tot dekking van het tekort f 50 uit de ge meentekas toe te staan, daar wanneer bij dergelijke uitstapjes der O. L. School een tekort is ontstaan deze ook uit de gemeente financiën g'"'"kt worden, vandaar dat hij U geacht college beleefd verzoekt in dezen gelijk gesteld te worden met de 0. L. School Voorz Daar dit schrijven op ongezegeld papier is ingekomen stel ik U voor dit voor kennisgeving aan te nemen. Besloten. 4. Benoeming van een lid der plaatselijke Schoolcommissie noodig geworden zijnde door het bedanken van dhr. P. Kievit Voordracht van genoemde Commissie de H.H. K. Doornbos en C. Vis Jz. Na stemming bleek te zijn benoemd dhr. K. Doornbos met 6 stemmen terwijl dhr. C. Vis Jz. 1 stem verkreeg en 1 stem in blanco was uitgebracht. 5. Voorstel van B. en W. om daar de wegers aan de Fairbanken 15 Sept. a. s. weer aftreden als zoodanig weer aan te stellen n.l. J. Vis Bz. voor f 400 per jaar en T. Buurveld voor f 16 per week. Goed gekeurd. 6. Voorz. Dan stellen wij U nog voor om op advies van dhr. Pen, Hoofd der herha- lingschool de H.H. Kriens en Stoutjesdijk als onderwijzer daarin aan te wijzen. Goed gevonden. Tenslotte deel ik U nog mede alsdat door de Commissaris der Koningin aan mij van 3 tot 23 Sept. verlof is verleend om mij buiten de Gemeente op te houden. Niets meer te verhandelen zijnde sloot de Voorz. de openbare Vergadering. VERSLAG van het verhandelde in de Gemeenteraadsvergade ring te Middelharnis op Dins dag 2 Sept. 1913, des namid dags half drie. Aanwezig 9 ledenafwezig met kennis geving de lieeren J. J. Slis en J. van der Koogh. De Voorzitter opent de vergadering en deelt aan den Raad mede dat in verband met het onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden in orde zijn bevonden. Overgegaan zal worden tot beëediging van de gekozen leden. Nadat dit heeft plaats gehad spreekt de Voorz. den wensch uit dat zij te sameu op vriendschappelijken voet, zooals dat vroeger plaats had, de belangen van de gemeente mogen helpen behartigen. Door beide nieuwe leden wordt als ant woord den wensch uitgesproken daaraan te zullen voldoen. Hierna verzoekt de Voorz. den Secretaris de notulen voor te lezen, waarna dezelfde wordt goedgekeurd. Aan de orde is: Ingekomen stukken. 1. Een schrijven van den heer J. Tim- mers dat hij zijn benoeming tot lid van de Commissie tot wering van Schoolverzuim heeft aangenomen. 2. Van Ged. Staten goedgekeurd terug ontvangen wijziging gemeente begr. 1913. 3. Van Ged. Staten dat bij Kon. Besluit is goedgekeurd de gemeente een voorschot groot f 3100 te geven tot overname van de lijnbaan. Hierbij deelt de Voorz. mede, dat aan den Notaris is verzocht de daartoe benoo- digde stukken klaar te maken opdat zoo spoedig mogelijk de overdracht kan plaats hebben, en dat de eigenaar van de lijnbaan verzocht heeft of den baas uit die baan in het aldaar staande huis kan blijven wonen tot 1 November. De Voorz. stelt den raad voor in verband met een besluit genomen in de vorige vergadering, dat huis alsdan aan de concierge der school te ver huren voor een geringe huurprijs van f 0,50 per week. Verder zou het voornemen zijn om die kleine gebouwtjes af te breken, om dan van de afbraak een gebouwtje of schuurtje te zetten aan het huis van de Sasknecht. En wat nu de grond zelf be treft, door verschillende bewoners is reeds aanvraag gedaan om een stukje grond voor tuintjes. dhr. Vroegindewei vraagt of zij daar dan ook hokken of iets dergelijks mogen zetten. De Voorz. zou liefst hebben dat dit niet plaats heeft en bij eventueele verhuring de bepaling er bij te maken dat zulks