Bijenteelt. Buitenland. Amnestie in Duitschland. De iOOste verjaardag van den slag bij Groszbeeren. Bonden voor het leger. FRANKRIJK. De militaire aviatiek in Frankrijk. ITALIË. Messina door een cycloon geteisterd. Acht en-dertig jaar onschuldig in gevangenschap. DE BALKAN. Turkije en Bulgarije. EGYPTE. De Nijl vloed. Ingezonden. EEN STUK GESCHIEDENIS. Gemengd Nieuws. speelt. Tegen alle ruwe, gevaarlijke, mensch- verlagende, zedekwetsende spellen of spullen. Dan is er critiek genoeg. Zooals ik b.v. bij een hardrijderij op schaatsen mannen en vróuwen, meer be paald uit den arbeidersstand, zich heb zien reppen op "gevaar af van een ongeluk te krijgen, direct of later, vind ik het den rnensch onwaardig. Het is trouwens altijd een treurig gezicht, als men mannen en vrouwen kinderachtige toeren laat verrichten, tot »vermaak« der omstanders en met name der »meer-gegoeden«, die 't niet noodig hebben, mee te dingen om f 5 of t 1 o of f 15 machtig te worden. Dat is den mensch ontadelen. Geef, als ergens gebrek is. Maar laat den naar Gods beeld geschapen mensch niet eerst als een aap zijn kunsten verrichten. Onze vaderen, wier zeden ruwer waren dan de onze, kunnen ons toch op 't stuk van volksspelen e.d g. nog wel een lesje geven. Wat was b v, het 2>vcgelsch;eten« niet een algemeen volksfeest, dat niet be perkt bleef, als voetballen e.d.g. tot een bepaalde club, maar waaraan de gansche bevolking, oud en jong, rijk en arm, mee deed, die dan ook den overwinnaar als »koning« eerde en na driemaal achtereen koning was geweest, tot >keizer« procla meerde. Ik kom op den draaimolen terug. Ook zulk een speeltuig kan men nu een voudig niet losmaken van zijne omgeving. De ervaring leert overvloedig, dat als men op een nationaal feest, den draaimolen toe laat, de deur openstaat voor tal van andere kermis-vermakelijkhedeD. En daarmee ook dat leert de ervaring komt de ketaósslemming vanzelf en als 't dan wat Iaat in den avond wordt, dan komt de ker- misroes en wordt het een kermispaw Zoo gaat het nu eenmaal. Temeer, omdat op zulk een volksfeest vanzelf jan-en-alleman present is. En omdat we dat nu eenmaal weten en de ervaring ons daarvan genoeg heeft ge leerd, verzetten we ons strijk en zet tegen al zulke insluipsels, omdat wij een volks- feest met onze yrouwen en kinderen tot het eind toe willen bijwonen. Of 't dan geen saaie boel wordt Och, ja 1 dat is 't gewone praatje. Daar zijn de geheel-onthouders ook vaak mee doodgemaakt en de ervaring leert, dat men rondom den chocoladeketel en de koffiekan toch even vroolijk kan zijn als bij 't glas wijn en het grocje. Er is waarlijk ontspanning genoeg De historische optochten zijn een lust voor het ocg en een opfrissching voor den geest. Weken vaa te voren houden ze de ge dachten al in spanning en nog weken later wordt er met voldoening over nagekout, vooral wanneer dan het eene dorp wedij verend het andere heeft mogen overtreffen. Dan is er de muziek. 't Is een heuglijk teeken, dat in onzen tijd haast elk dorp zijn blaasclub heeft, soms meer dan een, en de koperen kelen zich ver in 't rond laten hooren. Laten onze jongelui daar toch vooral aan meedoen en onze hartelijke sympathie voor den man of de vrouw, die op zachter instrument, voor onze meiskens ook iets dergelijks uit vindt. Ik zou ze liever 'n avond met elkaar zien muziek maken, dan met of zonder 't be kende 2>handwerkje«, koffie met koek drinkend en etend, de dorps- of stads- nieuwtjes hooren bepraten. "Voorts zijn er tal van speleD. Alle spel, waarbij het aankomt op be hendigheid en oefening, is hier op zijn