Advertentien. N.Ï. Feijeioords llzerhdel iIJmsci., ABDIJSIROOP .Jara. J Ben pot mm. Do sierMijoHieioBSCIi. I I Ijzerwaren en Gereedschappen, lisHelli) Ariel!, Fomnizen, Viatels, Maarte ai., IOO x Meen Leugens I Reclames Mededeelingen enz. Leugens zijn het dat gij moet blijven lijden aan uwe borstkwaal. Leugens zijn het dat gij moet blijven voortsukkelen. 20 Cent per regel. Land- en Tuinbouw. De phosphorzuur-bemesting. Buitenland. ENGELAND. BELGIË. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. DE BALKANSTATEN. AMERIKA. AZIË. AUSTRALIË. Gemengd Nieuws. Iw Wagclitafel is niét in orde Yan der Takstraat 24, Rotterdam. Telefoon 2441. Goedkoop adres voor Aardappel vorken, Bietenmessen en Rieken enz. HP Alles prima kwaliteit. "W K Leugens zijn net aan het graf moet meeslepen. Leugens zijn net of kinkhoest. Hier is w peesmMel, fle wonfleryolle onfeilliare De nierpijnen komen meer voor bij oude men- sehen dan bij jongen, dat is een feit en dat is zeer begrijpelijk. Het is de verslijting van dat orgaan die de oorzaak is van de smarten die het ons doet verduren en hoe ouder het is, hoe ver sletener het is. Denk eens aan den reus- aohtigen arbeid dien de nieren verrichten zonder oponthoud, bij dag en bij nacht. Denkt eens dat de nieren tot taak heb ben het bloed te zui veren en alle vergif ten, o verblij iselen der voeding, uit te drij ven. Bedenkt ook dat wanneer dat orgaan, dat belast is vergiften uit te drijven, niet meer of onvolkomen werkt, een deel niet uitgedreven vergiften in het lichaam blijft en dit vergiftigt. Men moet dus op zijne nieren letten en zoodra men stijfheid en smarten in den rug gevoelt, wanneer men moeite ondervindt om recht te gaan staan of wanneer de urine troebel is, zich zelf zeggen dat de nieren zijn aangedaan en dat men ze moet verzorgen. Om ze te ver zorgen. om heur de kracht weer te geven be hoorlijk haar werk van filter te verrichten, zal de geneeswijze met de Pink Pillen u de beste diensten bewijzen. Ziehier het bewijs er van: Mej. Mocal. wonende 65, Boers Lafayette, te Lyon (Rhóne Frankrijk), Mevr.Delia,schrijitons; tIk heb veel geleden aan smarten in den rug, aan nierkrankheid, en ik was er toe gekomen niet meer te kunnen werken. Mijn algemeene toestand was ook zeer slecht, ik at bijna niet meer, sliep weinig en was zeer zwak. Men heeft mij uwe goede Pink Pillen doen nemen en zjj hebben mij veel goedgedaan. Ik ben, dank zij die pillen, van al mijne smarten verlost en bovendien is mijn algemeene toestand zeer vol doende geworden". Verkrijgbaar a f 1,75 per doos, en f 9 per zes doozen, aan het Generaal Depot der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22 huis te Amsterdam. Voor Goedereede en Overflakkee de Fa. DDKEMA DOORNBOS te Sommelsdjjk, en in alle goede apotheken en drogisterijen. Kan die tijd niet terugkeeren De Concentratie hééft eraan gewanhoopt, maar te Zwolle rees voor haar desterider hope. Neen, onmogelijk is het niet. Als ze 't maar verstandig aanlegt denkt ZC s t Het middel ligt voor de hand. Er zijn, zegt ze, drie groote groepen van partijen in het vaderland. Vooreerst de concervatief-clericale groe pen der Rechterzijde, die het kiezersvolk in Juni reeds den scheidbrief gegeven heeft. Dan de revolutionair-socialistische partij, die na Zwolle immers het vertrouwen der kiezer verbeurd heeft, omdat ze wel afbreken maar niet mee bouwen wil. En wat schiet er dan over Alleen de Concentratie. Die bevat de ware, vooruitstrevende hervormingsgezinden. Nu de Rechterzijde en de Socialisten zich in weinige maanden onmogelijk gemaakt hebben, schiet er voor een verstandig kiezer niets anders over, dan te schuilen onder de banier der Concentratie. Zie dat was het verkiezingspreekje, dat in Amsterdam III, het burchtslot der S.D.A.P, werd gehouden. Geen wonder, dat de »rooden« begrepen, hoe 't voorloopig om hun hachje ging. Zou 't mannetje het wijfje verslinden, of omge keerd Dat maakte vanzelf de herstemming in Amsterdam III tot 'n strijd op leven en dood. De hartstochten gingen werken. 