k Fi F I Yoor Moes- en Bloemtuin, enz. Buitenland. Plaatselijk Nieuws. Gemeenteraad. <>1 j ceeren. Sommige onbeschaamde liberalen wilden natuurlijk nog een even grooten mond opzetten als tijdens de verkiezingen. Ze gelooven dat hun woord zooveel invloed zal hebben dat het nieuwe Ministerie naar hunne pijpen zal dansen. Ze droomen nog van een algeheele uitvoering van het Con centratie program. Hoeveel er van aan is, weet ik niet. De liberalen heb ik in de laatste jaren wel eenigermate leeren kennen als goche- laars. Vroeger had ge de gocheltoer van het blanco artikel. In de laatste tijden het gedwee loopen aan de hand van mr.Troelstra. Zelf een oud liberaal deed aan de roode liefhebberijen mede. Toen het socialistische congres zich ge heel onttrok, kwamen de oud liberalen weer zoo ongeveer in het oude vaarwater. Houdt als ge kunt zulke springers-in-het-veld eens bij't Is mij werkelijk niet mogelijk ge weest. Misschien zijt gij knapper dan ik. 't Zou me niet verwonderen. Ge weet dat het mij o zooveel moeite kost om liet roer recht te houden. In de liberale wateren varende, denk ik dan aan de roode vlaggetjes een bewijs van onveiligheid. Dan zeggen ze mij dat de zandbanken verplaatst zijn. Ik gevoel me al tijd een weinig zenuwachtig als ik denk aan die liberale scharrelaars. Vandaag zijn ze dit, morgen zijn ze dat. De evolutie the orie heeft hen te pakken. Daarop lettende moet ge mirakel knap zijn om hen bij te houden. Het komt mij echter voor dat er in geen geval te denken' valt aan de uit werking van het Concentratie program. De Minister Cort van der Linden is ge- ruimen tijd uit de practische politiek weg geweest. Hij heeft gelegenheid gehad om over vroeger uitgesproken stellingen na te denken. Lettende op hetgeen vroeger door hem is uitgesproken, durf ik beslist zeggen, dat hij niet de roode vaan in de mist zal zwaaien. Van vrouwenkiesrecht wilde hij vroeger niet weten. Gelukkig voor hem, dat hij die paden niet bewandelt. Hij zou binnen zeer korten tijd een tuimeling ma ken, en tot heengaan genoopt worden. Als hij wat wil, zal hij met de meeste beslistheid rekening moeten houden met de mannen der rechterzijde Als hij dit niet van plan is, kan hij zeggen, »mijn leven is zeer kort.* Ik feliciteer echter de liberalen dat ze eindelijk een ministerie krijgen, al zal het alles behalve naar hun zin zijn, lettende op de liberale-politieke-marskramers die den boer opgegaan zijn en een land van goud en zilver hebben beloofd, wanneer het ministerie der rechterzijde maar ver dween. Ze hebben eindelijk, eindelijk een Mini sterie, bestaande alleen uit liberalen. Wees ik u op den heer Cort van der Linden, ik moet u in het bijzonder nog eens wijzen op den heer Treub. Ge weet, hij heeft de biezen gepakt, toen de linkerzijde kwam met het concentratie program. Van een Staatspensioen was hij niet gediend. Met deze heereu kan hij niet optrekken. Overal zag hij leeuwen en beren op den weg. En daarom, eieren kiezende voor zijn geld, heeft hij zich niet meer beschikbaar gesteld als candidaat voor de Tweede Kamer. Met vuur en gloed heeft hij zich verzet tegen de socialistische ideën inzake het Staatspensioen. Wanneer we dit in oogenschouw houden, kunnen we weer vrijelijk zeggen, dat het Concentratie program begraven wordt. Het boerenbedrog in dezen door de liberalen gepleegd, komt duidelijk in het licht. Van al deze beloften komt geen sier. Is-dit de eeue zijde van de zaak, ik moet u ook nog even op de ander zijde wijzen. Mr. Treub heeft de sociale wetgeving van Min. Talma