Tandarts Repsburj eerste DQHOERDAS der maand Em iapoMdeii Wsdeieian Het Volksbeddenmagazijn, Advertentiën. Eigen fabrikaat. SPAARBANK Thomasslakkenmeel Feclames Mededeelingen enz. 20 Cent per regel. INog een eervolle vermel ding voor de Pink Pillen. Buitenland. EN GEL A M>. FRANKRIJK. RLLGIË, DUITSCIiLAND. ITALIË. BALKANSTAFEN. AMERIKA. De jongste grondafschuivingen bij Cu-' characa, in het Panama-kanaalgebied, heb" i ben de voltooiing van het kanaal en daar-? ZUID AFRIKA. Gemengd Füeuws. Gascentrale Oost-Mtee, (Me Tonga. van het Departement „MIBDELHARHIS en SOSSELSDIJK" der Maatschappij tot Nut van 't algesaeein. KOÏ.FF L Cz. is voortaan de 7178 in het Hotel MEIJER te spreten. Aanbevelend, B. HAAGENS. Het Mfaml is eeii nl Tan vertrou wen. Informeer daarom vooraf waar jij Koopt Het bekende soiiede Hoogstraat 123 Hoogstraat 123 Stenv^^Marke is een beproefde nooit talende phosphorzuurmeststof. Geen meststof werkt zekerder* Kent gij mijne Ciareelen al Zoo niet, vraagt dan aan hen die ze kennen, hunne bevinding daaromtrent en als uit één mond zullen ze U hunne tevredenheid er over betuigen. Steeds voorradig in alle maten. Ook voor Ponme's. Prima drukvilt Ondergareelen a f 2, Stukken Vilt in iedere grootte voor Lichters of Borsten enz. verkrijgbaar. Prijzen billijk. Aanbevelend, M. DUKëRS, Voorstraat, SommelsfliiK Bekroond op de Landbouwtentoonstelling te Sommelsdijk, in 1899 6546 De Pink Pillen genezen zoo gemakkelijk en zoo snel de ziekten die uit slapte van het bloed en zwakte der zenuwen voortkomen, dat, met een wijziging van de woorden van Seneca: „Men ie half genezen indien men innig zijne genezing wil", men zeggen kan „Men is half genezen wanneer men de Pink Pillen gekozen heeft om te genezen." Wij ontvangen alle dagen talrijke brieven van zieken die hunne kwalen ganBchejaron hebben met zich ge sleept, die daardoor hunne betrekking, hunne plaats, hunne broodwinning verlo ren hebben, die na nutteloosallerlei mid delen te hebben be proefd, het besluit r amen de Pink Pillen te gebruiken en in enkele weken genezen zijn. Wij halen iede- ren dag nieuwe geval len van genezing aan van die voorbeelden Mevr. Buisson het staat aan de zieken partjj te trekken. Mevr. Buisson, wonende te Saint Bonnet de- Mure (Isere Frankrijk), schrijft: „De Pink Pillen hebben mij genezen van eene bloedarmoede die mij gedurende twee jaren ondermijnde. Mijn ziekte was begonnen met verlies van eetlust, zwakte en bleekheid en mijn spijsverteering, vroeger zoo goed, was lang en fijnlijk geworden. Ik voedde mij slecht en mijne zwakte werd iede- ren dag grooter. Ik was altijd benauwd en dik werf onderhevig aan duizelingen, verblindingen en schele hoofdpijnen. Het scheen mij alsof ik geen bloed meer in de aderen had en ik was altijd erg koud. Na verscheidene geneeswijzen zonder uitslag te hebben beproefd, besloot ik de Pink Pillen te nemen. Uwe pillen hebben mij veel goed gedaan en mij in enkele weken vol komen genezen. Sedert ik die behandeling gevolgd heb, ben ik voordurend gezond geweest. ■D-^SC^?l'-i,een sa8ruëePertsen vorm bevatten de Pink Pillen alle bestanddeelen noodig om een nieuw leven, een nieuwen rijkdom aan het bloed te geven en de zenuwen te versterken. Zij zijn het onfeilbaar middel bij uitnemendheid tegen de bloedarmoede, de bleekzucht, de alge- meene zwakte, de duizelingen, de oorsuizingen, de onregelmatigheden bij de vrouwen. Zij zijn onovertroffen tegen de zenuwuitputting en de nuerasthenie. Verkrijgbaar a f 1,75 per doos, en f 9 per zes doozen, aan het Generaal Depot der Pink Pillen, Van Beghenlaan 22 huis te Amsterdam. Voor Goedereede en Overflakkee de Fa. DIJKEMA DOORNBOS te Sommelsdijk, en in alle goede apotheken en drogisterijen. in vieren gevouwen dek op de plaats aan gebracht en licht met een gordel bevestigd. 