I nens Co. n I Tweede Blad. ppen, Zaterdag 15 November 1913. No. 1920 Twee Bladen. BIKHAMS PILLEN jster Paulo Eeclames Mededeelingen enz oon 2441. :en enz. K V IN HOCSIGNO WSES Dit nummer bestaat uit f Ingezonden. Binnenland. Piaatselyk Nieuws. (20 Cents per regel.) Ingezonden Stukken. Visscherij. Rechtzaken, Uitslag Aanbesteding. Gemengd Nieuws, del ongeveer te de groote vogel teeds boven het |000 Meter, toen paards-motor al liet Pégoud zijn ilaag schieten en pn. Eenige oogen- het hoofd naar schroef opnieuw t vliegtuig weer hans in belang- voerde Pégoud uit, dat wil zeg- et den kop om- idersteboven liet in den normalen pit deed hij ver tot groote be- jn toeschouwers, gen ons te be- mdsche militaire 's kunst niet uit schoolgeld maar Wij kennen viel in was el wilde Pégoud pr omdat het pu ien luchtheld te gestroomd. Het et ten volle uit- fiter tevreden! et Dinsdag tijdens ifgeloopen. id geen enkel on- en van tramwa- 3n opliepen. Een it Diaconnessen- prd. ichter het vlieg- personen plaats perk van een in takte in en twee hout bedolven, bnboven nog een irong op het lijf. kwetsuren. Een van E H.b. O. |gasthuis worden veinig vernomen, ïere bedragen is (Rott.) arfameerd, en ]iakt zij de huid verdwijnen en eld gebruiken. 7461 if A DOORN- Middelharnis orstkwaal. tsthma tot in slijm- |ij allen die ibeerd hebt Klooster lijt gij min im U niet? ijt gij dan dekten met g, om erger ,n 1000 gram BAND met l, van Reien sede, Wed. A. vliet; Melis- Bplaat, A. L. ,ers Abmz. en A. Braber; EEN STUK GESCHIEDENIS. Werd dus het Bestand ten nadeele van het landsbelang gesloten, er mag niet voor bij gezien, dat er een lichtzijde was. Men was bezig om het fondament der Kerk, voor welk er vrijheid men zoo hevig had gestreden, te ondermijnen. Gelukte dit dan ontving het Calvinisme een onherstelbaren knak, voorzeker tot grootere schade van't land. Daarom moest die aanslag tijdig ge keerd. En moest derhalve rust zijn, om den binnenlandschen, geestelijken vijand te bestrijden. De zaak was aldus. Aan de Leidsche hoogeschool gaf onderwijs in de godge leerdheid Professor Arminius, die in een gewichtig leerstuk afweek van de Hervorm de Kerk. Met de voorbeschikking of uit verkiezing was hij 't niet eens. Leerde, dat er in den mensch iets goeds is overgeble ven, zoodat hij daardoor Christus omhel zen kan. Predikte dan afval der heiligen. Beide gevoelens strijden lijnrecht met t leerstuk der uitverkiezing. Zijn door en door Gereformeerd ambt genoot Gomarus bestreed hem in 1604 open lijk. 't Volk was geen lijdelijk toeschouwer. Iedere professor had zijn aanhangers. Men voelde het: deze twee verschillende stand punten grepen te diep in 't nationaal volks leven, beheerschten de Kerk te zee.', dan dat men zich aan beoordeeling onttrekken kon. Ieder verdedigde zijne meening zoo goed als 't ging. De smid liet zijn ijzer koud worden op het aanbeeld, de ketel lapper zette een half verstelden ketel neer, de makelaar verzuimde zijn koop te slui ten, de Scheveningsche visscher vergat zijn pinkje, om met vriend en vijand te twis ten over de voorbeschikking en den vrijen wil en zich daarin tot in het oneindige te verdiepen. Gewest tegen gewest, stad tegen stad, familie tegen familie, het was een uitgestrekt tooneel van kibbelarij, van wrok, wederkeerigen haat en verdoeming, (Motlay). Zoo gespannen was de toestand reeds, toen Arminius nog maar een jaar profes sor was. Plaatselijk waren de kerken nog in rust, daar nog niet een van de disci pelen