is veel grooter dan men wel vermoedt, nu de socialistische beginselen heb ben aanvaard, is een verkeerde kijk op de overwinning. Die kleurlooze menschen zijn probeermenschen met Rechts probeerden ze 't eens; met Links probreeren ze 't ook eens En zoo zal in de toekomst steeds door die kleurlooze massa een overwicht gegeven worden, nu eens naar Rechts dan weer naar de Concentratie; dan weer naar Rood iedere partij krijgt zoo op haar tijd haar beurt. En van de propaganda onder de kleur- loozen hangt 't af, met wie ze mee gaan. Ze zijn voor velerlei ophitsing vatbaar en toegankelijk. In en buiten de Hamer. Land- en Tuinbouw. De Hoendercholera. Buitenland. it IJSLAND. Vreeselijk drama in de Poolstreken. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De kosten der mobilisatie in Oosten rijk-Hongarije. BALKANSTATEN. De Adrianopel-kwestie. PORTUGAL. De toestand te Lissabon. DUITSCHLAND. De werkloosheid te Berlijn. AZIË De revolutie in China. Binnenland. De Kabinetseri sis. Het begint al. Officieel Gedeelte. Invordering 'o Rijks Directe Belastingen. Plaatselijk Nieuws. Stad aan 't Haringvliet. Van den Den Bommel. Doordat de zaagmachine van V, de Z. zich in beweging zetten schrok ken de paarden van landb. B. en gingen er van door. Aan 't eind van de Voor straat werden zij door J. M. tot staan ge bracht en liep het zonder schade of on gelukken af. Ooltgensplaat. Den heer Joh. Bol, onderwijzer aan de Openbare lagere school No. 3 alhier is aangewezen om behulpzaam te zijn bij het invullen der formulieren, als bedoeld in artikel 369 en 370 der ouder- domsverzekering. Dirksland. De Burgemeester is van zijn verlof weder in de Gemeente teruggekeerd. Ook de scholen zijn weder geopend, zoodat de jeugd, zeker tot blijdschap der moeders hunne zitplaatsen weer hebben ingenomen. Herkingen. Een der dagen dezer week zal het 69 jaar zijn geleden dat de land bouwer M. de Boer en diens echtgenoote onder deze gemeente woonachtig in den echt zijn verbonden. Van harte hoperf wij het hun gegeven worde, het genoegen te smaken, hun 70 jarig jubeleum in den zelfde gezondheidstoestand te mogen vie ren als waarin zij thans nog mogen verkee- ren. Amice l Terwijl ik u dezen brief schrijf, is het nieuwe Ministerie nog niet bekend. Alleen las ik, dat de zaken goed stonden Wanneer ge dezen brief dus leest, hebt ge het schitterende Ministerie reeds zien staan in de courant. Ik houd mij overtuigd, dat ge hunne namen niet eenmaal, maar wel tienmaal zult lezen. Ik neem het u niet kwalijk, als ge de namen van die knappe mannen tracht eigen te maken. Wie zou echter het eerst vallen Kreupel zijn ze wis en zeker. Goed, dat ze achter >de groene tafelzitten. Toch zal ik blijde zijn dat ze «zitten.» Zooals het thans gaat, loopen we voor geheel Europa en voor de Chineezen tot spot en aanfluiting. Ieder heeft den mond er vol van. Let maar op, wanneer ge in spoor of tram zit. Voor eenige dagen kondt ge iemand bv. de advertenties, beursnoteeringen, scheeps tijdingen zien lezen. Thans zoeken de pas sagiers in de courant naar het komende Ministerie. Zien ze het niet in hun courant, zoo vragen ze het aan hun buurman, of hij het reeds-weet, «wie» de hoogbegaafde mannen zijn. Als zij uit de donkerheid voor het voetlicht komen, hebben ze een bekijk, als nog geen Minister te beurt gevallen is. De eerste gedachte welke in ieders hart opkomt, is, gelijk ik u zeide: »wie zal het eerst vallen?» Nagekeken worden ze boven dien. 