W oensdag 19 N o vember 1913. 28,le Jaargang N\ 1921. voor de %iiidliollniid*<*lic en Zeeuwsche Eilanden. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN. Ia en buiten de Kamer. v. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland b|j vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITÖSVEB SOMMELSD1JK. Advertentiën 10 cent per regel en */i maal, Reclames 20 per regel. Boekaankondiging i Cent per regel en maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nnr. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Gemeente program De Haagsche atdeeling van Patri monium» toonde wat activiteit ver mag. Gemeentelijk meeleven in de zaken, die onze stad aangaan werd in onze kringen meestal schaars ge vonden. Dit mocht zoo niet blijven. Ook hier moest de vaste lijn getrokken worden, opdat men ten opzichte van richting en stuur in de gemeentelijke politiek in 't onzekere bleef verkeeren. Na veel wikken en wegen stelde de Haagsche atdeeling van nPatrimo- nium« daarom een program op, dat een kostelijke leiddraad biedt bij de beoordeeling der zaken, die in de ge meentelijke huishouding ter sprake komen. »Patrimoniura« volgde echter den organisatorischen weg en onderwierp dit program aan 't oordeel der poli tieke corporatie, zoodat sociale en politieke vereenigingen het nu samen voor haar rekening nemen. We nemen dit program uit de Nieuwe Haagsche Courant overwel licht is er voor Flakkee ook ietsgoedsin. Gemeente-program, Artikel 1. Zondagsrust. De gemeentelijke overheid bevordere met alle haar ten dienste staande middelen de Zondagsrust en were op publiek terrein al, wat de heiliging van den Zondag belemmert. Artikel 2] Openbare eerbaarheid. De gemeentelijke overheid neme, in verband ook met de Rijkswetgeving, alle zoodanige maatregelen als strek ken kunnen tot verheffing van de openbare eerbaarheid. Zij zoeke daar toe o.m. contact met vereenigingen, die hetzelfde doel beoogen en steune zoo noodig die corporaties. Er zij een nauwlettend toezicht op den aard der opvoeringen in schouw burgen en andere inrichtingen van publiek vermaak. De Gemeente onthoude zich van exploitatieofsubsidieering van schouw burgen of andere instellingen van openbaar vermaak en van inrichtin gen met vergunning. De gemeentelijke overheid zorge voor het treffen van maatregelen tegen de z g. schandaal-corportage. Artikel 3. De gemeentelijke overheid werke krachtig mede tot bestrijding van de drankzonde. Zij make daartoe gebruik van de bij de Drankwet aan de Ge meentebesturen verleende bevoegdhe den. Voorts roepe zij plaatselijke Drank wet-commissies in het leven en sub- sidieere vereenigingen tot bestrijding van drankmisbruik, enz. Artikel 4. Volksontwikkeling. Het oprichten en onderhouden van leeszalen die de volksontwikkeling be vorderen, worde door de Gemeente onder nader vast te stellen voorwaar den financieel gesteund. Als eisch worde gesteld, dat onzedelijke of staats-gevaarlijke geschriften geweerd worden. Het verleenen van subsidies aan vereenigingen, die de volksontwikke ling bevorderen, of hetalgemeen belang deelen, geschiede op zoodanige voor waarden en in zulk een vorm, dat daar door het particulier initiatief geprik keld worde. Geen subsidie uit de gemeentekas worde verstrekt voor publieke ver makelijkheden, die geen algemeen na tionaal karakter dragen, noch aan lichamen, die voor hun wedstrijden enz, beslag leggen op den Zondag of daardoor de rust op Zondag verstoren. Artikel 5. O n d e r w ij s. De gemeentelijke overheid onthoude zich van alle maatregelen, welke de ontwikkeling van het vrije onderwijs zouden kunnen belemmeren en stichte en beheere zelve niet dan bij volstrekte overmijdelijkheid scholen van onder scheiden aard. Waar de Gemeente onverplicht het voorbereidend (bewaarschool) onder wijs ter hand heeft genomen, daar steune zij onder billijke voorwaarden voldoende het particulier .initiatief op dat gebied. Voorts steune de gemeente desge vraagd het ambachtsvak- en han delsonderwijs en het onderwijs aan doofstommen, zwakzinnigen enz., on der voorwaarde, dat ook aan on- en minvermogenden gelegenheid gegeven worde om van dit onderwijs gebruik te maken. Indien en voorzoover het particulier initiatief te kort schiet, richte de gemeente zelf zoodanige inrichtingen op. Als algemeenen regel trachtte de Gemeente het beginsel toe te passen, dat voorzoover de Wet het toelaat, de kostende prijs van het onderwijs per leerling als schoolgeld worde in rekening gebracht aan hen, die niet als on- of minvermogend, geheel of gedeeltelijk van de betaling moeten worden vrijgesteld. De bemoeiingen inzake de overheids- school blijven buiten de sfeer der ker kelijke en particuliere liefdadigheid, zoodat de Gemeente zich onthoude den leerlingen, als zoodanig, school- voeding, baden, kleeding, enz. te