voor de Zuidliollaiidsclie en Zeeuwüehe Eilanden. 1813-1913. IET JAAR DEI BEVRIJDING. Woensdag 3 September 1913 Antirevo lution 28Hi* Jaargang N°. 1899. Orgaan m 11 IN HOC SIGN O VINCES Oeze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. ifzonderlijke nummers 5 Cent. ÜIT0KVEE W. BOEKHOVEN. SOMMELSD1.ÏK. 1 Vetetöos» Iateire.©saïa. IS®. Advertentiëa 10 cent per regel en maal, Reclames 10 per regel. [Boekaankondiging 1 Gent per regel en y,»aal. Dlengtaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Oent per plaatsing. 0 roote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsrnimte die zij beslaan 1 Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stnkteen voor «Ie Stedacüe bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franc® f©e te aenelen aan «Seis Uitgever X. De antirev. partij zag in de,Standaard pas na de herstemming de driestar, veelbesproken daarnaaangaande schrapping van Tariefswijziging van ons program. Bij de laatste Rotter- damsche verkiezing, toen de heer Gerritson is gekozen en Spiekman voor district één dus is gevallen, is door Rechts van die driestar een plei- zierig gebruik gemaakt en las men in de daar verspreide aanbevelings advertentiën Niemand make zich on gerust over het Tarief, dat is van de baan. Van de baan èn omdat Links reeds had overwonnen èn omdat de A. R partij zich er niet warm meer voor maakte. De groote vraag, die zich echter nu opdoet is deze, gezien de Staatsbegrooting met haar groot tekort, of het woord van Kolkman in de Eerste Kamer, vlak vóór de ver kiezingen, niet in vervulling zal tre den Gij Linkerzijde kunt absoluut niet buiten 't Tarief. En aan den heer Van Gijn geviaagd of bij minister van finantiën wilde worden onder voorwaarde van 't tarief af te blijven en met directe belastingen te komen, heeft hij feestelijk voor 't aanbod be dankt onder de opmerking, dat elk Liberaal Minister genoodzaakt zou zijn met Tariefwijziging te komen, omdat zonder r eze geen geld genoeg kan binnen komen. Al is 't dus, dat de antirev. partij dat punt der wijziging van haar program schrapt; al is 't, dat de Linkerzijde overwonnen heeft omdat ze scheeve voorstellingen van de gevolgen der Tariefwet den arbei ders ten beste gaf; het tarief kon niet ongewijzigd blijven voortbestaan. Geen zoogenaamde technische verbe teringen zullen 't moeten zijn, maar wijzigingen, die verhoogingen betee- kenen voor allerlei artikelen. Uit sluitend een fiscale verhooging? Dat is een verhooging van artikelen, die hier te lande niet gefabriceerd wor den of groeien. Maar de posten der fiscale artikelen nagaande, kan dat bedrag nooit voldoende zijn om een tekort in de staatskas aanmerkelijk te verminderen, Het .oude ontwerp zal wel weer op de proppen komen, tenzij het nieuwe Kabinet 't aandurft om door de directe belastingen een flink gat in de beurs te slaan. Afwach ten is de boodschap, maar we moeten 't eerst zien, vóór we 't gelooven. De troonrede en de millioenen nota zal wel licht verspreiden. En dan ziet men 't Tarief als melkkoe gretig gebruiken: daar is geen twijfel aan. Ons best 1 Maar of 't den werklieden best zal zijn, die dachten, dat ze van 't Tarief afwaren als ze Links stemden, is een andere vraag. Wat er echter ook gebeure met 't Tarief, late het nieuwe Kabinet toch eens de statistiek flink op orde bren gen. We bedoelen natuurlijk de sta tistiek van den in- en uit- en door voer. Dezer dagen lazen we van de hand Van dr. Blink, den bekenden en geleerden geograaf nog een krasse uitlating over onze Nederlandsche statistiek in zijn keurig artikel»De Ned. statistiek, in 't bijzonder de eco nomische statistiek in verband met de kennis van Nederland Bijschreef in 1912 We moeten 't luide uitschreeu wen om gehoord te worden: de Ne derlandsche statistiek van in-, uit en doorvoer is onbetrouwbaar vormt een zee van onwaarheid. Het