«DIM m TWEEDE BLAO. 1813-1913. HET JAAR Di BEVRIJDING. Zaterdag 6 September 1913, No.1900. Twee Bladen. Beclames Mededeelingen enz BKCHAMS PtUEN IN HOCSIGNO WSES Dit nummer bestaat uit XI. Maar men dürfde het niet geloo- ven. Er werd zooveel gekald. En men laat zich door de hoop zoo licht bedriegen! Doch met meer haast dan gewoon lijk wordt de hand uitgestrekt naar de »Moniteur«, de Fransche staats courant, die nu wel niet altijd precies vertelt, wat er met Napoleon en de Fransche legerscharen is gebeurd, maar die toch wel genoodzaakt is de hoofdzaken mede te deelen De Moniteur e. spreekt ondubbel zinnig. Windt er ditmaal geen doekjes om Ja, natuurlijk, (le gewone, onuit roeibare Fransche Bluf wordt niet gemist. Als men de zaken récht beschouw de volgens dien Moniteur dan had Napoleon eigenlijk de overwin ning behaalt daar bij Leipzig. Goed beschouwd, ziet ge 1 Maar de omstandigheden, die nie mand dwingen en het verraad, dat niemand voorzien kan, waren oorzaak geweest, dat het toch nog op neder laag uitliep. Eerst was de victoria behaald. In een tweedaagschen slag. En den derden dag zou Napoleon die overwinning voltooien maar ziet, daar komen zijn generaals hem vertellen, dat er geen ammunitie meer was. Hoogstens nog voor twee uur vech ten. En aangezien de dapperste soldaat zonder schietvoorraad gelijk is aan een bakker zonder meel, móést het overwinnende leger wel terugtrekken op een zijner depots, op Maagdenburg of Erfurt, waarvan Erfurt gekozen werd. Het was geen eigenlijk gezegde «nederlaag® doch slechts een terug tocht®, iets dat men vele jaren later noemen zou een «achterwaartsche concentratie®. Zoo begón die Moniteur Dan keek de lezer al eens op. Als de Fransche keizer zulke be richten in de wereld stuurt, dan moet men maar rekenen, dat het niet te best met hem en zijn leger staat! Doch de »Moniteur» vertelde ver der. Dat ongelukkige munitie-gebrek »Deze omstandigheid noodzaakte het Fransche leger de voordeelen prijs te geven, die het behaald had in twee overwinningen, waarin het met roem de in aantal zooveel sterker troepen van het geheele vaste land had ver slagen Het leger trok dus terug. Het trok op Erlurt aan. En toen kwam die ongelukkige kor poraal er tusschen Die »man zonder verstand« 't Eene ongeluk bij 't andere I Keizer Napoleonzoo verhaalt ver der de Moniteur had dan aan de ge nie bevel gegeven, om de groote brug tnsschen Leipzig en Lindenau te on dermijnen en in de lucht te laten springen, zoodra het Fransche leger er over zijn zou, om daardoor den vijand de vervolging te beletten. Maar ach, hoe ging datl Kolonel Montfort hiermede belast, gaf aan een korporaal en vier sap peurs bevel de brug te laten sprin gen zoodra de vijand zich zou ver- toonen. De korporaal, een man zon der verstand, deed de mijnen veel te vroeg spriDgen. Een deel van het (Fransche) leger was nog aan de an dere zijde met een artilleriepark van 80 stukken en eenige honderden voer tuigen Nu, dat begrijpt men. De verwarring was grenzenloos. Die heele achterhoede was weg. »Men kan de verliezen nog niet bepalen, veroorzaakt door deze ramp maar men schat ze op 12000 man en ettelijke honderden voertuigen. De wanorde, hierdoor veroorzaakt in het leger, heeft den stand van zaken ge wijzigd De winnende Fransche armee kwam te Erfurt als een geslagen leger aan«. Dat was het slot van de zaak. En als zelfs de Moniteur geen woord meer weet te vinden ot durft neer te schrijven om de nederlaag te ver- goedelijken of te verheimelyken, nu! dan kan men er zeker van zijn dat het ook met Napoleon gedaan is. Dan is zijn rijk nu uit. Zoo begreep het ook ons vaderland. 