't Ging er fel en heet naar toe. In de groote bladen klaagden de liberalen, dat de mannen van de S. D. A. P, hun verga deringen in de war stuurden. Het tumult was soms allerschandelijkst. Over de socialisten werd geklaagd»Door hatelijke interrup ties, dikwijls niet het gesprokene, doch den persoon des sprekers betreffende, door onderlinge gesprekken in de vergaderzaal, door schreeuwen, overdonderen, trachten zij den vrijzinnigen spreker zijn werk te bemoei lijken.* Zoo klaagden de liberalen. Nu 't ts goed, dat het van dien kant ook eens gezegd wordt. Want sinds Juni hebben de vrijzinnigen, wat dit punt betreft, ook aardig wat op hun boekje staanze kunnen nu eens proeven hoe het smaakt als 't hun overkomt. 't Was soms zoo, dat de leiders der S. D. A. P. begrepen, hoe hun zaak werd geschaad en dat Mendels en Oudegeest moesten opstaan in 't midden des volks, om hun manuetjes tot bedaren te brengen. Dat is de vaak genoemde socialistische tucht. Zoodra de roode kater wat in 't nauw zit, laat hij z'n nagels zien en maakt dolle sprongen 1 Het was dan ook soms, om razend te worden. De vrijzinnige sprekers maakten een, ove rigens zeer geoorloofd gebruik, van Scha' per's brochure over het Zwolsche congres en gaven hun bondgenooten bittere pillen te slikken. »De beweringen in Schaper's brochure raken kant nog wal,* riep Mendels uit. Geen wonder, dat het volk zich gaat af vragen, waar 't heen moet, als de leiders zich nu al in 't openbaar zoo over elkander uitlaten. Omgekeerd gaven de socialisten, waar ze maar konden, klappen terug. *Gij hebt te Zwolle de democratie op geofferd, om enkel het socialisme over te houden*, werd hun toegevoegd. »'t Mocht wat,* was 't antwoord, >het beetje democratie, dat de Concentratie nog heeft, hebben wij er ingestampt.* ^Gijlieden weigert, om het vaderland be hoorlijk te verdedigen,* zei de Concentratie. »En gij hebt in uw Manifest zelfs met geen enkel woord over de militaire zaken gesproken,* was het antwoord. Zoo ging hetslag en tegenslag. De oogst was rijp, zei de Concentratie, maar gijlieden hebt geweigerd dien binnen te halen Niet waar, was 't antwoord, wij weigerden alleen om op den wagen te zitten, maar voor hel opladen staan wij klaar, als gijlieden maar beginnen wilt. Ziedaar den sprinkhanenkrijg. Natuurlijk krijgen we daar straks in de Kamer het naspel van. Zoo grijpen de overwinnaars van Juni elkander reeds in den baard en halen elkaar bij plokjes het haar uit 't hoofd, 't Was een wijze daad van de onzen, om zich maar te onthouden mannetje en wijfje, daar moet een vreemde niet tusschenkomen. UITKIJK. (Slot.) Behalve op het grasland komt het Tho- masslakkenmeel vooral in aanmerking op den graanakker, ook alweer in vereeniging met kainiet. Althans wanneer het winter graan uitsluitend kunstmest ontvangt, gelijk meer en meer geschiedt; dan geeft men ongeveer 8 baal »slak< en evenveel kainiet als minerale bemesting; een enkele baal chili of zwavelzuren ammoniak, iets minder of meer naar de gesteldheid van den akker is, wordt soms ook in den herfst reeds