokschendijk te Ooltgens plaat. Notaris VAN [SPELEN. De uitslag van de verkooping bij inzet van Donderdag 15 Jan. ten verzoeke van den heer 1>. Lodder bestaande uit een heerenbuia, arbeiders woning, schuur, bouwland en tuingrond is als voJgt Peceel 1 H. v. Asperen f 2100. 2 A. v. d. Wende JJ 500.— 3 A, v. Asperen 0 600.— 4 P. Tanis 800.— 5 A. v. d. Wende 1520.— 6 U. v. Asperen 925 7 P. Troost n llth— s Th, v. Veen 110 9 W. Tanis Jz. yt 115.— le P. Komtebedde 0 150. 11 P. Troost n 75.— 12 Jb. v. d. Laan 65.— 13 J. Non Jz. 145.— 14 Tb. v. Veen 60.— 15 C. den Eerzamen 100.— 16 G. Tanis Jz. 85. 17 P. Troost 60.— 18 P. v. Erkelens 165.— 19 P. Komtebedde 0 105.— 20 H. de Vries n 110. 21 P. Renand D 120.— 22 P. Komtebedde ]f 55.— 23 idem 65.— 24 F. Luime 110.— 25 J. Lodder 120.- 26 P. Troost 175.— 27 A. v, Waarde 75.— 28 P. Troost 85.— 29 D. Breen 170.— 30 idem 180.— 31 P. Renaud J» 195.— f 9250. en 1 perceel ten verzoeke van J. Grinwis, koop 32, P. Tanis f 310.—. VergiftigingOp last en in het bij zijn der justitie te Almelo werden Vrijdag opgegraven en ter onderzoek naar Almelo vervoerd de lijken van den landbouwer Ten Hove en zijn dochter, die onlangs ver moedelijk tengevolge van woistvergiftiging te Hasselo, gem. Weerselo, zijn oyerleden. Het onderzoek der worst, beuevens van de ontlasting en van het ruggemergsvocht der overledenen, leverde geen resultaat op. Een zoon van bedoelde Ten Hove, bij wien zich ook de vergiftigingsverschijnselen ver toonden, is herstellende. Merkwaardige redding. Op een boot der firma Blansert en Planje, aan het Spaarne te Haarlem had de werkman Van der Plas bij het versjouwen van vaten petroleum, olie aan zijn jute werkschort gekregen en kwam toen met dit schort in aanraking met een kacheltje. Het goed van den man geraakte in volle, vlam. Op zijn hulpgeroep sprong zijn kameraad Nagtegaal van een andere boot over, maar gleed uit, toen hij op het vorstgladde dek terecht kwam en Van der Plas beet pakte. Nagtegaal viel te water en wat Van der Plas behoud was. N. bleef hem vasthouden, waardoor Van der Pias ook in het water viel. Nu waren ineens de vlammen gedoofd en toen de mannen uit het water waren gehaald, moest Van der Plas naar het St. Elisabethgasthuis worden gebracht, waar bij onderzoek bleek, dat hij door dat on verwachte bad gered was. (Tel.) Dood aan de vliegen. In verschillende medische tijdschriften wordt dezen winter weer eens de aandacht er op gevestigd, dat het thans zaak is, alle vliegen die men ziet le doodea. Hoe wreed het ook moge klinken, de dood aan de vliegen is een noodzakelijk iets, dat door geen sen- timenteele overwegingen mag worden weer houden. De vliegen zijn hoogst onhygië nisch, De stofwisseling der vliegen is zoo ingericht, dat men de dieren na hun ont waken uit den winterslaap wel zou kun nen voeden uitsluitend met bv. typhusba- cillen. Na drie dagen zouden 4e insecten wel is waar sterven, doch de bacillen in de ingewanden zouden nog maanden inle ven blijven, de kans op infectie met diph- theritus-, tiphus- en cholera-bacillen is dan het' groot. Nu in den winter heeft men slechts één dier te dooden, om dezen zomer van een duizendtal vliegen minder last te hebben. Het is dus plicht de wintervliegen te dooden. Doodgevallen. Het 2-jarig dochtertje van den arbeider H. Wild te Enschede is met 't achterhoofd op de punt eenernaai machine gevallen, die de moeder een oogen blik op den vloer had gezet. Door den val werden de hersenen zoo ernstig gekwetst, dat het kind daaraan is overleden. De nalatenschap van een bedeelde. In de woning van de alleenwonende bejaarde A. B. te Woerden, die eenige weken gele den is overleden, na jaren lang door de diaconie der Ned. Herv. Kerk en het bur gerlijk armbestuur te zijn onderhouden, en van wie reeds werd gemeld, dat men in haar huisje een bedrag van ruim f 380 vond, Jieeft thans de voddenkoopman, die den geheelen inboedel heeft gekocht, ver borgen in het bedstroo gevonden een thee potje met plm. f 190. Te zamen alzoo reeds een som van bijna f 600! Arme oude. Toen de 72 jarige H. du Cloux te Papendrecht Donderdagmiddag aan het mest kruien tyas, geraakte het wiel van zijn kruiwagen bij het rijden over een plank daar af, waardoor de man niet wagen én al op het harde ijs viel. Kreunend van pijn riep hij om hulp en toen deze kwam, kon hij onmogelijk opstaan en moest naar zijn huis vervoerd worden. Dr. Brandts, die on middellijk geroepen werd, constateerde ern stige