zijn geen fouten, gelijk die elk menschelijk werk aankleven; het zijn geen onbewuste misleidingen integendeel: met de volle kennis en algemeene erkenning van het feit, dat onze handelsstatistiek be lachelijk dwaas en onwaar is, dat zij in 't buitenland zoowel als in Nederland door der zake kundigen wordt bespot, gaat de Regeering voort haar ambtenaren het nutte- looze werk der samenstelling van de tegenwoordige handelsstatistiek, waaraan jaarlijks in de ware be- teekenis des woords, aanzienlijke kosten worden verspild, op te dra gen. Onder 't koninklijk wapen en met 't hoofd«Koninkrijk der Ne derlanden® worden van jaar tot jaar willens en wetens de ergerlijkste dwalingen omtrent ons economisch leven verspreid. Kras gezegdEen totale vernietiging zelfs van de beteekenis onzer statis tische cijfers van in- en uitvoer. En toch, dr. Blink zegt niets te veel. De invoer- en uit voer cijfers in de boeken genoemd zijn van nul en geener waarde en toch alle en allerlei betoogen in de Pers, in de Kamer, van de Ka binetstafel zijn alle op de statistische, onware cijfers gebaseerd. Moge dit Kabinet deze zaak eens ernstig onder de oogen zien. Ze is urgent. Een zucht van verlichting is opge gaan aan de Linkerzijde. De Sociaal democraten hadden de verantwoorde lijkheid van zich afgeworpen om aan Kabinetsformeering mee te doen en lieten fiolen zorgen. En toen ze dat badden gedaan smeekten en soebatten ze de Concentratie om zelf een Kabi net te vormen met steun van de S. D. A. P. onder zekere voorwaarden. De zoogenaamde herstemmingseischen Algemeen Kiesrecht en Staatspensioen waren in gevaar en dus de Con centratie moest 't opknappen, maar daarin spelen de Oud-Liberalen een eersten rol en die hebben al zooveel toegegeven bij de herstemmingen, dat ze er nu feestelijk voor bedankten om nog langer de slippedragers der Soci alisten en der willig volgende Unie- Liberalen te zijn, en ze werkten de aanvaarding der Kabinetsvorming door de Concentratie zoo krachtig mogelijk tegen. Nu was Holland in last. De Junioverwinnaars zaten met de victorie verlegen; voor heel Ne derland stonden ze te kijk als politieke lawaaischoppers en lefmakers, die wel een Kabinet konden omverwerpen en tot heengaan drijven, maar onbekwaam om zelf iets tot stand te brengen onbekwaam om de beloften in te los sen, die aan 't bedrogen kiezersvolk waren gegeven. Totdat de reddende engel komt: mr. Cort van der Linden, die de Concentratie passeert en hier en daar een mannetje oppikt om in 't nieuwe Kabinet te zitten. Hemel- hooge blijdschap allerwege in 't Link- sche kamp! Ze zijn uit de penasie Hun kabinet is 't wel niet; maar 't is toch een kabinet en dat is voor- loopig de hoofdzaak. Wat 't brengen zal: afwachten 1 maar er is dan toch een Linksch kabinet. Al was 't er een van bordpapier, dankbaar zijn ze 1 want 't Rechtsche is wegNa bange weeën is 't geboren, in ongerechtig heid 1 Na lafheid der S. D. A. P.Na lafheid en tentoonstelling der Con- centratische verdeeldheid en onbe kwaamheid om praktisch politiek werk te leveren. Na veel Junige- schreeuw, waarbij de wol der arme schapen aan de heggendoorn bleef hangen I Na een crisis van duizend vreezen en van zelfs buitenlandschen spot 1 In en buiten de Ramer. if. li 'i 't Begon in den strengen winter. Toen Napoleon in Rusland zulk 'n vreeselijke nederlaag geledon had, toen de tijdingen uit het verre Rusland ook hier bekend raakten en de waarheid niet meer kon worden verbloemd, toen begon Van Hogendorp voor 't eerst met anderen te spreken over wat daar leefde in 't diepst zijner ziel. Hij zag toen een kans. Wat uit die kans groeien zou, of Napoleon's nederlaag zou zijn 't begin van 't einde, dan wel of 't hem geluk ken zou nogmaals Europa de baas te worden. 