Uit de Pers. De pers. Buitenland. FRANKRIJK. DIUTSCHLAND. OOSTENRIJK. DENERARKEN. BALKAN8TATEN. HET ZUID-AFRIKAANSCHE PAR TIJCONGRES. Plaatselijk Nieuws. Sommelsdijk.* Zaterdagmiddag viel door het nemen van te korten draai, h t en wagen beladen met aardappelen van den landbouwer D. V. uit Sommelsdijk op de kaai omver, door toegeschoten hulp werd het beest uit zijn benarden toestand ver lost, na dat alles weer in gereedheid was gebracht bleek dat dit incident geen onge lukken noch materiëele schade had berok kend, wat een wonder mag heeten. Middelharnis. Terwijl jnen Maandag avond bezig was met 't lossen van varkens, van de stoomboot alhier, liep een der var kens terug en bracht een bezoek aan de 2e klas kajuit doch geen trappenklimmer zijnde tuimelde hij naar beneden. Om hem weer op 't dek te krijgen moest men sin jeur een handje helpen, door hem met touwen naar boven te trekken. Stad aan 't Haringvliet. De heer A. Koppenaal, vroeger alhier woonachtig slaagde de vorige week voor akte L. O. Wiskunde. Den Bommel. De heer A. Woudstra heeft zijn benoeming tot plaatsvervanger Secretaris ambtenaar van den Burgl. Stand der gemeente Dinxperloo aangenomen. Oude Tonge. De milicien E. van Mar- kenstein die de vorige maand bij het 3e. Regement Veld Art, te Breda werd inge lijfd, is voor den dienst bij de Militie on geschikt verklaard. Nieuwe Tonge. Op de kaai te Ba - tenoord zijn in dit seisoen aangevoe d ruim 6^2 millioen K.G. suikerpeen die ver mindering met vorige jaien bestaat voor een klein gedeelte door de minderen opbreng t van het gewas, maar voor een groot'tge deelte dat het vervoer met de tram toe neemt. Dirksland. Het mocht de rijkspoli! e gelukken een drietal personen in deze ge meente op heeterdaad te betrappen wegens jachtovertreding. Ilerkingeu. De werkeloosheid neemt ook in deze gemeente voordurend tce, zoo- zelfs dat nu reeds een 20 tal werklieden buiten werk zijn wat voor deze kleine ge meente veel mag genoemd worden. Goedereede. Even als vorige jaren wordt er door den visscher P. Redert, met de kuil, bliek gevangen tot bemesting. De vorige week werd in één getij ruim 100 manden van dat goedje gevangen. Rectificatie. In o ns blad van Zater dag 22 Nov. 1913 No. 1922, tweede blad 2e bladzijde, 4e kolom regels 67 en 68 staat Oud Beijerland, moet zijrrNieuw- Beijerland. Ouddorp. Maandagmorgen hoorden wij van enkele reizigers hier te Ouddorp aan het station dat zij door de duisternis mis leid en bijna met het koude Novembernat der onatgepaalde tramsloot hadden kennis gemaakt. Wie niet beslist goed met het terrein aldaar op de hoogte is, behoeft 1s morgens te 4 uur en dan met donkere maan niet te denken dat hij zonder levens gevaar zijn voorgenomen reis onderneemt. Heeft men schrammen of wonden opge- loopen, dan kan zulks door de slechte ver lichting der tramrijtuigen ook nog niet goed worden waargenomen. Hinderlijk is het soms dat de conducteurs telkens hierover, met klachten van het publiek worden overladen want ook deze menschen kunnen voor geen beter verlichting zorgen, evenmin kunnen zij hier voor de tram aankomt, de voor verlichting bestemde lantaarns komen aan steken. Gemeenteraad. Yisscherij. Rechtzakeu. Verkoopïngen. Gemengd Nieuws. Kerk eu Schoot. >1 De pers is van groot belang. Een blad heeft een opvoedkundige waarde. Positief of negatief. En nu zou men denken, dat ons Chris tenvolk, geleerd door den strijd tegen de neutrale school, van geen neutrale pers zou willen weten. Maar ochhoe heel anders is het. Hoe groot is het aantal onder onze menschen, die dagelijks of wekelijks een ons vijandig blad nog als huisvriend ont