Zaterdag 23 Augustus 1913 Érg maand TWEEDE BLAD. j 2 Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Twee Bladen. Ileii, ID II !RS. m Dalen 'd8'lr Jaargang iV. 1896 voor de Zuidliollandsclie en Zeeuwsclte Eilanden. 1R13-1Q13 JAAR Dl BETRIJDING. Reclames Mededeelingen enz l BSECHAM'S EMtLEN" Wat is het meest gevraagde Eleedingstuk V Een „Ueerlandia" I j Regenjas Landbouw. Uit de Pers. I >ORST f rij ven roeden hunne zonder lleelige ïen in rewone Ichten. iet ge- .ÏSMA (LINDE. !en naam 6888 if b| ifld. n leden n 3 iks wor- |den van uur en 5825 :sland. blen, als teren tjes, 7106 JES, enz. 18, Promenafle eiïen en 7178 irelcen. bekomen >ode naar (OTTER- 1100 pond iet oudste Cussenljes, rten 3 en soorten x\2 lode. ï4 Jwe AKEjftf lAKlKEN. <KI enz. roorraad.) ryjsopgaafl Pand. 6913 IKELEN. I en Nie- In zen enz.- W. BOEKHOVEN. SOMMELSD1JK. Alle stokken voor de f&edaeüe teestenad, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te asenden aan den Uitgever Dit nummer bestaat uit VII. Engeland was meester ter zee. 't Behandelde ons dies, en terecht als vijand, ook déarin, dat onze zee handel totaal werd tegengehouden. Niet slechts moesten we daardoor de handelswinst missen, maar ook de handelsproducten kwamen niet meer op onze talel voor, omdat het kleine restantje, dat er nog in de winkels gevonden werd, tegen schreeuwend duren prijs werd verkocht. Met name alle koloniale artikelen. En omdat de gewone, ja zelfs de gegoede burgerman zulk een prijs niet betalen kon, zocht de industrie op al lerlei wijze in dit gebrek en tekort te voorzien. In een enkel opzicht bleek ook hier de druk een zegen. Tot dien tijd kende men in Euro pa alleen de rietsuiker, die stellig in de 19e eeuw, bij toeneming van be volking en behoeften, niet in de vraag zou hebben kunnen voorzien. Door de schaarschte in het Napoleontische tijdperk kwam de industrie van biet suiker almeer óp en ieder weet, van hoeveel belang dit geworden is voor landbouw en nijverheid beide. Maar overigens, wat 'n misère! In plaats van de »echte« koffie, werd een soort van kunstkoffie in den handel gebracht, die meerendeels uit gerooste rogge en cichorei bestond. Tabak werd gemaakt van gedroog de kruiden, van boombladeren en vlokken van lange turf. Thee smaakte naar wilgebladeren; chocolade, waar voor men zoo gauw niets in de plaats wist te stellen, ontbrak geheel. En zoo was het met allesduur, slecht of heel niet te krijgen. Doch dit was nog te dulden. Men wént, zoo niet aan alles, dan toch aan véél. Erger was het, dat 't Napoleontisch régime ook de personen en de gezin nen aantaste V Dat deed de gehate concriptie. De bepaling, dat elk jaar een vast deel der jongelingschap bij het leger moest worden ingelijfd en dat door loting dit deel zou worden aangewe- zen. Op zichzelf niet onredelijk. Het stelsel heeft dan ook den val van Napoleon overleefd. Als men den algemeenen dienstplicht niet wil en een staand leger wenscht, dan is het 't meest rechtvaardige stelsel, dat zich uitdenken laat, mits de loting regelmatig plaats heeft en plaatsver vanging niet wordt toegestaan. Van een volk mag wel degelijk gevraagd worden, dat het zijn zonen afstaat, om de verdediging des va derlands te voeren, als dit bedreigd wordt. Maar hier was 't heel anders. Nominaal ja, behoorden wij tot Frankrijk; maakten wij een deel uit van het groote Fransche keizerrijk. Maar in werkelijkheid voelden we ons in de positie van een overwonnen volk dat men zijn vrijheid en volks bestaan had berooid en dat nu door den overweldiger bovendien nog ge dwongen werd voor de bevesti ging en uitbreiding der vreemde heer schappij de zwaarste offers te bren gen Koning Lodewijk had dit begrepen. Hij had de conscriptie nooit wil len invoeren. Hij bad in de behoefte