gegeven, d. w. z. na de zaaiing van het winterkoren. De voornaamste stikstoftoe diening geschiedt evenwel in 'tvoorjaar. De minerale bemesting, en inzonderheid de phosphorzuurbemesting, mag evenwel in 't najaar of den voorwinter niet worden verzuimd. Het phosphorzuur bevordert in sterke mate de zaadvorming, en 'tis daarom zelfs zeer nuttig en voordeelig, om tevens den stalmest nog wat Thomasslakkenmeel te geven. Want hiervan geeft men bij een matige stalmestbemesting te kort. Wordt ruimer stalmest toegediend, dan zou het legeren van het graan hiervan het gevolg kunnen zijn. Beter is het derhalve, indien men stalmest wil toedienen, dit in mate te doen, behoorlijk, en dan per H.A. 3 a 4 baal Thomasmeel tevens uit te strooien. Velen doen aldus, en hebben hierdoor hun graanoogsten belangrijk vérhoogd gezien. Is de phosphorzuurbemesting verzuimd, welnu, met het beste resultaat kan nog een overbemesting met slakkenmeel worden gegeven. In 't algemeen houden we van een zoodanige overbemesting niet, en raden we altoos ten zeerste aan tijdig de mine rale meststoffen aan te wenden en dan onder te werken. Nood breekt echter wet, en 't is beter bij gebleken verzuim te han delen zoo we zeiden, dan het gewas armoe te laten lijden, en den oogst min of meer te bederven. Het aldus verzorgde gewas komt niet slechts beter door den winter, maar het zal later ook veel beter bestand zijn tegen droogte, de aren dragen met zwaardere korrels. Wij zijn de laatste jaren belast geweest met den aanleg van tal van proefvelden, ook met wintergraan. En 't was ons een groote voldoening te mogen zien hoe voor heen armelijke akkers enorm in opbrengst stegen, en hoe ook anderen, die het voor beeld volgden, zaad- en stroo-oogsten ver kregen, welke te voren ongekend waren. Het Thomasmeel speelde hierbij steeds een groote rol, gelijk bleek uit de mindere op brengst der perceelen, waar deze meststof was weggelaten. Vroeger noemde men een oogst van 80 a 35 mud, van 2500 K.G. zaad, vrij be vredigend, en menige akker bracht minder op. Thans zijn er verscheidene landbouwers, die 50 en meer H.L., ja zelfs ruim 4000 K.G. zaad per H.A. winnen. Hoe zijn ook de aren vaak geladen? Voorheen was een pond zaad K.G.) van een garf een rede lijken oogst, dat was dus ruim 100 pond van een vim. En nu? Een paar voorbeel den uit onze omgeving: de landbouwer R. Groenhof kreeg 175 pond van een vim, de landbouwer S. Buurkes dorschte van 14 vim 17 mud schoon zaad, gewassen in half stal-, half kunstmest. Dat zijn vol strekt geen uitzonderingen, wij noemen slechts een paar namen. Den mooisten oogst in volledig kunst mest verkregen we bij de Erven Gebr. Kappers te Spankeren (bij Dieren). Het enorm zvi are gewas leverde per H.A. 4425 K.G. zaad en 6800 K.G. stroo. Maar hier waren alle zeilen bijgezet; alle omstandig heden waren gunstig. De bemesting was hier12 baal Thomasmeel, evenveel kainiet en baal Chili. C, B. Dreigende staking van Engelsche postbeambten. Op een te Londen gehouden vergade ring van postbeambten deelde de voorzitter van de Engelsche bond van post- en tele- graafbeambten mede, dat hij met den postmeester-generaal Samuel een onderhoud gehad heeft, waarin hij deze in kennis stelde van de looneischen der beambten. In Engeland vreest men, dat, wanneer het door de regeering te geven antwoord de beambten niet bevredigt, deze met Kerstmie tot een staking zullen overgaan. Alle bij voornoemden bond aangesloten vereenigingen hebben zich reeds voor het neerleggen van den arbeid uitgesproken, Tegen het Belgische