EERSTE ML Zaterdag 8 November 1913. Antirevolutionair 28sle tl aargang N". 1918. Orgaan voor de Zuidltollandsclie en Zeeuwselie Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES „HET GOUDEN HERT", W. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentlën en verdere Administratie Iranco toe te zenden aan den Uitgever. H Is toch zoo'n kruis Wat is zoo'n kruis? Dat de onder wijzers der bijz. scholen zoo graag een schoolbond zouden willen stichten maar dat sommige schoolbesturen niet kunnen, omdat er geen geld is. Armoe is geen schande, maar 't is erg lastig en vooral waar 't zoo'n mooie zaak betreft als een Bond van Christelijke scholen die toch allerlei belangen gemeen hebben. Hoe moet de verhouding zijn tusschen Ouders en Bestuur, ziedaar al een vraag, die besproken mag worden. Hoe is de verhouding tusschen Bestuur en On derwijzers 1 Tusschen Ouders en ,'t Hoofd en ook de klasseonderwijzers. Tusschen Regeering en School. Hoe móet 't Leerplan zijn voor de Chr. scholen op Flakkee. En waarom zoo en niet anders. Hoe moeten de ouder avondjes en Moederbijeenkomsten zijn waarin over de opvoeding der kinde ren gesproken wordt. Moet er niet een Maandblaadje uitgegeven worden over schoolzaken en opvoedingsbegin selen P 't Is toch zoo'n Kruis, dat er geen geld is. Maar er zijn veel menschen (das een troost!) die er ook last van hebhen. Vereenigmg. Het is ons steeds een j?ron van ver driet geweest, zoo vaaky'we lezen van de versnippering van arbeidskrachten in de Vereenigingen. Er is een Neder- landsch Werkliedenverbond Patri monium een Christelijke Nationale Werkmansbond, een Nederlandsch Luthersch Werkliedenbond. Patrimo nium dateert van 19 Maart 1877. Het tweede Verbond van 26 Dec. 1894 En het derde van 26 Jan. 1910. Maar let nu op. Doel van den Christ. Nationalen Werkmansbond is onder meer: «Liefde aan te kweeken voor 't Evangelie en de Ned. Herv. Kerk, voor Vaderland en Vorstenhuis. En 't doel van den Lutherschen Bond onder meer: »De liefde aan te kweeken voor »'t Evangelie en de Luthersche Kerk »voor Vadeland en Vorstenhuis, ten- seinde op deze grondslagen de be hangen der maatschappij in haar «geheel en die der werklieden in 't «bijzonder door alle geoorloofde «middelen te bevorderen. Ziedaar dus twee Bonden, die op kerkelijk standpunt staan. De een is Ned. Herv. en de andere Luthersch. Nu ontbreekt er waarlijk nog aan, dat er nog ontstaat een Nederlandsch- Nationaal—GereformeerdVerbond Oud-GereformeerdChristelijk-Gere- formeerd; Oud-LuterschRemon- stranschDoopsgezindenz. enz. dan heeft zoowat elk onderdeel van 't Protestantisme zijn eigen Bond en kerkelijk in hart en nieren. Is 't niet droevig, dat de arbeiders zoo hun krachten voor het Vereeni- gingsleven, maar ook voor eigen wel zijn in en buiten 't bedrijf, versnip peren. Wat. Protestantsch is, moge 's Zondags naar zijn eigen kerk gaan I fiatmaar om dan in den socialen en economischen strijd, waarbij alle Protestanten belang hebben, ook nog in de 6 werkdagen eener week ge scheiden te zijn't is een zot idee. Maar de Kerk, de Kerk, de Kerk Beste menschen, houdt uw Hervormde en Luthersche en Doopsgezinde kerk in eere; maar brengt ze niet in Uwe werkliedenvereeniging. Breng er wel uw Protestantsch beginsel tegenover den Socialist, die U aller Kerk een vijand ismaar gij, als Protestanten, hoe ge ook kerkelijk heet, hoort bij elkaar. Luister eens naar 't mooie doel van Patrimonium. Die houdt er geen kerk op na, Wel de godsdienst en daar gaat 't om in 't Protestantisme. Patrimonium zegt: In de overtuiging dat Gods woord en de traditiën onzes Volks de ver trouwbare grondslagen eener Chris telijke maatschappij uitmaken Bij Patrimonium geen sprake van eene Kerk. Wel van' Gods Woord en de traditiën of gewoonten onzes Volks. Nu zeggen we niet, dat de Her vormde arbeiders