't Is een heele onderneming in de ge geven omstandigheden de portefeuilles te aanvaarden. Wat moeten de liberalen uit voeren? Nu het socialisten-congres gehou- ien is met de u welbekende uitslagmoogt l i gerust zeggen: Kreupel aan beide "oeten.» Ik weet wel dat sommige liberale bladen meenen dat het liberale Ministerie dat ko mende is, geen schade zal hebben van de beslissing der socialisten, 't Komt mij echter voor, dat hier ook geldt«Wat men gaarne wil, spreekt men uit.» De oude trots kan het liberalisme nog niet afleggen, Het meent nog de oude te zijn, die geen enkele ver andering heeft ondergaan. De liberalen zijn allen verstokte koogmoedigen. Wanneer zij blijk gaven een weinig zelf kennis te bezitten, zouden ze toch weten, dat zoo goed als alle zetels door hen in genomen, hun zijn gegeven door de rooien. Wanneer de »rooien« zich hadden ont houden, zouden ze zoo goed als geen zetel in de Tweede Kamer hebben. Zoo iets moest tot nadenken stemmen. Hun hoogmoedig hart zou dan wel een weinig bukken. Na het gehouden congres, moest het hen tot dubbele nederigheid stemmen. Uit de gehouden stemming blijkt, dat de liberalen de rooien in het geheel niet meer kunnen vertrouwen. Kreupel aau beide voeten, zijn de kruk ken hen bovendien ontnomenGoed dat ze zitten. Een kind kan hen omverwerpen. En wanneer ze vallen, wie zal hen op helpen Mr. Troelstra heeft de stukken op het bord zoo gezet, dat hulp van de rooien niet meer te wachten is. Immers, hij sprak op het congres op ongeveer de volgende wijze «Wanneer het komende Ministerie Cort «van der Linde valt, hoe moeten wij ons «gedragen? Zullen we dan de portefeuilles «aanvaarden?» Voor het oogenblik was het verkeken. Maar als de toekomst dezelfde politieke situatie biedt, «wat dan?» 'tBesluit is, geen portefeuilles, tenzij de rooien de be sliste meerderheid hebben. En mochten de voorstanders toch door persoonlijke be geerte gedreven, het wagen, de portefeuilles te aanvaarden, zoo komt er oogenblikkelijk eene scheuring in de roode gelederen. De rooien loopen op eieren. Tot nu toe speel den ze het politieke spel mede. Thans heb ben ze zich teruggetrokken binnen eigen muren. Daar kunnen ze met elkaar het politieke schaakspel spelen. Zooals thans de zaken staan, is Mr. Troelstra de onderliggende. Hij heeft het verloren. Zijn kracht is ook op het groote politieke erf gebroken. Het zwijgen past hem beter dan het spreken. Welke beloften hij doet, ieder heeft het recht hem toe te voegen: De socialisten schreeuwen hard, beloven o zoo veel, doch de beloften kunnen zij niet verwezenlijken. Van deze dus geen heil en steun te wach ten. Van wie dan? De klaagzangen, welke in de liberale kringen nu reeds worden vernomen, zijn van dien aard, dat alle kracht verbroken is. Wie van de liberalen zou de liberalen mogen vertrouwen Wij behoeven zoo iets niet te zeggen. Ze zeggen het zelf. 't Is niet te veel gezegd, wanneer het beeld gebruikt wordt van een schip te midden van een storm op zee. Het roer is er geweest. Toen Mr. Troelstra de lakens uitdeelde en het roer handteerde, ging het wel langs gevaarlijke zandbanken, maar een krachtige hand stuurde het liberale schip nog, Doch de stuurman is van zijn plaats geroepen. Wat is er thans te wach ten? Het roer is stuk geslagen. Geen stuurman, bekend met de wateren, aan boord. Rotsen in 't zichtHet schip moet te pletter loopen. Bewaar, hoe knap iemand is, de orde eens, wanneer een schip in nood verkeert. Toen Mr. Troelstra nog aan het roer stond, begon men reeds te muiten. De Fakkel, orgaan der Vrijz. Lib. ver zweeg niet hetgeen in het hart leefde. Maar wat zal thans ervaren worden? Geen mu ziek is in staat de orde te handhaven. Het rumoer kan overstemd worden. Doch daar mede kan de wanorde niet hersteld. Me dunkt, de mannen der linkerzijde staan thans wel beschaamdHoe mon sterachtig hebben zij de rechterzijde ge- teekend. 