Advertentien. H. J. van Dorp, C. J. APPELDOORN, Een zeer voorname Zaak Drafneerbuizen ZUIVERE BIJENHONING Compleete Woning-Inrichting. A. Polder Zn. Draineurs Dirksland J. BOER, Meubelfabrikant, KAASMARKT 11-17, Gebrs. van Gent - Sommelsdijk. DIERGAARDELAAN 36 ROTTERDAM, Landbouw, KOOLZAAD. KuiteniainL ENGELAND. DEITSCHLAND. FRANKRIJK. ZWITSERLAND. OOSTENRIJK-HONGARIJE. BALK ANST ATEN. AMERIKA. Gemengd Nieuws, JAC. LEUW, voorheen MOZES DE HAAS, St Joris' Boelstraat, Somnielsdijk. Fijn Rookvleesch en Boterhamworst. POLIJSTINRICHTING VOOR KOPERWERK. I Photograaf, Grootste Inrichting van de stad. MEUBELF ABRI K ANT. Oppert 113 Rotterdam Telef. ÏÏ13 Concurreerende prijzen Solide levering. K is het voor den Landbouwer alvorens hij overgaat om zijn land te draineeren, eerst hetzelve zuiver uit te waterpassen. Teneinde zeker te zijn dat zulks goed geschied, wende men zich tot ondergeteekenden welke het draineerwerk al meer dan 30 jaren met succes hebben uitgevoerd, en ten allen tijde bereid en in staat de noodige inlichting te verstrekken. Tevens leveren wij Eerste kwaliteit Oraineerbuizen met kragen. .6186 Teneinde van tijdige levering en uitvoering der draineering verzekert te zijn, is spoedige bestelling zeer gewenscht. KAASMARKT 11-17, Rotterdam, teleph. 5845. Om abuizen te voorkomen, maak ik een ieder bekend dat mijn van ouds bekende zaak beslist alléén gevestigd is andere zaken kunnen alleen maar onder die naam gedreven worden daar ik de eenige J. BOER, Meubelfabrikant ben, die bestaat. Voorts blijf ik voortgaan te leveren alle soorten eigengemaakte Meubelen, tot ongekende lage prijzen. Vraagt prijsopgaaf. 6688 van de firma O. A. VERKOUTEREN (den heer J. KOOIMAN) te Hal steren, worden door hun prima kwaliteit en concurreerende prijs steeds meer en meer gevraagd. Inlichtingen worden verstrekt en bestellingen liefst zoo vroeg mogelijk aangenomen door 6671 A. VAN ROSSUM te Ooltgensplaat. H. C. VAN ROSSUN te Den Bommel. W. TERHOEVE te Oude Tonge. 6887 VERKRIJGBAAR BIJ t. WATERMAN. MMIfflARWS. - J. W. HOLLEMiN. DHIISUm van duizenden dubbeltjes entree, als hij straks optreden zal, om het volk te ver tellen, hoe de Javasn gekneveld en uitge mergeld werd. Die man moet door een geweldige volksactie worden teruggebracht op de plaats, vanwaar hij verdreven is. Daar spant de S. D. A. P. zich voor. En ze heeft de prachtigste afleiding, die men denken kan. Er wordt dan wel getreuzeld 'met het Algemeen Stemrecht en geknoeid met het Staatspensioen maar D. D. wordt dan toch maar »in eere her steld* en men kan zien dat de S. D. A. P. niet voor niet in de wereld is En nu de nuchtere feiten. Douwes Dekker speelde met vuur. Of hij er zelf precies de weet van had, is een andere zaak. Maar de man droomde faniastische droomen over »Java voor de Javanen* over een »vrij Indie*, onafhankelijk van de Nederlandsche >overheersching.« En hij flapte er alles uit. In zijn blad, de Express, blies hij voort durend den geest van verzet aan tegen het Gezag.