eveneens met kracht bestreden. En nu moet hij deze wetten uitvoeren. Wie het snapt dat mr. Treub minister van land bouw wordt, snappc het. Ik snap het niet. Wat zal hij moeten doen, als de liberalen in de Kamer komen aandraven en van hem het Staatspensioen» vragen? Eén geluk staat hem ten dienste. Hij kan heel kalm de heeren vragen Wie uwer »kan het niet-mogelijke bewerken Dat ge »allen knappe koppen zijt, weet ik. Maar vergeet met dat eerst op 29 Aug. offici- »eel het Ministerie bekend was. Zooiets mijne heeren is eenig in de geschiedenis. »Tot spot en aansluiting hebt gij, en wij liberalen geloopen. Verzoeke u dus be- »leefd geen dwaasheden te begaan, want »als ik heen ga, kunt ge er op rekenen »dat er geen tweede is te vinden voor dit departement,* Met gelatenheid kan de heer Treub de stortvloed van woorden op zich laten aan komen. Hij snapt wondergoed dat hij van met-lamheid-geslagen geen harde slagen heeft te wachten. Ik wil u thans niet meer zeggen. Deze twee personen spreken voldoende om u te doen gelooven, dat er van het Concentratie program niets komt, zoodat de overwinnaars van 1913 knollen voor citroenen ontvangen. De socialisten staan met den mond vol tanden, de liberalen bedelen om de gunst voor de toekomst. Alleen de rechterzijde staat als politieke partij sterk. Van haar hangt het levenslot van het Ministerie af. Ge zult echter begrij pen dat 'mijn oordeel ever de toekomst slechts gebaseerd is over hetgeen we uit het verleden weten. Eerst wanneer de Troonrede gelezen is, weten we eindelijk welk politiek voedsel op de Groene tafel in gereedheid wordt gebracht. In elk geval durf ik zeggen dat ik blijde ben, dat er een Ministerie gevormd is. Al heb je een ongelukkige buurman, daarom wensch ge hem nog niet meer ongelukken. Zoo hard ben ik niet. Van harte ben ik blijde dat van het concentratie program weinig te wachten is zoodat de wetten Talma niet ingetrokken, worden. Die ramp zou groot geweest zijn. Ontvang mijn vriendelijke groete, t. t. MARNIX, Oc fuchsia. Een aloude, maar nog steed3 bij allen geliefde plant. Overal tiert ze even gemak kelijk, hetzij op een bloembed of op het balkon, voor het venster of in de kamer op de bloeintafel. Door deze eigenschappen is ze een der onontbeerlijkste bloemen ge worden. Reeds als plantje ontplooit zich een rijkdom van los gevormde bloemen niet minder dankbaar zijn echter ook de oude stammen, die elk voorjaar als her leven en des zomers met een weinig goede behandeling een rijken bloemenschat ont wikkelen. Daar de fuchsia zeer goed tegen de wisselingen van het weer bestand is en gemakkelijk overwinterd kan worden, is het niet noodig elk jaar nieuwe planten af te zetten, ofschoon de stekking zeer gemak kelijk gaat en zonder groote moeite, en met geringe hulpmiddelen kan geschieden. Wanneer in het voorjaar de jonge loten 5 a 10 cM. lang geworden zijn en beginnen te verhouten, is het tijd met de stekking aan te vangen. Men snijd de stekken af, zooals vroeger reeds door ons is aange geven, en zet ze in potten, die met lichten en zandigen grond gevuld zijn. Heeft men een broeibak tot zijn beschikking, zoo brengt men de potten daarin, houdt haar aanvankelijk dicht en zorgt voor schaduw en vochtige luchtal heel spoedig beginnen ze wortel te schieten. Ook in de kamer kan men de stekken met goed gevolg kwee ken, mits men zorge de pot met glas te bedtkken. Er vormt zich al heel spoedig aan de ondervlakte de zoogenaamde Callus en wanneer er een voldoende hoeveelheid wor tels aanwezig zijn, worden de