FRANKRIJK. PORTUGAL. OOSTENRIJK. DU1TSCHLAND. AMERIKA. Plaatselijk Nieuws. Soiiunelsdijk. Van den landbouwer L. Joppe moest een rund in nood geslacht wor den. Het vleesch is voor de consumptie goedgekeurd. Middelharnis. De oogstcollecte welke de vorige week Zondag in de Ger. Kerk gehouden werd heeft opgebracht de som van f213. De oogstcollecte in de Ned. Herv, Kerk welke gehouden is langs de huizen heeft opgebracht f194. De oogst collecte in het Evangeliesatie gebouw heeft opgebracht f81. Stad aan 't Haringvliet. Door den heer A. J. v. Rumpt is een stoomdorsch- machine aangekocht van de firma Boeke Den Bommel. De heer W. J. Kerpel is bij inschrijving gegund, het leveren van steenkolen voor het A'gemeen Burgerlijk Armbestuur te dezer plaatse. Nieuwe Tonge. De Kerkgracht be gint nog al aftrek te krijgen. Vrijdag viel er alweer een kind in van A. C. O. en Zaterdagmorgen wegens de ghdheid der stap de dienstbode van den landbouwer J. O. met wat schrik en een nat pak liep het gelukkig weer af. Herkingen. Door den Burgemeester dezer gemeente is tegen Vrijdagmorgen e.k. 3t Oct. des voormiddags 9 uur 30 eene Openbare Vergadering van den Raad dezer Gemeente belegd. Goedereede. In den stal van den land bouwer C. J. Lodder lag Vrijdag j 1. een schoon veulen dood. Gemeenteraad. Voorz. Welk bezwaar is er tegen, als wij maar zorgen dat ook de kinda lustig aan het dansen gingen en een hun ner zelfs het voorstel deed een wedstrijd in het hardloopen te organiseeren, wat echter Diet werd aangenomen. De op eeni- gen afstand volgende groep arbeiders, die de aanwezigheid der gif.ige gassen had bemerkt, zond achtereenvolgens drie boden uit, van wie evenwel niemand terugkeerde. Onmiddeiijk werden de noodige maatrege len getroffen, en men besloot, 'n ambu lance naar beneden te zenden, voorzien van oxygene. Zij kwam geen minuut te vroeg en met de grootste spoed werden de man - nen naar boven gebracht, 't Duurde ge- ruimen tijd, alvorens de moedige mannen weer in zoo verre hersteld waren, dat. zij zich naar huis konden begeven. Sommigen moes ten daarbij nog ondersteund worden. Thans is door het consultatiecomité besloten den opruimingsarbeid eenige dagen stop te zet ten. Ongeveer 30 ltjken werden gezien, maar wegens de bedorven atmosfeer was het onmogelijk ze boven te brengen. De Fransche begrooting. De begrooting voor 1914 raamt de uit gaven 800 milioen francs hooger dan die van 1913, De begrooting van Oorlog wijst een vermeerdering van 475 mill, en die van Marine van 48 mill. aan. Om deze uitgaven te dekken zijn 100 mill, noodig, die opgeleverd zullen worden door de inkomstenbelastig, welke bij den Senaat aanhangig is, terwijl nog 100 mill, door andere kapitaalsbelastingen moet wor den opgebracht. Bovendien zal 100 mill, worden opgebracht door een herziening van de waardebelasting van uit het buitenland afkomstige roerende goederen50 mill, hiervan zullen gebruikt worden om den landbouw tegemoet te komen. Om de be grooting te doen sluiten, is het denkbeeld geopperd van een hoogere inkomstenbe lasting. Ook heeft men er over gesproken de bestaande directe belastingen eenvou dig met 10 opcenten te verhoogen. Nog andere belastingvoorstellen zullen gefor muleerd worden. Eerst op de bijeenkomst der ministers, die onder voorzitterschap van Poincaré plaats vindt, zullen defini tieve besluiten genomen worden. De toestand in Portugal. In het Noorden des lands heerscht. vol komen rust, De politie heeft tal van mon archisten in hechtenis genomen en beslag gelegd op een hoeveelheid wapenen. De Oostenrijksche begrooting. De Oostenrijksche minister van Finan ciën heeft bij het parlement zijn begroo ting voor de eerste helft van 1914 inge diend en aangetoond, dat het resultaat van het loopende jaar een deficit aanwijst van 8.500.000 kronen. De minister verklaart dat nieuwe credieten noodig zullen zijn voor de verschillende