Advertentien. k t Will ie Waal - Aclii, TE KOOP Houten Loods TE KOOP: Bestuur der Domeinen. SPRINGBOK, ij ;ken. IL1NGE. I1EE". 3 Juni >ENIS. 1 Yisscherjj. Posterijen. Rechtzaken. Verkoopingen. Gemengd Nieuws, BurgerJyk@ Stand. Kerk en School. Jaar-Collecte yoor fle ScMen met den Bijtel. Marktberichten. PER TELEGRAAF. Op den lOen October hopen D.V. mijne innig geliefde Ouders ABRAHAM TAN DEN TOL Az. en CORNELIA DE RUITER. hunne 7409 25-jarige Edityereeniging te herdenken. Hunne dankbare dochter ANTHONIA C. van den TOL, Ooltgensplaat, 8 Oct. 1913. ||I PfPfPffPPPPPPPi* Voor de talrijke gelukwenschen met onze verloving betuigen wij onzen hartelijk en dank. 7406 H. VRIESENDORP. JOHANNA P. J. WESTRIK. Sommelsdijk7 October 1913. In de Hervormde Pastorie te Her- kingenFlakkee, met 1 November of eerder gevraagd i Goede getuigen vereischt. 7408 A. J. DE WEERD, Landbouwer te den Bommel Zuid-Zijde, vraagt met 1 Maart 7404. Zuivere Byenhonig bij A. HOOG- ZANT, Sommelsdijk.j 7396 Een tweejarige Zwitsersche beschikbaar bij G. v. d. NIEUWEN- DIJK, Sommelsdijk. 7372 WEGENS OMSTANDIGHEDEN ter overname aangeboden een Zaak en Hoofdagentschap in Machineriën en Landbouwwerktuigen enz. welke goed rendeerend is, met vaste Agenten en een reizend Agent in 't werk. Overgever geeft nog 6 maanden onderricht. Brieven franco onder No. 7405, Bureau van dit blad. Openbare Verkooping van eene voormalige dubbele Lichtwachterswoning onder Ouddorp. De Ontvanger der Registratie en Domeinen te Sommelsdijk zal op Donderdag 23 October 1913, des voor middags 10 uur, te zijnen kantore te Sommelsdijk publiek bij inschrijving VERKOOPEN: De voormalige dubbele LICHT- WACHTERSWONING aan den Hondsweg en aan den Nieuwen Weg onder Ouddorp met ERF en aan- hoorigheden in twee perceelen en in massa. 7403 Inlichtingen bij gemelden Ontvanger. een verplaatsbare gedekt met Mastiek en Grint, lang 3.75 M., breed 2 M., hoog 2.30 M. Te bevragen bij den Heer P. J. GROENENDIJK, Sommelsdijk. 7407 an Paassen, zijn benoe- steld. pclames van hondenbe- ber, Gootjes. |mt, Schuur- Taltje Rooij, wordt be- Jrdaan, daar- pracht no. 1 9 op f 7.50. I vergadering lenige recla- den hoofde- ken, die niet even. ïedactie |rstaand een nogelijk kon |tk waarover vorden, leen fietspad het gebruik iblieken weg id om daar- oor bescha- ■ioners bij de >n bij avond begrijpen, verlicht is, Intaarns het fodat vooral |s het slacht- vaarbij dan uitdrukking i het dat een vezig zijnde chappen had ade, op het als ze was ping en hare gen uiteen- se nota bene iderging een 1 lot. beste toe- iets te doen ■kan, kan ik fwoners van dijk hopen Met dank Yrschen dijk. in Juni i 1 dagen. 113 n Secretaris. Is is de vrij- int, waarbij Staten der adat ze meer Niet geheel, pog te zwak te voeren, het buiten- frankrijk en peelde Wil- Frankrijks |ewel zonder de Staten swering van zelfstandig- berderd door m het aan lok van hun delijke hou- oorzaamden. ir voor bot- de eerste alenten zijn door de op- stedelijke vest werden den van de laatste kan, gelijk buiten gadering der interaad ge ld over alle Den afge- ze stemmen deel konden geering van de steden. >k eene ver te hebben, jn, gekozen middel