plaats. Meer nog dan de brute krachtsspe- len, want zijn kracht krijgt een mensch ten slotte grootendeels buiten zijn wil om, maar behendigheid, die hij eerst door veel oefe ning zich heeft eigen gemaakt, is een sieraad voor den mensch. Wij moeten ons laten gelden. Niet kleinzielig zijn, dat spreekt. Maar in het nationale leven moeten wij ons niet op sleeptouw laten nemen. Dat gebeutt nog zoo vaak. Dan maken onze tegenstanders een feest- program op en wij mogen wel de eer hebben er onzen naam onder te zetten en er onze duiten voor te geven. Maar door onze vad sigheid vaak en door onze lamlendigheid, haalt men er allerlei dingen bij, waarover wij ons schamen en achteraf lacht men ons uit, om onze preutschheid. Nu moet men dit goed verstaan, Dit is niet overal zoo. Gelukkig zijn er tal van plaatsen, waar onze tegenvoeters duidelijk bewijzen,fdat ze met onze opvattingen en bezwaren rekening willen houden en alle kermisvertoon van het nationale leest geweerd blijft. Doch wat is eerste eisch9 Dat wij zelf met die bezwaren rekening houden en onze opvattingen verdedigen. Anders rekent niemand met ons. Met name predikanten, onderwijzers en andere plaatselijke voormannen hebben hier bij leiding en voorlichting te geven. Niet om onzen zin door te drijven. Maar om, voorzoover ons mogelijk is, een nationaal feest zoo in te richten, dat het ook door de »vromen« gevierd kan worden ter eere van hun God. UITKIJK. De vrees voor een bijensteek is bij me nigeen nog groot en weerhoudt velen om imker te worden. Sommigen achten zulk een steek gevaarlijk, anderen daarentegen stellen het voor alsof die immer geheel on schuldig is. Ook hier ligt de waarheid in het midden. Het vergif der bij is veel minder gevaar lijk dan dat der horzels, hommels en wes pen, zoo lazen wij onlangs in een Brus- selsck blad. Slechts dan wanneer de bijen steken veelvoudig zijn, is gevaar te duchten. Te Parijs werd eenige jaren geleden het bijen houden verboden, omdat blijkens een rapport over de openbare gezondheid elf menscken door een bijensteek waren ge dood. Een nader ingesteld onderzoek bewees echter, dat in al die gevallen de getroffene een groot aantal steken had ontvangen en zelf meestal ziekelijk was. Men moet dus niet te haastig zijn in zijn oordeel. Men vortelde van een vrouw, die bij toeval een korf omver liep en toen afgrij selijk gestoken werdzij verkeerde een poos in een bedenkelijken toestand, maar was toch na een paar dagen weder zoo goed als genezen. Sommige gestokenen geraak ten in een slapen den toestand. Verder komt het gewoonlijk niet. Misschien komt dit, doordat de bij slechts bloemen bezoekt, terwijl de wesp op rottend vleesck en an deren dergelijke dingen aast. Verscheidene gevallen hebben bewezen dat de hommel steken zeer gevaarlijk kunnen zijn. Zoo verhaalt men, dat een machinist, die in den nek gestoken werd, zulk een pijn gevoelde dat hij het bewustzijn verloor en eerst na vijf dagen weer bij kennis kon worden ge bracht. Over 't algemeen echter zijn de hom mels niet boosaardig en gaan niet licht tot steken over. Met de wespen is het erger. Veelal wordt een wespensteek door een flauwte gevolgd. Een werkman werd door een wesp in de lip gestoken eenige minuten later was zijn geheele lichaam gezwollen, hij kon oogen noch mond open doen en genas slechts na terdege gezweet te hebben. Bij een meisje dat door een horzel gestoken werd, ontstond er na de genezing op de gestoken plaats een soort van inzinking, waar men den vinger inleggen kon. Een ander was reeds vroeger door bijen meermalen gestoken zon der