uitgaven, gedurende de eerste zes maanden van het jaar 1914. In de eerste plaats zal de regeering een som van 140 millioen kronen behoeven voor het leger, en voorts nog een tweede som van 220 millioen. Om dit geld te krijgen, zal zij haar toevlucht moeten ne men tot een leening. Bovendien zal den lsteu Juli 1914 123.500.000 kronen be taald moeten worden voo' de in Amerika uitgegeven schatkisi bitjei en. De minister zal dus in het geheel ongeveer 500 mil lioen kronen noodig hebben. Hoewel deze verklaringen niet geheel onverwacht kwamen, hebben zij toch in politieke kringen een diepen indruk ge maakt. Qoud- zilverlagen in de Vogeezen. In de Vogeezea bij Chatenois moeten belangrijke goud- en zilverlagen ontdekt zijn. Het onderzoek der goudhoudende ertsen bracht verrsssende resultaten aan het lichthet bleek n.I., dat het gewone kwarts van den Hanneberg naast goud een groote hoeveelheid zilver bevatte. Een vijftigtal stukjes erts zijn onderzocht en men heeft berekend, dat een ton erts ge middeld 300 gram goud en ongeieer 1000 gram zilver oplevert. Naar de meening van deskundigen beslaan deze ertslagen een oppervlakte van 600 H. A. Het spreekt vanzelf, dat de regeering van Elzas Lo tharingen, in deze ontdekking zeer veel belang steltde onderstaatssecretaris, Pe- tel, heeft zich tot een nader onderzoek naar Chatenois begeven. De mijnramp in New Mexico. Tengevolge eener ontploffing van steen koolstof had in de mijn te Dawson een groote ramp plaats. 23 arbeiders werden gered, terwijl 38 lijken naar boven gebracht zijn. Men gelooft, dat de overige 261 mijnwerkers omgekomen zijn. Abnormale koude in de Vereenigde Staten. In de Vereenigde Staten heerscht een abnormale koude. Werd het land gedurende den zomer door een hittegolf geteisterd, thans is het een koudegolf, die uit de meren van westelijk Amerika komt, welke over het land is neergestreken. Uit ver schillende steden komen berichten van hevige sneeuwstormen en op de rivieren is het scheepvaartverkeer wegens sterken ijsgang lam gelegd. Vooral de steden aan de Nieuw-Engelsche kust hebben veel van de koude te lijden. Van daar zijn een aantal berichten over sterfgevallen binnen gekomen. De temperatuur is zoo laag als men sedert jaren in de Vereenigde Staten om dezen tijd nooit waargenomen heeft. liet vergaan der Vestkusten Bij Vasa is, het Finsche stoomschip //Vestkusten// met 25 passagiers en een bemanning van 20 koppen aan boord, vergaan. Het Zweedsche stoomschip //Karl von Linne// had aan boord den eenigen overlevende van de //Vestkusten//. De schip breukeling, Henrikson genaamd, een Zweed sche veehandelaar uit Suudsvall, was to taal uitgeput. Hij had zich van Woens dagmiddag tot Donderdagochtend 9 uur aan den mast van het gezonken schip vastgeklemd en verloor spoedig, nadat hij door een reddingsboot van de //Carl von Linne// opgenomen was, het bewustzijn. De //Vestkusten// had een groote lading vee aan boord. Kapitein Söderström, van de //Carl von Linne//, bericht, dat hij Woensdag onge veer tegelijk met de //Vestkusten de ha ven van Vasa verlaten had. Niet lang na hun vertrek stak een orkaan op, zoodat het kapitein Söierström raadzaam voor kwam onmiddeiijk naar Vasa terug te kee- ren. De «Vestkusten// zette daarentegen haar reis voort. Donderdagochtend bemerk te kapitein Söderström, toen hij opnieuw was uitgevaren, niet ver van Vasa, dat er boven het water een mast uitstak, waar aan zich een man had vastgeklemd. Hij liet onmiddeiijk een boot uitzetten en het gelukte zijn manschappen den uitgeputten schipbreukeling te redden. Deze verklaarde, dat de //Vestkusten onmiddeiijk na haar vertrek uit Vasa door een orkaan was overvallen. Kapitein Ohrborn besloot naar Rünnskiirr te stoomen, om bij de scheeren beschutting te zoeken en daar te wachten tot de storm bedaard zou zijn. Hier liep het schip op een klip. Nadat het urenlang door de hooge golven