Buitenland. De ouderdomspensioenen. De autobandieten te Wilhelmsburg. Inkomend recht op krantenpapier in België Het vergaan van de»Stateoj California Officieel Gedeelte, Plaatselijk Nieuws. Gemeenteraad. I i l v h voor mr. Cort van der Linde als met de kous op den kop tkuis te komen. Mij dunkt dat liet zaakje nog zóó loopt dat de heeren tot de overtuiging komen, dat er maar één weg is nl. laat Minister Heemskerk blijven. Hij kan met zijn plannen voor den dag komen. De liberalen kunnen de ingediende wetsvoorstellen afstemmen en de Tweede Kamer kan worden ontbonden. Hoe de nieuwe Kamer er alsdan zal uit zien Me dunkt, we kunnen het zeer goed zeggen, 't Ministerie blijft, wijl de Kamer niet maar ten halve, maar geheel omgaat. Of zouden de liberale kiezers zoo olie dom zijn dat zij de liberale candidaten weer stemden, zoodat 't Ministerie Heems kerk weer zijn ontslag moest nemen, ter wijl de heeren liberalen bij vernieuwing met de handen in 't haar zaten? Blind en verblind zijn ze wel geweest, 't Geneesmiddel hen toegediend moet echter geholpen hebben. 'tZal wel nooit weer goed worden met den blinden patiënt. Et n bril, donker van kleur, zal hij wel moeten dragen, omdat het politieke licht te scherp is, maar hij kan toch strompelende langs den weg gaan, om dan hier dan daar van gegeven brokjes te leven. In de Kamer zullen zij het grootspreken wel hebben af geleerd. Als ze toch den liberalen moed bezitten om bij vernieuwing een toon aan te slaan, als zij tot nu toe gedaan hebben, zou ik zeggen, hebben ze alle schaamte gevoel uitgeschud. De oude liberale politieke rotten zie ik binnen zeer korten tijd van het tooneel verdwijnen, om plaats te maken voor poli tieke broekjes. Hoe meer ik de zaken indenk, hoe meer ik tot de overtuiging kom, dat mannen als Treub, Drucker, Van Karnebeek de zaak hebben zien aankomen, en op eene fatsoen lijke wijze er uit gegaan zijn. Of zij echter gezien hebben dat de rooien zoo'n treurige schaats zouden rijden, durf ik niet beantwoorden. Het zal nog wel eens uitkomen. In het politieke leven moet ge nooit te spoedig opening van zaken wachten. Jaren kunnen voorbijsnellen. Na den dood van een politieke ster worden de brieven eerst openbaar gemaakt, waaruit de historie schrijver de conclusies trekt. De periode welke wij thans beleven is ontegenzeggelijk van dien aard, dat de historieschrijver met belangstelling alles zal nagaan. Deze historie is eenig in het parlementaire leven. Alles te willen, alles te beloven, alles te kunnen, gelijk men zeide, en thans met algeheele lamheid ge slagen te worden. 1913 blijft, zoo goed als 1813 een zeer, zeer merkwaardig jaar. De thans levenden kunnen er niet over uit gedacht raken. Ik heb wel eens in een courant gelezen een drietal woorden. Men zeide mij dat het Fransch was. Ik geloof het ook. Die drie woorden luiden: »prévoir c'est gouverner.c Deze woorden moeten zooveel beteekenen als: »wie regeeren wil, moet vooruit zien. Nimmer heb ik deze stelling hooren be strijden. Alle partijen onderschrijven haar. Maar de conclusie welke daaruit getrokken moet worden, wanneer ge de houding der linkerzijde gadeslaat, is gemakkelijk. Weg met de linkerzijde 1 Ze hebben in alles de plank glad mis geslagen, en ze hebben geen oogen gehad. Het begint mij echter groen en blauw voor de oogen te worden. De fiere heeren wilden aan het bewind. Nu hen de gelegenheid gegeven wordt staan ze verlegen. En denk dan nu voor een oogenblik eens in, dat de edele Iden- burg gehoor had gegeven aan de roep stemmen van de liberale persHier regee ringloosheid, in Indië regeeringloosheid, en aan de Chineezen met >huid en haar* ver kocht. »Een gekke boel* hoort men tegenwoor dig als men op reis is. 