MAAS" EN SCBEUSBOSE. Twee Bladen. Tweede Blad. Proclamatie. Zaterdag 22 November 1913, No. 1922 Eeclames Mededeelingen enz IN HOCSIGNO WSES Dit nummer bestaat uit Heden voor ioo jaren was het oogenblik geboren, waarop de Vereenigde Nederlanden hun na tionaal bestaan hernamen. Ik herdenk met dankbaarheid de woorden waarmede Van der Duyn van Maasdam en Gijsbert Karei van Hogendorp den 21 en November 1813 het bewind heb ben aanvaard: „Wij voldeden aan den wensch van alle onze Bondgenooten, wanneer wij, in afwachting van de komst van Zijne Hoogheid den Heere Prinse van Oranje, en in zijnen Naam, dezen dag, ons stelden aan het hoofd der regeringwij namen die taak op ons, met vertrouwen op de hulp der Goddelijke Voorzienig heid, wier hand de aanstaande verlossing van ons verguisde vaderland zoo zigtbaar bestuurt; maar wij deden het ook met vertrouwen op den bijstand, op de hulp van elk Nederlander, die, zonder herinnering aan het verledene, zonder onderscheid van rang of staat of van Gods dienstige gezindheid, met ons de behoefte gevoelt van nog eenmaal te herwinnen dat Va derland, dat op de elementen, op Philips en Alba veroverd, van den moed onzer voorvaderen zoo heerlijk getuigde, doch met smaad en schande te lange be zoedeld werd." Dat vertrouwenis nietbeschaamd. Het vaderland is herwonnen. De gewesten van Nederland zijn saamgegroeid tot onverbreekbare nationale eenheid. Moederland en Koloniën zijn nauw verbonden. De vrijheden en het zelfbestuur der bevolking zijn gestadig uitge breid. 's Lands welvaart, begunstigd door een opgewekten onderne mingsgeest en verbeterde arbeids voorwaarden, is belangrijk toege nomen. Een krachtig streven naar zede lijke en geestelijke verheffing heeft zich baan gebroken. In wetenschap en kunst dringt Nederland met andere volken om den voorrang. Het is mijn innige wensch dat onder Gods zegen vrede, vrijheid en voorspoed mogen bewaard blij ven. De eendracht van alle Nederlan ders „zonder onderscheid van rang of staat of van Godsdienstige ge zindheid" zij ook in de toekomst de hechte grondslag der nationale onaf hankelij kheid. Met het Nederlandsche Volk hoop Ik samen te werken tot ge luk van het Vaderland. Lasten en bevelen dat deze pro clamatie in de Staatscourant en het Staatsblad opgenomen en ter plaatse, waar zulks gebruikelijk is, aangeplakt zal worden. Gedaan ten Paleize het Loo, op heden den 21 November 19x3. (get.) WILHELMINA. Voor Huis en Hof. Tuinbouw. Dit tie Pers. (20 Cents per regel.) BKCHAM'S PtUEN Binnenland. Aan Mijn Volk. Het is Mij eene behoefte Mij op dezen gedenkwaardigen dag te wenden tot het Nederlandsche Volk. Oudbakken brood. Oudbakken brood kan op verschillende wijzen weer versch ge maakt worden. Bekend is de manier te roosteren of in den oven te leggen. Een andere wijze en deze schijnt de beste te zijn bestaat hierin, dat men een geheel brood, of ook een stuk ervan, in een aar den pot, in een groot glas of ruime flesch, of in een blikken bus (al naar men heeft en de grootte ervan geschikt is) legt, goed toedekt en dan in heet water zet. Op deze wijze wordt volgens genomen proeven zelfs brood dat weken oud is, weer zonder uitdrogen als pas gebakken, de kruim wordt zacht en de korst bros als vroeger. En, wat de hoofdzaak is, de smaak verliest niets door deze eenvoudige manier van doen. 0 Wit glacé handschoenen wasschen zon- zonder benzine. Het wasschen van glacé handschoenen met benzine heeft al vaak aanleiding gegeven tot ongelukken, Ook zonder deze gevaarlijke stof gaat het was schen goed, men gebruikt dan een oplos sing van zeep in warme melk. Aan te ra den is op den hal ven liter van deze op lossing een tot schuim geslagen eierdooier door te roeren en een paar droppels geest van salmiak erbij te voegen. De hand schoenen worden aangetrokken en met een wollen lapje, met het mengsel bevochtigd, afgewreven. Hangt