Zaterdag 16 Augustus 1913. 28ste .faaruang J894. voor de %uidliollaiitf*clie en Zeeuw^elie Eilanden. EERSTE BLAH Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, Zonder geestdrift. SOMMELSDÏJK. Alle stmhken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Het is door de partijen der Linker zijde gezegd en geschreven, dat de partijen der Rechterzijde zonder de geestdrift, die hun optreden in 1905 kenmerkte, de verkiezingen in 1913 zijn tegemoet gegaan met de leus het zittend ministerie moet worden bestendigd. En dezer dagen vroeg de Standaard of het Ned. Christenvolk, of de provinciale en de locale Pers wel steeds genoeg wakker optrad om altoos weer zijn heilige beginselen op den voorgrond te plaatsen en niet enkel warme belangstelling, maar bovenal heilige geestdrift te kweeken. Zoowel van den tegenstander als uit eigen partij hoort men denzelfden klank: er was geen geestdrift bij de Rechterzijde in 1913. Er was minder dan in 1905. Had de Standaard niet bij de stervenskreet van derechtsche meerderheid gewezen op een wellicht nog komende buitengewone deputaten- vergadering, waarin de oorzaken van onzen val zouden besproken worden en de afzwenking naar Links van eenige duizenden Christelijke kiezers, we zouden nu onze meening voluit kunnen zeggen, hoe 't kwam, dat er werkelijk de heilige geestdrift ontbrak door de Concentratie gezien en door de Standaard opgemerkt. Nu willen we ons slechts voorloopig vragender wijze uitdrukkenMaar met een op merking reeds door 't Kamerlid Brum- melkamp gemaakt. Hij schreef in de Rotterdammer «De vraag mag hier gedaan wor den of door de rechterzijde genoeg gedaan is om de noodzakelijkheid der Tariefwet duidelijk en verstaan baar uiteen te zetten, zoo namelijk, dat de menschen begrepen van hoe veel gewicht de tariefverhooging zou kunnen zijn voor de welvaart van ons land. Van achteren is gebleken, dat de linkerzijde voornamelijk op dat punt haar kracht heeft saamge- trokken. En daar dit de beurs raakt, bad zij daarin een grooten voor sprong op de rechterzijde, die voor al op de eindelijke vrijmaking van het onderwijs het oog had en de Tariefwet slechts in de tweede plaats tot inzet van den strijd had gesteld. Ten laatste mag daarom gevraagd worden, of het raadzaam is geweest twee zoo ongelijksoortige dingen als 't Onderwijs en de Tariefwet tegelyk ter einbeslissing aan de orde te stellen. Het Onderwijs is in den grond een geestelijkede Tariefwet een stoffelijk belang. De tegenpartij kreeg daarvoor de gelegenheid het eene voor het andere te schuivende aandacht van het hoogere op het lagere te vestigen en de groote me nigte alleen voor 't laatste warm te maken. En zij heeft niet nagelaten van die gelegenheid een onedel, kwistig gebruik te maken. Aange zien men ook van zijn vijanden moet willen leeren, licht hierin dus voor de rechterzijde een wenk, om in voorkomde gevallen voor dit euvel op hare hoede te zijn.» Uit dit lange citaat blijkt dus, dat de heer Brummelkamp de nederlaag der Rechterzijde ook onder ir.eer wijt aan de gemaakte taktische fout van Tarief en Onderwijs aan één te koppe len, waarvan de Linkerzijde dit gebruik gemaakt heeft, dat ze de zwaardere uit gaven voor 't Tarief den Christelijken kiezers zoo zwart heeft voorgesteld, dat ze voor de mindere uitgaven aan schoolgelden tengevolge van de finale oplossing der Schoolkwestie geen oog meer hadden. Het Tarief verhoogde de uitgaven der huishouding, zeg met 5 gld.het schoolgeld verminderde met 3 gld.bleef dus nog ten nadeele van 't Tariel 2 gld., die moeder de vrouw zou moeten bijpassen. En op die 2 gld. heeft de Linkerzijde dag in dag uit gehamerd en