't Begon nu woelig te worden. Bepaalde daden van een georga niseerd verzet waren nog nergens te zien, maar de Franschen hadden een gevoel alsof ze wandelen aan den rand van een vulkaan. Toch dacht Napoleon er niet aan zijn troepen uit Holland terug te trek ken. Hij kon nu de Bondgenooten ver wachten aan en over den Rijn, waar achter bij zich, na den volkerenslag bij Leipzig, had teruggetrokken. Maar Napoleon wilde zich allerminst over wonnen verklaren en was van plan in het eigenlijke Frankrijk zich tot het uiterste te verdedigen. Daartoe was noodig, dat België en Holland in zijn macht bleven, opdat de Bond genooten hem niet in de flank zouden kunnen aantasten. Beide landen zou hij dus tot het uiterste trachten in zijn macht te houden. Intusschen was de positie der Fran sche troepen verre van aangenaam Uiteraard waren zij gering in getal. Bovendien verspreid door het land. Als goed strateeg had Napoleon dan ook bevel gegeven, dat zij. zich, in geval van opstand of van een aan val van buiten, dien zij niet konden keeren, regelmatig op Utrecht, als het centrum des lands zouden terug trekken om vandaar via Gorinchem, 's Hertogenbosch; en Antwerpen, den weg naar 't Zuiden open te houden. Ze moesten dit echter niet doen, vóór het beslist noodig was, omdat natuurlijk het tijdelijk terugtrekken uit belangrijke centra van bevolking, voor die bevolking haast als een uit- noodiging te beschouwen was, om nu in de van troepen ontbloote plaats den opstand maar te beginnen. Zoo verliep de eerste helit van de maand November. De Fransche troepen in Amsterdam, Den Haag en andere plaatsen durfden zich niet terug te trekken, uit vrees dat ze Van Hogeniïorp en de zijnen in de hand zouden werken en dézen dorsten jniets ondernemen, uit vrees dat ze den Franschman de gelegen heid zouden verschaften, om 't begin van een opstand in bloed te smoren en de leiders des volks, die het thans meer noodig had dan ooit, in arrest te zetten. Het waren woelige dagen Telkens bleek, dat het volk maar op een sein en voorbeeld uit hooger kringen wachtte, om zich aan het vreemde gezag te onttrekken. Dat bleek uit de wilde, vaak dwaze geruchten, die rondgingen en onder de volksklasse gretig werden geloofd. Zoo vloog b.v. den 9en Nov. in 's Gravenhage de tijding rond, dat keizer Napoleon vermoord was en dat een aanvoerder der bondgenooten reeds uit Hamburg te Amsterdam was aangekomen om er met den ver tegenwoordiger van het Fransche ge zag, den hertog van Plainsance over de overgave te onderhandelen. Het volk raakte in beweging. De prefect Staf sart zag dadelijk het gevaar in. Hij zelf en de Fransche ambtlieden, dat begreep hij wel! behoefden niet te probeeren deze geruchten tegen te spreken, ze zouden des te'gre tiger worden geloofd. Daarom sloeg hij een anderen weg in. Hij riep enkele van de aanzienlijke burgers bij zich, die het meest invloed hadden op het volk, bewees hun de loosheid en voosheid der geruchten en maakte hen bang met den toestand van anarchie, als het rumoerig volk de baas werd of met het bloedbad, dat de Franschen zouden aanrichten, als een opstand met geweld werd bedwon gen. Deze notabelen zagen óók het ge vaar. Zij begaven zich óók onder het volk en