't Is niet te veel gezegd. Ge weet, dat binnen enkele dagen het Vredespaleis officieel geopend zal wor den. Daarbij moet natuurlijk het Ministerie tegenwoordig zijn. De Ministers, behoorende tot de rechterzijde, zullen daarbij in de kwaliteit van Minister optreden. Nu reeds wordt het publiek geschreven van eene zijde waar men het weten kan. Weer een klap in de liberale gelederen. En als dan de Kamer geopend wordt en de volksver tegenwoordigers beginnen eens te vragen naar de oorzaak en redenen, wat zullen de heeren dan zeggen Patijn en Rood- huyzen zullen verlegen staan. Deze heeren hebben-heel wat gezegd, dat lang niet zal kloppen wat van de groene tafel zal ge hoord worden. Reken er op dat deze heeren heel wat zullen hebben te verduren. 't Blanco artikel was voorheen een dool hof. Voor een rijksdaalder kon de uitvinder den weg niet wijzen. Maar wat was die doolhof vergeleken bij thans? Wie hier een duidelijk antwoord kan geven, moet knap zijn, zoo knap, dat een gewoon politiek onderlegd mensch er geen syllabe van snapt. 'tWas donker, 'tis donker en het blijft donker. Alle berichten inzake de Kabinets crisis luiden gelijk. Zekerlijk komt het neer op: »we snappen er geen lor van* gelijk het door den eenvoudigen man wordt uit gedrukt. Van mij moogt ge natuurlijk niet ver wachten, dat ik het begrijp. Als het den- kend-deel-der-natie zoo spreekt, moogt ge van mij, die tot de dompers behoort, geen licht verwachten. Ik schrijf u dezen brief op den 22 Aug, Of 27 Aug. meer bekend zal zijn Ik voor spel u niets, 'tls niet noodig ook. Voor Minister zullen ze mij niet polsen. Weet ge waar ik echter wel een weinig bevreemd van heb opgezien? Dat de naam van mr. Patijn, als Minister van Pinantien nog niet genoemd is Zouden de heeren van diens politiek reeds genoeg hebben? Geloof me, dat de zaken er treurig voor staan, en dat ieder ontevreden wordt. Als de mannen der rechterzijde handelden als de mannen der linkerzijde, zou de verwar ring onder de burgers uitbreken, terwijl de gevolgen diep treurig zouden zijn. Gode zij dank, dat wij buigen voor den Heere. Hoe donker de weg moge zijn, de Heere zal uitkomst geven. Dit wetende, klagen wij niet over on recht, maar dragen gelaten hetgeen de Heere in Zijn voorzienig bestel over land en volk heeft doen komen. Laat oog en hart en hand op den Heere gericht blijven, en het eind zal zeker zijn dat wij een psalm in den politieken nacht kunnen zingen. Ontvang mijn hartelijke groete, t. t. MARNIX. ENGELAND. Als links in Nederland de staalspension- neering van onbemiddelde oude personen haar beslag doet krijgen zal ons nieuwe ministerie wel met de uiikomslen der des betreffende wet in Engeland te, iade gaan. En daaruit zal het in de eerste plaats lee- rea, zich voor een te lage raming der kos ten te hoeden. In Engeland heeft men zich daarmede niet weinig vergaloppeerd. Toen Asquith in 1908, als kanselier der schatkist, dat regeeringsplan ontvouwde, raamdehijde kosten daarvanop ƒ72.000.000 in het eerste volle jaar. Eater in dat jaar, toen Asquith eerste minister was gewor den en Lloyd George hem als kanselier der schatkist was opgevolgd, werden de kosten van liet ingediende