'tScheen wel alsof «de fijnen» letterlijk tot alles in staat waren. Hoe kalm en gelaten dragen zij den smaad hen aangedaan. God heeft den vijand met blindheid ge slagen. De vijand zoekt een weg, en kan geen weg vinden. Voorzeker hebben wij redenen om God te danken voor Zijn re geering, en de onderhouding van Zijn werk. Hoe bang stond het er voor! De Christelijke scholen zouden een wor- stelperiode te gemoet gaan. De Zending werd bedreigd. Zelfs een edel figuur als Idenburg wilde men, dat bijna oogenblikkelijk uit Indië zou teruggeroepen worden. Hij scheen wel een gevaar te zijn voor Indië. Hoe wijs zijn echter de wagen des Hee- ren Hij slaat de vijanden met verblindheid, en het eind zal zijn dat juist de Christenen geroepen worden om den vijand de handen boven het hoofd te houden. Ik denk dezer dagen wel eens aan de geschiedenis van hetgeen ons in de Heilige Schrift staat opgeteekend, dat nl. Eliza de vijanden binnen Samaria bracht, en beval hen water en eten te geven. Als we het maar doen. Want met schade en schande geleerd, zal de tegenstander van de Chris telijke levensbeginselen, moeten verstaan dat dit volk geheel anders is in zijn levens praktijk dan zij die uit de menschelijke rede al hun wijsheid putten. Wij mogen gerust zeggenDe mensch heeft het ten kwade gedacht, doch God ten goede. Na bang gevaar, geeft de Heere reeds het licht der betuigenis te zien. Welk een jubel en dank moet er met woord en daad gevonden wordenIk hoop dat het wordt gezien. Meerderheid te zijn, en toch de minderheid te wezen, wijl de Heere de wereldwijzen in hunne arglistig heid vangt. Gelooft ge niet met mij, dat dit van den Heere is geschied Laat ons leeren op den Heere te vertrouwen. Ontvang mijne hartelijke groete, t.t. 'MARNIX. Bijna elke zomer vertoonen zich verschil lende ziekten onder de hoenders, waarvan men veelal moeilijk de oorzaak kan vinden. Onder deze is de cholera zeker wel de ge vaarlijkste. Kippen, ganzen, eenden, kalkoe nen, faizanten en andere vogels worden er door aangetast. Wij haasten ons er bij te voegen, dat die ziekte niet met de eigen lijke cholera mag verward worden, welke soms onder de menschen als een geesel optreedt en overal, waar zeheerscht, rouw en angst doet on staan. De voornaamste kenteekenen der hoen dercholera bestaan in groote neerslachtig heid en verslapping, hevigen dorst en ster ken buikloop. De dunne, vloeibare uitwerp selen hebben een geelwitte of groenachtige kleur. Daarbij stijgt de lichaamswarmte tot 4 3. 