IEKTE 1 KAAT MOSSEL H.J van Dorp, Zaterdag £9 November 1913 288te Jaargang N°. 1924. 3 Antirevolutionair Orgaan voor de Zuldliollaiidsclte en Zeeuwsche Eilanden. ■Sommelsdijk." ipij ten ipij ten pij ten pij ten pij'ten pij ten pij ten Derde Blad. JAC. VRIJ I >ievaar iden ias-Cadeaux it hier over IN HOC SIGNO VINCES Advertentien. GRONDBORINGEN JAC, VRIJ. DIERGAARDELAAN 36 ROTTERDAM. nn jes. •afcjes, Cheviot- Dassen, Wollen iergoederen. bezoekt dan eerst het van iPEEOOBD orradig solide Meubelen lerde Buffetten, slaapka- n, Stoelen en Tafels ir "1 soorten. J contant naaste Station, !e prijzen. EN worden zonder oging geleverd en tee geplaats door Dirksland. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ÜTTG1YBR W. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Adrertentiën 10 cent per regel en )/s maal, Reclames SO per regel. Boekaankondiging 5 dent per regel en Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatslag, Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stokken voer «le Redact!© bestemd, Advertenties! en verder© Administratie franc© toe te eenden aan den Uitgever unieboek EN f 0,35 0,75 0,90 Ie in eiken n een post- C. MISSET" Je conditie. Yoor Huis en Hol'. ÏJit (Je Pers. Dat is kras. Gemengd Nieuws, ld. Ofjlevelrï, Middelbands Groenten-,Bloem- en Boomk weekery Straatweg;, Nieuw-ïfelvoet. IS DE BESTE VERPAKTE MAR&ARINE. Adres voor Winkeliers 7176 D. SLAGflB, Middelharnis, VERSCHENEN Tooneelen uit het leven van eene Rotterdamsche Oranjeklante door JOHANNA BREEVOORT. Prijs slechts30 Cent. Verkrijgbaar hij W. BOEKHOVEN Boekhandel Sommelsdijk. Gij zult verbaasd staan, - iPEKOLA PAPBESGHUIT AanbevelendTh. H. RE HG. Grootste Inrichting van öe stad. lelden dat de 3 kale plekken An ,0Deeveer de groote van nddelen geheel zijn hersteld, H. v. WIJK, H. H. Doctoren. Dit ia bewiis lofloor". .CBINOFLOOB" Ieo, rooe, eehedelplja enz loos 20 Boerenvleohmarkt zemalngel 104, Botteram. lorpen met herstelden. Aliddelharnfs 6913 els en Fornuizen, Telefoon Intercoms*. Ho. 8. x aan leden tegen 41/, pOi J 1 pOt. *s jaara, ook van i aangevraagd worden stuur. 654g en terugbetaling van gelden dagavond van 0—8 uur JOPPE gt, Soumklsdijk 7479 en Jong nog den heer H. genotvolle, id«. Kaas. Dat kaas niet veel meer als voe dingsmiddel gebruikt wordt, moet toege schreven worden aan de volksmeening, dat kaas moeilijk te verteren is. Volgens de »Blattern fiir Volksgesundkeit» is deze meening volkomen ongegrond. Het komt er alleen maar op aan, hoe men de kaas eet. Meestal toch wordt zij niet genoeg gekauwd en worden te groote stukken verorberd. Hollandsche en Zwitsersche kaas is dan alleen moeilijk te verteren. Voor de hardere soorten, zooals de Parmesaansche kaas, verdient liet aanbeveling de kaas eerst tot poeder te maken, dan kan ook de zwakste maag haar verdragen. o— Ui als geneesmiddel. Tegen neusbloeden. Men vermenge wat uiensap met water, waarbij veel azijn is gevoegd en snuive het mengsel op in den neus; de hevigste neusbloeding wordt hierdoor gestild. Pijn gesneden uien in den nek gelegd, doen eveneens goeden dienst. Tegen insectensteken. De steekwonden moeten ter dege met uiensap ingewreven wordenspoedig verdwijnen de roode kleur en de opzwellingen. Tegen wratten. Deze moeten meermalen per dag met uiensap bevochtigd en des