wetsontwerp, hetwelk I Augustus 1908 werd afgekon digd, nader op ƒ81 000.000 per jaar ge raamd. Maar zelfs dat bleek nog verre on derschat te zijn. Want reeds in het eerste volle jaar der pensionneering van onbemid delde personen van 70 jaar en ouder, be droegen de uitgaven ƒ105.000.000. Het volgende jaar kwam daar nog 12.000.000 bij. En de jaarlijksche kosten bedragen thans ongeveer ƒ150.000.000. het dub bele der aanvankelijke raming. DUITSCIILAND. Over den in het genre der Parijsche autobandieten uitgevoerden aanslag op de gemeente-spaarkas te Wilhelmsburg lezen wij in de Duiiscke bladen nog de vol gende bijzonderheden De twee bandieten drongen, met de revolver in de hand, aoor een achterdeur het kantoorlokaal binnen, waar zicli op dat oogenblik de kassier Bechge en twee beambten bevonden. De kassier sprong achter de brandkast, welk voorbeeld door den beambte Ilebbeln ge volgd werdde derde bediende sprong uit het venster om hulp te halen. Toen Bethge uit zijn schuilhoek te voorschijn kwam, werd hem door een der bandieten een kogel door het hoofd gejaagdzwaar gewond viel hij neer. En de roover, dien men als een kellner herkende, stal daarop uit de geldlade het baar geld, te zamen 213 marken eenige pfenningen. Een zwarte geidtasch met 4000 mark aan bankbiljetten, liet hij liggen. Met opgeheven revolver eischten de bandieten daarop van Ilebbeln, dat hij de brandkast zou openen, Ilebbeln wilde de beide roovers laten voorgaan, om hen dan op te sluiten. Zij gingen op dit aanbod echter niet in en bevalen hem licht aan te steken, wat hij ook deed. De sleu tel der brandkast, dien Bethge in zijD zak had, moest door Ilebbeln daaruit gehaald worden, Intusschen werd den bandieten de toestand zeker te kritiek, want, zij ver lieten het bankgebouw, nadat Hebbeln nog op zijn eerewoord had moeten verzekeren, dat zich geen geld meer in de spaarkas bevond. De chauffeur, die de beide bandieten ge reden heeft, is reeds gearresteerd en in verhoor genomen. Hij wist niets van het plan der dieven af en had hen alleen op hun verzoek naar het gebouw der spaarkss gebracht en daarna weer naar de grens van Hamburg teruggereden, BELGIË. De Kamer nam met 94 tegen 5 stem men en 21 onthoudingen het wetsontwerp aan, waarbij de inkomende rechten op pa pier voor dagbladen tot 2 francs terug ge bracht worden. GRIEKENLAND. De reorganisatie der Grieksche marine. De Grieksche minister van Marine, deelde in een intervieuw mede, dat de technische commissie van 16 Eugelsche zeeofficieren met admiraal Kerr aan het hoofd, te za men met de Grieksche officieren-commissie, het programma zullen uitwerken voor de aanzienlijke uitbreiding der Grieksche vloot en voor de reorganisatie van alle dienst takken der marine. Als leider voor de te stichten rijkswerf zal de E-sgelsche kolonel Raban, van het arsenaal te Quebec, in September naar Athene komen, om on- middelijk met de voorbereidende werk zaamheden te beginnen. AMERIKA. Het passagiersschip //State of Califor nia//, dat Woensdag bij Alaska op een klip gestooten en vergaan is, was uit Se attle vertrokken. In de drie minuten, die tusschen het stooten en het zinken van het schip verliepen, werd nog door middel van draadlooze telegrafie om hulp geseind. Het stoomschip //Jefferson//, dat zich in de nabijheid bevond, ving het telegram op en begaf zich onmiddelijk naar het too neel van de catastrophe. In 20 minuten was het schip op de plaats des onheilsen spoedig waren de