van de stedelijke lichaam des en. Dat die ste ger Calvinis- libertijnsch, mst, althans listen, bleek 't begin der zakelijk ter- eisch was, ijnen gingen idox gehoor egelijk voor eer der uit loot, ook ia dezen zin, dat God den aanhangers van Calvijn in dit land tot taak had gegeven, om voor hun geloof te vechten, en dat de Heere op 't gebed Zijner kinderen eindelijk in dezen de zegepraal zou geven. Dit laatste gevoelen werd door de Calvinisten beleden. De libertijn had het zwaard aangegord voor politieke rechten, de Calvinist voor hetzelfde doel en voor de vrijheid van ge weten Zoodra Spanje's invloed hier dus daalde en de stedelijke heeren zich voelden, zoodat hunne politieke rechten weer vast stonden, trad de verdeeldheid in. Het begin der vrijheidskrijg vond beide partijen samen vechtende tegen Spanjena 1581 kon men zich de rampzalige weelde van eene tegen stelling veroorloven, die later beide par tijen tegen elkaar in 't harnas zou jagen, om elkaar als 't ware op leven en dood, terwijl men nog tegen Spanje streed, te bekampen. Die libertijnen voelden niet veel voor de vrijheid van geloof en beminden de ware kerk niet. Was 't verschilpunt eerst gering, 't nam al grooter afmetingen aan. Zoodat Johan van Oldenbarneveld, zelf libertijn, het opnam voor de ingeslopen, onzuivere leer van Arminius, betreffende de uitverkiezing, in zijn hoedanigheid als overheidspersoon. De Arminianen werden gehandhaafd (voor hun gevoelen hadden toch de martelaars hun leven niet opge offerd), ze kwamen Oldenbarneveld in 't gevlei inzake de overheidsbemoeiïi g in de kerk. De Arminianen erkenden in meerdere of mindere mate het gezag der stedelijke regeeringen in Christus' kerk. Dat was hun echt naar den zin. Van die steile, stoere, onverzettelijke Calvinisten moesten ze niets hebben. In 't kortin hun oog stond de Staat boven de kerk, zij moesten over alles het zeggenschap hebben. Nu leidde de historie er langzamerhand toe, dat het daadwerkelijk deel van den krijg uitging van Calvinisten en libertijnen samen, nog in een geheel vereenigd. De Calvinisten stonden in deze groep boven aan. De Katholieken geraakten gaandeweg meer op den achtergrond. En onder welke volksklasse telde 't Calvinisme zijn aan hangers Onder het gewone volk en de predikanten. Een tiende deel van de be volking was zuiver Calvinistisch of Her vormd. Dat deel bood den taaisten tegen stand, op dien groep kon Willem rekenen. Zenuw van beider verzet was de uitver kiezing. Die eenvoudige luiden volgden hem zonder tegenspreken, met aanhankelijkheid. Zij, die de vaderlandsche, Hervormde kerk als een geheel kenden, als een groote af- deeling, groeiende en bloeiende in Neder land, van de groote Hervormde kerk in Europa, konden en wilden binnen Neder- /~and, wat die kerk betrof, geen gewestelijke grenzen trekken, nog veel minder kondén ze den kerkelijken omtrek laten samenval len met de stedelijke muren. Ze waren van kindsbeen af met het denkbeeld eenheid in alles, opgevoed. Alle krachten, gaven en talenten werden in één verband opgeroepen ter handhaving voor vrijheid. En als de stedelijke regee ringen of regenten hunnen zin kregen? Dan zaten