I i m iiü Jaar-C i Buitenland. FRANKRIJK. DUITSCIIE RIJK. BALKANSTATEN. RUSLAND. AFRIKA. AZIË. AMERIKA. Officieel Gedeelte. JACHT. Piaatsefyk Nieuws. Sommelsdijb. Donderdag, 16 October a.s. hoopt onze oudste inwoner, de wed. B. Klein haar piste verjaardag te vieren. Middelharnis. De timmermansknecht P. S. had 't ongeluk met het smelteu van lijm zijn hand zoo ernstig te branden dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Stad aan 't Haringvliet. Hei Bestuur van den Polder Nieuwe Stad maakt bekend dat op Maandag 3 November a.s. de ge wone najaarsschouw zal worden gedreven van wateringen, slooten eet. Den Bommel. Hoewel in 't drukste van 't najaar, is het hier slap van werk er worden reeds enkele lediggangers aan getroffen. Dirfeslantl. Zaterdag haalde den land bouwer D. L, met paard en wielslede een gasmotor van den tram, ternauwernood van het Perron af zijnde werd het dier door schrik bevangen, en ontrukte zich aan de leidsels. In wilde vaart rende het van de eene zijde naar de andere van den Stationsweg. Na eenige schade toegebracht te hebben door enkele "steenen palen om ver te rijden werd het ten slotte door B. Bette gegrepen. Goedereede. Naar men zegt zal door de firma Jansen en Co. te Stellendam, alhier een garnalenpellerij worden gebouwd. Ingezonden. EEN STUK GESCHIEDENIS. Visscherij. Verkoopingen. Gemengd Nieuws. 5 Bi s5> I I ;13 I I A? Statistiek van stakingen. Volgens een door het ministerie van Arbeid gepubliceerde statistiek werden in Frankrijk gedurende het jaar 1912 1116 sta kingen geproclameerd, waardoor 2.818.459 werkdagen verloren gingen. Slechts 183 stakingen werden door de arbeiders ge wonnen. Het regentschap te Beieren. Uit München wordt gemeld, dat tus- schen alle partijen in het koninkrijk, een regeling getroffen is, om den prins-regent in Januari a.s. onder den naam, Lode wijk lil, tot koning van Beieren uit te roepen. De clericale partijen waren er tot beden ten sterkste tegen gekant, dat de regent tot koning uitgeroepen zou worden, doch den laatsten tijd schijnen zij bereid, zich naar den wil van de meerderheid des volks te schikken. De terugtocht der Albaneezen, Het aantal Albaneezen, die Servië zijn binnengedrongen, wordt op 20 a 30.000 man geschat. Een duizendtal zijn bijna on- middelijk weer met hun buit naar Alba nië teruggekeerd zij, die nog verder Ser visch grondgebied zijn voortgerukt, werden door de Servische mitrailleurs en granaten gedecimeerd. De grootste verliezen hebben de Albaneezen geleden op hun terugtocht. Een groot aantal hunner zijn in de Drin verdronken, toen zij trachten aan de ver volging der Serviërs te ontkomen De verliezen der Albaneezen worden op ongeveer 10.000 man berekend. Het aan tal gedoode en gewonde Serviërs is in vergelijking met dat cijfer betrekkelijk gering. De Servische artillerie heeft onder de Albaneezen verschrikkelijk huisgehou den en heeft hun nooit veroorloofd, de gelederen der Serviërs dicht te naderen. Tot een gevecht met de bajonet is het geen enkelen keer gekomen. De Albanee zen zijn thans geheel verslagen. Daar zij een groot aantal gewonden met zich voe ren, ondervinden zij bij hun terugtocht groote moeilijkheden. Hun verbinding met de zuidelijke Albaneezen is afgesneden zij hebben zich om Djakowe geconcentreerd en de Servische dorpen Marina en Planika aangevallen. De Russificeering van Finland. De kort geleden plaats gehad hebbende arrestatie van de leden van het gerechts hof te Wilborg en hun veroordeeling tot zestien maanden gevangenisstraf, is het eerste signaal geweest van den laatsten krachtigen aanval van het starisme, om voorgoed een einde te maken aan Fin land's zelfstandigheid. Wel hebben tsaar Nicolaas' voorgangers beloofd, dat