ver strekken. Zoo mogelijk worde bevorderd de stichting van beurzen voor leerlingen van bijzonder Middelbaar en Gymna siaal Onderwijs. De schoolcommissie door den Ge meenteraad te benoemen, worden on partijdig samengesteld bij de samen stelling worde tevens rekening gehou den met ,de sociale groepen der be volking. Artikel 6. Financiën en Belastingen. De financien der gemeente zullen zuinig beheerd worden. Zonder te schromen noodige uitga ven te doen, moet in het algemeen echter overdrijving worden gemeden, zoodat geen onnoodige druk op de ingezetenen gelegd wordt. Bij het stichten van openbare ge bouwen worde gepaste zuinigheid be tracht. De gemeentelijke belasting worde in dier voege geheven, dat onder scheid worde gemaakt tusschen in komsten uit vermogen en die uit an deren hoofde verkregen. De belastingen worden geheven naar den maatstaf eener billijke pro gressie, opdat geen der klassen on rechtvaardig worde belast. Ook de kinderaftrek worde meer afdoende in de verordening geregeld. Artikel 7. Grond- en Woningpolitiek. De gemeente zie zooveel mogelijk tijdig in haar bezit te krijgen, die gronden, welke voor uitbreiding van beteekenis zijn en binnen afzienbaren tijd in exploitatie kunnen genomen worden. Slechts bij hooge uitzonde ring worden gronden gelegen aan ha vens en verkeerswegen te water, ver kocht. De gemeentegrond worde on der bepaalde voorzorgen niet te duur verkocht,wanneer het belang der volks huisvesting er mede gemoeid is. Aan bouwvereenigingen, welke vol doen aan de voorwaarden van art. 30 der Woningwet, verstrekke de Ge meente subsidie, zoo noodig tot het volle bedrag der benoodigde bouwsom. Het doen ontruimen van onbewoon baar verklaarde woningen geschiede met zoodanig beleid, dat rekening worde gehouden met de woongelegen heid die er voor bewoners van zoo danige woningen is. Bij gebleken gebrek aan woonge- legenheden worde, indien het parti culier initiatief ontbreekt, overgegaan tot het bouwen van woningen van gemeen! ewege. Bij de uitbreiding der stad worde met de eischen van de volksgezondheid steeds rekening gehouden. Artikel 8. Benoemingen. De gemeentelijke overheid betrachte bij benoemingen strikte rechtvaardig heid. Als regel mogen gehuwde vrouwe lijke ambtenaren niet in gemeente dienst worden toegelaten of gehouden. Artikel 9. Sociale Aangelegenheden. De gemeentelijke overheid handele in het algemeen zóó dat zij als werk geefster in elk opzicht ten voorbeeld kan gesteld worden aan particuliere ondernemers. Het gemeente-personeel, De rechtspositie van alle personen in gemeentedienst ambtenaren, be ambten en werklieden worde nauw keurig geregeld, door vaststelling van een reglement bevattende bepalingen omtrent aanstelling, ontslag, arbeidsduur, bezoldiging en verhooging, overwerk, jaarlijksch verlof met behoud van loon, Zondags- en nachtarbeid, verlof bij ziekte, de instelling van een scheids gerecht en dergelijke. Pensioenregeling. De gemeente stelle tevens een ver ordening vast tot pensionneering na volbrachten dienst of bij invaliditeit van personen in haar vasten dienst en van hun weduwen en weezen. De organisaties van de betrokke nen worden omtrent deze regelingen gehoord. Concessie-voorwaarden en bestekbepalingen. Bij te verleenen concessies en bij aanbestedingen worden in de voor waarden en in de bestekken bepa lingen opgenomen omtrent minimum loon en maximum-arbeidsduur (waar bij afwijking kan worden toegestaan voor zeker percentage minderwaar dige arbeidskrachten), voldoende Zon dagsrust, rechtszekerheid, uitkeering van loon bij ziekte, enz. Tevens worden opgenomen de artikelen 1638 c en d der wet op het Arbeidscontract, benevens de bepaling dat de werklieden in het bezit moeten zijn van een schriftelijk arbeidscon tract, waarin genoemde artikelen niet zijn uitgeschakeld. Bij het bepalen van loon en arbeids duur houde het Gemeentebestuur rekening met eventueele overeenkom sten ter plaatse tusschen de patroons en de vakorganisaties gesloten. Bij het ontstaan van geschillen tusschen Gemeentebestuur en aan nemers over geleverde grondstoffen, de uitlegging der bestedingsvoor waarden, enz. onderwerpen de par tijen zich aan een scheidsrechterlijke uitspraak. Verzekering tegen Werkloosheid. De Gemeente bevordere de verze kering tegen onvrijwillige werkloos heid door een bijslag te geven aan die arbeidersvereenigingen ol vakbon den, die de koninklijke goedkeuring op hare statuten verkregen hebbende een afzonderlijk fonds hebben gesticht om hun leden te verzekeren tegen zoodanige werkloosheid. Ook bestrijde de Gemeente de werk loosheid zelve o. a. door de oprich ting en in standhouding van een Ge meentelijke arbeidsbeurs en het zoo veel mogelijk laten uitvoeren van werken in seizoenslapte. Winkelsluiting. De