Land- en Tuinbouw. Buitenland, Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Visscherij. Rechtzaken. Verkoopingen. Gemengd Nieuws. gemaakt om het christelijk Kabinet te be- strijden. In Buitenzorg zetelde de Gouver neur Generaal, 't Was vreeselijk! Indië op gescheept met een christenstaatsman die zich den naam en zaak des Heeren niet schaamde! Het ging te ver. Want, zoo stelde men het voor, de ker stening van Indie werd bijna geweldadig gedreven. Nu weten wij wel dat zoo iets een besliste onwaarheid is. Men wordt niet gedwongen christen te worden. Het chris tendom te omhelzen is een zaak van over tuiging. Het dwiDgt ze om in te gaan, is nimmer een zaak van geweld. De Heere zendt zijne knechten uit om te getuigen, God zal zorgen dat zijn woord niet ledig wederkeert. Zulke zaken kunt ge zeer ge makkelijk bespreken met heu die den Bijbel kennen en verstaan. Maar met hen die den Bijbel niet kennen, gaat het o zoo moeielijk, om het duidelijk te maken. De natuurlijke mensch kent slechts na tuurlijke wapenen. In ons land heeft het liberalisme alles gedaan om hot volk te ontkerstend. De wapenen van geweld wer den niet miskend, maar met de arm van de overheid trachte men het doel te berei ken. Gedachtig aan het spreekwoord»Zoo de waard is, zoo vertrouwd hij zijn gasten denken de liberalen onwillekeurig dat wij ook alzoo handelen. Onnoozelen kunt ge gemakkelijk knollen voor citroenen verkoo- pen. Welnu zoo hadden de liberalen in Indie met deze onnoozelheidskoorts bevangen van de Chineezen geld ontvangen om Indie van den ondergang te redden. Maar wees als opvolger van Idenburg den heer dr. Van Deventer aan. De tegenwoordige Min. Pleyte heeft het liberale liedje ook gezongen. Voor zoover ik hoor, was hij een van de felste bestrijders van het christelijk Kabinet. Natuurlijk wacht ik niet anders, als dat de heer Idenburg een vingerwijzing zou worden gegeven om spoedig terug te kee- ren. Vanjalles kwam niets. Idenburg de gou verneur generaal bleef in Indie om de kie zers in hun blindheid nog een doek voor de oogen te binden, strooide men het praatje rond, dat hij van koers was veranderd nu Min. Pleyte voor koloniën in het Kabinet zat. Er was hem een soort vingerwijzing gegeven. Wat blijkt echter? Dat er letterlijk geen woord van waar is. Geen wonder dat de heer Van Veen op deze zaak eens goed de vinger lei. Nu de Min. in de schriftelijke stukken gewezen had op het feit dat er geen bij zondere telegrammen waren gewisseld, en de >bezem-in-de-mast* politiek dezen zomer gevoerd was, nu had de spreker behoefte te weten, wie het beginsel prijs gaf n.l. de Minister of de Gouverneur Generaal. Eer is teer, zoo sprak hij, ook voor een man van Rechts. Links moge blind zijn, maar een feit is dat de heer Idenburg in zijn optre den de lijn volgt van Van Heutz Fock. In die lijn bewoog zich de gewezen Minister de Waal Malefijt en thans komt Minister Pleyte zakelijk hetzelfde spoor bewandelen. Twee dingen zijn thans mogelijk, zoo liet genoemde spreker gevoelen, of de Cam pagne der linkerzijde voor de verkiezingen was waar en dan zit er nu achter de groene tafel een man, die zich aan hoogst ernstig, landsgevaarlijk plichtverzuim schuldig maakt óf en dat is meer waarschijnlijk de campagne was onwaar, maar dan blijkt het beginsel van links te zijn een beginsel van bewuste en onbewuste volksverleugening. Het laatste zal ik niet tegenspreken. Want wat blijkt? Dat de minister zelf zegt dat hij de zending niet vijandig gezind is. Alleen moesten wij ons wachten voor be voorrechting van een bepaalde kerk. Als dat alles is, wel dan had er geen veran