5 graden. De aangetaste dieren beven en zijn bedwelmdze sluiten de oogende kam en de keellellen worden blauwachtig rood en later zelfs blauwachtig zwart. Ge woonlijk eindigt de ziekte, na verloop van twee, drie dagen, met den dood ze kan echter ook vele dagen, bij chronisch ver loop. zelfs weken duren. „Tegen de cholera bestaat geen afdoend geneesmiddel" dit zou men ook kunnen zeggen van de hoendercholera of typhns in 't algemeenwel wordt aan de Rijks- seruminrichting te Rotterdam een serum bereid, voor veeartsen beschikbaar gesteld, waarmee hier en daar bij gezonde dieren goede uitkomsten zijn verkregen. Het best is, de zieke vogels dadelijk af te maken, op zoodanige wijze, dat hun bloed, bij het dooden, niet op plaatsen komt, waar gezonde dieren toegang hebben, en deze laatste, terstond als de ziekte is vastgesteld, volkomen af te zonderen in afgesloten plaatsen en ze daar uit speciale eet- en drinkbakken te voederen. De afgemaakte zoowel als de bezweken dieren worden het best verbrand dan is men tenminste zeker, dat ze onschadelijk gemaakt zijn, en dus de ziekte niet zullen overbrengen. Is echter verbranding om een of andere reden niet uitvoerbaar, dan moet men de met ongebluschte kalk overstrooide lijken een halven Meter diep in den grond graven. Nadat alle zieke dieren bezweken of af gemaakt zijn, is het zeer raadzaam, de hokken en alle voorwerpen, waarmee de vogels in aanraking geweest zijn, grondig te ontsmetten. Men beginne met mest, over schot van voedsel en samengevoegd vuil te verbranden. Vervolgens moeten bodem, deuren, wanden, zitstokken, eet- en drink bakken, met heete loog, bestaande uit 3 K.G. soda in 100 Liters water, duchtig gewasschen worden. Ook moet men de zwemkommen van ganzen en eenden zoo mogelijk laten afloopen en goed zuive ren. Beschadigde of houten voorwerpen van geringe waarde verbrande men, opdat ze geen verder gevaar kunnen opleveren. Is de bodem in het hok van aarde of zand, dan wordt hij het best op een diepte van 10 cM. weggevoerd en door yerschen grond vervangen. Eindelijk moeten de gereinigde stallen behoorlijk gelucht worden, waarbij men tevens den bodem, de deuren, de wan den, enz. bestrijkt met kalkmelk (5 K.G. kalk op 100 Liter water). Het is genoeg bekend, dat de hoendercho lera of hoendertyphus in verschillende lan den zooveel slachtoffers maakt, sedert de Italiaansche hoenders in zoo grooten getale ingevoerd worden. Deze dieren zijn toch evenmin aan ons klimaat als aan onze voedingswijze gewoon, zoodat hier, bij hun aankomst, storingen in de stofwisseling van hun organisme ontstaan, waardoor het op treden van besmettelijke ziekten wordt be gunstigd. Evenwel kan de ziekte ook spon taan, zonder invoer of besmetting van bui ten onstaan. Een soort van bacterie, kogel bacterie, is de oorzaak. Het inlandsche gevogelte of de dieren, welke aan ons klimaat gewoon zijn, moet men trachten v«or het gevaar van besmet ting te behoeden, door ze niet met dieren in aanraking te brengen, die onderhevig zijn aan de ziekte en verder tracht men het gevogelte door goede verpleging, ge zonde woning en zuiver voedsel beter te gen schadelijke invloeden bestand te maken De voornaamste oorzaak van vele ziek ten, waaronder vooral de hoendercholera, ligt in de overbevolking der hokken en in de gebrekkige inrichtihg en reiniging dezer laatste. Verder ook in het toedienen van bedorven voedsel en slecht drinkwater. De hoenderstal moet toch droog en vrij van tocht wezen, daarbij zoo ruim ingericht zijn, dat het reinigen geen bezwaar oplevert. In dit opzicht is het met het grootste deel der hoenderhokken ellendig gesteld. Een bericht uit Archangel bevat de vol gende schokkende bijzonderheden over het tragische einde van een visscherskolinie. In 1809 besloot ten ondernemer op de kusten van Nova Zembla een visschers- kolonie te stichten en scheepte met dit doel een zeker aantal gezinnen in voor die