schoolwetontwerp. De leden van de liberale linkerzijde van Kamer en Senaat kwamen bijeen om te beraadslagen over het schoolwetontwerp, dat bij de Kamer in behandeling is. Zij hebben kennis genomen van de rapporten door verschillende afgevaardigden over de protestbeweging uitgebracht, die in het land steeds sterker tot uiting komt. De liberale linkerzijde besloot in alle hoofd plaatsen der provincie protest-manifestaties te organiseereD. Den 30en dezer zal te Brussel, onder leiding van het nationale comité der liberale partij, een groote al gemeene manifestatie georganiseerd wordeD. Uit de Belgische Kamer. De parlementaire zitting is heden weder geopend. Schollaert is tot voorzitter der Kamer herkozen. De geünificeerde radicale partij. De nieuwe parlementaire groep der ra dicale partij, tot de vorming waarvan op het jongste congres te Pau besloten werd, heeft zich thans definitie! geconstitueerd. Caillaux, René Itenoult en Raynaud zijn resp. tot voorzitter en vice-voorzitters ge kozen. Caillaux verklaarde, dat de nieuwe fractie juist 150 aanhangers telt. Daarvan zijn vier-vijfden van de radio- socialistische partij en een-vijfde uit de partij der gematigd-radicalen. Deze laat- sten hebben 111 leden en de eerstgenoem- den 147 leden, samen 258. Daar zij 150 leden aan de nieuwe groep leveren, zijn meer dan 100 leden het dus nog niet eens, aangaande hun aansluiting tot de nieuwe partij. De nieuwe parlementaire groep komt a.s. Maandag nogmaals bijeen, om over de statuten te besluiten. De Rhenaniain gevaar. Omtrent het ongeval van het Duitsche stoomschip //Rhenania// meldt men uit Hamburg het volgende Aangaande het telegram uit Lissabon, volgens hetwelk het stoomschip //Rhenania//, dat van Hamburg onderweg was naar Da ressalam met een troepentransport van 300 man aan boord, ter hoogte van Vigo draad loos om hulp geseind heeft, kan het vol gende worden medegedeeld, op grond van telegrafische berichten aan de reederij der Hamburg- Amerika-lijn De //Rhenania//, die op de route der Deutsch-Ostafrika-Linie vaart, had in de golf van Biscaye met zeer zwaar weder te kampen. Ongeveer 80 zeemijlen van Vigo kwam er door de hooge zeeën water in het stookruim, en het schip dreef eenige uren stuurloos rond, daar de machines den dienst weigerden. Ter beveiliging van rei zigers en troepentransport werden nood seinen per draadlooze telegrafie gegeven. Nog voor er hulp kwam opdagen, had het schip intusschen de niet onaanzienlijke schade, die o.a. in een verstopping der pompen bestond, zelf kunnen herstellen, en koers gezet naar Coruna, waar het des avonds aankwam. Zondagavond om 9 uur zette de //Rhenania// vervolgens jle reis naar Lissabon voort. De Grieksch-Turksche onderhandelingen. De Turksche gedelegeerden hadden een langdurige conferentie met den Griekschen gevolmachtigde over een overeenkomst op grondslag van een minnelijke schikking. De Roemeensche minister-president Take Jonescu kwam op bijna alle punten tus- schenbeide. De kwestie betreffende de kos ten van onderhoud der Turksche krijgs gevangenen, de meeningsverschillen, voort vloeiend uit de interpretatie van de protocollen betreffende de overgave van Saloniki, de schade en verliezen, geleden door het in beslag nemen der Grieksche vaartuigen, en de moeilijkheden betreffende de private staatsdomeinen zullen aan een scheidsgerecht onderworpen worden. Zware sneeuwstorm in de Vereenigde Stalen, Te Cleveland veroorzaakte een zware sneeuwstorm een aanzienlijke vertraging in de telegraaf- en spoorwegdiensten. Ook verloren eenige personen