aan een staand leger voorzien door vreemde huurtroepen en de binnen- landsche werving van vrijwilligers. Napoleon maakte minder omslag. Een zijner eerste regeeringsdaden voerde reeds de »concriptie« in. Ja, erger noghij gaf zelfs aan zijn de creet terugwerkende kracht. Niet al leen degenen, die 1811 den 20-jari gen leeftijd hadden bereikt, moesten aan de lotiDg deelnemen, maar ook allen, die in en na het jaar 1783 ge boren waren. Zoo drukte zijn hand zwóar op ons V Een wingewest van Frankrijk Dat waren we geworden Bij al zijn maatregelen, die hij nam, gaf het belang van Frankrijk, of liever zijn eigen belang Napoleon het richt snoer aan voor wat hij ordonneerde. Wat speciaal Nederlandsch belang was, vond bij hem geen oor. Zoo werd voor den waterstaat, voor het dijk- en polderwezen, onder Fransch bestuur niets gedaan en had de overheersching langer geduurd, de schromelijkste gevolgen zouden niet uitgebleven zijn. Nederland moest worden verfranscht. Dat bleek aldra uit alles. Bovenal uit de regeerings admini stratie, die geheel op Fransche wijze werd ingericht, d. w. z. volkomen centraliseerend. Ook hier school in den druk zegen. Met één slag maakte Napoleon een einde aan tal van oude misbruiken, belemmerende gebruiken en dwaze instellingen en onverdedigbare voor rechten. Lastige kuoopen, die eeuwen lang hadden gehinderd, werden door hem met een slag van zijn keizerlijk zwaard doorgehakt. Dat wè,s de goede zijde van 't Fransche bestuur. Maar de keerzijde was zwart. Met Nederlandsche gewoonten en gebruiken werd niet gerekend. Het oud-vaderlandsche recht was niet in tel. En de landstaal raakte in verachting. Elk officieel stuk moest in 't Fransch wordeu uitgegeven, naast den Neder- landschen tekst. In elk departement mocht slechts één nieuwsblad ver schijnen, dat zoowei in het Fransch als in het Hollandsch moest worden gedrukt. Op alle scholen, van de ge wone lagere school af, moest Fransch onderwezen worden. Het onderwijs, waarop in vroeger eeuwen Nederland terecht was trotsch geweest, kreeg een leelijken knauw. De lagere en middelbare scholen werden getroffen door een belasting, die vele deed kwijnen en ten onder gaan. Ook de Latijnscbe scholen deel den in dezen druk. Die te Amsterdam bv. zag de helft harer leerlingen ver- loopen. En Bilderdvjk, de groote kampioen voor de Nederlandsche taal, wist niet beter te doen, dan Napoleon te wijzen op het groote gewicht dezer taal voor de kennis van het Fransch, om te probeeren hem langs dezen weg wat gunstiger voor de beoefening van het Nederlandsch te stemmen. Met de vrijheid was het uit. 'tBest bleek dit bij de drukpers. Van vrijheid van drukpers was geen spoor meer te ontdekkenzij was geheel in banden geslagen. De censuur was ongehoord streng. Ieder werk, dat ter perse gaan zou, moest eerst voor of door den raad van censuur te Parijs beoordeeld wor den eu alles wat ook maar uit de verte zweemen kon naar een veroor deeling van 't Fransche bewind of het volksgevoel prikkelen kon, werd ge schrapt. Zoo was er een predikant, die in e8n stichtelijke brochure, zonder eenige toespeling op de toestanden van den dag, de Schriftuurplaats had gebruikt van neen lichte verdrukking, die zeer ras voorbijgaat.*! Hij moest die plaats wijzigen of zijn brochure zou niet mogen worden gedrukt. Büderdijk zou een «Geschiedenis des Vaderlands uitgeven, waarvoor een prospectus was opgesteld 't mocht niet worden gedrukt. Een Fransch inspecteur, dieermeè 't zeggen over had, gaf als zijne mee ning te kennen, dat het Nederlandsche volk met wat er vroeger op dit kleine strookje gronds gebeurd was, niets te maken had. 