orp kü TWEEDE BLAD. 'ten. lijk. land Zaterdag 27September1918, No. 1906 Twee Bladen. Reclames Mededeelingen enz BUCHAMS P1UEN Uitslag Loting Nat. Militie, S DE HAAS, OTERK. I .AN 36 [•aineeren, dat zulks ineerwerk len tijde sveren wij 56I86 verzekert 5845. mijn urden t. te Hal- js steeds itellingen 6671 6887 INHOCSIGNOWSES Officieel Gedeelte. De laatste zitdag Bijenteelt. Ingezonden EEN STUK GESCHIEDENIS. De N. G. C., het oude en het nieuwe Kabinet. (20 Cents per regel.) zijn reeds meer dan zestig jaren het meest gebruikte huismiddel van de geheele wereld. Wed. L. COHEN Zn. D1RKSLAND Berichten de ont vangst der nieuwe in de meest nieuwe stoffen en Modellen Sommelsdijk. Middelharnis. 1. J. Stad aan 't Haringvliet. Den Bommel. Ooitgensplaat. Oude Tonge. 14 1 11 16 Nieuwe Tonge. Dirksland. Herkingen. Melissant. Stellendam. Goedereede. Ouddorp. 9 5 Sommelsdgk. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 16 September j.l. den heer G. J. E. Meijer alhier, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor. Middelharnis. Den heer D. H. Stocken broek van Nieuw Helvoet is benoemd tot machinist aan het watermachien alhier, Stad aan 't Haringvliet. Met de Veiling Mei- t zijn auto op en reed, bezig iting Naarden am welke te het stuurrad an villa Groe- tardoor de na--, weer vooruit, dat de auto erd, waardoor boven wonder Meinesz, noch zat, gedeerd, vernield, ter- ,m wagen aan- wagen kwam rails te staan, r het ongeluk iiimclsdijk. \o. 4, iwaliteit versch jgbaar. dvleesch, rhamworst. sneden. verkrijgbaar, prijzen. 7227 IOBN, Oppert TEBOVH udste Messen- magazijn ssen, Scharen Wapenen, artikelen, 'eweermakerij li 9 6688 Dit nummer bestaat uit van den Hoofdelijken Omslag zal gehouden worden op Woensdag 1 October 1913. Bij niet voldoening zal onmiddelijk tot vervol ging worden overgegaan. De gemeenteontvanger van Middelhar nis. (Het rooven), II. Voor een ervaren imker is het gemak kelijk het rooven in zijn bijenstal te ont dekken. Neemt men 's avonds en 's mor gens een ontijdige vlucht waar bij een kolonie, en wordt er op de loop- of vlieg- plank met de wachters gevochten, dan kan men zeker zijn dat er roovers worden aan getroffen. Bovendien hebben de roofbijen meestal een blinkend achterlijf en een on rustige vlucht, zij laten de achterpooten hangen en zijn geneigd tot steken. Die blin kende kleur krijgen de roovers door verlies van het dons, tengevolge van het vechten met de wachters en het aflikken van hun lijf door hun zusters, wanneer zij met honig besmeerd thuis komen. Om te weten vanwaar de roovers komen, bestrooit men de bijen met meel. men kan dan de witgemaakte roofbijen bij heur wo ning gemakkelijk ontdekken. Soms heeft men ook met een geheim rooven te doen. Dit gebeurt meest bij moe- derlooze volken, welke zich in zoo'n staat niet verdedigen. In dat geval vliegen de roovers ongehinderd de vreemde woning binnen alsof zij er thuis zijn. Dit geheime rooven kan men herkennen door toepassing van het volgende middel: men drukteenige uitvliegende bijen tusscben de vingers om te zien of zij met honig gevuld zijn; is dit zoo. dan behoeft men er niet aan te twij felen of men met roovers te doen heeft. Immers, op buit uitgaande werksters ver laten nooit heur woning