r buitenland. ENGELAND. BELGIË. RUSLAND. AMERIKA. Plaatselijk Nieuws. Stad aan 't Haringvliet. Alhier ko men 2 gevallen voor van febris-typhoïdca en wel bij J. v. S. en G. S., men vreest voor meerdere gevallen. Den Bommel. De leverantie aan de Chr. School alhier, van Cokes is bij in schrijving gegund, aan den Heer J. P. M ;st beurtschipper alhier, voor de som van f 0,63 per 42 Kilogr. Nieuwe Tonge. Door B. en W. is Dirksland. Belanghebbenden die in aanmerking denken te komen voor ouder domsrente en hiervoor nog geen opgaaf hebben gedaan worden attent gemaakt dat ze nog deze week zich moeten wenden tot de daarvoor aangewezen lusschenpersoten daar de aanvragen als bedoeld in art. 369 der Invaliditeitswet 1 Nov. a.s. opgezonden moeten zijn. Herkillgen. Voor hen die zulks mochten aangaan zij bekend gemaakt dat het jaarlijks onderzoek of z.g.n. inspectie voor landweer- verlofgangers uit deze gemeente zal plaats hebben te Diksland in de O. L. School op 7. Nov. e.k. des nam. 1.30 uur, Goedereede.* Men verzoekt ons een kleine rectificatie wat we gaarne geven. Onzen berichtgever gaf jl. week op dat K. v. d. Wende door een trap van een paard t S weken werkeloos was en door de Landbouw Onderlinge voor eiken werkdag f i.loon is uitgekeerd. Nu is het niet de Landbouw Onderlinge, doch de Holl. Alg. Verz. Bank te Schiedam die dit bedrag aan voornoen, len persoon heeft ingezonden Stukkeu. DE LANDBOU W-ONDERLlNGE. P. C. „OÏEBFLIHHEE". Ingezonden. EEN STUK GESCHIEDENIS. ke.iiing van voor uitvoer be hind vee en vleesch; idem van hetStaats- bosehbeheeridem van de zuivelinspectie en de zuivelconsulenten met hun assistenten idem van de Rijkslandbouwproefstations en het Rijkszuivelstation. Aan het hoofd der Directie, bij welke, voor zoover zulks wenschelijk blijkt, de In specteurs, hoofden van de takken van dienst geplaatst zijn, staat de Directeur-Generaal van den Landbouw. De Directie is gesplitst in een bureel van den Algemeenen Dienst en zeven af- deelingen, welke zijn: Afd. I Onderwijs. Afd. II A. Veeteelt, Akkerbouw en Tuin bouw. B. Uitvoering van verschillende Wet ten. Afd.IlI VoeartsenijkundigeDienst.Afd IV A. AlgemeeneLandbouwwetgeving. B. Bosch- bouw en Domeinen. Afd. V Zuivelbereiding en Laboratoria. Afd. VI Verslagen en Sta tistiek. Afd VII Secretarie en Expeditie. Na deze inleidende regelen komen we tot de Zuivelconsulentschappen. De instelling daarvan dagteekent van het jaar 1889, toen de Friesche Maatschap pij van Landbouw een vasten ambtenaar benoemde, die zich als consulent geheel zou wijden aan de bevordering van de be langen der zuivelbereiding; de Regeering steunde met een subsidie van f 1000. Dat voorbeeld werd in 1893 gevolgd in de pro vincie Zuidholland, in 95 in Noordholland en achtereenvolgens werden in alle pro vinciën zuivelconsulenten aangesteld, het laatst, in 1900, in Gronihgen en Overijsel, omdat men weldra inzag de gunstige ge volgen van de aanstelling van een derge lijk ambtenaar voor een gezonde ontwik keling van het zuivelbedrijf. In bijna alle provinciën ging het initia tief tot de aanstelling uit van de bestaan de landbouworganisaties, gesteund met subsidie van het Rijkevenwel waren de consulenten niet te beschouwen als direct ondergeschikte ambtenaren van die orga nisaties. Zij bezaten een groote mate van vrijheid om in overleg met een zuivelcom- missie, aangewezen door de betrokken land bouworganisaties en in sommige provinciën mede door het Provinciaal bestuur, de be langen van de zuivelindustrie en de vee teelt te behartigen. Wordt vervolgd). De suikerbietenoogsl op Flakkee. Eenige mededeelingen die ons ter oore kwamen over de suikerbieten op Flakkee meenen wij onzen lezers niet te mogen onthouden. 