V I I men. Zaterdag 23 Augustus 1913. 28ste daargang 1ST. 1896. IEH. L voor de Kuidliollandsche en Zeeuwselie Eilanden. EERSTE BLAH I 1 Antirevolutionair *n> Orgaan IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, ermg „HET GOUDEN HERT", SOMMELSDIJK. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uiticever. 0$> Zonder geestdrift. Hotel Restaurant Rotterdam. R. C. F. y. i LEE-ttoonen. OP DEK UITKIJK. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGKEVES Telefoon Interconain. SKo. 3. Advertentiën 10 Cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewaoht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Z oedels enz. 6 5+8 IS. irk, ver- 5679 ts ik ibrugge t wel gauw bed. Als 't zoggenga heeft baar id genomen. aarzelend, ik op. >Als k even mee over 't von- En moch- zijn dan zou 1 wat kun- maar kom en ik altijd m melk het de achter- de velden het naaste llend in de een witte kers wolkt .stisch ver der voort, de ribben moet, maar hij, die d de hoog- etterkunde it om zijn t tienmaal niet, om ervolgd. ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. (Slot). *•- De saamkoppeling van Tarief en on- "v. derwijs achtten we in ons eerste arti kel, tegenover een schrijver in de Rot terdammer, het kamerlid Brummelkamp, niet een tactische fout. Dat heeft de geestdrift niet gedoofd, maar wel de fout der Regeering, die een in 1904 ingediend Tarief ontwerp zelf in 1913 nog niet in 't Staatsblad haden maar verschoof en maar uitstelde, maar daar door dan ook op alle kiezers den in druk maakte, dat 't met de industrie en lage loonen en werkeloosheid waar lijk zoo slecht nog niet stond en dat ook de gelden, noodig voor de sociale wetten, heusch wel op een andere ma nier waren te krijgen dan uit't Tarief. De Regeering staat schuldig. Had zij de Tariefwet in 1910 inge diend, dan had ze in 1911 al gewerkt en in 1913 had heel Nederland de goede -uchten van die wet kunnen zien. En met de weldaden der wet voor oogen had Rechts aan alle linksche propa gandisten kunnen zeggen ziet naar de vruchten en houdt je mondDan was er geestdrift geweest door de sprekende feiten, die waar zouden gemaakt heb ben, wat alle protectionisten op grond van historie en ervaring in andere lan den met recht kunnen beweren en ja renlang betoogd hebben: 't Tarief zal voor de industrie én voor heel de Natie goede vruchten dragen. Maar wat kon Rechts in 1913 aan Links antwoorden Niets, dan een theoretisch debat aangaanniets dan een soort wetenschappelijk betoog opzet ten over de verhouding van levensprijzen en invoerrechten; over de theorie van den vrijhandel en de theorie van't pro tectionisme maar de Rechtsche propa gandisten konden door geen blinkende cijfers waar maken, dat in Nederland de tariefwijziging heil en welvaart bracht. want er was geen tarief wijziging dan op 't papier van minister Kolkman. En daardoor kon er althans voor 't tarief-Kolkman geen bezieling en geestdrift zijn. Tarief en Onderwijs mochten zeer wel aaneengekoppeld zijndoch er was een heel andere reden, waarom de geest drift ontbrak. En die zat em in de Vrijmaking van 't Onderwijs zelf. Be halve de fout der Regeering om veel te laat te komen met 't Tariefmaakte zij nog een andere, die gevoegd bij nog twee ernstige factoren de geestdrift zelfs voor de vrijmaking van Onderwijs doofde. Drie oorzaken dus le. de Regeering deed voor de Vrij making zoowat niemendal. 2e. de Rechterzijde is voor de Vrij making verdeeld. 