Buitenland. ENGELAND. BELGIË BALKANSTATEN. AMERIKA. Officieel Gedeelte. Waterschot» w. Waterschouw. Plaatselijk Nieuws. Sommelsdijk. Gedurende de maand September zijn 49 schepen de Wilhelmina- brug gepasseerd benevens die van de ge abonneerde eigenaars. Middetharnis. De vischsloep M.D. 7 genaamd Burgemeester Mijs van de reederij Kolfï &Zoon is onderhands verkocht aan den heer F. Vrolijk van Scheveningen. Ben Bommel. De Gemeentebegrooting over het dienstjaar 1914, ligt van 3 Octo ber tot de eerstvolgende vergadering van den Raad der Gemeente, ter Gem.-sec voor een ieder ter inzage. OoltgeiiBplaat. Zondagavond melden eenige jongens er een lijk was aangespoeld aan den oever van het Volkerak, Maandag morgen werd het door de politie gevonden, daar het in verren staat van ontbinding ver keerde iB het begraven, naar men verneemt waren er niet veel kenteekenen, het goed was althans ongemerkt. Nieuwe Touge. Zondagmiddag had een zoontje van den bouwknecht C. van E. het ongeluk, terwijl hij langs hun woning rondliep te vallen met zijn hand onder zijn lichaam waardoor zijn pols brak. Herkingen. Voor de vacante betrek kingen van nachtwacht en lantaarnopsteker hebben zich 8 sollicitanten aangemeld te weeten. Jn. van Putten, C. van Rumpht, A. v. Rumpht, Jb. Melissant, JohBest man, Jn. v. d. Wende, W. Kievit en Joh. v. d. Velde. Niet verschrokken. Tijdens het plukken van peeren tuimelde de ruim 70 jarige J. B. uit den boom. Gelukkig deer de hem oogenschijnlijk niets en klom hij dapper als ware er niets voorgevallen op nieuw in den boom. Goedereede. Het beschot der suiker bieten, valt over het algemeen niet mee, doch het suikergehalte is best, daar het tot 18,10 pCt. bedraagt. Gemeenteraad. Ingezonden Stukken. DE LANDBOU W-ONDERLINGE. P. O. C. .OTERFLAHKEE". Ingezonden. EEN STUK GESCHIEDENIS. w; Wj band met de eventueele oprichting eener Chr. Herv. school. Dat is in elk geval tienmaal beter, dan zooveel mogelijk de openbare school te christianiseeren. Gisting in de katoennijverheid. De vereeniging van katoenfabrikanten van Lancashire, die 2000 spinnerijen, met 100.000 ^werklieden omvat, heeft voor 25 October a.s. een algemeene uitsluiting aan gekondigd, indien voor dien datum geen einde komt aan de staking bij de spin nerij Beehide te Bolton, Dit is feitelijk een sympathie-uitsluiting, die alleen daardoor van een dergelijke sta king verschilt, dat nu de werkgevers een grooten strijd beramen, om den arbeiders gehoorzaamheid te leeren aan hun eigen organisatie. Evenwel broeit er in de groo- te nijverheid van Lancashire reeds lang een gisting, die voortspruit uit de onte vredenheid der spinners over het bewer ken van slechte katoen, die telkens breekt en hun loon dientengevolge vermindert. Deze zaak zou in der minne zijn g?schikt, als de staking te Bolton ware uitgebleven. Het leger en de kerk in België. De minister van Oorlog heeft in een dienstorder aan de legercommandanten me- dedeeling gedaan van het besluit, dat in het vervolg aan het Heilig Sacrament geen militaire eerbewijzen behoeven gebracht te worden. Het Grieksch-Turksch conflict. De jongste berichten over den stand van het Grieksch-Turksch conflict luiden verre van gunstig, en hoewel het ergste nog niet gevreesd behoeft te worden, zijn er toch tal van teekenen, die er op wij zen, dat de betrekkingen tussehen Athene en Constantinopel vrij gespannen zijn. De Grieksche regeering heeft het ten minste reeds noodig geacht omvangrijke militaire maatregelen te nemen. Zoo hebben de re servisten van de lichtingen 1900 tot 1906 bevel ontvangen