hevig heen en weer geslingerd was, kwam het weer los, doch spoedig constateerde men, dat de boot een ernstig lek had gekregen, waardoor het water met geweld naar binnen stroomde. In een minimum van tijd was het schip volgeloopen. De kapitein, die zich voort durend op de brugjbevond, zorgde er voor, dat iedereen aan boord van een redding gordel voorzien werd. Toen liet men een boot te water, waarin de eerste stuurman en de meeste passagiers een plaats kregen. Door een zware golf werd de boot om vergeworpen alle inzittenden verdronken. De tweede boot werd eerst neergelaten, toen de golven reeds over het dek van het zinkende schip spoelden. Zij was nog geen tien meter van de //Vestkusten// verwijderd, of ook zij werd door een hooge golf gegrepen en omgeslagen. Henrikson werd tegen den mast der //Vestkusten ge worpen en greep dezen met beide handen vast. Twee stokers gelukte het eveneens den mast te bereiken en zich daaraan vast te klampenmaar van de boot met de andere manschappen hoorde of zag men niets. Tegen middernacht werd een der stokers door een golf van den mast los gerukt. Hij verdronk evenals de tweede stoker, die, nadat hij het bewustzijn had verloren, eveneens door een golf werd meegesleurd. Tegen het aanbreken van den dag, toen de krachten van Henrikson bij na geheel uitgeput waren, werd ook hij door een golf gegrepen en op den top van den mast geworpen. Hier gelukte het hem zich vast te houden tot de //Carl von Linne// hem vond en oppikte. Het woonhuis van wijlen den heer C. Groenendijk aan de Voorstraat is onderhands verkocht aan den landbouwer M, Peekstok alhier voor de som van f 3600. De heer C. Vis Jz. heeft zijne be noeming tot opzichter-generaal bij de brand- bluschmiddelen alhier aangenomen. J.l. Zondag dreven over ons eiland in noordelijke richtingen een tweetal lucht ballons één in de morgen- en één in de middaguren. Eerstgenoemde was dien morgen op het tentoonstellingsterrein te Gent opgestegen, over onze eilanden, later Rotterdam en Amsterdam gedreven, en 10 minuten gaans van Middenbeemster (bij Purmerend) ge daald, bij de boerderij van mej, de wed. Boer. De tweede was om 12 uur eveneens op bovengenoemd terrein opgestegen en geland tusschen Scheveningen en Loosdui nen. Bij de landing die niet gemakkelijk ging, bezeerde één der drie passagiers zich aan ribben en borst. Naar men ons meedeelt is Zaterdag een kind van den heer K. de Mcoij door iemand zoodanig geslagen dat geneeskun dige hulp noodzakelijk was. en Huidekoper te Groningen. Deze machine van de nieuwste constructie, dorscht alle soorten zaden. Wederom is hier een geval geconsta teerd van febrislyphoïdea, nu ten huize van v. d. P. Voorstr. B. 79. M. v, d. G. en B. i. V. beiden al hier woonachtig, hadden voor de bieten campagne een sleepboot gehuurd. Alles ging tot hiertoe goed, totdat de vorige week hun boot, nabij het Hollandsche diep op een zandbank stootte en de diepte ic- g'ng. De opvarenden zijn gelukkig gered. Met de bietencampagne schiet het al flink op. Enkele boeren hebben hunne bieten reeds weg of komen deze week klaar. De prachtige wegen en het mooie wedtr hebben ongetwijfeld hier alles toe mede gedragen. Ook de wegen iu'len dit jaar niet zooveel kosten als hel vorige jaar. Van de Wed. M. moest de vorige week een varken worden afgemaakt, M. v. d. Gevel alhier is goedgekeurd om voor den tijd van 3 jaren naar Soera baja (Iodic) te vertrekken. Naar men verneemt zal ook di.n Heeredijk, Nieuwen Blokschendijk en Kra- nendijk aan het gasbuizennet worden aan- gesl /ten. De begrooting van inkomsten en uit gaven dezer gemeente ligt tot den dag der behandeling in den Raad voor een ieder ter visie. Voor hen die zulks mochten aan gaan zij bekend gemaakt, dat het jaarlijksch onderzoek of z. g. n. inspectie voor Land weerverlofgangers uit deze gemeente zal plaats hebben te Oude Tonge op 4 Nov. a.s. des voorm. ten 