Zaterdag 22 November 1918 voor de Zuitlliollandsclie en Keeuwielie Eilanden. EERSTE BLAB. 28*te Jaargang N°. 192 2. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, „HET GOUDEN HERT", I R. C. F. 7. i LEE-] Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDIJK. Advertentiën 10 Cent per regel en 8/s maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */6 maai, Men staan vragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewaoht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle Rakken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. ij die zich ww abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. *t* Non possumus. Wij kunnen nietis de Holiandsehe vertaling van het bovenstaande La- tijnsche gezegde. Reeds voor 1889 was dit vreemde woord een leuze, waar onder de Rechterzijde in den School strijd optrad. Een woord was 't uit den mond van Van Wassenaar van Catwijck, een der steunpilaren van de antirev. partij. Toen den 17den Maart 1886 de openbare beraadsla ging over de Grondwetsherziening be gon en het Onderwijs artikel in alge- meene discusie werd gebracht, legde hij met dat Non possumus, een reeds nu beroemd geworden woord, de ver klaring of, dat de door Minister Heems kerk Sr. ontworpen nieuwe redactie van het onderwijsartikel onvoldoende was om de medewerking der antirev. partij tot de Grondwetsherziening te verkrijgen. En overeenkomstig het voorstel van Van Wassenaar Katwijk werd na levendige debatten met 44 tegen 40 stemmen besloten, dat het tiende hoofdstuk, van welks lot de houding der rechter Kamerhelft af hankelijk zou zijn, terstond na de al- gemeene beschouwingen zou worden behandeld, Non Possumus 1 zei die afgevaar digde. Wij kunnen niets toegeven En de eerste luttele victorie was dan ook, dat de oude Heemskerk toegaf en de onderwijskwestie werd behan deld onmiddellijk na de algemeene beschouwingen over de Grondwetsre visie. Non Possumus! en de tweede over winning volgdewant art 194 der Grondwet werd verworpen en de Re geering, bang voor dat Non Possumus. en ziende, dat nu de Rechterzij niet zou medewerken aan de andere Hoofd stukken, nam haar ontslag. De koning droeg den heer Mackay een nieuwe ka binetsvorming op, onder voorwaarde dat de door het vorige Ministerie in gediende Herziening&voorstellen niet zouden worden ingetrokken, De heer Mackay aanvaardde 'sKonings voor waarde niet en dus bleef het oude Kabinet. Non PossumusEen derde gevolg was de ontbinding der Tweede Ka mer bij Koninklijk besluit van 11 Mei 1886, en de nieuwe Kamer werd ge kozen door 't heele Land onder de leuzeal of niet herziening der Grond wet met behoud van het onderwijs artikel, ja dan neen Toen kwameen andere taktiek. Het Non Possumus verzwakte niet, want 'twas aan Rechts onmogelijk om met de Regeeringsredactie van art. 194 mee te gaan, maar toch werd de motie van dr. Vermeulen ingetrok ken door den voorsteller, nadat was gebleken, dat ook een deel der rechter zijde zich er niet mee kon vereenigen. WatVvas die motie Om de behandeling van het voorstel Schaepman tot wij ziging van hoofdstuk X te doen vooraf gaan aan de behandeling der regee- ringsontwerpen. Waarom nu verwor pen, wat eertijds werd aanvaard 7 Om dat Rechts nu eerst de andere hoofd stukken wilde aangenomen zien, om dan den tegenstanders te kunnen bin den door het Non Possumusom dan te kunnen zeggen We stemmen tegen alles wat door U goedgekeurd is, als gij, Liberalen den meed hebt tegen het laatste Hoofdstuk, 't onderwijsar tikel te stemmen. Men hield den strop gereed, achterbaks om er op 'teind der debatten mee te werken. Eertijds had men den strop al bij den aan vang laten zien en Heemskerk was er bang voor geworden; vandaar de aftreding en ontbinding. Maar nu in tweede instantie kwam de strop achterna. Toch kreeg Rechts zijn zin niet. Want het Grondwetsartikel in de Tweede Kamer aangenomen, werd in de Eerste Kamer