2. Is de huid opgezet en ontstoken, dan moet alle dood weefsel worden verwijderd, desnoods uitgesneden. 3. Na uitgevoerde desinfectie der wond- vlakte maakt men ter bevordering van het heelingsproces gebruik van het bekende pijnstillende pikrinezuur en wel een deel bp 10 deelen aether. Ten slotte wordt een stukje wasdoek op de wond gelegd en daar over het dek aangebracht op de wijze als hierboven is aangegeven. Daarmee is de behandeling bijna afge- loopen. Alleen wordt de wond direct voor het zadelen met amylum bestrooid. o Tegen dysenterie. Uit een oud nummer van >Het Handelsblad* Een legerzuster zooals de Engelschen treffend de verpleegsters noemen deelt mede hoe het Kaffergeneesmiddel tegen dy senterie met de voortreffelijkste gevolgen wordt toegepast door de Engelsche dokto ren in kamp en hospitalen. Het geneesmiddel bestaat uit een afkook sel van den wortel van den geranium, de bloemplant, welke men tegenwoordig pelar gonium noemt. De meest hopelooze geval len zijn er mede genezen. De zuster schrijft: »Wij bereiden het drankje door vier En gelsche onsen geraniumwortel twintig mi nuten te koken in een pint melk. Van een tot twee eetlepels vol worden om de twee uur gegeven tot de verschijnselen der ziek te ophouden. In den regel geschiedt dit binnen 36 of hoogstens 48 uren. In niet één enkel geval bleef de goede uitwerking uit 1c Nu moet men weten dat dit genees middel sinds onheugelijke tijden bekend was bij Kaffers en Zoeloes, die bij een aan val van dysenterie eenvoudig den gerani umwortel kauwen en droog zuigen. o Bewaren van groenten. Behalve roode, witte en savoie kool, kan ook de bloemkool nog geruimen tijd in den winter versch Worden gegeten. Om hiermede te slagen neemt men planten van de late reuzen- bloemkool, die krachtig ontwikkeld moeten zijn en reeds een begin van bloem* aan- toonen. Laat in den herfst neemt men de planten met kluit op, bindt de bladeren een weinig bijeen om ze minder plaats te doen innemen en zet ze dan in een kuil, die ongeveer 60 c.M. diep is. De aarde wordt op den kant gelegd en nadat de kool er in is gezet, natuurlijk met de kluit in den grond, dekt men bij vorst den geheelen kuil met boonenstokken af waarop men een laag droog blad of stroo brengt of wel een paar rietmatten. Evengoed kan men de kool in kelders overwinteren, waar men ze in vochtig zand inslaat, of wel in een kouden bak, waar voor deze eenigszins moet worden uitge graven. Alle verwelkte en rotte bladeren moeten worden verwijderd en het inkuilen mag alleen op mooie, droge dagen plaats hebben. Dit laatste geldt vooral ook voor het oogsten en inkuilen van allerlei knol- en Wortelgewassen, Wanneer deze geoogst zijn, dan wordt er de meeste aarde, die er bij het rooien aan blijft zitten, afgeschud en bij kleine hoeveelheden in den kelder in kisten met zand overgehouden. Afwisselend wordt er vanaf den bodem steeds een laag zand en dan weer een laag wortelgewassen, b.v. Winterwortels, schorseneeren, rammenas, koolrapen enz. ingelegd en boven alles met wit zand