Gemeente stelle een sluitings uur vast voor winkels en magazijnen, na ingewonnen advies van de orga nisaties van belanghebbenden. Ook ten aanzien van de sluiting op den wekelijkschen rustdag treffe zij, ter bevordering van de Zondagsrust, een regeling. Gemeentebedrijven. De Gemeente exploiteere zelf alle ondernemingen en inrichtingen van algemeen nut, die het karakter van monopolie bezitten. Het maken van winst sta daarbij niet op den voorgrond. De arbeid op Zondag bij gemeente bedrijven en openbare diensten, wor de zooveel beperkt als maar eenigs- zins met den aard en de inrichting daarvan toelaatbaar is. Waar Zon- dagsarbeid onvermijdelijk is, worde zoodanige regeling getroffen, dat de betrokken personen althans om de 14 dagen een vrijen Zondag hebben. Uitvoering van Werken. Werken ten dienste der Gemeente worden uitgevoerd in eigen beheer, slechts voor zoover het gemeentebe lang zulks wenschelijk maakt. De Gemeente bevordere de plaat selijke en nationale industrie door leveranties te haren behoeve zooveel mogelijk op te dragen aan de plaat selijke en Nederlandsche industrie. Bestrijding van den woeker. De gemeente stelle in en onderhoude een Gemeentelijke Bank van Leening, tot bestrijding van den woeker der particuliere pandjeshuizen. Ook worde een verordening vastgesteld tot be strijding van dien woeker. Armenzorg. De gemeentelijke overheid late op dit gebied den voorrang aan het par ticulier initiatief en grijpe eerst als dit faalt zelve in. De voorziening in den nood voldoe aan in billijkheid te stellen eischen. Artikel 10. Hygiëne. De gemeente bevordere den alge meenen gezondsheidstoestand, voor zoover hierin niet wordt voorzien door het Rijk of door de Gemeente als medewerkster bij het uitvoeren van wetten en Kon. besluiten, als volgt: A: als stedelijke regeermacht: door het uitvaardigen van verorde ningen krachtens Art. 135 der Gemeen tewet, de Woning-, Gezondheids- en Hinderwetten, ter bevordering der openbare reinheid en tot wering van voor de omgeving ongezonde bedrij ven uit het centrumdoor verorde ningen betreffende het bouwen, den verkoop van ondeugdelijke levens middelen en het slachten, alsmede door het instellen van een reinigings- en ontsmettingsdiensteen gemeente lijke keuringsdienst op levensmidde len en soortgelijke instellingen. B: als stedelijk bestuur: le. door het steunen van het par ticulier initiatief, voor zoover het maatregelen of inrichtingen betreft van erkent algemeem nut voor de gezondheid en ter voorkoming of be strijding van ziekten, als bijv. zwem en badinrichtingen, vereenigingen tot bestrijding van tuberculose en der gelijke, de verzorging en verpleging van ziekten in en buiten bijzondere ziekenhuizen. 2e.voor zoover 't particulier initiatief zich niet voldoende uit, door het van gemeentewege stichten van zwem- en badinrichtingen (inzonderheid voor on- en minvermogenden), ziekenhui zen en door de verzorging van arme zieken in hun woning. Een en ander voor zoover de omvang en de midde len der Gemeente eischen en gedoogen. Telefoon Intercom*. No. X. Z Amice l De begrootings-debatten zijn begonnen. Op den voorgrond staat Indië. Indien we ons over iets mogen verheugen is het wel het feit dat in de laatste jaren Indië weer gaat mede tellen onder het volk. Ik ben n.l. overtuigd dat tot voor korte jaren door de kiezers weinig notitie werd genomen van hetgeen over Indië werd gezegd. Nu ja, men wist dat Nederland in het oosten groote bezittingen had. Maar verder werd aan „de Oost" niet gedacht. Daarin is in de laatste jaren groote verandering gekomen. De oor zaak moet gezocht in het feit dat de Chris telijke kerk meer beslist is opgetreden om in gehoorzaamheid aan het bevel des Heeren het Evangelie te prediken. Met beslistheid en langs vaste lijnen wordt de zaak der zending gedreven. De gevolgen kunnen nitt uitblijven. Het liberalisme is van de zending als zending nimmer een vriend geweest. Zoomin het hier in het land kan dulden dat het woord werd gehoord: »Mij n.l. de Christus, is gegeven alle macht in den hemel en op aarde, zoomin kon het zoo iets in Indië dulden. Nu de zegen van de zending wordt gezien, moet men aan de eene zijde wel toestemmen dat de zending een rijken zegen voor Indie afwerpt, maar anderzijds zoekt men allerlei schaduwpunten, om de zegen rijke werking te neutraliseeren. Ge zult u nog wel herinneren dat de Minahassa ge- christianiseert is en dat toen de christelijke school moest verdwijnen om het ongelukkige neutraliteitsidee daarvoor in de plaats te stellen. Ver terug gaan om den strijd tegen de zending te bewijzen behoeven wij niet. We kunnen in het jaar dat wij beleven blijven, en de verkiezingscampagne aandachtig na gaan, Zelfs de Chineezen had men wam

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1