't Zijn gelukkig goede berichten, die een groot contrast vormen met de klachten, die 't vorige jaar werden geuit. Natuurlijk zijn alle bietenbouwers aan 't rooien en er zijn toch geen handen te kort, zoodat de loonen weer normaal zijn, en niet zoo buitensporig hoog als verleden jaar, toen menig landbouwer den schrik om 't hart sloeg toch wordt er natuurlijk veel geld uitbetaald in deze tijden, zoodat ook de arbeiders een mooi daggeld verdienen. De opbrengst per H.A. wordt geschat op pl.m. 30,000 kilo, welke opbrengst niet meevalt. Het gehalte is echter door 't mooie zon nige weer buitengewoon gestegen. Dit wis selt af tusschen pl.m. 16 pet. en 19 pet., ja zelfs is te Puttershoek 19,8 pet. geana- liseerd. »Ned. Ldb.-Wkbl.« DUITSCHLAND. De Zeppelin II vergaan. De nieuwe //Zeppelin II//, die eerst kort geleden door 't ministerie van Oorlog aangekocht werd, is op het terrein te Johannisthal, op een hoogte van 300 M, ontploft en totaal vernield. De bezetting van 28 man is daarbij geheel omgekomen. Het marine-luchtschip //L II// was voor het houden van een proeftocht uitgerust en des morgens tot het maken van een hoogtevlucht opgestegen. Aan boord be vonden zich 28 personen. Na drie minuten had het een hoogte van 200 M. bereikt, toen tusschen de voorste motorgondel en het omhulsel een vlam werd gezien. Na twee of drie seconden was het geheele luchtschip in vlammen gehuld en volgde een ontploffing. Tegelijkertijd viel het luchtschip langzaam, met de spits naar beneden gericht, tot op veertig M afstand van de aarde. Hier volgde een tweede ontploffing, vermoedelijk van het benzine- reservoir. Bij het botsen op den grond had een derde ontploffing plaats. Het ge raamte stortte ineen, waarop 'n compagnie pioniers en de manschappen, die op het terrein dienst doen, toesnelden. Onmiddel lijk waren geneesheeren aanwezig. Twee manschappen werden levend naast de over blijfselen van het luchtschip gevonden, doch stierven spoedig. Een luitenant, die zwaar gewond werd, is naar het hospitaal overgebracht, de overige 25 werden ge durende den val of bij het neerploffen op den aardbodem gedood. Als oorzaak van het ongeluk is tot dusverre vastgesteld een ontbranding in of boven den voorsten motargondel. Een ooggetuige verhaalt, hoe hij het luchtschip om 10 u. 15 van het vlieg terrein zag opstijgen. Het schip was reeds de laatste loods gepasseerd, toen hij plot seling bemerkte, dat het in vlammen ge huld was. Eenige seconden later volgde een verschrikkelijke ontploffing. Het red dingswerk werd door de gloeiende draden en de brandende deelen van het luchtschip zeer belemmerd. De treinbotsing bij Liverpool. De expresstrein naar Manchester werd in den middag van 15 Oct. op het Sint Jamesstation te Liverpool door een an deren trein aangereden. Dit jaar wordt iuderdiad gekenmerkt door een aantal ongelukken. Onmiddellijk na de mijnramp te Cardiff is hans ieder een onder den indrak van het ernstig spoor wegongeluk bij Liverpool. Het is gebleken, dat de personentrein juist buiten de tunnel stopte. Van den eersten trein, waarvan de stoom het sein voor den volgenden trein onzichtbaar maakte, werd het laatste rijtuig verbrij zeld, dat hoofdzakelijk bezet was door passagiers, die via Huil zich naar het vasteland begaven. Een jongen van veertien jaar, die pas uit New-York was gekomen, ontsnapte op merkwaardige wijze aan den dood. Hij bevond zich in een compartement van het verbrijzelde rijtnig en werd onder de puinhoopen bedolven. Nadat degenen, die met het opruimingswerk bezig waren, een half uur hadden