deFin- sche grondwet niet geschonden zou wor den en dat geen wet zou woiden bekrach tigd, die niet door de wetgevende licha men van Finland goedgekeurd was, maar met deze belofte is geen rekening gehou den bij de aanneming van de z.g. «gelijk- stellingswetv, waarbij aan de Russen in Finland dezelfde rechten worden verleend als aan de Finsche burgers. En nu het gerechtshof te Wiborg uitgemaakt, dat de ze wet niet vaor Finland bindend kan zijn, omdat de Finsche Landdag haar niet goed gekeurd heeft, worden alle negentien leden van het gerechtshof eenvoudig gevangen genomen en in staat van beschuldiging gesteld, omdat zij zich verzet hadden tegen de inwerkingtreden van een «Finsche« wet. Een pro est van het Wiborger gerechts hof bij den gouverneur mocht niet baten. Een verzoekschrift aan den tsaar, om de gearresteerden weder in vrijheid te stellen, had al even weinig resultaat. Met geweld zijn de mannen, die voor de rechten van hun land opkwamen naar Petersburg ge voerd en daar als groote misdadigers door een crimineele rechtbank veroordeeld. Intusschen heeft dit «afschrikwekkende voorbeeld, om zich tegen den wil van Rusland te verzetten, al zeer weinig uit gewerkt. Te Helsingsfors zijn thans ten minste weder twee magistraatpersonen ge arresteerd, die niet geaarzeld hebben, dezelf de «misdaad» te plegen. Hertzog tegen Botha. De campagne door Hertzog tegen Botha gevoerd, neemt voordurend scherpere 8vor- men aan. Vooral in Oranje Vrijstaat is Hertzog's positie aanmerkelijk sterker ge worden. Japansche torpedoboot vergaan. De torpedoboot «Isatsuki» manaevreer- de ter hoogte van Ominako, toen de ke tels van het schip sprongen. Het schip werd in tweeën gebroken en zonk on middellijk. Twee leden der bemanning wer den gedood en zestien gewond. De opening van het PanamaJcanaal. De Gimboadam, de laatste groote wa-, te-keering van het Panamakanaal, werd met goed gevolg) opgeblazen. VolgeDs de Amerikaansche bladen, zou de president der Vereenigde Staten, hoe wel hij, zaoals wij reeds mededeelden, niet persoonlijk bij de opening van het Pana makanaal aanwezig kon zijn, toch de plech tige openstelling van den ontzaglijken waterweg hebben uitgevoerd. Van het Witte Huis te Washing/on namelijk zou president Wilson, door een voudig op een knop te drukken, een elec- trischen stroom afsluiten, die op 3000 kilometer afstand de vonk zou doen over springen, waardoor de geweldige dyna- mietlading van 20.000 kilo tot onploffing zou worden gebracht, welke den laatsten rotsdam moest opruimen, die de beide oceanen nog van elkander scheidde. De COMMISSARIS der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 6 October 191S. no. 86; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij bovengenoemd besluit van Gedepu teerde Staten de jacht op patrijzen in deze provincie, met het oog op den min gunsti- gen wilstand, dit jaar wordt gesloten op Zaterdag 25 October as, met zonsonder gang. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Neder- landsche Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhage, 7 October 1913. De Commissaris der Koningin voornoemt H. A. VAN DE VELDE, 1".-C. Woensdag. 15 October as, zal door dijkgraaf en gezworenen van den polder St. Christofï dpolder schouw gedreven wor den over weg- en dijksloten van dien polder. Tegen K. V. alhier, is proces-verbaal opgemaakt wegens het plaatsen van een komfoor op den openbaren gemeentegrond. Eenige dagen geleden schramde het zoontje van den heer K.