verlaten streek. Maar hij verzuimde zorg te dragen voor de approviandeering van deze ongelukkigen, die aldus tien maanden van alle gemeenschap afgesloten bleven en allen van honger en ziekte be zweken. Een wetenschappelijke expeditie, die verleden maand naar de kolinie werd afgezonden, vond in 'n hut een dagboek, dat een denkbeeld geeft van het ontzet tende drama, dat zicb in dit woeste land afspeelde. De geheele kolonie, uit onge veer 100 personen bestaande, is uitge storven. De eersten bezweken aan ziekte, de laatsten kwamen om van gebrek. De schrijver van het dagboek zegt Wij hebben geen voedsel meer en de vischvangt levert slechts zelden iets op. Het is vreeselijk onze kinderen van hon ger te zien sterven. Zij smeekten ons om voedsel, maar hoe daaraan te komen Wij vermalen de stof onzer kleederen en hopen nog steeds op hulp Alle kinderen zijn gestorven Wij zijn nog slechts met ons zessen, vier mannen en twee vrouwen Wij lijden vreeselijk Twee visschers zijn gestorven, zij hebben het vleesch gegeten van lijken Ik ben de laatste overlevende en zeer zwak, terwijl ik dit schrijf.Ik sidder over mijn geheele lichaam en mijn oogen worden verduisterd Hier eindigt het dagboek De kolonie bood een befreurenswaardi- gen aadblik. De hutten waren ledig, ge deeltelijk verwoest .en rondom lagen de overblijfselen der ongelukkige omgekomen visschers. Drie vrouwen hielden nog haar kiaderen in de armen gesloten. Het gereed houden der Oostenrijksche troepen gedurende den laatsten Balkan oorlog kost Oostenrijk ruim 200 millioen, Hongarije 114 millioen kronen. De weigering van Turkije om Adrianopel en Thracië te ontruimen heeft in fioancieele kringen te Petersburg eenige senatie te voor schijn geroepen. Russische financiers, die zich tot minister-president Kokofsof ge wend hadden met de vraag of het waar was, dat Rusland aan de Bulgaarsche re geering de bindende belofte gegeven had haar Adrianopel terug te geven ontvingen daarop het volgende antwoordWanneer Rusland van Europa de eenstemmige op dracht krijgt de Turken uit Thracië en Adrianopel te verdrijven en de groote mogendheden garandeeren aan Rusland dat het daarbij geen schade zal lijden, dan zal Rusland handelend optreden, Mochten de kabinetten in deze kwestie niet tot overeenstemming komen, dan zal Rusland ter vermijding van internationale verwik kelingen alléén niet intervenieeren.// Daar in deze aangelegenheid echter geen overeenstemming tusschen de groote mo gendheden heerscht en Frankrijk en Duitschland tegen alle gewelddadige maat regelen zijn, schijnt de Russische diplö- matie slechts nog succes te verwachten van een financieelen druk op de Porte. De politie heeft in een schuur in de nabijheid van Lissabon beslag gelegd op een boeveelheid dynamietpalronen, wape nen en een aantal exemplaren van een manifest van een revolutionnair comité. In de groote zalen van Berlijn zijn ze ven vergaderingen gehouden van werkloo- zen De belangstelling was zoo groot,dat verschillende lokalen reeds een uur voor den vasfgestelden tijd stampvol waren en de verdere toegang dooi de politie gewei gerd moest worden. Het woord werd ge voerd door leiders van vakvereenigingen. Zij schatten het aantal der te Berlijn woonachtige werkloozen op minstens 50 000. Daar onder bevonden zich tal van arbeiders, die reeds sinds 17 a 20 weken werkloos waren. Als voornaamste oorzaak van dezen ongunstigen toestand werd de tegenwoordige ecomische