Zaterdag 15 November 1913. Antirevolutionair 28ste Jaargang JN*. 1920. Orgaan voor «Ie %uidliollaiid*clic en Zeeuwsche Eilanden. IN HOCSIGNO VINCES „HET GOUDEN HERT", Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. W. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Advertentiën 10 Cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. *!|c* Aan de Friesche Banier. De Banier (Christ. Hist, orgaan in Friesland) neemt steeds nota van onze artikelen, wat we om hunne belang rijkheid ook van de hare steeds doen. Daarom doet ons leed, wat we cursief drukken. De Banier neemt ons artikel over over Troelstra's uitlatingen aan gaande de Prov. Staten en zegt: »Het groote kamp®. Waar wij met 't antirev. blad (de Maas- en Scheldebode) gaarne strijden voor de uitbreiding en de gelijke rechten der Christelijke School, zullen wij, zoo deze slotbetuiging gemeend is, ook op instemming der redactie mogen rekenen, als wij opkomen voor hetzelfde recht Gods, op alle nationale openbare instellingen, ook met name de zoogenaamde open bare of staatsschool, die thans spe ciaal het jachtterrein wordt van de S. D. A. P.; hetzij verbloemd ol openlijk. Wat was onze slotbetuiging Deze Samen den strijd aangaan tegen allen, die den God van Nederland gram zijn. En nu doet dit ons leed: dat de Christ. Hist, redactie twijfelt aan de oprechtheid van onze meening; dat we dus niet samen willen optrekken. Amice! a slip of the pen? We hopen, dat 't een te vlug losgelaten woord is, want we willen met den hcogsten ernst met de Chr. Hist, sa menwerken om de eere Gods door de Natie te doen zoeken maar dit sluit in, dat we ons vierkant plaatsen tegen 't streven van de Banier tot chris - tianiseering der openbare instellingen. Want 't is onze innige overtuiging, dat thans geen plaats is voor Gods Woord op de Openb. School, zonder Gods Woord zelf te schaden en in heerlijkheid van troost in leven en sterven te doen tanen. Om Gods wille wenschen we dat thans op de Op. School over zonde en genade; over zoenverdienste en bekeering gezwegen worden. We durven 't heilige »den honden® niet in handen te geven; noch parels te werpen voor >zwijnen«, die! (o Banier, wat sloegt ge den spijker op den kop »thans spe ciaal als jachtterrein de Op. School gebruiken verbloemd of openlijk.® Moeten die dan, Collega't door u bedoelde terrein ontginnen, waarop voor Christus plaats is. Een wonder des Hemels is nog mo gelijk, maar in de huidige bedeeling hebben we 't Woord Gods, dat spreekt van een Vijandschap der Wereld, die den oorlog verklaart aan Zijn Ge zalfde. Samen willen we met de Banier strijden voor de eere des Heeren samen voor den Naam Gods op onze openbare Lagere, Middelbare en Hoo- gere Scholen maar niet langs den weg van de Friesche redactie. Die weg is te bediscussieeren na een theoretisch betoog in een debatingclubmaar praktisch is voor dien weg de tijd voorbij. Het Heden is te vaal of rood op schoolterrein, dan dat ook maar één oogenblik de gedachte post kan vatten, dat de Overheid nu zou kun nen ingrijpen. Doch we gaan er ver der niet op in. De zaak is al vaak van alle kanten bekeken. Alleen dit was ons leed, dat de Banier, die we hoogachten ons bijna insinueert«Maar, gij Maas- en Sch is u uwe slotbetuiging van samen werking met ons, ernst Ja, die is hooge ernst. Samen wil len we werken met de Chr. Hist, op schoolterrein, op alle terrein, maar dan met een middel, dat de Eere Gods nooit krenkt en we vreezen, dat elke christianiseering thans die Godseere zal verkleinen. Het lourgeoisharl. Geen socialistisch orgaan kunt ge lezen of dat hardvochtige, koude, zelf zuchtige bourgeoishart, doet opgeld. Van de ware arbeidersliefde heeft de S. D. A. P. het monopolie, als je ten minste dwaas genoeg ben om je aan woorden te vergapen. Maar noch in de theorie, noch in de