Woensdag 3 December 1913 28sle Jaargang N°. 1925. voor de Zuidliollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Antirevo lutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN. Mooie Stelsels. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSD1JK. Telefoon Iatercoam. So. Advertentiën L0 eent per regel en l/s maal. Reolames SO per regel. Boekaankondiging S Cent per regel en y(maal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groots letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. &!8e stekken voor «ie Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te «enden aan den Uitgever Bogaers was één der dichters uit de 40er en 60er jaren, der vorige eeuw en behalve veel rijmelarij, zijn er onder zijn poëtische producten wel lezens waardige. Vele typeeren den tijd, waarin hij leefdeVerdraagzaamheid; afkeer van 't dogmatische liefde voor alles en nog wat enz. enz. maar hij sloeg wel eens den spijker op den kop; en als hij zijn dichtader eens open maakte om de tegenstelling van Chris tendom en Stelsels te bezingen, kon hij aardig uit den hoek komen. Zoo dat met ons vorig artikel over 'Christelijk Standpunt tamelijk over eenstemt. Hij dichtte dan in 1862 Ook in onze dagen geldt nog pre cies '1 zelfde. Allerlei ideeën worden op de markt des levens aangeboden, met veel bombarie en schijn van waar- rheid; met een liefde en zeggenskracht, betere diDgen waardig. En de pre diking van al dat schijnschoonde aanprijzing van al dat opschietende gedachtengewas lokt nog waarlijk vele misleiden. Maar omdat er in alle leu gen een kern van waarheid is; ja, de leugen allang vernietigd zou zijn, als de waarheid ze niet sin stand hield: daarom vindt alle schijnschoon nog aanhangers totdat het binden, mesten en water geven des boers niet meer baat, Het stelsel vergaat en zijn zon gaat niet meer over hem op. Zijn belijders en aanhangers verminderen; zien hun dwalingen in en zoeken al weer naar iets anders, dat hart en hoofd kan vervullen. Zoo is 'tmet menschelijke Stelsels. De Genestet dichtte ervan: Maar zoo is 't nu met 't Christen om niet! Dat stelsel heeft de eeuwen ver duurd. En in de gansche beschaafde wereld is dat stelsel in alle rangen en standen, onder alle volken, in pa leizen en hutten, op akkers en in mij nen, op zeeën en vaste landen bekend en geacht. Dat Christendom is onuit roeibaar. Wel heeft 'taan pogingen nooit ontbroken, om dat gewas des hemels te verbranden en te vertreden, om die plant door hemelschen regen gedrenkt, te kneuzen: maar alle poging is totaal mislukt. Scheen het ln de Catacom ben der eerste Christenen voor eeu wig in die onderaardsche gangen van Rome op- en van de wereld afgeslo ten: één Constantijn was maar noodig t01 If- Were'dakker te hervormen, toen hij 't In hoe signo Vinces las aan den hemeltrans: dat bekende In dit teeken zult gij overwinnen. En dat ktuis wod, won al meer; overwon de WeA n }0^ °P rïen huidigen dag. Allerlei stelsels over allerlei weten schap; hypothesen en proefballons van den denkenden geest: ze zijn vergaan; maar t Christendom staat nog, als een rots, in 'tbarnen van 'twereld- gedruisch. En dat zal zoo blijven totdat de wereld vernieuwd is, wanneer op de Nieuwe Aarde geen ander Stelsel meer kan en zal worden uitgedacht en aan geprezen. Ja, dwaas is de sterveling, die bij stelsels zweert, maar toch dit is de eere en kroon van elk man van Rechts, dat hij zweert bij 't Christendom, dat in zijn wezen en grondbeginsel bevat de welvaart van de individuen en der volken; hun geestelijke en stoffelijke welvaart; hun geluk voor leven en sterveD; hun kracht om verliezen te dragen en overwinningen, om voort te gaan onder de zinspreuk van Mar- nix van St. Aldegonde. geldend voor eiken oprechten belijder: Repos ail- leurs; d.i. De Rust elders. Stelsels De oude wijsbegeerte der klassieke wereld ging in sceptisisme en mysti cisme onder; in twijfelzucht en mis leidende gevoeligheden, terwijl de scholen der groote meesters zich split sen. Wie weet nog wat van een Pytha goras, een Plat", een Aristoteles; van Stoïcijnen en Eleatenvan Socrates, Epikurus; die over deugd en ondeugd, over leer en leven hun licht heboen laten schijnen Maar 't Christendom, geboren uit 't Jodendom en jonger dan de Griek- sche