nachts met een laagje fijngehakte uien be dekt worden; een reep zuiver linnen ge bruikt rr.en als omwindsel. Tegen likdoorns. Een ui, die vooraf een uur in, azijn gelegen heeft, wordt van alle schillen ontdaan, fijn gesneden en dan met p wat linnen vast op den likdoorn gebonden. Dit herhale men driemaals daags Reeds met een paar dagen kan men den likdoorn zonder pijn met een mes afnemen. o Engelsche vlade. Men verhit een halve kan melk met een half stokje vanille, een stukje kaneel, 3 lepels suiker en de ge raspte schil van een citroen. Zoodra het mengsel goed heet is, voegt men er twee theekopjes room bij en laat alles met el kaar even koken. Men klopt zes eierdooiers en mengt er een lepel maïzena bij, totdat het goed gelijk is, dan langzaam den ko kenden room er bij. Men plaatst dit meng sel au bain Marie en roert totdat het ge bonden isdan doet men de vla op een schotel. Men klopt een half potje fram bozen jam met het wit van een ei gedurende een half uur en doet het daarna op de vlade. i o Te groote bloempotten. Door liefhebbers wordt dikwijls een fout begaan bij het kweeken van bloemen in potten, nl. dat ze te groote potten nemen, om er de bloe men in te verplanten. In zoo'n geval ver zuurt de aarde en beginnen de planten te kwijnen. De nieuwe pot moet ongeveer 2 B centimeters in doorsnede grooter zijn, dan de oude, meer |niet en dat is in alle opzichten voldoende. o Ket bestrijken der vruchtboom en met kalk is niet van nadeeligen invloed op de boomen, gelijk men wel eens beweert. Door de stammen met kalk te bestrijken krijgen deze een gladden bast, die den boom meer levenskracht geeft, dan een met spleten en sprongen. Een gladde bast herbergt minder ongedierte en beschut bovendien den boom tegen vorst. Het bestrijken der stammen met kalk kan daarom aangeraden worden. o Hoogte van een boom schattenHet eenvoudigste middel om de hoogte van een boom te meten is het volgende: Een paal wordt loodrecht in den grond gezet, zoodat hij 1 meter boven den grond uit steekt. Zoo veel schaduwlengten van den paal op de schaduw van den boom gaan, zooveel meter is de boom hoog. o Bloemen in de kamer in den winter Wij kunnen de lente des winters in onze kamers tooveren, door eenige vruchtboom takken tc snijden en die in fleschjes met water in de kamer te plaatsen, waarin ge stookt wordt. Eiken dag besproeit men de takken met lauw water en giet er dan ook wat van in de fleschjes. Spoedig zullen de oogen gaan zwellen en talrijke bloemen voortbrengen. Vooral appelen en peren tak ken zijn hiertoe geschikt en verrassen ons door hun bloemrijkheid. Men probeere het eens Vochtige kelders droog te maken. Eenige weken achtereen plaatst men ehloorcacium in den kelder, dat, al naar 't noodig is, vernieuwd wordt. Is de vochtigheid geheel verdwenen, dan verbrandt men eenige stuk ken zwavel in den kelder, sluit dien ter stond en maakt ook het sleutelgat dicht, zoodat geen damp eruit komen kan. Na 24 uren opent men een raam en lucht den kelder ferm uit. Alle rottingskiemen zijn dan ge dood. Begonia-knollen te overwinteren. Om Be gonia knollen den winter over te houden, moet men ze, zoodra de eerste vorst sten gels en bladeren heeft gedood, met de aardkluit uit den grond halen. De stengel wordt kort afgesneden en de knollen in ondiepe kisten of bakken in