praktijk vinden we aanwijzingen om het socialistisch stelsel aan de arbeiders aan te prijzen. Wel stemmen ze vóór en spreken ze over lotsverbetering; wel gaan hun amendementen in de Kamer en in de Gemeenteraden vaak verder dan van de «bourgeois®, maar dat bewijst niets voor hun liefde voor den arbeider; wel getuigt 't van de wilskracht der socialisten om Kamer en Raad als tribunes te gebruiken om van daar hun propaganda te voeren; wel ge tuigt 't van de gemakkelijkheid om, als men geen verantwoordelijkheid draagt, de finantien danig aan te spreken en riemen te snijden van een anders leer. Maar de theorie en de praktijk van een Staatspartij moet niet afgemeten worden naar wat ze schrijft en zegt als ze pas in verre toekomst tot regeeren kan worden geroepen maar moet beoordeeld wor den naar wat ze presteert, als ze in de meerderheid is en regeeringsorgaan. »Dit zullen we doen« en t»dit beloven we«och, 't papier is zoo geduldig. Maar in de praktische politiek gaan die beloften als rook uit den schoor steen ze vernevelen en je ziet ze niet meer. Adres aan het socialistisch aan bod aan dr. Bos om zelfs, nota bene, vóór de begrooting van oorlog te stem men. En nu mag de socialist zijn welbewuste arbeiders op de mouw snelden, dat zonder dat voorstemmen vóór de oorlogsbegrooting geen Al gemeen kiesrecht is te krijgen, maar als een paal boven water staat 't feit, dat in theorië en vroegere praktijk steeds gold»De Moloch moet dood Geen man en geen cent.« Maar de tijd komt, dat Moloch, die gansch niet dood is, maar een bek open doet als een schuurdeur, door de socialisten zal worden verkwikt en gevoed. Voor al die Socialistische be loften geven we geen duit. Voor al die papieren zegeningen geen sou. Maar waar de arbeiders wel rekening mee moeten houden is de praktijk, die we dagelijks zien. En dat is een praktijk van onophoudelijke onrust in 't Bedrijf, voortvloeisel van den giftigen klassenstrijd; is een praktijk van onophoudelijke bestrijding van godsdienst, kerk en altaar. O, jain het program der Socialisten leest ge met mooien vetten druk: Godsdienst is privaatzaak. Maar die woorden zijn leugensdat program liegtde theorie liegt; en de praktijk liegt. Noch in de theorie met haar klasse- strijd, noch in de praktijk met haar Motel Restaurant Gedempte Boerensteiger 63A, 63B Rotterdam. DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT f 1—, f 1.25 en f 1.50 Aanbevelend, R. C. F. T. i LEE-Moom ieder aanbevolen adres. Het door dagelij ksche staking en vaak bloedige botsingen, kloppartijen, doodslagen, en rechtsgedingen, is de S. D. A. P. een partij, die den arbeiders kan aan lokken. Het bourgeoishart heeft door de zonden ook zijn fouten, en zelfzucht is zelfs den heer Troelstra niet onbe kend, adres aan zijn dreigement aan van der GoesIk, Troelstra ga niet van mijn plaats in de partij, die ik zoo geschapen heb«; maar vast staat, dat het bourgeoishart warm genoeg voor den werkman klopt om hem aan den levensdiscli een behoor lijk aandeel te geven. Geen enkelen bourgeois behoeft daarin voor een Socialist onder te doenmet dit en orm "verschil: dat 't einddoel der Socialisten op een verarming der arbeiders moet uitloopen, maar dat't einddoel der bourgeois uitloopt op heil aan de heele Maatschappij. Want overwicht leidt tot onheilmaar even wicht brengt de reusachtigste stoomers over den grootsten en onstuimigsten oceaan. Overmoedig. Dat de zetel van Mr. Troelstra in Amsterdam III gevaar liep is een gevolg van de socialistische overmoe digheid. Driestheid en brutaliteit wa ren woorden, nog beter op hun plaats. Want »Het VoIk« mag in zijn Zater dagnummer de loftrompet blazen over Oudegeest in lange kolommen't is natuurlijk, dat de man van 1903, de man der spoorwegstaking voor Am sterdam toch zeker niet de gewenschte candidatuur