dering van Kabinet behoeven te komen. Ik ben werkelijk dankbaar voor het correcte woord van den heer Van Veen. Ook Dr. Scheurer heeft eenige loodjes in de weeg- geworpen. Hij wees op de zegenrijke wer king van het zendingsonderwijs. Weet ge wat mij ook zeer veel belang inboezemde Dat mede de heer Bogaard wees op het drijven van de fanatieke anticlericale onder wijze! s in Indie. Zij waren het die het water troebel maakten. De Indiër wil men van die zijde het neutrale onderwijs opdringen. En uat heet dan verdraagzaam't Eerst werd echter geconstateerd dat als er twee scholen naast elkaar werden gebouwd »de eene neutraal en de andere beslist Christe lijk*, de heiden die de neutrale school leeg liet staan, en de christelijke school bezocht. Da heiden hoe ver van God afgeweken,ja, van den levenden God niet kennende is diep overtuigd dat een opvoeding zonder godsdienst geen opvoeding kan zijn. De heiden is nog zoo dom niet, vindt ge niet Zij kunnen de ossendorpers nog wel een lesje geven. De liberalen mogen uit dit verschijnsel wel iets leeren. Niet alleen met het oog op Indie maar ook met het oog op eigen vaderland. Nu komt men thans aan dragen, met het idee om op de zendingscholen het godsdienstonderwijs facultatief te stel len, op zich zeiven zou er, lettende op het bovengenoemde, geen bezwaar zijn. Maar toch wil het mij voorkomen dat het een zeer gevaarlijk iets is. Ik bezie het thans niet van uit het christelijk, maar uit een zg. algemeen standpunt. De heiden en Mohamedaan heeft weinig éerbeid en achting voor het onderwijs waarin het godsdienstige als geheel bijkomstig wordt beschouwd. Moet daaruit niet volgen dat men noch de neutrale noch de zendingscho len zal waardeeren, zoodat de ontwikkeling wordt tegengehouden? Indie vraagt onze belangstelling uit hetgeen mij duidelijk ge worden is, blijkt dat de zendingsactie ster ker ontwikkeld moet worden. De velden zijn wit om te oogsten. Voor het liberalisme mogen wij niet zwijgen. Onze gebeden voor de toebrenging der heidenen moeten vermenigvuldigen en van zelf oók onze gaven in goud en zilver. Amsterdam III de burcht van Troelstra is ingenomen. De roode veste is uit de han den van de S. D. A. P. Dat is een antwoord op de snoevende taal van den leider mr. Troelstra in dezen zomer geuit. Het smaakt de rooien alles behalve lekker. Zouden de kiezers eindelijk leeren inzien, dat geen heil Van deze zijde is te wachten? Ik vermoed het. 't Ging anders een vreem de koers uit. Thans kunnen zij treuren, en ik hoop^dat ze nimmer weder zullen lachen. Als onze mannen nu maar begrijpen, dat met een liberaal het halve werk maar ge daan is. Het veroveren van dit district zal onwillekeurig de onzen in geheel het land een spoorslag zijn om de hand aan de ploeg te slaan. Ontvang mijne vriendelijke groet t. t. MARNIX. Waarschuwing tegen Norge- Halpcter. In de laatste jaren was een nieuwe stik stofmeststof op de markt gekomende Norge-salpeter, welker werking niet minder snel en goed bleek te zijn dan die van Chilisalpeter. Toch kon zij geen ingang vinden bij land- en tuinbouwer, omdat zij zeer vochtaantrekkend is en daarom ook in houten vaten is verpakt en steeds met zorg bewaard moet worden. Den laatsten tijd echter rezeu er nog andere klachten, van ernstiger aard, waar uit is gebleken, dat N.-S. gevaar kan op leveren voor de gezondheid en het leven der personen, die er mee omgaan. Zoo schrijft »De Veldbode* van 23 Aug. j 1. o.m.: Verleden week werd een jong werkman wonende te Waddinxveen, bij het uitstrooi en van Norge-salpeter in hevige mate on passelijk; hij leed aan hoofdpijn en had last van brakingen. Hij werd bijna bewus teloos en moest naar huis vervoerd wor den. Zijn toestand verergerde steeds, waarbij hevige hoofdpijn hem onduidelijk deed lijden. De patiënt is nu eenige dagen geleden ge storven.