binnen drie dagen onder de wapenen te komen, terwijl de terug roeping der Grieksche troepen te Dedea- gatch ongetwijfeld ten doel heeft om ook deze strijdkrachten eventueel tegen de .Turken in het veld te kunnen brengen. De toestand in Albanië. Volgens officieele berichten neemt de opstand in Albanië in omvang af. De Servische troepen hebben de orde hersteld in het Zuid-Westen van het opstandige gebied, waar thans bijna algeheele rust heerscht. In het Ljumege-ge'oied duren de gevechten voort. De strijd bij Prizrënd is in het voor deel der Serviërs geëindigd. De Arnauten werden volkomen verslagen en naar de Drin teruggeworpen. Zij beproeven, zich opnieuw te Zezir te concentreeren. Spalaikowisch gaf aan den Oostenrijksch- Hongaarsche zaakgelastigde de volgende verklariug van de Servische militaire actieDe Albaneezen uit Albanië vielen ons grondgebied binnen, waar zij zich op het oogenblik nog bevinden. Hun invallen en buitensporigheden berokkenden den Servischen staat ernstige schade. Servie, besloten te doen, wat elke andere staat in een dergelijk geval zou doen, jaagt de aanvallers over den grens. Het doel der Servische actie is uitsluitend defentie. Wij willen door middel ven pracfcische en on vermijdelijke maatregelen, de veiligheid van Servië tegenover Albanië verzeke ren en zooveel mogelijk verhinderen, dat in de toekomst die invallen van Alba- neesche horden zich zullen herhalen. ZWEDEN. Een regentschap in Zweden. KoniDg Gustaaf, die reeds dagen aan een maagkwaal lijdende is, heeft op raad der geneesheeren eenigen tijd het bed gehou den ten einde hun voorschriften beter te kunnen opvolgen. Volgens het laatste bulletin is de toe stand des konings niet zoo zorgwekkend. De kroonprins die van plan was, het hu welijk van prins Arthur den zoon van den hertog van Connaught, dat te Londen voltrokken zal worden, bij te wonen, heeft van dit voornemen afgezien, daar hem het regentschap opgedragen is. Buitengewone regenval te New-York, Woensdag heeft zich boven New-York een wolkbreuk ontlast, die een ware over strooming heeft veroorzaakt, 's Morgens om negen uur begon het te regenen en 's middags om vier uur waren bijna 5 in ches gevallen. Gedurende eenig uren stond het straat en tramverkeer zoo goed als stil, terwijl alle kelders en laaggelegen wo ningen vol liepen. Doordat de electrische geleidingsbuizen vol liepen met water, wa ren, vooral in het lagere stadsgedeelte, verscheidene huizen en hotels geruimen tijd van licht en beweegkracht verstoken, Daar de verbinding plotseling afgebroken werd, bleven in sommige hotels de liften midden op hun weg steken aldus de per sonen, die zich daarin bevonden, eenigen tijd gevangen houdend. Ook de voorste den hadden veel van het water te lijden en de Eong Island Railway moest haar dienst geheel staken. Op verschillende plaatsen heeft de bliksem schade aangericht De Amerikaansche tciriefwet. De Kamer van Afgevaardigde keurde het rapport van de gemengde commissie van Senaat en Kamer over de tariefwet goed. Nadat de voorzitter zijn handtee- kening onder de wet had geplaatst, werd deze naar den Senaat terugezonden, van waar zij naar president Wilson werd ge stuurd, die de wet Jonderteekende. De nieuwe tariefwet treedt terstond in werking, maar voor het oogenblik zullen de in komende rechten nog volgens de oude bepalingen worden geheven om het binnenkomen der onderweg zijnde import goederen niet te vertragen. De noodige overgangsmaatregelen worden later getrof fen. Dijkgraaf en Gezworens van den Polder Sint-Christoffel onder Sommelsdijk maken bekend