11,30 ure in de Openb. Ltgere school. Door C. Witvliet, gemeenteveldwach ter alhier, is procesverbaal opgemaakt tegen A. v. d. W„ C. B. en A. M. wegens diefstal enz. Op Donderdag 30 Oct. a.s. des nam. russchen 2 en 4 uur zal ten huize van den plaatselijken geneesheer de gelegenheid worden opengesteld tot kostelooze in- en her-inenting. Vrijdagmorgen geraakte de 17-jan;,e landbouwerszoon A. M. onder een zwaar beladen wagen, werd daarmee een e r d meegesleept, tengevolge waarvan hij aan de bekomen kwetsuren binnen andeihalf uur is overleden. Tot volontairs ter gem. secretarie alhier zijn toegelaten de heeren P. Keijzer van Stad aan 't Haringvliet en P. Born uit deze gemeente. De heer E. D. Piquillet, Rijksveld wachter alhier, is dezer dagen als zooda nig overgeplaatst naar Zoeterwoude, Je Vink.) In den hof van Abr. Holleman staat thans een appelboom in vollen bloei. Gesteund door het goede weer zijn hier reeds vele landbouwers jklaar met de levering van suikerpeen. Ook op de kaai zijn slechts geringe hoeveelheden peen meer aanwezig. Verslag van de Zn id-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis", Afd. DEN BOMMEL op 22 Oct.jl. Wegens ontstentenis van den Voorzitter l)r. Haga, neemt de heer A. Jongeling de lunctie van Voorzitter waar. Na opening der vergadering leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering, welke wor den goedgekeurd. Een reeks van ingekomen stnkken worden voor kennisgeving aangenomen. Daarna worden de aftredende bestuursleden de heeren P. G. Jacobs, J. V. Holleman en Dr. Reinout Haga herkozeD. In de vacature, ontstaan door het vertrek van Jhr. Stern, wordt in diens plaats gekozen de EdelAchtb. heer Burgemeester L. de Winter. Daarna wordt verslag uitgebracht over het verplegingsmateriaal, hetwelk bleek in goeden staat te zijn. Vervolgens wordt de begrooting behandeld, welke geraamd wordt in ontvangst op f 267,27" en in uitgaaf op f 163,82'. Daarna wordt de vergadering medegedeeld dat op 18 December a.s. door Mej. Von Huest eene lezing zal worden gehouden met het onderwerp „Wijkverpleging". Vervolgens wordt de beschrijvingsbrief arti- kelsgewijze behandeld en de eventneele afge vaardigde een blanco mandaat gegeven. Alenu overgaande tot benoeming van afge vaardigde en diens plaatsvervanger worden ge kozen als afgevaardigde Dr. Reinout van Hage en tot diens plaatsvervanger de EdelAchtb. heer Burgemeester L. de Winter. Niets meer aan de orde zijnde Bluit de Voor zitter de vergadering. Door den Heer J. Kareis uit Goe dereede is de schuur vooraan de Molen dijk onderhands aangekocht) teneinde al daar een schilderswinkel te openen zoodat alsdan alle vakken in het meervoud alhier vertegenwoordigd zullen zijn; Twee flinke lichtwachterswoningen met tuin gelegen in het buurtschap Oudeu-Oost- dijk werden de vorige week voor f 1200 gekocht door C, Padmos aldaar. De suikerbieten leveren over het al gemeen weinig beschot op, toch werd er op het land van C. A. V. bijna 24,000 K. G. per gemet gedolveD. Door den blazerschipper C. Lokker Jz. werd in één getij voor ruim f 70 aan visch gevangen. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Som- melsdijk op 23 Oct. 1913 des n m. 2.30 ure. Vervolg en slut.) 10. Behandeling der Gemeente-Be grooting Dienst 1914. Post voor post wordt deze voorge lezen. Begonnen werd met de uitgaven. Gekomen zijnde aan den post van onderhoud wegen en plantsoenen, vroeg de heer Doornbos het volgende Zou het niet wenschelijk zijn deze post eenzigzins te verhoogen, met het oog op het mogelijk plaatsen van plant soenen. B. v. de nieuwe wegen welke nu aangelegd worden, |zooals de van Aersenstraat, mij dunkt deze zou er zich goed voor leenen, om er een paar rijen boomen te planten. Voorz. Dit zal ook zeer zeker bij B. en W. voorzitten, om die wegen met hoornen te beplanten. Voor dat echter die nieuwe wegen niet heelemaal doorgetrokken