- Zoo iets vindt de S. D. A. P, mooi. Maar wat in Nederland, met onze rijpe, koelzinnige bevolking zoo geen kwaad kan, dat kan bij een kinderlijk, licht ontvlam baar, diep voelend volk als hetJavaaDsche, dat er nog bij lange na niet aan toe is, om op eigen beenen te staan, de schro- melijkste gevolgen hebben. Toen kwam het beruchte pamflet: »Als ik eens Nederlander was Waarin een der Javaansche medewerkeis van D. D. op zijn manier het »Jaar der Bevrijding herdacht en in duidelijke woor- ^den voor Java de revolutie predikte, in elk geval voorspelde. Toen moest er worden ingegrepen. Wie in de kinderkamer scherpe scheer messen en geladen revolvers,uitdeelt, wordt er natuurlijk uitgezet en mag nog blij zijn als men hem vrij laat. Reeds vroeger had de regeering in Ind;e D. D. gewaarschuwd: »Uw actie kan onze goedkeuring niet wegdragen,* werd hem te kennen gegèven. 't Is de vraag, of men hem geheel voor »vo!« mag aanzien. Herinner ik me wel, dan heeft er in de Javaansche wereld ook al eens een praatje geloopen, dat men in hem eigenlijk een nieuwe vleeschwording van den profeet Mohamed had te zien. Aan zoo iets komt de inlander niet, of de persoon in kwestie moet er lijdelijk of dadelijk wat aanleiding toe geven Maar laat D. D. niet »vol« zijn. Dan is hij op Java te gevaarlijker. Onder groote menschen laat men zoo'n opsnijder blaffen en kraaien en lacht men hem uit. Alleen wie zelf half snik is, hecht gewicht aan zijn woorden. Maar onder kinderen, die nog niet tot jaren van onder scheid kwamen, kan zoo'n man een paniek veroorzaken en aanleiding geven, dat de grootste onheilen gebeuren. Nu heeft de Indische regeering met D. D. nog zachtkens gehandeld. Als met een lastige knaap, die men een poosje in 't turfhok zet. Had de regeering den man D. D. voor öde rechtbank gedaagd en hem beschuldigd van opruiing en misdrijf tegen de inwen dige veiligheid van Nederlandsch Indie dan had de baas er heel wat slechter aan toe geweest. Daar staan bar-strenge straf fen op. Dat had 'm zelfs, als de rechters op z'n strengst gevonnist hadden, den kop kunnen kosten Want in Indie bestaat wel degelijk de doodstraf nog en wordt er uit gevoerd ook. Niets van dat alles geschiedt. D. D. wordt eenvoudig gebanneD. Wil hij liever naar Europa, Azie, Afrika, Amerika of Australië gaan hij is vrij man en krijgt een maand tijds om zijn zaakjes te regelen. Zijn meubehjes zullen wel duur zijn gegaan, want buitennissige menscheu willen natuurlijk een souvenir Nu komt hij straks hier. Zal op de tribune tronen, als de S. D. A.P. in de Kamer met vlammende woorden pleit voor den vrijheids-apostel van 't verdrukte Indie. De kenner haalt de schouders es op. De minister moet zelf maar weten, hoe hij de vertoornde zestien bevredigen wil. Maar de S. D. A. P. boft met D. D. Na zooveel droevig crisis-wee UITKIJK. Het koolzaad is een gewas, dat in 'tal- gemeen wil groeien en aangetroffen wordt daar, waar ook wintergraan wordt ver bouwd. Men treft het dan ook in ons land aan, inzonderheid op de zeeklei, ofschoon in mindere mate dan voorheen. Vroeger was Nederland het centrum van de kool zaadteelt, welke zich van hieruit verspreidde langs de zeekust naar 't Noordoosten tot in Sleeswijk en Holstein, naar 't Zuiden tot in Normandië. De teelt hier is minder geworden, eens deels door den invoer uit tropische streken van allerei nieuwe of minder bekende oliën, anderdeels door het toegenomen gebruik Van petroleum en gas. Koolzaad is in de eerste plaats een ge was van de klei, gedijt het meest op vrucht baren bodem, die rijk is aan kalk, maar komt toch ook voor op goeden, niet te drogen zandgrond. Het is in meer dan één opzicht een voortreffelijk gewas, en is als voorvrucht