niet mag. Na nog eenige discussie hierover wordt besloten dit nader te regelen. Alsnu wordt mededeeling gedaan door den Voorz. dat door don Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid aan de gemeente f 100 is toegekend om eene cur sus te openen tot het geven van onderricht om eerste hulp te kunnen verleenen bij ongelukkeu. Daar door den Voorz. hierover met den dokter is gesproken, stelde deze voor dit met den winter te beginnen. Hier aan zal gevolg worden gegeven. Verder is ingekomen een schrijven van den heer Van den Broek inhoudende eervol ontslag als gemeente ontvanger. De Voorz. stelt voor 't, gevraagde ont slag aan hem eervol te geven en hem tevens dank te zeggen voor de veeljarige dienst, echter deze voorwaarde er aan te verbinden, om, als er op genoemden datum nog geen nieuwe ontvanger is, de functie tot dien tijd dan waar te blijven nemen. Op verzoek van de Voorz. wordt nu een schrijven van het bestuur van de vereeni- ging proeftuin Goeree en Overflakkee*, voorgelezen, inhoudend een verzoek dat de gemeente, genoemd bestuur, eene subsidie jaarlijksch wil verleenen van f 125 tot het aanleggen van een proeftuin alhier. Nadat dit door den Voorzitter nog nader werd toegelicht wordt na nog eenige discussie hierover door den Raad besloten de ge vraagde subsidie toe te kennen. Hierna wordt nog een schrijven van B. en W. van Sommelsdijk voorgelezen, in houdende enkele bezwaren inzake de over name van de Langeweg. Daar volgens mededeeling van den Voorz. dit schrijven nog te kort geleden is ontvangen, vraagt hij den Raad of zij^het goed kan keuren dat B. en W. dit nader met B. en W. van Sommelsdijk regelen, waartoe wordt be sloten. Aan de orde is nu benoeming van een Wethouder,, daar den heer C. Kolff aftre dend is. Den heer C. Kolff werd gekozen met 6 stemmen, er waren 3 stemmen blanco. De Voorz. vraagt den heer Kolff of hij zijn benoeming aanneemt, waarop genoemde heer zich bereid verklaard het wethouder schap te aanvaarden. De Voorzitter deelt vervolgens mede dat ingevolge de nieuwe bepaling van de ar menwet nieuwe reglementen noodig zijn geworden voor Armbestuur en Weeshuis. Beide ontwerp-reglementen worden door den Secretaris voorgelezen en door den Raad goedgekeurd. Alsnu wordt mededeeling gedaan dat er in verband met het voorschot door 't rijk van f 3100 eene wijziging moet plaats hebben in de gemeentebegrooting inzake de rente aflossing van 4,55 pCt. Wordt daartoe besloten. Hierna wordt door den Voorz. aan den heer Zaaijer gevraagd als lid van de Com missie tot het nazien der Rekening der gemeente over 1912 (daar de heeren Slis en Van der Koogh afwezig zijn) of hij zijn goedkeuring kan geven aangaande die reke ning, 't welk door hem bevestigend wordt beantwoord, genoemde rekening sluit met een nadeelig saldo van f 594,12 en wordt tot voorloopige vaststelling besloten. Daar de rekening gasfabriek in handen van dezelfde commissie is, wordt ook door den heer Zaaijer behoudens eenige kleine opmerkingen goedgekeurd. Hierna vraagt de Voorzitter den heer Schilperoord als rapporteur van de Com missie tot het nazien der rekening wees huis. De heer Schilperoort deelt mede dat de rekening in orde is bevonden, welke sluit met een voordeelig saldo van ruim f 11, De heer Vroegindewei, lid van de Com missie, vraagt aan den Voorz. of de regen ten de macht bezitten om eigendunkelijk te handelen aangaande de leveranciers. De Voorz. zegt, dat wanneer de regenten zorgen dat de rekening en begrooting de perken niet te buiten gaat, zij dan daarin vrij gelaten worden. De heer Vroegindewei zegt dat het