en de Lutherschen naar Patrimonium moeten overloopen maar we beweren, dat er door de leiders een Statuut moet gevormd worden, waarin èn Patr. èn de Her vormden èn de Lutherschen zich allen thuis gevoelen. Eén groote Nederland- sche Protest. Bond. die metdeRoom- sche bonden in dagelij ksche federatie staan, in dagelijksche bondgenoot schap. En door den drang der omstandig heden zal 't er ook wel van komen. Het arbeidersbelang eischt dat, omdat eendracht macht maakt. Daarbij de klove is weinig diep en dus zeer goed dempbaar. En met 't oog op de eigen belangen der werklieden èn met 't oog op 't Socialisme èn met 't oog op elke Kerk is 't noodig dat de Kerk ophoude scheuring te maken tusschen de arbeiders. *j.* De samenbinding In onze vorige driestar spraken we over de Protestantsche Vereeniging. Maar de Roomsch Katholieken mo gen wel in de eerste plaats genoemd worden als organisateurs. Trouwens, de ééne Kerk, maakt splitsing bijna onmogelijk. Zie eens, hoe de Roomsche arbeiders georganiseerd zijn Bureau voor de R K. Vakorgani satie te Utrecht. Federatie der 5 Diocesane Werk liedenorganisaties te Utrecht. Bond van R.K. werkliedenvereeni- gingen in 't Aartsbisdom te Utrecht. Ned. R.K. Volksbond te Amsterdam. R.K. Volksbond in 't Bisdom Breda. Bond van R K. Werklieden vereeni gingen in 't Bisdom van 's Hertogen bosch. Limburgsche R.K. Volksbond St. Jozef te Maastricht. Ned. R.K. Arbeidersbond St. Leo- nardus te Amsterdam. R.K. Werkliedenvereeniging te Bolsward. Sint Jozefsvereeniging te Harlingen. St. Vitusvereeniging te Leeuwarden. Enz. Enz. Hoed af, mijnheervoor zulke werk. Gewis, de kerkelijke eenheid onder de Roomsch Katholieken maakt ver snipperinguiterst moeilijk. Maar des alniettemin mocht en kon er onder de Protestanten toch heel wat min der scheuring zijn, dan er op 't oogen- blik heerscht. Of de Roomsch-Kath. ook niet wat al te ver gaan in hun afsluiten van de leden der Kerk van anderen, zou den we niet durven ontkennen. De R. Kath. Geitenfokkersvereeniging is Hotel Restaurant Rotterdam. DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT f 1.—, f 1.25 en f 1.50 Aanbevelend, R. C. F. y. i LEE-Moonen. ten^minste al heel wat in opspraak ge weest. Men kan ook in een uiterste vervallen, die niet aan alle Room- schen voldoet. OP DEN UITKIJK. Amsterdam is altijd »liberaal« gere geerd en kreeg dus de volle maat. Voor Huis en Hof. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling ƒ4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Interconun. Mo. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en */s maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewaoht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. j Gedempte Boereiisteiger 63A, 63B Direct nabij de Hoofdsteeg, Het door ieder aanbevolen adres. 't Is, om moedeloos te worden 1 Wij geven, hier in Nederland, enorme sommen uit voor ons lager onderwijs en nog altijd krijgt de Openbare School daar de grootste hap vaD. 'k Weet niet, of we wat de uitgaven betreft, allerbovenst op de ranglijst der mogendheden staan, maar ver daar af zijn we niet en de onderwijzers zullen wel net zoolang aan de bel trekken, tot we ons die eereplaats hebben veroverd. Enfin, daarover geen klacht. Tenminste nu niet. We zullen maar denken, met H. M. onze Koningin-moeder Dat behoort ook tot die zaken, waarin een klein volk gróót kan zijn. Doch nu had ik 'n illusie. 