afgedekt. Vooraf snijdt men er natuurlijk het loof af, doch op zoo'n wijze, dat niet een gedeelte van de wortelkraag tevens wordt medegenomen, daar dan de wortel of knol zou uitdrogen en sterven. Het lof wordt dus even boven den wortel kraag afgesneden. o Theekoek, Neemt 4 eieren en het ge wicht daarvan aan bloem en suiker; roer de eieren met do suiker gedurende 25 mi nuten, voeg er de bloem bij, met een half ons krenten, evenveel rozijnen, die te voren goed gewasschen moeten zijn en een wei nig sucade. Bak het deeg in een met boter besmeerden vorm, gedurende één uur in den oven. Observator. Een protestvergadering tegen Home Rule Te Belfast werd in de Ulsterhall een vergadering gehouden van handelslieden, om te protes eeren tegen de invoering van Home Rule. Meer dan 6000 personen, die te zamen een kapitaal van bijna 100 millioen pond sterling vertegenwoordigden waren aanwezig. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin ver klaard werd, dat men alle belastingen zou weigeren te betalen, zoodra eenige poging werd aangewend om de Home Rule bill toe te passen en waarin tevens de verga dering haar sympathie uitsprak met de organisatie der vrijwilligerstroepen van Ulster. Uit de Fransche Kamer. De Kamer besloot met 291 tegen 273 stemmen de kiesrecht-hervorming te be spreken voor de schoolwetten en vervol gens met 441 tegen 123 stemmen om de schoolwetten onmiddellijk na de kiesrecht- hervorming te behandelen. De mijnwerkersstaking in België. De staking breidde zich uit tot de steenkolenmijnen van Nord Rien du Coeur en Bois de Saint Ghislain. Het regentschap in Beieren. Het Beiersche staatsblad bevat het door de Kamer van afgevaardigde en den Rijks raad aangenomen wetsontwerp, betreffende het regentschap. Hiermede is de wet van kracht geworden. De overstrooming in Noord-Italië. De Po stijgt nog voortdurend. Het wa ter dezer rivier staat thans 6 meter hoo- ger dan gewoonlijk. Aan beide zijden van den stroom strekt zich een watervlakte van verscheidene kilometers breedte uit. Vele plaatsen worden door het gevaar van een dijkbreuk bedreigd. De Servisch-Montenegrijnsche grens. Het toekomstig verdrag over de afba kening der Servisch-Montenegrijnsclie grens aanvaardt, wat 't Sandsjak betreft, het Ser visch voorstel, zoodat het grootste gedeelte van het stroomgebied der Lin aan Servië blijft. Montenegro verkrijgt ten Zuiden bijna de geheele vruchtbare vlakte van Metokia. Aan den Montenegrijnschen gezaut zijn instiuciies gegeven om Servië te verzoe ken, op deze basis het verdrag te teeke nen. De Grieksch-Turksche onderhandelingen. Gemeld wordt, dat de Grieksche re geering besloten heeft Turkije een nieuw maar kort uitstel te verleenen om de be sprekingen, die niet meer vertraagd mogen worden, te hervatten. Naar alle waarschijn lijkheid zal dat uitstel niet langer dan 5 dagen duren. Na afloop daarvan zal Grie kenland tegen Turkije een geheel andere houding aannemen. De Albaansche troon. Men seint uit Rome dat de prins von Wied officieel de candidatuur voor den Albaanschen troon aanvaard heeft. Petroleumbrand in Roemenië. Gemeld wordt, dat in een petrolenm- sonde bij Mareni, een ontploffing plaats had. Een brand brak uit, die ook snel andere in aanleg zijr.de sondes aantastte en in korten tijd een geweldigen omvang had. Op het oogenblik staan 15 sondes in brand, de geheele vallei en de heuvels zijn in vuur gehuld eu het zal dan ook zeer