daarmee succes behaald. Ons dunkt, dat de schrijver zich vergiste. Niet die samenkoppeling zelf heeft de geestdrift gedoofd, maar het feit, dat de Regeering die saamkop peling noodzakelijk maakte en het feit, dat de Christelijke* kiezers voor de vrijmaking weinig voeten verzetten. Het staat als een paal boven water, dat de Christelijke kiezers èn m 1901 en 1909 volkomen op de hoogte waren van de hoogere uitgaven voor 't Tarief en ondanks dat feit kwam toch in beide jaren een Christelijk Kabinet aan 't roer. En ook in beide j aren 1901 en 1909 is dat kiezersvolk in zee gegaan met Tarief saamgekoppeld aan vrijmaking van 't onderwijs. Zie maar 't program van 1897, dat in 1901 is overgenomen «uitbreiding en wijziging van t Tarief van invoerrechten» èn «vrijmaking en voltooiing van het onderwijs«dus saamgekoppeld en toch de victorie. En in 1909 ditohet program luidde ook toen: «uitbreiding en wijziging van het Tarief van invoerrechten» èn «verhooging der Rijksuitkeering aan Gemeente- en Schoolbesturen». Der halve èn in 1901 èn 1909 victorie bij de saamkoppelingen in 1905 en '13 bij diezelfde koppeling verlies. Men behoeft de historie gansch niet te vervalschen, als men zegt, dat van 1901 tot 1913 steeds op onsAntirev. program Tarief en School aan elkaar zijn gekoppeld en dat Links ondanks dat feit tweemaal heeft gewonnen n.l. in 1901 en in 1909 en tweemaal heeft ver loren n.l. 1905 en 1913. Wel leuk, dat daar 8 jaar tusschen zitten. Om den anderenwinnen; en verliezen. Ons dunkt dus, dat het onmogelijk is vol te houden, wat de heer Brum melkamp beweert, dat die saamkop peling de oorzaak is van ons verlies in 1913. Waarom dan van onze winst in 1901 en in 1909 Neenniet de saamkoppeliug was een tactische fout; want dan was de Deputatenvergad. sinds 1901 schuldig, maar de Regeering was de schuldige, die door verschuiving en al maar ver schuiving zelf twijfel deed rijzen aan de deugdelijkheid en finantieele en indu- strieele noodzakelijkheid der lariefwet. In 1901 zei dr. Kuyperde industrie is in gevaarEn in 1904 was de wet Harte kant en klaar. Die wet, een weinig gewijzigd op enkele posten is in 1913 nog niet aangenomen maar wie der eenvoudige kiezers is nu zoo simpel om tegelooven, dat de industrie in gevaar is, als een wet om haar te helpen, zegge negen volle jaren onderweg is. Da's gekscheerderij met de kiezers. Was de industrie in gevaar èn was er geld noodig voor de sociale wetten, dan had de tariefwet Harte in 1904 ingediend er 1910 moeten zijn. Vroe ger kon het niet door het optreden in Eebrurri 1909 van 't Heemskerk- kabinet. Waar nood is in de industrie, moet men niet tot 1913 wachten. De Hotel Restaurant „HET GOUDEN HERT", Rotterdam. DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT I R. C. F. i il. LEE-Moonen. kiezers hebben allen begrepen, dat blijkens dat getalm de Regeering zelf de overtuiging had, dat de industrie niet zóó in nood zat èn dat de sociale wetten toch wel zouden worden uit gevoerd als gevolg van de milder vloeiende inkomsten. Dit onzerzijds wat de Regeering betreft. In een volgend artikel over de geestdritt? voor de vrijmaking. 