ze te samen aan den leeuwen- klauw te wringen, om de pijlen los te scheuren. Angstvallig bewaakten ze hunne steden, ktnden hunne voorrechten van buiten en de redevoering was altijd, als er iets ondernomen moest wordeneerst aan 't stadsbelang (leespartijbelang) en dan 't gewestelijk en dan eerst aan 't belang des lands gedacht. De Unie van Utrecht werd van hunne zijde meer dan eens lijdelijken tegenstand geboden. Voeg nu hierbij, hoe schoone vor deringen Parma maakte, hoe de afval r woedde, en onze bewondering voor Oranje kent bijna geene grenzen meer. Met dit kleine hoopje, arm aan geld en invloed doch rijk aan gebed en volharding, belem merd door de machtige stedelijke regeerin gen. moest Willem den strijd volhouden. En die stedelijke bewindhebbers of re genten, in tijd van nood tot die regeerings- posten geroepen, deden natuurlijk hun best om 't Oranjevolk te beheerschen. Voldoende is aangetoond, dat het gewone volk, aan hangers van Oranje, van huis uit Calvi nistisch op ieder gebied voorstanders wa ren van opeisching van alle krachten en gaven van 't volk als geheel, terwijl daarentegen de libertijnen voorstanders waren van de ontwikkeling van ieder deel afzonderlijk. Uit zucht tot zelfbehoud konden ze, volgens hunne meening, andersdenkenden kwalijk een plaats in 't eergestoelte geven. De regeeringskussens werden steeds door libertijnen bezeten. Hoogstens 40 leden maakten eenen stedelijken raad uit. Vaca tures wilden ze zelfs aan. Zelfs waren er op sommige plaatsen contracten opgesteld, dat men alleen familieleden zou kiezen. 't Volk moest onmondig blijven. Wee de Oranjeman, die zich verzette. De heeren regenten hadden in hunne tallooze voor rechten eene burcht, gevuld met allerlei wapentuig, om den ontevredene te straffen. En ze wisten dat tuig ook goed te han- teeren. Verhaal was er nagenoeg niet op te krijgen. Iedere stad vormde een onaf hankelijk rijk. Spottend sprak een gezant van de 7 vereenigde gewesten, bestaande uit 1000 rijkjes. En daarom ncgmaals wee, die zich verzette, 't Vonnis der uit banning hing hem spoedig boven 't hoofd. De [.taak der Oranje's is geweest om in echt democratischen geest 't volk omhoog te heffen en het te beschermen tegen den aristocratischen regentengeest. En hun pogingen zijn niet geslaagd. Mee door de schuld van 't volk, ofschoon on opzettelijk. De Nederlander toch is zoodanig van aard, dat hij vertrouwt zijn bewind hebbers. 't Bemoeit zich weinig met de zaken. Toen nog meer dan thans. Geen koeien, geen moeien. Naar waarheid zong immers de dichter: De Spangiaert wil ons hencken Als wy dien Geus bystaan, De Geus, die wil ons krencken, Als wy by die Spangiaerts gaan. Wy hebben aen geen kanten vree, Wy souden wel geern houden stee, En melcken oaze koe. Den boer, den boer, den schamelen boer, Dit crygen is hy moe Zoo vondt 't Oranjehuis geen genoeg- zamen steun, wiesen de regenten. NAVORSCHER. MIDDELHARNIS. Van de Haringvisscherij is te Vlaardin- gen binnengekomen de vkchsloep Theodo ra Emmerentia st. M. Taaie met 12 last haring. GOEDEREEDE. De vorige week werd door de Noordzee- visschers van f 68,tot f 94,aan versche visch besomd. De visscher