dat zij op Woensdag 15 October a.s. schouw zullen houden over weg- en dijk- slooten, welke overeenkomstig art. 19 der keur behooren te zijn gezuiverd van alle ruigte, vuil en riet, terwijl de daarin groei ende planten tot op den bodem moeten zijn weggehakt. Gelasten mitsdien Ingelanden en Bruikers te willen zorgen dat hieraan wordt voldaan teneinde bekeuringen te voorkomen. Sommelsdijk, 2 October 1913. Dijkgraaf en Gezworenen voornoemd, De Secretaris, De Dijkgraaf, F. C. ARMSTRONG. K. DE GRAAFF. Dijkgraaf en Gezworens van de Polders» loozende op de Haven van Sommelsdijk» maken bekend dat zij op Woensdag 15 October as. schouw zullen houden over weg- en dijk- slooten, welke overeenkomstig art. 17 der Keur behooren te zijn gezuiverd van alle ruigte, vuil en riet, terwijl de daarin groti- ende planten tot op den bodem moeten zijn weggehakt. Gelasten mitsdien Ingelanden en Bruikers te willen zorgen dat hieraan wordt voldaan, teneinde bekeuringen te voorkomen. Sommelsdijk, 2 October 1913. Dijkgraaf en Gezworens voornoemd, De Secretaris, De Dijkgraaf, F. C. ARMSTRONG. K. DE GRAAFF. De lotelingen C. Appel, A. Buth en A. Dorsman, van de lichting 1913zijn op 2 October j.l. ingedeeld bij het 3e Regiment Infanterie te Bergen op Zoom. Zaterdagmiddag had een zoontje van J. Spee het ongeluk bij het dragen van een balk te vallen waardoor dit voorwerp op zijn hoofd terecht kwam en eenige bloe dende wonden veroorzaakte. De zoon van J. Sala had 't ongeluk met een vischgraat in zijn hand te steken waardoor bloedvergiftiging ontstond, genees kundige hulp was noodzakelijk. Volgens mededeeling zal a.s. Don derdag wanneer door de betrokken per sonen een geschikt terrein daarvoor is ge vonden, 't welk waarschijnlijk in den om trek van den Steenenweg zal zijn, door de vlieger van den Burg van Rotterdam met zijn vliegmachine, eenige demonstraties gegeven worden. Stad aan 't Haringvliet. De vorige week had de veldarbeider Chr, M. met het wegrijden van ajuin het ongeluk, zijn hand te klemmen tussehen den wagen en een telefoonpaal. Zijn vingers werden hierbij als 't ware verbrijzeld. Gen. hulp werd voor dit ongeval ingeroepen. Herhaalde malen vertoonde zich in deze gemeente een gele hond. De vorige week werd het dier. nabij het steiger doodge schoten, De eigenaar is niet bekend. Den heer J. v. Antwerpen is benoemd tot politieagent 2e klasse te Dordrecht en wel met ingang van 20 dezer. Tegen L. v. R. is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der jachtwet. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de aangifte, voor herhalingsonderwijs aan de O. L. School alhier, moet geschieden voor 25 October a.s. Het onderwijs is zoowel voor jongens als meisjes bestemd. Voor bijzonderheden zie men de bekend making. Het onderzoek van de in het verlof- gangersregister voor deze gemeente inge schreven verlofgangers, zal plaats hebben te Oude Tonge in de O. L. School, op 4 November a.s. des v.m. 11,30 uur. Het onderzoek naar de bekwaamheid van militaire voorgeoefendheid enz. zal plaats hebben in de maand November 1913, De levering van steenkolen voor de Scholen, Raadzaal, Secr. enz. zal aanbesteed worden op n Oct. a.s. des v.m. te 10.30 uur. Zie aanplakbord. Bij den landbouwer L. R. is een ajuin geplukt die een half Kilo zwaar was. Waar de feesten te Den Bommel zoo naar wensch geslaagd zijn, dient nog een kort verslag te volgen. Des morgens al vroeg was de gansche burgerij op de been teneinde de herauten te bewonderen, die de gemeente doorgingen om het feest aan te kondigen. Klokgelui en een muziekconcert