en Romeinsche stelsels: 't staat nog en waar Plato's naam slechts on der de geleerden bekend is, wordt Christus en 't Christendom na 20 eeuwen nog geloofd en geëerd; bestre den! natuurlijk. Dat ook. Maar die strijd is zelfs voorwaarde voor zijn bestaan; gevolg van zijn bestaan en kenmerk van zijn deeg gehalte Stelsels! Er is maar een stelsel, dat voor den mensch bevattelijk is en rotsvast vertrouwen verdient. Dat is t' Christendom. Deze Griek was een knappe kerel, die als werktuigkundige een en ander in de natuur ontdekte, dat nu nog beteekenis heeft. Maar steeds vonden wij aardig, wat omtrent hem gezegd wordt n.l. deze verklaring, dat hij de aarde wel uit haar voegen kon lichten, als hij maar een steun-en stanipunt had voor zijn hefboom. Doch zoo hopeloos als hij ervoor stond met de aarde, zoo hopeloos staat elke Antirevolutionair erbij om de har ten der menschen om te zettenen dat zou moeten, om oqs Eiland weer terug te voeren tot de oude politieke gesteldheid, toen een Antirev. Kamer lid voor 't district Zierikzee zijn intree deed in de Tweede Kamertoen de Statenleden van Links hun zetels niet konden handhaven. De Antirev. partij op ons Eiland, als overal, gaat dood als 't hart zich van God losmaakt, als 't geloof gaat kwijnen en als de Christus niet meer die eervolle plaats in 't binnenste in neemt, als dit behoorde te zijn. De Antirev. partij is zonder ernstige Christusbelijdenis ten doode gedoemd. Maar nu kan alleen door 't Evangelie, door 't Woord Gods die betuiging gefundeerd wordendie betuiging »Gij zijt de Zone Gods«. Door 't Evan gelie in de gezinnenin de School en in de Kerk. Die drie instituten Gezin School en Kerk moeten elkaar de hand reiken. En verslapt de een of de ander der drie, dan lijdt de A. R. partij schade. Maar werken die drie ook samen, dan is er nog op Flakkee een toekomst voor de A. R. partij. Zien we die toekomst lichten? Wach ter, wat is er van den nacht P De morgen is gekomen en 't is nog nacht Totdat de Kerken weer met de Christ. Scholen hand in hand gaan en 't Gezin den zegen inademt van Kerk en School beide. ïll era buiten de Hamer Buitenland. ENGELAND. BELGIË. DUITSCHLAND. ITALIË. RUSLAND. DE BALKANSTATEN. hitgkyeb Ebd boer in 't veldwerk vrij ervaren Had op zijn grond een boompje staan, Waar eender vrucht van viel te garen Maar thans ('t droef gevolg der jaren) Vertoonde slechts verdroogde blaan. Het had zijn tijd gehad. Geen ieven Deed 'tsap meer door de cellen zweven De takken hingen dor ter neer. Toch was de boer nog In de weer Met binden, mesten, water geven, Maar wat hij aanbracht, hoe hij goot Het hont hergroende niet't was dood. Wierd hem gezegd, dan werd hij rood Van grimmigheid en schold hij vinnig. Eens sprak ik met zijn buur er van. „Hü is, zei deze, een goede man", .Maar op dat ééne punt krankzinnig". Zou menig stelsel goede vrinden I Zijn beeld niet in dat boompje vinden. „Straks komt «r een die 't weg redeneert" Archimedes. Amice t De debatten over Indie loopen ten einde. De rechterzijde mag tevreden zijD. Slechts één zaak blijft te betreuren nl. de zaak van het openbaar maken van de gewisselde telegrammen tusschen den nieu wen Minister van Koloniën en den Gou verneur-Generaal Idcnburg. Doch de Minister blijft bij zijn opinie. Er is niets aan te doen. Het zal wel blij ken dat de heer Idenburg uit de werken gerechtvaardigd wordt, zoodat het leugen achtige op andere wijze in het licht treedt, dan wij hadden gehoopt. Natuurlijk kwamen van het beginsel-debat nog enkele dingen ter sprake, doch waar van ik overtuigd ben, dat ze u niet erg interesseerden. Van meer belang acht ik op het oogen- blik de Memorie van Antwoord van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Ge weet dat in het voorloopig verslag allerlei vragen zijn gedaan, als rechtstreeks in verband staande met de verkiezingen. Het debat dat te wachten staat, belooft interessant te worden. Ik durf wel voor spellen dat het voor de Rechterzijde tot op zekere hoogte zal medevallen, terwijl het de Linkerzijde moet tegenvallen. Waar voorzeker het eerst ons oog op vallen moet, is het antwoord dat gegeven wordt op de vraag of bijzondere maat regelen getroffen zullen worden om Rome te weer.