gevolgen, toen hij door een horzel werd aangevallen en eenige oogenblikken later in -onmacht viel. Men legde ammoniak .en keukenzout op de wond en üij genas met veel moeite. In zulke gevallen heeft men kunnen opmerken, dat alle lichaamsdeelen en functies hun normalen toestand verlo ren hebben. Tegen bijensteek zijn verschillende ge nees- en verzachtingsmiddeienwat zout water met of zonder azijn, iets spiritus of ammoniak of ook slaolie, zijn doorgaans voldoendenog beter is met het onderste deel van een hollen sleutel onmiddelijk het ver gif uit de wond te duwen. I11 geval van wespensteken is het beste middel door een hevig zweoten het vergif trachten uit te drijven. In elk gevalzelfs wanneer men door een wesp gestoken wordt, is een steek bij een gezond mensch nooit doodelijk, in dien aanstonds een der vermelde gemak kelijke middelen wordt toegepast. Een bijensteek heet. systematisch toe gepast een uitnemend middel te zijn tegen riieumatiek. Vele gevallen van genezing zijn geconstateerd, ook wel van anderen aard. Zoo weet een Belgisch vakblad te verhalen van een blinden man, die boven het oog door een bij gestoken werd en den volgen den dag aan dat oog beterschap ondervond. Hij liet zich toen ook aan het andere oog steken met het gelukkig gevolg, dat hij weldra zoo goed kon zien als ieder ander. DUITSCIILAND. Het amnestie-besluit, uitgevaardigd ter gelegeukeid van het regeeringsjubileum van keizer Wilhelm II, is thans ook in leger en vloot in toepassing gebracht. In totaal heeft in 728 gevallen begenadiging of ver korting van den straftijd plaats gehad, waarvan er 598 op het leger en 130 op de vloot vallen, liet betreft bij deze ge tallen intusscheii slechts de bestraffingen, waarbij het Rijksmilitaire gerechtshof tot vonnissen gerechtigd was geweest. Boven dien hebben direct door bemiddeling van het opperbevelhebberschap talrijke vermin deringen en kwijtscheldingen van dissipli- naire straffen plaats gehad. Te Groszbeeren is Zaterdag in tegen woordigheid van Prins Eitel Friedrich van Pruisen op feestelijke wijze de IOOste ver jaardag gevierd van den bij die plaals gele verden veldslag, waarbij generaal Von Bülow de troepen van Napoleon versloeg en Berlijn aldus voor het gevaar eener Pransche bezetting behoedde. De voornaamste feestelijkheid werd ge vormd door de plechtige inwijding van de gedenknaald, die ter herinnering aan dien veldslag, in de Dabijheid van Groszbeeren is opgericht. Berlijn, die, naar wij reeds opmerkten, bij deze overwinning van generaal Bülow zeer veel belang had, liet Zaterdag als een bewijs van dankbaarheid daarna aan het gedenkteeken van den generaal een krans neerleggen. Verder vond n.og een nationaal gedenk feest plaats op het oude kerkhof te Pots dam, waar tal van in den slag bij Grosz beeren gevallen krijgers begraven liggen, BELGIË. Volgens de //Nieucve Gazet'/ heeft de Belgische regeering een crediet van 120 duizend franks ter beschikking van het ministerie van Oorlog gesteld, voor den aankoop van trekhonden voor het leger en het daarvoor benoodigde materieel. In deze som zijn 40 duizend franks begrepen voor den aankoop van 400 honden. De Minister van Oorlog heeft een officier van zijn Departement gelast de tentoonstelling van Belgische trekhonden bij te wonen, die den 7en September te Mechelen ge houden wordt. Mogelijk zullen daar be langrijke aankoopen gedaan worden. Generaal Bernard, die ter beschikking is gesteld van den minister van Oorlog, zal de leiding op zich nemen van den Fransshen militairen luchtvaartdienst en onmiddellijk een onderzoek instellen naar