van Arminius den kansel had betre den. Men kan dus begrijpen, tot welk een twistvuur de preeken dier nieuwe predi kanten aanleiding gaven. De echte Calvi nisten of Hervormden, die gevoelden, dat de vrijmacht Gods werd aangerand, kon den en wilden niet zwijgen, doch daar dit niet hielp, bleven zij uit het kerkgebouw en kwamen afzonderlijk hier of daar sa men. Dit zou ieder toch dwaas noemen. Juist het omgekeerde moest plaats hebben. Ar minius was zich toch bewust, dat hij an ders leerde dan de Hervormde Kerkleer dit deed. Reeds als predikant te Amsterdam was zijne rechtzinnigheid verdacht. Als eerlijk man had hij dus uit de Hervormde Kerk moeten gaan. De taak van een hoog leeraar in de godgeleerdheid is toch niet om de kerkleer te ondermijnen, maar om die tegen allerlei dwaalgeesten te bevesti gen. Maar dan hadden zijne aanhangers ook geen recht om lidmaat te blijven. Zij moesten dus afzonderlijk vergaderen. Doch dit geschiedde niet. Om redenen, uit het standpunt der regenten voortvloeiende. Echter dient nog eerst op een zaak ge let. Hierover bestaat toch zeker geen mee- ningsverschil, dat ieder lichaam zichzelf regeert. Een ander heeft er niets over te zeggen. Een boerenleenbank geeft haar oor deel noch mondeling noch schriftelijke over de werkzaamheden van een schildersbond aan die vereeniging te kennen. Welnu, al kan men de kerk (Hervormde kerk van toen in dit geval) niet op eene lijn plaatsen met andere vereenigen, zij is toch eene vereeniging. Die wetten vaststelt en ze uitvoert ook. Deze verordeningen be vatten schriftelijk het doel van de leden afzonderlijk, waarom ze zijn vereenigd. Een lid, dat hiertegen ingaat, wordt geschrapt. Met een lid van eene gewoone vereeniging doet men evengoed. Dit is eenvoudig eisch van zelfbehoud. Geen aannemer, die met behulp van knechts een huis bouwt, duldt er een afbreker onder. Vast staat dus, dat de Hervormde Kerk van toen had uit te maken, wie afweek, daar de Arminianen hunne zedelijke ver plichting tot uittreding nalieten. Ze begon hieraan ook. Meer dan eens trachtten leden van de verschillende partijen elkaar te overtuigen in eene bijeenkomst. Alles vruch teloos, Nu begon de Kerk aan eene algemeene Synode te denken. Als hoogste lichaam zou die uitspraak doen. Maar er kwam een spaak in 't wiel. De Arminiaansche pre dikanten waren hiervan niet gediend, wacht ten die niet af. Het recht hunner eigen kerk wierpen ze weg. En wendden zich tot de staten van Holland, daar waren ze 't meest. Wie even nadenkt, meent natuurlijk, dat die zouden zeggenheeren, gij zijt aan een verkeerd adres, over deze aangelegenheden hebben wij niets te zeggen, dat moet uw kerk uitmaken. Doch zoo liep 't niet. De heeren regenten worden het eenzeer natuurlijk iets, dat hun zulks werd verzocht. Hun heerschappij moest ook over de kerk gaan. Die onder hunne voogdij. Johan van 01- denbarneveld was in zijn schik. Hadden de Arminiaansche predikanten om steun, enz. gevraagd, ze zouden alles hebben. Letj wel: ze vroegen niet om bijlegging of uitmakigg van 't geschil. Een kan toch maar gelijk hebben. Zouden de Arminianen hunne zwakke punten gevoeld hebben, dat ze niet met de kerkleer overeenkwamen? De heeren Staten dan gaven niemand gelijk. Er werd van hunnentwege geen on derzoek Daar gedaan. Doch ze kwamen met een deugd aandragen: de verdraagzaam heid. Het gewone volk kon dat diepzinnig verschil (de diepte immers bewees de twist tusschen twee geleerde professoren) toch niet