C. Lok ker Jz. maakte het hoogste bediag. SOMMELSDIJK. Aan het Post- en Telegraafkantoor alhier zijn gedurende de maand September ver zonden 107 telegrammen, ontvangen 144, uitgaande telefoongesprekken 203, inko mende 189. Totaal 643. DEN BOMMEL. Op verzoek van den Burgemeester heeft de directeur generaal d. r Posterijen beslist dat ook thans te beginnen 6 October, aan den Molendijk en aan den Oostdijk tot de le woning aan de Schaapsweg de volle dige 3 bestellingsdienst der posterijen zal worden ingevoerd. Kantongerecht te Sommelsdijk op Vrijdag 3 October 1913, des middags 12 ure. Het Openbaar Ministerie eischte heden tegen C. v. k., 21 jaar, Comm. in effecten, wonende te Middelharnis, als bestuurder van een rijwiel, rijden zonder licht f 1 boete subs. 1 dag hecht. O. D., 26 jaar, werkman, wonende te Nieuwe Tonge, als voren, f 3 boete subs 1 dag hecht. O. v. K., 21 jaar, Comm. in effecten, wonende te Middelharnis, vergezeld van een hond in jagende houding met een schietgeweer in 't veld na zonsondergang op eenden schieten, f 5 boete subs. 2 dagen hecht. M. K.43 jaar, kleermaker en visscher, wo nende te Ooltgensplaat, zonder consent en schrif telijke vergunning visschen, twee geldboeten van f 2 subs, voor iedere boete 1 dag hecht, met verbeurdverklaring van het in beslag ge nomen vischtuig. P. K.25 jaar, smid geboren te Sommelsdijk, wonende te Dirksland, als bestuurder van een rijwiel, rijden zonder licht, f 1 boete subs. 1 dag hecht. Jan W. 52 jaar, landbouwer, wonende te Me lissant, zonder toestemming van het polderbe stuur van Dirksland, het stellen van een oprei, f 20 boete subs 4 dagen hecht. Chr. V, en H. Gr. niet verschenen, te samen en in vereeniging vuil van een geslacht beest in een sloot te werpen binnen de kom der ge meente Dirksland, op getuigen verklaring ver oordeeld, ieder tot een boete van f 3 subs. 2 dagen hecht. A. K., 23 jaar, koopman, wonende teHerkingen, een hem toebehoorende hit laten loopen over weiland van den landbouwer A. Buijs f 2boete subs. 1 dag hecht. M. v. d, 8., 21 jaar, bouwknecht wonende te Stad aan 't Haringvliet, het loopen in jagende houding met een met scherp geladen tweeloops geweer in verboden jachttijd en zonder akte en vergunning, 2 geldboeten van f 5 subs. 2 dagen hecht, voor iedere boete met verbeurdverklaring van het in beslag genomen geweer. L. G.20 jaar, metselaar wonende te Dirksland het als bestuurder van een rijwiel, rjjden zonder licht f 1 boete subs. 1 dag hecht. A. de B.28 jaar, bouwknecht wonende te Oude Tonge, het in kennelijken staat van dron kenschap loopen op den openbaren weg f 3 boete subs. 2 dagen hecht. C. v. K., 28 jaar, bouwknecht wonende te Oude Tonge, als voren, f 3 boete subs. 2 dagen hecht. J. v. d. M.arbeider wonende te Den Bommel, in 't veld loopen in jagende houding met een geladen schietgeweer in verboden jachttijd op klein wild zonder voorzien te zijn van een akte of vergunning. Twee geldboeten van f 10 subs, tweemaal 4 dagen hecht, met f 10 voor het niet in beslag genomen geweer. Th. J. S. 30 jaar, koopman wonende te Den Bommel, verzet van een vonnis wegens het niet voorzien zijn van een nummer en