een vorstvrije ruimte geplaatst. Zoodra de aarde volkomen droog is, reinigd men de knollen zorgvul dig van de aanzittende aarde en wortels, wikkelt ze elk afzonderlijk in couranten papier en beware ze op een plank in een ver trek waar gestookt wordt. Beginnen de knollen in Februari kleine rozenroode scheu ten te vormen, dan zet men ze in geschikte potten en plaatst ze aan 't raam. Op deze wijze kan men reeds vroeg mooie planten krijgen, die geschikt zijn om bloemen te geven. Begonia Semper flor ens. De bladeren de zer altijd bloeiende begonia geven, wat velen niet weten, een smakelijke en zeer gezonde salade. Zet men de planteu in een vetten grond, dan kan men een tamelijk groote hoeveelheid salade krijgen, omdat steeds door en hoe men snijdt, nieuwe uit- loopers gevormd worden. In 't najaar neemt men de vleezige wortelen uit den grond, zet ze in tamelijk droge aarde en over wintert ze in matig warme ruimten. Abrikozen. Abrikozen gedijen op zwaren, vetten bodem niet goed, ze toonen hier groote neiging tot gomvloed, drijven zeer sterk in 't hout en dragen laat. Op lichte- ren humeuzen grond zijn deze ongunstige toestanden niet aanwezig. Op zwaren bo dem moet daarom voor den aanplant door zand, puin en stroomest verbeterd worden. Kalk is hierbij vooral van dienst, omdat hierdoor een krachtig losmaken en luchtig worden van den grond ontstaat. Bovendien hebben de steenvruchten over 't geheel groote behoefte aan kalk. Handschoenen zelf te verven. Het schijnt weinig bekend te zijn, dat men witte hand schoenen fraai en schitterend oranjegeel kan verven, als men ze in een warm afkooksel van uienschillen (de buitenste huid der uien) legt. De kleur moet, naar men z°gt, zeer standvastig zijn. Wasschen van zijden doeken, dassen, enz. Zijden doeken en dassen wascht men ge makkelijk en mooi in aardappelwater. Men wrijft rauwe [aardappelen fijn en perst ze uit. Met dit water gewasschen, wordt het vuil geworden goed niet alleen schoon en loopen de kleuren niet dooreen, maar de zijde krijgt ook een eigenaardige glans. Gebroken marmer en albast kan men heel maken door beste, fijne gips met een dunne oplossing van Arabische gom en water tot een brij te maken en daarmede de oppervlakte der breuk te bestrijden. Na een dag is de brij hard geworden en zitten de deelen weer vast aaneen. Krib wasschen. Men legt het krip een nacht in melk. Dan drukt men het zonder te wrijven uit, giet versch water, waarin men zeep schaaft, daarover en laat het weer een nacht trekken. Vervolgens drukt men het weer uit. Witte krip wordt tus- scken natte doeken gelegd en gezwaveld. VOOR HET LEVEN: Voor de warmte der liefde zwijgt de koude berekening. Wacht u voor hen, die kwade dingen vertellen van anderen, waar zij zelf zijn in staat om de laagheden te verrichten, die zij een ander toedichten. Die begint, heeft het werk voor de helft voleindigd. o— Opgeruimde kalmte voegt den mensch, woeste drift kenmerkt het wild gedierte. Een verschil van gevoelen zal niet zoo dikwijls twee menscken scheiden als een misverstand. o Er zijn menscken, die eerst dan rechtaf in hun humeur zijn, als zij een ander er uit hebben gemaakt. o Wie in ramp of tegenspoed ook de hoop verliest is reddeloos verloren. Zoo gij wilt dat een mensch leven zal, laat dan de hoop in hem opbloeienzonder deze