vatten. Men kon wel zalig worden, om 't even, welk gevoelen men beleed. Op den predikstoel moest men deze gevaarlijke punten verzwijgen, dan werd niemand noo- deloos gekwetst en de predikanten konden wederzijds met stichting worden aangehoord De Contra- Remonstanten, de aanhan gers van Gomaris, dus de echte Hervorm den, werden tegen hunne consciëntie ge dwongen, om de in hun oog verderfelijke leer aan te hooren. Ze konden wegblijven. Dit was nog vrij. Maar om 't zielevoedsel op eene andere plaats te ontvangen, was streng verboden. De volgende dingen wer den op advies van Johan v. Oldenb. ge straft: het laten optreden van een Contra- Remonstrantsch predikant in huis, schip of schuur. Den eigenaar werd zijn goed ontnomen waarin gepredikt was, kreeg bovendien f300 boete. De predikant ook. Om die zoogenaamde eenheid, ter bevor dering der verdraagzaamheid, te bewaren gingen de heeren Staten zeer lankmoedig en uiterst zachtzinnig te werk. Er waren natuurlijk echte Herv. predikanten en lid maten, die aan de staten alle bevoegdheid ontzegden en openlijk uitspraken, dat de andere partij, de Remonstranten ongelijk had. Het volgende lijstje is een sprekend bewijs der hooggeroemde verdraagzaamheid. In Rotterdam werd een Contra- Rem. predikant gebannen, in Den Haag een af gezet, in Rotterdam een makelaar het bur gerrecht ontnomen en het makelaarschap voor altijd ontnomen. Ia Schoonhoven aan predikant en ouderlingen de stad ontzegd. Ofschoon 't bevel niet werd uigevoerd, haalde de baljuw hem twee jaren later toch van den preekstoel. Zijn opvolger werd in het gebed onderbroken en uit de stad geban nen enz. In den aanvang braken deze maatre gelen eiken tegenstand Oldenbarneveldt meende zich te kunnen feliciteeren. De Staten van Holland hadden op eigen hand de kerkzaken geregeld. Hun opperheerschap pij was weer gezien en bevestigd. Bo vendien had de kerk, doordat de voor naamste predikanten der partij die van hunne inmenging niets hadden willen weten, waren gestraft, eene vernedering ontvangen. Doch de tegenstand verhief zich. De Calv. ontwaakten. 'tGing dan ook al te ver. »En kon bijna geen predikant beroepen worden of Raadhuis en Kerkeraad raakten slaags.* (Naber). »Vier en veertig jaar ben ik in de Evangeliebediening werkzaam geweest maar nog nooit heeft mij de kerk een aan blik betoond als heden. Hoe nu? De be slissing over de verhevenste vraagstukken der godgeleerdheid zal aan de overheid staan (De toen levende leeraar Fontanus te Arn hem), s Zooals de ware geloovigen den ko ning van Spanje minder gehoorzaamd had den dan God, zoo zouden zij ook nu God meer gehoorzamen dau de verdoolde re geering.* (Fruin). Men ziet het: heel de Republiek leefde mee, streed mee. En was in hoofdzaak Gomaris tisch. Oldenbarneveld merkte het. Doch dat stijve hoofd was als van nature bestemd om niet te kunnen buigen. Hij, de Armi- niaan, zou zijn stelsel doorzetten. Hij wist heel goed, dat de zaak der vrijheid niet aan een gewest maar aan de zeven was toevertrouwd. Samen had men vrijheid voor de religie verworven. Samen zou men de religie bewaren. Maar hij zou toch doorzetten. En vroeg aan Maurits, of die zijn soldaten ter ver dere onderdrukking wilde leenen. NAVORSCHER. Kamerverkiezing Amsterdam UI. Bij de Dinsdag gehouden herstemming in het district Amsterdam III (vacature-H. Polak, S. D. A. P.) zijn 12,797 geldige stemmen uitgebracht. (Het aantal kiezers is 16,616). Gekozen is de heer OTTO (U.