letter op een blauw veld op zijn stoomfiets. Bevestiging van het vonnis. D. de B. 39 jaar, bouwknecht wonende te Oude Tonge, zonder verlof het verkoopen en uit laten drinken van bier in zijn woning, f 10 boete subs. 4 dagen hecht. W. de E., 25 jaar, veldarbeider wonende te Herkingen. Een hond los laten loopen in 't veld en het niet terugroepen van dien hond welke een haas achterna zat.i 20 boete subs. 4 dagen hecht, P. B. KI.landbouwer, wonende te Ooltgens plaat, wilde eend of iets dergelijks bemachtigd door middel van zijn hond, zonder voorzien te zijn van een akte of consent, wegens gebrek aan bewijzen ontslag van rechtsvervolging. Ph. v. d. M.koopman, wonende te Middel harnis, in verzet van zijn vonnis wegens het venten zonder vergunning. Bevestiging van het vonnis. Jan v. R.26 jaar, arbeider, wonende te Stad aan 't Haringvliet, in kennelfjken staat van dronkenschap, in het openbaar loopen met een geladen revolver by zich. t 3 en f 10 boete subs. 1, 2 en 5 dagen hechtenis. D. V., 32 jaar, landbouwer, wonende te Som- melsdyk, als bestuurder van een beladen voer tuig, rijden over den Oostdijk, f 1 boete subs. 1 dag hecht. Joh. v. R,kastelein, wonende te Bommels- dijk, verzet tegen zijn vonnis van f 5 boete subs. 3 dagen hecht.het na bezetten tijd be zoekers in zijn lokaliteit te hebben. Bevestiging van het vonnis vanI. H.M. v. D., D. L.J. W., A. R,, I. H.A. R.L. T. O. K., K. A. de L., Joh. R.Gr. 8., C.N., Anth. B., Joh. V.A. de Br.J. N.J. v. D.allen bij verstek. Woensdag 8 October 1913 des voormid dags 10 uur ten sterfhuize van J. Trommel aan de Voorstraat wijk A no. 8 te Oude Tonge, verkoop van meubilair, glas-, aarde en blikwerk enz. Notaris VAN ISPELEN. Donderdag 9 October 1913 's avonds 6 uur afslag van een huis, schuur, met het erfpachtsrecht van den grond tot 1 Novb. 1950 a/d Noordlandschehdijk te Nieuwe Tonge, kad sectie A. na. 1491 groot 6 A. 5 cA.het erfpachtsrecht tot 15 Juni 1956 van het perceel opengrond aldaar, kad, sectie B. no. 640 groot 5 A. en een huis bestaande uit 3 woningen, met schuur met het erfpachtsrecht van den grond tot 1 Novb. 1950 aldaar, kad. sectie B. nos. 1250, 1251, 1252, 1253, groot 1 A. 60 cA. behoorende aan Mejuffrouw do Wed, M, Overweel, bij P. Schippers te Nieuwe Tonge. Notaris VAN ISPELEN. Op Donderdag 16 October 1913 des avonds 7 uur in het Hotel Meijer te Mid delharnis inzet van het Woon- en Winkel huis met erf aan de Noordzijde van den Westdijk te Middelharnis ten verzoeke van de Heeren M. en D. den Braber aldaar. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 28 October 1913 des avonds 7 uur in het Hotel Meijer te Mid delharnis afslag van het Woon- en Win kelhuis met erf aan de Noordzijde van den Westdijk te Middelharnis ten verzoeke van de Heeren M. en D. den Braber aldaar. Notaris VAN BUUREN. Hit gestolen. De groentenkoopman H., an den Haag, kocht op de markt te Delft van Zigeuners een hit, H. gaf f 50 op voorhand en zou de rest thuis halen. De gekochte hit werd door hem gestald, terwijl de Zigeuners zoo voor komend waren op de hit te zullen passen, tot H. terug zou zijn. Toen H. terug kwam om de Zigeuners af te betalen waren