gaven verdere wijding aan het feest. Des morgens was het een genoegen de optocht van mooi gekleede en versierde schoolkinderen te zien, die na een marsch door het dorp, voorafgegaan dcor de muziek, gelegenheid hadden deel te nemen aan koekhappen, knikkers dragen en prijsjes grijpen, wat de hilariteit van het publiek opwekte. De kinderen tractatie volgde Vrijdag. Het glanspunt van den dag vormde echter het afhalen van den Prins en de daarop volgende mooie historisch allegorische op tocht. Nadat de Prins vanaf zijn schip op stroom, door eenige roeiers was af gehaald en aan wal gebracht, werd hij ont vangen door den Burgemeester, die hem aantoonde hoe ons vo'k door de verdiende kastijdingen Gods onder het Fransche juk geleden had en thans zoo innig verheugd was het Oranjehuis weer te kunnen binnen halen. De Prins bedankte voor de hartelijke ontvangst en trachte het geleden leed te vergeten, om daarna met Neerland geluk kig te zijn. Ter secretarie werd door het feestcomi bij monde van dr. Haga den Prins met gevolg den eerewijn aangeboden, waarna de optocht voorstellende de inha ling van den Prins met gevolg, alles ge kleed in den tijd van 1813, en eenige allegorische tusschenschakels de geheele gemeente doorreed en na 4J/2 uur weer aan de haven arriveerde. Hierna hadden de volkspelen, als fietsen met hindernissen plaats, daarna een lampion optocht en vervolgens de uitvoeringen van het muziekcorps op de Voorstraat dat er de noodige stemming inhield, 's Avonds was het een genoegen de versiering en il luminatie der Voorstraat en andere stra ten te bewonderen. Het bleef den geheelen avond een vroo- lijke gezellige drukte waar boven het Oran je boven en het Wilhelmus steeds te hoo- ren was, en eerst na 12 uur begonnen de beenen moe te worden en ging een ieder wel voldaan naar huis, verheugd dat gee nerlei wanklank de feestvreugde verstoord had. Ter herinnering van het 12'/2-jarig bestaan der zangvereeniging »Van onge- genoegen Vrij« alhier ontving de directeur dier vereeniging, de heer Joh. Bol, die al dien tijd haar leider is geweest, Vrijdag den 3 October, van de leden van genoemde vereeniging een prachtigen ruststoel. Dit blijk van waardeering werd den geachten Directeur met een allerhartelijkste toespraak aangeboden door het oudste lid der ver eeniging mejuff H. C. Ras. Op haar ver zoek zongen de leden hem het laatste vers van psalm 134 toe. Vervolgens was het woord aan den Burgemeester onzer ge meente, den Edel Achtb. heer J. G. van Putten. Z. Ed. Achtb. wees er op hoe onder de leiding en aanvoering van den den heer Bol »V. O, V.« verscheidene malen met goed succes aan verschillende wedstrijden heeft deelgenomen. Hij dankte hem voor het genot, dat hij met deze ver eeniging zoo vaak de gemeentenaren heeft verschaft o.a. nog op den 11 Sept, j.l. toen »V. O. V.< zulk een keurige zanguit voering gaf. Namens eenige belangstellende ingezetenen bood hij den jubilares zes fraaie stoelen aan. Blijkbaar onder den indruk dankte de heer Bol voor de hartelijke woorden tot hem gesproken en de keurige geschenken die hem werden aangeboden. Van betrouwbare zijde vernemen wij dat in deze gemeente ongeveer 150 personen in aanmerking kunnen komen, welke 3 Dec. 70 jaar of ouder zijn, om alsdan in het genot van f 2.00 pensioen gesteld te worden, volgens de op dien datum in werking tredende ouderdomsver- zekering. Het vervoeren of wel opruimen der bietenaarde van de kaai dezer gemeente is bij inschrijving gegund aan Jan van Put ten voor de som van f87,50. Deze week is bij den Bond van Sui kerfabrikanten