moeilijk zijn de vlammen meester te worden, aangezien de geheele streek in brand staat en de sondes voortgaan met petro'oleum uit te braken. De maatschappij Columbia deelt een telegram mede, dat zij uit Boekarest heeft ontvangen, waarin gezegd wordt dat de schade veroorzaakt door hef in brand ge raken der petroleurnsonde, op 60,000 lei wordt geschat. De herstellingswerken zul len een twaalftal dagen duren. De opening van het Panama-kanaat opnieuw vertraagd. mede de openstelling voor de groote scheep vaart, opnieuw voor verscheidene weken Vertraagd. Mexico en de Vereenigde Staten. Regeeringspersonen gaven heden te ver staan, dat de regeering er van in kennis werd gesteld, dat bijna alle mogendheden die zich in Mexico diplomatiek laten ver tegenwoordigen, bereid zijn de taak om de con8titutioneele regeeriug in Mexico te herstellen, in handen van de Vereenigde Stateu te laten. Vergrooting der Zuid-Afrikaansclie Unie. Minister-president Botha verklaarde, dat de tijd gekomen is om de opneming van Rhodesia in de Zuid Afrikaansche Unie te overwegen. Vreeselijke brand. Twee menschen omgekomen. Maandagnacht heeft een hevige brand gewoed in den goedkoopen winkel van den heer A. Roseboom, in de Folkingestraat te Groningen. Diens vrouw eu jongste doch tertje kwamen in de vlammen om. Het »Groninger Dagblad* meldt omtrent dezen brand nog het volgende: Tegen twaalf uur van nacht ontdekten voorbijgangers een hevigen binnenbrand in het perceel Folkingestraat no. 1, waar de heer Alex Roseboom zijn winkel in on geregelde goederen had gevestigd. Zij schel den aan en sloegen een ruit stuk, om de bewoners, die als gewoonlijk te half elf naar bed waren gegaan, te wekken. Een verstikkende rook sloeg uit het huis en maakte zelfs 'het verblijf in de straat on mogelijk. De brandweer werd gealarmeerd en verscheen na eenige minuten op de plaats van den brand. Het vuur was toen reeds zoo hevig, dat aan redding, zelfs van menschen, niet meer te denken viel. De bewoners, de heer en mej. Roseboom—De Swaan, hun kinderen de 16-jarige Abrain, de 12 jarige Efrim en de 10-jarige Rika, alsmede de dienstbode, de 20-jangePietertje Walraven uit Martensboek, bevonden zich in het brandende huis. De oudste jongen, de 20jarige Mauri 1.-3, was juist de vorige weck te Amsterdam in betrekking gegaan, waar ook zijn 19- jarige zuster Betsie iu betrekking is. De heer en mej Roseboom sliepen ach terhoven, de beide jongens in het dakka mertje, de dienstbode en de kleine Rika in het arkeneelkamertje. De heer Roseboom, die eenigszins ongesteld was, had zich iets vroeger dan de anderen naar bed be geven. Toen hij tegen 12 uur verschrikt wakker werd, lag hij in een verstikkende rook, schreeuwde luid om hulp, vluchtte aan de achterzijde door het raam van zijn slaapkamer en kon zich langs een daar bevindende trap redden. Inmiddels waren ook de jongens en mej. Roseboom wakker. De jongens ziende dat er doodsgevaar bestond, vluchtten door het dakraampje, klommen over het dak van den heer Luytinck en kwamen zonder ongelukken in de dakgoot van het huis der heeren Holtkamp en van der Laan. Ook mej. Roseboom had zich, naar een buurvrouw ons meent te mogen verzekeren, kunnen redden. Zij moet reeds bij de bui tendeur geweest zijn, doch was teruggegaan om haar kinderen. Het is een wanhoops daad geweest, die de arme vrouw met den dood voor oogen heeft willen verrichten. Ook enkele heeren zijn nog in 