dezen en de hit verdwe nen. De politie achterhaalde de Zigeuners en nam den hit in beslag. Ontginning. Dezer dagen is te Den Haag een naamlooze vennootschap opgericht, tot aankoop en ontginning van de veengronden genaamd >De Hebrecht< gelegen tusschen Vriescheloo en Bellingwolde, samen circa 600 H.A. Het plan bestaat om daar o.m. binnen kort 23 boerderijen te bouwen, plus een café en winkelhuis, opdat er direct een dorp ontstaat. Ook arbeiderswoningen wor den er gesticht, terwijl een gedeelte van het terrein voor sportieve doeleinden zal worden daargesteld. (Vad.) Vechtende studenten. De Leidsche groe nen" die studentenrecht op 3 October, het haring- en wittebroodfeest, niet in Leiden mogen zijn, waren ook Zaterdag naar Am sterdam getrokken en geraakten daar, als kleine schooljongens, onderling slaags met de Amsterdamsche studenten bij de studen tensociëteit aan den Heiligeweg. Door de ze vechtpartij, waarbij men allerlei dingen gegooid werd, geraakten een aantal pas- seerende burgers leelijk in den knel. Toen de politie verscheen om de vech tersbazen te scheiden, werd, naar de Tel. meldt, uit de ramen der sociteit met wa ter, bier en meel geworpen. De gemoede ren der burgers werden hierdoor nog meer verhit en een aantal hunner drong de be nedenzaal der >soos< binnen, alwaar ette lijke glazen en een deurruit gebroken werden. De politie zag zich genoodzaakt de sabel te trekken, waardoor een der vechtenden, de student Nord Thomson, een onbetee- kende wond aan het hoofd kreeg, die na derhand in het Binnen-Gasthuis verbonden werd. Van studentenzijde wordt beweerd, dat de politie in het gebouw van den sabel gebruik heeft gemaakt, om welk feit men voornemens is een aanklacht wegens huis vredebreuk in te dienen. Hoe het ook zij, de politie zag zich ge noodzaakt, ter beveiliging der voorbijgangers de ramen en deuren van het gebouw te laten sluiten. Ook hieraan werd niet al te spoedig voldaan. Een groote menigte volks had zich op den Heiligeweg verzameld. Eindelijk wis ten ongeveer 15 agenten, waaronder een tweetal bereden manschappen, de orde te herstellen. Een pianowinkel aan de overzijde had uit vrees voor het breken van ruiten, de luiken voor de ramen doen plaatsen. In den loop van den namiddag werd één der belhamels van het relletje naar het politiebureau SiDgel gebracht, alwaar proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. In den avond was nog politie in de na bijheid aanwezig. Ten aanschouwe van een talrijke menigte heeft een jongen te Zoeterwoude een moedige, hoe wel tevens min of meer roekelooze daad verricht. De vlag zou ter inleiding der onafhankelijkheidsfeesten uit het toienluik gestoken worden. Maar Cor nells W vond dat de vlag fier en vrij boven op den toren behoorde, zichtbaar voor den geheelen omtrek. Met het vlagge- doek om het lichaam klom hij in den toren, kwam weldra uit het bewuste luik te voor schijn en klom nu als een kat langs de spits omhoog tot bij den vergulden bal, waarboven de haan prijkt. Daar zette hij zich kalm op zijn gemak neer, liet een touw vieren tot het luik waar anderen den vlag- gestok aan bonden. Deze werd door C. W. omhoog gepalmd, daar