^Gouswaard zijn hand aan prikkeldraad waardoor een onbe duidende wond ontstond. Zaterdag j.l, zwol de hand echter zoodanig op dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen en bloedvergiftiging werd geconstateerd. Zaterdag 18 October a.s. hoopt we der als vorige jaren de Chr'. Bibliotheek >Elk wat Wils« hare boeken ter lezing uit te geven, Het jaarlijksch onderzoek der land weer zal voor deze gemeente zijn op Woensdag 5 November 1913 n.m. iJ/4 uur in het voormalig postkantoor te Middel- harnis. Den Bommel niet achterlijkAlhier zijn een paar landbouwers druk bezig met het inleggen van suikerpeenblad. Uithoofde den min gunstigen wilstand, zal de jacht op patrijzen gesloten zijn Za terdag 25 October a.s. met zonsondergang. Bij den landb. R. is een peer gepluk, die de enorme wicht had van ruim 21/2 ons. Het iietspad naar Herkingen is thans voor het gebruik opengesteld. Ofschoon het pad niet is wat het zijn moet brengt het den wielrijders voorloopig met slecht weer toch eenige verbetering. Het onderzoek voor Landweerver lofgangers zal gehouden worden Vrijdag 7 November in de openbare School. Lichting 1907 tot en met 1910 v. m. kwart voor tien uur. Lichting 1911 lot en met 1913 kwart voor elf uur. Begrijpelijk is het, dat, als bv. in 1672, het volk om een Stadhouder uit het huis van Oranje riep, de heeren regenten wel verborgen, doch machtigen tegenstandboden. Kwam hij op den troon, dan was hun rijk uit, het met de hun zoo zoete en aange name bezigheid van regeeren gedaan. Kon den ze den reebtmatigen toorn van 't ja renlang verdrukt volk vreezen. Dan liever, gelijk 1672 leerde, als 't kon, een verbond met den vijand aangegaan, al ging ook de onafhankelijkheid des lands verloren, opdat die vijand hen maar in hun waardigheden liet. Zij op 't kussen, nooit er af, 't volk er onder. Dit groeien van hun macht ging niet opeens. Langzamerhand wonnen ze in aan zien, daalde den luister der Oranjepartij. Vooral als er geen Stadhouder was en 't volk den steun van 't stamhuis moest missen. Bovenal gold die tegenstelling het platteland, meest bewoond door de kleine luiden, aanhangers van 't Oranjehuis, zoo dat een schrijver durfde zeggen>tot op den tijd der Fransche revolutie (1795) had 't volk niets te zeggen.» Om een denkbeeld van de macht der regenten te geven. In dienst der Staten waren hertogen, graven, enz., mannen van aanzien, op wie de regenten met minach ting neerzagen. Iets zeer gewoons was het, om uit hunnen mond te hooren: »men ontbiede Filipsthal-Hessen.» Van beleefd heid geen sprake. Men liet den titel weg. Zoo deed men met buitenlanders. Evenzoo sprong men met inlaudsche heeren om. Zoo kwam een heer van adel, kapitein, zich voor een opengevallen kapiteinsplaats, door Amsterdam te begeven, aanbevelen bij een burgen, eester dier stad. De sollici tant meende, dat hij in zijn adeldom eene aanbeveling kon zien. Dit gaf hij den bur gemeester te kennen. Hierop schelde deze zijn knecht en zeiJan, ik benoem u tot kapitein.» En antwoordde den sollicitant: zooveel geven wij om uw adeldom.» Zeg nu, hoe men 't mindere volk beschouwde. Wie nu nog mocht twijfelen aan de macht der regenten, leze 't volgende In de tweede helft der 18e eeuw bezocht een Duitsche vorstin de stad Groningen. Burgemeester Trip, haar behulpzaam zijnde bij 't uitstappen uit de koets, stak aireede zijn hand uit. Op 't punt, om haar hand in de zijne te leggen, vroeg ze hem, of hij ook van adel was, anders nam zij het dienstbewijs niet aan. Waarop Trip ant woordde>van adel, Mevrouw! ik behoor tot de koningen van 'tland!» Met deze feiten voor oogen zien we, dat de levensleus van 't Oranjehuis door de regenten met een strijdkreet werd begroet, 't Oranjegeslacht streed voor de vrijheid van geweten, voor de vrijheid des vader lands, voor de vrijheid van 't Protestan tisme in Europa. De regenten maakten zich hiervoor niet warm, maar vochten er tegen. Maar de Calvinistische keurbende was het met dit streven