't brandende huis geweesthelaas bleef ook hun mensch- lievende poging zonder resultaat. Men was door de groote consternatie in het onzekere, of er nog menschen in het brandende ge bouw waren. Intusschen speelde zich daarboven een catastrophe af, die niet te beschrijven is. De flinke vrouw, die zich, zooals gezegd, naar boven wilde begeven, heeft het niet verder kunnen brengen dan de deur bij de trap. Toen de brandweer, die veel water in het brandend huis spoot, zich in de ruïne kon begeven, vond zij het verkoolde lijk. Een ander aangrijgend tooneel had zich ook boven-voor afgespeeld. De dienstbode, die door de vlammen omringd was, sprong uit 't raam van de tweede verdieping aan de zijde van het huis. Zij werd, zoo goed als dat ging, opgevangen door twee man nen, kwam in het steegje neer en bezeerde zich zeer ernstig aan rug en beenen. Vree- sehjk was het, om te zien, hoe de heer Roseboom zich al maar weer in zijn huis wilde begeven om zijn dochtertje te redden. Het moest hem worden belet. Het aan vallige meisje werd ten slotte, evenals haar moeder, vreeselijk verkoold gevonden. De brankarts hebben de gewonde dienst bode en de lijken van moeder en dochtertje naar het ziekenhuis gebracht. In het huis »De Beurs* werd de zwaarbeproefde fa milie binnengebracht. Wie thans iu de Folkingestraat komt, ziet menschen aan de deuren staan huilen over 't ongeluk, dat de brave vrouw en het lieve kind heeft getroffen. Het is ook hart verscheurend, het ^verhaal van den brand te hooren uit den mond van hen, die er van begin af bij zijn geweest, De toestand van het dienstmeisje is, naar wij vanmorgen vernamen, zorgwekkend Ze klaagt over doofheid m de voeten en hevige pijn in den rug. Ze is steeds bij het bewustzijn. Haar zuster bezocht haar Dinsdagmorgen om negen uur. Het meisje zelf heeft weinig hoop op herstel. liet graf der de Witten. In »Het Vad,* wordt medegedeeld, dat het graf der De Witten niet meer bestaat. In de oude historiebladen de aanteeke- ningen van den koster der Nieuwe Kerk, te 's-Gravenhage, uit de 17e eeuw leest men de aanteekeningen aanvangend in den jare 1656; »Den 19en November 1655 heeft gecoght de heer de Witt-Raetpensenaris een kelder in de Nieuwe Kerk n. 77 voor de somma van 400 gulden.* Den 20e dito begraven een kist van den heer Pensenaris*. >18 Februaris 1667 wederom als hierboven een kist begraven.* >6 Julius 1668 is begraven de huysvrou van den heer Pensenaris*. «22 Augusti 1672 is begraven de heer Kornelis de Witt Burgemeester der Stat Dor drecht.* >Dito de heer Johaunis de Witt liaetpen- senaris.* Verder is aangeteekoud, dat anno 1758 dat graf is aangekocht door Jacobus Van de Kasteele en het overschot der geschon- dene lijken van do Witten naar elders over gebracht. Waarheen schijnt onbekend. Met het geld ep .de winkeljuf! De commissaris van politie der 3e afdeeling verzoekt opsporing van den 34- jarigen J. J. P., winkelchef, wonende aan den Hoogenboezem te Rotterdam, die ver dacht wordt er met f400 van zijn patroon vandoor te zijn gegaan Tevens zou bij een der winkeljuffrouwen, C. 0 C. B. ge naamd, hebben meegenomen. Zoo niet bedoeld. Een houder van een proeflokaal te Harliugen had, tot ver velends toe aan de politie verzocht, toezicht te willen houden op de lieve straatjeugd, die het den eigenaar lastig scheen te ma ken. Dit kwam de politie, die ongeveer een dertig maal 't pand voorbij wandelt eenigs zins overdreven