gewerkt, werd de knaap ongekwetst te voorschijn gebracht, ofichoon zijne kleeren aan flarden waren gescheurd. Hij was er in geslaagd een gat te maken in de puinhoopen. Het aantal dooden bedraagt 7. Het grootste schip der Engelsche vloot. Te Portsmouth heeft de tewaterlating plaats gehad vau de Engelsche dreadnought //Queen Elisabeth//, Het is het eerste slagschip van de Engelsche vloot, dat met olie gestookt wordt. Het schip, waarvan in October van het vorige jaar de kiel gelegd werd, heeft een lengte van 600 voet en bij volle bewa peiling een waterverplaatsing van 27,500 ton, Het mijnongeluk te Seraing. Een ernstige aardinstorting heeft plaats gehad in een steenkolenmijn te Seraing, waardoor 6 arbeiders op eens diepte van 530 meter bedolven werden. Men is er Woensdagnamiddag jl. in geslaagd een ernstig gewonde naar boven te brengen. Drie arbeiders ziju gedood. Brutale berooving in een spoorwegcoupé. Een Russisch industrieel, Zorski ge naamd, heeft dezer dagen een hoogst on aangenaam avontuur beleeld. Zaterdag nam Zorski te Berlijn, waar hij voor zaken ver toefd had. den trein naar Lemberg. In zijn compartiment hadden ook twee dames en een heer plaats genomen, die'Roemeensch spraken. Toen een dame zag, dat Zorski een Poolsch dagblad las, knoopte zij in die taal een gesprek met hem aan waar aan ook ten slotte de beide heeren deel namen. De Roemenen rookten zonderling gevormde sigaretten, die Zorski's verwon dering opwekten, hetgeen hiermede ein digde, dat een der heeren Zorski een si garet aanbood. Deze nam de sigaret aan en begon te rooken, doch reeds na eenige trekken gevoelde hij zich onwel worden. Spoedig verloor hij het bewustzijn en eerst te Kottowitz kon hij den trein verlaten, nadat een pas binnen getreden passagier den doodsbleeken, rochelend adem halenden man had gewekt. Weldra ontdekte hij tot zijn grooten schrik, dat hem aan geld en waardepapier een bedrag van ongeveer 4000 gulden was ontroofd. Van de dieven na tuurlijk geen spoor. Aardbeving in Midden-Amerika. Een telegram uit San Juan del Sur (Nicaragua) meldt: Hevige aardschokken, die geruimen tijd aanhielden, hebben de steden Manga, Masaya en Granada geteis terd. De verschrikte bevolking is uit de huizen gevlucht en kampeert in de open lucht. Houiinclsdijk. Eene openbare verga dering van den Raad dezer gemeente is belegd tegen Donderdag 23 October a.s, nam. 2l/2 uur. De loteling M. van der Boom van de lichting 1913 is op 16 October j.l. ingelijfd bij het 4e reg, vesting-artillerie te den Helder. Middeiharnfe. J1. Vrijdag werd S van Dijk door een insect in zijn gelaat gestoken. Eenigen tijd later begon het op te zetten, wat bij geneeskundig onderzoek bleek bloedvergiftiging te zijn, 't Zoontje van A. Troost, 't welk Vrijdag met een kameraadje naar 't land was gegaan, waar zijn vader werkzaam was, had ongemerkt van gekalkte tarwe gegeten. Kort daarop werd hij onwel. Thuis gekomen was geneeskundige hulp. noodzakelijk, De smidsknecht I. Mosselman had 't ongeluk, terwijl hij bezig was met koper te draaien, dat een stukje in zijn oog terecht kwam. Geneeskundige hulp was noodzakelijk en is hij genoodzaakt voorloopig den arbeid neer te leggen. - Met de stoomboot »Middelharnis< werden Zaterdag 210 balen bloembollen aangebracht, welke alhier in het land van den heer R, van der Valk gepoot zullen worden. De dienstbode van den heer Tiemens alhier had 't ongeluk Zondagavond met haar hand op een ijzeren pen te vallen, welke haar dwars door .de hand heen ging Zij stelde zich ten spoedigste onder genees kundige behandeling. Zaterdagmorgen ontspoorde een sui- kerpet ntram op de lijn