nog benoemd tot bieten- wegertarreerder den heer J. ,v d. Wende alhier. Bij de landbouwers M. Keijser en R. Bruggeman werden deze week bij den eerste een veulen en bij den laatste een beste melkkoe dood aangetroffen. Voor beiden levert het verlies eene niet onbe langrijke schadepost op. Door bedanken als zoodanig van de heeren Abr. Munters en W. van Eek als voorz. en secretaris der Vereeniging Na tionale Feestdag« alhier zijn daarvoor gekozen de heeren, P. J. Oosterbeek en C. Witvliet. De rekening en verantwoording over het alhier gehouden Onafhanküjkheidsfeest ligt voor de leden bij den penningmeester gedurende acht dagen ter inzage. Het Bestuur van den polder »Klin kerland« heeft eene door hun ontworpen wijziging der keur gedurende een maand vanaf 6 Oct. tot 7 Nov. voor belangheb benden bij hun secretaris ter inzage neer gelegd en kunnen in dien tijd bezwaren daartegen worden ingebracht. Van den vrachtrijder Joh. v. d. W. lag er Donderdag een zijner kostelijkste paarden dood in den stal. Assurantie dekt de schade. Werd een tijdje geleden de bof als geweken beschouwd, tegenwoordig komt ze menigvuldig voor zoowel bij grooten als kleinen, soms met zware koorts gepaard gaande. De landbouwer D. Lodder heeft dit jaar, onder deze gemeente, zijne aardappelen met bordeaux bordeaulaise besproeid en delft een dubbel beschot bij andere lande rijen vergeleken. VERSLAG van het verhandelde in de Gemeenteraadsvergadering te Middel- harnis op Vrijdag 3 Oct jl., des nam. om half drie. Aanwezig 10 leden. Afwezig den heerJ. Vroegindewei met kennisgeving. De Voorzitter opent de vergadering en verzoekt den secretaris de notulen voor te lezen, waarna dezelve worden goedgekeurd. Aan de orde is ingekomen stukken. lo. Proces-verbaal van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger, welke in orde zijn bevonden. 2o. Van H.H. Ged. Staten goedgekeurd terug ontvangen de in de vorige vergade ring gewijzigde gemeentebegrooting. 3o. Van H.H. Ged. Staten toegezonden eene toekenning bij Kon. besluit van eene buitengewone subsidie voor 't onderwijs van f 6000. 4o. Een bericht van B. en W. van den Bommel, dat zij besloten hebben 't regle ment van 't gezamentlijk beheer van de wegen tussehen Middelharnis, den Bommel en Ooltgensplaat op te zeggen, hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. Hierna wordt door den voorzitter mede gedeeld, dat van B. en W. van Rotterdam een schrijven is ontvangen, als antwoord op 't schrijven van B. en W. van Middel harnis, hetwelk zij aan hun gezonden had den, inhoudende inlichting om de keuring op melk en andere voedingsmiddelen, (het welk door eene commissie in de vorige vergadering was ingediend), in samenwer king met Rotterdam aan aldaar bestaande keuring te kunnen onderwerpen. Doch daar de kosten in dezen veel te hoog zijn, ach ten B. en W. van Rotterdam hier afwij zend op te moeten beschikken. Verder is ingekomen een verzoek van de wielrijdersbond om zooveel mogelijk tegen te willen gaan dat de paarden niet besla gen worden met hoefijzers met kalkoenen. Ook dit schrijven word voor kennisgèving aangenomen. De Voorzitter deelde verders mede dat door de commissie van het beheer der gas fabriek een schrijven is ingekomen, inhou dende den Raad goedkeuring te vragen tot aankoop van het huis, staande naast het oostelijk erf der gasfabriek, plaatselijk ge merkt B 158, voor f 1450. Dit schrijven wordt door den secretaris voorgelezen. De Voorzitter acht hier geen nadere toelichting bij noodig en wordt dit door den Raad goedgekeurd. Hierna deelde de Voorzitter