-L.) met 6715 stemmen. Op den heer Oudegeest (S. D. A. P.) waren 6082 stemmen uitgebracht, Sommclsdijk, De bietencampagne is, wat den aanvoer naar de Kaai betreft, zoo goed als geëindigd, tengevolge waarvan de gem.-weegbrng no. z is gesloten. Aan 4 verlofgangers der landweer uit deze gemeente werd bij de te Middel- harnis gehouden inspectie eenige dagen arrest opgelegd, wegens het niet in orde zijn van hunne uitrustingen. Middelharnig. Donderdagavond is het woonhuis staande in de ting van de erven P. Trommel, geveild door den heer J. Vroegindewei Kz, voor f nzs. Een schadepost. Van K. Vroeg indewei is een zwaar varken, 't welk onlangs geslacht en gezouten is, bij onderzoek gebleken, dat het totaal bedorven is, en konden zij (in plaats daarvan te eten) alles vernietigen. De vischsloep Prinses Juliana welke onlangs is verbocht aan de heeren Pronk, heeft Donderdag de haven alhier verlaten om overgebracht te worden naar Vlaar- dingen. Heden Vrijdag herdenkt onze oudste inwoner den heer A. Koudijzer zijn 96e verjaardag. De oude man mag zich nog verheugen in 't bezit te zijn van al zijn zintuigen en is wat zijn leeftijd betreft nog zeer kras, Stad aan 't Haringvliet. De dienst bode N, alhier had het zeil eener kamer zoodanig gewreven met de schoonmaak dat zij zelfs Donderdag er op uit gleed en voorover in een ruit terecht kwam. Zelf be kwam zij geen enkele wonde, alleen de ruit was natuurlijk veibrijzeld. Nog kras. De 81 jarige grijsaard A. v. d. Pijl, slachtte de vorige week nog een varken. Ooltgensplaat. Maandag 24 November 's avonds 7 uur zal in het Hotel Hobbel pubhek worden verkocht het riet van het Gorsje aan de Haven alhier. Maandag 24 November zullen Dijkgraaf en Gezworens in het Hotel Hobbel eveneens verkoopen het Rietgewas van de polder Het Rietveld om dezen winter te snijden. Volgens schrijven van de Classis der Gereformeerde Kerken hoopt Ds. Dekker Zondag a.s. een rede uit te spreken ter herdenking dat we 100 jaren vedost zijn van het Frar<sche juk. Ds. Bokma N. H. predikant te Schie dam hoopt in de Hervormde Kerk a.s. Zondag eveneens een dankstond te houden voor Neerlands onafhankelijkheid. Oude Tonge. Een waarschuwing voor lang-verloof'denWoensmorgen be merkte d. V. alhier dat zijne woning met groen en lampions versierd was. Eerst begreep hij de reden hiervan niet, doch die werd hem al spoedig duidelijk. Te midden van het groen zag hij n.l. een hart van papier met zilverpapier beplakt, en waarop de woorden»Ter herinnering aan de 25-jarige vrijerij van (volgden de namen van een zoon van de V. en een meisje waarmede deze al ge- ruimen tijd verkeering heeft). Men had dus met dit feit den spot willen drijven en 's nachts de versiering aangebracht, die in zijn soort werkelijk heel aardig was en veel kijkers trok, totdat zij werd verwijderd. Verloofden kunnen dus hieruit een goede les putten. De prijzen der veldproduc'.en worden weer wat beter. Wij vernemen tenminste dat men voor uien ruim f 2 besteed. Naar wij vernemen zal voortaan we der iederen Woensdagavond godsdienst oefening worden gehouden in de Ncder- landsch Hervormde Kerk alhier. Den i2en dezer is hiermede een aanvang genomen. Nieuwe Touge. Dinsdagmorgen kwam K. v. d. H. kort bij de gemeente aanrijden, toen zijn paard schrok en een klein eindje er mee door ging, tot dat hij in aanraking kwam met een kar van een voddenkoopman uit DirkslaDd, aan die bar werd een wiel stuk gereden en eenige schade toegebracht aan een heintje en poortje. De landbouwer J. Z. kwam