SST" Zaterdag 10 Januari 1914. weikia I JACZ. )orp, 2 28ste Jaargang NT.1936. voor tie Zuiilliollanilsclie en Zecmvselie Eilanden. island ielkarnis. Tweede Blad. Antirevolutionair Orgaan Q OER BOER IN HOC SIGNO VINCES >r over ÏOOBD Twee Bladen. 1 AL 5CHMANDEN. rooraBIe VAN 36 M. '381 W. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. ABle stukken voor «le Hedactie feestesnei, Advertentiëai en verdere Administratie franco toe fe senden aan desa Uitgrever. SOIIELSDIJL ukweekerij öoreenmud. zeer gunstig versterkend, uiiksaanwij- ïadstoelen. d bij ELHARNIS. ijzen worden f f 5,— aan- f10, geheel estad. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p, 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVEB Advertentiën 10 Cent per regel en maai. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel ea 4/8 maal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewaoht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. n een groote reeren UASSEN ze in Tricot Schorten, MARGARINE. 7176 «neerbuizen. Nieuwe Tonge kes met an- 6851 sloffen, of ie brandstof. I. PEEMAN, sdijk. )j) Dit nummer bestaat uit Openbare kennisgeving Aanbesteding grintlcverantie en grintvervoer. EEN STUK GESCHIEDENIS. f lO.35 per 100 K. Aanbevelend, De Goudsche Statensetel. Een »held.* Beishuizen, de Groninger onderwijzer, die ontslagen is, omdat hij zijn „hoofd" brutaliseerde en voor «kwajongen" uitmaak te, is door den Bond van Openbare on derwijzers, tot martelaar gemaakt. Binnenland. De uitslag in Rotterdam III. ftliddelharnis. Door wijlen Mevr. de Wed. C. de Vries is aan de Ned. Herv. Kerk vermaakt f 2000, Dorcas fiooo, ver- eeniging Spijs Uitdeeling f 1000 en aan de vereeniging 't Groene Kruis f 1000. Allen vrij van successierecht. Dirksiand. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld dat bij onverhoopt uitbreken van brand Spuit 1 (Motorspuit) als dan het eerst aangewezen is om ui: te rukken. Stellendam. De opnieuw uitgebroken staking der garnalenvisschers is uitgebreider dan de eerste, ze omvat 28 vaartuigen (85 visschers.) Met uitzondering van enkele vaar tuigen, die het eigendom der pellerijen zijn, is de staking algemeen. Het geschil loopt thans over, de prijsregeling in Maartde visschers verlangen een verhooging van 2 cent per K.G., de handelaars willen den ouden prijs met 1 cent per K.G. ve, lagen en zeggen, dat de concurrentie met de En- gelsche garnalen en die uit andere streken van ons iaud geen hooger loon toelaat. Goedereede. De mihcien C. Troost Dzn. is opgeroepen legen 17 Jan. a.s. om bij het corps wielrijders te Breda te worden ingelijfd. Ouddorp. Heden Donderdagavond gaf de Zangvereeniging >Loofd den Heere« Directeur A. v. d. Kemp een uitvoering in het Oude Schoolgebouw. Ofschoon er niet zooveel publiek tegenwoordig was, jals wij gewend waren, toch was de uitvoer ng daarom niet te minder. Er mag geconsta teerd worden, dat het een welgeslaagde uitvoering was. elhamïs tppel-, Peren-, en Druiven- rmen. Zwarte, 7026 loemheesters, aagplantsoen, er- en Vrucli- •dt ingestaan. >Kisterij van MiELSDIJK. G >ote Markt, RD&M. keuze 6549 eubelen. co 840. Telefoon IntercowB. Ho. 3. Ho fers I drainages. 6847 Hektoliter: 60 cent 60 85 O dan eerst liet clelharnig olide Meubelen etten, slaapka- n en Tafels in 7609 aaaste Station, OIRcieel Gedeelte. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Sommelsdijk brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij op Maandag, 12 Januari a.s. des voormiddags te 11^ uur, ten gemeentehuize, in het publiek zul len trachten aan te besteden: Ie de levering van plm. 600 M' goed gewasschen niet al te fijne onderhouds- grint, waarvan 450 M:' franco op den wal te Sommelsdijk en 150 M' franco in den daarvoor bestemden bak aan de haven. lie het vervoer van plm. 600 M' grint naar de daarvoor aan te wijzen plaatsen binnen deze gemeente, zoo mede het in den loop van het jaar voorkomende vervoer van keiën, zand, puin enz. De levering onder I en het vervoer onder II bedoeld, zullen moeten plaats hebben binnen de termijnen door den Burgemeester te bepalen. Gezegelde iuschrijvingsbiljetten worden ingewacht ter secretarie dezer gemeente vóór of op den dag van de aanbesteding, terwijl aldaar nadere inlichtingen kunnen worden gevraagd. Sommelsdijk, 1 Januari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Secretaris, Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. Ingezonden. 