wisten het van de valschheid der rondgestrooide berichten te over tuigen. Dat hielp boven verwachting. Een deel des volks ging naar huis. Een ander deel liep zingend en joe lend door de stad, galmde luid «Oran je bovenwat de Franschen maar lieten begaan, en kwam tenslotte in kroegen en herbergen terecht, waar het niemand meer kwaad kon doen dan zichzelf Den volgenden dag echter bleek de eenmaal gewekte volksdrift nog niet bekoeld. Reeds vroeg in den morgen liepen tal van personen uit de volksklasse, met oranjelinten getooid, zingende en juichende door de straten. De Fran schen waren zoo wijs te doen alsof ze 't niet merkten en zoo raakte 't volk vanzelf uitgejoold. Weer een dag daaraan was er een opstootje in Den Haag van slagers die den verplichten cijns weigerden te betalen. Maar dat alles leidde tot niets. 't Hield alleen de onrust wakker. Wil een volksbeweging slagen dat bleek ook hier dan moet er leiding zijn. Plaatselyk Nieuws. Den Bommel. Het bureau van den Burgerlijken Stand dezer gemeente, zal ge opend zijniederen werkdag vaD 's mor gens 9.15 uur tot 's middags ia uur. Zie verder aanplakbord. (20 Cents per regel.) IS UW LEVER ZIER? Gemeenteraad. 't Is de 3e November 1813. Gisteren gingen reeds vage geruch ten door de hoofdstad en de aloude hofstad, als zouden de Franschen an dermaal een geweldige nederlaag ge leden hebben, thans in het hart van DuitjSchland. Aid us dan deze Moniteur »Ons ként ons®, dacht hij dan. Somuielsdijk. Gedurende de maand Augustus zijn 39 schepen de Wilhelmina- brug gepassseerd benevens die van de geabonneerde eigenaars. Aan de loting voor de militie, lich ting 1914, moeten de volgende personen deelnemenC. J. van As, J. Breur, Chr, van Erkel, A. van Eijken, A. van der Gijze, C. Knape, P. de Korte, J. Nagtegaal, Jacs. Nelis, J. Nelis, L. Razenberg, J. Troost, Adr. van der Wekke en J. Zaaijer. In de bakkerij van Johs. van Beek alhier, zal na bekomen vergunning van Burgemeester en Wethouders, een gasmotor geplaatst worden van 2 p.k. tot het drijven van eene kneedmachine. Gisteren. Donderdag, hebben een 60 tal kinderen van de hoogste klasse der Christelijke School hun jaarlijksch school reisje wezen maken naar Rotterdam. Begunstigd door schoon weder werden verschillende bezienswaardigheden bekeken om toen in de Dierentuin de geest te ver rijken. Nu troffen ze het voorrecht dat onze geliefde Koningin juist in Rotterdam kwam en dus uit den dierentuin //full speed// een plaatsje opgezocht, wat bijzonder gelukte. Of de kleinen boften. De rijke decoratie's van H.M. en gevolg boeide de ocgen van vele kinderen zóó, dat ze vergaten naar //de Koningin//te kijken. Doch geen nood. Vlug zich verplaatst naar de Willems brug om nogmaals de stoet te kunnen zien. Ook dit gelukte. En toen H.M. weder langs de geheele kinderlijn heeureed hieven ze gelijktijdig en uit volle borst het Wil helmus aan, wat blijkbaar de aandacht van H.M, trok, want niet alleen een hoofdknik maar een vriendelijk handgebaar bewees hare ingenomenheid. 