kun nen geestkracht noch levensmoed bestaan. - o Wolken verduisteren de zon, hartstochten het verstand. o Het is dikwijls verkieslijker met zichzelf te spreken dan met anderen. Observator. Zie, dat is nu toch kras. Men kent de historie van den onderwij zer Beishuizen te Garsthuizen, gemeente Sltdurn (Gr,), die zijn »hoofd« niet vol g en wil en hem vlak voor de klas, in 't bijzijn der kinderen een bru'alen mond gaf en ais »kwajongen« toesprak. Nu dachten we zoo, dat de bekende »Bond« van onderwijzers, voor de eere der Openbare School hierover zijn strenge afkeu'iog uitspreken of er in alle geval over zwijgen zou en het in géén geval voor B. zou opnemen. Jawel! Het tegendeel is waar. Niemand minder dan de heer Ossendorp de bekende bondsbaas in eigen persoon was overgekomen, om te Loppersum het woord te voeren in een protestvergadering legen het ontslag van Beishuizen. Hier houd toch alles op. Iemand, die voor de klas, in 't bijzijn der kinderen, tot zijn »hoofd« zegtj>Kwa- jongen, wat doe je hier; ga daa-heeD, daar is je werk, kwajongen 1« zoo iemand toch handhaven a's onderwijzer, zie dat behoort lot die dingen, waarmee de Bondsmannen hun eigen school afbreken en al jaren lang afgebroken hebben. Was er nog sprake van berouw, of ook maar van spijt, ot slechts van een gevraagd excuus maar neen:' De schuld zit eigenlijk bij den burgemeester van 't dorp en den bovenmeester van de school die hebben er B. laten inloopen en zoeken nu z'n ongeluk, A'dus de mannen van den »Bond«, (Friesch Dagblad.) Tragisch, Toen de laatste trein uit Amsterdam naar Uitgeest te 12 06 vertrekkende, gis terennacht het station Zaandam naderde, stond het sein onveillig en werd ter hoog te van den IJdijk gestopt, verhaalt de «Tel.t Eén der reizigers, de 37-jarige Joh. van der Horst, wonende polder VI, zei toen te gen zijn medereizigers Dat 's een bof ik woon hier in de buurt. Nu stap ik hier uit en ik ben gauw thuis t. Het portier werd geopend en Van der Horst voerde zijn plan uit. Zijn waggon stond echter juist op een bruggetje. Toen de reiziger nu uit den trein sprong, kwam hij tot zijn grooten schrik in het water te recht. De spoordijk is daar ter plaatse erg hoog en het was stikdonker en mistig, zoo dat het hulpgeroep wel gehoord werd, maar niemand hulp kon bieden De ongelukkige verdronk en zijn lijk werd eenige tijd later opgehaald hij laat een weduwe en vier kinderen na. De trein ondervond nog eenige vertraging, doordat de noodrem werd afgetrokken toen de trein zich weder in beweging zette. Sluitend tooneel. Omstreeks halfelf gisterenochtend pas seerde een begravenisstoet, komende van het Centraalstation te Amterdam en zich bewegende in de richting van de Gelder- schekade, de Prins Hendrikkade, toen even voor den Schreierstoren de achteras van den lijkwagen brak, waardoor de kist, waar in het stoffelijk overschot, halverwege uit de lijkkoets helde. De kist is toen, onder aanwezigheid van een enorme menschenmassa, voorloopig in den Schreierstoren opgeborgen. Een half uur later kwam een andere lijkwagen voor en werd het lijk zonder verdere incidenten teraardebesteld. (Tel.) Een oud uurwerk. Te Berlikum in Friesland heeft de hor logemakersfirma E. de Haan een uurwerk afkomstig uit het kasteel Schwartzenburg, dat vroeger aldaar onder de gemeente Men- aldumadeel