't Is toch zoo te betreuren, dat Van Oldenb. niet vrijwillig zijn ambt neerlegde. Veel ellende was daardoor voorkomen. En onze geschiedrollen zouden eene bloedige bladzijde minder hebben. De Advocaat zag toch, dat alles hem tegen was. Zelfs de Staten van Holland vielen hem min of meer af. Dat hij vol hield, zoolang hij dit redelijker wijze kon doen, eert hem. Windwijzers en weerhanen zijn verachtelijk, geven nooit den indruk, dat de zaak, die ze voorstaan in 't alge meen belang, hun ernst is. Zulke lieden hebben alleen eigen profijt op 't oog onder den dekmantel van de publieke zaak te willen dienen. Hiervoor staat de figuur van Van Oldenb. te hoog. Bedanken voor zijn ambt zou hem eere hebben gebracht. Hij behoefde zijne over tuiging niet ten offer te brengendat doet men, als men daar tegen ingaat. Zoo hij aftrad, kon hij op betere tijden iopen. Doch dit liet zijne stijfhoofdigheid niet toe Hierbij komt nog iets. Hij schijnt niet goed te hebben ingedacht, dat zijn verzet tegen de Unie, de grondwet, giDg. Vandaar dat hij er zich op beriep, dat de Staten van Holland hem moesten vonnissen, omdat hij hun dienaar was. Uit het geschrevene nu is genoegzaam gebleken, dat alle zedelijke middelen ter overtuiging zijn aangewend, dat Maurits en Willem Lodewijk hierin ruim hun deel hadden, dat de stijfhoofdigheid van den, Advocaat alles deden vruchteloos zijn. On rechtvaardig heeft men jaren lang aan Maurits dat bloedige uiteinde geweten. Zeker op het voetspoor van de toenmalige Remonstranten, die den Prins voor een Mof, een verdrukker scholden. Maar dan is het toch eigenaardig, dat 's Prinsen tegenstan- stander de groote dichter Vondel, al de rechters aan gewetensvroeging laat lijden, maar Maurits niet. 't Is dus voikomen in den haak, wan neer de Staten-Generaal eene rechtbank be noemden, waarvoor de Advocaat moes verschijnen. Immers, zijn bedoelen en pogen ging lijnrecht tegen de Unie in. Met de handhaving daarvan waren de Staten-Ge neraal belast. De schuldige kon direct voor hen verschijnen en zijn vonnis hooren. Maar ze konden 't indirect lateD doen, door eenigen aan te wijzen. Dit geschiedde. Vrij spraak kon niet volgen, 't Liep dus over de mate der staf. En daarom nog eens, jammer, dat de Advocaat niet aftrad. Hoe schoon was daartoe de gelegenheid, toen de Staten-Generaal kwamen met de bedreiging omtrent het opknoopen der waardgelders. De wenk was voor hem overduidelijk. De uiterste grens was be reikt. Bezien we nu even de [rechtbank. Er waren 24, 12 uit Holland en 2 uit eik der overige gewesten. Hoe zeer was dus de billijkheid, neen, de toegefelijkheid betracht. Aan het provincialisme gaf men weer iets toe. Waren er 14 rechters, uit elk ge west 2, dan was dit strikt eerlijk en on partijdig. Zes beschuldigingen worden tegen hem ingebracht. 1 Tegen alle fundamenteele wetten der Vereenigde Nederlanden der stand der religie in verwarring gebracht. 2 Tot steun zijner partij het vuur der tweedracht gestookt en wantrouwen tus- schen de gewesten verwekt. 3. De rechten der gerechtshoven miskend. 4. De magistraten aangespoord zich te sterken door krijgsvolk in hun bijzonderen eed. 5. Eene verbintenis van 8 steden ont worpen om middelen te beramen tot feite lijk verzet. 6 Het gewone krijgsvolk zoeken te trek ken uit de gehoorzaamheid van de Staten- Generaal en den Stadhouder. Eenstemmig oordeelden de rechters hem hieraan schuldig. Verschillend dachten ze eerst over de straf, 3 waren aanvankelijk niet voor de doodstraf, doch gaven zich eindelijk gewonnen. Verrast hoorde de grijsaard het aan. >Mijn doodvonnis!* herhaalde hij tot drie maal, »dat had ik nooit gedacht. De heeren begeeren mijn bloed.