uitnemend, dewijl het een zeer schoonen en lossen stoppel achterlaat, met yeel wortel" en stoppelresten, die gemak kelijk in humus worden omgezet. Het ge was wordt vroeg gezaaid en vroeg geoogst, is daardoor bevorderlijk aan een goede ar- beidsverdeeling in het bedrijf, terwijl na het oogsten al de tijd blijft om den akker voldoende voor het volgend gewas voor te bereiden. Onder de oliezaden van onze stre ken neemt het koolzaad de eerste plaats in, dewijl het zaad zeer rijk is aan olie en de oogst van het gewas in den regel zeer bevredigend is. Een schaduwzijde is, dat op de winter- vastheid niet kan geroemd worden. Valt er 's winters geen sneeuw, dan is uitrot- ten of doodvriezen, voornamelijk op natte grond een niet zeldzaam verschijnsel, en het komt zelfs meermalen .voor, dat het gewas in den winter zooveel geleden heeft dat de boer in 't voorjaar niet beter weet te doen dan het om te ploegen. Hoe beter het gewas bemest, gevoed is, des te grooter zal natuurlijk het weer standsvermogen zijn, en koolzaad is een gewas, dat veel eischt van den bodem. In zonderheid veel stikstof en kalk, ofschoon natuurlijk phosphorzuur en kali niet mo gen ontbreken Een krachtige, doeltreffende bemesting is met kunstmest-het best te geven. Meer malen is door deskundigen aangeraden om bij koolzaad geen stalmest te gebruken, dewijl men deze mestsoort verdacht som mige ziekten te veroorzaken, althans te bevorderen. Prof. dr. Stutzer adviseerde b.v. in dien geest: Geeft in 't geheel geen stalmest*zoo uitte deze geleerde zich »en is de voorvrucht niet of slechts zwak met deze mestsoort bemest gewor den, dan verstrekke men per H.A. 300K.G. Chilisalpeter, en zoo men meent, dat zulks noodig is, een matige bijgift phosphorzuur en kali*. Van de aangegeven hoeveelheid Chilisalpeter geve men bij het zaaien 100 K.G. die men inegt, de rest in 't volgende voorjaar, liefst omstreeks half Maart, als overbemesting. Liefst dus geen stalmest, maar wel, nevens een minerale bemesting, een rijke toediening van stikstofvoedsel, waarvan reeds in den herfst een deel moet worden aangewend, om het gewas krachtig te doen zijn en goed door den winter te krijgen. Hier behoeft men van eene ruime Chili- aanwending niet, als bij de granen, te vreezen, dat legeren het gevolg zal zijn, daar koolzaad weinig of geen last hiervan heeft. Wie nog stalmest aanwendt, geve hier bij 100 K.G. Chili in den herfst en 200 K G. vroeg in 't voorjaar, voorts 600 K.G. kainiet en 900 K.G. Thomasmeel (of 600 K.G. Super van 14 pCt.), en 10002000 K;G. kalk. C. B. De spoorwegstaking in Engeland, De spoorwegarbeiders, die te Liverpool en Birmingham tot staking waren over gegaan, hebben Woensdagochtend het werk hervat. De staking te Dublin. De nationale federatie van transportar beiders heeft in haar vergadering te Londen besloten de Kamers van Arbeid te Dublin mede te deelen, dat zij elke hoop, om de transportarbeiders te Dublin op andere wijze bij te staan, dan door zich ter be schikking te stellen van hen, die aan het conflict een eind wenschen te maken, zeer gering acht. De federatie is ook bereid haar fondsen aan te spreken tot leniging van den nood. Wandaden der suffragettes. Een telegram meldt, dat de suffragettes in den nacht te Seaforth een groot huis in brand staken, dat door de plaatselijke autoriteiten werd ingericht tot een ge sticht voor