mede dat door de feestcommissie een verzoek aan den Raad is ingekomen, dat zij door ver schillende uitbetalingen aan vereenigingen, welke steun hebben verleend bij 't gehou den onafhankelijkheidsfeest, zij een tekort hebben van 25 guldap, en alzoo dit tekort te helpen dekken, hetwelk wordt goedge vonden. Aan de orde is nu benoeming van een gemeente-ontvanger. De Voorzitter deelt mede dat aan het gemeente-ontvangerschap eene borgstelling is verbonden. Deze bedraagt 1/10 van het gemiddelde der ontvangsten, dat is f5400. Hierna wordt tot stemming overgegaan en worden als stemopnemers benoemd de heeren C. Kolff en J. van der Koogh. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren M. van Paassen en A. L. Dorsser. De uitslag van de stemming is dat op den heer M, van Paassen 6, op den heer van Dorsser 3 stemmen en 1 blanco zijn uitgebracht. Alzoo gekozen den heer M. van Paassen, welke door den Voorzitter met zijn benoe ming in kennis zal worden gesteld. Ten slotte is aan de orde reclames van eenige personen] betreffende de hondenbe lasting en wel door Bennemeer, Gootjes, de wed. J. Jordaan, A. Meiesant, Schuur man, L. Driesse, F. Sfolk, Aaltje Rooij, A. Witvliet, waarop afwijzend wordt be schikt. J, van Gelder en L. Jordaan, daar van wordt de belasting gebracht no. 1 van f 9 op f 4.50, no. 2 van f 9 op f 7.50. Hierna gaat de openbare vergadering over in geheime zitting, om eenige recla mes te behandelen in zake den hoofde- lijken omslag. De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur. Mag ik s. v. p. voor onderstaand een klein plaatsje in uw blad, mogelijk kon door dit schrijven aan de zaak waarover het gaat verbetering gebracht worden. Aan den Gelderschen dijk is een fietspad aangelegd, die, daar deze voor het gebruik nog niet gereed is, aan den publiekenweg is afgezet met palen en draad om daar mede het pad te vrijwaren voor bescha digen. Dat zulks voor de bewoners bij de kom der gemeente lastig is en bij avond gevaarlijk bovendien laat zich begrijpen. Ofschoon de buurt tamelijk verlicht is, kan men echter tussehen de lantaarns het gevaar niet onderscheiden, zoodat vooral ouderen van dagen, nog al eens het slacht offer worden te struikelen, waarbij dan ook wel eens een ongepaste uitdrukking bij komt. Ook Zaterdagavond gebeurde het dat een vrouw, die in de hier aanwezig zijnde kruidenierswinkel eenige boodschappen had gehaald. Buiten gekomen zijnde, op het gevaar niet bedacht, zoo lang als ze was vrij onzacht tegen den grond ging en hare boodschappen in alle richtingen uiteen spatte. Een andere vrouw, welke nota bene in blijde verwachting is, onderging een paar dagen voorheen hetzelfde lot. Mij dunkt dit is toch geen beste toe stand. Of hier aan deze zaak iets te doen is, dat verandering brengen kan, kan ik niet beoordeelen, doch vele bewoners van het voorste gedeelte van den dijk hopen dit met mij en zeer spoedig. Met dank voor opname aan de Redactie. Een bewoner aan den Gelderschen dijk. Dirksland, Oct. '13. 't Aantal leden bedroeg in Juni 1911. 114 leden. 1912. 140 1913. 174 't. Aantal ongevallen bedroeg in Juni 1911. 3. Duur 7, 11 en 11 dagen. 1912. 1. 10 1913. 5. 