't Was nu ingelijfd bij de Fransche natie en de geschiedenis van Frankrijk was voortaan ook zijn historie. Nóg verder ging Napoleon. Al was er geen Nederlandsche staat meer, geen vlag, geen vloot, geen leger, geen regeering er was nog steeds een Nederlandsch volken nu werd het zijn streven, om dat volk zooveel mogelijk met het Fransche volk te doen samensmelten. Allerlei middelen gebruikte hij daartoe, met name het huwelijk De autoriteiten legden op zijn bevel een soort van stamboek aan, waarin alle mogelijke bizonderheden werden opgeteekend over Nederlandsche erf dochters, die Napoleon hoopte te doen huwen met zijn Fransche officieren. Ook de mindere Franschen moesten hun best doen, orn de vermenging der rassen zooveel mogelijk te bevor deren. De bekende perfect De Celles trachtte te Amsterdam huwelijken uit te lokken tusschen Fransche soldaten en de huwbare meisjes uit het,Bur- gerweeshuis. Een dicht gebreid informatie-net werd over Nederland gelegd. Van alles en nog wat werden re gisters gemaakt en aanteekeningen gehouden. Zelfs in zijn eigen woning voelde men zich niet vrij. Een uitgebreid spionnage-systeem deed het gevoel van vrees en onvrij heid toenemen. Voor een gulgauw woord, kwam men in aanraking met den strafrechter. Wie gevaarlijk leek, werd kort en goed naar Parijs opgezonden, waar de gevangenissen ruim waren en de bewakers wreed. Zoo zuchtte heel het Vaderland onder den druk. De grenzen van de voormalige par tijen werden uitgewischt. In den smelt kroes der louterende verdrukking werd het Nederlandsche volk één. Somber zwijgend, of in moedeloos heid zuchtend Wachterwat is er van den nacht? (20 Cents per regel.) I D I Q q q i Baioiaaa WaterdicM en Mieloos, Alleenverkoop voor Flakkee: Dirksiand. ifl voor het ezonden. erking 'Hl. rksland. dijk 262: roote partg erschillende Jerijen naar [rledikantjes ifcmatr assen ring franco 6544 Deze Courant verschgnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ÜÏTÖSJTBB Telefooa Iaterconn. SI o. 9. Advertentiën 10 cent per regel en maal. Reclames 30 per regel. Boekaankondiging Cent per regel en 4/» «aal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zg beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nnr. 9 Ken verstandige huismoeder D B zorgt er ALT1JH voor b B BIJ DE HASD te hebben. g (8 fl Q B Q B BBBBBBB Bemesting van Wintergranen. In de laatste jaren is op 't gebied van land en tuinbonw zeker niets in zoo hooge mate veranderd als de wijze van bemesting. Een beter zicht in de leer der plantenvoeding is hiervan ongetwijfeld de voornaamste oor zaak. Theorie en praktijk gaan voortdurend meer hand aan hand, terwijl de overtuiging zich meer en meer baan breekt, dat slechts een rationeele bemesting in staat is de opbrengst onzer akkers, graslanden en tuinen meer rentabel te maken. Na kan een stalmestbemesting alleen daarom niet rentabel zijn, omdat zij geen voldoende rekening houdt met den toestand des bodems en de eischen, welke de ver schillende cultuurgewassen stellen aan den voorraad voedingsstoffen, noodig voor een normale ontwikkeling. In de laatste jaren toch is niet alleen door opzettelijk genomen proeven, maar ook op rationeel gedreven boerderijen op ondubbelzinnige wijze geble ken, dat, wil men de hoogst mogelijke zuivere opbrengsten verkrijgen, het gebruik van handelsmeststoffen, 't zij alleen of als aanvulling van den stalmest, bepaald nood zakelijk is. Het onvoldoende van de stalmest treedt vooral duidelijk te voorschijn bij den ver bouw van onze wintergranen, omdat deze op de meeste boerderijen een eerste plaats innemen. Vergelijkt men de resultaten, welke men verkreeg met uitsluitend stal mestbemesting met die, verkregen op een rationeel gedreven boederij, dan sprin gen de voordeelen der moderne bemesting duidelijk in het oog. Wij willen ter illus- treering hier de uitkomsten laten volgen van enkele der vele