3e. de Chr. onderwijzers en chr. ouders loopen voor de vrijmaking zoo hard niet meer. Deze drie oorzaken doofden de geest drift, wat we zullen bewijzen. Wat 't eerste punt betreft behoeft men de troonreden van 1908, 1909, 1910, 1911 en 1912 maar door te lezen om op te merken dat er van 't Heems kerkkabinet bitter weinig van de vrij making te wachten was. Onze plaats ruimte laat niet toe, al de zinnen en paragrafen over te schrijven uit die Troonredenmaar deden we 'tieder zou zeggenis dat nou al is dat nu de vrucht van een Kabinet, dat 5 jaar zat. De Openbare School heeft van den verzoeningsgezinden onderwijsminister Heemskerk, helaas, onzaliger gedachte in 't minst geen last gehad, en de Chr. School heeft er geen baat bij gehad. Heel de brandende schoolkwestie bestond zeker voor Minister Heemskerk niet. En zeker! er was een aaneenschakelings commissie, die een jaar of drie gewerkt heeft en waarop de minister zich maar voortdurend beriep nl, dat hij niet in grijpen kon in de Schoolkwestie, omdat die Commissie aan 't herstellen, aan 't verbeteren, aan 't reorganiseeren was maar juist dat heeft ieder, die meeleefde met de School, bevreemd, dat in zoo'n brandende zaak een reorganisatiecom missie de oorzaak kon zijn, van 't vijf jarig nietsdoen van een Minister. Dan had aan die Commissie een beperkter opdracht moeten gegeven wordendan had men de heele boel niet over hoop moeten halen, maar dan had de Min. een tijd van voltooiing moeten opgeven met de boodschap er bij: Heeren com missieleden! ik, Excellentie verzoek U binnen een jaar klaar te zijn, opdat er voor mij nog volop tijd zij om de vrij making nog vóór 1913 in 't Staatsblad te zetten. Dat er niets in 't Staatsblad kwam dan 't bouwwetteke, doofde de geestdrift. Maar als oorzaak, nommer twee, gaven we op de verdeeldheid der Rech terzijde. En dan behoeven we maar één woord te noemen en ieder voelt hetde christianiseering der openb. school door de Christelijk Historischen, rich ting Ankerman, Schokking, Bronsveld, gepropageerd. De antirevolutionair voelt voor dat denkbeeld weinig op onder scheiden gronden, die we hier nu niet nader kunnen uiteenzettenmaar vast staat, dat geen enkel antirevolutionair in den huidigen toestand, waarin de Openb. én de Bijz. School verkeert ooit ef te immer zich leenen zal om den Bijbel op die Openb. School te brengen tenzij in enkele uitzonderingsgevallen. En dit doofde de geestdrift, dat de anti's te strijden hadden tegen elemen ten in de coalitie, die hun idee: een Bijbel op de Openb. School, stijf vast hielden en zelfs op hun partijdag te Amsterdam daarvan uiting gaven in een afzonderlijke resolutie over de kerstening onzes volks en de kerstening der openbare inrichtingen van hooger-, middelbaar- en lager onderwijs. De an tirevolutionair zag nog liever de coalitie springen, dan aan de Chr. Historischen dat idee van den Bijbel op de Openb. School in dit stadium van den school strijd, toe te geven 't Ware den on dergang der huidige Chr. Scholen, 't Ware een godsdienstige vernisplakkerij op groote schaal op 't front der Openb. School, 't Ware de beginselstrijd ver zwakken en ontkrachten. Maar als oorzaak, nommer drie, noem den we de mindere ambitie bij de ouders en de onderwijzers. Het staat toch vast en alle hulde aan dr. Kuy- per! dat deze Staatsman, onze leider, aan de Christelijke Scholen een wel vaart heeft geschonken, die ze vóór hem nooit bezat. Armoe der Schoolbe sturen in vroegere dagen is nog wel niet in weelde veranderdmaar dank baarheid mag uitgesproken, dat de druk zeer is verminderd. En 't is een overal opgemerkt verschijnselals de druk vermindert, vermindert de boter. Hoe Gedempte Boerensteler 63A, 63B Direct nabij de Hoofdsteeg, DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT f 1.—, f 1.25 en f 1.50 Aanbevelend, Het door ieder aanbevolen adres. meer druk, hoe meer ambitie en hoe meer weelde, des te minder geestkracht. Zóó is 't met de Schoolbesturen enzöö is 't ook met de onderwijzers, 't Gaat goed bij vroeger vergeleken met de salarissen en de uitbetalingen. De Schoolbesturen kunnen niet meer onder de markt vragendat ver biedt de wet der minima. Derhalve de chr. onderwijzers loopen zoo hard niet meer om hooger salaris. Vroeger, toen ze rammelden van den honger, liepen ze wat stugger door! Nu gaat 't op den pantoffel naar de stembus! De geldkwesties zijn voor een groot stuk weggeruimd, waarom nu nog in de verkiezing zich moe gesloofd. Vatten we alles nu nog eens samen, dan meenen we voor 't ontbreken van geestdrift bij Rechts, waar 't gaat over Tarief en Onderwijs, zonder tegenspraak te mogen constateeren, dat de Regeering