jonge plantjes in stekpotjes uitgeplant en op een beschut te plaats in den tuin gezet of nog beter weer in een broeibak gebracht. Er moet dan later, wanneer de potten overworteld zijn nogmaals een verplanting plaats hebben. Op deze wijze kan men krachtige, rijk bloeiende planten verkrijgen. De stekking kan den ganschen zomer worden voortge zet. Belangrijker dan de kweekerij van jonge planten is de behandeling en verple ging van oude fuchsia's. In 't algemeen houden ze meer van weinig schaduw dan van feilen zonneschijn, doch tieren ook goed in de schaduw, mits de plaats eenig- zins luchtig is. Iu de zon verbranden de bladeren zeer gemakkelijk. De planten bloe ien weliswaar buitengewoon rijk, houden daarmee echter spoedig op en laten haar bladeren vallen, vooral wanneer ze in pot ten staan. Men neemt voor fuchsia's een niet lichten, doch vruchtbaren grond, dien men het best met compost en broeibakaarde vermengen kan. Zeer goed werkt een be mesting met hoornafval. In den zomer ver langen de fuchsia's veel water. Wanneer de fuchsia's ons des zomers het hart verrukt hebben door haar bloe menpracht en de herfst nadert moeten we denken aan de overwintering onzer pleeg kinderen. Nauwelijks een onzer sierplanten heeft hierop meer aanspraak. De buiten staande planten worden in potten gezet en na haar winterkwartier gebracht. In een serre, in eene vorstvrije broeibak, in een eenigszins lichten, niet te vochtigen kelder, in 't algemeen overal, waar de vorst niet kan doordringen en het niet te vochtig is, blijft onze fuchsia gezond .en friseh tot het voorjaar. Het is noodig van tijd tot tijd een beetje te gieten, wanneer de potten te droog zijn. Ontwaakt dan in hët voorjaar de natuur uit haar winterslaap zoo halen we ook onze fuchsia's voor den dag en onderwerpen ze aan een grondig onder zoek. Dfe fuchsia wordt goed ingesneden, zoodat de plant een schoonen vorm ver krijgt, daarbij kan men, zonder schade aan te richten, heel best snoeien in het oude hout, waarna de jonge scheuten met volle kracht uitbrekenhet overvloedige en slechte hout wordt eveneens verwijderd. De wortels moeten eenzelfde zuivering ondergaan en de planten gezet worden in nieuwe aarde en zindelijke potten, welker grootte van de wortels en den omvang der plant afhangt. In den eersten tijd verschaffe men de fuchsia zooveel licht en warmte als mogelijk is en eerst later, wanneer er zich nieuwe wortels en loten gevormd hebben, brenge men ze op de voor haar bestemde plaats. Er zijn een aantal fuchsia-soorten, Zoo wel enkele als dubbele. In 't algemeen bloeien de eerste milder dan de laatsto. De kleinbladige Fuchsia coccineci en de bekende fuchsia vulgens kunnen onder gunstige omstandigheden buiten blijven het is evenwel raadzaam des winters de planten te dekken met loof of drogen mest. ENGELAND. Minister Asquith door suffra gettes aangevallen. Terwijl minister Asquith zich te Los- siemonth vermaakte met het golfspel, werd hij door twee suffragettes aangevallen. De twee vrouwen grepen den minister beet en trokken hem mee, onderwijl zijn hoed afslaand. Miss Asquith snelde haar vader te hulp. Twee defectieven voerden de vrouwen naar het politiebureau, üe om standers floten de suffragettes uit en riepen //Werp ze in zee.