'k Meende zoo bij mezelf, dat we nu ook vrijwel bovenaan stonden wat de resultaten betreft van het onderwijsdat we ook in dat opzicht gróót* waren. Och, jaer waren klachten; Met name de onderwijzers laten het in een mededeelzame of in een moedelooze bui wel eens uit hun mond vallen »Er beklijft zoo weinig van het onderwijs Wij stampen het in 't zweet onzes aan- schijns de kinderhersentjes in, maar ach 1 als ze naderhand loten of trouwen gaan, dan blijken ze soms wel een schat van levens wijsheid te hebben opgedaan, edoch de kostelijke sc/iooZwijsheid is goeddeels vervlogen Vaak is daar iets van aan. Ik vroeg een moeder van acht gezonde kinderen eens, of ze de »gravenhuizen« es opzeggen wou, die ze op school ge leerd had en gerustze was 't vergeten. Ze wist niet eens meer, welke Dirk het was, die Dordrecht had gesticht, 't Kon de eerste, maar 't kon net zoo goed de tiende geweest zijn. Zelfs schaamde zij zich niets over haar onwetendheid. Als ik er wat van haar Dirk vragen wou de zesde in de rij van z'n flanelletjes en z'n guitenstreken, van z'n krulhaar of z'n moe dervlekjes, dat wist ze precies, maar die Dirk van Dordrecht zou voor haar 't vleesch niet braden, zei ze, hij rustte harerzijds in vrede in zijn lang vergeten graf. Er is dus iets van aan. Maar toch dacht ik altijd, dat de onder wijzers goeddeels zoo klaagden, omdat ze de volmaaktheid niet bereiken konden wat niemand gegeven is en dat we toch werkelijk met ons onderwijs een heel eind op den goeden weg waren voortgeschreden. Ik was 'n knaap in '78. 'tjaar van Kappeyne's schoolwet. En ik vocht, als jongens dat kunnen doen, op mijn manier den schoolstrijd al mee. 'k Herinner me nog goed, hoe ik een jong onderwijzer der Openbare School hoorde zeggen »wacht maar, mannetje 1 nu concurreeren we al die fijne scholen naar den kelderWij zullen nu onze school zöo goed maken, dat er geen verbeteren meer aan is Ik dacht, dat men in vijfendertig jaar dat doel wel zou kunnen bereiken. Aan 't geld ligt het niet. Een raszuivere liberaal is al die jaren hieraan herkend, dat-ie nooit nee stemde, als er een post voor 't openbaar onderwijs moest worden verhoogd. Scholen bij honderden gebouwd. Daar staan er wel, die voor 200 kinde ren bestemd zijn en waarin er geen 20 onderwijs ontvangen. Aan de ruimte ligt het dus ook niet. Onder wij :ers ze zijn gekweekt, ge ëxamineerd, gecontroleerd, geschift modél Methoden, leermiddelen, plenly. Er zijn schoolartsen aangesteld, school vergaderingen ingesteld, schoolinstructies opgesteld, schoolopzieners over allen ge steld niets heeft er aan ontbroken. Schoolreisjes worden ondernomen. Schoolbaden verfrisschen het kind. Schooltuintjes worden aangelegd. Men praat van schoolvoedsel en school- kleeding, van schoolpantoffeis en school- tandmeesters het eene is pas be proefd of 't andere wordt bedacht Er is toezicht genoeg I Er zijn schoolopzieners van tweeërlei soorter zijn inspecteurser zijn plaatse lijke schoolcommissieser zijn wethouders van onderwijs, gemeentelijke inspecteurs; B. en W. zien toede Raad ziet toe En dan, niet van een buurtschool, maar van het lager onderwijs in 's lands hoofdstad door een man van 't vak niet in een dolle bui, maar in den eerzamen Raad te hooren zeggen, dat er de resultaten van 't onderwijs be droevend slecht zijn dat is om moedeloos te worden Stel u dat voorAmsterdam. Daar zit het puikje van't Vaderlandin Amsterdam- onderwijzer of hoofd te zijn, dat is in je vak en je stand den maarschalks staf te verkrijgen. Daar nemen ze natuur lijk de beste van de besten. Daar scheppen ze met volle maat de room van de melk. Daar moeten ze, daar kunnen ze ten minste een corps onderwijzers hebben, dat het hoogste, presteeren kan, wat een mensch ge geven !s als paedagoog en schoolman te bereiken. Ze betalen er goed. Menig »hoofd« in de ^provincie* heeft z'n vet en z'n most verlaten, om in Am sterdam ^gewoon onderwijzer* te worden en rekende dan »bonaf„ te zijn. Je begint er met 'n aardig tractementje verhoogt op tijd 't kon altijd nog beterr. daar niet vanmaar met Denekamp of Moddergat vergeleken was 't dan toch dag tegen nacht. Daar zitten de »hoofden« die school boekjes schrijven en schoolkranten redigee- ren en methoden maken, die