de werking van alle corpsen, die met de luchtvaart in verband staan, (en einde den minister maatregelen voor le stellen, die een normale en geregelde werking van dezen dienst waarborgen. De onmiddellijke toepassing van die maatregelen zal de aviatiek een uitbreiding geven, welke door de omstandigheden geë sclit wordt. Deze arbeid zal geëindigd zijn vóór dat het par lement opnieuw bijeenkomt, hetwelk on middellijk na zijn opening in een buiten gewone zitting credieten zal toestaan en aan het bestaan eener directie van den luchtvaartdienst zijn goedkeuring zal hech ten. Naar uit Milaan gemeld wordt, is Mes sina, dat, zooals men weet, na de hevige aardbeving in 1908 weer geheel werd op gebouwd, jl. Maandag door een cycloon verschrikkelijk geteisterd. Tal van huizen werden vernield en meer dan 150 families zijn dakloos. De streek rondom de stad is geheel overstroomd. Troepen en brand weerlieden zijn op de plaats des onheils aanwezig. Met levensgevaar moesten tal van bewoners uit de vensters gered wor den, daar het water tot groote hoogte gestegen was. De hevige stortregens heb ben aanzienlijke schade aangericht. Een stoomtram werd onder een rotsblok, dat van het gebergte neerstortte, geheel be dolven. Ook te Napels en in andere plaatsen van Zuid-Italië moet het hevig gestormd hebben. Na 38 jaren op de galeien gewerkt te hebben, is een Siciliaan, Erasmus Vassallo genaamd, onschuldig verklaard en op vrije voeten gesteld. Met drie andere slacht offers, die intusschen in gevangenschap zijn overleden, weid Vassallo, die van moord beschuldigd werd, tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld door het hof van ge zworenen te Palermo, in het jaar 1877. Hij had reeds twee jaar in voorloopige hechtenis gezeten en steeds zijn onschuld volgehouden. Thans heeft de ware schuldige zich in tegenwoordigheid van een priester en een notaris bekend gemaakt. Vassallo is nu 62 jaar oud, een gebroken, afgeleefd man, door het strenge regime van de Ita- iiaausche gevangenis. Hij kon bijna niet meer spreken. Toen hij zijn geboorteplaats bereikte, vernam hij, dat zijn vrouw en al zijn bloedverwanten, behalve een zijner zonen, reeds jaren dood waren, Te Konslantinopel zijn alle dagbladen van meemng, dat directe onderhandelingen, officieel of officieus, tussehen Turkije en Bulgarije een aanvang hebben genomen. Naar ait Cairo gemeld wordt, wijst alles er op dat de Nijl in September buiten gewoon laag zal zijn, tenzij de Blauwe Nijl snel en aanhoudend zou wassen, wat zeer onwaarschijnlijk is. Er bestaat dus groot gevaar dat groote uitgestrektheden bouwgrond in Boven-Egypte, voornamelijk ten zuiden van fisna, niet bevloeid zullen kuunen worden, niettegenstaande de maat regelen, met het oog op een dergelijke eventualiteit, door den irrigatie dienst ge nomen De Prins plaatste zichzelven aan 't hoofd van een der 4 afdeelingen, viel in Limburg, stak er de Maas over, wat een genie als Alva onmogelijk waande. Doch dit feit droeg geen vrucht. Telkens ontweek Alva een gevecht met den met geldgebrek worste lenden Oranje en Alva won zonder maar één kanonschot te lossen of een man te verliezen. Even te voren had hij Lodewijk een beslissende nederlaag toegebracht in 't NoordenWillems broer ontkwam door over de Eems te zwemmen ternauwernood aan den dood. Buigen konden deze rampen den Prins niet. Toch was dit mensckelijk: 't land weerloos geslagen, Oranje schier vernietigd. Doch ook dezen kommervollen staat van zaken bracht Willem voor den troon zijns Vaders: God gaf uitkomst. Alva's wille keurig belastiDg heffen (de 3 