* Een ander geval vermeldt het orgaan van de »Landbouw-Onderlinge*, dat in het Septembernummer mededeelt: >Het is, meenen wij, vrij algemeen be kend, dat Norge-salpeter, wanneer het wat vochtig is, met groote voorzichtigheid moet worden gebruikt. Het volgende zal aan- toonen, dat deze meststof onder bepaalde omstandigheden zelfs zeer gevaarlijk voor den arbeider kan zijn. Een dezer dagen werd ons mededeeling gedaan, dat in een ziekenhuis was opgenomen een patient, wiens beide beenen verbrand waren bij het strooien van Norge-salpeter. De patient vertelde den dokter, dat verschillende zij ner kennissen eveneens ernstige brand wonden hadden bekomen bij het gebruik van meerbedoelde meststof Het volgende werd nog bericht door dr. D. J. Griffens, arts te Luttel aan de De- demsvaart aan den heer H. Löhnis, van de firma Krol en Go. te Zwolle: »Naar aanleiding van uw schrijven d.d. 10 Aug. waarin U mij-verzoekt om inlich tingen, betreffende door mij waargenomen ongevallen als gevolg van 't zaaien van Norge-salpeter kan ik het volgende melden: Bedoelde patient had circa den geheel en dag N. S. gezaaid, op de gebruikelijke wijze; 't regende dien dag veel. Het eenige wat hij bemerkt had, was een jeuken en prik kelen van de beenen, en dat nog pas tegen 't einde van zijn werk. Thuis gekomen werd hij onwel, en werd ik daarop ont boden. Ik vond een paar gruwelijk ver brandde beenen in verschillende graad (lste, 2de en 3de graads verbranding); vooral ter hoogte van de knieholten waren de huid en, naar later bleek, ook de diepere lagen totaal doorgebrand. Zwarte brand- korsten van meer dan handgrootte waren zichtbaar. Verder waren beide beenen over hun geheele lengte bezaaid met grootere en kleinere brandwonden. Na afstooting van de doode weefselmassa ging de gene zing langzaam voort; ook op die plekken, waar de verbranding zich bepaald had tot de oppervlakte, kwamen na afstooting van de eerste schilferende korsten zich vormen, nog weken daarna. De huid over de ge heele lengte der beide beenen had blijk baar geleden, ook daar waar oppervlakkig geen afwijkingen zichtbaar waren. Mijns inziens was hier de verbranding een ge volg van de vorming van salpeterzuur (H NO,) uit het kalksalpeter (Ca (No3)1 door de toetreding van 't vocht (H, 0). Of hier 't kalksalpeter of 't basisch kalksalpeter (Ca NO, OH) is gebruikt, is mij niet be kend. Meedere lichtere gevallen zijn door mij waargenomen. Het zweeten is al vol doende om brandwonden te veroorzaken, zooals typis bleek bij een arbeider, die juist in de holte van den elleboog van den arm, waarmee hij gezaaid had, een brandwond had opgeloopen. Omtrent den man, die aan de gevolgen zou zijn overleden, kan ik U niets met zekerheid berichten, daar 't een patient was van dr. van Maanen uit Gramsbergen. Naar wat ik omtrent dien patient heb gehoord, is de man vermoedelijk overleden aan tetanus klem, Red. V.), een gevolg dan waarschijn lijk daarvan, dat hij met nog niet genezen wonden zijn landarbeid weer heeft hervat en geïnfecteerd is door den tetanusbacil, dus niet als direct gevolg van de werking van de Norge salpeter. De schrik voor 't »vaatjesgoed« zit er hier bij de boeren duch tig in! wat begrijpelijk is.