zijn aandacht trof, dat het verschil van leveran- cie van verschillende winkeliers wel wat groot is, en zal dit even aantoonen uit de cijfers Wed. Rietmulder f 55,60 M. Hartogs34,90 G. Buijsse77,75 B. Haagens48,29 Gez. Van Dongen 53,87 A. Visser7,37 F. van der Weide 17, C. Juch en L. v. d. Weide nihil De heer Kolff zegt vroeger ook regent te zijn geweest en heeft ondervonden dat de kwaliteit der goederen ook veel ver schilt bij den een of bij den ander. De Voorzitter antwoordt Vroegindewei over een en ander te zullen spreken met genoemd bestuur. Ook de heer Schilperoord voegde hier nog een opmerking aan toe dat de zoon van A. Noordijk f 273 aan timmerwerk beschreven had aan 't weeshuis en de anderen niets. De Voorz. maakte hierbij de opmerking dat dit wel verdeeld wordt, dat dus 't eene jaar die ambachtsman meer beschrijft, maar een ander jaar dit weer een ander te beurt kan vallen. Daar er nu eene bespreking moet plaats hebben over de aanbieding gemeentebegroo ting 1914, en dat daar de rekening en begrooting van 't weeshuis ook besproken moet worden, gaat de openbare vergadering over in geheime zitting. Na heropening deelt de Voorz. mede dat door B. en W. voorgesteld wordt, om voor de z.g. dronkemanspad een paal te plaatsen, opdat die pad niet te veel verreden wordt door den heer J. C. Bom. Hiertegen brengt den heer Vroegindewei in dat dit dan voor den schilder Van der Wende een lastig ge val wordt, wanneer die wagens op moet schilderen. Er wordt besloten die paal dan zoo te maken dat die op en neer zal kun nen, en dat aan Van der Wende op zijn aanvraag toegang verleend zal worden. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. VERGADERING van den Raad der gemeente Stad aan 't Ha ringvliet op Dinsdag 2 Sept. 's voormiddags 9 uur. Present met den Voorzitter alle leden, met uitzondering van den heer Van Paas- schen, die met kennisgeving afwezig was. Voorzitter de Ed achtb. heer Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering en zegt dat aan de orde is eedsaflegging van de nieuw gekozen raadsleden. De heeren J. Koert Mz. en L. Braber leggen in handen van den Voorzitter af de eeden voorge schreven bij artikel 39 der Gemeentewet. Daarna wenscht de Voorzitter hen geluk met de herbenoeming als raadslid. Hij wijst op het vertrouwen dat de kiezers in hen gesteld hebben, en hoopt dat zij in de toe komst allen weder aangenaam mogen wer ken tot welzijn der gemeente. Hierna is aan de orde: I. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van HH. Gedeputeerde Staten goedgekeurd terugzendende een drie tal raadsbesluiten tot wijziging der ge meentebegrooting. b. Eene missive van voornoemd college terugzendende een besluit van den Raad inzake toekenning van f 500 subsidie aan het Burgerlijk Weeshuis. Beide stukken worden voor kennisgeving aangenomen. c. Een schrijven van de vereeniging de Centrale Proeftuin voor Goeree en Over- flakkee behelzende het verzoek om toeken ning eener jaarlijksche subsidie. De Voorzitter zegt dat Burgemeester en Wethouders voorstellen voor het jaar 1914 eene subsidie toe te kennen van f 10, Na ampele bespreking hieromtrent wordt conform het voorstel van 't Dagelijksch bestuur besloten. d. Een verzoek van de feestcommissie alhier, om toekenning van eene subsidie en gebruik van een schoollokaal om de ver sieringen in orde te brengen. Na eenige bespreking hieromtrent wordt besloten een subsidie van f 80 toe te kennen, en een lokaal der openbare lagere school in bruik leen af te staan. II. Verkiezing Wethouder. De Voorzitter zegt dat aan de orde is een benoeming