voor, te meer, omdat er nooit iets van eenig belang gebeurde. Bij zondere maatregelen werden dan ook niet noodig geacht. Toen ging de houder van het lokaal kla gen bij het bestuur der gemeente, in een adres als belastingbetalend burger recht op bescherming, enz., enz. Dit had resultaat. Een vaste post werd in de buurt, waar het lokaal zich bevindt, geplaatst. De lieve jeugd was nu op geen mijlen af- stands te bespeuren. En de klanten? Ja, die kwamen als voorheen opdagen, doch den agent ziende, waagden zij 't niet „Bachus tempel te betreden. Met loenschen blik naar 't schoon omkranste vergunning* kijkende en met droefheid in de ziel, stap ten ze verder, doende, of ze daar slechts toevallig voorbij kwamen. Of de proeflokaalhouder weer zoo spoe dig zal gaan klagen bij de politie? vraagt de Leeuw. Crt. waarom we dit ontleenen. Zijn bedoeling was het niet, maar 't had toch een goede uitwerking, de gere gelde bezoekers bleven uit de kroeg Prijg van de Cokes per gemeten hectoliter, Maandag ingaande Grof.55 Ct. Geklopt60 Parelcokes30 Gruis25 Bestelioon per Hectoliter5 Cokes ruet Anthracietiseen uitstekende brand stof voor Vulkachels. Een goed brandstof is ook Parelcokes met turf, sloffen of kacheikolen. Cokes van deze fabriek zijn ook te verkrijgen Te Ooltgensplaat bij C Francoise, te Den Bommel bij M. A. v. d. Sluis, te Stad a. 't Haringvliet bij Nieuwland (smid), te Nieuwe Tonge bij v.d. Broek (hrandsfofhandelaaf), te Achthuizen en Zuidzijde bij Campfens. 7255 Da bank neemt gelden op tegen 8°/, rante 'a iaara. Gelegenheid tot inbreng- en terugbeta ling van gelden op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 912, be nevens Maandagavond van 87 nar, ten kantore van den Thesaurier-Boekhouder ■I,.-. 7J83 Midielkarnis. wsmmm Voor slechts f S9.00 lever ik een solied 2 per- soons Veerenbed, Peluw en 2 Kussens. Ook tegen zeer concurreerende prijzen solide Oliejsssen en Oliepijpen. Middelharnis innuc Uirksland (Over het Oude Mannenhuis) Holterdmn EENIG ADRES opgericht door ARBEI DERS (VakliedenlevertZEEGRAS BED DEN f3.50, f4.50. KAPOK STELLEN, MET PRIMA ONVERMENGDE JAVA KAPOK 17.50, f8.75, f 10,50, f12.— enz. VEEREN BEDSTELLEN MET GEGA RANDEERD GESTOOMDE veeren f17.50, f20.-, f22.50 tot f90.—. KAPOK MA TRASSEN le KLAS VULLING EN AF WERKING vanaf f8.50. SPRINGVEER MATRAS8EN UITSLUITEND SOLIDE KWALITEITEN vanaf f 10.—ONZE BE KENDE RECLAME VEEREN STELLEN bestaande uit: 2 pers. Veeren bedstel 1 wollen 1 gestikte en 1 molton deken 1 stal prima stroomatrassen en LET WEL. Bed en peluw Overtrek ALI,ES COM PLEET f28.50 f35.— f42.50 f48.— MET LANGDURIGE SCHRIFTELIJKE GA RANTIE ONZE GERENOMEERDE REC LAME 3 TI LLEN S'v.p. niette vergelijken met de MINDERWAARDIGE soorten die ZONDER overtrekken goedkooper verkocht worden en die ook WIJknnDen leveren. BEDTUKEN en overtrekken in meer dan 50 soorten in prijzen van f 1.60 f 1.90 f2.10 f 2.50 f2.75 f3.50 f4,50 f6 7.50 HOUTEN EN IJZEREN LEDIKAN TEN en wiegen beneden iedere concur rentie SOI.IDE EIGENGEMAAKTE MAS SIEF pilarh pine ledikanten 2 persoons f 10.90 f 13 50 f 14.50. Steeds grooten voorraad FANTASIE, WOLLEN en SA- TIN dekens. By het vullen van kapok x O o wel als veeren bedden kan 111 en steeds tegenwoordig z(ju. Boven f 10. voor reclame 1 deken Cadeau. Eenig adres 7389 (Over het Oude Mannenhuis) Hotterdam 02 EL o e. es S3 •O O (P3 ST 3

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2