vangen 1 Hoe velen zijn er nog onder onze men schen, die uitsluitend ons vijandige bla den lezen en hun kinderen laten lezen. Wij betalen eerst samen de neutrale school en dan nog afzonderlijk onze eige ne school. Dat moeten we. Maar een halve eeuw toornen we er tegen, strijden we er tegen. Want het is niet recht. En met de pers doen we precies eender maar we hoeven niet. We doen 't uit vrije beweging. Als de liberalen enz. ons als minder waardig beschouwen vinden we 't groot spraak, leugen. En doen we zelf niet precies hetzelfde in zake de pers 1 Onze pers is zoo goed niet, zegt men, zoo volledig niet, zoo vlug er niet bij. Was, wil ik slechts vragen, was onze bijzondere school, direct zoo goed als de openbare En zouden we niet van den eersten dag af er onze kinderen heen? Laten we zooveel mogelijk onze eigen pers en daardoor onze eigen beginselen steunen en er desnoods een offer voor over hebben. (De Vrije Westfries.) De mijnwerkers-staking in Fr andrijk. De staking in het kolenbekken van het departement Pas de Galais ;is zoo goed als algemeen. Het aantal stakers bedraagt 66,000. Te ,St. Etienne wordt beraadslaagd over de vraag, of de mijnwerkers van het Loire-bekken zich al of niet zullen aan sluiten bij de staking in de noordelijke depardementen. Het Fransche leeningsplan. De begrotingscommissie heeft den mi nister van Financiën inlichtingen gevraagd over zijn 'leeningsplan. De minister wees met nadruk op de noodzakelijkheid, om het cijfer van 1300 millioen francs te handhaven. De regeering eischt, dat de leening zoo spoedig mogelijk aangenomen wordt, maar is bereid na de aanneming de wet op de successierechten te behandelen. De minister voegde er aan toe. dat hij zou weigeren in het leenings-ontwerp een paragraaf op te nemen, waarvan de dis cussie de aanneming van het plan voor on- bepaalden tijd zou vertragen en waarvan de aanneming zou doen gelooven, dat het Fransche crediet zoo laag gezonken was, dat het zijn schuldeischers waarborgen moest aanbieden. Merkwaardig avontuur van een kapitein. Dinsdag is het Duitsche stoomschip //Nana//, dat door een ander Duitsch schip werd gesleept in de haven van Falmouth aangekomen. Aan boord van de //Nana//, die ,men verloren waande, bevond zich al leen de kapitein, Kite genaamd. Vier da gen heeft hij in volle zee aan boord van het, verlaten schip doorgebracht. Hij deed het volgende verhaal van zijn avonturen Verleden week "Vrijdag, terwijl er een ware storm woedde, liet de equipage, die uit vijf man bestond een reddingsboot in zee, maar de kabel waarmede de boot aan het schip was bevestigd brak en de vijf mannen in de sloep dreven af. Zij werden later opgepikt door de vrachtboot //China// Ondertusschen was de kapitein geheel al leen aan boord gebleven van een schip, waarvan de machines niet meer functio neerden. Verscheidene malen gaf hij aan stoomschepen die passeerden noodsignalen, maar deze werden niet opgemerkt. De kapitein durfde niet te gaan slapen en had de grootste moeite gedurende vier dagen achtereen wakker te blijven. Ook had hij geen ander voedsel tot zijn beschikking dan negen kleine beschuiten. Het eenige wat ik doen kon aldus de kapitein was aan het roer te blijven en af te wach ten of er hulp kwam opdagen. Daar ik geen stoom had moest ik al mijn krach ten inspannen om voor den wind te hon en. Dikwijls stond ik op het punt het op te geven, maar de gedachte aan mijn vrouw ondersteunde me en ik gaf den moed niet op. Eindelijk bemerkte ik Maan dagmiddag om één uur ongeveer een stoom schip dat tot mijn groote blijdschap mijn signalen opmerkte en mij redde. Zeshonderd millioen