// Een belangrijke ontdekking. Op het eiland Skye is een oliehoudende rotslaag ontdekt. De uitgebreidheid en waarde van de laag is nog niet geheel be kend, maar het blijkt dat de laag 11 voet dik is en een aanzienlijke uitgestrektheid heeft. Ofschoon niet van eerste kwaliteit is het zeer waarschijnlijk dat, met het oog op de verbeterde mefbode van be werking het matriaal meer dan voldoende zal blijken te zijn. De ontdekking werd gedaan door den heer G. W. Lee, een lid van de wetenschappelijke commissie van het geologisch museum te Edinburgh die de geologische samenstelling van de oos telijke kust van het eiland onderzocht. DUITSCI1LAND. Hi and aan boord van de Imperator Aan boord van het nieuwste Duitsche zeewonder, de ontzaggelijke //Imperator//, die in de-dokken van Hoboken gemeerd ligt, brik Donderdagmorgen brand uit op het tusschendek, waar zich 1500 passagiers bevonden, die den nacht aan boord hadden doorgebracht dientengevolge 1 rak er een paniek uit en de equip =ge was genoodziaakt den .strijd met 't vernielend element te sta ken tot alle landverhuizers veilig aan land waren gezet. De brand beperkte zich weliswaar lot de bovenste voorraadruimen, maar hef duurde toch uren voor de bemanning, ge holpen door drijvende stoomspuiten van den havendienst van Hoboken en nog twee andere uit New York, door de bi and weer aldaar Ier be chikkiig gesteld, het vuur bedwongen had, de schade is in ieder geval aanzienlijk, Door het vet en de oliën, die in de voorraadruimen waren opgeslagen, vonden de vlammen gretig voedsel. Om den brandhaard te kunnen vaststel len deze bleek later te hebben gezeten in een lift van een der voorraadruimen bood de tweede officier Gerbracbt aan, in een ruim af te dalen. Hij zette een rook- helm op en begaf zich moedig naar be neden, gevolgd door twee matrozen. De officier zou bij zijn heldhaftige daad den dood vinden. Door de hitte was namelijk de ammoniak in de koelhuizen van de voorraadsruimen gesmolten, waardoor zich verstikkende dampen ontwikkelden. Toen de officier een der koelkamers binnentrad, sloot zich juist automatisch een der bijzonder zware schot ten, dat hem zoodanig vastklemde, dat hij voor- nog achteruit kon en jammerlijk de rook en de ammoniak-dampen stikte, an de twee matrozen, die hem waren gevolgd, was er een al spoedig voor de rook teruggedeinsd. De tweede werd later bewusteloos gevonden en bevindt zich in levensgevaar. De materieele schade is nog niet nauw keurig vast te stellen, maar zal, naar men gelooft, de 100,000 mark niet te boven gaan. BELGIË. Hevige brand te Gent. Woensdag voormiddag ontstond er brand in de vermicellefabriek van de firma De Bondt-Schepens, gelegen aan de Dampoort te Gent. Het vuur, dat waarschijnlijk door een onbekende oorzaak begonnen is in de droog- kamer, nam in enkele oogenblikken een geweldigen omvang aan. In een kwartier stond de gansche fabriek in lichte laaie. De werklieden, ten getale van 35, moesten in allerijl vlachten onder achterlating van hun kleeren. De brandweer was weldra mat veel ma teriaal ter plaatse, doch aan blusschen viel niet te denken. Ook kon de groote spuit, wegens een gebrek aan de waterleiding, niet gebruikt worden. Men moest zich bepalen tot het vrijwaren der belende huizen. Gelukkig was er weinig wind, anders waren de vlammen zeker op de omliggende woningen overgeslagen, daar de fabriek midden in een huizengroep ligt. Een groote menigte was toegestroomd, daar de ramp juist op het middaguur voorviel. Er zijn gelukkig geen persoonlijke on gelukkeu te betreuren, doch de materieele schade kan op 250,000 frs, worden geschat. Alles is verzekerd. FRANKRIJK. Bloedig gevecht tusschen Zigeuners en gendarmen. Een aantal gendarmes, die een kamp van 150 Zigeuners kwamen verdrijven, werden met revolverschoten ontvangen. Een gendarme werd gedood, een tweede zwaar, zeven andere licht gewond. Twintig Zigeuners zijn te Moutpellies gearresteerd, terwijl te Marsillargnes 80 Zigeuners door de gendarmerie worden bewaakt. JAPAN. Een typhoon in Japan. Aanzienlijke schade is veroorzaakt door een typhoon een twintigtal personen zijn gedood en honderden bruggen werden ver nield. Zeventien kinderen verloren op den berg Komagatake het leven. 