als wethouder, wegens af treden van het nieuw gekozen raadslid Koert. Tot stemming wordt daarna overgegaan. Van de 7 uitgebrachte stemmen zijn uit gebracht op den heer J. Koert Mz. 5 stem men terwijl op een biljet geen naam is ingevuld, derhalve is herbenoemd tot wet houder de heer J. Koert Mz. Da heer Koert spreekt zijn dank uit voor het in hem ge stelde vertrouwen en zegt zijn benoeming aan te nemen. Ten slotte vraagt de Voorzitter of een der heeren het woord verlangt. De heer Koppenaal spreekt er over dat men klaagt over het wijzerbord der toren. Spreker zegt dat men op eenigen afstand niet kan zien hoe laat het is. De Voorzitter antwoordt den heer Kop penaal hieromtrent een onderzoek in te stellen, tevens verzoekt hij den Raad het, dagelijksch bestuur te machtigen hierom trent zoo noodig veranderingen aan te brengen. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Vergadering van den Raad der ge meente OOLTGEN SPL A AT op Dins dag 2 Sept., 's middags 4 uur. Voorzitter dhr J G van Putten, burgem. Present Jacobs, Wagner, Slis, P J Hob bel, J Donkersloot en W J Donkersloot. Afwezig mr A J C van Weel. De voorzitter opent de vergadering. De hh Wagner en W J Donkersloot worden door den voorzitter beëedigd en nemen zitting, daarbij den wensch uitspre kende, dat ze in het belang der gemeente werkzaam zullen zijn. Benoeming wethouder in de plaats van dhr A Hobbel, welke heeft opgehouden lid van den Raad te zijn. Worden uitgebracht op A Wagner 3, mr van Weel 1 en P J Hobbel 1 stem, terwijl 1 biljet blanco is ingeleverd. Ge kozen A Wagner. dhr Wagner verklaart de benoeming aan te nemen, dankt de leden voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopt zijn ambt zoo te vervullen dat de Raad tevreden zal zijn over zijn nieuwen werkkring en wordt daarna door voorzitter en leden geluk ge- wenscht. Ingekomen stukken. Brief van hh Gedep. Staten van 25/29 Augustus, waarbij goedgekeurd de rekening der bewaarschool over 1912. Notulen vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. dhr Jacobs. Wanneer wordt de lantaarn in Achthuizen geplaatst, vorige jaar is dit reeds aangenomen. Voorzitter. Spoedig zal tot plaatsing worden overgegaan. De voorzitter deelt mede dat de school kinderen op 11 Sept. voor het gemeente huis hopen te zingen en noodigt de leden van den Raad uit hierbij tegenwoordig te zijn. dhr W J Donkersloot Is het niet mo gelijk een zinkput aan te brengen naast het pakhuis van H v Gent en daarin het vuil en modder van de Molendijk op te vangen. Bij nat weder is de oprit naar de bewaarschool bijna onbegaanbaarook vooral voor de kinderen. De Voorzitter. We zullen trachten of op die manier verbetering is te brengen, reeds meermalen is door B en W besproken hoe hierin verandering te brengen. dhr Wagner. Wanneer begint de nieuwe regeling met v d Veer en kan de grond welke opgeveegd wordt, niet gebracht wor den in de gaten aan de Schrappolder. Op de eerste vraag antwoordt de Voor zitter, als de wagen klaar is zal dadelijk de proef beginnen en op de tweede vraag, dat dit zeer goed kan. Wordt besloten. Niets meer te verhandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Openbare Gemeenteraads-Vergadering te OUDE TONGE op Dinsdag 2 Sept., des voorm. 