met een gevulde honigblaas. Ook bij het rooven geldt, dat het euvel beter is te voorkomen dan te doen op houden. Men neme daarom de volgende voorzorgen: Men make de vlieggaten der bijenwo ningen nauwer. Alle andere openingen, als bersten, scheuren, reten, enz. worden zorg vuldig dichtgemaakt. Men werke niet lan gen tijd achtereen in korf of,kast en ver richte het noodzakelijke in den morgen of tegen den avond. Overdag voedere men de bijen niet en vooral niet met vloeibaren honig. De voederbakjes, welke 's morgens nog honig of suikerwater bevatten, hale men dan weg en late ze niet in den bijen stal staan. Heeft men gemorst in of nabij den stal, dan bestrooie men het gemorste met zand, aarde of asch. Ook moet alle honigzuur uit den stand worden verwijderd, derhalve late men geen gevulde of leege honigraten in den stal staan. Een voorname zaak is, dat men geen zwakke of moederlooze volken aanhoudt. Sterke koloniën, welke voorzien zijn van een koningin, zullen zelden of nooit van roofbijen te lijden hebben. Men ziet: in de eeiste plaats is ncoaig de n ogelijke coi- zrktn van het rooven te voorkomer. cl vseg te rem en. (Slot \clgt.) Met de oprichting der Unie van Utrecht ging 't hier evenwel nog niet voor den wind. Wie zoo deukt, vergist zich. Parma's goud blonk niet vergeefsch, zijn krijgstalent bleek schitterend. Goud en degen wisten menigen weerstand te overwinnen. Ramp op ramp trof den Prins. En 't loont zeer de moeite, om eens in korte trekken na te gaan, welke teleurstellingen Willem had te boeken. Doch door elke te leurstelling klimt onze dankbaarheid, we ten we hem te waardeeren in zijn moeilijk werk. Het sterke Maastricht viel in Parma's handen. Een zoon van den onthoofden Eg- mond, ook al afgevallen, poogde Brussel te verraden. Mechelen, bestuurd door den katholieken bevelhebber De Borero, een groot vriend van Willem, leverde die stad in Parma's handen. Op het leger viel ook niet altijd te re kenen, »Bij- het leger bestond geen krijgs tucht, en de soldaat, geene soldij ontvan gende, leefde op den huisman,» (Van Heusden). Doch nog grooter leed was in aantocht. Van uit België zelfs blonk het goud van Parma in 't hooge Noorden, in Groningen, den stadhouder Rennenberg onweerstaan baar in de oogen. Langzaam nam kij maat regelen om Groningen van Roomschgezinde bezetting te voorzien. Geruchten dienaan gaande noopten den Prins, die 't eigenlijk niet gelooven wilde, om Rennenberg tot een mondgesprek met hem te verzoeken te Elburg. Deze nam 't aan op 3 Maart 1580, doch vreesde het bruine, diep doordringende oog van den alles uitvorschenden Prins op zich te zien zullen staren en leverde daarom liever op dienzelfden dag Groningen over. Juist gaf de stadhouder een feest maal, waarop de aanwezige burgemeester Jakob Hildebrandts hem over de rondloo- pende geruchten aansprak. Met een vrien delijken handdruk antwoordde de aange sprokene: »wel, vader, dien ik als mijn vader eere, hoe zoudt gij zoo iets van mij kunnen vermoedenDienzelfden nacht werden alle voorbereidende maatregelen getroffen en de tot vermeerdering van ver zet aangesnelde burgemeester Hildebrandts werd gedood door Rennenbergs troepen. Met Groningen kreeg Rennenberg nu de drie Noordelijke gewesten in zijn