« Onze boeren (en tuinbezitters) moeten zich dus wijselijk van het gebruik dezer gevaarlijke meststof onthouden, men kan het gelukkig buiten haar stellen. C. B. ENGELAND. Larkin in vrijheid gesteld De Engelsche regeering heeft spoedig toegegeven aan den drang van haar part lo pers en van heel de arbeidersbeweging. Op haar last werd, James Larkin, de be kende en tot held verheven leider der Ierscbe transportarbeiders te Dublin, uit de Montjoy-gevangenis ontslagen. Van zijn zeven maanden gevangenisstraf heeft hij slechts 17 dagen uitgezeten. De regeering schonk hem die begenadiging uit ovér- weging/ dat de jury te Dublin hem vrij sprak vau de beide zwaarste aanklachten, w. o. die van aansporing tot oproer, ter wijl zij hem alleen schuldig vond aan //op- roerigen laster?/. De straf, hem deswege opgelegd, werd blijkbaar te zwaar geoor deeld. FRANKRIJK. Uit den Franschen ministerraad. Gedurende de op het Elysee gehouden ministerraad zette de minister van Finan ciën het wetsontwerp uiteen, waarbij de regeeriug gemachtigd wordt een staatslee- ning ten bedrage van 1300 millioen francs tegen een rente van 3°/0 uit te geven. In de maand Februari van elk jaar zal een som van 75 millioen francs ter be schikking gtsteld worden ten einde de rente-betaling en jaarlijksche aflossingsom gelijk te maken. Deze 75 millioen frans zullen verkregen worden door een succes sie-belasting op kapitaal. DUITSCI1LAND. Anti-godsdienstge agitatie. De agitatie tegen de Staatskerk in Duitschland, neemt te Berlija steeds groo tere afmetingen aan en is thans volledig georganiseerd. Te Berlijn zelf zijn 20 en in de voorsteden 28 bureaux opgericht, om personen, die uit de Staatskerk willen tre den, daarbij behulpzaam te zijn. Eiken dag worden openbare vergaderingen gehouden, waar de redenaars er bij het volk op aan dringen, zich in massa van de Staatskerk af te scheiden. BALKANSTATEN. De vrede tusschen Griekenland en Turkije geteekend. Op 14 Nov. is te Athene de vrede tus schen Griekenland en Turkije geteekend. Het Grieksche leger. (Reuter). De minister van Oorlog heeft bevel gegeven tot demobilisatie van 9 lichtingen van reservisten. De Albaneesche kwestie. De Berlijnsche correspondent van het //Journal des Debats// verneemt, dat de prins von Wied de volgende voorwaar den heeft gesteld, waarop hij bereid is, de candidatuur voor den troon van Albanië te aanvaarden. Ie. Zijn candidatuur moet door alle groote mogendheden worden erkend. 2e. Hij verlangt de noodige waarborgen, dat hij door geheel Albanië zal wordeu erkend. 3e. Een Ipeuing van 75 millioen francs moet gewaarborgd worden. 4e. Zijn civiele lijst moet 200.000 francs bedragen. 5e. Hij wenscht een liberaal bestuur in te voereu, doch neemt niet de verplich ting op zich, het parlementair systeem in zijn geheel te erkennen en te steunen. SPANJE. De staking in het Rio Tinto-gebied. Volgens particuliere telegrammen zou de staking in het Rio Tinto-gebied ge bied geëindigd zijn. AMERIKA. Mexico en de Vereenigde Staten. De vereenigde steun der mogendheden en de mogelijkheid, dat Huerta ontslag zal nemen hadden tengevolge, dat men den foestand met meer vertrouwen be oordeelt. Men meent, dat Huerta spoe dig verwijderd zal zijn. De sneeuwstorm in de Vereenigde Staten Hoewel de hevige storm in de Vereenigde Staten bedaard is, is de toestand, waarin het land thans^verkeert, nog zeer ernstig te noemen. In het meeren district alleen zijn 150 menschenlevens verloren gegaan, terwijl aan de kust nog een groot aantal personen omgekomen zijn. Woensdagoch. tend is het opgehouden met sneeuwen. De stad Cleveland ligt onder een laag sueeuw, die op sommige plaatsen een dikte van zes voet heeft. Het verkeer wordt daardoor zeer belemmerd. Wel hebben eenige treinen met een grooten voorraad melk de stad