15,000 huizen te Eokio staan onder water. Aanzienlijke schade werd aan de oogsten toegebracht, terwijl ook de spoorwegen veel te lijden hadden. Souinielsilijk. Tegen A. B,, wonende te Ter Neuzen, en C. N., wonende alhier, is proces-verbaal opgemaakt resp. wegens het venten met koopwaar, zonder vergunnirg van Burgemeester en Wethouders, en we gens het werpen van privaatvuil in een zinkput. Middelharnis. De vrachtrijder M. v. D. had Vrijdag het ongeluk te vallen, waar door hij zich zoo ernstig bezeerde dat ge neeskundige hulp noodzakelijk was, De timmermansknecht J. Kroos kreeg onder zijn werk een splinter in zijn vinger, naderhand begon dezelve op te zetteD. Bij geneeskundig onderzoek bleek bloed vei git- tiging aanwezig te zijn, Zondagmiddag zaten eenige jongens in een café alhier en nam een dier jongens de dwaze weddingschap aan om een flesch portsvijn uit te drinken. Dit bekwam hem zoo slecht, dat hij als 't ware voor dood thuis gebracht werd. Daar hij den anderen morgen weder present was, moge dit ter waatschuwing zijn voor zijn geheele verdere 1 rven. De wed. J. S. alhier, welke op het ert achter haar won'ng eenig werk wilde verrichten, had het ongeluk aldaar te vallen, waardoor zij zich ernstig aan haar rug be zet rde. Naar de betrekking voor machinist aan het watermachine alhier hebben zich 9 sollicitanten aangemeld. Maandagavond gaf de muziekveree- niging »Sempre Crescendo* ter gelegenheid van de verjaardag van H, M. de Koningin in de mu.it kient eenige nummers ten ge- hooie. Stad aan 't Haringvliet. Een maand is weder henen en gelukkig kwamen weer ge„n sterLegevallen voor. De laatste inge zetene dezer gemeenfe stieif 12 April 1913. De vorige week had de Leeuw met het korensnijden het ongeluk zijn hand zoo danig te wonden, dat gen. hulp onmiddellijk moesi worden ingeroepen. Bij den landbouwer v. Dis nabij deze gemeente, brak Vrijdagmiddag brand uit. Dit ongeval droeg zich aldus toe De doischmachine van de landbouwver- eeniging Stad aan 't Haringvliet en omstre ken, was op de Klampenmeet geplaatst om tarwe en haver te dorschen. Eenige uren had men reeds het gesnor der machine gehoord, die heel best werkte. Te z uur ongeveer onstond er een defect aan de machine, waardoor de zoo dik met olie besmeerde motor onuuiddelijk vlam vatte. In een ommezien hadden de vlammen de geheele dorschmachine aangetast en kort daarna namen zij twee klampen tot hun prooi. De brandspuit werd onmiddelijk gehaald. Dank zij de moed en het stoere werken der spuitgasten, bléven twee erwtenklampen gespaard. De brand die tot in den morgen woedde, vernielde de geheele dorschmachine en eene tarwe- en haverklamp. De dorschmachine was goed verzekerd het andere daarentegen geheel niet. Maandag i September verlichtte het heldere gaslicht weder onze gemeente. Dorpelingen uit andere gemeenten, die mee kunnen spreken van de duisternis, die er somwijlen in deze dorpskena is, kunnen de blijdschap van de stadschen begrijpen. Den Bommel. Zaterdag jl. slaagde onze dorpsgenoot dhr. Jb. Raap voor het toe- latings-examen voor de 3e klasse academie voor technische kunsten en wetenschappen (afd. Handteekenen) te