was om er oogenblikkelijk succes mee te behalen. Zeer zeker we herinneren ons na 't Zwolsche Congres nog de klacht, dat de orga nisatie van de S. D. A. P. niet geheel in orde is, omdat 't Nederlandsch Vakverbond tamelijk wel buiten de portefeuilles was gehouden en er geen verband genoeg bestaat tusschen partij en de groote socialistische Vakver- eenigingen. Vanzelf lag na zoo'n klacht, Oudegeest aan de beurt, waar Polak, de Voorzitter van den Diamantbewer- kersbond, in 't Eerste-Kamer-roefje zijn plaats heeft gekregen. Maar al is 't, dat de eertijds in »Het Volk® geuite klacht over de te weinige zeggenschap van de Vakver- eeniging in de besluiten van 't Partij bestuur enz. nu ingelost is door de candidatuur van Oudegeest en voor heen door Polakhet is onzes inziens een onhandige en onverstandige tak- tiek om met zoo'n man van 1903 in de handelstad op de proppen te ko men. Dat is een formeele uitdaging aan alles wat Links staat en een middel om alle oude zeer van den stakingstijd nog eens flink op te halen en er mee te werken, wat trouwens dag in dag uit in deze verkiezing ge schiedde. Te meer onverstandig, omdat heusch de S. D. A. P. na 't Congres niet veel fratsen behoeft te verkoopen, of 't cijfer zakt hoe langs zoo meer. De victories moeten wel waarlijk bevoch ten worden en anders loopt 't mis. Niet in die Commissie. Aanstonds zal de Staatscommissie benoemd worden die 't onderwijs van lagere orde, wat zijn rechtspositie enz. betreft, zal ter hand nemen. Welke opdracht die Commissie ook krijge, ze is onvolledig en heeft voor 't Bij zonder Onderwijs bitter weinig waarde, als er niet gelegenheid wordt geschon ken om de vrijmaking van 't onderwijs ten voeten uit te behandelen. Als Minister Cort van der Linden de Commissieleden installeert, moet op dat punt den vollen nadruk vallen. Daar vooral is 'tom te doen. Niet om subsidieverhooging gaat hetMr. Cort van der Linden kan weten, dat onze wenschen veel verder gaanja, dat we alle subsidie willen cadeau doen, als Links dat ook doet. De Mi nister moet dus ons niet aan boord komen met een subsidie van gemeente wege voor 't Lager Onderwijs dat is maar lapwerk, hoewel een stevige lap. Maar de Minister diene wel te ver staan, dat 't ons niet om de subsidie, maar om 't volle recht te doen is. Doch dit zoo zijndewat moeter. dan onze mannen eigenlijk in die Commissie doen De Minister kan op zijn vingers natellen, wat onze mannen zullen zeggen hoe ze 't zullen zeggen de kwestie is al zoo oud als de weg van Kralingeneen kind in de poli tiek weet er alles van. Eilieve, wat moeten onze mannen dan toch eigen lijk in die Onderwijscommissie doen Van negotieeren kan geen sprake zijn 'tis een rapport en daarin zet men de puntjes op de i. Moet nu nog eens herhaald worden wat al duizendmaal is herhaaldWe willen recht. Of zal men zitting nemen pro forma, omdat H. M. de Koningin dat nu eenmaal vraagt, 't Zitting nemen is louter vorm. Praktische waarde heeft het niemendal. OP DEN UITKIJK. UITGEVER Telefoon Intercoana. Mo. 3. bh blad. 1 Direct nabij de Hoofdsteeg, O to CD Heeft de lezer of lezeres weieens bi- zonderheden gehoord over den »bidden- den sprinkhaan Eerlijk gezegd, ook mij was 't bestaan van deze bizondere soort der elk bijbellezer zoo welbekende insecten, onbekend, tot dezer dagen mijn aandacht er bij werd bepaald door de kranten, die ik las. Een medewerker van het Hbl. had een bezoek gebracht aan Hagenbeck's reus achtig dierenpark nabij Hamburg en daarbij ook den »biddenden sprinkhaan* in leven den lijve gezien. 