voor spoorwegen in Oostenrijk. De Oostenrijkschen minister van Spoor wegen, Forster, heeft in de Kamer van Afgevaardigden de mededeeling gedaan, dat hij binnenkort een uitgebreid voorstel indienen betreffende het aanleggen van locale spoorweglijnen. De aanleg der IBos- nische en Herzegowinische spoorweglijnen, waaromtrent de delegaties een besluit zul len nemen, zal 270 millioen kronen kos ten. Voor de lokale lijnen zal een voor stel van meer dan 300 millioen gedaan worden. Daaruit blijkt, dat de monarchie in het voor den aanleg der Bosnische spoor lijnen bepaalde tijdperk van zes jaren on geveer zes-honderd millioen kronen voor nieuwe spoorlijnen uitgeven wil, zoodat door elkaar honderd millioen voor elk jaar uit getrokken moeten worden. De dreigende massa-uitsluiting in Dene marken afgewend. Naar uit Kopenhage gemeldt wordt, is tusschen werkgevers en arbeiders in ver schillende conflicten, een minnelijke schik king tot stand gekomen, zoodat het niet tot de aangekondigde uitsluiting zal komen Het grieksche vloot-programma. Naar van officiëeele zijde gemeld wordt, zal de Engelsche admiraal Kerr, die door de Grieksche regeering belast was met de samenstelling van een vlootprogramma aan het gouvernement voorstellen twee krui sers van het type der //Methusa», vier torpedo jagers, zes onderzeesche booten en tien watervliegtuigen te doen bouwen. Verder heeft de Engelsche maritieme mis sie aan de Grieksche regeering geadviseerd, de vloot met' twee dreadnoughts uit te breiden. De regeering heeft dit advies op gevolgd en reeds j is met den bouw van een dezer schepen begonnen. Het Zuid-Afrikaan8che partij-congres nam met éénparigheid van stemmen het voorstel aan, strekkende tot instelling van n commissie van zeven leden, waaraan het geschil tusschen Botha en Hertzog zal wor den voorgelegd. Mej. A. Broere is aangesteld tot leer ling verpleegster in het ziekenhuis »Bronovo« te 's Gravenhage. De kinderzang alhier zal op Dinsdag 9 Dec. te Dirksland eene zanguitvoering geven in vereeniging met de kinderz?ng aldaar. Tengevolge van een schot, gingen de twee paarden van den landbouwer J. Z, bespannnen voor een wielslee in de sloot. Een der paarden had men weldra op het drooge, doch van het andere paard moest al het tuig stuk gesneden worden, onge lukken kwamen niet voor, alleen de mate- rieele schade valt te betreuren. De Raad dezer gemeente zal 27 No vember a.s. des voormiddags ten n ure openbaar vergaderen. De schildersknecht van P. v. d. S. alhier had het ongeluk met een vuurwa pen in zijn linkerarm te schieten zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Zeker een goed leerstuk Alhier worden pogingen aangewend tot oprichting eener Jongelingsvereeniging op Ned. Herv. Grondslag. Tot koster, voorzanger en klok luider der Ned. Herv. Kerk alhier, is be noemd de heer D. Brijs. Maandagmorgen had de landbouwers knecht van J. K. Mz. van Stad aan 't Haringvliet het ongeluk, dat zijn paarden aan den haal gingen. Gelukkig wist hij er af te springen. De wagen sloeg omver waardoor eenige materieele schade veroor zaakt werd. Ooltgensplaat. Bij de gehouden jaar- lijksche boschjacht zijn geschoten iste dag 45 hazen 38 fazanten 8 hout snippen. zde dag 34 hazen 14 fazanten S houtsnippen. 