* Willem Lodewijk vond hel doodvonnis te zwaar. Toch een edel man, die oprechte Calvinist. Met klem trad hij op, om Mau rits tegen het verkeerde van het stelsel van den Advocaat te wijzen, daar deze dit eerst niet goed inzag. Maar den persoon des Advocaats wilde hij sparen, zoo dit maar eenigszins kon. Hij handelde naar de echt Christelijke leuze: strijden tegen stelsel, niet tegen personen. >0m zijn geweten vrij te houden,* schrijft hij woordelijk aan Maurits, spoort hij hem tot een uitweg aan. En rustte zelf ook niet, Verzocht AnthoDy Duyk, fiscaal bij de rechtbank, om toch alles aan te wenden om den Advocaat in 't leven te sparen. Duyk peinsde vruchte loos. Ging op aanhoudend aandringen van Willem Lodewijk naar Maurits. Deze sloot zich met den fiscaal 3 uren in zijn kabinet op. Resultaat: Graaf Willem zou de moe der van Fredrik Hendrfk.dePrinses-weduwe, Louise de Coligny, verzoeken, om uit naam van Maurits aan de familie van den ge vangen Advocaat te vragen, of ze die zou raden, pardon te vragen. De Prinses-weduwe liet zich hiervoor vindenAntwoord van Mevrouw Van Oldenb. ze zouden er niet een voet voor uitzetten,* al ware het »dat de beschuldigde da er den hals zou moeten laten.* Dus de familie vatte dit pardon vragen als schande op. Is dit zoo Is de mensch, dus ook de Advocaat, onfeilbaar? Toch niet. Welnu, dan is het toch geen schande om te zeggen, dat men dwaalde, ofschoon onwetend en dus ter goeder trouw. Maar dit te moeten bekennen, was onmogelijk. Hoe, zulk een schrander hoofd zou ge- VOOr S.S85 per 100 K. C. v. SCHELYEN Pz-, 7574 Oude Tonge. gel niemand van de familie één woord daar over liet hooren. Hoe gedroeg zich die famile? In een Woord: uittartend. Het vonnis werd 18Mei voltrokken, maar van droefheid viel de dagen daarvoor bij haar weinig te bespeu ren. Maurits toch schrijft aan Willem Lodewijk, De vrouwe van voorschreven Barnevelt, noch ook eenige zijner zoons, zwagers of andere vrienden hebben ooit eenige suppli- catie van pardon gepresenteerd, doch dagelijks den roep laten uitgaan, dat de gevangenen zouden »uytcomen.* Ook heb ben ze voor het huis de meyer (den Mei boom op den len Mei) laten planten, ver- cierd met kransen en banderollen, en voorts eenig vroolijkheden en impertinentiën be dreven, hetwelk geene manier van doen was, om de rechters tot eenige gratie te te bewegen, al ware het, dat zij daartoe genegen waren geweest. NAVORSCHER. Uit <ie Pers. Zelden zal een simpele Statenverkiezing zóo de aandacht getrokken hebben als die te Gouda, deze week, waar de anti-revo lutionair Schreuder gekozen werd. De redenen daarvan gaven we in ons vorig nommer nog bortelijk aan. Ziehier een paar persstemmen De Rott. zegt o. m. De overwinning is van te meer betee- kenis waar door de linkerzijde een krachts- ontw kkeling is betoond, als bij een tus- schentijdschen provincialen stembusstrijd zelden is aanschouwd De meerderheid van 9 stemmen is veelbeteekenend. Ze geeft reden tot blijdschap, maar prikkelt aan de andere zijde ook tot groote energie. De Nederl. zet aldus de beteekenis van dezen uitslag uiteen Met dezen uitslag is, menschelijkerwijs gesproken, de vast-rechtsche samenstel ling van de Zuid-Hollandsche Staten, en daarmede ook die van de Eerste Kamer, f zelfs na 1916 verzekerd. Ook deze verkiezing bewijst, dat de trek van links naar rechts sinds Juni steeds meer toeneemt. De misleide kiezers komen tot bezin ning. Zoo ooit, dan is dat uit deze ver kiezing ten duidelijkste gebleken. Gouda geeft moed voor Rotterdam III. Zelfs de slechtste kans wordt hierdoor een ietsje meer waard. Het liberale Vaderl. zegt o. m. Deze uitslag is een ernstige tegenslag niet alleen vcor de Goudsche vrijzin nigen, die bun harde werken niet beloond zien. Erger is, dat de verhouding in de Zuid Hollandsche Staten, welke 47 rechts tegen 35 links was, thans 48 34 is geworden, waardoor de kans op omzet ting der Staten in vrijzinnigen geest in 1916 zeker niet grooter is geworden. Het blad merkt voorts nog op, dat zoo wel Rechts als Links vooruitging, maar dat de S. D. A. P., welke tusschen Juni en November al 'n 400 stemmen zakte, thans weer en steeds met denzeifden candidaat een 30-tai stemmen achteruitging. Tot eenige bescheidenheid zal hun dit denkelijk nogwel niet leiden. A's 'n held vereerd: Dat mag men wel zeggen. Minuten lang, hebben ze hem staan toe juichen, deze mannen, die de kinders on derwijzen moetjenin alle