macht, doch liet hij voor 't Steenwijk 't hoofd, 't Volgend jaar, 1581, overleed hij, onder folterend naberouw, herhaaldelijk uitroe pende: »o Groningen, Groningen, dat ik u maar nooit gezien hadde!» De lezer zal nu bemerken, dat de leeuw nu reeds twee pijlen kwijt was. De 5 overige gewesten waren nu schier geheel door den vijand omringd. Hoe moest Wil lem nu toch staande blijven? Want de jammer steeg. Willems broeder Jan, stad houder van Gelderland, nam uit moedeloos heid zijn ontslag. Hij had Willem 600,000 gulden voorgeschoten. Om die som te krij gen had hij zijn heerlijkheid in Duitschland moeten verpanden. De termijn van terug betaling was nagenoeg verstreken. Graaf Jan kon 't niet doen, zoodat zijn schuld- eischer op 't punt stond om zijn heerlijk heid Siegen te bezetten. Hij durfde dus hier niet langer blijven. Nu, zijn toestand was er veire van rooskleurig. Wonende te Arn hem in een tochtig huis, met gehavend dak, wilde niemand hem in den winter steen kolen verkoopen. Zelfs geen levensmiddelen. Als 't zoover komt, begrijpt men de moeite en de worstelingen, die vooraf gingen, zelfs ten deele niet, zelfs niet met de scherpste verbeelding. En als bij ons feestvieren de historische optocht dient, om die helden, welke jaren lang voor onze vrijheid wor stelden, zichtbaar voor den geest te roe pen, dan rust ons oog met eerbiedige en toch warme, met innige en toch blijmoedige blikken op den voorvechterGraaf Jan van Nassau. Nog eensbelang hadden ze er niet bij. Zoo wordt het meer en meer dui delijk, dat in 1813 ieders hoopvol oog rustte op den doorluchtigen balling uit dit huis. Eu als we feestvieren, is al dat jaren lange lijden, dat worstelen van dat helden geslacht der Nassau's wel eenige oogen- blikken de opzettelijke aandacht waard. Wordt onze bede voor 't koninklijk gezin inniger en dieper. Wordt op de christelijke school de jeugd er op gewezen, dat God ons dat geslacht schonk, om voor ons te strijden en te lijden? dat Hij de leden van dat geslacht op hun gebed voor hun levens taak moed en beleid gaf. Gode zij deeerej Zoo onderwezen kan die jeugd op rijperen leeftijd Oranje niet loslaten. Ging graaf Jan heen, zijn jonge zoon Willem Lodewijk werd door de Friezen op geroepen, om onder zijn beleid aldaar den strijd voort te zetten. Na allerlei moeite, met katholieken en overtuigde Calvinisten, gelukte het hem Friesland van Spanjaarden te zuiveren, waarop ze den eens gesmaden buitenboorling met den titel »uz heit» (onze vader) vereerden De Staten van Gelderland moesten echter ook nog een bitter droppeltje in Willems lijdensbeker mengen. Zij benoemden, tegen zijn raad, zijn zwager graaf Willem van den Berg tot stadhouder. Hoewel zijn roem als menschenkenner genoegzaam het ver. moeden, dat die graaf onbetrouwbaar was, wettigde, stond eigen oordeel weer te hoog in eigen oogen. Toen de stadhouder afviel, hing hij, ofschoon te laat, gelijk. Leed de Prins ouder allerlei verraad, wat hem de kamp telkens moeilijker maakte, ook de vijand liet zich niet onbetuigd. Ko ning Filips liet weer van zich hooren. Vleierij, door middel van dat aanbod, had haar doel gemist. Dan Willem maar door geweld onschadelijk gemaakt. De Spaansche monarch stelde een stuk op, waarin den leider