van harte eens. Zelfs een hooggeplaatst Katholiek moest getuigen, dat zijne geloofsgenooten hier veel vrijheid hadden, meer dan elders in Enropa. Doch de eerlijkheid gebiedt, om ook melding te maken van regenten, welke om hunne Calvinistische beginselen aanhangers van 't Oranjehuis waren. Sieraden van den vrijheidskrijg. Personen om na te volgen. Voor wie we eerbied moeten hebben. Hun leven noemen we een aanhoudenden strijd tegen de oppermachtige regenten. Dan denken we, om er een paar te noe men, aan den Groninger hoofdman Abel Ooenders, die eens op zijn sterfbed aan zijn vriend Franciscus Gomarus, den wel bekenden Calvinistischen hoogleeraar, zou getuigen, nooit zijn eigenbelang boven het algemeen welzijn te hebben gesteld. Dien zelfden Ooenders beschrijft ons de historie als een toonbeeld van mannelijke vroom heid en vriendelijke deftigheid, als iemand geacht om zijn vredelievendheid. En die laatste eigenschap te bezitten, als men vooraan in een strijd staat! Wat een be geerlijk kleinood! Hoe moeilijk te missen. Als een nobel figuur verrijst mede voor onze oogen Dr. Nicolaas Tulp, bekend als Calvinist van de daad, eenvoudig en inge togen levende. Zijne innige godsvrucht blijkt uit het opschrift aan den voorgevel van zijn huiswandel met Godt. En op dien van dat van zijn schoonzoon prijkte op zijn lastsoeckt het eeuwich leven. Dat hij Calvinist was in merg en been, blijkt hieruit, dat hij, in de Schepenbank gezeten, een lid der Waalsehe gemeente in de ge vangenis deed opsluiten, omdat hij de god heid van Christus eu de onsterfelijkheid der ziel loochende. Zijne 70 jaren waren aller minst geen beletsel, om als burgemeester in 1672 in den Amsterdamschen raad krachtig te ijveren voor de verheffing van Willem III als Stadhouder. Helaasdat Willem van Oranje van zulke mannen er maar te weinig kon kweeken. Zoo zien we den voor ons worstelenden en blddenden Oranje, zich nimmer rust gunnende, altoos met ingespannen gedach ten, gesteund door een arm hoopske volk, lijdelijk tegengewerkt door machtige regen ten, ten wier voordeele mede hij den strijd evenwel aanbond. En dat alles wrocht hij deor zijn geloof. Dat was zijn stuwkracht en ook dien van 'tvolk. Dat begreep hem. Was met hem één van hart en één van ziel. Wat was dat Calvinistisch geloof toch machtig Hoe stevigde het het volk Van dat Calvinisme, door de kleine lui den zoo van ganscher harte aangenomen, en door Willem van Oranje ontwikkeld en geleid, lezen we, dat, zoo noodig als de lucht voor de longen was, om te kunnen leven, dat zoo onmisbaar was voor ons vaderland. Dat geloof stelde het Oranjehuis in staat, om door middel van dat volk der kleine luiden de zaak der drievoudige vrij heid, zoo goed als tijd en tijdgeest het toelieten, te doen zegevieren. Hulde dan aan dat geslacht! Zonder Oranje geen vrij vaderland! NAVORSCHER. MI DDELH A RN1S. Van de visscherij is te IJmuiden bin nengekomen de vischsloep >Paul Krugert st. L. Koster f 1400. GOEDEREEDE. De Noordzeevisschers W. Groenendijk en J. Lokker waren in den nacht van Woens dag op Donderdag genoodzaakt te Scheve- niDgen binnen te loopen, door storm en hooge zee, toch hadden zij een goede vangst daar zij respectievelijk voor f f 112.aan visch verkochten. en Op Donderdag 16 October 1913 des avonds 7 uur in het Hotel Meijer te Mid delbands inzet van het Woon- en Winkel huis met erf aan de Noordzijde van den Westdijk te Middelharnis ten verzoeke van de Heeren M. en D. den Braber aldaar. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 23 October 1913 des avonds 7 uur in het Hotel Meijer te Mid delharnis afslag van het Woon- en Win kelhuis met erf aan de Noordzijde vau den Westdijk te Middelharnis ten verzoeke van de Heeren M. en D. den Braber aldaar. Notaris VAN BUUREN. Zaterdag 8 November 1913 bij inzet en Zater dag 15 November d.a.v. bij afslag, telkens des namiddags vier uur, te Ouddorp in het Logement van Akersboek, van a. 26.46 39 H.A. is 57 G. 188 R. V. M. gedeel telijk onverhuurd bouw- eu weiland en bosch hakhout in den t pringertpolder en in de polders het West Nieuwland, het Oude Nieuwland, het Oudeland en den Ouden Oostdijk onder Ouddorp, in 27 perceelen eu eenige combinat ëa. b. aandeel in de Buitengronden van den Springerfpolder onder Onddorp. c. een heerenhuis met schuur, erf en tuin, te Ouddorp in de kom van het dorp, kadaster Sec tie E no. 1420, groot 5.40 aren, dadelijk te aan vaarden. d een perceel water te Onddorp in het Oude land, genaamd „de Gracht", en het recht van visscherij in de wateringen van den polder het Oudeland in 2 perceelen en combinatie. e. 6.86 80 H.A. of 14 G. 286'/, R. V. M. gedeel telijk onverhuurd bouwland te Goedereede in den Piaspolder en den polder Nieuw-Westerloo in 7 perceelen en in combinatiën. f. 2.31.40 H.A. of 5 G. 11'/, R. V. M. bouwland te Stellendam in kavel 2 van den Halspolder, in 2 perceelen en in combinatie, ten verzoeke van de erven van de heeren Jacob en Joh. Breen. Notaris VAN DEN BERG. Zwijgen. Bekend is, hoe onzen prins Willem III, bij een zijner vele krijgstochten tegen Frank rijk eens door een der veldoversten gevraagd werd, waarheen men op dit oogen blik eigenlijk ging. De prins, die den onbeschei den vrager wilde terechtzetten iets wat Willem III zeer uitnemend verstond vroeg hem: »Kunt gij zwijgen »Ja», antwoordde de officier, die dacht nu veel te hooren. Maar de prins zei een voudig »Ik ook», en zweeg. Een weinig anders deed koning Predrik Willem IV van Pruisen. Eens hield de bur gemeester van een kleine stad een aanspraak tot hem, en handelde daarin over allerlei hooge staatkundige aangelegenheden, die volstrekt niet te pas kwamen. Plotseling viel de vorst hem in de rede met de woorden »Heer burgemeester, verstaat gij ook de kunst van zwijgen?» »Als uw Majesteit mij met haar vertrou wen wilde vereeren», sprak de ander zeer gevleid, »dan geloof ik het te mogen be- vestigen-.» ïNu zwijg dan!» hernam de koning, en reed weg. Schip in brand.. Men seint uit Londen. Het stoomschip »Volturno» van de Urania-lijn op weg van Rotterdam naar Canada, is Vrijdag in brand geraakt midden in den Atlantischen Oceaan. Het ongeluk onstond door ontploffing van de stoomketel. De bemanning trachtte het vuur te bestrijden. De passagiers be stormen de reddingbooten, aan boord wa ren in totaal 750 personen, tien stoon. booten draadloos gewaarschuwd, redden allen op 19 na. De brand woedt voort. Nader wordt gemeld. Het stoomschip Volturno op weg van Rotterdam naar Canada is Vrijdag 10 Oc tober om negen 20 uur door de bemanning prijsgegeven en door alle opvarenden ver laten op 48.20 graden Noorderbreedte en 34.3 graden Westerlengte. Per draad- looze telegrafie was op hulp verzocht waar op 10 stoomschepen assistentie kwamen verleenen. Van de opvarenden werden 11 aan boord van de Carmania, 40 op de Touraine, 30 aan boord van de Miniapo- litz, 19 van de Rappahannock, 102 van de Czar, 29 van de Naragansett, 59 van de Devolian, 90 van de Kroonland, 105 van de Grosser Kurfurst en 30 aan boord van de Seydlytz opgenomen. In totaal had den zich aan boord van den Volturno 750 personen bevonden. Omtrent de overigen was bij afzending van het 1ste bericht nog niets bekend. Tweede telegram. Volgens een draadloos bericht van de Carmania heeft het s.s. Kroonland de bemanning van de Volturno gered. Deze bevindt zich aan boord van de Naragansett, terwijl de kapitein, de 1ste 2de, 3de en 5de machinist, twee telegra fisten, de