Donder dagmorgen naar het dorp en zou zijn paard laten beslaan. Terwijl het in de hoefstal stond, kreeg het waarschijnlijk een beroerte en viel dood neer. Donderdagavond tijdens de school uren had er in de schoorsteen der school een begin van brand plaats. In de schoor steen staat van binnen een ijzeren pijp en die was gloeiend geworden, waardoor de residentie van de Uilen die daar in nestelen in brand geraakte, toen een gat van buiten in de schoorsteen gebroken werd kon dat worden opgeruimd en was men zoodoende het vuur meester. Dirksland. Onze oude omroeper G. Spanjaard heeft onze gemeente verlaten en zich merterwoon in Rotterdam gevestigd. In zijn plaats is benoemd A. Melissant alhier. De bouwhoeve met landerijen (de Grutter) zal in den loop van December publiek worden verkocht. JÏlelissant. De heer G. Huisman be noemd geneesheer alhier, heeft die benoe ming aangenomen. Door het bestuur van den polder Oud-Melissant zal op Dinsdag 25 Nov. a.s. schouw worden gehouden over de dijk-, weg- en scheidingslooten in dien polder, Stellendam. Maandag ontstond bij C. D. B. een begin van brand, doordat een klein kind dat alleen in de kamer was een stoel waarover een rokje hing te droogen, tegen de brandende kachel had geschoven. Het rokje had vlam gevat en ook in het vloerzeil was reeds een groot gat gebrand. Op het geschrei van het kind snelde de vader toe, wien bij het openen der deur de rook tegensloeg. Het kind was van schrik onder de tafel gekropen, waar het zonder tijdige hulp waarschijnlijk gestikt zou zijn, Nu liep het geval echter gelukkig af. Assurantie dekt de aangerichte schade. Goedereede. Van de 6 veulens van den landbouwer C. J. Lodder zijn reeds een viertal gestorven en de vijfde is reeds ook lijdende aan dezelfde onbekende ziekte. Bij het uitoefenen van hun bedrijf hadden de zeevisschers J. Tanis en A. Roos het ongeluk hunne netten te scheuren; De eerste verloor er bijna een geheele en de tweede scheurde er twee. Nog steeds sterven alhier jonge var kens aan de longwormziekte. Naar men zegt zijn er al meer dan 60 diertjes aan deze ziekte gestorven. Ook in en om deze gemeente zijn de wegen bijna onbegaanbaar. De weg onder den Havendijk gelijkt meer een modder sloot dan een grintweg en het z.g.n, Doelenweegje is zoo slecht dat de daaraan gelegen tuintjes haast niet zijn te bereiken, zonder klompen of schoenen over te scheppen. Ouddorp. Op Dinsdag 25 Nov. zal voor de Chr. Muziekvereeniging de heer Hamers van Amsterdam optreden, om een bioscoopvoorstelling te geven. In het belang van het publiek neemt de muziekvereeniging de noodige maatregelen, om ieder die be langstelling toont, thans reeds een plaats te verzekeren. Programma's en plaatskaarten zijn bij het bestuur beschikbaar gesteld. Aan belangstelling zal het ongetwijfeld niet ontbreken, omdat met genoemde heer reeds kennis is gemaakt bij de openlucht voorstelling, ter gelegenheid van het hier gehouden onafhankelijkheidsfeest. Ook zal vooraf nog een kindervoorstelling gegeven worden. Ken verstandige huismoeder zorgt er ALTIJD voor BIJ BE HA\» te hebben. De Landbouw Onderlinge. P. O. C. „Overflakkee". 't Aantal leden bedroeg in September 1911 123 leden. 1912 152 1913 x 180 't Aantal ongevallen bedroeg in die maand. 1911 2 duur 10 en 47 dagen. 