bereikt, maar steenkool ont breekt, zoodat verschillende fabrieken stop gezet zijn. De //Daily Telegraph/? heeft berichten uit New-York ontvangen, waarin gemeld wordt, dat een groot aantal zeelieden ver dronken, terwijl twee groote stoomschepen, die het verkeer op het Huron-meer onder houden, gezonken zijn. De bemanning is omgekomen. Het strand der groote meeren ligt bezaait met wrakstukken en goederen Ook is een aantal lijken aangespoeld. In sommige plaatsen aan de kust der meren vreest men voor een typhus epidemie. Som mige steden zijn geheel van de buiten wereld geïsoleerd wegens de veroorzaakte schade aan telegraafdraden en spoorlijnen Wegens de hoogte der sneeuw is men zelfs niet in staat, de dooden te begraven» Aardbeving in Peru. In het departement Apurimac werd een aardschok gevoeld. Tien plaatsen werden verwoest en vijf-en-twintig personen ge dood. 1500 gezinnen zijn dakloos gewor den, De schokken duren voort. Een hevige stortregen ontlaste zich boven de geteis terde streek. Invordering 's Ryks Directe Belastingen. De BURGEMEESTER der gemeente Som- melsdijk maakt bekend, dat het kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het belastingjaar 1913/1914, invorderbaar verklaard op den 13 November 1913, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorko mende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sommelsdijk, den 15 November 1913. De Burgemeester, BOUMAN. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kniineii veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der ge meente Sommelsdijk brengen ter openbare kennis, dat het verzoek yan L J. Buth, landbouwer, wonende alhier, dd. 16 October 1913, om op het perceel kadastraal bekend in sectie B, r.o. 1767 eene inrichting tot het bewerken van landbouwproducten (hoofd zakelijk granen), te drijven door eenpetro- leum-motor (5 pkte mogen oprichten door hen is toegestaan. Sommelsdijk den 14 November 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. Middelharnis. Door de politie is tegen 2 personen uit deze gemeente proces ver baal opgemaakt wegens dronkenschap. Maandag viel de schipper Buskop in het ruim van zijn schip, met 't gevolg, dat hij verschillende ledematen ernstig bezeerde. Geneeskundige hulp was voor hem nood zakelijk. Van R. v. d. Valk viel Zaterdag een kind in de kaai. Ge'ukkig was hulp aan wezig en had men 't kin 1 weldra op den kant. Stad aan 't Haringvliet. C. alhier zou Maandag met zijn vinger een kaars uit een lantaarn steken. Doch niet alleen de kaars bleef in de lantaarn maar ook zijn vinger. Onmiddellijk moest de smid worden geroepen, om de lantaarn open te breken, waarna vinger en kaars te voorschijn kwamen. Het huis plaatselijk gewaarmerkt B i en bewoond door T. v. d. V. is voorzien van het kenmerk dat aldaar de besmette lijke ziekte roodvonk voorkomt. Dezer dagen stierf in deze gemeente één onzer oudste inwoners in den ouder dom van ruim 8 z jareD. De grijsaard had ingevolge art. 369 der Invaliditeitswet op 9 Dec, aanspraak op pensioen. De bietencampagne zal ook weldra in deze gemeente tot het verledene behoo- ren nog enkele vrachten worden gewacht, doch deze zullen deze week wel op de kaai worden gebracht, waar nu nog stapels bie ten, huizen hoog liggen. Zoolang deze laatste bieten niet gescheept worden, zal de officieele straa'sohuung niet plaats hebben. Was deze gemeenie naar verhouding de gemeente met de meeste gasaansluitin- gen, thans is men weder druk bezig met nieuwe aansluitingen. Nog slechts enkele menschen zijn er hier, die geen aansluiting verlangen, doch die naar wij gelooven ook nog mettertijd van