aan de vlag (terwijl er een krachtige bries woei) vastgebonden en toen de stok met het stevig aan stang en lofwerk vastgebonden. Weldra wapperde het dundoek vroolijk in de lucht, meldt de Tel. Toegejuicht door allen die het waag stuk vol spanning hadden gadegeslagen, daaldi de jongeling naar beneden. Een echte Hollandsche jongen! Juffrouwen „op Zicht". In den Raad van Haarlemmerliede c.a. maakte een der leden, toen er gesproken over 'n oprooping van onderwijzeressen, de opmerking, dat het goed zou zijn, als die juffrouwen hier vertoond werdendan kon je eens zien wat je kreeg voor je centen. Hij kan vuur verdragen. Ik kwam, zoo verhaalt een Engelschman op zekeren dag in aanraking met een soldaat wiens mannelijk en ridderlijk uiterlijk mij zoo aantrok, dat ik over verschillende onder werpen met hem sprak. »Eén ding echter, zeide ik, verwondert mij dikwijls, als ik soldaten zie.« »Wat bedoelt gij, mijnheer vroeg de soldaat. >Niemand<, zeide ik, »twijfelt aan de dapperheid van den soldaathij zal zich voor den mond van een kanon plaatsen, hoewel hij weet, dat de dood hem wacht en toch is er menige dappere, moedige soldaat, die zich schaamt om des avonds bij zijn bed neder te knielen en het gebed op te zenden, dat hij bij zijn moeder ge- leert heeft. Dat begrijp ik niet van den sol daat.* »Ja mijnheer, dat is waarweinigen heb ben daartoe den moed,« >Kunt gij er een oorzaak voor aangeven vroeg ik. >U herrinnert mij aan hetgeen eenigen tijd geleden in mijn eigen slaapzaal gebeurd is. Er waren nieuwe manschappen aange komen en een van hen knielde den eersten avond bij zijn krib neder om te bidden. Wat werd er gelachenTerwijl hij ge knield lag, wierpen sommigen hem hun Ie dere riemen toe, anderen floten of spotten een zelfs schreeuwde hem in de ooren, maar hij sloeg er geen acht op. Den twee den avond gebeurde hetzelfde, men was be nieuwd om te zien wat hij doen zon maar hij bad, alsof alles rond hem stil was. Op den derden avond was er reeds min der rumoer, en terwijl hij eiken dag voort ging naar gewoonte te bidden, werd de tegenstand telkens minder. Eindelijk op den zesden dag zeide een van de soldaten op de zaalz-Hij kan vuur verdragenHij meent het oprecht.En van dat oogen- blik af had iedereen op de zaal achting voor hem. SOMMELSDIJK. Geboren Govert, zoon van Johannes van Beek en Neeltje Elizabeth van den Broek. SOMMELSDIJK. Naar de betrekking van voorlezer en voorzanger bij de godsdienstoefeningen in de Ned. Herv. Kerk, alhier, hebben zich twee sollicitanten aangemeld n.l. de heer C, Mulder en K. Schilperoord. De heer H. T. A. J. Westrik, cand, alhier, hoopt op Zondag 19 October a.s, zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Kerk te de Wilp (Gron.) na bevestigd te zijn door zijn vader den heer Ds. H, J. Wes trik alhier. A.s. Donderdagavond te halfzeven hoopt in 't Zondagsschoolgebouw op te treden Ds. H. Kieviet van Dirksland. DEN BOMMEL. Ouders, die hunne kinderen het herha- lings onderwijs wenschen te doen ontvan gen, kunnen daarvan aangifte doen vóór 26 October a.s. ter Gem. Sec. alhier. Ter kennes van belanghebbenden wordt gebracht dat Godsdienstoefening in de Herv. Kerk. wanneer niets wordt afge- kondigt, voortaan zal zijn des morgens en des avonds. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Maartensdijk TJ.H. Doornveld te Ondewater, J. M. Ph. Schippers te Ede en E. Postma te Blauwkapel. Beroepen: Te MaartensdijkU.,H.Doornveld te Oudewater. Bedankt: Voor Vinkeveen, P. de Looze te Waarder bij Woerden. Voor St. Pancras, Te Kloos terman te Alkmaar. Voor Monsters, B. Bate laan te Ouderkerk a. de IJsel. GEREF. KERKEN. Zesta 1: Te Amsterdam vac.-wijlen Dr. P. J. Wijminga, J. Donma te Watergraafsmeer G.EIs- hove te Rotterdam. O. Lindeboom te Gorinchem Dr. J. 0. de Moor te 's-Gravenhage, H. Mulder te Harderwijk en Dr. A. A. van Schelven te Maarssen. Tweetal; Te Amsterdam vac.-wijlen Dr. P. J. Wijminga, J. Donma te Watergraafsmeer en H. Mulder te Harderwijk. Beroepen: Te Molenaarsgraaf-Brandwijk, W. Weener te Oudega ca. Te Nteuwveen Z. -H.A. Ph. 8. Schaafsma te Lioessens c. a. Te Duurs wonde, W. L. Korfker te Jutrüp-Hom- merts. Bedankt: Voor Middelharnis, G. J. Breuke laar te Sushuisterveen. GEREP. GEMEEMTE. Beroepen: Te Leiden, J. Fraanje te Ter- neuzen. De 13de lijst over 326 Locale Comités heeft opgebracht f 42,528,66. Rotterdam, 7 Oct. Aangevoerd Vee, 75 Paarden, 0 Venlens, OEzel, 167 magere- Rnnderen, 697 vette Rnnderen, 128 vette Kal veren, 200 nuchtere Kalveren, 103 Graskalveren, 0 Schapen of Lammeren, 2 Varkens,, 149 Biggen, 5 Bokken of Geiten. PRIJZEN PER KILO. Koeien en Ossen van f 0,34 tot f 0,44 0,—. Stieren 0,34 0,38 a 0,—. Kalveren 0,55 0.57 a 0,60. PRIJZEN PER STUK VAN MAGER VEE. Melkkoeien f 200 a 800 Kalfkoeien f 210 a 300 Stieren 150 a 380 Pinken 100 a 140 Graskalv. 40 a 80 Vaarzen ,110 a 170 Paarden 200 a 150 Slachtpaarden, 60 a 110 Pok nuchtere Kalveren f 17.— a 30.—. Slacht 9.— a 16.—. Biggen 12— a 17.—. per week 17*— a 2,—. Vet langzaam. Mager redelijk. Sater. Aangevoerd: 29 7s vaten. Via 176 stukken a kilo. Prijzen: le kwal. 64, 2e kwal. 60, Se kwal.58ct. Voor stukken werd besteed a 7, kilo 80 a 85 ct. Eieren. Aangevoerd 17140 stuks. Kippeneieren f 5.10 a 7.05 per 100 stuks. Eendeneieren 5,30 a 6,95 Ganzeneieren 0,— a 0,— Kalkoeneieren 7,50 a Amsterdam 8 Oct. 1918. Ingezonden dooi JAO. KNOOP, Commissionair In aardappelen, AMSTERDAM. Telefoon 7888. Laagste prijs Hoogste prijs, per Heet. per Heet. Zeeuwsche bonten f 2. a 8. blauwen ,2.50 a 3. Spuische Eigenheimers ,1.80 a 1.90 Eigenheimers ,0. a 0. Flakkeesche 1.70 a 1.80 Drentsche ,0. a 0. Geldersehe Blauwen ,2.— a 2.10 Friesche borgers ,1.30 a 1.50 blauwen ,2.40 a 2.80 Eigenheimer poters 1.05 a 1.20 Blauwe ,1.20 a 1.30 Bonie 0.a O. Andijker Muizen O. a 0. bonten ,0.— a 0, Blauwen ,2.70 a 2.80 Beverwijker cand ,3.50 a 3.80 Bravos .0.— a O. Westlandsohe ronde ,0.— a 0. Schoolmeesters 0. a 0. Hillegommer zand 3. a 8.25 Friesche Muizen 0. a 0. Drentsche zand eigenh. ,0.— a 0. Oude Malta, per 100 kg. 0. a 0. Nieuwe 100 0. a 0. IJpolder Eigenheimers ,1.20 a 1.30 Boode Star0.— a 0.— Timmerman en Aannemer. 7395 Speciaal adres voor alle soorten Knipwerk. Sterk concnrreerende prijzen in Waschmaohines enz. 'IrP f,r

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 3