Rotterdam. Door te vallen, bezeerde M. Hermans haar voet in die mate, dat ze zich aaD medische behan leling moest onderwerpen. Dezer dag<.n >s, bij een ingesteld onderzoek, gebleken, dat niet alleen den eigenheimer-, maar ook den bravo-aard- appel in vrij erge maie is aangetast. Ooltgensplaat. Zaterdag jl. reed de knecht van den landb-uwer W. v. K. van de oprit bij J. v. H. De wagen geladen met haver kantelde geheel, gelukkig hadden geen persoonlijke ongelukken plaats, alleen nog al wat materieele schade. Het zoontje van A. H. zou in een waterbak de gracht van de Kerkring over steken, op het onverwachts sloeg de bak om, en ging te water, de heer C. v. d. V. mocht het genoegen smaken, om hem boven water te brengen, Zaterdag reed de zoon van den land bouwer A. v. H, de Voorstraat op, doordat het paard uitgleed kwam het te vailen en brak zijn bespanning, een kind van A, d. B. in de onmiddelijke nabijheid kwam er nog juist zonder letsel af. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. onze Koningin wapperde van de gemeente gebouwen en particuliere woningen de driekleur. Nieuwe Tonge. Aangezien alle punten van het program van het Onafhankelijkheids feest niet afgewerkt konden worden op een dag, zijn nog eenige kinderspelen, en ook de lampion optocht op de volgende dag gehouden, hetwelk ook schitterend geslaagd is, ook weder begeleid met muziek. Het zou dan ook niet mogelijk geweest zijn om op den zelfden dag dien optocht te houden door de vele menschen die op de been waren, tot ruim middernacht bleef de zelfde feestvreugde duren zoodat het niet alleenlijk voor jonge maar ook voor ouden van dagen onvergetelijke dagen zijn geweest. Ook dient nog te worden gemeld dat ver schillende ingezetenen hun huis van vetpotjes hadden voorzien welke illumunatie zeer goed was geslaagd, vooral het huis van den dokter spande de kroon, aan de voorzijde een rijke verlichting en aan de zijmuur prijkte met V stglazen 18131913 Oranje Boven. Dat d t reusachtig veel volk lokte is te begrijpen. De vlekziekte onder de varkens zet hier nog steeds door, van de 150 varkens die daartegen geënd zijn is tot heden nog geen aangifte gedaan van doodelijken afloop, een daarvan is ziek geweest en opnieuw ingespuit en genezen. Dirksland. De lotelingen voor de Nat. Militie zijnS. de Bruin, P. Dijkgraaf, P. Ch. de Graaff, A. v. d. Houten, M. Knops Gz., J. C. Lugthart, R. van Putten, J. Roodzand, D. de Roon, H. Wolfert en L. Zoon. Toen de landbouwer C. W. Zaterdag j.l. met paard en wagen een vracht met zakken haver naar de kaai vervoerde liep het paard nabij zijn woning die hij passeerde de sloot in. Eenige zakken graan glede.i daarbij voor van den wagen te water. D ;ar het dier vreeselijk in den modder zit waren iwee andere paarden noodig het cr uit te trekken. Een en ander bracht den man geen bes en Zaterdag. Ilerkingen. B. en W. hebben bij publicatie bekend gemaakt dat ter gemeentesecretarie verkrijgbaar is gesteld eeDe vergunning lot den verkoop van sterken drank in het klein, daar wegens de bevolking dezer gemeente een zoodanige vergunning nog beschikbaar is. De weegbrug der Leenbankvereeni- ging alhier is voor de komende bietencam pagne goedgekeurd, Het fietspad onder deze gemeente aangelegd is thans van nog meer waar- schuwborden voorzien. Stellendam. Maandagmiddag zou men met een span paaiden een wagen, geladen met haver, achteruit u.i de schuur van J Tr. trekken. Toen de wagen een eind gevor derd was, kon men hem niet meer tegen houden, zoodat hij achteruit in de aan den Achterweg grenzende sloot terecht kwam. De paatdeu ble.en op den weg en de wagen werd, nadat hij gelost was, uit de s'.oot getrokken, Alles bleef onbeschadigd. Goedereede. De gemeen'e Rekening over 1912 ligt van 28 Aug. tot 10 Sept. voor een ieder ter secretarie .