personen, die zich in de reddingbooten bevonden, aan boord geno men. Eenigen hnnner hadden echter reeds zooveel van de koude te lijden gehad, dat ze spoedig stierven. Vau tien moet de toestand thans nog hopeloos zijn. Hoe groot het totaal aantal slachtoffers is, kan eerst worden vastgesteld, wanneer het stoom schip met de geredden te Seattle aankomt daar ook alle scheepspapieren verloren ziin gegaan. Geuicentebegrooting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sommelsdijk brengen ter openbare kennis, dat de Begrooting van de inkom sten en uitgaven der Gemeente, voor het dienstjaar 1914, van den 25 Augustus as. tot den dag der behandeling in den Raad, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Sommelsdijk, den 23 Aug. 1918. Burgemeester en Wethouder voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. Geelhoed. Bouman. Soinnielsdljji. Scheen het eerst dat de vlekziekte onder de varkens als gewe ken kon worden beschouwd thans blijkt het tegendeel daar van de heeren J. Bie- nefelt" en Johs, van Beek een varken in den grond gestopt moest worden omreden zij geste r /en zijn aan die ziekte. In de Maandagavond gehouden ver gadering van ingezetenen dezer gemeente om te geraken tot het vormen van een feestcommissie om ook hier de ioo-jarige onafhankelijkheid feestelijk te herdenken is na vele besprekingen op voorstel van de heeren A. I. Hoek A. van Es en anderen, besloten, om de oude feestcommissie te verzoeken of zij hierin hunne medewerking wil verleenen. Middelharnis. Mej. N. v. d. Plaat al hier is tijdelijk benoemd als onderwijzeres aan de Openbare School te Oude Tonge. De loting voor de Nat. Militie zal plaats hebben op Woensdag 24 September 1913 des voormiddags om 9.30 uur op't Raadhuis. Na gehouden onderzoek is gebleken dat alhier ruim 170 personen van 70 jaar en daarboven zijn, waarvan er 70 in aan merking zullen komen voor pensioen. Vrijdag had op den Oostdijk ruzie plaats tusschen twee vrouwpersonen, 't welk spoedig in een vechtpartij ontaardde. Van een en ander is bij de politie aangifte ge daan. Met het omlaag halen van de feest- vlag had den heer J. K. het ongeluk Vrijdag van een hoogte van vijf meter te vallen. Bij geneeskundig onderzoek bleek, dat hij zich met ernstig had bezeerd. De vrachtrijder C. N. reed Zaterdag met een wagen aardappelen langs de Kaai, doordat een der paarden geplaagt door vliegen te kort aan de kaaikant kwam, zou het in 't water getuimeld hebben, indien het niet aan de strengen was blijven hangen. Met de lier van de schuit werd het op de kant geheschen, ook de voerman bekwam nog eenige kwetsuren. Verder liep dit incident nog betrekkelijk goed af. Stad aan 't Haringvliet. Begunstigd door het mooie weer is de oogst in vollen gang. Echt Acnerikaansch staat dan ook de stoommachine op het land, om het ge sneden koren dadelijk te dorschen. Onge- wijfeld een groot verschil met verleden ijaar, toen bijna alle vruchten gescholen waren. Nu de verjaardag van H. M. de Koningin op een Zondag valt, is dooi Hare Majesteit het verlangen te kennen gegeven, dat de openbare feestviering op den daarop volgende Maandag 1 Sept. a.s. zal plaats hebben. Een ieder eerbiedige deze wensch, en zorge dat de Nationale driekleur 1 Sept. van de daken wappert. In hevige mate komt thans in deze gemeente vlekziekte voor. Dagelijks worden zieke varkens opgekocht, maar ook dage lijks sterft een der beesten. Van de veld- arbeider V. d. V. stierf