schuld heeft door nalatigheid in Tariefs wijziging en vrijmaking van onderwijs dat de verdeeldheid der coalitie schuldig is en dat de rijker vloeiende subsidies schuldig staan. Is daarmee nu alles verklaard? Geenszins. We hadden 't alleen over Tarief en Onderwijs. Zelfs mag bij dit laatste gevraagd, of de geestdriftdoo- ving door de materialistische centen niet een bittere aanklacht is tegen ouders en onderwijzersof die lauwheid niet een onderstrooming van eigen- en zelfzucht heeft, waarvoor we ons scha men moestenof door die koperen centen den goudglans van de beginselen niet verdonkert Of er dan alleen maar geestdrift is, als 't over een hooger dag geld loopt Maar er zijn nog andere zeer ernstige redenen, dat, om met de Standaard te spreken, de heilige geestdrift ontbrak. Daarover thans niets meer. Ter gele gener tijd. Ons goede Eilandje Wie zijn Eiland lief heeft, moet klagen en stort zijn klacht publiekelijk uit. We doen dit bij dezen in korte gedachten en vragen. Is de kerkelijke organisatie en 't kerkelijk leven in orde, zoo dat de Christen niet ondergaat? Is de schoolorganisatie en de band om de ouders over heel Flakkee in orde zoo dat ze saam denken en mee tor sen de ééne groote gedachte, dat de Chr. School de eenige draagster is van een opvoeding naar 's Heeren Woord. Is de sociale organisatie der arbei ders en der gezinnen in orde, zoo. dat ze voor 't Socialisme en den klassen strijd ongenaakbaar zijn Is de sociale organisatie der boeren in orde, zoo, dat 't Recht tegenover de Macht kan zegevieren Is de organisatie van den Middenstand in orde, zoo, dat ze door aansluiting beschut zijn tegen 't Groot kapitalisme en oneerlijke concurentie en gereed om door credietinstellingenen coöpera tie de grootst mogelijke voordeelen te behalen Is de organisatie der Jongelingen en Jonge dochters klinkend als een klok Is de politieke propaganda in elk dorp in handen èn van ouderen, maar ook van jongeren, die in hun propa ganda commissiën op plannen broe den voor nieuwe actie en nieuwe op- waking onder de kiezers. Is dus èn de kerkelijke èn de poli tieke èn de sociale èn de schoolorga nisatie in orde Misschien zegt geRedacteuru geeft een program der toekomstWe geven dat, maar waar is de leider Waar zijn ze, de 300, die met den nog gezochten Gideon willen optrek ken tegen den Midianiet? Hij heeft z'n pijp gebroken De heer mr. Stout van Wittewrongel heeft zijn prachtigen doorrooker, die de meiden met vreeze afstofien, wie hem de pijp brak, stak hem naar 't hart gebroken van blijdschapEn 's avonds het internationale gelegenheidsta feltje, hoog in de bergen van Tyrol, op champagne getracteerd, ondanks de gebro ken pijp, van louter blijdschap over de tijdiDgen, die hij uit 't vaderland gekregen had. Ik hoorde het toevallig. Aangezien de heer Stout etc. wél van moederszijde blauw bloed in de aderen heeft en ook wél als allergeheimste harte- hoop het praedicaat jhr. voor zijn naam begeert, dat hij door koninklijke goedheid nogeens hoopt te verwerven, maar aan gezien Z.Ed. toch niet van vorstelijke, doch van gegoed-burgerlijke afkomst is, heeft de telegraaf verzuimd het gewichtige feit van 't breken der Stoutsche pijp wereldkundig te maken. Hoewel het 'n gebeurtenis was. Mevrouw, die voor 'r trouwen Lena Pietertje heette, maar al sinds vele jaren Magdalena P. Stout enz. op haar kaartjes zet, was bleek geworden als 'n servet, en begrijpt nog maar half, hoe de politiek aan haar mans pijp zich vastgezogen had, zoodat het 'n vrij verwarde brief was, dien ze aan haar broer schreef over de crisis, over de S.D.A.P., over de champagne en de pijp van haar man. Die broer is 'n goede kennis van me en door hem ken ik z'n zuster zoowat, die er vanwege 'n erfenis warmpjes inzat, maar overigens van Adam af heel gewoon men- schenbloed in de aderen heeft. Mr. Stout enz. ken ik niet. Tenminste niet van aanzien. Zijn zwager, als 't gesprek op hem komt, haalt eens even de schouders op en laat een eigenaardig zacht neusgebrom hooren, dat van weinig familiezwak getuigt. Mij