Middelharnisj Ooifgensplaat, waardoor de gewone tram met de middagdienst nog al eenige ver traging ondervond. Maandagavond had aan de aanleg plaats, met het overladen van vee tan de boot in den tram, een der beesten de aar digheid zijn kop dwars door een spiegel ruit in een coupé te duwen, den verschrikten passagiers naar alle kanten gillende heen stuwende. Een vrouw kreeg daardoor een stuk glas bij het oog en wondde zich met andere stukken zoo aan de pols, dat het bloed met groote moeite kon gestelpt worden. Een en ander liep overigens nog al goed af, doch de vraag dringt toch naar voren Wanneer zal de R. T, M. een extra loco motief zenden om het vele vee voor Mid delharnis te halen Alle passagiers worden nu gedoemd om V, lot s/4 uur te wachten op vee, dat evengoed met een trammetje later kon worden gehaald. In deze gemeente komen ongeveer 34 personen in aanmerking om pensio n te genieten ingevolge art. 369 der Invali diteitswet. Burgemeester en Wethouders de er gemeente hebben gepubliceerd dat zij d-e herhalingsonderwijs wenschen te genieter), zich voor 26 Oct. a.s. ter Gemeente sec retarie moeten aanmelden. B. en W. dezer gemeente hebben gepubliceerd dat op de lijst bedoeld in art, 3 der armenwet alhier d i>- instellin gen van weldadigheid geplaatst zijn n.l. Het Algemeen Burgerlijk Armbc s uur, Dia conie der Ned. Herv. Kerk en d diaconie der Geref, Kerk. De heer P. Keijzer van S :d aan 't Haringvliet is met ingang van 1 Novem ber tot volontair ter Gemeente-s :cretarie alhier benoemd. In deze gemeent heefi ich een persoon aangemeld voor de Zee militie. Zaterdagmiddag on'sp-oule nabij het station, een locomotief van een z.g. peentram, waardoor een passagierstram den doortocht belet werd. Eerst laat in den avond was de lijn weer vrij. Ten zijnen nadeele kwam L. de W. Zondagmorgen tot de ontdekking dat een 2-jarig paard dood in de wei lag. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht ,dat de kerk-regenbak weder verpacht zal worden voor een tijdvak van 3 jaren, nl. 19141916. Inschrijvingsbiljetlen kunnen worden ingeleverd tot 30 Novem ber a.s. bij den Secretaris A. B. Bom al hier. aan A. v. E. vergunning verleend om m zijne bakkerij een gasmotor van 2. a 3 p.k. te plaatsen tot het drijven van een kneedmachine. Aan b.langhebbende wordt mede gedeeld dat de Volksbibliotheek op Zater dag 25 Oct wederom wordt geopend. Maandagmiddag waren eenige kin deren aan het vuurtje stoken bij de bouw- schuur van B. H. gelukkig werd het door een voorbijganger gezien en die het spoedig doofde. Maandag U. werden in den tuin van den heer Anth. Mans alhier nog rijpe prui men geplukt en nog wel van den tweeden bloesem. Een van de vele bewijzen van den buitengewonen mooien nazomer, Leden van de Afd. het >Groene Kruis* worden hiermede nader bekend ge maakt, dat heden (Woensdagavond) te half zeven uur de reeds voorloopig aangekondigde algemeene jaarvergadering in deze gemeente zal plaats hebben in de O. L, School. Zondag e.k. zal in een morgengods' dienstoefening de jaarlijksche oogstpredika- tie worden gehouden en dientengevolge in de daaropvolgende dagen de collecte langs det huizen worden gehouden. uitbe aald. Onder de biggen komt een soort longziekte voor, waaraan zeer veel vaü die beestjes stervenook zijn er hier enkele zieke varkens. Bij een dezer, toebehoorende aan G. R., werd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag door ratten een groot gat in den rug gevreten. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de jacht op patrijzen zal worden gesloten a.s. Zaterdag 25 Oct. met zonsondergang, Zij, die 30 Aug, bij het blusschen der brand op den >Ooievaar« behulpzaam zijn geweest, zijn Zzterdag 18 Oct. met 20 cent per uur uitbetaald. Nu er door de bouwvereeniging »Goedereede« ro arbeiderswoningen zijn tot stand gebracht, zullen de onbewoon baar verklaarde woningen worden ontruimd. De timmermansleerling J. G. kreeg bij het verrichten van zijn werk met zulk een kracht een sleen op zijn hooid, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. 't aantal leden bedroeg in Juli. 1911. 118 leden, 1912. 146 leden, 1918 177 leden, 't Aantal ongevallen bedroeg in Juli. 1911 10 duur 5, 6, 9, 11, 12, 12, 16, 16, 17 en 21 dagen. 1912 6 duur 7, 11, 12, 18, 23 en 28 dagen. 1913 6 duur 6, 6, 8, 17, 21 en 25 dagen Overzicht 1ste half jaar. ongevallen invaliditeit bedrag der uitkeering fzonder DocterJ 1911 15, 168 dagen, f 160,48s 1912 14, 159 100.94' 1913 21, 406 228,99 't Aantal deelnemers a/d ziekteregeling van inwonend dienstpersoneel (Art, 1638ij B.W.) bedroeg op 30 Juni 78 met 85 vrouwelijke en 4 mannelijke dienstboden. A. W. KEIJZER, Melissant. Melissant, 11 October 1913. De jaren 15811584 geven ons niets anders te zien, dan eene aanhoudende schermutseling van Willem met de regen ten, vooral met die van Holland en Zeeland, Het streven dier heeren was om, zooveel mogelijk als de Unie van Utrecht het ge doogde, zich van de overige gewesten zien los, zelfstandig te maken en, omdat zij de machtigste gewesten bestuurden, Holland en Zeeland den boventoon te doeir voeren. Dit drijven ging natuurlijk tegen Willem en zijn aanhangers in. Wat de regenten wilden, strekte om de kracht der Unie te breken. En toch was de oorlog nog in vollen gang. Doch dit woog den heeren niet zwaar. Om derhalve eene alleenstaande positie te kunnen innemen, moesten ze ook een afzonderlijk hoofd hebben. Ze stelden daar om een Stadhouder aan, in dit geval Wil lem van Oranje. Tot nog toe had deze hen beheerscht door zijn zedelijk overwicht, 't Moest nu andersomzij de heeren, hij de dienaar. Ze maakten derhalve eene schrif telijke aanstelling gereed, die, hoe tergend voor Willem, zijne macht veelszins be perkte. Geheel deze regeling ging buiten 't volk om, De regenten van Gouda en Am sterdam (Noord- en Zuid-Holland waren toen nog een) gedroegen zich nog 't nobelst ze kwamen voor Willem op. Doch ook hun tegenstand werd overwonnen, de aanstel ling algemeen aangenomen. De inhuldiging zou vallen op 12 Juli 1584. Doch er kwam niets van. Den lOen werd de Prins door Balthasar Gerards doorschoten. Stervende riep bij nog uit «Mijn God! wees mijne ziel genadig 1 Mijn God! ontferm u over dit arme volkU Wie stervende nog voor eene zaak durft bidden, is ongetwijfeld zeker van het recht vaardige er van. Wie telt het aantal malen, dat hij bij zijn leven bij zijn God voor de zaak van de vrijheidskrijg in gebed ging Ziedaar het einde van het drama. Doch de lichtzijde is, dat de Heere den Prins bespaarde de vernedering, om de aanstel ling daadwerkelijk te aanvaarden. Of'was 't geen beleediging, om na jarenlang strij den onder schier alle denkbare tegenspoe den, nu de zaak der vrijheid door zijn toedoen wat vast begon te staan, hem tot een werktuig hunner heerschzuckt te willen verlagen Om hunne macht boven zijn talent te stellen Met al hunne wijsheid samen bleven ze nog verre in de minder heid, vergeleken bij hem. Maar het echte Calvinistische deel treurde oprechtelijk. Zij gevoelden, wat ze aan hem verplicht waren. »Als een Mozes heeft hij de Gereformeerden, die ter dood toe onder drukt waren, uit het slavenhuis geleid.» Hij wist zich zoo zeker van zijn levens doel, dat hij tot Marnix kon zeggen: »laat men ons maar vertrappen, mits we hulp mogen bieden aan Gods kerk.» Zulk een man was in staat, om die ver nederende aanstelling aan te nemeu, waar van zijn zoon Maurits zei, dat hij zich liever van den Haagschen toren te pletter zou werpen, dan zoo de waardigheid te aanvaarden. Van den Prins gevoelde ieder, dat hij vreemd was van alle eigenbaat, 't algemeen belang boven alles stelde. Daarom kan niemand van het schoone getuigenis»een meer populairen held heeft de wereld niet °gzien,« iets afdingen. 