't Was nu zoo zachtjes aan tijd om naar de Boot te gaan, die te 3 uur weer terug zou varen. Opgetogen van 't geen ze gezien hadden, was het /.Oranje boven// en //Leve Wil- helmien// geen oogenblik van de lippen. Te ongeveer half zeven was men weer in school en na nog een versje gezongen en gedankt te hebben ging ieder huppelend van vreugde huiswaarts om gauw aan vader en moeder te vertellen wat ze gezien en wat ze genoten hadden (ook in den vorm, en niet het minst) van koekjes en limo nade of melk of I.Jswafeltjes, enz. enz. Middelharnis. De gemeentebegrooting over 't jaar 1914 van de inkomsten en uitgaven liggen van den 3 dezer tot den dag der behandeling in den raad, voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage. Op Donderdag 11 Sept. bestaat er ten huize van Dr. de Vries Reilingh gele genheid tot kostelooze inenting ot herin enting. Stad a. 't Haringvliet. Aan het hulppost- en telegraafkantoor zijn de vorige maand behandeld 61 telegrammen, 109 gesprekken en 9 telefoonoproepingen. Naar we vernemen zal het feest van Neerlandsch onafhankelijkheid alhier gevierd worden 11 September. De gemeente stond hiervoor af een subsidie van f 80. Het Kohier no.2. op de Bedrijfs-en an dere inkomsten, is den 11 Augs. 1913 den Ontv. ter invordering ter hand gesteld. Het dochtertje van v. R. had het onge luk met een boonmachine de top van haar vinger te snijdenheelkundige hulp moest worden ingeroepen. Het aardappel-rooien is hier weer in vollen gang. Het beschot moet over 't al gemeen zeer bevredigend zijn, Terwijl C. V. aanstalte maakte om uit bed te komen, had zij het ongeluk haar arm te breken. Door te schrikken, gaf C. W. zich zoo'n geweldige slag met een hamer op zijn duim, dat deze onmiddelijk verbonden moest wor den. Dirksland. Op Maandag 15 Sept. hoopt de Zangvereeniging Excelsior* met hun wekelijksche repetitiën een aanvang te maken. Tot dien datum kunnen zich nieuwe leden bij het bestuur aanmelden. Na dien tijd worden er voorloopig niet meer als lid voorgedragen. Voor de akte - Schoonschrijven Mid delbaar Onderwijs slaagde de Heer K. van Es, volontair ter gemeente-Secretarie, alhier. In de Dinsdag j.l. gehouden raads vergadering werden de herkozen leden op gebruikelijke wijze beëedigd en tot Wethou der herkozen de heer H. Kooman. De jaarlijksche Uniecollecte heeft opgebracht f iqS.óo1^ ct. Als bizonderheid deelen wij mede dat dezer dagen nog een nest met jonge geel vinken gevonden werd. In het lijd /ak van 1 Januari tot 28 Aug. dezes jaars werd door het musschen- gilde opgekocht 3545 musschen en 5483 eieren. Aan de Commissie van Winterbe- deeling zijn de Koninklijk goedgekeurde Statuten verleend. Wij verwijzen onze lezers naar de in dit blad voorkomende Advertentie het onafhankelijkheidsfeest dat thans officieel bepaald is, op Donderdag 18 September a.s. Het feest beloofd werkelijk mooi te zullen wezen Optochten zullen gehouden worden met versierde fietsen en paarden. Ringrijderij met paard en rijtuig,verschillende volksspelen, alles om fraaie prij -en. Voorts ook een openluchtvoorstelling met de Bi oscoop aan den Stationsweg enz. Wij ho pen dat de Commissie in alle deelen in de hand zal worden gewerkt om het feest goed te doen slagen. Melissant. Onze vroegere dorpsgenoot de Heer D. J. v. d. Zande legde de vo rige week met gunstig gevolg examen af voor Fransch, l.o. Zaterdag geraakte door onbekende oorzaak de stoomdorschmachine van L. S. onder het werken in brand. Het vuur deelde zich spoedig mede aan de in de nabijheid staande tarwe klampen, die met de ma chine een prooi der vlammen werden, al leen de machine was verzekerd. Tot Wethouder dezer gemeente is herbenoemd de Heer T. Kooman. De aan den Gemeenteraad overge legde gemeentebegrooting voor 1914 be draagt in ontvang en in uitgaaf f 15065.30. Maandag was het 25 jaar