't Is een merkwaardig insect. Verschalken, vangen en opeten is zijn levecsprogram. Het is dol op mugjes, vliegjes en der gelijke insecten en gebruikt een eigenaar dige methode, om ze machtig te worden. Deze sprinkhaan is groen, als 't gebla derte van de boomen, waarop hij verblijf houdt. Gaat hij nu roerlocs in 't dichtst dezer bladeren zitten, dan moet het al een zeer geoefend oog zijn, dat hem ontdektOok zijn prooi heeft geen erg in den vijand, Maar hij doet nog meer. Als hij zoo op den loer zit, houdt hij de voorpooten omhoog geheven op de manier, als b.v. onze roomsche christenen de handen eerbiedig heffen, wanneer ze naderen om den gewijden ouwel uit de handen des priesters te ontvangen, zooals men dit op bidprentjes en dergelijke wel kan zien. Deze eigenaardigheid heeft hem in den volksmond den naam van »biddenden sprink haan* verschaft. Men begrijpt het doel van deze manoeuvre Komt er nu een ar geloos mugje in de nabijheid dan heeft hij de pooten niet meer te strekken en te heffen, waardoor zijn prooi hem wellicht nog zou kunnen ontsnappen, maar hij slaat toe en heeft den buit binnen. Hij heeft meer eigenaardigs. Al geeft 't hem weinig lofs Is de tafel, die de natuur hem toebe reide, wat erg schraal, dan eet de eene sprinkhaan den anderen op. En dat zit er al vroeg in, want zelfs de larven maken zich aan deze ondeugd al schuldig. Veel heeft in dit opzicht het menschelijk geslacht den sprinkhaan niet te verwijten Wij kennen ook onze kannibalen, die menschenvleesch een lekkernij vinden en ook, waar de beschaving van het christen dom zulk een gruwel uitroeide, blijft er toch nog een zedelijk en geestelijk verbijten en vereten* van elkander over, dat duidelijk toont, hoe we in 't diepst onzer ziel geneigd blijven tot alle kwaad. Maar nu weer die sprinkhaan. Die toont dan toch het kannibalisme wel in zijn meest stralenden vorm Stel n.l. dat er twee van verschillend geslacht een wettig sprinkhanen-huwelijk aangaan en elkaar met plechtige wrijving der voorpooten »hou en trouw* beloven. Dan gaat het enkele dagen goed. Ja, misschien enkele weken. De sprinkhanen-wittebroods-weken Maar dan is 'took uit. Het mannetje heeft zijn schuldigen plicht gedaan; het doel der sprinkhanenvereeniging, n.l. de voortplanting van het geslacht, kan nu verder door het wijfje alléén geschieden de echtgenoot is dus overbodig geworden... het biddende-sprinkhanen-wijfje maakt korte wetten en eet haar eega van enkele weken met huid en haar op. Zoo eindigt de sprinkhanen-idyllemet moord en doodslag en Kannibalisme, Ik schudde 't hoofd eens en sloeg de bladen van mijn krant om. Las over den verwoeden stembusstrijd, die in de verloo- pen dagen om Amsterdam III tusschen Concentratie en S. D. AP. werd ge voerd en ik had mijn »biddende sprinkhanen* onder de menschen gevonden waarbij de goedgunstige lezer echter vooral het derde van de vergelijking* in 't oog houden moet Alleen weet ik op 't oogenblik nog niet wie 't mannetje en wie 't wijfje iswie er opgegeten wordt en [wie er in 'teind als overwinnaar overblijven zal. Is 't niet precies zoo gegaan Eerst hebben we de wittebroodsweken gehad. Die waren bepaald idyllisch. Inniger en hartelijker samenwerking dan tusschen Concentratie en S. D. A, P. is zelden in ons vaderland gezien, 't Ging immers tegen denzelfden vijandde Rechterzijde en hetministerie-Heemskerk. En de eigenlijk gezegde bruiloft werd ge vierd bij de herstemmingen, toen De BaU- fort viel in de armen van Troelstra, toen Boodhuysen in den politieken maneschijn wandelde met Duijs en met een storm loop de commandobrug genomen werd. Toen was het doel bereikt. De toegenegenheid des harten verkoelde snel en zoodra zich een aanleiding voordeed, zouden de twee elkander in de haren vliegen. Nu de Concentratie, zij het ook al langs den omweg van een extra-parlementair Ka binet, weer meester geworden is in het land, kan ze de socialisten missen als kiespijn. Vroeger, - dat was de gouden tijd Toen het liberalisme alléén de baas was in Eerste en Tweede Kamer

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1