men dan de handschoe nen in de schaduw te drogen, dan blijft het leer zacht. Eieren koken op een bepaalde graad van hard- of zachtheid. De wetenschap geeft een methode aan de hand, die vol strekt vertrouwbaar moet zijn. In plaats van een horloge gebruikt men een thermo meter. Legt men de eieren in 't water, zoodat de temperatuur daarvan 50 gr. R. aantoont, dan is, als de thermometer tot 70 gr. is gestegen, 't wit juist op 't punt vast te worden, terwijl 't geel nog volko men vloeibaar is. Bij 78 gr. is 't wit vol komen vast of hard en 't geel is op 't punt vast of dik te worden; bij 75 gr. heeft 't geel de weekheid van een pruim en bij 76 gr. is ook het geel hard. Hoe langer men het ei laat koken, des te har der zal 't ook worden. 0 - Dieren drinken geven. Wanneer men niet voldoende acht geeft op een behoorlijke temperatuur van het water bij het drenken van de huisdieren, kunnen daardoor vele zieken ontstaan. Zoo is al te koud water aan paarden gegeven dikwijls oorzaak van erge aanvallen van koliek; drachtige die ren verwerpen er door. Als de dieren be zweet en verhit in den stal komen, mo gen ze iu het eerste kwartier geen drinken hebben en 't water mag niet kou der zijn dan pl.m. 11 gr. C. of 50 gr. P. —0 Luizen bij geitenOm de luizen bij geiten te vernietigen kookt men een half uur lang 500 gram tabak in 6 liter water, verwijdert dan de tabaksbladeren en giet 2 liter brandewijn bij de tabakssap. Met dit mengsel bevochtigt men eenmaal per dag de huid der geiten, waardoor afdoende vernietiging verkregen wordt, zonder nadeel voor het dier. 0 Kippen na de reis. Kippen, die van verre komen en een reis achter den rug hebben, worden dikwijls spoedig na aan komst ziek, Velen meenen in zulke geval len de schuld daarvan aan den verkooper te moeten geven, als zou hij zieke dieren ge leverd hebben. Maar meesttijds is de ont vanger zelf de schuld van dat ziek worden. Deze dankt gewoonlijk, dat hij de aange komen kippen, die op reis gebrek hadden aan voeder, water en beweging, door overvloedig voeder moet schadeloos stellen. Dat is evenwel zeer verkeerd. De ver zwakte dieren door 't rijkelijke, zware voe der den krop en de maag overladen, wat doorloop (diarrhee) en andere ziektever schijnselen tengevolge heeft. Veeleer moet men de nieuwe aangekomen dieren 14 da gen lang zorgvuldig verzorgen en nagaan. Ze moeten van de andere dieren afgeschei den blijven en in den eersten tijd met ge kookte rijst of stukjes aardappelen 'ge voederd worden. Water moet natuurlijk terstond bij aankomst worden gegeven en dit moet men dagelijks eenige malen ver- verschen. 0 VOOR HET LEVEN: Onwetendheid is een bron van veel kwaad 0 Wantrouw ieder die geen hart heeft voor een dier. 0 - Wie zijn eigen weg gaat en zijn eigen meening volgt, zal bemerken dat hij reeds daardoor een aantal vijanden heeft ^ge maakt. 0 Naarmate men ouder wordt gaat men ook zachter oordeelen, in de overtuiging, dat men de meeste missslagen ook zelve had kunnen begaan. 0 Van eigen vlijt rookt de schoorsteen het best. Observator. StaatszorgProeftuinen. In een vorig artikel deelden we een en ander mee over den aanleg vanwege het Rijk van Land- en Tuinbouwproefvelden, en stelden we het nut en de beteekenis er van in het licht. Behalve deze velden treft men op een aantal plaatsen nog z.g. proeftuinen aan. Het eigenaardige karakter van vele tuin- j bouwcultures deed in sommige streken de behoefte gevoelen aan een gelegenhied om aan de tuinbouwers en hen, die dit willen worden, een in die streek onbekende teelt te demonstreeren, als ook om te kunnen onderzoeken, welke soort van teelt of com binatie van teelten in zekere streek met succes kan worden toegepast en eindelijk om verschillende practische of meer theore tische vraagstukken op tuinbouwgebied te kunnen onderzoeken. De gewone tuinbouwproefvelden bleken in deze behoefte