een varken dat 3 5 0 pond woog. Ongetwijfeld voor zulke men- schen een zwaar verlies. Den Bommel. Eene openbare verga dering van den Raad der Gemeente is belegd tegen Woensdag 27 Augs. 1913, des n. m. z uur, Belanghebbenden worden er op ge wezen dat op 28 Augs. a.s. schouw zal worden gedaan over wateren, dammen, enz., in de polders, Ioozende door Den Bommel. In verband met den grooten aanvoer van suikerbieten aan het tramstation onder deze Gemeente, is aldaar eene nieuwe lijn aangelegd. De loting voor de Nat. Mil,, lichting 1914, voor deze Gemeen.e, zal plaatsvin den te Oude Tonge, op Woensdag 24 Sept. 1913 des n.m. één uur. Dezer dagen heeft de Diphtheritis weder een nieuw slachtoffer geëischtdit was het tweede geval met doodelijken afloop binnen een half jaar. Qoltgensplaat. De loting der Nationale Mhtie voor deze gemeente zal plaats heb ben te Oude Tonge op Woensdag 24 September a.s. des namiddags half twee. De Raad dezer gemeente is opgeroe pen tegen Donderdag 28 Augustus's mid dags 3 uur in openbare vergadering. Nieuwe Tonge, Bij den landbouwer C. V. onder Battenoord zijn tusschen Don derdag en Vrijdagnacht vermoedelijk door een hond een 40-tal kippen gedood. De dorschmachines op het land staan met volle kracht te werken, als het weder deze week wat gunstig blijft, zal niet al leenlijk de tarwe; maar ook de haver ui'« gedorschen zijn. Samenstelling der Historische optocht, voorstellende Intocht van Prins Willem I te Sche- veningen. Twee Herzuten; Vaandrig; Vier sol daten Napoleoo Page I.odewijk Napo leon; Page; Vier so'daten; Scheveninger Pronk Bootsman en vier matrozen Prins Willem IEerewacht van tien personen Gijsbrecht Karei Grazf van Hoogendorp A F. van der Duyn van MaasdamGraaf Limburg van Sfi-umVier soldaten. Allegorische optocht. 1. Geloof, hoop en liefde. 2. De elf provincieD. 3. De Hollandsche Maagd. 4. De Nederlandsche driekleur. 5. De Landbouw, 6. De Vrijheidsboom, 7. Verschillende verrassingen. Dirksland. Maandagavond is ten Ge meentehuize een publieke bijeenkomst ge houden teneinde te geraken tot het vieren van het Eeuwfeest van Neê-lands Onafhan kelijkheid. Een Comité dat spoedig tot stand kwam zal trachten Vrijdag a.s. eene officieele Commissie te vormen. De voorloopige da tum werd bepaald op Woensdag 24 Sep tember. Zaterdag viel de metselaarsknecht A. Huizer alhier aan het werk zijnde van den zolder. Met moeite heeft hij zich naar zijn woon plaats te Herkingen weten te begeven. La ter bleek dat hij zich ernstig bezeerd had en geneeskundige hulp moest worden ver leend. Door den wagenmaker H. Kleinood is vergunning aangevraagd tot het plaatsen van een gasmotor in zijn werkplaats. Zij die wenschen in te schrijven naar het te leveren geb.uik van steenkolen 1913- 1914 ten dienste der Gemeente moeten dit doen voor of op 1 Sept. a.s. Herkingen. In deze gemeente zijn door Dr. C, v. Gelder, Arts te Nieuwe Tonge, mede ook fungeerend alszoodanig voor deze gemeente eenige gevallen van Rood vonk* geconstateerd en is het vereischie merkteeken daartoe aan de woning aange bracht. Ouden van dagen, welke den leeftijd van 70 of meer jaren hebben bereikt, wor den in hun eigen belang geraden, naar aanleiding eener publicatie van Z.Ex. den Minister van Landbouw, Handel en Nijver heid Talma, tijdig zich te vervoegen bij den heer C, Witvliet alhier om inlichtin gen of zij al of niet in aanmerking komen voor de a.s. 9 Dec. te trekken pensioen gelden. Tot voor eenige