3 de dag 25 hazen. Dit najaar zijn op de fairbank in de gemeente gewogen 6.771.575 K G. suiker bieten op de fairbank aan de Galatheesche haven 4.056.970 K.G. en op de fairbank an de Langeweg 85.790 K.G. welke ia Middelhar nis zijn vervoerd. Hedenavond bracht de Muziekver- eeniging »Uitspanning door Inspanning* een serenade aan het gouden echtpaar E. Don kersloot en M. Pieterse waarna nog een marsch door het dorp werd geblazen. Het verzoek van A. C. Kol om een grof- hoef- en kachelsmederij te mogen oprichten aan het Weezenpad in de vroegere kolenbergplaats is door B. en W. toege staan. Mejuffrouw Metz wijkverpleegster al hier is benoemd te Amsterdam, velen die van haar hulp gebruik moesten maken, zullen dit zeker betreuren daar zij in het korte verblijf alhier, veler harten heeft ge wonnen. De vorige week Vrijdag is ten hui/e van den heer A, J. v. d. Vliet alhier door eenige personen eene vergadering gehou den, om ook in deze gemeente een onaf hankelijkheidsfeest te organiseeren. Door den rijksveldwachter J. M. Elenbaas is procesverbaal opgemaakt tegen J. B. alhier wegens zware mishandeling mt t lichamelijk letsel. Woensdag 26 Nov. des namiddags 2,30 zal eene openbare Raadsvergadering gehouden worden. Nog meerdere gevallen der besmet telijke ziekte »Roodvonk« zijn door Dr. v. Gelder alhier geconstateerd en van waar merken aan de woningen voorzien. Het kohier No. 3 der Bedrijfsbe lasting en andere inkomsten is den 15 No vember invorderbaar verklaard en den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belasting schuldige verplicht zijnen aanslag, op de bij de wet bepaalden voet te voldoen. Verslag van het verhandelde in de Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente GOE DEREEDE op den 18 Novem ber 1913. Afwezig de Heeren F. C. Goekoop enD. Breen. De notulen der beide vorige vergaderin gen worden gelezen, goedgekeurd en ge- teekend. Wordt overgegaan tot de benoeming van een onderwijzer aan de 0. L. School alhier, Op de voordracht zijn geplaatst le. H. H. Boender te Nieuw-Beijerlaud, 2e. P. J. Bijlo te Barwoutswaarder. 3e. H. Verkerk te Loenen a. d. Vecht. Tot de stemming overgaande werden in geleverd vijf biljetten, welke allen zijn ver- eenigd op den Heer H.H. Boender te Nieuw- Beijerland, zoodat deze tot onderwijzer aan de O.L. School is benoemd, met in functie treding zoo spoedig mogelijk. Hiervan zal mededeeling worden gedaan aan den bencemde endeschoolautoriteiten. Verder wordt goedgevonden om een tijdelijk onderwijzer(es) aan te stellen tot den nieuw benoemde in functie treedt. Alsnu wordt éénparig goedgekeurd een raadsbesluit tot afschrijving van den post voor onvoorziene uitgaven en overschrijving op verschillende posten der Begrooting dienst 1913, alsmede een staat model A, B en C betreffende de Begrooting dienst 1913, welke staten ter goedkeuring aan Heeren Ged. Sta ten dezer provincie zullen worden ingezon den. Wordt voorlezing gedaan eener missive van heeren B. en W. der gemeente Melis sant d.d. 3 November j.l. No. 175/2, daar bij toezendende een door den Raad dier gemeente tot Heeren Ged. Staten van Zuid- Holland gericht adres, betreffende de dienst regeling en de verlichting in de tramwa gens der R.T.M. op dit eiland met verzoek aan genoemd adres bij Ged. Staten adhaesie te betuigen. Wordt éénparig goedgevonden aan H.H. Ged. Staten dezer provincio adhaesie te be tuigen aan den inhoud van bovengenoemd adres. Wordt voorlezing gedaan eener missive van H.H Ged. Staten dezer provincie d.d' 21 October j.l. B No. 5554/3e. Afd /G. S. No. 2 daarbij toezendende een uittreksel tot vast stelling der Rijksvergoedingskosten van het Lager Onderwijs over 1911, waaruit blijkt, dat over 1911, of 16.66" te weinig is ge noten als bijdrage volgens art. 48,1°. der Wet tot regeling van het L. O. Aangeno men voor kennisgeving. Komt aan de orde de vaststelling van een reglement voor het Algemeen Armbe stuur in deze gemeente. De voorz. leest voor een concept reglement, waarna met éénparige