zwakzinnigen. Het vuur woedde gedurende verscheidene uren eer men het meester was. Propaganda-brochures der suffragettes werden in de nabijheid van het huis gevonden. De schade btdraagt 80.000 pond sterling. Drie millioen mark geldboete. De eigenaars van een te Keulen geves tigde zaak in spiritualen, de drie gebroe ders Schwartz, waren door de strafkamer te Offenburg tot een geldstraf van 900,000 mark veroordeeld, aaar zij in een spoor wegcoupé alcohol uit Zwitserland hadden gesmokkeld. Thans zijn de gebroeders Schwartz ook door het gerechtshof te Bern wegens dit misdijrf tot een geldboete van Zl/2 millioen mark en zware gevangenis straffen veroordeeld geworden. De ver oordeelden hebben dus totaal meer dan 3 millioen mark boete te betalen. Het opiummisbruik bij de Fransche marine, Reeds maanden lang is de aandacht der autoitteiten gevestigd op de verwoestin gen, door de opium aangericht onder de Eransche marine-officieren, die de opium kitten in de Eransche ooriogshavens, voor namelijk die te Toulon, bezoeken. Thans, zijn vier opiumhandelaars te Toulon ge arresteerd, waaruit blijkt, dat het ver derfelijke kwaad van het opiumschuiven onder de marine»officieren nog even welig tiert als vroeger. De handelaars hadden onder de oorlogsmarine een uitgebreide clientele.^ Een internationaal congres. Het internationaal congres tot bestrij ding van drankgebruik onder spoorweg personeel is heden geopend. Duitschland, Frankrijk, Nederland, Zweden, Noorwegen, Engeland en Zwitserland zijn vertegen woordigd. Verslagen werden uitgebracht over de vermindering van het drankgebruik bij den spoorwegdienst in de verschillende landen. Hagelstorm in Kroatië. De stad Petrinja in Kroatië is door een geweldigen hagelstorm geteisterd. De ha- gelsteenen waren zoo groot als een vuist en richten dan ook enorme schade aan. Alle telefoon- en telegraafdraden werden vernield^ evenals de electriciteitsgeleidin- gen, zoodat de stad zonder licht is Ver scheidene personen werden gekwetst, on der wie de burgemeester van Petrinja. De totale schade wordt op 2l/2 millioen kro nen geschat. Ook in de plaatsen rondom de stad werden groote verwoestingen aan gericht. Het Turksch-Bulgaars vredesverdrag. Volgens een officieel communiqué, zijn op de heden gehouden zitting der vredes conferentie aangenomen de artikelen be treffende de vaststelling der grenzen, de ontruiming van het grondgebied, de de mobilisatie, de amnestie, de nationaliteiten, de rechten der Mohammedanen en hunne gemeenten, de diplomatieke betrekkingen en de regeling van het post-, telegraaf en spoorwegverkeer tusschen beide landeD, Waarschijnlijk zal de conferentie spoedig met de behandeling van het verdrag ge reed komen. De anarchie in Albanië. Ofschoon de Weener pers zich beijvert de beteekenis der door Essad pasja op touw gezette actie tegen de voorloopige regee ring te Valona te verkleinen, kan niet ontkent worden,-dat de beweging, die thans in Albanië ontstaan is, een strijd betee- kent van het Zuiden tegen het Noorden en het bewijs levert van een volkomen gemis aan eenheid in het door de gezanten conferentie te Londen geschapen nieuwe vorstendom. De toestand in Albanië wordt voortdu rend ingewikkelder. Naar men meldt, heeft Essad pasja te Durazze en Bekras bey kakiani te Malakasta de autonomie van Albanië onder souvereiniteit des sul tans