2,4,6,8 en 13 u A, W, KEIJZFR, Secretaris. Melissant, 7 October 1913. Door de afzwering van Filips is de vrij heidskrijg genaderd tot een punt, waarbij nader dient stilgestaan. Immers nu bekwamen de Staten der zeven gewesten meer macht, omdat ze meer zelfstandig waren geworden. Niet geheel, want ze beschouwden zich nog te zwak om zonder steun den krijg te voeren. Daarom wendden ze zich tot het buiten land om hulp, met name tot Frankrijk en Engeland. Ook in deze zaak speelde Wil lem een leidende rol. Hij wist Frankrijks toegenegenheid te bewerken, hoewel zonder blijvend resultaat. Doch op de Staten oefende dit meer invloed. De afzwering van Filips had hun een gevoel van zelfstandig heid gegeven, dit werd vermeerderd door het bewustzijn, dat de daad van het aan bieden der opperheerschappij ook van hun uitging. Zoo week de min of meer lijdelijke hou ding, waarin ze den Prins gehoorzaamden. Zoodoende was er meer gevaar voor bot sing van Oranje en de Statende eerste moest door meerderheid van talenten zijn overwicht behouden en daardoor de op komende eigenzinnigheid der stedelijke regeeringen bedwingen. De Staten van ieder gewest werden saamgesteld door afgevaardigden van de steden en de ridderschap. De laatste kan, wegens geringen invloed, gevoegelijk buiten beschouwing blijven. In de vergadering der stedelijke regeeringen, nu gemeenteraad ge- heeten, werd het oordeel geveld over alle zaken, het gewest aangaande. Den afge vaardigden werd gezegd, hoe ze stemmen moesten, enz. Hun eigen oordeel konden ze thuis laten. De klem der regeering van 't gewest berustte derhalve bij de steden. Doch het land zelf diende ook eene ver tegenwoordiging of regeering te hebben. Dit waren de Algemeene Staten, gekozen door die der gewesten. Door middel van die getrapte verkiezing wisten de stedelijke regeeringen ook in 't hoogste lichaam des lands hunnen wil door te zetten. En wat was nu 'tgeval? Dat die ste delijke bewindhebbers niet zuiver Calvinis tisch waren, maar zoogenaamd libertijnsch. Wegens hunne groote overeenkomst, althans voor 't oog, met de echte Calvinisten, bleek dit verschil niet dadelijk in 't begin der vrijheidskrijg, wijl toen noodzakelijk ter zijdestelling der verschillen eisch was, wilde men slagen. De libertijnen gingen getrouw ter kerke onder orthodox gehoor op, men kon ze uiterlijk gevoegelijk voor zuivere Calvinisten houden. Toch was 't zoo niet. De leer der uit verkiezing was hun een aanstoot, ook ia d» g dezen zin, d Calvijn in dit om voor hun Heere op 'tge in dezen de ze gevoelen were De libertijn voor politiek hetzelfde doel weten Zoodi daalde en de zoodat hunn stonden, trad der vrijheidsk vechtende teg zich de ramp stelling vero tijen tegen om elkaar terwijl men bekampen. D voor de vri de ware ke eerst geriDg, aan. Zoodat libertijn, het onzuivere le de uitverkie overheidsper gehandhaafd toch de me offerd), ze gevlei inzak kerk. De An of mindere regeeringen echt naar onverzettelij hebben. In Staat boven het zeggens Nu leidd toe, dat h krijg uitging samen, nog Calvinisten aan. De Ka meer op dei volksklasse hangers predikanten volking we vormd. Dal stand, op Zenuw var kiezing. Di zonder tege Zij, die de als een ge deeling, land, van ^Europa, k /~*"and, wat grenzen tr ze den ker len met de kindsbeen in alles, Alle kra in één ver voor vrijt ringen of Dan zatei klauw te scheuren, steden, buiten en iets onder 't stadsbe! gewestelij land3 ged De Un zijde mee geboden, deringen /—.woedde, e kent bijn kleine hc doch rijk merd doo gen. moe: En die genten, ii posten ge om 't Ors is aanget hangers nistisch ren van gaven daarentej waren v; afzonderl Uit z volgens kwalijk De rege libertijne maakten tures wi op somn dat men 't Voll Oranjem; regenten rechten wapentu En ze teeren. te krijg hankelijl van de uit 100 wee, di banning De 'Jt> echt de te heffe aristocri En hi door de opzettel van aa hebbers zaken, koeien, Naar De De 1

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2