10 ure. Voorzitter den heer Burgemeester J. C. Baumann. De Voorzitter opent de vergadering en wenscht de herkozen leden der Gemeente raad van harte hiermede geluk. En vraagt of zij bereid zijn de eed af te leggen of dat zij wensch'en te volstaan met de be lofte. Zij wensch en echter de eed af te leggen, welke dan alzoo geschiedt. Is aan de orde de verkiezing van een wethouder wegens periodieke aftreding van den heer L, Slis. De Voorzitter benoemd tot leden van het stembureau de hh Prince en Vreeswijk. Bij le stemming zijn inge komen 7 briefjes, zoodat alle aanwezige leden hebben deelgenomen aan de stem ming. De briefjes zijn ingevuld als volgt: L. Slis 2, L. Vreeswijk 2, L. Kosten 2 st., 1 blanco. Wordt overgegaan tot een 2e vrije stemming en verwierf Slis 3, Vrees wijk 2 en Kosten ook 2 stemmen. Nu heeft een tusschenstemming plaats tusschen de hh. Vreeswijk en Kosten, waar uit zal blijken wie dan met den heer Slis voor de wethouderszetel in herstemming komt. Vreeswijk verwerft 4 en Kosten 1 stem. Bij de herstemming tusschen de hh. Slis en Vreeswijk verkrijgt Slis 3 en Vrees wijk 2 stemmen. Alzoo is tot wethouder herkozen dhr L. Slis. De Voorz. wenscht hem hiermede geluk. De Voorz. vraagt den secretaris de no tulen der vorige vergaderingen voor te le zen, die onveranderd worden geteekend. Dan worden de ingekomen stukken voor gelezen, en worden dezelve voor kennis geving aangenomen. Is ingekomen een schrijven van M. Kan- ters, fairbankweger aan de weegbrug no. 2, waarin hij den Raad verzoekt hem ver hooging te willen geven voor het wegen van kolen voor de gasfabriek. Aangezien hij thans maar met liet wegen der kolen f 1.25 per dag kan verdienen. B, en W. stellen voor M. Kanters voor het wegen van kolen voor de gasfabriek f 2 per dag te geven. Conform besloten. Is ingekomen een verzoek van H. Duim en 10 andere personen om de gaslantaarn, staande bij M. Munters, te verplaatsen en dezelve te plaatsen bij den paardenstal van P. v. Schelven. De Voorz. stelt voor het verzoek te zen den naar het college van B. en W. Con form besloten. Een verzoek van J. Slinger tot afschrij ving van een half jaar hoofdelijken omslag wordt hem verleend. Evenzoo dhr Leen- houts, gewezen onderwijzer aan de O. L. School alhier. Is ook ingekomen een schrijven van M. Kamerling inzake hoofdelijken omslag en nog van W. de Berg, H. J. v. Kempen, A. Maris en T. Liesing. B. en W. stellen voor de reclames in handen te stellen van de commissie belast met de reclames van den hoofdelijken omslag. Conform besloten. B. en W. stellen voor dhr E. de B ruin ontslag te verleenen als hoofd der 0. L. school alhier. Conform besloten. Is aan de orde de benoemingo van een onderwijzer(es) met verplichte ho^fdacte. Tot stemopnemers worden oor den Voorzitter benoemd de hh. Kosten en Pulleman. Worden ingeleverd 7 briefjes welke zijn ingevuld als volgt: Mej. Wilmstijen 2 en dhr J. K. van Pelt 5 stemmen. De laatste is dus benoemd, hem zal hiervan kennis gegeven wordenaldus den Voorzitter. Wordt overgegaan tot het kiezen van een commissie tot onderzoek van reclames tegen den hoofdelijken omslag. Tot stem opnemers worden benoemd de hh. Kosten en Pulleman. Als le lid wordt gekozen dhr Vreeswijk, die, dank brengend aan de leden van den Raad voor het in hem ge stelde vertrouwen, echter daar toch voor bedankt. Bij stemmingen en herstemmingen wor den respectievelijk gekozen de hh. Prince en Kosten. Wordt voorgelezen het rapport van de comm. tot onderzoek van de gem. rekening. En is vastgesteld dat aan gewone en buitengewone inkomsten is ontvangen f 105,409 95 en is uitgegeven aan gewone en buitengewone f 101,105.27). Vervolgens maakt de Voorz. bekend dat de begrooting der gemeente over het dienst jaar 1914 is bepaald op f 35,624.48 in komsten en f 35,402.86) uitgaven, alzoo een batig saldo van f 221.61). De Voorz. stelt voor deze begrooting in handen te stellen van de comm. belast met het