geproclameerd. Zij deden aan Ismael bey weten, dat hij Valona moest verlaten, zoo hij niet met geweld verdre ven wenscht te worden. Essad pasja zou aan zijn partijgangers Ismael bey als een agent van buitenlandsche mogendheden hebben voorgesteld. De nieuwe partij heesch een vlag, waarop zich boven de adelaar de Turksche Halve Maan bevindt. Ismael Kemal heeft de bewoners van Malakasta onder de wapenen geroepen en hun ge vraagd tegen de nieuwe partij op te trek"- ken onder belofte van aan een ieder maandelijks 200 "piasters te zullen betalen. De kerken in de Vereenigde Staten. In verhouding tot het aantal inwoners hebben de Vereenigde Staten het grootste aantal kerken. Volgens de laatste statis tiek zijn er niet minder dan 192.759 ker ken, kleine kapellen en wijkgebouwen niet medegerekend. Deze kerken bieden plaats aan 58 536.880 personen. De eigendom men dezer kerken worden op een waarde van 5 milliard Mark berekend, terwijl de schulden ongeveer de helft dezer som be- loopen, Daar er in de Vereenigde Staten een groot aantal verschillende secten en kerk genootschappen bestaan, zoo zijn honder den kleine plaaatsen in het bezit van een aantal kerken, dat niet in verhouding is naar de bevolking, Valley-Falls b.v. heeft 1500 inwoners en acht kerken Deruyter heeft een bevolking van 538 zielen, wien 4 kerken ter beschikking staan. Het vlekje Pittsford overtreft echter alles en heeft op een bevolking van 435 inwoners niet minder dan vijf kerken. Van de groote steden heeft Albany in den staat New- York 77 kerken op 100.253 inwoners, Troy 73 kerken op 76.813 inwoners en Rutland 14 kerken op 13.500 inwoners. Inbraak. 't Wordt vervelend. In Amsterdam doet men niet anders dan inbreken. Zoo ook Maandagavond weer. Toen de familie Sluis, wonende Stad houderskade, 76, bovenhuis, Maandag na een afwezigheid van enkele uren in haar woning terugkeerde, wachtte haar de ver rassing, die zoovelen stadgenooten in den loop der laatste maanden niet zeer tot hun genoegen te beurt gevallen is. Ongenoode gas ten hadden zich, vermoedelijk door open sluiting, toegang tot de woning weten te verschaffen, om er volgens 't bekende re cept te handelen. Linnenkast en buffet werden opengebroken en met een buit, be staande uit een spaarpot, waarvan de in houd f 80 bedroeg, een zakje, bevattende f 30 en eenige zilveren en gouden voorwer pen, wisten de heeren inbrekers even on bemerkt als ze gekomen waren den aftocht te blazen. Aanranding. Een jongmensch, H. de Goede van Zwart sluis, had Zaterdag een bezoek aan zijn verloofde te Steenwijk gebracht en aan vaarde 's avonds te elf uur de terugreis per fiets. Een half uur van zijn woonplaats verwijderd, werd hij plotseling door drie onbekende personen aangevallen, die zich van zijn geld wilden meester maken. Slechts een gulden had hij bij, zich, dien hij ge willig overgaf. Een horloge, waarnaar zij vroegen was niet in zijn bezit. De aanval lers, misschen teleurgesteld door 't luttele van den verkregen buit, trapten het rij wiel stuk en mishandelden De Goede zoo, dat hij tot het aanbreken van den morgen op den weg moest blijven liggen. (A. H.) Voor hun plezier uit. Op den Rijksstraatweg naar de „De Klomp" weid Zondagochtend een auto ge vonden, nogal gehavend en met bloedspo ren. De onbeheerde auto is gebleken af komstig te zijn uit Ede, waar ze in een hotel was gestald. Een