penningen) riep sluimerenden tegenstand wakker. De volksgeest ontwaakte meer en meer, De vrees voor Alva minderde. Prins Willem durfde zich te Delft te vestigen om van daaruit den opstand te besturen, zoowel te land als ter zee. Daar zwierven als ballingen de geduchte Watergeuzen rondhij nam ze als vorst in zijnen dienst, gaf algemeene maatregelen ter besturing, stelde een admiraal aan over hun 20 schepen. Doel was om Spaansehe vaartuigen te veroveren. Een vijfde van de buit was voor hem. Ook in zijne bemoeiing met de Water geuzen bleek Willems edele gezindheid. Hij wilde den strijd met eerlijke middelen voe ren en duldde geen medestanders met partijoogmerken. Den echt onbaatzuchtigeD, Calvinistischen geest poogde hij bij de Watergeuzen wakker te maken. Ruw van aard en niet altijd uit een zuiver beginsel strijdende, gevoelde Oranje, dat de leiding van een predikant onmisbaar was. Nage noeg op ieder schip was er een. Jammer, dat de admiraal in 't zuiver voeren van den krijg een slecht voorbeeld gaf, door de in zijn handen gevallen katholieke geeste lijken te dooden of te mishandelen, b.v. te Gorinchem. Krachtens zijn beginsel moest de Prins den woestaard, niettegenstaande zijne verdiensten, ontslaan, wat ook ge schiedde. Eu weer zien we met klimmende bewon dering naar dien Ora je, worstelende met een machtigen vijand, gesteund door zwakke vrienden, en toch nog niet in moedeloos heid ineengezonken. Zijn God hield hem staande. De Watergeuzen deden door de inneming van Brielle den moed herleven, vele steden wierpen 't juk af, de opstand organiseerde zich, vooral in Holland. De opgestane ste den kwamen ter Statenvergadering bijeen in de aloude veste Dordt, zwoeren den Koning trouw, stelden Oranje aan als stad houder van Holland en namen o.a. nog dit besluit, dat zij en de stadhouder de vrij heid der religie, zoo der Gereformeerden ais der Roomschen, zouden handhaven, dat een ieder vrij was in de uitoefening daarvan en dat de geestelijken ongedeerd zouden blijveD. Dit geschieddé in 1572. Ziedaar dus een heilzaam gevolg van het ijveren voor verdraagzaamheid van den Prins. Het gelukte hem in dagen, waarin de partijen zoo scherp tegenover elkander stonden, tot op het verspelen van het be staan toe, de waardeering voor een anders geloof in de harten zijner medeburgers post te doen vatten. Doch de toekomst droeg bittere vooruit zichten in haar schoot. Alva zond zijn zoon don Prederik uit om 't verloren gebied te herwinnen. Zutfen, Naarden, Haarlem moes ten zich overgeven. Vooral 't verlies van Haarlem, dat nu nagenoeg de gemeenschap tussehen de helften van Holland onmogelijk maakte, woog zwaar. Een geest van moe deloosheid verving den pas opgelaaiden moed. 't Scheen, dat liet woord van Wil lem »Ik ga naar Holland en Zeeland, en zal er de zaken staande houden, zoolang ik kandaar zoek ik mijn graf,» in ver vulling zou treden. Toch was 't niet zoo. Nog een ander merkwaardig woord, na Haarlems val uit gesproken, staat opgeteekend: «Gij schrijft mij, dat men u zou laten weten, of wij ook met een machtigen Potentaat in ver bond staan; wij antwoorden u hierop, dat wij met den Potentaat der Potentaten een zoo nauw verbond hebben aangegaan, dat wij geheel verzekerd zijn door Zijne ge weldige en machtige hand ten leste nog ontzet te zullen worden.» Dat is geioofstaal, vrucht van aanhou dend gebed om de verzekering van de zege praal van een rechtvaardige zaak. En merkwaardigin datzelfde jaar 1573 sprak hij bovengenoemde woorden en ging open lijk tot de Geref. religie over. Hij had zich en zijn zaak aan God