het leven, ter wijl groote schade werd toegebracht aan eigendommen. Een vrachtschip liep aan den grond en leed nabij Port-Huron schip breuk. Men veronderstelt, dat de uit acht tien personen bestaande bemanning in den storm het leven verloor. De Vereénigde Staten en Mexico. Een telegram uit "V era Cruz meldt, dat het Amerikaansche slagschip //Louisiana// naar Tuxpan is gezonden, als antwoord op een herhaald, dringend verzoek van den Amerikaanschen consulairen agent in deze stad, Japansche spoorwegen in China, Men zegt dat Japan concessie verkreeg tot het aanleggen van een zesden spoorweg met Moekden als eindstation, Een Japansche torpedojager vergaan. De torpedojager //Asaghiri// werd nabij het schiereiland Noto tegen de rotsen ge worpen en is vergaan. De staking op Nieuw-Zeeland, De staking op Nieuw-Zeeland breidt zich op onrustbarende wijze uit. Te Auck land is zij reeds algemeen geworden en in bijna alle vakken hebben de arbeiders het werk neergelegd. De kaden worden thaDS beschermd door hooge houten barricades, waarachter verscheidene honderden bereden politie-beambten de wacht houden. De politie heeft de gebouwen der vak verenigingen onderzocht en daar 'n groot aantal geïmproviseerde wapenen, als met ijzer beslagen stikken, ijzeren staven, steenen enz. ontdekt en in beslag genomen. Men vreest voor ernslige onlusten Pégoud te Rotterdam, Een enorme menschenmassa, waaronder velen, die van heinde en ver per trein of auto naar hier gekomen waren, heeft Dins dag op en om het sportveld Woudenstein de machtige evoluties in de vliegkunst van don in korten tijd wereldberoemd gewor den en toch eenvoudig gebleven Fransch- man Pégoud bewonderd. Wie de vliegkunst op zichzelf als »uit den booze* beschouwt, moet in Pégoud's prestaties natuurlijk aileen een bijzonder brutale uiting van waaghalzerij zien. Wan neer men echter ook in de beheersching van het lucht-element den mensch ziet stij gen in een door zijn Schepper gewilde ont wikkeling, zijner vermogens, kan men Pé goud's vliegdaden oprecht bewonderen. Wat Pégoud te zien gaf komt in het kort hierop neer. Eerst bleef hij 7 a 8 minuten op niet groote hoogte en toonde daar, hoe een vliegtuig van bijzondere stevige constructie, zooals hij er een gebruikt, met de vleugels verticaal boven elkander in de lucht kan staan en toch weer den gewonen, horizon talen stand hernemen. Nadat hij in bijzon der scherpe bochten eenige malen het ter rein overgevlogen was, voerde hij acht maal achtereen dezen loodrechten vleugel stand uit met een zekerheid die verblufte. Dan daalde hij met afgezetten motor, maar steeg dadelijk weer op zonder den grond te hebben geraakt, om nogmaals al schom melend op de lucht en ontzaglijk scherpe bochten nemend, zijn kunst te toonen. Na de daling bleek, dat er iets aan de stuurinrichting had gehaperd en hij daarom bij dezen eersten vlucht niet nog meer had laten zien. De tweede opstijging viel ongeveer te half 4. Zeer hoog klom de groote vogel tegen den Zuidewind in, steeds boven het terrein staande. Op ruim 1000 Meter, toen het gezoem van de 50 paards-motor al niet meer werd vernomen, liet Pégoud zijn toestel met de schroef omlaag schieten en zette het dan onderste boven. Eenige oogen- blikken vloog hij dus met het hoofd naar beneden. Daarna ging de schroef opnieuw omlaag en allengs nam het vliegtuig weer den gewonen stand in. Thans in belang rijk lager sfeeren gedaald, voerde Pégoud de z.g. Gooping the loopc uit, dat wil zeg gen, dat hij zijn toestel met den kop om hoog zette, het daarda ondersteboven