geleden, dat de heer C. A. Backer, hoofd der school alhier, bij het onderwijs in dienst trad. Het muziekgezelschap bracht den jubelaris 's avonds een serenade. Aan den Heer G. van Terwisga, is op zijn verzoek met ingang van 1 Decem ber a.s. eervol ontslag verleend als genees heer dezer gemeente. Goedereede. De miliciens verlofgan gers J. den Eerzamen en K. SDeteman zijn van 9 tot 19 Sept. opgeroepen naar Breda, 6e regiment infanterie. Bij het uitoefenen van zijn bedrijf had de zeevisscher W. Groenendijk het ongeluk zijn geheele vischtuig te verliezen, wat een waarde van p. m. f 200 vertegen woordigd. Ter gelegenheid van de verjaring van H. M. de Koningin wapperde van het ge meentehuis en eenige particuliere gebouwen de driekleur. Ook werd des avonds op het marktplein een concert gegeven door het muziekgezelschap Apollo Op de tentoonstelling van zaaigranen, gehouden Dinsdag 2 Sept. te 's-Gravenhage, werden door den landbouwer F. den Eer zamen Fz. niet minder dan vijf prijzen, elk van f 5, toegekend. Door hem werd op dienzelfden dag al zijn tarwe als zaaigraan verkocht. De heeren D. Breen en F. C. Goe- koop, die bij de verkiezing voor de ge meenteraad als zoodanig zijn herkozen, zijn in de jl, vergadering geïnstalleerd. Op de vergadering der bestuursleden van de »Generale Dijkage* van Stellendam, gehouden in het logement »de Gouden Leeuw* alhier, is de volgende aanbeveling opgemaakt ter benoeming van een polder opzichter: 10. G. de Keijzer te Middel- harnis, 20. C. de Kluiver te Kerkdriel, 30. J. A. de Recht te Steenbeek, 40. J. Soeters te St. Annaland en 50. L. v. de Velde te Callantsoog. Ouddorp. Dinsdag J.l. was het voor de muziekvereeniging //Hosanna// alhie^ een vereerende dag. Met nog een 14-ta^ muziekcorpsen, welke aangesloten zijn bij den Bond van Christelijke Muziekvereni gingen, was men naar Den Haag getogen, om aan H.M. onze Koningin een aubade aan te bieden. Ofschoon de gansche ver eeniging met alle hare leden niet verte genwoordigd was, toch heeft zij met haar grootste helft deelgenomen aan de gemeen schappelijke uitvoering voor het Paleis het «Huis ten Bosch//. Even na de opstelling van het groote corps, dat uit ongeveer 300 personen bestond, verscheen H. M. met Z, K. H. de Prins en Prinsesje Ju liana en H. M. Koningin Emma en verder gevolg op het, bordes. pNa luide begroeting van publiek en muzikanten, zette het corps zeer plechtig het daarvoor ingestudeerde koraal in, dat onder ademlooze stilte werd aangehoord. In het geheel werden een vijftal nummers uitgevoerd, en zoo als de /-Telegraaf// schreef, //onberispelijk//. Toen de laatste tonen waren wegge storven daalde de Koningin en Prinses van het bordes, en liep langs de voorste rij der muzikanten, en eerbiedig neigden de opgestelde vaandels, welke {allereerst door H.M. met belangstelling werden] be zichtigd. Met zeer klankvolle stem gaf zij uiting aan haar voldoening en dank voor het gehoorde. Daarna keerde zij weer naar hel bordes en noodigde het Bondsbestuur en de Voor zitters der verschillende vereenigingen uit om ook daar te verschijnen, opdat zij elk ten aanschouwe van het gansche publiek Haar dank overbracht en met ieder enkele oogenblikken conversatie hield. Voordat zij met elke Voorzitter zich onderhield, werden deze eerst aan Z. K. H. de Prins voorgesteld, die ook voor elk een woordje had, en zich zeer belangstellend betoonde voor dit vereenigingsleven. Na deze