zienswijze zullen veran deren. De heer A. Wagner alhier slaagde gister voor akte M. O. Staatsinrichting. De Gemeente bibliotheek zal voor taan weder geopend zijn. Voor ingezetene zijn des Zaterdagsavonds de boeken kos teloos verkrijgbaar in de O. L. school. Het is te hopen dat een ieder, van de zoo ruimstreeks aanwezige lectuur gebruik maken, Mrsschien zullen dan ook de hoe ken der straten 's avonds niet zoo druk bezet zijn. Den Bommel. Door P. S. en C. W. is procesverbaal opgemaakt tegen C. te O. wegens overtreding van art. 20 van het motor en rijwiel reglement. De besmettelijke ziekte (Diptherithis) in het huiswijk A No. 53. 's door de ge meente geneesheer als geweken verklaard. Naar men verneemt zal ei a.s. Woens dagavond, ten huize van de Wed. C. Lok ker 'bioscoopvoorstelling gegeven worden, door den Heer Huygens van Bergen op Zoom. J. v. G. ingezetene dezer gemeente is j.l. Zaterdag naar het krankzinnigen ge sticht Bloemendaalte Loosduinen over gebracht. Ooltgensplaat. B. en W. maken be kend met ingang van heden eene nieuwe verordening in werking treed, voor het ophalen van vuil, asch, beer en verdere afval, bij niet naleving van deze verordening zullen overtreding streng gestraft worder. (Zie uitvoerige beschrijving aanplakbord.) Nieuwe Tonge. De algemeene leden vergadering van het Groene Kruis alhier is bepaald op Woensdag 19 'dezer des avonds te half zeven in de openbare school. De straatverlichting met de gaslantaarns laat hier menigmaal nog al wat te wenschen over, vooral diegene die door hangend licht zijn vervangen, waar lichtvaardig de dag vlam van uitwaaid, zoodat er nog al enkele avonden voorvallen dat ze niet branden, Herbingen. Onze dorpsgenoot den Heer A. Munters Jnr. is door daartoe bevoeg de zijde tijdelijk belast met de uitvoering van het secretariaat der Gemeente Melis sant. De bietendrager Jb. Melissant van hier, welke met het ook meermalen voor komende bietenraapen zich ongemerkt had geslooten of gekrabd, kreeg deze week een zoodanig gezwel aan zijn arm, zoodat ge neeskundige hulp ingeroepen werd en bloed vergiftiging geconstateerd. Met medewerking van H.H. Kerk voogden is door Ds. Addink bekend ge maakt de Christelijke Bibliotheek Zaterdag avond van 7 l/2 tot 8 1/2 uur wederom zal zijn geopend en ieder lezer zich alsdan dient aan te schaffen een catalogus a 5 cent, ten einde van de boeken a 2 cent per week en per dee' gebru:k te kunnen ma ken. Ouddor|». Bij deu landbouwer J. V. ontstond Vrijdag nacht een begin van brand. Door de ontwikkelde rook en vallende voor wei pen van boven de schoorsteen werden de bewoners nog tijd g gewekt en konden daardoor den brand in zijn woede stuiten. Ook hier heerscht die sterfte onder bggen en varken/, waarvan elders reeds gemeld werd. GOEDEREEDE. De hoogste besomming van de Noordzee- vissehers dtr vorige week werd gemaakt door C. Lokker Jzn. en dit bedroeg f 170 aan versche visch. De vergiftigingszaak te Abbenbroek. Deze zaak dient sedert een paar weken voor de Kechtbank te Amsterdam. We meldden daar omtrent tot heden niets, omdat de behandeling voor ons blad te veel ruimte vraagt. We willen echter onze lezers niet onthouden, de eisch tegen beklaagde jl. Vrijdag uitgesproken. Te 10 uur Vrijdagmorgen kwam, onder enorme belangstelling, de procureur-generaal Mr. Josse- lin de Jong, aan het woord en sprak onafgebro ken tot half een. In een klemmend betoog zette hij uiteen, dat Spoon en niemand anders de dader was. Hij wees op de reeks nieuwe bewijzen die zich in deze zitting hadden opgedaan, Een roerend oogenblik viel voor aan het slot van het requisitoir. Vóór de proc. gen. de straf eischte, sprak hij, onder doodsche stilte, den beklaagde aldus toe „Spoon, ge kuut Westerveld het leven niet teruggeven. Maar ge kunt vóór ge uit de recht zaal gaat nog één goede daad begaan. Geef vrouw Westerveld haar eer terug en erken dat alles wat ge van haar hebt meegedeeld niets anders dan laster is". Onder hevige spanning antwoordde de beklaag de, dat hij bleet Bij wat hij heeft gezegd. „Welnu zoo vervolgde de proc.