zijn, heb ben wij er bezwaar tegen er boomen te planten, daar deze anders zoo ongere geld groeien, en wij hebben ook meer oog voor gelijke plaDsoenen, en daarom zouden we zulks willen doen, wanneer deze geheel klaar zijn. Vervolgens werd bij de belooning van den brugwachter behandeld, het in de vorige naar deze vergadering verdaagde verzoek van L. Soldaat om verhooging van salaris) Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten deze belooning te brengen van f 100 op 125. Thans gekomen aan den post van tegemoetkoming in het tekort van het schoolreisje enz. der O. L. School f 20, wordt het woord verleend aan den heer Doornbos welke zeide M. de V., hierover wenschte ik wel even het woord. Er is op de Begrooting f 20 uitge trokken voor het te kort van het schoolreisje der openbare school. Daar de Wet echter niet toelaat en ook geen voldoende gegevens biedt, dat zulks ook aan de Bijz. School ver strekt wordt, zou het mij wenschelijk voorkomen, dat deze redactie gewijzigd wordt, en dat wij het dan zoo lezen, dat er dan aan beide scholen een zeker bedrag uitgekeerd wordt, om aan de leerlingen te worden uitgedeeld als belooning voor getrouw school bezoek omdat de wet wel toelaat dat zulke belooningen voor getrouw schoolbezoek uitgereikt worden, zoowel als aan de andere school. Mij dunkt zulks zou niet meer als billijk wezen, en dan zou tevens die post van f 20 en nog f 20 voor de Schoolbibliotheek verhoogd kunnen wor den, zooals nader overeengekomen kan worden. Met deze wijzigingen in verhand zegt Art. 103 alinea 2 van de Wet op het Lager Onderwijs, dat belooningen en eereblijken zoowel aan de kinderen der openbare als bizondere school kunnen worden uitgereikt ter aanmoediging. Voorz. U merkt terecht op dat de kinderen der biz. school ook de gele genheid moesten worden gegeven daar van te genieten. Het is echter niet mogelijk deze post op de Bogrooting te brengen daar de Wet zulks niet toelaat, wel laat de Wet toe, dat er eenige gelden uitge trokken worden, voor belooningen en eereblijken, en wanneer dan het bestuur der biz. school die som besteed om juist aan die kinderen belooningen en eere blijken uit te reiken die ze verdienen, dan is geen wettelijk bezwaar tegen. Ik zou echter de oplossing die u er voor geeft, wel eenigszins bezwaarlijk vinden, daar de Raad indertijd beslo ten heeft, ook de Bibliotheek der school te onderhouden en daarvoor jaarlijks f 20 op de begrooting uit te trekken, deze post moet dan ook onaangeroerd gelaten worden, desnoods ook de an dere, maar als hier iets veranderd moet worden, dan zou ik er voor zijn, er een nieuwe post in te voegen. Wanneer er dan b.v. een zeker be drag gesteld wordt zoowel voor de Biz. als openbare school al naar gelang het aantal leerlingen te verdeelen. Ik weet niet of ik het gevoelen van B. en W. in dezen vertolk, daar deze zaak niet in onze vergadering besproken is, doch dit is mijne persoonlijke mee- ning. dhr. Doornbos. Ik zie nog niet in, waarom het noodig zou zijn dat er juist moest staan, tot dekking van het te kort voor het schoolreisje, daar toch zooals u ook zooeven gezegd hebt, en ook mijns meening is, dat dit bedrag niet anders kan uitgekeerd worden dan aan de openbare school. ren der Biz. school een belooning of eereblijk krijgen voor trouw schoolbe zoek enz. De Wet laat demogelijkheid open daarvoor, en persoonlijk zie ik er ook geen bezwaar in, nochtans omdat de wet ten eenenmale verbiedt om ook voor de kinderen der Biz. school een bedrag voor het schoolreisje uit te trekken, kunnen we m.i. gevoeglijk deze post handhaven maar laten we dan een andere post invoegen voor beloo ningen en eereblijken zoowel op de openbare als bijz. school, al naar ge lang het aantal leerlingen. dhr Doornbos. Ik wenschte volkomen gelijkstelling op dit gebied. Voorz. Deze historisch geworden post moet gehandhaafd worden, maar vol komen