christelijke en maat schappelijke deugden, dus ook in déze deugd, dat men zich onderwerpe aan allen, d.e boven ons gesteld zijn. Wonder is 't niet, dat op zulk een wijze de Bonds-mannen vele van de eigen vrien den der Openbare School de liefde verkoe len doen. Onze Courant. Bij de stemming op Woensdag werden 3851 stemmen uitgebracht (aantal kiezers 5734). Hiervan verkregen de heeren: B. D. Eerdmans (lib.) 1755. H. Stulemeijer (R K.) 1532 en A. B. De Zeeuw (S. D. A. P.) 527 stemmen. Zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Eerdmans en Stulemeijer. Plaatseiyk Nieuws. Sommelsdijk. Het aantal personen, dat eene rente krachtens de art. 369 en 370 der lnval-.diteitswet trekt is thans tot 63 gestegen. Wegens de steiging der prijzen, die be steed worden voor de landbouwproducten, was de beurs j 1. Woensdag buitengewoon druk bezocht. Het huis van wijlen Mej. v. Oosten, staande aan de Voorstraat is onderhands gekocht door den heer M. de Haas alhier. Stad aan 't Haringvliet. Er hebben zich in deze gemeente 15 personen voor de Nat. Militie aangemeld. Donderdag 8 Jan. hield de Vereen. »Steunt Elkaar* haar jaarverg. waarop als bestuurslid gekozen werd den heer T. van der Valk. Naar wij vernemen zal de Zangvereen* >Concordia« in de openbare school een uitvoering geven, De lotelingen L. J. Donkersloot en G. I. Braber, zijn opgeroepen om op 16 Jan. bij het korps Pontonniers te Dord te wor- .den ingelijfd. De koopman J. v. N. had Woens dagavond het ongeluk met zijn hondenkar in de sloot te geraken, doordat zijn hond een anderen achterna liep. Gelukkig voor hem liep dit ongeval zonder noemenswaar dige schade af. Oude-Toitge. Staat der Bevolking. M. V. Totaal. 31 December 1912 1434 1428 2862 geborenen in 1913 38 41 79 elders geboren 11 2 gevestigd 71 68 139 1544 1538 3082 overleden 27 26 53 «517 1512 3029 vertrokken 86 13 169 31 December 1913 1431 1429 2860 Zij die iets te vorderen hebben van de gemeente, worden verzocht hunne reke ningen vóór 1 Februari a. s. ter gemeente secretarie in te leveren. Bij publicatie worden belanghebben den er aan herinnerd dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de gemeente, ingediend na. den 30 Juni a.s, voor verjaard worden gehouden. De Heer J. C. van der Snoek is bij K. B. bevorderd tot Officier Machinist 2e klasse bij de K. N. M. Zij die vorderingen hebben ten laste der Gemeente, gelieve hunne nota's voor of op 15 Januari e. k. in te zenden ter Gemeen te Secretarie, üleiiesant. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. 1912, 1608 zielen zij vermeerderde door geboorten en vestiging met 187 en verminderde door overlijden en vertrek met 140 zielen, alzoo eene vermeerdering met 47, zoodat de be volking op 31 Dec. 1913 bedroeg 1655 zielen waarvan* 852 mannelijke 803 vrou welijke. Bij het uitoefenen van zijn bedrijf bleef van den garnalen visscher J. Tanis het net achter een wrak zitten, zoodat het net geducht scheurde en zijn korhout mid den door brak. W erd in het begin van de campagne voor de jnin slechts een lagen prijs bedon gen, deze week werd al tot f 4.per 60 Kilo geboden. Toch levert het groote aantal van het koor wel eenigzins bezwaar dat enkele momenten de eene partij sterker uitkomt als de andere, doch door de goede leid mg van den directeur is dat dan weer dadelijk in orde. De gevoerde samenspraken vielen ons goed in den smaak, en de u tvoerders daar- yan hebben dan ook onberispelijk eer van hun werk gehad. Ook de solo's werden zeer goed voorgedragen, en boeiden van het begin tot einde. Afdeeling mannenkoor was naar onze meening tamelijk goed. In het geheel genomen wij hebben mo gen genieten, en stemden ten slotte van harte in met de juist gekozen wooiden van Z. Eerw. Ds. Rossing, dat thans nu ons pas gevierde Kerstfeest nog het lied der Engelen in de ooien klmkt waarvan ons opvalt, dat de >Eere Gods« bij alles vooi al moet gaan. Met eene opwekkiog en aan maning voor alien, om die eer te beoogen en om de thans genietende jeugd te beste den in Gudes dienst. De heet Makaay hoofd der Chr. School s'oot mei bezielend dank gebed deze goed geslaagde uitvoering.

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 3