't Was dan ook merkbaar, dat de leider er lag. De schrandere en ervaren veldheer en landvoogd Parma nam in een paar jaren tijds veel steden in. En ons leger Even als de Staat zonder opperhoofd, maar 50Q0 man sterk. Farma beschikte over 12000 man, f er. e keurbende Voeg hierbij, dat de overheidspersonen van den in wording zijnden Staat, zelfs na 't nauwgezetst onderzoek, geen juiste om schrijving van de grenzen hunner machts bevoegdheid konden opdiepen, daar de tijds omstandigheden meer naar een practisch handelen vroegen, zoodat wat de een beval, een ander introk, dan begrijpt ieder de waarheid van de woorden van een tijd genoot, dat men na Willems dood, de noo- dige orde, autoriteit en goede directie niet had kunnen houden, 't Leek tamelijk hope loos. Zelfs de groote medestrijder, Willems boezemvriend, Marnix, ried tot vrede met Spanje, tot gedeeltelijke onderwerping aan. Maar zoo verstaat men ook, dat de voorbede van den stervenden Oranje hem uit het diepst zijner ziel welde en dat God alleen in den bijna reddeloozen toestand redding moest brengen. Dit laatste geschiedde. God werkt mid dellijk. Doch ook nu nog bleek Willems wijsheid na zijn dood. Het stadhouderschap had hij aanvaard, omdat hij zag, dat de overwegend Calvinistische gewesten Holland en Zeeland de toongevers in den strijd zouden zijn. Door zijne aanvaarding werden die twee meer bewust, wat krachten in hun scholen. Na zijn sterven schonk bun dit gevoel meer zelfvertrouwen. Zoo gebruikte de Heere die twee gewesten als een middel. Marnix voorstel vond geen bijval en werd verworpen. Doch er is meer. De Calvinisten in Holland en Zeeland, gesterkt door Wil lems voorbede, werkten als een stuwkracht op de regenten. De Staten vermanden zich, richtten een nieuwen Raad van State op, met Maurits aan '1 hoofd. Tevens werd hij gouverneur, met den titel «geboren Prins van Oranje,» (die immers zijn oudsten broer Philip Willem in Spanje gevangen, toekwam) terwijl hij tevens kapitein-generaal en ad miraal werd. En zoo zal de 17-jarige Maurits de taak zijns vaders voortzetten, 't Lijkt bijna eene onmogelijkheid. Doch onder Gods zegen zou hij de muren van het vrijheidsgebouw op het door zijn vader gelegd fondament op trekken. Zoo gaf God aan dezen Oranje weer een afzonderlijk aandeel in den vrijheidskrijg. Zijn werk lag voor de hand't Leger tegen den geduchten Parma weerbaar maken, 't Regeerea, zijns vaders grootste bezigheid, liet hij aan de Staten over. Maar dat leger Wat heeft dat eene moeite gekost 1 Wie iets nieuws invoert, moet sleur en botte onkunde overwinnen, 't Is nog zoo. De beste stuurlui staan aan wal. Niet alleen den tegenzin der hoofdschuddenden moest hij overwinnen, doch ook optreden tegen het leger zelf, welks soldaten door eene meer strenge tucht zich in hun geliefkoosd handwerk (stroopen en plunderen) belem merd zagen. Dit was een tractement bij hei dagelijksche salaris. Daarenboven moesten ze schop en spa hanteeren. Hoe vernederend in hun oog 1 Dat was goed voor boer en arbeider. Im mers eene doelmatige en 't leven zijner soldaten sparende belegering vorderde de noodzakelijkheid van veiligheidsmaatregelen ten hunnen behoeve. Schansen opwerpen, schanskorven met aarde opvullen ter dek king waren meestal de eerste bezigheden. Ook voerde hij in, om met de schop, de taak der mineurs, tunnels onder den ves tingmuur te graven, ze met buskruit te vullen en dan in de lucht te doen vliegen. 