liet staan, om het vervolgens in den normalen stand terug te brengen. Dit deed hij ver scheidene malen achtereen, tot groote be wondering van de duizenden toeschouwers. Wij hadden het genoegen ons te be vinden bij een paar Hollandsche militaire vliegers, die over Pégoud's kunst niet uit konden. »Laten wij ons schoolgeld maar terughalen* zei er een >Wij kennen er nog niets vanlc Te 4 uur de donker viel in was het uit met 't vliegen. Wel wilde Pégoud nogmaals de lucht in, maar omdat hetpu- bliek, teneinde den koenen luchtheld te huldigen, op het veld was gestroomd. Het programma was echter niet ten volle uit gevoerd. Wij voor ons waren echter tevreden I Met de ongelukken is het Dinsdag tijdens de drukte bijzonder goed afgeloopen. Op Woudenstein zelf had geen enkel on geval plaats. Een paar personen vielen van tramwa gens, waarbij zij kwetsuren opliepen. Een zoodanig, dat hij naar het Diaconnessen- huis moest worden vervoerd. Aan de 's Gravenweg achter het vlieg terrein hadden een aantal personen plaats genomen op het stellingwerk van een in aanbouw zijnd huis. Dit zakte in en twee vrouwen werden onder het hout bedolven. Een van deze kreeg daarenboven nog een manspersoon die er afsprong op het lijf. Beide vrouwen bekwamen kwetsuren. Een er van moest per brancard van E H.b.O. naar het St. Franciscus-gasthuis worden vervoerd. Van zakkenrollerij is weinig vernomen. Slechts van enkele kleinere bedragen is aangifte gedaan. (Rott.) zoolang daarop Czernycrême ontbreekt. Deze crème is vetvrij, zacht geparfumeerd, en wordt door de huid geheel opgenomen. Zij is dns niet kleverig, noch maakt zij <le huid glimmend. Zij maakt de huid gezond en lenig, doet ontijdige rimpels verdwijnen en bevordert een jeugdig voorkomen. Eenmaal beproefd, blijft men haar geregeld gebruiken. Prijs f 0,60 per 6 potjes f 3,85. 7461 Hoofdvertegenwoordiger voor Goeree en Overflakkee de firma DIJKEMA DOORN BOS en voorts verkrijgbaar te Dirksland bij A. VAN OOSTENBRUGGE, te Middelhftrnis bij P. ROOIJ, te Ouddorp bij K. J. 8PEE. j 1 1 dat gij de kwellingen van uw asthma tot T "1«I dat uwe kinderen moeten stikken in slijm- Gij, lijders aan asthma, bronchitis, influenza, malaria, gij allen die hoest of aan borst, keel en longen lijdt, gij die alles geprobeerd hebt zonder baat, probeert het nog eens met de Abdy siroop, Klooster fiancta Paulo, het grootste geneesmiddel ter wereld. Wat zijt gij min der dan anderen, de Abdijsiroop geneest anderen, waarom U niet? Koop, vandaag nog, een flesch Abdijsiroop, misschien zijt gij dan morgen reeds genezen. Bedenk dat de tering en alle borstziekten met een gewonen hoest beginnen. Genees dien hoest vandaag nog, om erger te voorkomen. Prijs per flacon van 230 gram Fl. X.-—, van 550 gram Fl. 2.van 1000 gram Fl. 3.50. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger dus. Eischt ROODEN BAND met handteekening van den Generaal-Agent L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. Verkrijgbaar te Sommelsdijk, Dijkema Doornbos; Achthuizen, A. van Reien Den Bommel, Wed. O. v. der 81uijs; Dirksland, L. W. Zaaijer; Goedereede, Wed. A. v. d. Tak-SchaddeleeHekelingen, Wed. P. Akker Herkingen, J. Witvliet; Melis- lant, A. v. d. Spaan Tz.Nieuwe Tonge, J. B. Nuchteren; Ooitgensplaat, A. L, HobbelOuddorp, A. Holleman en J. KurvinkOade Tonge, M. Kanters Abinz. en L. Kosten; Spijkenisse, C. Barend rechtStad aan 't Haringvliet, Wed. A. Braber; Stellendam, J. Bakker en M. Noordhoek, "1& Mej. Mocal. Mej. Mocal,

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2