bakker en de hofmeester van het tusschendek zich aan boord van de Czar bevinden. De geneesheer en de admi nistrateur zijn opgenomen aan boord van de Grosser Kurlürst, omtrent 19 personen is nog geen bericht ingekomen. Derde telegram. Bij het oproepen der na men zouden 521 personen gered blijken en 236 personen nog ontbreken. Wij hebben reden om aan te nemen dat de bovenvermelde telegrammen uit Londen welke draadloos werden geseind, later dus juister zijn, dan bovenstaand telegram. Vierde telegram. Het stoomschip Car mania bereikte de brandende Volturno Don derdag tegen 12 uur, doch de vreeselijke storm maakte het de stoomboot onmoge lijk om dichtbij het brandende schip te komen. Terstond werden zes reddingbooten uitgezet, waarvan echter onmiddelijk vier werden vernield, zoodat slechts 2 overble ven om hulp te verleenen. De bemanning van het brandende schip trachtte het vuur te bestrijden, de passagiers vluchtten naar het achterste gedeelte en bestormden de reddingbooten, weldra naderden andere stoomschepen ter assistentie, doch voor middernacht was het niet mogelijk om de Volturno, die nog steeds brandt, te berei ken. De oorzaak van de ramp is het ont ploffen van een stoomketel, welke echter onmiddelijk door het water werd over stroomt, Tegen het aanbreken van den dag was de zee kalmer geworden. De moord op den Amsterdamschen knaap In verband met den moord op deD jeug digen Hendrik de Klerk, te Amsterdam, hebben Vrijdag, naar het »N. v. N.« bericht, wederom twee rechercheurs een onderzoek ingesteld aan de Ainstel Bierbrouwerij. Men herinnert zich de uitlating van het broertje, dat de man die Hendrik mede naar den overkant van het IJ troonde sprekend op een aap geleekMen was nu in het bezit gekomen van een portret van een werkman, die een paar jaar geleden aan bovenge noemde brouwerij gewerkt had en wiens beeltenis inderdaad sterk aan een aap deed denken. De politie, die natuurlijk de gering ste aanwijzing onmiddelijk volgt, heeft dadelijk ook deze aanvaard en zoekt nu ijverig naar den bewusten persoon. Men weet echter nog niet zijn naam en evenmin zijn woonplaats. Brand op het platteland. Men schrijft ons Dezer dagen circuleerde door de Ned. pers een relaas van bevindingen, door den commandant der Amsterdamsche brandweer opgedaan in Amerika, Waarvan de voor 't Hollandsche bart niet onaangename gevolg trekking wasWat steekt onze brandweer gunstig af tegen die Overzeesche. Dat het echter op dit punt in Neêrlands binnenlanden nog niet alles couleur de rose is, moge uit het volgende blijken Nabij het station De Punt (Gron.) brak brand uit in een korenhoop nabij een paar boerderijen opgestapeld om machinaal te worden gedorscht. De bewoners der hofstede uit 't gemeentelijk aanslagbiljet aardrijks kundig verwittigd te wonen in de Drentsche gem. Vries, spoedden zich aldaar heen om de brandspuit. De burgervader, inplaats van de mannen, die zoo in den brand zaten uit den brand te helpen, verwees ze naar de gemeente Eelde, bewerende, dat het nood lottige vuur op dat grondgebied ontvlamd was. Daar aangekomen haalde de hoogste autoriteit de kadastrale kaart op, bestu deerde accuraat de secure ligging van het in vuurnood verkeerende perceel, toog heen naar de plaats waar het vurige element woedde, en be Wies zonneklaar, dat de vlammen werkelijk zich verstout hadden hun vernie lend spel te ontsteken binnen de grenzen der gem. Vries Toen eindelijk de rechtmatige spuit ter bestemder plaatse arriveerde toonden vele en vunzige vagen van walmende rookdam pen de plaats, waar eenige vuren waardevol koren lag opgetast. De dokter was nog wel gekomen maar de patiënt inmiddels over leden. (Rott.) Een nieuwe loting gelast. Te Apeldoorn werd eenige