't Gemor over dit hanteeren van de schop gaf aanleiding tot moeiten, gelukkig be dwongen. De uitkomsten ondersteunden ■is Prinsen bedoeling. Zoo zelfs, dat een Spaansch vestingbevelhebber tot Maurits -v 11a de overgave moest zeggen: «Ik ben er niet uitgeschoten, maar als een vos uit» gegraven.» En dan door het plunderen van de in woners der overwonnen steden en dorpen te beletten, dat er geen bijtractement meer verdiend werd, dat de fleur van 't hand werk wat verdween. Alleen hier kon ge strengheid vrucht dragen. Zoo bevond het Staatsche leger zich in Drente. Streng was het plunderen, natuurlijk van de in de nabijheid wonende boeren en burgers het moest, verboden. Toch geschiedde het. De boer beklaagde zich bij den Prins, deze liet al de soldaten voor hem (den boer) langs trekken, wees zoodoende den dader aan, die direct opgehangen werd. Maar eene meer gewichtige verbetering vraagt de aandacht. Ieder soldaat kwam met eigen plunje en bewapening opdagen, trad aldus in dienst. Maurits begon uni formen te verschaffen, voerde eenheid van bewapening in. Dit maakte noodzakelijk, dat ieder soldaat zijn wapen meester moest zijn. Dus hij diende zich te oefenen. Nieuw gemor. Voor Maurits leerde de soldaat al vechtende zijn handwerk, waren de oefe ningen overbodig. Nu ging geen krijger naar 't veld, zonder voldoende bewijzen van bekwaamheid in 't hanteeren van zijne wapenen te hebben gegeven. Te weten zijn wapen meester te zijn, gesteund door mak kers, eveneens alzoo gewapend, bracht zedelijken moed in 't leger, verhoogde de weerbaarheid van den soldaat. Dan ïs er nog ietsMaurits veranderde de wijze van oorlogvoeren. Toenmaals vormde een leger meer een diep dan een breed geheel. Gevolgelijk namen de ach terste gelederen eerst laat deel aan den slag. Om dadelijk nagenoeg alle krachten te ontplooien, verdeelde Maurits zijn leger in lichte benden van 5 tot 600 man. Hier door werd zijn front verbreed, wegens de plaatsing. Een gedeelte der ruiterij diende als spaarbende voor bedreigde punten of om den beslissenden slag toe te dienen. Ook de wijze van het besturen der paarden onderging verbetering. Tot doel matiger leiding vond Maurits, die de wis kunde beminde, door toepassing van wis kundige regelen, eene betere manier van de betooming in. Ook het schietgeweer onderging eene verandering ten goede. Over alle deelen des legers ging de zorg van Maurits. Genoeg om te doen zien, hoeveel moeite en atudie kosite, om alle genoen doorzicht alles in z 't Leger we en zijne opi Ook aan verplicht, Van di binnengekc st. Joh. dl Met del steeds go f to tot I Het hoogl A Op Do I avonds 71 delharnis keihuis m Westdijk de Heere Notaris V Zaterdag dag 15 Ni namiddag: van Akersj a. 26.4 teiijk onv hakhout i: het West Oudeland in 27 per: b. 'L Springerl c. een Ouddorp tie E no vaarden. d. een land, gen visscherü Oudelacd t. 0.86 1 telfik on den Plas in 7 perc f. 8.81. te Stellen 2 percee de erven Notaris 1 ll Ve Even name ii volgeDS de cou spoorw gezicht» brenger een ree Van ste st tigtal ceerd P.B H. J. voor d Plaa Amste Voo tal pi dat al) wachti| 'tP om ge Wa Een verpli kenin ambti Vol! met Aa word triem blijkt niet vraa verli en vene de resu omg A het vooi volj «Sti je s letj 1 ver har pen de goe tril r«r kri; 1 led Ha kle bes onl dei bij ha Ct e« di

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2