verworpen. En de voorstellen moesten voor de 2de maal naar de Kamer. Wat nu? An dermaal een Non Possumus. Ja, zoo bleef het, maar men berustte nu in een uitlegging door den wetgever, gun stig voor 't Bijzonder Onderwijs. Men berustte in de gunstige uitlatingen van de liberale kopstukken, die ge toond hadden in hunne redevoeringen, dat ze de bezwaren van de voorstan ders van 't Bijzonder Onderwijs ge voelden. In het regeeringsvoorstel, hoewel met 56 tegen 30 verworpen, waarin de bepaling was opgenomen, dat de wet zou voorschrijven of en in hoever aan bijzondere scholen onderstand uit de openbare kassen kon worden verleend. Sinds '86 was 't Non Possumus vernomen, op 17 Maart. En de omstan digheden wijzigen de taktiek, zoo zelfs dat de Grondwetsherziening ook door Rechts aanvaard werd, maar 't Non Possumus bleef nl. de oude Regee ringsredactie om 't Openbaar onderwijs in alle opzicht de hand boven 't hoofd te houden. En de kracht van dat Non Possumus is blijven bestaan, want nu hebben we subsidies, van af 1889, steeds vermeerderd, voor allerlei on derwijs. Maar nog zijn we er niet. We kunnen niet blijven staan, waar we staan; maar bij eene aanstaande Herziening zal weer dit woord weer klinken met een andere taktiek Geef ons Linkerzijde een nieuw onderwijs artikel en wij geven U jeen nieuw Kiesrechtartikel. Non PossumusNooit aflaten van den eischDe Vrije Schoolregel, de openbare aanvulling 1 Waarvoor die jubel Amsterdam III, het district is niet onverwinbaar. Zoo luidt de jubel. Troelstra is uit zijn middelpunt ge slingerd. De Roode machtsburcht is geslecht. En tal van andere pers- stijlbloemen kunnen tot een tuiltje vergaderd worden. Maar eilieve! voor jubel is geen grond evenmin als voor de Socialistische klacht: nu is 't Al gemeen Kiesrecht een stap achteruit. Voor Rechts is 't in elk geval totaal onverschillig of ütto zit of Oudegeest. De afrekening tusschen Vaal en Rood komt tochgeen sprake van of hoe de Liberalen op hun feestverga- dering na den afloop ook juichten over nieuwe oplaaiing van geestdrift en van een zich weer Een gevoelen met alles wat de Vrijheid mint en al zulke rarigheid en narigheid meer, die op zulke avonden in toasten en speeches het »applaus« en «langdurig applaus® en de «langdurige toejui chingen® doet knetteren als een oude balk, die in brand staat of als een teerton bij 't ouderwetsche vuur- Hotel Restaurant Gedempte Boerensteiger 63A, 63B Rotterdam. DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT f 1.—, f 1.25 en f 1.50 Aanbevelend, liet door ieder aanbevolen adres. werk geen sprake van of Am sterdam III komt weer aan Rood. En er komt nog meer aan Rood, eer we tien jaar verder zijn. Het politieke leven is geen petre-fakse, is geen versteening, maar een ontwikkeling. En die ontwikkeling is niet ten voor- deele van Liberaal, maar van Rood. Samenwerking van alle machten tegen Rood kan die ontwikkeling belem meren, maar tegenhouden nooit. Het is absoluut onmogelijk, de historie waarborgt de waarheid onzer meening, dat 't Socialisme nu al in Nederland op zijn hoogtepunt is. Langs een zig zaglijn, op en neer, zal't klimmen. Er is tusschen Liberaal en Socialist slechts een gradueel verschil, maar princi pieel niet. En waren de briefjes in Juni aan Troelstra geen profetie van de toe komst OP DEN UITKIJK. Die moest het voorbeeld geven. UITGEVER Telefoon Interconn. Mo. 9. z Direct nabfj de Hoofdsteeg, »Die zit1* zei me 'n kennis. En hij doelde daarbij op, het doet er niet toe welken »broeder«, die na stem ming en herstemming gekozen was in 't bestuur van het doet er niet toe wélke vereeniging. 