-taan. Ge zult u nog wel herinne ren dat het »o moeder die papen» van Oost tot West en Zuid tot Noord werd gehoord. Wat een schik hadden de papenhaters, toen zij hun hart dezen zomer eens konden Inchten! Het eind van Rome scheen bijna gekomen, wanneer het Christelijk Kabinet verdween. Lettende op het leven dat ge maakt werd, was het niet denkbeeldig dat bange Roomschen in stilte de koffers ge pakt hadden, om over de grenzen te gaan, zoodra de liberalen de meerderheid kregen. Welnu, ze hebben de meerderheid, doch... wie de koffers gepakt had, kon ze weer uitpakken. De Roomschen kunnen rustig zijn. De Minister verklaart in de Memorie van Antwoord dat geen enkele uitzonde ringsmaatregel zal worden ingediend om de vrijheid en den vooruitgang der Roomsch- Katholieken te stuiten. Maar er was meer gevraagd. De Herv. kerk verkeerde in groot perikel, Alle mach ten schenen samen te spannen om deze kerk te ondermijnen. Vooral personen als de heer Drion weende tranen over den smaad dien men de Herv. kerk aandeed. Zelfs Joden stonden in de bres om de Herv. kerk te beschermen. Menige onnoozele Hervormde is er ingeloopen, en heeft met bange vrees vervuld het pleit opgenomen tegen hen die zich de belijdenis van den Christus niet schaamden. Het heil zou van de liberalen komen. Nu is de Minister gevraagd of hij eene speciale bescherming van de Herv. kerk zou bevorderen. 'tAntwoord is beslist ontkennend. Och, we wisten het wel. Maar 't is goed dat het leugenachtige van die leuzen goed duidelijk worden gezegd. Eén zaak doet mij echter pijn. Hoevele jaren hebben de eenvoudigen in het land hunne offers gebracht voor de bijzondere school. In plaats nu eindelijk eens recht te doen, komt men weer aandragen met eene commissie om de zaak te onderzoeken, op welke wijze eene bevredigende oplossing gevonden kan worden. Eerlijk gezegd, enap ik het niet, hoe men met zoo iets durft komen't Maakt op mij den indruk van tergen van de eenvoudigen in het land. Men kent toch onze wensohen. Jaren aan één hebben wij onze wenschen te kennen gegeven. In plaats aan onze wenschen tegemoet te komen, doet men of men deze niet kent. Voorloopig zal er niet van komen. De Minister wil in dezen geen principieel debat. Ik wil het wel gelooven. 't Is de meest gemakkelijke wijze om er af te komen. Of nu de grondwetsherziening inzake kiesrecht van zoo groot belang is? Ik zal het niet zeggen. Een ding weet ik, dat het gewoonlijk veel moeite kost om de lui op de kiezerslijst te krijgen. Daarna moeten velen op den dag der verkiezing worden opgewekt om naar de stembus te gaan. Offers worden er niet voor gevraagd. Een socialistisch ei dat door de liberalen zal worden uitgebroed. Toch is het niet on mogelijk, nu men ons geen recht wil doen in zake de kwestie van het onderwijs, dat de Rechterzijde het ei uit het liberale nest haalt. Indien de Rechterzijde de hulp ont houdt, komt men niet, waar men zegt te willen komen. De Minister zal het later wel gevoelen. Ik moet u op nog één belangrijk stuk uit de Memorie van Antwoord wijzen. Ge weet dat het anti-tariefwet-comité duizenden heeft geofferd om de Tariefwet-Kolkman te bestrijden. Alles zou zoo duur worden. Men zou, lettende op de gevoerde actie, een zeer besliste houding van den Minister verwacht hebben. Maar in dezen wordt ge zeer teleurgesteld, 't Is meer in negatieven dan in positieven vorm waarin de Minister zich uitdrukt, zoodat het in geenendeele uitge sloten is, dat ook dit Kabinet met een soort Tariefwet komt. Voorloopig wil men het geld halen uit de successierechten. We zullen in dezen nog grappen beleven, 't Ministerie plaatst zich op een zeer ge makkelijk standpunt, 't Maakt zich een voudig los van de stembusactie, 't Is een extra-parlementair Kabinet. Het kan alle kanten uitzeilen. Alleen de liberale vlag waait in den top. Men schaamt zich de persoonlijke belijdenis niet. Dat eert de mannen. Met personen van wie ge niet weet of ge vleesch of visch in de kuip hebt, het niet te werken. Men moet weten w»t men aan elkander heeft. De positie welke het Kabinet inneemt, is mij echter nog niet in allen deele duidelijk. Alles zal hoop ik meer duidelijk worden, wanneer de debatten zijn b«goiinen. Dan praat ik wel eens weer met u. Hetgeen het meest belangrijk voor u was, heb ik bij deze gelegenheid