gelijkstelling op dit gebied gaat thans niet, evenmin deze f 20 te schrap pen. Ge krijgt voor belooningen en eere blijken, voor zoover de wet daarin mee werkt, de gelegenheid, maar verder dan de wet kunnen nog mogen we niet gaan. U hebt dan een tweeledig voorstel. Ten le de Post tekort schoolreisje schrappen. Ten 2e een nieuwe Post voor be looningen en eereblijken invoegen. Ik adviseer de Raad het eerste voor stel te verwerpen en het 2e aan te nemen. dhr Timmerman. Ik heb er ook vol strekt geen bezwaar tegen dat deze post erop gehouden wordt, want schrapt men dat en brengt men er een andere redactie op, de som blijft dezelfde, hoe wel ik me zeer goed met het 2e voor stel van dhr Doornbos kan vereenigen, de kinderen komen onder dezelfde con ditie. Oogenschijnlijk is het vreemd, dat er iets is uitgetrokken voor een school reisje, doch daar mogen we niet over beschikken, ten behoeve van de Bijz. school. Voorz. Nu moeten de Heeren het goed verstaan, dat niet gezegd moet worden door het Bestuur der Biz. School, uu krijgen we zooveel voor belooningen enz., nu gaan we daar eens een reisje voor maken. Er wordt alleen betaald voor die leerlingen welke een beloouing toeko men, dus enkel aan hen die uitnemend goed opgepast hebben, en daarvoor wordt dan het geld van de Gemeente gebruikt, anders kan de Wet het niet toekennen wanneer dit niet op den voorgrond gesteld wordt. dhr. Doornbos. Dus wanneer het geld of die belooningen aan beide scholen toegekend wordt, dan moet het uitge deeld worden aan de kinderen die ge trouw de school bezoeken? Voorz. Dat ligt geheel in mijn systeem, dhr. Peekstok. Maar wie bezoeken het getrouwst de school, natuurlijk de kinderen van de meergegoeden. dhr. Gideen. Ik gevoel ook veel voor het bezwaar van dhr. Peekstok, b.v. ook met zieke kinderen, ik zou het toch wenschelijk achten, dat ook daar mede rekening gehouden werd. Voorz. Er staat uitdrukkelijk in de Wet ter bevordering van getrouw school bezoek, dus het wordt niet alleen ge geven voor diegenen, welke de school niet verzuimd hebben, maar zij meent het daardoor aan te moedigen, dus dit mag men ook doen opdat de school trouw bezocht zou worden, zoomede ter bevordering ervan. dhr. M. Joppe. Men moet er in ieder geval rekening mee houden, dat juist de mingegoeden juist de minste zijn in de klas, daar deze er dan niet van zonden kunnen profiteeren, wanneer ze o.m. 6 weken verlof krijgen, dan kunnen die kinderen sinds niet leoren, daar meergegoeden desnoods door privaatles de gewone lessen kunnen voigen, maar over het algemeen zijn juist zij de minste op school. dhr. G. Joppe. In verband met het geen dhr. Doornbos gezegd heeft, be treffende de gelijkstelling van het Biz. en het Openhaar Onderwijs. De vorige keer hebben we van het Hoofd der Ohr. School een schrijven ontvangen, maar dit is terzijde gelegd, omdat het op ongezegeld papier inge zonden was, maar wanneer deze post nu zoo blijft en een dergelijk verzoek kwam op gezegeld papier in, kan de Raad dan daaromtrent toch beschikken, of geeft het de juiste scheiding aan Voorz. Mijn oordeel is het niet, maar speciaal tot dekking van de kosten van een schoolreisje, dat is tenminste de gezaghebbende meening van hen die de Wet uitleggen, mag geen geld aan de Biz. School verstrekt worden. Ik vind dat we niet aan verkregen rechten moeten tornen, laten we deze post laten staan en er een nieuwe opbrengen, en dan deze naar het aantal leerlingen, zoowel der Bijz. als der Openbare School gelijk deelen. dhr. Doornbos. Maar juist omdat de Wet zulks niet toelaat, en ook daarom niet kan, weet ik niet waarom deze uitgesloten zijn, ik voor mij vind het onbillijk deze niet te wijzigen. Voorz. Over de onbillijkheid derzelve te praten is thans niet aan de orde, want wanneer we over gelijkstelling spreken van Biz. en Openbaar Onder-

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2