proefvelden, in de laat ste jaren aangelegd op de Veluwe, waar nog algemeen de teelt van rogge en aardap pelen de hoofdverbouw is. Bij G. Tabor Mz. te eerbeek was in 1910 een roggeveld aangelegd, verdeeld in 3 ge lijke perceelen, waarvan één stalmest, één kunstmest en één half om half ontving. De oogsten waren per Hectare: K.G. K.G. Zaad. Stro o. van Half om half 2908 en 5128 Kunstmest 2457 5985 Stalmest 2114 4014 »Half om half* won het dus met het zaad verreweg, de kunstmest met het stroo de stalmest stond veel lager. Op dit veld was Pettküser rogge verbouwd. Vroeger was algemeen de Gelderscbe Kruiprogge, die niet zooveel oplevert. Maar indien slechts goed bemest wordt, dan kan ook deze soort soms zeer bevredigende uitkomsten geven. Bewijze een proefveld bij W. v. d. Hel Hz. te Beekbergen, waar bemest werd met 700 K.G. slak, 800 K.G, kainiet en 200 K.G. chili, 't Gewas was een lust om te zien en de oogst voldeed aan de verwachting Met 700 K.G. kainiet 2644 K.G. zaad en 4933 K.G. stroo Zonder kali 2250 K.G zaad en 4194 K.G. stroo Onbemest slechts 1600 K.G. zaad en 8000 K.G. stroo. Hier rendeerde derhalve de mest uitste kend. Dit was niet minder het geval te Spankeren bij Gebroeders Kappers, waar de sterke bemesting van 12 baal slak, 13 baal kainiet en 2-j baal chili werd gegeven. De akker bracht een enorm gewas voort zooals daar nimmer was gezien per Hec tare 4425 K.G. zaad en 6800 K.G. stroo. De zware halmen hadden alle een lengte van 2 25 M., vele uitstekende van 2.40 M. in de aren telden we 96 korrels. Zulke oogsten werden vroeger niet ge wonnen, omdat de bemesting te schraal, gansch onvoldoende was voor een normaal gewas. Thans kunnen we het wijlen Dr. W. C. H. Staring nazeggen »Geen sleohte gronden zijn er, slechts slechte boeren.* 0. B. Moeders en het Socialisme, 't Was in den tijd van het eerste Fransche keizerrijk Madame (de naam doet er immers mets toe) vroeg eens aan Napoleon Welke maatregelen, Sire, zouden er genomen moe ten worden om het Fransche volk te her vormen En het antwoord van dat oorlogsgenie f »Geef aan Frankrijk moeders, mevrouw Me dunktdit antwoord van den genialen Napoleon (want geniaal was hij, hoe men overigens ook over hem gelieft te denken) dit antwoord getuigt van groote, diepe men- schenkennis. Groote mannen hebben in den regel, er zijn natuurlijk ook uitzonderingen, groote moeders gehad. Kent ge de moeder van den va der des Vaderlands Kent ge de moeder van den >grand old man* Gladstone? Kent ge de moeder van Augustinus P Zeg maar gerust Iedere Augustinus heeft zijn Monica ge had We spreken daarmee uit, dat de invloed van de moeders en van de vrouw in het algemeen veei verder gaat dan kortzichtige onbesuisde suffragettes met het stembriefje in de hand schijnen te droomen. Waarin bestaat het gevaar van het So cialisme Niet in de schetterende brasems, die op allerlei meetings en vergaderingen zwaar staan te boomen, Niet in het hoerageroep van jonge broek jes, die ter nauwernood droog achter de ooren, gemakkelijk door alle wind van leer worden meegevoerd. Niet in al die would be-hervormers, die wanea met een tooverslag al het kwaad in goed te kunnen verkeeren. Neen, neen; in dit alles steekt niet het grootste gevaar. Het gevaar dreigt van een gansch an deren kant. Het gevaar zit in de degeneratie van de moeder. In de geschiedenis der koningen van Is raël en Juda leest ge telkens En de naam zijner moeder was Regel daarbij is een vrome moe der een Godvreezende zoon. God is een God der geslachten 1 De verstrekkende invloed van een vrome, verstandige moeder is niet te berekenen. De Prediker zegt; >Hare kinderen staan op, en roemen haar welgelukzalig.* Het goede voorbeeld van de moeder

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 3