niet in voldoende mate te kunnen voorzien. Vandaar dat van Regee- ringswege op verschillende plaatsen z, g, vaste proeftuinen zijn ingericht, welke be ter voor het doel bleken geschikt te zijn. Sommige proeftuinen zijn verbonden aan een Rijkstuinbouwwinterschool en worden alsdan, behalve voor het bovengemelde doel, ook dienstbaar gemaakt aan het onderwijs aan die inrichtingen. Waar zij niet aan een school verbonden zijn, staan zij toch onder leiding van een deskundige en onder toezicht van een Rijkstuinbouwleeraar. In sommige streken hebben deze proef tuinen tot een geheelen ommekeer in de gevolgde cultuurmethodes aanleiding gege ven met name hebben zij tuinbouwcultures ingevoerd in streken, waar zij te voren on bekend waren. Hieronder vermelden wij de plaatsen, waar proeftuinen zijn aangelegd of in voorbereiding zijn, en waarvoor in 1913 subsidie werd verleend, benevens de grootte van eiken proeftuin in Aren Groningen Groningen 100 Are. Sappemeer 7Y Zandeweer 35 Friesland 165 Leeuwarden Berlikum 45 Overijsel 160 Lonneker Gelderland Zutphen 250 Winterswijk 60 Scherpenzeel 100 Zalt-Bommel 180 y Nijmegen 250 Utrecht: Zeist 100 Vinkeveen 125 Amersfoort S38 Noord-Holland Hilversum 200 Nieuwe Niedorp 60 y Den Helder 150 Avenhorn 54 Andijk 100 y Grootebroek 80 Zuid-Holland IJselmonde 123 1 Zwijndrecht 105 Rockanje 100 Zeeland Goes 100 9 Oostburg 22 Vlissingen 85 Noord-Brabant Breda 182 y Bergen op Zoom 300 Limburg 248 Maastricht 9 Der Koningen Koning. Schoon is de «boodschap» van H. M. onze geëerbiedigde koningin, die j.l. Vrij dag in 't hotel-kasteel «Oud-Wassenaar» werd voorgelezen op de 3e vergadering van het Voortzettings-comité der Wereld-Zen dingsconferentie Edinburg 1910. Dat begroetingswoord luidde aldus: «Ik acht Mij gelukkig U een hartelijk welkom in mijn land toe te roepen. Ik wensch daarbij uit te spreken, dat ik Mij geestverwant gevoel van hen, die den verheven arbeid, in Edinburg begonnen, trachten voort te zetten. Ook in Nederland streven wij naar eenheid en samenwerking op het gebied der Zending, en trachten wij andere vol keren in hun ons vreemde toestanden lief devol te verstaan als getrouwe dicipelen van Hem, die kwam om te dienen. Uw komst alhier en Uw tegenwoordigheid op de Nederlandsche Zendmgs Conferen tie beschouw Ik als een verblijdend tee- ken, dat diegenen Mijner landgenooten, die de Zending dienen, zullen volharden bij deze beginselen. Het is mijn ernstige wensch, dat de eenheid van alle volgelingen van Christus leden van Zijn onzichtbare gemeenschap, steeds dieper gevoeld worde, en dat onze Heiland onze harten bestiere tot steeds inniger gemeenschappelijk gebed. Moge onze ijver^ worden aangevuurd en geheiligd, en mogen alle arbeiders in Gods wijngaard worden bekwaam gemaakt voor de taak, waarvoor zij persoonlijk geroepen worden. Moge de waarheid die in Chris'us is, de duisternis der men- schelijke ellende beschijnen, en moge de onnaspeurlijke rijkdom Zijner Goddelijke liefde onvergankelijke blijdschap wekken in de harten van alle schepselen Gods.» In de levensbeschrijving van Koningin Wilhelmina zal dit woord de waardig* tegenhanger zijn van wat zij eenmaal sprak in Parijs ter gedachtenis van de Goligny. Een woord uit het hart 'n Vorstelijk Oranjewoord, In de blèm. De heer Van Veen heeft den Minis ter van Koloniën hardhandig aangepakt. De Minister behoorde tot degenen die de vorige Regeering een gevaar voor Indië achtten. De heer Pleyte stond in de voorste gelederen toen de aanval geblazen werd. Hij verklaarde dat door een glad ver keerde politiek het mooie Indië onherstel bare schade wordt toegebracht. Wat ge daan werd, deed hem de haren te berge rijzen. De heeren de Waal Malefijt en Iden- burg voerden het land ten verderve en daarom zoo riep de heer Pleyte uit, moet als van ouds de bezem in de mast. De nood was dus wel hoog gestegen. Na