't Is nu al enkele jaren geleden, maar ik zie nog die lange gezichten van dat bestuur. De broeder-in-kwestie toch had jaren lang bekend gestaan als een lastig heer. Geen vergadering sloeg hij over en geen kwestie, of hij voerde het woord. Ja, zijn critiek op het Bestuur was langzamerhand een van de attracties der vergaderingen ge worden, die veel drukker werden bezocht dan voorheen. En aangezien deze broeder een helder oordeel had, gepaard aan een scherp oog, een rappe tong, was hij de schrik van den praeses en zou het bestuur met genoegen het tienvoud van zijn con tributie uit eigen zak hebben bijgepast, als daarmee de vredige tijd van voorheen kon worden teruggekocht. Op het »tal« kwam de man nooit. Ja, de broeders zouden met eigen hand het paard van Troje in hun midden halen 1 Maar 't geval wilde, dat er vrije keuze* was en de nominatie van 't bestuur slechts was een aanbeveling en leidraad voor de verkiezing, waarbij overigens ieder zijn stem naar eigen goedvinden kon inbrengen. Tot dusver had de »broeder« slechts eenige verstrooide stemmen ontvangen, maar thans was hij opeens door een samenloop van omstandigheden met één stem plusin 't Bestuur geloodst. De bestuurstafel keek sip. Sommige broeders kon men 't op 't ge laat lezen, hoe ze er op broedden, om de eer aan zichzelf te houden en hun porte feuilles ter beschikking te stellen van H. M. de Vereeniging, die hen blijkbaar niet lan ger vertrouwde en dan maar andere diena ren kiezen moest. Men keek terluiks naar den praeses. Als die ging, dan gingen er meer. Maar de praeses 'n tikje bleeker dan gewoonlijk, werkte kalm verder de agenda af en de intimi wisten 't welPraeses mócht niet bedanken van zijn vrouw die 't veel te leuk vond, om hem 's avonds na be stuursvergadering, al werd het nóg zoo Iaat, als liefhebbende gade op te wachten en hem dan al de bestuursnieuwtjes af te tappen, waarmee ze dan den volgenden dag bij de kennissen te koop liep. Praeses blééf dus en 't Bestuur bleef en onze broeder kwam er in. 't Is, zei ik, enkele jaren her. En 't gaat alles bes; 1 Enkele kleinigheden zijn op aandringen van den broeder ge wijzigd en veranderd, maar 't Bestuur heeft in hem een onschatbare aanwinst gehad. Hij is nl. de wakkere hofhond met grooten mond en scherpe tanden, die de »gewone leden* van 't bestuurserf weet af te houden 't Bestuur dweept met hem en moet er op de vergadering een lastig varkentje ge- wasschen hij slaat z'n hemdsmouwen op en speelt het klaar. 'k Moest thans aan hem denken. Wat toch was het geval Zooals gewoonlijk was er ook hier een teer puntje nl. dat van de machtsverhouding tusschen de Vereeniging en 't Bestuur, dat zij zichzelf gekozen had. Zoodra dat puntje werd aangeraakt, trilden de zenuwen van 't vereenigingsleven en gingen er twee ver schillende stroomen van electriclteit door de vergadering. Zoolang nu de »broeder« buiten 't Bestuur stond, was hij met nega tieve, doch zoodra hij er in zat, werd hij met positieve electriciteit geladen en vocht nu met evenveel vuur vóór de rechten van 't Bestuur, als hij voorheen zich warm had gemaakt voor die der Vereeniging wat zeer menschelijk is. Maar laat ik nu vertellen, hoe ik zoo aan hem herinnerd werd. In 't begin dezer week hield de Vrijz.- Dem. Bond zijn jaarvergadering. Er was verheuging met mate. Vreugde over de Juni-overwinning, want ook deze Bond hoort tot de Concentratie. Met mate, omdat de Bond zelf er nog al bekaaid is afgekomen en in zeteltal is achteruitgeboerd. Welnu, die Bond kreeg staande de vergadering een soortgelijke kwestie te be handelen, als ze mijn >broeder* in actie konden brengen. Daar was een lid, die 't heel mooi vond, dat broeder-Bos indertijd aan 't hoofd van 't Kabinet zou gekomen zijn, als Troelstra maar over 't strootje had willen, of durven stappendie 't voorts heel aardig vond, dat broeder-zoo echt ongedacht op de plaats van Talma was terechtgekomen, maar enfin hij wou geen wolf smoren op z'n hart hij vond het lang niet mooi of aardig, dat de Kamer fractie heel dat crisis drama met z'n ver schillende tooneelen had afgespeeld, zonder daarin eenig partijorgaan te kennen. Hij wou 't zoo niet zeggen, maar zijn