onderzoek daarvan. Den heer P. v. Schouwen meent zoo weinig van deze rekening te kunnen zeg gen, daar hij hem nog niet heeft kunnen inzien. Waarop den Voorz. antwoordde, hem door dhr v. Schouwen te laten inzien Tot leden der commissie worden bij stemmingen en herstemmingen respectieve lijk gekozen de hh. Kosten, Vreeswijk en Prince. Wordt door den Voorz. medegedeeld, dat de begrootingen ontvang en uitgaaf zijn gereed gebracht van de algemeene armen, weeshuis en Dabbe. De Voorz. stelt voor deze 3 begrootingen in handen te stellen van de zoo juist be noemde commissie. Conform besloten. Daarna biedt de Voorz. namens B. en W. een nieuw reglement aan voor het Burger lijk armbestuur, het reglement wordt voor gelezen en nadat op verzoek van dhr. Van Schelven den Voorz. art. 12 nader had toe gelicht, wordt het concept-reglement met algemeene stemmen aangenomen. Wordt op verzoek van den Voorz. door den Secretaris voorgelezen de gewijzigde verordening' op de jaarwedde van het school- personeel, waaruit blijkt dat de le onder wijzeres) met verplichte hoofdacte f 200 in jaarwedde is gestegen, deze verordening treed in werking 1 Sept. 1913 en zal wor den herzien voor 1 Jan. 1920. Conform be sloten. Wordt door den raad vast gesteld dat het bureau voor den burgelijken stand zal geopend zijn op de werkdagen van 912 en van 23 uur, en op Zondagen daarmee gelijk staande van 910 uur v, m. mits op verzoek van den belanghebbende, mot het bewijs dat het niet eerder kon en ook niet langer wachten kan. Conform besloten Hiermee was de agenda afgehandeld en vroeg dhr. Kosten 't woord. Vroeg o. a nu U Burgemeester niet meer in Oude Tonge woont wenschte ik gaarne te weten wanneer U hier te spreken zijt. De Burgemeester antwoord eiken Woensdag van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. Daarna vraagt dhr. Van Schelven nog 't woord inzake de vloeddeuren, waarop den Voorz. hem inlichting geeft en waarna dhr. P. van Schouwen een en ander nog nadtr uiteen zet. Vervolgens spreekt dhr. Van Schelven nog over de verdeeling der werkzaamheden voor rekening der gemeente, waarna de Voorz. het rooster der verdeeling der werk zaamheden laat halen en een en ander bespreekt. Niets meer aan de orde zijnde sluit den Voorzitter de vergadering. Vergadering van den Raad der gemeente NIEUWE TONGE, op Dinsdag 2 Sept. 1913, des v. m. ten lO'/j ure. Afwezig de heeren. Overdorp en van Eesteren. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna door de heeren Vreeswijk en Verolme den eed wordt afgelegd, zooals deze bij de wet is voorgeschreven. De voorzitter feliciteerd de heeren met het vertrouwen door de kiezers in .hen gesteld en hoopt dat zij dit vertrouwen niet beschaamd zullen maken. Daarna worden de notulen der vorige verga dering voorgelezen, goedgekeurd en geteekend. De heer Nelisse verzoekt aangaande de notulen eenige inlichting en wel daarin staat bijdrage aan de feestcommissie ten hoogste f 50 of er mogelijkheid bestaat dat hiervan wordt afgewe ken, waarop de voorzitter antwoordde dat dit geheel en al afhangt of de commissie geld te kort komt, zullende deze als dan nog wel komen aankloppen. Komen in behandeling Ingekomen stukken als lo. Een schrijven van H. H. .Ged. Staten in Zuid-Holland daarbij goedgekeurd terugzendende een wjjzigiDg in de begrootiDg. 2o. Een request der commissie tot aanleg van een proeftuin tusschen Middelharnis en Sommels dijk, daarbij den Raad verzoekende hun jaar lijksche bijdrage van f 30 te willen verleenen. Aangezien het nog niet door Burg. en Welh. is behandeld, stelt de voorzitter voor dit als nog aan te houden tot het door dat college is be handeld geworden. 