de verkiezingen drong de vrijzinnige pers dan ook op een spoedig ingrijpen met kracht aan. Een radicale koersverandering werd ge biedend noodzakelijk geacht. Niemand minder dan de heer Marchant sprak het openlijk uit. dat het onverant woordelijk zou zijn dezen dweper (Iden- burg) nog langer te handhaven. Het eigenaardige van de zaak was echter dat de heer Pleyte, minister geworden, niets deed om het roer om te gooiendat hij zelfs zonder dat over den te volgen ge dragslijn onderhandeld was, verklaarde de medewerking van den heer Idenburg op prijs te stellen. Daarover sprak de heer Van Veen zijne verbazing uit. Twee dingen, zoo zeide hij, zijn mogelijk. Of, wat gedurende de verkiezingen door den Minister en zijne vrienden gezegd werd is waar, maar dan staat achter de minis- terstafel een man die zich schuldig maakt aan hoogst ernstig, landsgevaarlijk plichts verzuim die deswege op die plaats niet zou mogen worden gehandhaafd. Een andere mogelijkheid is, dat het noodzakelijk koersveranderen niet noodig was, dat de Minister volkomen gelijk heeft de samenwerking met den G. G. te waar- deeren en zijn beleid te prijzen, maar dan is het duidelijk dat een campagne van ver dachtmaking en ophitsing is gevoerd en dan dankt deze Minister zijn zetel aan be wuste en onbewuste volksverleugening Zoo dreef de heer Van Veen den Min. in het nauw. Ongetwijfeld, een handig advocaat als de heer Pieytezal wel een middel vinden om zich uit deze moeilijkheid te redden. Maar zoo handig is hij niet, of ons volk ziet wel met hoe oneerlijke wapenen dezen zomer door de vrijzinnigen gestre den is. (De Vrije Wesrfries). De ja briefjes. Ze liggen veilig bewaard. In 't archief van de S. D. A. P. De briefjes, waarmee de concentratie- herstemmings-candidaten zich gehaast heb ben ja en amen te zeggen op de vragen van Troelstra uitgezonderd, 'lis 's mans eere: de heer Van For eest. In de afdeelingen der Kamer is terecht de vraag ter sprake gebracht, om die brief jes eens openbaar te maken. Dat mócht waarlijk wel! Alles maakt men openbaar. De publieke zaak publiek Ieder weet, hoe haastig de heeren Bos en Troelstra waren, om hun correspon dentie inzake 't ministerschap in hef licht te geven. Waarom moeten dan die con centratie-briefjes in 't donker blijven Men ontgaat dan nooit den argwaan, dat er méér in staat dan men weet. 't Beste is maar, dat er niets meer te raden overblijft. Gebeurd is het tóch en de heeren zijn on der 'tjuk doorgegaan laat ons nu óók maar zien hoe ze dat hebben gedaan 1 Waarop dat uitloopt. Dat licht de Nieuwe Prov. Gron. al dus toe Overal en door allerlei kringen zal recht worden gevormd, maar steeds) beslist de de meerderheid. Als de meerderheid straks bepaalt, dat de openbare school de heerschende school zal zijn en dat het bijzonder onderwijs geen recht van bestaan heeft, dan is dat het rechtsbewustzijn, waarover de hooggeleerde in zoo kleurrijke taal steeds sprak. Hoe die meerderheid gevormd wordt, schijnt van weinig waarde te zijn. En de mogelijkheid is uitgesloten, dat één het recht zou ver dedigen en dat alle anderen het onrecht steunden. Het recht was bij Nero en zijn grooten, het onrecht bij de martelaren, die voor de wilde dieren werden geworpen. Het recht was bij de Jacobijnen, niet bij hun arme slachtoffers. Het recht bij de Kannibalen, niet bij hun gevangene, die opgepeuzeld zal worden. Het recht bij de machtige vakorganisa ties, die tot slaafsche volgzaamheid dwingt, niet bij den eenvoudige, die, omdat hij de revolutie niet dienen wil, meent zijn roe ping te volgen, door voor zijn gezin door eerlijken arbeid te zorgen. Of om nog verder te, gaanhet recht was bij het Sanhedrin en de Joden, niet bij Jezus, die door hen veroordeeld werd.