heeft hij in vertrouwen eens gezegd, dat de eenige keer, toen mr. Stout enz. blijk gaf van schranderheid, was bij 't zoeken van een vrouw. Béter vrouw had hij niet kunnen treffen ze waren tweelingen Lena Pietertje en 'r broer en haar geld maakte, dat hij netjes en in zijn stand leven kon, wat zijn talenten hem nooit zouden veroorloofd hebben. Over 's mans maatschappelijke positie zwijg ik dan ook. Praktijk had hij niet. Moest hij 'n enkelen keer es pleiten, dan glimlachte de balie bij voorbaat. Den »de- ken« noemden ze hem spottend. Zijn alge- meene ontwikkeling ging niet verder dan tot hetgeen hij zéér oppervlakkig uit zijn dagblad las en dan voorts de gewone societeits-wijsheid, die zijn geest opslurpte onderwijl zijn lippen aan 't glaasje likten. Mr. Stout enz. was een liberaal. Maar een deftig liberaal. Trouwens, dat kon men hem aanzien. Niet zoozeer dat hij liberaal, doch wel dat hij deftig was. Met den hoogen hoed, de lange ge- kleede jas, de glacé'a, den stok met gouden knop, gouden lorgnet, met al welke waardigheidsteekenen hij zich ook op de gewone werkdagen vertoonde, maakte hij bepaald een deftigen indruk. Zorgvuldig klèédde hij zichzorgvuldig zocht hij zijn conversatie, koos zijn lectuur, vroeg de gasten voor zijn diners't moest alles liberaal zijn en deftig. Even, heel even had hij gewankeld in zijn politieke overtuiging. Dat was in 1907, bij 't optreden van Heemskerk. Toen was de gedachte in hem opgekomen, om Christe- lijk-Historisch te worden, ja hij had zelfs het antirevolutionair progam, dat-ie in 1903, na de bedwongen spoorwegstaking, had gekocht, weer es ingekeken. Maar 't was niet doorgegaan. Die lui van Rechts kwamen hem te veel met den godsdienst voor den dag. En dat stond hem tegen. Godsdienstloos was hij niet. In drie kerken had-ie vaste plaatsen en dat kostte hem heel wat in een jaar I De meiden hadden vast consigne, om op de schaalcollecte steeds 'n kwartje te leggen. Zeker, hij was voor den godsdienst. Zijn vader had 'm al geleerd, dat de godsdienst een steunpilaar is voor de maatschappij. Maar men moest de zaken goed uit elkander houden en geen godsdienst en politiek door elkaar klutsen. Dat was het kwaad, 't welk die booze Kuyper over ons land had gebracht. En hoe meer Heemskerk op goeden voet kwam met Kuyper, hoe minder mr. Stout enz. voor Rechts voelde. Weldra was ook hij geheel onder den indruk en den invloed der beweging, die den val van 't kabinet als einddoel had. Opmerkzaam volgde hij den stembusstrijd en hij wreef zich weUehagelijk over 't op- rondend buikje, als hij zoo uit den stroom van krantenberichten den indruk kreeg, dat het voor Rechts een »stropc werd, die stembus van 1913. Hij had echter een bezwaar. Zijn blijdschap was gemengd. Een scherpe doorn prikte hem en de pijn was hem soms op '1 gelaat te lezen. Hij zag den vloed wassen. Den rooden vloed van het socialisme, dat allerwege veld won. Roodhuyzen dien hij overigens veel te ordinair vond met zijn platte grappen had naar zijn hart gesproken, toen hij de >rooden< vermaande: Loopen jullie ons nu niet tusschen de beenen, als we tegen de >clericalenc optrekken. Zag hij op de muren de bekende socia listische reclameplaat »Stemt rood*, dan wendde hij z'n deftig aangezicht af en voelde het als een persoonlijke beleediging. De socialist was hem als het scherpe, kantige beentje hij hield van een vette soep dat hem in de keel schoot en hem al 't genoegen van zijn lievelingskostje vergalde. >Rood< was voor hem 'n schrikkleur. Die soci's wilden ook hun eigen oordeel hebben over de regeering des lands. De barbier op den hoek hooide er bij en de putjesschepper en de jood, die Vrij dags met prentbriefkaarten op de maikt stond. Dan is 't vaderland rijp voor ont binding en ondergang, als zulke menschen over belastingen of onderwijs gaan mee praten 't Werd herstemming in't district, dat mr. Stout van Wittewrongel herbergde. En de herstemming kwam voor hem te staan tusschen een man van Rechts èn 'n socialist.

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1