3o, Burgemeester en Wethouders bieden ver volgens den Raad ter goedkeuring aan Een wijziging der begrooting 1913 „uitgaven gasfabriek". De begrooting der gemeente dienst 1914. 4o. Komt i i behandeling een verzoekschrift van A. Verschoor, om reden hij,September 1913 de gemeente met ter woon verlaten heelt afschrij ving van van zijn aanslag in den Hoof.-Omslag, waartoe wordt besloten. 5o Reglement Burgelijk Armbestuur ingevolge wijziging der wet. Na voorlezing van dit reglement wordt het met algemeene stemmen goed gekeurd. Als nog meent de voorzitter den Raad op de hoogte te moeten stellen met de financiën der gasfabriek, en van welk nog f 2224,87 te kort komt, waardoor een leening zou moeten worden aangegaan, maar daar liefst nog mee wil wachten tot de aansluitingen, welke ten laste der gemeente komen ten naastenbij zullen zijn afgeloopen, waarna er een leening ineens kan geschieden. De voorzitter deelt den Raad nog mede hem een verlof van 3 tot 23 September 1913 is verleend. xsiets meer te verhandelen zijn wordt de ver gadering gesloten. Verslag van het verhandelde in de Open bare Raadsvergadering der Gemeente Her- kingen, gehouden Dinsdag 1.1. 2 Sept. des nam: 3 uur. Aanwezig met den Voorz. alle leden. De ver gadering wordt op gebruikelijke manier door den voorz. geopend, en wordt direct daarna overge gaan tot beëediging der Heeren J. v. d. Velde en M. Lokker herkozen en gekozen lid van den Raad. Staande worden door hen de voorgeschreven gebruikelijke eeden in handen van den voorz. afgelegd, waarna de voorz. den wensch uit, mede met den Heer v. d. Velde, ook met den Heer Lokker, die voorheen in den Raad had zitting gehad met elkander de belangen der gemeente zullen worden behartigd. In korte, doch welgemeende bewoording wordt ook bij monde van den voorz. dankbaar in her innering gebracht het heengaande raadslid tevens Wethouder de heer Munters welke gedurende ruim 40 jaar de gemeente naar zijn beste weten heelt gediend. Vervolgens worden de notulen der vorige ver gadering gelezen, onveranderd goedgekeurd en geteekend. Dan volgt de benoeming van een Wethouder, waarbij tot stemming overgaande worden uitgebracht op J. v. d. Velde 2. L. v. d. Velde 2, A. Mans 2 en M. Lokker 1 stem. Bij 2de vrije stemming op M. Lokker 2, J. v. d. Velde 3 L. v. d. Velde 1 en A. Mans 1 stem. Ten slotte bjj herstemming op M. Lokker 2 en op J. v. d. Velde 3 stemmen. Inmiddels waren de heeren Lokker en v. d. Velde buiten stemming gebleven. Alzoo gekozen de heer Jac. v. d. Velde die op een door den Voorz. daartoe gedane vraag ant- woorde deze benoeming te aanvaarden. Voorts ia ingekomen een verzoek van Mej. JacNijpjes lste helpster bij de Nuttige handwerken aan de O. L. School alhier om als zoodanig te worden ontslagen en wordt op voorstel van B. en W. haar het gevraagde ontslag eervol verleend. Dientengevolge is aan de beurt van behande ling benoeming voor helpster bij de genoemde handwerken waartoe de voorz. voorstelt eerst in geheime vergadering te gaan teneinde de inge komen sollicitatie's te bespreken. De vergadering heropent zijnde wordt door den voorz. in stemming gebracht de benoeming voor een eerste helpster en blijkt na gehouden stem ming met 5 stemmen als zoodanig te zijn be noemd. Mej. P. den Boer tot voor dezen 2de helpster. Op Mej. J. Kalle werden 2 stemmen uitgebracht. Daarna wordt met algemeene stemmen tot 2de helpster benoemd Mej. J. Kalle. Verder wordt mededeeling gedaan van de na volgende Ingekomen Stukken. le Mededeeling van den Com. der Koningin dezer Provincie dat aan den Burg: dezer ge meente een verlof is verleend (reeds genoten) van 26 Juni tot 28 Aug. 2de. Missive van H. H. Ged. Staten inhou dende goedkeuring aan de gewijzigde regeling Algemeen Armbestuur. 