overgegeven, uit de feiten en de inspraken Gods afleidende, dat de Heere hem die plaats als leidsman had aangewezen. Welnu, dan had hij 't recht, om ook dien Heere te smeeken om alles, wat tot het slagen van zijne taak noodig was. Niet onbetuigd liet de Heere zich, Alva vertrok, opgevolgd door den meer zacht- moedigen Requesens, nadat te voren, weer door Willems toedoen, het stedeke Alkmaar don Frederiks triomftocht had gestuit. Be narder werd de toestand met Leidens be leg. Weer was Willem de ziel van't ontzet. Om de Spanjaarden van de veste, slecht voorzien, weg te lokken, verzamelde hij ondanks zijn berooide schatkist onder zijne broeders Lodewijk en Hendrik een leger, om in Limburg bij Mook in te vallen. Hoe vervloog, schoon de Spanjaarden aftrokken, alle hoop in rook. Do huurlingen, schoon door Spaansch geschut met een wissen dood bedreigd, wilden eerst hun beurs zien gevuld, wat niet kon. Schreeuwende om geld, schoten de Spanjaarden ze neer. Ook de twee broeders vielen. Zelfs hunne lijken vond men niet. Vermoedelijk -zijn ze met het aantal dooden, te groot voor eene be grafenis, in de Maas geworpen. En wat was het loon voor al deze opofferingen en beproevingen Dat de Leidenaars, niet tegenstaande de Prins verzekerde, dat de Spanjaarden weer voor hunne muren zou den verschijnen, zijne waarschuwing tot versterking der stad in den wind sloegen. Zij wisten 't beter, hadden meer doorzicht. Meer dan een zou in zulke omstandigheden het ondankbare volk in den steek hebben gelaten. Maar Willem bleef, hoe diep ook gegriefd, om den strijd vol te houden. Waarlijk, hij heeft veel voor Nederlai-d ge daan. Het werk der bevrijding is voor een groot deel zijn werk. En weer hield Leiden hen bezig. Peinsde hij op middelen tot ont zet. Het plan van dijken doorsteken en Watergeuzen te laten aanrukken, ging van hem uit. God zegende zijne pogingen. Nu had de bevolking van Leiden zich dapper gedragen. Haar paste eene belooning. Die verkreeg ze in den vorm van eene hooge- school. Willem begreep, dat de in wording zijnde Staat leidslieden noodig had op geestelijk en stoffelijk gebied, zouden straks niet allerlei dwaalgeesten, hunne verderfelijke meeningen in schoonschijn gewaad het nog niet gefundeerd volk voorhoudende, door scheuring het tot zoo ver gebracht werk weer vernietigen. De historie heeft bewezen dat die Gereformeerde hoogeschool tot on- berekenbaren zegen is geweest, heeft doen zien, dat Oranje met zijn scherpen blik ook reeds zag, wat Nederland in de toekomst noodig had. En wat zou hij nu zeggen van die hooge school, waar onderwijs gegeven wordt, dat meer dan eens tegen zijn beginsel indruischt? NAVORSCHER. Wie zaait tweedracht Volgens de Keuvelaar hebben de burgers van Veenwouden onze 100-jarige Onafhan kelijkheid als volgt gevierd Boven aan een der eerepoorten stond te lezen »Hulde aan het openbaar onder wijs». 's Avonds kreeg men als besluit een vuurwerk. Op een groot plakkaat had men een in aanbouw zijnd huis geschilderd, met den Meiboom in de kap, waarboven geschreven was: >Het Coalitiehuis». Dit werd zeer duidelijk ten toon gesteld en daarna in brand gestoken. Dat het rechtsche volksdeel in Veenwou den over een en ander weinig gesticht was, laat zich begrijpen, zegt het Vad., dat het berichtje opnam met het opschrift »Af- keurenswaardig». Koninklijk bezoek aan Rotterdam. Hare Majesteit de Koningin en Zijne Ko ninklijke Hoogheid Prins Hendrik hebben het voornemen op Donderdag 4 September a.sdes namiddags, te Rotterdam te ko men, Hoewel de bijzonderheden nader zul len worden medegedeeld, kan reeds