1912 3 11 en 19 (1 afg.) 1913 9 6, 6, 10, 10, 12, 14, 34, 40 dagen en 2 maanden. Melissant, 15 November 1913. A. W. KEIJZER Secretaris. MIODELHARNIS. Van de visscherij zijn te Ijmuiden binnen gekomen de vischsloep Paul Kruger st. L. Koster met een bessomming van f 2500. ArrondlssemeQts Rechtbank. Kamer van strafzaken. Zitting van Dinsdag 11 November. De 21-jarige arbeider M. v. B. te Spij- kenisse had indertijd gewerkt bij den land bouwer v. Strien aldaar en met dezen on genoegen gehad over de betaling vandoor hem verrichtte werkzaamheden. Op 24 September bevond v. Strien zich met paard en wagen in de Voorstraat te Spijkenisse. Bekl. was naar hem toegeko men, verklaarde v. S„ en had de zweep uit den wagen genomen. Eenigen tijd later stapte hij op de trede van den wa gen en voegde v. S. onder meer toeje zult me eerst betalen, anders kom je er niet levend af. Get. was bevreesd en gaf twee gulden aan bekl., die daarna nog boven dien het paard, dat voor den wagen stond mishandelde, door het dier met de zweep op het lichaam te slaan. De derde get. had gezien, dat bekl. op de trede van den wagen stond, ongehoord dat hij op een ongewone wijze om zijn geld vroeg; de tweede get. had gezien dat bekl. het paard mishandelde en gehoord, dat deze, op de trede staande, zijn geld eischte. De laatste get. had hooren roepen: heb je je centen al? Bekl. zeide, zich niets te herinnerenhij was dronken geweest. Ter zake van afpersing en mishandeling van een dier, eischte het 0. M. driemaan den gevangenisstraf. Faillissementen in Nederland, Volgens mededeeling van VAN DER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 35 faillissementen tegen. 36 faillissementen in dezellde week van het vorige jaar. OUDE TONGE. Het bouwen van een woonhuis voor re kening van den heer J. de Berg is gegund aan. A. Mooijaard Metselwerk. C. Snijder Pz. Timmerwerk. P. v. Dongen Verfwerk. P. Feijen Smidswerk. allen te Oude Tonge. Overreden. Op de pas geopende lijn Eindhoven-Weert is Maandagmorgen de zeventig-jarige Ver meulen uit Woensel op de Dommelbrug door den trein van Weert overreden en in de rivier terechtgekomen. Ongeveer tien minuten na aankomst in het gasthuis is Vermeulen overleden. In de kerk gestorven. Een 76-jarige vrouw uit Haarlemmerlede is Zondag in een R.-K. kerk te Haarlem, tijdens de Mis dood gebleven. De vrouw was juist 50 jaar getrouwd en de kinderen zouden, terwijl de oudjes naar de kerk waren, het huis versieren. Mishandeling der politie in demijnstreek. Men meldt aan de Limb, Koerier Gedurende een korte spanne tijds kwam het niet minder dan 4 maal voor, dat te Heerlen en naaste omgeving de politie mis handeld of aangwallen werd. De inspec teur van politie werd ernstig verwond. Een brigadier der marechaussee werd zoo danig gewond dat er oogenblikken zijn geweest, dat men elk uur zijn dood ver wachtte. Te Voerendaal werd een mare chaussee door een steenworp getroffen en ten slotte werden te Heerlerheide niet min der dan 7 revolverschoten gelost en hoor den de politiemannen links en rechts de kogels langs de oor en fluiten. Waar moet dat heen? Bijna elke week hoort men,dat de politie wapens in beslag neemt en wij zijn er van overtuigd, dat bijna elke vreem deling alhier verboden wapens draagt. Van welken aard deze wapens soms zijn, hiervan zagen wij een staaltje bij den inspecteur der politie te Heerlen, die er een arsenaal op nahoudt van in beslag geno men wapens. Wij zagen een collectie z.g. ploerten- do oders. Een dezer ploertendooders is ver vaardigd van gevlochten staaldraad, ein digende in een lus; bovenaan was aange bracht een moerschroef, die een doorsnede had van ruim een halven decimeter. En