politiek genoemd. In alle vergaderingen werd met eenparig heid van stemmen een motie aangenomen, waarin o.a. verklaard wordt, dat de staat en de gemeente verplicht zijn te trachten aau de werkloosheid een einde te maken en voor zooverre dit mogelijk is de door werkloosheid onts'anen nood te lenigen Dit kau geschieden door spoedige uitvoe ring der bouwplannen en door invoering der werkloozenverzekering. Ofschoon de beweging in het Zuiden als mislukt beschouwd moet worden aldus wordt uit Peking aan de //Times'/ gemeld is de toetaud verre van bevre digd. Nanking, dat zich eenige dagen ge leden aan de zijde van Juan Sji-Kai schaar de, heeft zich weder onafhankelijk ver klaard. Chin Kiang is nog in de macht van de Zuidelijken, die zich slechts tegen een b hoorlijke vergoeding willen onder werpen. Nanchang, de hoofdstad van Kiangsi en andere plaatsen aan de Jangtse, drei gen zich binnenkort onafhankelijk te zul len verklaren, terwijl niemand weet wat in Izechwan gebeurt, daar alle verbindin gen met deze provincie verbroken zijn. Van welingelichte zijde* meldt men aan de Ned., dat de heer A. van Gijn, thesaurier-generaal aan het departement van financiën, geweigerd heeft om als mi nister van financiën op te treden, omdat naar zijn meening, het onmogelijk was, de kosten voor Staatspensioen te vinden uit de directe belastingen. Uit Den Haag schrijft men aan de Tijd Onder eenig voorbehoud, maar toch uit goede bron deelt men ons mede, dat de publicatie der briefwisseling tusschen Dr. Bos en Mr. Troelstra, in zake de Kabinets crisis, moet geschied zijn zonder goedkeu ring en medeweten van Hare Majesteit. Een der plaatselijke liberale bladen in onze omgeving, zoo schrijft de Zeeuw, dat niet het minst heeft meegedaan aan de volksverlakking in Juni, schrijft thans «Laten wij het maar eerlijk bekennen er zijn door de vrijzinnigen fouten gemaakt er is door ons wat goed te maken Wat zegt gij daarvan Dat hij er met een pennestreek af wil komen. Maar dat zal hem en zijn helpers in den loop der maanden wel anders aan 't ver stand gebracht worden. De vrijzinnigheid moet van de ladder af, oordeelt de Zeeuw. De BURGEMEESTER der gemeente Som- melsdijk maakt bekend, dat het kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkom sten, no 2, over het belastingjaar 1913-1914, invorderbaar verklaard op den 14 Augus tus 1913, aan den Ontvanger ter invorde ring is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet be paalden voet, te voldoen. Sommelsdijk, den 16 Augustus 1913. De Burgemeester, BOUMAN. Sommelsdijk. Door de Gebrs. Ie Comte aannemers alhier, is aangenomen de bouw van 8 arbeiderswoningen te Hoogvliet, te bouwen voor rekening dier gemeente. Het Regelement voor het burgerlijk armbestuur ^en weeshuis alhier, is door heeren Ged. Staten goedgekeurd. ÜMiddelharnis. De zoon van J. Vroegin- deweij welke Zaterdag met een kind op zijn arm liep te wandelen op 't erf had 't ongeluk door een groote ruit te vallen waardoor hij zich bloedend aan den arm verwonde, het kind bleef gelukkig ongedeerd. Het zoontje van den heer C. Nipius had 't ongeluk van de fiets te vallen waar door hij een ernstige wonde aan zijn kin opliep, geneeskundige hulp was noodzakelijk. Door de buartcommissie welke zich gevormd heeft voor de Zandpand en de Westdijk om versiering voor 't a.s. feest in genoemde straten aan te brengen, is ruim 6 o gulden opgedaan. landbouwer L. B. sloegen Maandag 2 paar