vreemde chauffeur en een hoteljongen hebben eens een toertje willen maken en zijn tegen een boom ge botst, waarbij den jongen een kleine wonde aan de hand werd toegebracht. Vandaar het bloed in het rijtuig. Schaper overtroffen. Schaper is overtroffen, zegt >De Maas bode*. »Niet in zijn onafhankelijkheid om in zijn privéleven te doen en te laten wat hij verkiest, zoodat hij vrij »met zijn dame* de luxe-feesten van de bourgeoisie bezoekt en meedoet aan het vredes-gehuichel, ge symboliseerd in het Haagsche Vredespaleis. >Maar ook reeds in zijn legendair gewor den liefde voor het vaderland. Heeft Scha per namelijk eens verklaard, dat hij bij ge vaar van oorlog onverwijld met het geweer- op schouder naar de grens zou snellen, de heer Nico Verkerk, nieuw sociaal-democra tisch gemeenteraadslid voor Rotterdam, ver scheen gistermiddag ter R'damsche raads zitting in de hem wel flatteerende uniform van korporaal der genietroepen. De publie ke tribune vergaapte zich niet weinig aan deze ongewone verschijning op de groene regenten-banken. >IIet is jammer, dat in den Raad de mi litaire zaken zoo goed als nooit aan de or de komen, anders had de sociaal-democra tische fractie ook voor deze aangelegenheid haar specialiteit klaar staan. »Voor een coup d'état van deze Mars- zoon was de Raad in een te goedlachsche stemming. „Tot „keizer" zal deze »petit-corporaal« li9t wel niet brengen, maar als de partij nu toch de ministerieele portefeuilles eens had aangenomen, Nico Verkerk had als minister van oorlog geen onaardig figuur gemaakt. »Te meer daar hij als secretaris van den Nederlandschen Metaalbewerkersbond waar schijnlijk ook wel verstand zal hebben van kanonnen-gieten. »Wij veronderstellen, dat Spiekman, die niets hebben moet van het aankweeken van militaire aspiraties bij de jeugd, deze nieuwe soort propaganda voor de attractie van de militaire uniform bij zijn jongen partijgenoot met leede oogen moet hebben aangezien. Auto-ongeluk. Gistermiddag was de heer Vening Mei- nesz, uit Amersfoort, die met zijn auto op den Naarderstraatweg te Laren reed, bezig met keeren, toen uit de richting Naarden de Gooische stoomtram kwam welke te 12 49 uur in Laren arriveert. De eigenaar, die zelfs aan het stuurrad zat, was achteruit den tuin van villa Groe nendal ingereden. Hij zag daardoor de na-- derende tram niet, en reed weer vooruit, met het ongelukkig gevolg, dat de auto door de locomotief gegrepen werd, waardoor een botsing volgde. Wonder boven wonder werden noch de heer Vening Meinesz, noch de chauffeur, die naast hem zat, gedeerd. De auto werd echter geheel vernield, ter wijl de locomotief en een tramwagen aan zienlijke schade opliepen. De wagen kwam door den schok dwars op de rails te staan. Het verkeer ondervond door het ongeluk nogal eenige vertraging. Vleeschhoutcerij, Telefoon Intercom». No. 4, lederen Donderdag prima kwaliteit versoh KALFSVLEESCH verkrijgbaar. Dagelijks eerste kwaliteit Rundvleesch, Alles wordt Machinaal gesneden. Vanaf heden prima kwaliteit rolpens verkrijgbaar. Nette bediening. Billijke prijzen. Beleefd erna bevolen 7227 L. G. VAN DOOBN, Oppert 144 ROTTERDAM Oudste Messen- magazijn Messen, Scharen Brillen, Wapenen, Schermartikelen, Slijperij, Geweermakerij Minzaam aanbevelend, Let s.v.pl. op het Juiste adres.

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2