stemmen bovengemeld reglement wordt goedgekeurd, 't welk ter goedkeuring aan H.H. Ged Staten dezer provincie zal worden ingezonden Tenslotte komt in be handeling een adres van Job Fun alhier, daarbij verzoekende he:n van gemeentewege een jaarlijksche toelage voor bovenkleeding te verleenen, op welk verzoek éénparig af wijzend wordt beschikt. Hiervan zal aan adressant mededeeling worden gedaan. Niets meer te verhandelen zijnde, sluit de Voorzitter deze vergadering. MIDDELHARNIS. Van de haringvisscherij is te Vlaardingtn binnengekomen de vischsloep »Theodora Emmerentia« sl. M. Taaie met 12 last haring. GüE'^EREEUE. De vorige week werd slechis door een zevental vaartuigen een nacht gevischr, doch in dien eenen nacht werd een weekgeld verdiend. De hoogste besomming, f 105. werd gemaakt door W. Lokker Cz, Kantongerecht van Strafzaken te Sommelsdijk op Vrijdag 21 November, des 'e middags 12 ure. Het Openb. Ministerie eischte heden tegen: L. L.; A. B.; St. J.J. de G; J. K.; A.M.; M. K.8. v. E.P. K.S. H. H. B. P. B.Adi. O M.; Matth. de K.I). K.L. B.G. v. d. W. P. de J.; B.B.; A. JS.; J. G.J. v. d. T.; W.B.; G, B.C. A.A. W. en J. v. W. niet verschenen verstek. M. H,, 18 jaar wonende te Stellendam, wegens diefstal f3.subs. 1 dag hechtenis. W. N. oud 19 jaar, smidsknecht wonende te Middelharnis, baldadigheid te Dirksland gepleegd en moedwillig beschadigen van geverfde zonne blinden. f 10.boete subs. 3 dagen hechtenis. A. de W. 45 jaar, landbouwer wonende te Oolt- gensplaat. Ken hem toebehoorend paard los te laten loopen op den openbaren weg. fl.boete. J. v. H. .oud 19 jaar landbouwer wonende te OoltgeuBplaat, als bestuurder van een rijwiel, te rijden zonder licht. fl.boete. C. H.43 jaar arbeider wonende te Sommels dijk, Leerplichtwet, f3.— boete subs. 2 dagen hechtenis. L. v. ft., 59 jaar bouwknecht wonende te Stad aan 't Haringvliet, als eigenaar van een hond niet te zorgen ot terug te roepen, toen deze een haas in den polder naliep, en niet voorzien van een jachtacte. f3.boete. KI. Vr., oud 33 jaar werkman wonende te Mid delharnis. Een kruisnet te water gebracht en uitgehaald in vischwater van Sommelsdijk onder Middelharnis.wat in pacht was bij M. van Assen. f2.boete subs. 1 dag hechtenis. J. S.ond 35 jaar landbouwer wonende te Me lissant op het buitengors loopende en zijn hond welke hij bij zich had niet belet deze ren haas opspoorde in gesloten jachttijd, Aangehouden. Adr. D. 35 jaar, herbergier wonende te den Bom mel, met geladen schietgeweer, in japende hou ding in het veld aangetroffen zonder van een schriftelijke vergunning te zijn voorzien, wel een mondelinge 12.— boete subs. 1 dag hech tenis. L. M. 28 jaar koopman enjager te Melissant in jagende houding met geladen schietgeweer in't veld bevonden waarvoor hij geen schriftelijke vergunning had wel een mondelinge, f2 boete. W. B. 51 jaar winkelier te Oude Tonge, als koopman in petroleum te veel in voorraad ge had volgens politie verordening, had 200 L. en de verordening geeft aan 160 L. f 2 boete. J. v. D.J. v. D. en O. S. resp: 38, 21 en 42 jaar oud allen visBchers wonende te Stellendam; te Goedereede onder den invloed van sterken drank, de orde en rust verstoord en ruzie ge schopt elk 3 dagen hechtenis. A. H.38 jaar arbeider wonende te Oude ïonge Leerplichtwet, f 2.