of ficieele begroeting werden de zelfde heeren genoodigd ten Paleize, alwaar zij vorstelijk weiden ontvangen, en om in den toon van onzen Bondsvoor zitter te blijven met weldaden overladen. Blijkbaar geroerd door deze hartelijke ontvangst, dankte de Bondsvoorzitter het koninklijke huis voor de ongekende eer den Bond aangedaan. Zuidland. Heden Donderdagmorgen vond de veehouder J. Klok een zijner melk koeien dood in de weide liggen. Gelukkig was de eigenaar verzekerd. Minder goed kwam de landbouwer L. v. Prooien er af die j.l. Dinsdag eenzelfde geval overkwam. Dit beest was echter niet verzekerd. Simonshaven vooruit. Eergisteren togen de nieuwgekozen gemeenteraadsleden uit het naburige Simonshaven per auto naar het gemeentehuis te Geervliet ten einde beëedigd en geinstalleerd te worden. Gisterenavond heeft op de rivier de Oude Maas bij Spijkenisse een treurig on geluk plaats gehad. Een stoombootje met personeel van de Zalmvisscherij 2.Klein Pro fijt* van een vergaderiug te Brielle huis waarts keerende, werd ongeveer te negen uur door een stoomboot van de Oud-Bei- erlandsche stoombootmaatschappij »Oude Maast aangevaren waardoor het kleine stoombootje met de 7 opvarenden oumid- delijk zonk. Drie personen verdronken, ter wijl de overige 4 nog werden gered, waar van een dusdanig nog werd verwond, dat de toestand van hem reden tot bezorgd heid moet geven. Voorwaar er is maar een schrede tusschen ons en den dood. Maak hem dan in ordehet is gemakkelijk te doen. Zonder pijn, zonder stoornis; al leen door het heilzame effect merkt ge dat ge geDezen zijt door Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Sommelsdijk op Dinsdag 2 Sept. des n. m. ten 2.30 ure. Voorzitter de Edel Achtb. heer Burgemees ter. Afwezig de H. H. Jac. Joppe, A. A. Mijs en M. Joppe. De Voorz. opende de vergadering met ge bed. Daarna was als punt 1 der agenda aan de orde de beëdiging van de nieuw benoem de leden, de H. H. Born, Gideon en G. Joppe Dz. De daartoe vereischte eeden werden door genoemde leden in handen des Voorz. afgelegd, waarop deze zeide: Ik wensch de heeren geluk met het ver trouwen dat de kiezers in U gesteld hebben, en ik hoop dat het vertrouwen dat m U gesteld is, waardig zult toonen. 2. De notulen der vorige openbare ver gadering werden door de Secr. voorgelezen en nadat van een opmerking van dhr. Tim merman nota was genomen vastgesteld. 3. Ingekomen stukken a. Missive van H. H. Ged. Staten goed gekeurd terugzendend het raadsbesluit van 22 Aug. 1.1. tot wijziging der begrooting. b. Bericht van de H.H. Kriens en Stout- jesdijk dat zij hunne benoeming als onder wijzer aan de O. L. School hebben aange nomen. c. Verzoek van dhr. Therrie om afschrij ving van den H. Omslag. Besloten 4 maanden afschrijving te verleenen. d. Een schrijving van het bestuur der «Centrale proeftuin* gevestigd te Middelhar- nis waarbij zij uit naam van genoemde vereeniging verzoekt, om haar f 75 uit de gemeentekas als jaarlijksche subsudie toe te staan. (w. g.) U. J. Mijs. L. Pen. Voorz. B. en W. stellen U voor het in haar hand te stellen om U als dan van praeadvies te dienen. e. Mededeeling van dhr. A. Hartzema, hoofd der Chr. Nat. School alhier, dat hij met circa 40 kinderen zijner school een uit stapje wenscht te maken naar Rotterdam. Daar er echter geen voldoende geld gekomen is verzoekt hij bij dezen beleefd om hem

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 4