des opstands allerlei misdaden wer den verweten. Zoo groot was de lijst, dat men wel denken moest, dat de Prins een groot misdadiger was Hoe korter die leefde, hoe beter. Het doodvonnis moest aan hem voltrokken Daarom riep de Vorst ieder op, die dit wilde doen. Ter belooning kreeg de dader f 75,000 en nog eenige voorrechten. De Prins werd dus vogelvrij verklaard, Door heel Europa verspreidde de Koning dit stuk. Natuurlijk liet de Prins zich deze misdaden niet aanwrijven. In een ferm ge. steld geschrift verdedigde hij zich, fier en moedig. De bon werkte evenwel iets anders uit, dan Filips dacht. Allereerst werd 's Prinsen lijfwacht, ofschoon tegen zijn nederig ge voelen, versterkt. Kwalijk kon een moor denaar den Prins bereiken. Maar ook deed die vogelvrijverklaring de Nederlanders zien, dat Filips in hunnen krijg niets rechtvaar digs erkende, dat men met hem derhalve nooit tot een overeenkomst zou geraken. Dat hij door de eens bezworen rechten een streep haalde. Vrijheid om God naar zijn geweten te dienen nooit zou toestaan. Welk nut deed zulk een vorst dan? Met dien ban verbande hij alle gevoelen van onder werping uit de Nederlandsche harten. Zij toch wilden liever God, Die gebood naar hunne wijze van opvatting, hoe men Hem moest dienen, gehoorzamen, dan Filips, Zoo werd hij derhalve in 1581 als vorst afge zworen. Kort en krachtig drukte Marnix van St. Aldegonde het uit: »wij verwerpen den Koning, ook dewijl hij, gezworen vijand van de religie en van Gods Woord, in geenerlei het bestuur des lands hebben wil, dan op voorwaarde van het Rijk van Jezus Christus te kunnen uitroeien. Zoo liep de opstand dus anders uit, dan eerst was gedacht. Men verzette zich om tot een vergelijk te kunnen komen. Getrouw onderdaan van Filips zou ieder willen zijn, zoo hij de vrijheid van geweten en de be zworen voorrechten niet aantastte. Doch nu hij op die manier niet regeeren wilde, zou men doelloos jaren lang kunnen vech ten. Daarom verklaarde de landzaat zich vrij, om evenwel hulp bij 't buitenland te zoeken. Van dit laatste was weer Willem, den zwakken toestand des lands beseffende, de oorzaak. NAVORSCHER. Bit de Fors. »Op onverantwoordelijke wijie heeft het Kabinet-Heemskerk er financieel maar op !os geleefde Aldus de N. G. C van 11 Sept j. 1. En als bewijs voor deze bewering, voert ze drieërlei aan Ten eerste heeft Talma, »de predikant, die alle menschen gelukkig wilde maken<, met geld »gesmeten«. »Ieder ander woord*, wordt er aan toegevoegd, zou niet op zijn plaats zijn*. De eerste toevoeging bevat een vergis sing en een pluimpje. Een vergissenTalma wordt hier toch becritiseerd als minister en niet als predi kant, wat hij sinds lang niet meer is. En een pluimpje Is er een schooner doel, dan alle menschen gelukkig te willen maken Wenscht de Redactie van de N. G. C, dat nie'. Op 't pluimpje volgt echter de zware be schuldiging van met 's lauds geld te heb ben »gesmeten« Gelukkig zonder eenig bewijs. Zouden we dat alsnog aan de N. G. C. mogen vragen Als ander staaltje van het er-op-los-leven van Heemskerks kabinet wordt genoemd, dat de i-Van Wijnbergens en Van der Molens met volle handen in de schatkist konden tasten voor scholenbouw en verkapte M. U. L. O. schooltjes». Dat »verkapte« be vat weer een beschuldiging, die bewijs ver langt, maar overigens, ja, hier heeft de N. G. C. recht. Recht, nl. in zooverre, dat deze vermeerderde bijdragen voor het bijzonder onderwijs én voor het M. U. L. O. (van dit laatste profiteereu ook de openbare scholen) de schatkist zekere eischen stellen. Maar wie zijn schulden betaald, ver armt niet». En hier was eea schuld te vereffenen. Een schuld, die ook nu nog maar ten deele afgelost is. Onze scholen is nog lang geen recht gedaan. En n' endéplaise de N. G. C. we zijn dan ook nog lang niet tevreden Voor ons lager onderwijs zal nog véél meer met geld moeten worden »ge- smeten Tot verhooging der minima-salarissen voor alle onderwijzers en tot volkomen gelijkstelling van openbaar en bijionder onderwijs ten opsichte van de publieke kas sen. Eindelijk de laatste, de merkwaardigste beschuldiging. »Colijn heeft onze defensie op een voet bracht, die in geen enkel opzicht rekening houdt met onze draagkracht*. Hier zullen we maar niet om bewijs vra gen. niet wijzen op het feit, dat zèèr vela liberale Eerste Kamerleden tot deze »financi- eele dwaasheid* hebben meegewerkt. Want hier kunnen we op een veel merkwaardiger feit wijien. In hetzelfde nummer van de N. G. C. komt n. 1. de volgende mededee- ling voor »Naar de Nieuwe Ct. (liberaal I) ver neemt, zou de minister van Oorlog voor nemens zijn de begrooting van zijn voor ganger ongewijzigd te latenterwijl de min. van Marine op de zijne de eerste aanvraag zou brengen ten behoeve van een pantserschip van 21000 ton*. Colijn »rekent in geen enkel opzicht met onze draagkracht* (N. G. C.) en zijn op volgers beiden liberaal) veranderen daar aan niet alleen niets, maar de een doet er zelfs nog wat bij I Natuurlijk is nu het vonnis over deze beide ministers ge veld 1 Zij rekenen nog minder met onze draag kracht, zij leven er dus nog meer op los. Natuurlijk zal hun collega van financiën (de liberale heer Bertling) zeggen »Dat gaat niet*. Kolkman kón geen »neen« zeggen volgens de N. G. C.). En dan ligt het ka binet tegen de vlakte. Of Bosboom en Ram- bonnet of Bertling er uit I Altijd volgens de redeneering der N. G. C. We zijn zeer benieuwd. Ook naar de oppositie, die onze pers zusters nu tegen de militaire ministers in het nieuwe kabinet, die nog erger zijn dan Colijn, zal gaan voeren I De Drie Provinc:en. FIRMA Scherp concureerende prijzen. 1. C. J. v. As 2. J. Breur 3. C. v. Erkel 4. A v. Ejjken 5. A. v. d. Gijze. 6. C. Knape 7. P. de Korte 8. J. Nagteiiaal 9. J. Nelis 10. J. Nelis 11. L. Hazenberg 12. J. Troost 13. A. v. d. Wekke 14. J. Zaaijer 2. H 8. L. 4. H. 5. J 6. M. 7. A. 8. L. 9. J. 10. M. 11. J. 12. L. 13. I. 14. M. 15. T. 16. G. 17. D. 18. A. 19. G. Blok Coolbergen Groen Kool Koppenhol Krijtenberg de Leeuw Sala Sarelse C. Schilperoord van Sliedregt v. d. Slik Smit Verburg Vermaas Witvliet Zoon. 1. C. Arensman 2. G. I. Braber 3. W. Braber 4. L J. Donkersloot 5. W. Driesse 6. L. Gebraad 7. J. Huizer 8. J W. Jelier 9. II. Mulder 10. A. Oosterling 11. H. Ottevanger 12 J. Smits. 1. W. de Boet 2. L. d. Braber 3. W. Bruinsel 4. J. Gebraad 5. J. L. Jacobs 6. J. M. Krijger 7. J. v. d. Made 8. B. Meissant. 