kneuzing aan de linkerheup. Ook een boycot. Te Winschoten werden eenige vrachtrijders bekeurd wegens den in? oer van hammen, enz., ten gevolge van den keuringsdienst. Op hun beurt weigeren nu de vrachtrijders pakjes mee naar do dorpen te nemen, welke vleeschwaren in houden. (Vad.) Waarschuwing. Uit Dresden is bericht ontvangeD, dat daar, vermoedelijk door drie Russische Joden, die zich daar in een juwelierszaak hebbe.i doen insluiten, voor 40,000 Mark aan kostbaarheden is gesto len. Dergelijke diefstallen hebben zij reeds eer der in andere Duitsche- steden bedreven Wellicht zullen de heeren ook trachten in Holland hun slag te slaan. Men is nu ech ter tegen hen gewaarschuwd. Ontploffing Maaskade. Men meldt ons: De oorzaak van het ongeluk, dat reeds twee menschenlevens kostte, wordt thans toegeschreven aan het feit, dat een der werklieden de flesch te hard op den grond neerzette, 't Is mogelijk, dat dit de oorzaak der ramp geweest is, doch de hoofdoorzaak moet gezocht worden in het feit, dat de werklieken totaal onbekend zijn met het gevaar waaraan zij bij 't verwerken bloct staan. Als men dagelijks ziet hoe ruw met der gelijke dingen wordt omgesprongen is 't een wonder, dat niet meer ongelukken ge beuren. Op een kistje Zweedsche lucifers zet meu 't opschrift »vuurgevaarlijk», doch op zuurstof, koolzuur en dergelijke stoffen ziet men van een dergelijke waar schuwing geen spoor. Zelfs buskruit, pa tronen, vuurwerk enz., vervoert men zon der de minste voorzorgsmaatregelen en 't is ongelooflijk op hoe groote schaal dergelijke zendingen aan 't wette ijk toe zicht worden ontdoken. Zelfs indien zen dingen buskruit onder politie-en rijkstoe- zicht worden vervoerd, staat men verbaasd op welke wijze het laden en lossen geschied. De lossing van den spoorwagen in den lichter heeft b. v. plaats tusschen de twee drukste loodsen, vlak iu de nabijheid van stoomkranen. Kisten buskruit worden gewoon met een lier in het schip neergelaten. Stranding door mist. Het ss. „Ciacton" van de Harwichlijn is Zaterdagmorgen door den mist vastgeloopen op de vlakte voor de Zuiderpier te Hoek van Holland. Nader bericht: De „Ciacton,, zal vermoedelijkvanavond vlot komen, Een drie-jarig kind verbrand, In een woning in de Van Beuningenstraat te Am sterdam, zijn Douderdsg niddag de kleer tjes van een driejarig jongetje in brand geraakt, doordat het te dicht bij de rood gloeiende kachel was gekomeu. Met brand wonden geheel overdekt, werd het kind naar het Binnengasthuis gebracht, waar het bij aankomst bleek te zijn bezweken. Vrijdagnamiddag zijn twee meisjes van bier, 9 en 11 jiar oud, op den Rijn door bet ijs gezakt en verdronken. Langen tijd is men bezig geweest de leve? sgeesten weer op te wekken, doch zonder eenig gevolg. Nader meldt men ons: Eenige jongens probeerden nog de kin deren fe redden, maar tevergeefs. Ook met een haak ging 't niet. Inmiddels haalde P. v. d. Over het achtjarig meisje R. Imt- horn op 't droge en de 15 jarige Huig Ouwehand haalde kort daarna zijn 7-jarig zusje op. De doktoren konden slechts bij beiden den dood constaleeren. Anderhalf uur te voreu had de politie het publiek nog gewaarschuwd niet op het ijs te gaan, daar het absoluut onbetrouw baar was. Het 8-jarige meisje lmthorn was 't eeni ge dochierije van de familie. In Bloemeudaal bij Gouda is Vrij dagmiddag de 6-jarige Hendrik Verbeek uit de Graaf vau Bloysstraat te Gouda, door het ijs gezakt en verdronken. Vrijdagmiddag is het .12-jarig zoon tje van H. Jans te Neder-Asselt bij het slibberen vaii de glooiïug van den Maas dijk door het ijs gezakt en ofschoon hij, toen hy er uit gehaaid werd, nog teekenen van leven gaf, is hij toch na eenigen tijd overleden. Vrijdagmiddag is de 19-jarige W, Verkerk te Maarsen bij het schaatsenrij den door het ijs gezakt en verdronken. Men seint ons uit Roermond Don derdagmiddag waren een drietal theologan ten van het Camilianen-klooster te Roer mond aan het schaatsenrijden. Een der the ologanten wi.de zijn schaatsen vastmaken en kwam daarbij in een geul terecht, met het gevolg dat hij door het ijs zakte. Een andere theologant poogde hem te redden, doch zakte eveneens weg, Pater Neuhans uit Munster, die hen vergezelde, wierp zijn kleed toe, maar raakte door de gladheid weg. Inmiddels toegesnelde personen slaagden er slechts in den pater te redden door hem een stok toe te steken. De namen van de beide omgekomenen

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 2