bedoeling was dan toch, dat het erg veel leek op 't aloudezooals de heeren het wijzen, mogen de gekken het prijzen. En dat zat hem dwars. Nu is er op een vergadering, als het daar van binnen, waar de gemoedsbewe gingen haar oorsprong nemen, wat onrustig wordt, altijd een veiligheidsklepde motie. Die geeft het geprangde hart ruimte. In zoo'n motie kan men zoo lekker uitpakken en is het goed hef zwarte puntje zetten op de i, die men naar voren schui ven wil. Al moet ten slotte zoo'n motie met glans >stralen* men heeft het - dan toch maar es gezegd, en 't komt in de krant. Dus kwam een motie ter tafel. Waarin behoorlijk werd »betreurd,« dat gene wat dan niet >in den haak* was geweest. In 'teind werd ze ingetrokken. Doch niet dan nadat Dr. Bos er een hartig woordje over had gezegd. Wij zitten zeide hij in de Kamer krachtens het vertrouwen der kiezers en wij wenschen dat vertrouwen geheel en wij willen niet een voortdurende contróle. Hij stelde overleg met het hoofdbestuur en met de partij zeer op prijs, doch hij legde er den nadruk op, dat hij in parlemen taire oogenblikken* de beslissing enkel en alleen bij de Kamerfractie wilde houden. Het zaakje werd gesust. Maar men wil er naderhand nog eens principieel op terug komen. Nu, dat is ook wel noodig. Niet slechts voor dezen Bond, maar voor elke politieke partij. Kamerleden toch hebben groot gelijk, als ze zich niet voor boodschapjongen laten gebruiken. Ze houden op het Binnenhof niet een filiaal van de partij, zoodat ze voortdurend met der telefoon aan het oor mpeten staan, om met het hoofdkantoor af te spreken, hoe ze moeten handelen, spreken en stemmen. Het zijn >vroede mannen.* Die door de kiezers zijn afgevaardigd, om in de Kamer voor hun rechten en belangen op te komen, maar die daarbij dan ook een groote mate van zelfstandig heid moeten hebben. Als ik een villa wil laten zetten, dan zoek ik een architect. Die maakt plannen, welke ik goedkeur 't werk wordt aanbe steed maar als het dan uitgevoerd wordt, moet ik me niet eiken dag daar- tusschen mengen, om te zeggen, hoe het moet. De architect zou dan ten volle in zijn recht zijn, als hij zeideMijnheer, doe u het zelf. Zoo ook worden we het met onze Kamer leden eens over bestek en teekening en onkosten en tijd van oplevering maar dan zijn zij de mannen, die het moeten uitvoeren en daarin moeten wij ons niet van dag tot dag mengen. Maar nu de keerzijde! Er kan iets tusschen komen. Een onverwachte omstandigheid. Die van grooten invloed is op den bouw dan zal een architect ongetwij feld raadplegen met zijn principaal, om te zamen tot een besluit tn komen. Of zonder beeldspraak. Men kan om eens iets te noemen in de Kamer voor een gewichtige beslissing komen. Het aftreden of aanblijven van een Minister of van het gansche Kabinet kan op 'tspel staan. Er kan Kamer-ontbinding volgen. De politiek kan een duw krijgen in gansch onverwachte richting Dan bindt de Kamerfractie niet slechts zichzelf, maar feitelijk ook de partij. Laat ik een voorbeeld noemen. Stel eens, dat er straks een oogenblik komt, waarop de socialisten zich op een der hoofdpunten keeren tegen het mini sterie Cort. Dan komt de rechterzijde en dus ook onze Kamerclub, voor de netelige vraag te staan Zullen wij nu dat Kabinet steunen, of laten tuimelen maar dan ook de verantwoordelijkheid dragen en, daartoe geroepen, de zaak overnemen. Ieder voelt, dat dit niet alleen de Kamer leden, maar heel de partij raakt. Want dan volgt Kamer-ontbinding. En dan is vanzelf de partij wel genood zaakt te gaan op den weg, dien de Kamer fractie heeft aangewezen, ook al zou zij zelf misschien meenen, dat het juiste oogen blik, om in vereeniging met anderen den aanval op het regeerkasteel te ondernemen, niet was aangebroken. Zoo ziet men dus, hoe noodig het is, dat er voeling zij. Elk zijn recht, dat spreekt

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1