dagen na de loting van de nationale militie, in Septem ber j.l. te Apeldoorn gehouden, daartegen een bezwaarschrift ingedien, op grond van een onregelmatigheid, daar een loteling voor zijn beurt geloot had. De zaak was deze, dat bij het oproepen van eea loteling, die niet aanwezig was, een ander verscheen, die daardoor voor zijn beurt lootte. Na de trekking verliet deze jonge man dadelijk het lokaal. Toen hij opgeroepen werd en niet verscheen, werd voor hem geloot. De klacht werd in handen gesteld van den commissaris der Koningin in Gelderland, die haar onder zocht en thans naar wij vernemen, een nieuwe loting heeft gelast, waaraan zullen moeten deelnemen, de loteling, die toen maals afwezig was en zij, die na hem aan de beurt kwamen. Op wacht. Als een aardige herinnering aan de Ma noeuvres bevat het Twentsch Zondagsblad de volgende bijzonderheden 't Is een heerlijke najaarsnacht. De ster ren schitteren vroolijk aan den wolken* loozen hemel en het zachte windje, dat eï waait, is niet bij machte den nevel t» ver drijven, die op het manoeuvreterris neergedaald. Nu en dan werpt het electrïsche zoeklicht, dat op den weg naar Eisen is geplaatst, krachtige lichtbundels over heu vel en dalen tot ver in den omtrek en verlicht de vijandelijke schildwachten, die op hun eenzame post de wacht houden. Zooeven sloeg de Rijsensche stadhuisklok 3 uur. Daar nadert een gezelschap van 7 personen, waaronder een dame, de vijan delijke voorposten, maar de schildwacht, toevallig een Rijsensche jongen is op zijn hoede en nadat het gezelschap tot op ze keren afstand genaderd is, heeft hij zijn geweer gereed om vuur te geven en luid kliukt het door de nachtelijke stilte»Halt 1» De naderende personen blijven staan. Daar klinkt het verder »Een man naar voren!» Uit de groep menschen treedt een man het blijkt een generaal te zijn naar voren en verzoekt met zijn gezelschap te mogen passeeren. Hij voegt er bij, dat het bestaat uit H. M. Koningin, Prins Hendrik en vijf generaals. >Het wachtwoord»?!» is het kolonieke antwoord. De aangesprokene kent dit echter niet en de schildwacht zegt, dat hij dan tot zijn spijt niemand mag laten passeeren. »Maar het is Hare Majesteit, die hervat de generaal. De schiltwacht meent, dat er toch iets op gevonden moet worden. Hij verzoekt een kameraad, die in zijn buurt op wacht staat, dubbel waakzaam te zijn en geleidt zijn hoogen superieur naar den komman- dant van de wacht. Nu is de zaak in orde en mag het Hóoge Gezelschap doorgaan. De schildwacht, G. I. Wessels, kreeg later een pluimpje voor zijn kordaat op treden en tegenwoordigheid van geest. Een dure Klok. Men meldt aan de Tel: Dezer dagen werd de heer G, H. te Kerk» Avezaath daar een F ter niet t eigenaar eri ten opbreil was, noemi koop geslo' De heer drag en de koopman ol Te Alte N. Gron. maanden, I geheele gr door een rj wakker dol het kind, rat uit hetl Het scbl te Nieuw-1 Veer aldaail den wind. hield, sloej ongeveer mende wis zoo dat dit liep. Een man j Maar sporï Een pogin; Gaf spuite Nog bleef En horens Nu zag hi Eu zei, ofl Ik zeg 't i Doch 'k z Want naa Die zeker Is spreke) I Bij de gemeenten om reutel roep opga inrichting overigen Het sto| landloope Geboren en J. van 0 verled oud 78 van Del: echtgono Geborei Wende er en Cornel Zonda (welke is dikw van afs Filip. 3 werd hi; hof wel bedankti psalm i Ned. Hi meente som vai In h door E de lijst tief vas bracht Zij d on der w daarvai school, Bero Otterloo Aan Brouwe Bed Eaist. - burgh Zandt t been, H Bert W. L. 1 C. J. d Loosdre Ambt-v Bed H. Pop Be r te Kam Aan singel? „Bed neuzen De heeft LON (Ie Ce geweig hij te de Cc bullet uitgeg echip een d: dat o; Onr

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2