op de kleinste scholen worden ingevoerd. Daar zitten de hoofdmannen van den »Bond« de Ossendorpers en de Thomassen wier peinzen is, nacht en dag, om toch het kind te geven, wat des kinds is. Daar, mochten we zoo denken, zal men tenminste de volkomenheid van verre in 't gezicht gekregen hebben. En nu wordt een van die Bonds-man- nen lid van den Raad en komt met groote beslistheid vertellen, dat we ons met een doode musch hebben verblijddat het in Amsterdam niks gedaan is met het onder wijs en dat de school-resultaten bedroevend slecht zijn. Dat nu is geen praatje. Want de schoolman-raadslid Matthijsen kwam met cijfers. Het derde deel der scholieren kan niet eens een a-loffelijk ontslag* meekrijgen en ook bij de anderen, zelfs als ze een ver- volgklasse doorliepen, is na 4 a 5 jaar van al die schoolkennis haast niets meer over. De methoden soep. Het leerplan snert. Onze lagere school is 'n parade- school. Alles wordt gedaaD, om den schijn te redden tegenover de buiterwereld, maar van binnen is ze voos en rot. Onze opvoedkunde is een >bedenksel- paedagogiek*. Los van waarheid en wer kelijkheid los van het leven 'n teer plantje in een broeikas.. Daar komt bij, dat de verhouding op de scholen treurig is. Er heerscht zelfs een soort van anarchie. Er wordt ontzaglijk veel tijd verbeuzeld. Uren aan uren worden besteed aan dingen, waar de kinderen niets aan hebben. De kinderen leeren sommetjes maken, maar rekenen leeren zij niet. En zoo ging hij voort De heer Matthijsen, ex-onderwijzer, thans sociaal-democratisch raadslid van Amster dam. Ik kon, eerlijk gezegd, mijn oogen niet geloovenEn om vooral niet te veel te zeggen en 'n schrobbering op te loopen, heb ik het meeste letterlijk overgeschreven uit Het Volkwelbekend. Ziezoo, daar liggen we nu. Daar geven we dan onze millioenen voor uit. Zoo worden we ^bekocht En nu het remedie Nog meer geld uitgeven voor het onder wijs Nog meer methoden uitdenken Klei ner klassen vormen De leerplicht uitbrei den? Enz. enz.? Dat alles helpt den heer Matthijsen en de zijnen weinig of niets, zoolang hüa jood, Mordechai, zit in de poort der school. Die jood, dat is het >hoofd Met name het ambulante hoofd, die in een groote school geen eigen klas heeft. Beets rijmde eens ironisch »De gouden eeuw, het paradijs, Zal voor de wereld keeren, Zoo maar de kind'ren dezes tijds Goed schoolgaan en goed leeren Maar de »Bonds«-man voegt er bij Zoo maar de »hooiden« de deur uitge bonjourd worden! De onderwijzers heil hen! In hen zit een >groote scheppende kracht.* De ^levenskrachtige onderwijzers beweging* alleen kan de school redden. Als men haar slechts ruimte geeft Toen kwam wethouder De Vries >AIs gij, mannen van den Bondooit baas wordt, dan zoudt gij in drie maanden meer kwaad aan de openbare school be rokkenen dan de antirev. wethouder, vol gens u, in vijf jaar heeft kunnen doen Is 't wonder, als de zaken zoo staan, dat tal van bezadigde liberalen met een bang hart de toekomst van hun school aanzien. UITKIJK. De behandeling van drukwonden. Na vele proefnemingen inzake de beste methode om drukwonden bij paarden te behandelen beveelt de heer Chanier, veearts bij het Fransche leger, naar in het »Recueil d' hy giëne et de mèd vèt millitaires* wordt mede gedeeld, de volgende behandeling ten zeerste aan, daar die spoedig tot het gewenschte doel leidt, zonder dat de paarden aan den dienst behoeven te worden onttrokken. Drie zaken mogen daarbij niet uit het oog wor den verloren 1. Om den rug van het paard tegen za del- en gereidedruk te beschermen, moeten af en toe wasschingen met koud water worden toegepast, opdat de huid haar na tuurlijke zachtheid behoude. Menjvoorkomt daarmede tevens, dat zich de bekende bui len en dergelijke vormen. Daarna wordt een

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1