— boete subs. 1 dag hechtenis. J. I. 46 jaar koopman te Sommelsdijk als vo ren f3,boete. .J. O. 38 jaar arbeider te Sommelsdijk, alsvo- ren f3.boete subs. 1 dag hechtenis* J. G. 40 jaar koopman te Dirksland, als ge tuige opgeroepen door den heer Deurwaarder Groenendijk, wederrechterlijk weggebleven f25 boete snbs. 8 dagen hechtenis. Uitspraak Woensdag 8 December 1913. Op Woensdag 26 November 1913 des namiddags 3 uur in het logement Geluk te Oude Tonge Afslag van liet woonhuis met landbouw- schuur en mestputerf, benevens een huis, bestaande uit drie woningen, alles aan elkander gelegen aan den Molendijk te Oude Tonge. In 3 perceelen en combina tiën Ten verzoeke van den Heer Lt. Sol daat te Stad aan 't Haringvliet, Notaris VAN BUUREN. Zaterdag 29 November 1913, 's avonds 6 uur, te Ouddorp in het Logement van Akershoek, verhuring bij inschrijving; a, ten verzoeke van Mejuffrouw Arendje Sper ling, voor den tijd van 10 jaren, dadelijk ingaande, 1,53,40 H,A,of3Gem, 102R,V,M, bouwland te Ouddorp, aan den Noordweg, in den Zuidhoek van den polder het Oude Nieuwland, in 4 perceelen en 1,86.90 H,A, of 4 G, 21 R,V,M, bouwland te Goedereede in den polder Nieuw-Westerloo, in Schei- hoek in 4 perceelen, B, ten verzoeke van den heer C, Tanis JCzn, voor het seizoen 1914 van 1,13,27 H,A,of2Gem, 140R,V,M bouwland te Ouddorp in den polder het Oudeland, bij de Blauwe Steen, aan den Steenweg, in 5 perceelen, Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 17 December 1913, 'snam. 2 uur, te Dirksland, ter herberge van C. de Briun afslag van: a. „De gunstig staande en gelegen Hofstede „genaamd. „De Gruiter Stee" met aaneengele- „gen Bouwlanden en Oud Weiland, onder Dirk „sland, in den polper Dirksland, aan den Noord „dijk en den O venkeet weg, kad. Seotie A. no. „18 tot en met 23,. 353 tot en met 384 en 370 „tot en met 373, tez. groot 38. 20. 13 Heet. „f83 Gem. 55 roeden Voornsche Maat) in 26 „perceelen en in combinatiën en „b 2,40 40 Heet. 5 Gem. 70 R.V. Maat vroon „Bouwland, ouder Dirksland, in den polder „Dirksladd, in den ho k van den Voornw eg „en den Hoekvaterweg. kad. Seciie A.no.300, „in 2 perceelen en in combmatie Notaris VAN „DER SLUIJS. i Op Woensdag 10 December 1913, 'snam. 2uur te Dirksland, ter herberge van H. van den Doel veilig van a. „De gunstig staande en gelegen Horstede „genaamd „De Gruiter Stee", met aaueeugelegen „Boulanden en Oud Weiland, onder Dirksland, „in den polder Dirksland, aan den Noorddijk „en den Ovenkeetweg, kad. Sectie A, no. 18 „tot en met 23, 353 tot en met 364 en 370 tot ,en met 373, tez. groot 38.20.13 Heet. 83 Gem. „55 Roeden Voornsche Maat. in 26 perceelen „en in combinatiënen b. 2.40. 40 Heot. 5 Gem.70R.V. Maat.vroon „Bouwland, onder Dirksland, in den polder „Dirksland, in den hoek van den Voornweg „en den Hoekvateweg, kad. Sectie A. nommer „300, in 2 perceelen en in combinatie. Notaris „VAN DER SLUIJS. Geen uniform meer. Aan het op voorstel van den heer Hoe- jenbos, door den Haagschen gemeenteraad genomen besluit, om de kenmerkende klee ding van de mannen en vrouwen, verpleeg den in het Bestedmgshuis te vervangen door de gewone burgerkleeding, is dezer dagen geleidelijk uitvoering gegeven. (Tel.) De hoogste schoorsteen van ons land. Men schrijft aan de N. Ct.: Een schoorsteen van 80 M. hoogte met een inwendige diameter yan boven van 3.30 M,, staat op den staatsmijn Emma te Hoenshroek, bij HeerleD. Welke hoeveel heden materiaal voor een dergelijk bouw werk noodig zijn, blijkt wanneer men be denkt, dat voor den bouw noodig waren; 400 M>. grint, 200 M', metselzand. 