-gen.dan wil ik aan vrouw Westerveld haar eer terug geven en de besliste verklaring afleggen, dat van alles wat gij omtrent haar hebt meegedeeld, noch door mij noch zeker door één der leden van het Hof ook maar het minste wordt geloofd. Ze is een eerbare vrouw, die met opgeheven hoofd deze rechtzaal mag verlaten";: „En gij, aardsche rechters aldus wendde hij zich tot de leden van het Hof gij kunt dezen man, voor wien niets verzachtends pleit, die anderen bezoedelt, geen andere straf opleggen dan levenslange gevangenisstraf. Op Woensdag 19 November 1913 des namiddags 3 uur in het Logement Geluk te Oude Tonge. inzet van het woonhuis met landbouwschuur en mestputerf bene vens een huis, bestaande uit drie wonin gen, alles aan elkander gelegen aan den Molendijk te Oude Tonge. In 3 perceelen. Ten verzoeke van den Heer Lt. Soldaat te Stad aan 't Haringvliet. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 20 November 1913 des avonds 7 uur in het Hotel Meijer te Middelharnis bij afslag van een woon- en winkelhuis aan den Hing te Middelharnis voor de Erven van de wed. P. Trommel te Middeiharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 26 November 1913 des namiddags 3 uur in het logement Geluk te Oude Tonge Afslag van het woonhuis met landbouw schuur en mestputerf, benevens een huis, bestaande uit drie woningen, alles aan elkander gelegen aan den Molendijk te Oude Tonge. In 3 perceelen en combina tiën Ten verzoeke van den Heer Lt. Sol daat te Stad aan 't Haringvliet. Notafcij VAN BUUREN. Vergiftige visch. Tal van personen in den omtrek van Go- rinchem werden in de laatste dagen onge steld na het eten van visch er moest voor hen geneeskundige hulp ingeroepen worden. De gebruikte visch heeft kiemen van ver giftiging, tengevolge van waterverontreini ging door fabrieken. De visschen worden in dat besmet water bedwelmd, komen aan de oppervlakte en worden zoo gemakkelijk bemachtigd. De meeste visschen sterven. Van persoonlijke sterfgevallen heeft men gelukkig nog niet vernemen. Op heeterdaad betrapt, ™A1 geruimen tijd werden er telkens goe deren vermist uit treinen van de Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij, die het baanvak AmsterdamUtrecht berijden, 't Geschiedde onder zulke omstandigheden, dat wel aan diefstal gedacht moest worden, en dezer dagen is de dader ontdekt, 't Was" een hoofd conducteur, v. d. S. geheeten, woonachtig te Utrecht. Het „U. D." verhaalt hoe de ontdekking op heeterdaad geschied is. 't Had de aandacht getrokken dat het feit geregeld voorviel, wanneer een bepaal de hoofdconducteur den trein leidde, zon der dat echter bewijzen konden worden ge leverd van zijn schuld. Hij genoot tot dus ver het volste vertrouwen, terwijl hij een flink salaris verdiende (f26 wekelijks). Toch moest op hem wel verdenking vallen, tot ten slotte de Amsterdamsche recherche aan de onzekerheid een einde heeft gemaakt. Vrijdagavond had len zich eenige recher cheurs op handige wijze in den goederen wagen van den trein, die uit Amsterdam naar Utrecht vertrok, laten insluiten, zon der dat de hoofdconducteur ook maar de

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2