dagen bestond het plan alhier op Donderdag e.k. 28 Aug. feest te vieren. De omstandigheden noop ten dien datum te veranderen en zal deze gemeente daags te voren dat is heden 27 Aug. het Onafhankelijkheidsfeest houden. Mej. Jac. Nijpjes iste helpster bij de nuttige handwerken aan de O. L. School alhier heeft wegens voorgenomen vertrek naar elders met 1 Sept. e.k. alszoodanig ontslag gevraagd. De metselaarsknecht A. H. van uit deze gemeente te Dirksland werkzaam, had aldaar het ongeluk van de zolderbalken te tuimelen en zich zoodanig te kwetsen dat medische hulp noodzakelijk bleek. Ge constateerd werd ernstige kneuzingen der ruggegraat. Bij publicatie is door B. en W. be kend gemaakt, zij, tot en met 27 Aug, dus voor 28 Aug. e.k. dat is Donderdag a.s. sollicitatie's inwachten naar de betrek king van helpster bij de Nuttige handwerken op de O. L. School. De Brigadier Titulair Rijksveldwacht J. van Helden alhier, tijdelijk naar 's Gra- venhage opgeroepen, is, wegens opheffing der grond wei kersstaking aldaar, naar deze zijne standplaats teruggekeerd. De heer M. v. Dijk, nachtwaker en lantaarnopsteker alhier zal in den komenden winter als zoodanig wegens hoogen ouder dom bedanken. Aangenaam zal het ook dezen oudgediende zijn de f 2.pensioen te ontvangen die hem alsdan juist van pas zullen komen. Stellendam. Ook onze gemeente zal Nederlands Onafhankelijkheid feestelijk ge denken en wel op Donderdag 25 September. Maandag is eene commissie gevormd, waar uit nader een bestuur zal gekozen worden, Maandag viel een wagen, geladen met tarwe, van den heer P. B. Crezee omver. De wagen werd door den val aan merkelijk beschadigd. De heer P. v. d. Broek aihier is aangesteld om behulpzaam te zijn bij het invullen der formulieren ter verkrijging van de rente, waarop de invaliditeitswet recht geeft. Het muziekgezelschap »De Hoop«, directeur den heer N. J. van Donge, zal Donderdag a.s. van 8 12 uur 's avonds, te Ouddorp concert geven, ter gelegenheid van het feest. Goedereede. De vorige week viel het varken van A. v. H. plotseling dood door verstikking. Het werd door G. van Melis sant voor den geringen prijs van f 15 ge kocht. M, L, kwam 1.1. tot de ontdekking, dat zijn booije waarmede hij gedeeltelijk zijn kostje verdient, niet meer in de haven lag. Een paar dagen later vernam hij dat het te Helvoetsluis was opgepikt, vanwaar hij zijn eigendom weder terug kon halen. Ouddorp. Het schoone weer de laatste dagen komt aan de korenoogst ten goede. D :>or de gestalige dorsching met de stoom- dorschmachine weet men nu reeds, dat ofschoon de opbrengst niet zoo ruim is als ten vorige jare, toch de kwaliteit van het graan zeer bevredigend is. Suidland. Ook in deze gemeente is thans eene commissie gevormd tot viering der Onifhankclijkheidsfeesten. Tot Bestuur is daartoe gekozen. T. Luijendijk voorz,, Ph. Vermaat 2e VoorzH. Stoof Secr., I. Luymes 2e Secr., C. v, Buuren Pengm. en W. van Rij Alg. Adj. Het feest zal 2 dagen gehouden wordeD. De eerste dag voor de schoolkinderen en den volgenden dag algemeene optocht, verdrijving der laatste Fransche colonne door de Zuidland- sche boeren uit de gemeente, enz, om dan met een schitterend Vuurwerken illuminatie den dag te besluiten. Als tijdvak wordt genoemd de laatste dagen van September. De lijst van 70-jarigen in deze gemeente getrokken uit het bevolkingsregister bevat 90 personen van wien er ongeveer een Zestigtal aanvrage zullen doen voor een invalidileitsrente. De machine onlangs aangeschaft voor korenmaaiiing en binding voldoet zoo best, dat ze thans, te midden in den oogsttijd, op nonacliviteit is gesteld. Openbare vergadering van den Raad der gemeente SOMMELSDIJK op Vrijdag 22 Aug., des nm. 2.30 ure. Voorz. de Ed. Achtb. heer Burgemeester. Afwezig de hh, K. de Graaf, Jac. Joppe, M. Born en J. Gideon. De Voorz. opende de vergadering met gebed. Daarna werden de notulen der vorige y-kk* vergadering gelezen en onveranderd vast- Jr gesteld. 