60.000 K.G. cement, 30 000 K G. kalk, 48 000 cha- mottesteenen en 400 000 tegelsteen en. De schoorsteen dient tot het voortbren gen van trek voor de ketel installatie met een verwarmend oppervlak van 2400 M\ Bovendien neemt de schoorsteen de gassen van 200 cokesovens op. Verdronken. Men meldt uit IJmuiden: De stoomtrawler »St. Nicolaasc meldt, dat zij Donderdag het Noorsche schip» »Hebi« ontmoette, dat averij bekomen had. Ze nam het op sleeptouw, doch verloor het later weer. Van de »St, Nicolaas* werd een boot uitgezet om de bemanning aan boord te nemen. Deze boot sloeg om, waardoor de matroos Leendert de Groot, uit Egmond verdronk. MIDDELHARNIS. Wij lezen in de Rotterdammer. Eenigen tijd geleden hebben wij gemeld, dat de kerkeraad der Geref. Kerk te Middelharnis voor de gemeente had laten optreden Ds. W. den Hengst, thans pred. der Geref. Ge meente te Veenendaal, die zich van de Geref. Kerk heeft losgemaakt. Eenige lidmaten der Geref. Kerk van Middelharnis hebben naar aanleiding van dat feit een klacht ingediend ter vergade ring van de classis Brielle, die besloot, dat de betrokken kerkeraad in de gemeente zijn leedwezen had uit te spreken over eigen handeling. De kerkeraad heeft echter daaraan niet voldaan. In de jongste verga dering der classis is nu daarover afkeuring uitgesproken en er bij den kerkeraad van Middelharnis op aangedrongen alsnog over eenkomstig het besluit der classis te han delen. 00LTGENSP1AAT. De collecte voor den oogst gehouden tijdens de rede van Ds. Lutein heeft opge bracht ruim f 60. NIEUWE TONGE, Donderdag avond hoopt Ds. Verkerk uit Oude Tonge om 6 uur alhier op te treden. DIRKSLAND. De Oogst-Collecte in de Herv. kerk heeft f 530,50 opgebracht. Verleden jaar bedroeg dit f 575,30. HERKINGEN. Door onvoorziene omstandigheden heeft de vergadering van manslidmaten der N.H. Kerk op Maandag 1.1. niet kunnen plaats hebben en is thans bepaald op den e. k. Maandag op het gewone uur. De Heer R. Bruggeman ouderling der N. H. Kerk alhier heeft als zoodanig bedankt en moet dientengevolge mede met de va cature aftr. diaken, voor beide vacatures verkiezing plaats hebben; STELLENDAM. A.s. Woensdagavond 6 uur hoopt Ds. J. Schoonhoven van Delfshaven in de Geref. kerk alhier op te treden, voor een dank stond voor 't gewas. OUDDORP, Maandag 8 Dec. hoopt Ds. J. H. F.Remme van Oud-Beierland, des avonds te 6 ure in de Herv. kerk op te treden, om een woord te spreken in het belang van onze Christ, school. De predikant der Herv. kerk heeft 1.1, Donderdag de dwaalleer der Mormonen be sproken A. s. Donderdag te half zeven is de leer van Mohammed aan de beurt Plaats van samenkomstde catechiseerkamer bo ven de pastorie. Zondag zal in de Herv. kerk onze honderdjarige onafhankelijkheid worden herdacht. Tegelijkertijd wordt dan dankstond voor het gewas en de jaarlijksche oogst- collecte gehouden. Het bestuur der Chr. school wenscht deze week te beginnen met de inning der contributien van de leden der Schoolver- eeniging en met het houden der najaars collecte. Bero beek, ca Aanf humus J Aan; (Duitscb Jooatlan Dr. G. J Bed! Zijletra Steenbei T wei Roodesc Bero Terwisp Aauf J. Ooste Bedi Ende te den Ber Pel te E Bero sterdam De vo markt kwestie berichte dat nie het een buitenis binnenl; als men men ge en bet werksta Het siers in treden der rooi in de U koper e van de wederoi doch li hetwelk koperw Waar sterdan zent v worden bestond Central melijk uitkeer aandacl Spooi verkeer vraag latie, w alle 81 week e Petro althans Northe van hi ninklij! sische Mijm >neo op -- Guijam Great ten do Paleleb Taba kalm, melijk fing aa nenbal Bubb ming tot sta sterdai Staat Bniten Geli Tot inlicht culati ons g te Sc Stad Tongt On2 met 3 Somn STE vissch dagen werd Gister naar 1 Aar Vee. Rnnd veren 1 Scb 8 Bok Koe Stie Kal' PE Melkt Stiere Grask Paard Hai Bot Prljze Voor Eie Kippi Eend Ganz Kalki Oom Zeen Spuil Eigei Flaki Dren Geldi Fries Blan Bont Andi Beve Brav

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2