den bespannen voor een wagen op hol. In ijzingwekkende snelheid, moest men voorbij een ander voertuig gaan, met het nood lottig gevolg, dat alles in de sloot kwam. Eenige kinderen die op den wagen zaten bekwamen lichamelijke letsels, voor som migen zelfs werd gen. hulp ingeroepen. Tegen van Dresem, een hier op 't eiland wel bekende liedjeszanger van »Neer- lands Onafhankelijkheid* werd Zaterdag door den gemeenteveldwachter proces-verbaal opgemaakt. De man had weer te veel aan Bacchus geofferd. Nu het eenigen tijd weder droog is, is men in den geheelen omtrek druk aan 't oogsten. De prijzen van enkele producten zijn Erwten f 18.en Aardappelen f 1.50. Handel traag. Meldden wij de vorige week reeds, dat er in deze gemeente zoo'n werkeloo: - heid bestond, nu zijn tengevolge daarvan, enkele lieden naar Beijerland vertrokken, ten einde daar werk te verkrijgen, om in de nooden van het gezin te voorzien. Aardig is het te zien, nu de biljetten zijn aangeplakt, omtrent pensioneering, hoe veel ouden van dagen met glinsterende oogen zien naar de bepaling, dat hun op Sint-Nicolaasavond f 2.wordt uitgekeerd. In hun eigen belang raden wij de oudjes aan zich toch vooral tot de tusschenper- sonen te wenden, die kosteloos formulieren en inlichtingen verstrekken. In de laatste dagen zijn hier weer nieuwe gevallen van ziekte onder de var kens voorgekomen. Tengevolge van het springen eener dorschmachine kreeg Jac. van Zanten zulk een hevige slag tegen zijn been, dat het noodzakelijk was, geneesk. hulp in te roe pen. De landbouwschuur vroegere eigena res de Wed. L. Korteweg is thans aange kocht door Joh. Korteweg Lz., thans zul len er eenige huizen verrijzen. De nieuw- straat zal zeker een beter aanzien krijgen door bedoelde verbouwing. Het detachement militairen welke een 12-tal dagen oefeningen hebben ge houden zijn Zaterdag weer naar hun garni zoen vertrokken. De personen die wenschen deel te nemen aan de bisto ische optocht op 11 September a.s. kunnen zich aanmelden en inlichtingen vei krijgen bij de leden der subcommissie G. v. Nimwegen, P. v. Dam en A. Kurvink. Terwijl de timmerman C. M. per rijwiel een paard naar den slal wilde geleiden, maakte het een verkeerde wending en moest genoemde persoon het met een nat pak bekoopen. Voor het verstrekken van hulp en inlichtingen bij het invullen der formulieren van aanvrage eener rente, als bedoeld in de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet is voor deze Gemeente aangewezen, A. van Hofien. Woensdag 20 dezer des avonds half zeven zal ten voordeele van de karreman de dorpsstraatmest, liggende aan de Filips- hoofdjesweg aldaar publiek worden verkocht. Naar wij vernemen, bestaat hier ook het plan feest te vieren van Neerlands onafhankelijkheid. Nadere bizonderheden ontbreken echter nog, daar tot heden geen Commissie is gevormd. In verband met aldaar voorkomende onregelmatigheden, is de Rijksveldwachter Brigadier Titulair J. v. Helden alhier op geroepen en reeds vertrokken naar 'sGra- venhage. Terwijl de vrouw van H. Kievit onder deze gemeente, in gezelschap van haar tweelingpaar, gezeten in een kinderwagen, aren had gelezen en het veld zou verlaten, tuimelde op den dam de wagen met kin deren in een sloot met veel modder. Kor daat begaf de moeder zich in de sloot en smaakte het genoegen met de kinderen ook zichzelf uit een gevaarlijke positie te redden,

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2