thans worden vermeld, dat het Koninklijk Echt paar ten Stadhuize de leden van den Ge meenteraad zal ontmoeten en dat ook een bezoek aan het Etablissement Fijenoord op het programma staat. Niet te vertrouwelijk! De Directeur-Generaal der Staatsspoor wegen heeft den volgenden dienstorder uit gevaardigd Het publiek beklaagt zich er over, dat sommige conducteurs en portiers na inzage van abonnementskaarten enz. bedanken met het woordje »merei« zonder meer, hetgeen aanstoot geeft, omdat het voor vele ooren te vertrouwelijk en vriendschappelijk klinkt. Het betrokken personeel wordt daarom verzocht voortaan dat uitheemsche woord niet meer te gebruiken, maar eenvoudig >Dank u< te zeggen. De ziel vergiftigd door slechte lectuur. »Ik ben bet leven moe», schreef Henry Lace in zijn laatsten brief, voordat de ramp zalige man verleden Dinsdag zijn vrouw, zijn vier kinderen en zichzelf vermoordde >Mijn vrouw kwijnt langzaam weg, en on ze vier kinderen zijn teer en tenger, en zul len zeker worden verpletterd in den strijd om het bestaan. Het is het best voor hen, om tot onbewust stof weder te keeren met hunne ouders. Zie Schopenhauers's op stellen over het lijden der wereld!» Henry Lake was 49 jaar, zijn vrouw 43, terwijl de vier kinderen, twee meisjes en twee jongens tussehen 10 en 17 jaar oud waren. Lake was een geboren Engelschman en zeer ontwikkeld. Hij verdiende zijn brood als kellner te NewYork. Schopenhauer, Saltus en Nietzsche waren zijn lievelings schrijvers. Hun verschrikkelijke ideën ver warden zijn brein zij ontroofden hem elke zedelijke spierkracht, en joegen hem in de armen van de wanhoop. O, als een lichtstraal uit Gods Woord zijn duister pad had besehenen, hij zou heldenmoed hebben gegrepen, om het dik werf zoo zware levenspad af te loopen tot het einde toe Hij zou echt "brood hebben ontvangen, hemelsch Manna, dat hem kracht zou hebben geschonken. Maar het brood, dat zijn schrijvers hem schonken, was ver gif; het vergiftigde zijn gedachtengang, zijn hoofd, zijn hart en een revolver met zes scherpe kogels was het slot. Onze kranke maatschappij heeft den Bij bel noodig om weer gezond te worden. liet NieuivcMiiiisterie, Ben abonné schrijft aan de N. Gr. Ct. Het nieuwe Ministerie is: Lely. TrEub. Cort Van der Linden PlEyte. LoudoN. BertLing RambOnnet Ort. BoSboom. Geraamten gevonden. Men meldt uit lerseke Gisterenmorgen vonden de werklieden, bezig met bet aanleggen van een rioleering aan de Chr. School, twee geraamten van menschen, welke ongeveer 1 M, onder den grond begraven waren. Ondersteld wordt dat het geraamten zijn van personen die ongeveer een halve eeuw geleden tij dens de cholera-epidemie in onze plaats gestorven zijn. (De Zeeuw) Ontzettend alcoholdrama. Het echtpaar C., in de Lombardsteeg te Arnhem, leefde in voortdurende tweedracht. De man, een gepens O.-I. militair, die reeds vroeger zijn vrouw met een mes gedreigd had, maakte meermalen misbruikt van ster ken drank. Gisteren bleef het den geheelen dag ongewoon stil in huis, waar-zij woon den, zoo zelfs, dat het de aandacht van de buren trok, die een broer van de vronw waarschuwden. Deze heeft gisterenmiddag om vijf uur de deur opengebroken en men vond toen de vrouw men afgesneden bals op bed liggen. Onmiddelijk werd de politie gewaarschuwd en weldra was deze, zoo mede de subst. officier van justitie, Mr. van Harencarspel en de rechter-commissaris,Mr. van der Dussen, ter plaatse om een nader onderzoek in te stellen. Zooals gezegd lag de vrouw met afgesneden hals te bed een

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2