<rii:a/a Van den landbouwer D. L. geraak e één zijner werkpaarden in een greppel. Het dier heeft daarbij zich alzoo de lendenen bezeerd, dat het moest afgemaakt worden. Zaterdagmorgen brandde de z. g. n. ^Ooievaar* af. Een arbeiderswoning toebe- hoorende aan C. Boshoven alhier, dat door twee gezinnen werd bewoond. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Slechts een varken bekwam een paar brandwonden. Naar men zegt, zijn huis en inboedel geas sureerd. Den heer T. Lodber alhier werd Vrijdag j. 1. in het Logement de >Gouden Leeuw* geïnstalleerd als Dijkgraaf van de polders »De Generale Dijkage* van Stel lendam. Verslag van het verhandelde in de openbare vergadering van den Raad der Gemeen- te Oen Bommel, op Woensdag 27 Aug. 1913 des n. m. ten half 2 ure. Tegenwoordig met den Voorzitter 6 leden j af wezig dhr. W. J. Rosmolen. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. Het lezen der notulen van de vorige vergade ring wordt uitgesteld tot eene volgende. Komt aan de orde 1. Vaststelling gemeenterekening 1912. Bij monde van den heer Knoop wordx mede gedeeld, dat de Commissie de rekening heeft on derzocht, waarna wordt voorgesteld, haar alsvolgt voorloopig vast te stellen: Gewone ontvangsten f 21080.52 Buitengewone ontvangsten 38421.48 Totaal f 69502.00 Gewone] uitgaven f 21354.03 Buitengewone uitgaven 38472.71'/, Totaal f 69826.74'/, Alzoo een nadeelig saldo van f 324.74'/,, 2. Reglement Burgerlijk Armbestuur ingevolge wijziging der wet. Na voorlezing van het reglement van het Bur gerlijk Armbestuur, wordt dit zonder op-of aan merking goedgekeurd. 3. Verordening Burgelijke Stand in verband met wijziging van het Burgerlijk Wetboek. Zonder hooldelijke stemming wordt besloten, de gewijzigde verordening van den Burgerlijken stand goed te keuren. 4. Wordt besloten de dag van gratis trouwen te bepalen op Vrijdag, oor het trouwen op Dins dag f3.—, op Woensdag f5.—, op Donderdag t15.— en op de andere dagen f20.— te rekenen. Tevens wordt nog eenige verandering gebracht in de verordening op het heffen van leges ter secretarie. 5. Instructie Secretaris. Na voorlezing van de instructie van den Gem. Secreiaris, wordt deze onverandert goedgekeurd. 6. Wordt besloten het contract, gesloten door de Gemeenten Den Bommel, Ooltgensplaat, e.a. voor de gemeenschappelijke regeling van den grintweg Ooltgensplaat—Middelharnis op te zeg gen. 7. Begrooting grintweg 1914. De begrooting voor den grintweg wordt na am pele discussie goedgekeurd. Vacature grintweg. - Commissie, ontstaan door het vertrek van Jhr, C. W. Stern. Na tot stemming overgegaan zijnde, blijkt met algemeene stemmen tot lid der commissie geko zen te zijn, den Edel Achtbaren HeerL. de Win ter, Burgemeester alhier. 9. Wordt op voorstel van B. en W. besloten om op 1 September a. s. te beginnen met de straatverlichting. 