3de. Een adres om subsidie voor een aan te leggen Centralen Proeftuin aan den Langenweg Sommelsdijk—Middelharnis, wat op voorstel van B. en W. wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Komt nog ter tafel de pensioneering van Ge> meente-Ambtenaren welke dient te worden ge regeld aangezien den Raad in dezen meer dan een weg kan inslaan. Een en ander vloeit voort uit een in den loop van het jaar aangenomen wetsontwerp, wat met I Oct. a. s. in werking staat te treden. De voorz. licht deze zaak in den breede toe en doet daar bij uitkomen het de gemeente groote verplich tingen oplegt en de gemeente financieel aardig zal worden gedrukt. Hij merkt evenwel daarbij op, den betrokken Minister eene gelukkige bepaling heeft ingelast dat aan noodlijden gemeenten n.l. zulks door buitengewone steun uit 'sRijkskas kan worden vergoed. Nadat door voorbeelden door den voorz. is aangetoond hoeveel door de betrokken amb tenaren moet worden gestort op deze, die of dergelijke manier, stelt de voorz. namens B. en W. voor alles voor rekening der gemeehte te nemen. Het verschil in geld wat zou kunnen worden bespaard bedraagt ongeveer f50, wat bij verwerping van het voorstel door de ambtenaren weer moet worden gedragen en voor niet ge goeden groot bezwaar op zou leveren. Bovendien bestaat gegronde hoop, het van Rijkswege zal worden terug ontvangen. Een en an der zal de gemeente op f250 uitgaaf komen te staan. Nadat door allen over deze zaak breed voerig was gediscuseerd werd het voorstel van B. en W. aangenomen met algemeene stemmen en daarmede ook de 3% inkoopsom van reeds vervlogen jaren door de gemeente gedragen. Nog wordt de Begrooting der Gemeente voor 1914 voorloopig in Balans vastgesteld in Ontvang en Uitgaaf op fll635,48\ Baldo alzoo nihil. De Armen Rekening gedaan, nanat zich, B. en W. uitmakend het Alg, Armbestuur hadden verwijderd, welke in ontvang bedroeg i 1685,79'/i in uitgaaf f809.82 sluitende met een Baldo van 1875,97'/,. Nadat, B. en W. de raadszaal andermaal bin nen zijn getreden wordt ook nog de Begrooting voor het Alg. Armbestuur vastgesteld. Als laatste punt der Agenda wordt door den voörz. eene wijziging voorgesteld in de veror dening tot regeling van den BurgStand.- Tot nu toe werd daarin gesproken van Zon en feest dagen, waarop wan eer zulks door belanghebbende uitdrukkelijk werd verlangd, door heeren amb tenaren moest worden dienst gedaan tusschen II en 12 uur voorm. Thans wordt voorgesteld de dagen alle bij name te noemen, ook de 2de Paasch en Pinksterdagen welke thans op orde van den Paus door RoomBkatholieken niet meer als feestdagen werden erkend. Daarboven de verjaardag van de Koningin daarbij te voegen. Wordt door den Raad algemeen goedgevonden in dezen geest eene wijziging aan te brengen, a Bjj de rondvraag vraagt den Heer Keijzer den voorz. ol den Heer van Rumpt ook als omroe per door den Raad is aangesteld. De voorz. zegt zulks niet te weten, en zegt, na door den Heer Witvliet te zijn ingelicht, het omroepen altijd is verbonden geweest aan de z.g. n. karreman en al zoo van Rumpt deze betrekking tot zich heeft genomen. Op de vraag of de bel het eigendom der ge meente is wordt den Boer gezegd hem wel eens verlof gevraagd is deze te gebruiken voor ande re doel einden waaruit blijkt zulks wel het ge-

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 5