9 R v. Zanten 1. A. G. Bruggeman 2. A. v. d. Doel 3. M. Donkersloot 4. W. J. Gebnijs 5. J. v. Hassent 6. C. Kamp 7. K. Kreeft 8 L. W. Nattekaas 9. C. v. Nieuwenhuijzen 10. J. Overbeeke 11. C. v. Patten Cz. 12. C. v. Patten Pz. 13 H. v. Rossum 14. J. Vervloet 15. A. de Vos 16. M. de Vos 17. K. Wielaard 1. A, Bakelaar 2. L. Fluit 3. J. Groenendijk 4. B. Hameete 5. P Kardux 6. H. Kievit 7. M. de Korte 8. M. Kroon 9 P. v. Markensteijn 10. D. v. d. Ouden 11. M. v. d. Ouden 2 8 4 11 3 12 9 14 1 10 13 7 5 6 15 9 18 3 16 13 7 6 4 5 12 17 19 11 2 8 10 8 5 2 4 6 8 1 12 7 10 9 3 4 8 2 6 1 9 7 5 2 16 4 13 17 9 1 15 3 7 8 11 14 6 10 5 12 13 2 15 7 10 4 9 1 8 14 12. L. D. Simonse 13. D. Slinger 14. A. Stander 15. J. J. Vogel 16. J. C. de Vos 17. C. Westdorp 1. O. van Es 2. J. v. Heemst 3. Adr. Knops 4. M. v. d. Mast 5. P. Nagtegaal 6 P, L. Volaart 7. L. v. d. Werff 1. S. de Bruin 2. P. Dijkgraaf 3. P. C. de Graaf 4. A. v. d. Houten 5. M. Knops 6. J. C. Lngthart 7. R. v. Putten 8. J Roodzant 9. D. de Roon 10. H. Wolfert 11. L. Zoon 1. M. Br ur 2. J Goemaat 3. P. Poortvliet 4. H. Struik 1. Adr. Brooshoofd 2. A. Groenendijk 8. J. Koppenaal 4. C. Noordijk 5. J. v. Oostende 6. J. v. Oudenaren 7. M. Overweel 8. W. Sfolk 9. M. v. d. Vliet 1. A. v. d. Ree 2. F. v. d. Ree 3. W. v. d. Ree 4. N. v. Wezel 1. C. Bakelaar 2. C. Boshoven 3. D. Goekoop 4. T. Grinwia 5. A. Lokker 6. L. Menheer 7. C. v. Putten 8. W. Redert 9 J. Tanis 10. K. Tanis 11. C. Troost 12. L. Troost 1. R. Akershoek 2. P. Beznijen 3. J. de Blok 4. B. Breen 5. T. Breen 6. J. van Gemerden 7. A. Grin wis 8. O. Hollaar 9. C. v. Koppen 10. A. v% d. Linde 11. W. Moerkerk 12. H. Pikaart 13. C. Sperling 14. J. Tanis 15. W. Verhagen 16. K. Westdijk 17. A. Witte 3 12 11 6 17 5 7 5 3 4 6 2 1 1 5 10 7 6 8 4 11 3 2 1 4 2 3 7 2 3 4 9 8 1 2 5 11 8 1 9 4 10 12 3. 2 7 6 6 9 4 7 1 13 11 15 17 12 14 16 2 10 5 8 3 Plaatselyk Nieuws. Verbeterd bericht. Tegen P. K. en S. H. beiden al hier is proces-verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap. De lotelingen S. van Es en J. Koning, zijn opgeroepen om op 16 Oct. a.s. bij de Vesting te worden ingedeeld. De stoker J. Driesse bij de R. T. M. heeft Woensdag met gunstig gevolg examen afgelegd voor Machinist. Woensdagavond liep het zoontje van D. Joppe in de Nieuwsiraat achter een wagen, met 't gevolg dat zijn duim tusschen de veer bekneld raakte. Op zijn schreewen hield de voerman stil en slaagde men na veel moete den duim er van tusschen te krijgen, welke ernstig gekneusd was. Woensdag viel een kind van G. aan de Sasdijk in de haven, A. van den Bos het onheil ziende, had 't geluk 't kind spoedig te redden. viering van N eerlandsch Onafhankelijkheids- feest te dezer plaatse zouden de kinderen der scholen getracteerd worden. In de be stelling was echter een abuis geslopen, waardoor de kinderen der Bijz. School minder ontvingen, dan die der Openb. Lagere School. Donderdag j.l. werden nu de kinderen der Bijz. school nogmaals ge tracteerd. Ongetwijfeld komt de feestcom missie ook in dit opzicht nog alle eer toe. Zaterdag 4 October a.s. des namid dags ten twee ure, zal er ten huize van den plaatselijken geneesheer alhier, gelegenheid zijn tot kostelooze inenting. Bij enkele menschen zagen we deze

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 3