stond, in een klok aan de ge vel van zijn huis laten aanbrengen. Het uurwerk, dat dateerd uit het jaar 1665 loopt nog accuraat en trekt veler bewon dering. (Msb.) Baggerwerken in 't Suezkanaal. Den heeren A. Bos Pzn. en J. P. Heyblom te Dordrecht zijn opgedragen de bagger werken in Suezkanaal tot een hoeveelheid van ruim zeven millioen kub. M. als voort zetting der baggerwerken, voorheen nitge- voerd door de heeren Volker en Bos te Sliedrecht. De „Titanic". De morning Star, komt met het sen sationeel bericht, nog naar aanleiding van de »Titanic«-ramp, dat wij zonder meer mededeelen, maar waarvan wij de verant woordelijkheid natuurlijk geheel voor re kening van genoemd blad laten. De bouwer van het schip zou n.l. op den voorsteven maar onder de waterlijn, een schild hebben laten aanbrengen met zijn devies: No God no Pope, geen God geen Paus. Het opschrift zou, volgens het blad al tijd, voor het in de diepte wegzonk, nog eens boven water zijn gekomen, toen de voorsteven hoog uitstak en het achterstuk van het schip zonk. Maar toen, aldus het blad, klonken gebeden en godvruchtig ge zang en van het bittere einde van het schip willen wij ons dat alleen maar herinneren. Maasbode. (^centrale Oost-FMïee, (Me Toage. Prijs van de Cokes per gemeten hectoliter, Maandag ingaande Grof.55 Ct. Geklopt,60 Parelcokes30 Grills25 Bestelloon per Hectoliter5 Cokes met Anthraciet is een uitstekende brand stof voor Vulkachels. Een goed brandstof is ook Parelcokes met turf, sloffen of kachelkolen. Deze Cokes voor dezeifde prijzen te verkrijgen: Te Ooltgensplaat bij C.Prancoise, te Den Bommel bij M. A. v. d. Sluis, te Stad a. 't Haringvliet bjj Nieuwland (smid), te Nieuwe Tonge bij v.d. Broek brandstofhaDdelaar), te Achthuizen en Zuidzijde bjj Campfens.7255 BIEDT AANAlle soorten Appel-, Peren-, Pruimen-, Morellen-, Perzik- en Druiven- boomen in vele soorten en vormen. Zwarte, roode en witte bessen. 7026 Vele soorten Sier- en Bloemheesters, Stam-, Klim- en Struikrozen. Haagplantsoen, vaste Bloemplanten enz, enz. Aanleg van Boomgaard, Sier- en Vruck- tentuinen. Voor hergroei wordt ingestaan. Planten en begrooting gratis. 3 IN voor Water- en Brongas, plaatste tot b op heden 73 inrichtingen voor Bron- H H gasgebruik totaal 290 boringen, waar- van 90 pCt. in de eilanden Voorne en Putten, Goedereede en Overflakkee en IJselmonde. 7229 Veeljarige practische ondervinding daarom vertrouwdst, soliedst en goed koopst adres. Aanbevelend, Uw Dw. Dnr, Vitello als men ziet wat van eigen haar vervaardigd kan worden, Horlogekettingen, Schilderijen, Haarfi- guren in Broches, Ringen, Medaillons, Armban den en Vlechten in alle prijzen. H. GOUDHOOFD, Vredenoordstraat 30a, Rotterd. Bekroond op de Nationale Tentoonstelling te Scheveningen 15 Juli tot 15 Sept. 1910. Bekroond op de Tentoonstelling van Kunst en Nijverheid te Dordrecht 6 Juli tot 15 Sept. 1912. VanZ. K. H. Prins Hendrik een zeer waardeerend schrijven ter inzage, waarin het Kunsthaarwerk zeer wordt geroemd. 7331 Brood-, Beschuit-, en Kleingoedbakkery. Vraagt steeds ons van ouds bekende uitstekendste kindervoedsel, aanb. door H. H. Doctoren, wordt onder deskundig toezicht bereid. Uitsluitend verkrijgbaar: 5568 SFAABHEKA1E No. 1, ROTTERDAM. Pbotograaf,

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 9