1. Ingekomen stukken. a. Missive van hh. Ged. Staten, waarbij goedgekeurd word teruggezonden het suppl. kohier h. omslag, hondenbelasting en school geld. b. Idem goedgekeurd terug ontvangen het Raadsbesluit van 24 Juli tot verkoop van grond. c. Idem van hetzelfde College, waarbij goedgekeurd terug is ontvangen het regle ment van het burgerlijk armbestuur en weeshuis. d. Verzoek van het burg. armbestuur om f 1000 op te nemen voor kasgeld. Goed gekeurd. e. Verzoek van Jac. van der Sluis om afschrijving van den H. Omslag wegens vertrek naar Middelharnis. Besloten 10 maanden afschrijving te verleenen. f. Schrijven van B. en W. van Middel harnis betreffende de overname van een gedeelte van den Langeweg, waarin 0. m. j dit voorkomt, dat zij de kwestie betreffende de uitwatering in het riool van Sommels dijk verder zal laten rusten, hoewel zij zulks blijft betreuren. Evenwel heeft in dien tusschentijd het rioleeringsplan van Middelharnis aanmer kelijke wijzigingen ondergaan, waarom ook de Raad in vergadering bijeen op 23 Juli 11. overeenkomstig het voorstel van B. en W. heeft besloten een gedeelte van den Lange weg in .onderhoud af te staan, t. w. van het Zandpad tot daar waar de weg bij tram kruist. Echter op de volgende voorwaarden: lo. Dat de in de bakken aanwezige grint tegen den berekenden prijs, benevens rij en werkloon word overgenomen. 2o. Dat Middelharnis der tegemoetkoming in de onderhoudskosten zal bijdragen f 180. 3o. De overeenkomst word voor onbe- paalden tijd aangegaan, echter met dien verstande, dat zij het recht voorbehoud zulks ten allen tijde te doen ophouden, waarvan dan 6 maanden tevoren opzeg ging zal geschieden enz. Voorz, Wij hebben deze zaak behandeld in de vergadering van B. en W. en wij meenen dat wij over het algemeen wel op het voorstel kunnen ingaan, echter met deze bemerking, dat wij meenen dat het laatstgenoemde wel eenigszins onaanneme lijk is. Ook wij wenschten het recht te hebben om zulks 6 maanden van tevoren (bij even- tueele opschorting van het contract dat gemaakt zal worden) op te zeggen. Wanneer men toch op de een of andere wijze de weg gaat beharden, dan zou daar door die 6 maanden een sta-in-den-weg zijn. Vandaar dat wij de Raad voorstellen om B. en W. van Middelharnis alsnog te verzoeken deze bepaling te veranderen. dhr Mijs. In zooverre ben ik het ook met de Voorz, eens en ik ga ook geheel accoord met het voorstel van B. en W. om te trachten die bepaling betreffende de opzeggingstermijn alsnog gewijzigd te krij gen. Nu kan ik mij echter niet voorstellen, daar de weg mettertijd, waarschijnlijk, (als ik uw bedoeling goed begrijp, evenals de Achterwegen zal behard worden) daar is het weer zoo'n groot bezwaar niet, en misschien zal B. en W. van Middelharnis zeggen, daar valt nader over te praten, wanneer besloten ;is de weg te beharden. Voorz, Wij staan nu gereed een contract

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2