't was Gode alleen be kend. Doch er was een kans. Hoe moest nu die kans worden ge bruikt Met door te beginnen met daden van geweld en verzet. Die liepen, nu ten minste nog, op niets uit. De macht der Franschen was nog veel te sterk, dan dat het ongewapende en ongeor ganiseerde volk daartegen iets zou ver mogen Dat bleek jammerlijkin 't voorjaar van 1813, In Den Haag liep .het volk te hoop achter een tamboer, die 't Wilhelmus roffelde. Uit Rijnland kwam een woeste hoop boeren naar Leiden, waar zij zich meester maakten van 't stadhuis en allerlei baldadigheden pleegden. Ook op andere plaatsen braken on lusten uit, waarbij zich zooals 't ge meentelijk gaat niet weinigen roer den, die tot de heffe des volks behoorden, geboren relletjes makers. maar al deze bewegingen werden in 't begin gesmoord. Te Zaandam kwam 't iets verder. Zekere Jan Rek wist er een begin van oproer te verwekken, maar gene raal Molitor zond er een bataillon uit Amsterdam heen, dat het oproer dempte en zich zonder moeite meester maakte van de leiders, die weldra na een kort proces werden ter dood gebracht. Toen was alles weer stil. Neen, zóó moest het niet. Daarvan was Hogendorp overtuigd. ,,ZsrohmgC\rapo]co 11 nog met zijn leger in Duitschland"te velde stond en de strijd om de heerschappij in Europa nog werd gevoerd aan de oevers van de Elbe, in plaats dat de verlossers genaderd zouden zijn tot den Rijn, zoolang was het onbegonnen werk, een ongewapend volk tot opstand te willen brengen. Maar niemand kende de toe komst. Even noodzakelijk als het was, om nü nog allés te vermijden, wat ook maar in de ver ie gelijken kon op een uittarting van het Fransche bewind; even gemakkelijk kon in een maand, in een week de toestand zoè veran deren, dat een opstand kwam zelfs zonder voorbereid of uitgelokt te zijn..., En dan moest er leiding zijn. Dan mochten de edelsten des volks niet achter blijven, meende Van Ho gendorp, maar dan hadden zij zich te stellen aan de spits der bewegingdan moest er iets in en over hen vaardig worden van den geest, die Willem van Oranje bezielde, toen hij tegen de Spaansche wereldmonarchie partij koos en naar Holland toog, om er met zijn getrouwe Hollanders te leven en te sterven. Daaraan arbeidde Van Hogendorp. De grootste vijandin bij een moge lijken volksopstand, zou zijn de anarchie. En daarom zocht Van Hogendorp zich onder zijn meest vertrouwde vrienden en geestverwanten, een kleine kern van bondgenooten, op wie hij onvoor waardelijk kon vertrouwen en die zich met hem verbonden, om zich elk in hun eigen gewest en stad aan het hoofd der beweging te stellen, zoodra uit het centrum - van't verbond, in Den Haag, daartoe het sein zou worden ge geven. Dit «verbond der Edelen* vond zijn oorsprong in Den Haag en Hogendorp was er de geestelijke vader en de ziel van. De voornaamste bondgenooten in zijn woonplaats warenVan der Duyn van Maasdam, Van Styrum, Repelaer, De Jonge en Changuion. Bulten de stad stelde hij zich 0. a. in verbinding met Van der Hoop, May en Falck in Amsterdam, met J. F. van Hogendorp in Rotterdam en met Ben- tinck tot Buckhorst in Zwolle. Zoo kregen de saamverbondenen in 's Gravenhage overal in den lande hou vast. Er werd druk tusschen hen ge correspondeerd, waarbij ze elkander op de hoogte hielden van al het merk waardige, dat in hun woonplaats voor viel. En kwam in de toekomst de tijd, dat aan verzet te denken viel, of ook brak het verzet spontaan uit en was er eenige kans op een gunstig resul taat dan stonden alom de mannen gereed en waren ze met elkander nauw verbonden, die zich aan het hoofd kon den stellen en de leiding op zich nemen. Doch er was meer noodig. Het „volk" heeft honderd hoofden. Bij een volksbeweging is juist het groote gevaar, dat zij zich niet stoort aan eenigen leider, maar dat zij door versplintering van meeningen verloopt en doodloopt. Daar moest tegen gewaakt. Brak er vroeg of laat een volksbe weging uit, dan was 't