aange stipt. Ontvang als naar gewoonte mijne groete, t. t. MARNIX. Een nieuwe Engelsche dreadnought. Woensdagmiddag is te Devonport de nieuwe Engelsche dreadnought «Warspiie» te water gelaten. Het is het tweede schip der Koningin-Elisabeth-klasse. Het wijkt in verschillende opzichten van de voor eenige maanden van stapel geloopen dread nought //Queen Elesabeth// aanmerkelijk af. Het nieuwe schip heeft een water- verplaatsing van 27.790 ton, is 165 meter lang en 28 meter breed. De machines ontwikkelen met 75.000 paardekrachten, een snelheid van 28 mijlen per uur. Het is uitgerust met acht 15 e.M. kanonnen en is het grootste en zwaarste schip der Engelsche marine en waarschijnlijk van alle oorlogsvloten. Het werk in de mynen te Senghenydd hervat. Woensdag is in de steenkolenmijn te Senghenydd, waar zes wekeD geleden de ontzettende catastrofe plaats had, het werk hervat. In het geheel zijn 410 lijken ge vonden, zoodat er zich nog 25 in de mijn moeten bevinden, De industrie in het land van Luik. In eenige steenkolenmijnen in den om trek van Luik heeft men aangekondigd, dat, te beginnen met den lsten December a.s., de loonen met 5°/0 zullen verminderd worden, terwijl andere maatschappijen, wegens opeenhooping van voorraad, binnen kort denzelfden maatregel schijnen te zul len nemen. Eenige directies van ijzerfabrieken hebben zich uit gebrek aan orders genoopt gezien een, soms twee dagen per week het werk stop te zetten. De 400e tocht van de Viktoria Luise" Het bestuurbare luchtschip //Viktori Luise// heeft Woensdag zijn 400ste tocht volbracht. Des» morgens negen uur vertrok het, feestelijk versierd, onder commando van dr. Lempertz uit de loods te Frank furt naar Darmstadt. Het luchtschip heeft de meest goedge slaagde en een aantal zeer merkwaardige tochten volbracht. Het werd in 1911/1912 te Friedrichshafen gebouwd en ondernam den 16en Februari 1912 zijn eersten proef tocht. Den 23 Juni 1912 had het zijn lOOsten, den 21sten October zijn 200sten, den 30en Juli 1913 zijn 300sten en thans zijn 400sten tocht volbracht. Een van zijn merkwaardigste reizen was die van den 18en Juni 1911van uit Dusseldorf voer het over Nederland en de Noordzee naar Hamburg. Op deze 400 reizen heeft het schip in 852 uren 8551 personen vervoerd en 47,364 K.M. afgelegd. Aan waterstof werd 402,756 kub. Meter ver bruikt, benevens 84,323 K.G. benzine en 8782 Kg. olie, Het ongeval van de San Giorgio", Over de oorzaak van het ongeval met de //San Giorgio// ontvangt de //Secolo» uit Messina een nieuwe en klaarblijkelijk juiste lezing. Volgens dit bericht was de herstelling van het Italiaansche oorlogs schip na zijn eerste stranding bij Napels, niet op de goede wijze uitgevoerd. Des tijds was door technici reeds verklaard, dat het schip hoogstens eenige maanden zeewaardig zou blijven. Gedurende de reis door de zeestraat van Messina had de com mandant plotseling zuikej ernstige bescha digingen van den scheepsbodem ontdekt, dar hij, om het schip voor ondergang te behoeden, het op 't strand liet loopen. De voorzitter der Russische Doema. Rodrianko werd met 272 tegen 70 stemmen tot voorzitter van de Doema herkozen. De uitslag der stemming werd door het centrum en de oppositie met langdurige bijvalsbetuigingen begroet. De opening van het Roemeensche parlement. De koning opende de parlementaire zitting. In zijn Troonrede bracht hij hulde aan het leger, dat, de Donau overtrekkend, Roemenië in staat stellende om de Balkan- staten de vrede, die zoozeer door geheel Europa begeerd werd, op te dringen en de grenzen des rijks uitbreidde tot aan gene zijde van den Dobroudja, De internationale betrekkingen van Roe menië aldus vervolgde de koning zijn uitstekend. Het verdrag van Boekarest bevestigde de vriendschappelijke en buiten gewoon nauwe betrekkingen tusschen Roe menië en de staten aan gene zijde van den Donau. Het is thans onze plicht, om er steeds voor te waken, dat de vrede ge handhaafd blijve. Wij kunnen de toekomst met veel vertrouwen tegemoet zien en zullen al onze krachten concentreeren, om onze aanwinst te behouden. Vervolgens constateert de koning, dat de epidemie, die een gevolg van den oorlog was, met sacces bestreden is,

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1