« Het onhoudbare van deze professorale wijsheid blijkt voldoende uit deze logische concequenties. De leer der volkssouvereiniteit leidt al tijd tot tyrannieken dwang of tot volslagen anarchie welke toch ook weer op dwing- landij uttloopt, Alle vastigheden vallen zoodoende weg. En zonder vastigheid zal 't recht overal op straat struikelen. DE GETUIGE. I>IJ LICHTE aandoealngea u aangewend, voorkomen. vaak zeer 6EVAARL1JHE II ziekten. b H M ff a Het zwakke of herstellende kind naar buiten f Een woord aan allendie belang stellen in Chr. kinderverzorging. Zooals aan velen reeds bekend zal zijn is in het najaar van 1912 te Utrecht op gericht de Vereeniging voor Christolijke Kinderherstellings en Vacantie-tehuizen (Kon. goedgekeurd op 16 Jan. j"l.) Blijkens artikel 2 der Statuten stelt de ze Vereeniging zich ten doel, het geeste lijk en lichamelijk welzijn van kinderen te bevorderen, door hen, voor wie dit noo dig wordt geacht, inzonderheid zwakke of herstellende kinderen, eenigen tijd te doen genieten van een verblijf in een gezonde stieek. De Vereeniging plaatst zich daarbij op den grondslag van Gods onfeilbaar en on veranderlijk Woord. In beginsel is besloten het eerste Te huis te vestigen in een boschrijke en schoon gelegen gemeente in Gelderland en daar, zoo mogelijk, 100 kinderen per dag te doen verplegen. Het Bestuur bericht thans aan belang stellenden, dat de onderhandelingen in za ke het eerste bosch-tehuis zijn aangevan gen en reeds enkele toezeggingen van steun werden gedaan. Het voornemen bestaat dan ook op 1 Mei a. s. te opeaen en een flink aantal patiëntjes in de gelegenheid te stellen in de gezonde, versterkende boschlucht weer op krachten te komeD. Ten einde dit mogelijk te maken doet het Bestuur een zeer dringend beroep op alle belangstellenden om mede te werken de nog ontbrekende 6000 bijeen te bren gen. Wanneer dit bedrag niet wordt gevon den, zal het werk voorloopig niet kunnen worden voortgezet. Het Bestuur twijfelt echter niet of thet zal velen bereid vinden iets te doeneen bijdrage voor het oprichtingsfonds te schen ken of door het organiseeren van een of andere uitvoering, samenkomst of collecte aan de tot standkoming van het tehuis me de te werken. Voor dit laatste beveelt het zich in 't bijzonder aan bij hen, die reeds onder de jeugd werkzaam zijn aan (Chr. Onderwij zers en Onderwijzeressen, JongeliDgs ver- eenigingen en Zondagsschool-onderwijzers en Onderwijzeressen). Inderdaad, veel wordt in onzen tijd ge vergd van de Chr. liefdadigheid, maar wij vertrouwen, dat, waar het hier de belan gen geldt van het zwakke en minderbedeel de werkmanskind; dat we naar onze be ginselen wenschen te verzorgen, ook thans nog wel offervaardigheid zai worden ge vonden. Ook op dit terrein van Christelijke phi- lantropie geldt het Woord van onzen Heer »Wat gij aan een Mijner minsten doet, dat hebt gij aan Mij gedaan*. Voor vele zwakke kinderen uit onbe middelde gezinnen werd reeds om opname gevraagd en ook door Weesinrichtingen werd gewezen op de noodzakelijkheid van een Tehuis als onze vereeniging hoopt te vestigen. Helpt ons daarom deze, door de ge- neesheeren ook in den strijd tegen de tuberculose zoo noodig geachte instel ling tot stand brengen I Iedere gift klein of groot voor ons Oprichtingsfonds, zal hartelijk welkom zijn. Eet Bestuur der Vvreeniging voor Christelijke Kinderherstel lings- en Vacantie-Tehuizen: H. DRONKERS, te Goes. H. v. d. HORST, te Meppel. Ds. J. H. JONKER, te Voorburg. J. J, H. MARTIJN, te 's-Gravenhage. A. B. SNIJDERS, te 's-Gravenhaqe. W. C. UITTENBROEK, te Rotterdam. C. F. WEBER, te Utrecht. Bijdragen worden gaarne ingewacht bij onzen Penningmeester, den Heer H. DRONKERS, gemeente-ontvanger te Goes en in dit Blad verantwoord. lierstemming in Amstermdam lil. Een geestig abonné zendt aan de »Tel.c naar aanleiding der herstemming in III, de volgende aardigheid: Motto Otlo. O Troelstra Troost Oudegeestl

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 3