noodzakelijk, dat de saamverbondenen, indien ze zich als leiders opwierpen, zouden kunnen beschikken over een kern van mannen, die hen onvoorwaardelijk zouden ge hoorzamen. Groot behoefde die kern niet te zijn. In zulke dagen van beroering geeft een kleine, maar vastberaden en eensge zinde kern den toon aan, juist omdat de groote massa geen doel heeft. Voor Den Haag belastte zich met de zorg voor het bijeenzoeken dezer man nen graaf van Limburg Styrum. Het was een gevaarlijk werk. Dat de Franschen er geheel onkun dig van gebleven zijn, zouden we, ge geven hun uitgebreid en volledig inge licht spionnage-stelsel niet graag bewe ren. Toch lieten ze 'tloopen. Deden geen nader onderzoek. Na de Russische catastrophe, voelden de vertegenwoordigers van 't keizerlijk gezag hier te lande als 'tware den grond onder hun voeten wegzinken. Ze durfden zoo niet meer. Hun grootste zorg was, het volk vooral rustig te houden. En die rust, vreesden ze, kon leelijk worden gestoord als ze al te nauwkeurig onderzoek deden naar -de geheime gangen van mannen als Hogendorp en van Limburg Styrum. Zoo kwam er een kern bijeen. Mannen van beproefde trouw. Allen eerlijke, goed bekend staande burgers en vaderlanders, die zich ver bonden te allen tijde en te aller plaatse, wel gewapend, op te komen, als ze door de hoofden des verbonds werden opgeroepen om zich te weer te stellen tegen het Fransche gezag en iets uit te richten ten gunste van den Prins van Oranje. Van Styrum ging daarbij met groote omzichtigheid te werk. „Wat-niet weet, dat niet deert." En daarom richtte hij het zoo in dat de verbondenen wel kenden het doel, waartoe zij zich verbonden en ook wel den naam van hem die hen onmiddellijk oproepen zou als het noodig was, maar meer ook niet. Van elkander wisten ze niets. Konden dus ook niets verklappen. Maar Van Styrum deed meer. De groote moeilijkheid bij een mo gelijken volksopstand was het gebrek aan wapens. Van Styrum knoopte nu in het diepste geheim onderhandelingen aan met den overste Tulling, den kolonel der Nati onale Garde in Den Haag. Deze Nationale Garde was in de plaats gekomen der vroegere schutte rijen en moest dan ook in de eerste plaats zorgen voor de handhaving der rust in de plaats waar ze gevestigd was. Die Garde bestond uit Nederlanders. En werd daarom reeds door de Fran schen min of meer in verdenking ge houden, maar ze konden haar moeilijk geheel opheffen. Tulling liet zich winnen. Won op zijn beurt weer het korps officieren, die wel wisten hoe de geest onder hun manschappen was. Dat was een gewichtig succes. Als in tijd van nood deze Nationale Garde de partij van den Prins koos, dan had men niet alleen de kern van een volksopstand, maar ook de kern van een gewapend, militair verzet ge vonden. Toch bleef alles stil, doodstil 'tWas nu de tijd nog niet. Eerst moest in Duitschland de be slissing gevallen zijn. Nog stond de Fransche keizer met een machtig leger in het hart van Germanië. Wat zal die worsteling baren Het tarief. Statistiek en Tarief. Dankbaar. Amice Eindelijk, eindelijk worden de namen van het nieuwe Ministerie genoemd. Hunne na men zal ik u maar niet opsommen. Ge hebt deze natuurlijk aandachtig gelezen, herlezen, en de opmerking gemaakt dat het Ministerie Cort het zeer waarschijnlijk kort zal maken. Een Ministerie uit wanhoop geboren vraagt van zelf spoedig naar rust. De liberalen, die ik de laatste dagen ontmoette deden mij onwillekeurig denken aan een boer die kiespijn had. Hoo meer de dag naderde dat het Ministerie te voor schijn moest treden hoe donkerder het be gon te worden. Eerst de roode vaan in de mist. De roode vaan werd neergehaald, doch de mist bleef hangen. Gelukkig dat we nu toch wat weten, Ge snapt dat ieder zich uitslooft om uit die personen een soort program te fabri"

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1