met zulke wapens in den zak gaat men erop uit, om bij de geringste woorden wisseling er van gebruik te maken. Zoo als de ouden zongen, piepten de jongen. Wij waren er van getuige, dat toen enkele knapen uit de school komende, ru zie kregen, zij fluks hun zakdoek voor den dag haalden en bij nadere beschou wing bleek, dat de jongens een steen ge knoopt hadden in den zakdoek. Over adverteer en. Een Amerikaansch journalist ontving eens van een bijgeloovig lezer de mededeeling, dat bij het lezen van z'n krant een spin over het papier was geloopen; hij vroeg derhalve, of dit moest beschouwd worden als een gunstig ©f ongunstig teeken. Hij ontving, volgens het >HbI.«, het vol gende antwoord: Wanneer er een spin over uw krant loopt, is dit geen gunstig en evenmin een ongunstig teeken. Wij zullen u zeggen, wat wij vermoeden dat die spin er deed. Waar schijnlijk zocht zij naar de namen van de genen die niet in ons blad adverteren. Haar bedoeling moet geweest zijn, de winkels of kantoren van dezen uit te vinden, ten einde die plaatsen bij voorkeur uit te zoe ken, om er haar web te weven, aangezien hij de zekerheid heeft op dergelijke plaat sen de minste kans te loopen, gestoord te worden.* Bijgeloovig, Een der leerlingen eener school te Enk- huizen, vertelde dat hij voor moeder een broodje had moeten opeten, waartusschen een muis was gelegd, die levend in de pan was gebakken. Waarom Om te genezen van een kwaal die bij kinderen wel eens voorkomt, n.l. het bed bevuilen. Ook het oudere zusje kreeg een dergelijke tractatie, doch zij werd er onpasselijk van. Dom, bijgeloovig moedertje! Op heeterdaad betrapt. Sinds geruimen tijd werden er voortdu rend goederen gemist uit de treinen, die op de Hollandsche Spoor rijden tusschen Amsterdam en Utrecht. Uit koffers en pak ken ontbraken voorwerpen, zonder dat kon worden uitgemaakt op welke wijze de ver dwijning had plaats gehad. Wel werd ge constateerd, dat het feit geregeld voorviel wanneer een bepaalde hoofdconducteur den trein leidde, zonder dat echter bewijzen konden worden geleverd van zijn schuld. Hij genoot tot dusver het volste vertrouwen ter wijl hij een flink salaris verdiende (f26 wekelijks.) Toch moest op hem wel ver denking vallen, tot ten slotte de Amster- damsche recherche aan de onzekerheid een einde heeft gemaakt. Vrijdagavond hadden zich eenige rechercheurs op handige wijze in den goederenwagen van den trein, die uit Amsterdam naar Utrecht vertrok, laten insluiten, zonder dat de hoofdconducteur ook maar den minsten argwaan koesterde. Op een gegeven moment, 't was op het baantraject tusschen Amsterdam enWeesp haalde hij een grooten bos sleutels uit zijn zak en opende met een daarvan een koffer, die tot de vrachtgoederen behoorde. Hij haalde er een tulband uit te voorschijn. Zijn bespieders namen dit alles zorgvuldig waar en knipten den dief, toen zij de ge legenheid daartoe schoon zagen. De hoofd conducteur werd te Amsternam in verze kerde bewaring gesteld. (U. D). Een veeleischend heerschap. Eenige maanden geleden werd aan het station te Oldenzaal door den dienstdoen- den marechaussee aangehouden een Hon gaar, die zeide naar Amsterdam te willen reizen. Daar de man, die zich doctor Wein- garten noemde, geen voldoende papieren kon of wilde toonen en zich daarbij aller zonderlingst gedroeg, werd hij op last van den waarnemenden burgemeester van Ol denzaal naar Bentheim teruggebracht. De

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 3