10. Wordt besloten de behandeling der inge komen stukken uit te stellen tot eene volgende vergadering; ook wordt goedgevonden, in deze vergadering geen rondvraag te doen. Ten slotte wordt door den voorz. een woord van dank gebracht aan het scheidend lid t'e heer Jan Mijs, voor de vele en gewichtige diensten de Gemeente bewezen en wenscht hem in het verdere van zijn leven veel goeds toe. Hierna richt de heer Mijs zich tot den Voorz. en zegt deze dank voor de aangename woorden hem toegesproken. Daarna, niets meer aan de orde zijnde en nie mand meer het woord verlangende,sluit de voorz. de vergadering. E Vergadering van den Raad der Gemeente Ooltgensplaat op Donderdag 28 Augustus, B middags 3 uur. Voorzitter dhr. J. G. van Putten, Burgemeester. Present, A. Hobbel, J. A. Slis, J, Jacobs, A. Wagner, Joh. Donkersloot,P. J. Hobbel. Afwezig Mr. van Weel. De voorzitter opend de vergadering. Daarna worden de notulen gelezen en onver anderd vastgesteld. Ingekomen stakken. Brief van h. h. Gedepu teerde Staten d. d. 21 Augustus, waarbij goed gekeurd het Raadsbesluit van- 6 Augustus j.l. De begrooting der gemeente, en van de open bare bewaarschool over 1914 wordt de leden van den Raad aangeboden. De rekening over 1912 van het groot of alge meen armbestuur wordt eveneens aangeboden. De voorzitter benoemd tot leden der commissie om de rekening na te zien de h. h. J. Jacobs, Joh. Donkersloot en J. A. Slis. De voorzitter st.elt aan de orde het ophalen van het straatvuil, asch en beer met het oog op de meerdere werkzaamheden stellen B. en W. voor O. v. d. Veer 1 Jan. 1914 of eerder aan te stellen op een salaris van f 52Q. Wordt voorgelezen aan welke voorwaar T0De°vöörzitter zegt juf Dhr. Jacobs. Zou alleen afkunnen. De voorzitter, g. minder werk zal kri schied, zoo als is vo Wagner en Donker niet tevreden met d 't straatvuil. Dhr. Hobbel zou achten, alles goed kosten. w t dhr. Wagner. Het zou liever de beer halen en in(heIJ lat| door inwoners te la De voorzitter, is - bestellen, we moeU geheele gemeente er enkele inwoner. Dhr. Slis. We zu Dhr. Waguer. Ik houden. De voorzitter. De Tenslotte wordt z van B. en W. aan voorloopig 3 maan wil dan een nader De Raad gaat hie Na heropening c zitter aan de orde verkoopen, na een een aanbieding in stemming aangeno. De voorzitter. Da; noodig hebben, s vroegere soepketel koopen en afbreker strijden. Wordt go' Verzoek van A. schoonhouden der verdediging door d den alle leden het Wordt besloten f 3 1 Januari 1913. Dhr. P. J- Hol)b geknapt worden. De voorzitter, dak. Dhr. Joh. Donke worden aan het tc blijven. Alle lede- ziju Dhr. Jacobs. a waardige adressen I)e voorzitter, komen voor een ongunstig voor den Bergen uit H komen. Wordt dc Dhr. Joh. Donkt spuithn sje behco De voorzitter. bij het bestuur 1 Pen- De voorzitter. de heer A. _Hob mij de moeite i tingstijd van de beëedigd Decenib houden 253 opi Hobbel er 243 h dat hij steeds o; langen der gemei verhouding tnssc dering heb gele loof ook namen de heer Hobbel belang der gem hem toe dat hij moge genieten. Dhr. Wagner Hobbel en hoop vrede en rust zi klaren allen ziel Dhr. Hobbel r" den Raad voor naar zijn beste het welzijn der schillen daargel naam geweest n Niets meer te de vergadering. Versla/ Oper Raat op 191c Tegenwoor vorige verga gekeurd en gedaan eener ten dezer pr< B. No. 949 d goedgekeurd verlenging v; onbewoonba: selijke geteeU 46. Aangeno Wordt vo( van den H in deze pre 1059 (le A aan de Heer om zich van den 17 Au meente op kennisgevin/ Wordt ar gemeente o pende in gaaf f 1662 goed slot v Deze rek ter Secretar Alsnu wo gesteld een vulling der ter goedkeu provincie aan de ord brieven de ren F. C. C De geloi onderzoek J. Kobteeu' Eerzamen. ben de hr ring verlat Na gein Commissie leden, wa; waarna d< der ter vei Van vor worden ge/ Provincie, dering aan1 nis werde gesteld eer waarop li Stand da/ zal zijn van den 3 Van de worden t ~5J>

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2