'tWas den 17 Juni te Amsterdam een aangrijpend oogenblik, toen de uitslag der verkiezingen bekend werd en de redevoeringen van Troelstra en Mendels van op een vensternis in gloei- enden overmoed over de schare dreun den. Daar opeens verhief zich een christelijk gezang van vrouwen, te midden der opgezweepte en hartstoch telijke menigteeen gezang als protest tegen den socialistischen triomf, een christelijk gezang wegsleepend schoon reeds door den moed, die eruit sprak om daar tusschen brallende en trot sche taal van overwinnaars een lied des geloofs en des vertrouwens te doen hooren een lied der berusting en der liefde voor God en religie en 't was den Socialisten, die spraken en den Socialisten, die hoorden of op de ven sternis een vroifWenhand het Mene! Mene! Tekel! Ufarsin! in onuitroei baar schrift hadopgeteekend. De schare stond verblutt; 'twas haar een mar telaarslied van opgetogen, door geloof en liefde en hoop bezielde vrouwen, die de roode vlam van den haat tegen den Christus en zijn Gemeente niet vreesden, maar statig, ernstig, plech tig in haar lied uiting gaven aan haar christelijk credo. Tusschen het rood stond daar een zwarte punt, dreigend den triomfator aanstarend en onuit- wischbaar, want 't gezang bleef aan houden en 't schokte en 't ontroerde en profeteerde van nieuwen tijd. Daar was de religieuse, meelevende vrouw, die op haar manier de borst verruimde het gespannen hart lucht gafhaar zielsgedachten in die donke re verkiezings uitkomst vertolkte door van de aarde zich een oogenblik los te maken en in de woeste drukte van de volksmenigte oogenhart op hiefnaarden hemeltong en lippen losmaakte om God daar, ja daar op dat plein te er kennen, dat zelfs de verhardste en verstokste socialist moest luisteren, hoe in een menschenziel het contact tusschen hemel en aarde plotseling zich allerheerlijkst openbaren en uiten kon. Daar was de religieuse. meelevende vrouw, die geen kiesrecht had, maar in haar geloofskracht haar zuster en en haar mannen en haar tegenstan ders en haar geloofsvijandenden weg wees naar omhoog, vanwaar alleen voor den Christen hulp te verwach ten is. En zoo kan ten allen tijde de vrouw een machtige kracht zijn in den strijd om haar man en zonen aan te moedigen; na den afloop bij victorie om met hem te juichenbij verlies hem te troosten en door haar volhardend geloof hem het verlies te helpen dragen. Het besluit is gevallen om geen zitting te nemen in het Kabinet. Dat dit besluit voor de Concentratie een fortuintje is, staat alleen dan vast, als het komende kabinet Cort van der Linden het vier jaar uithoudt en in dien tijd zich niet als een Zakenkabinet maar als een Hervormingskabinet openbaart. Treedt het nieuwe liberale Kabinet op met de eischen. van dr. Bos, gerugsteund door de S. D. A. P. treedt 't dus op met Algemeen Kies recht en Staatspensioen en volbrengt 't de desiderata of de wenschen van de meest vooruitstrevenden in de Con centratie, dan is er groote kans, dat de Concentratie bij aftreden van het Kabinet bij het vooruitstrevende deel der kiezers veel meer in de gratie zal komen dan ooit te voren; dan is er kans, dat in 1917 de 16 socialistische zetels weer verminderen en de 38 concentratiemaDnen zeer versterkt terugkomen De socialisten hebben flaters gemaakt, die aan de Concen tratie voordeel zullen brengen, maar alleen op de bovengenoemde conditie van hard werken aan hervormingen. Maar blijkt de Concentratie door haar achterhoede, de Oud-Liberalen, de 10 man, niet in staat die hervor mingen te leveren, dan duurt het Cort-Kabinet geen 4 jaar en komt Rechts gewis en zeker weer aan de regeering. 't Congres wou geen zetels aan vaarden, daarmee is ze gezakt bij duizenden bijloopers, die eerst rood gestemd hebben, maar nu reeds hun draai genomen hebben; adres aan Hoogezand en Rotterdam I. En al zal ze door haar besluit in innerlijke kracht winnen, ze verliest in uiterlijke macht en aanzien en aanhang. De Coalitie kan van dit Congres- besluit reeds deze winsten plukken; lo. dat de beginselen in 't volk ook bij haar op den voorgrond moeten treden, veel meer dan een jagen naar een grooten hoop meeloopers, die, zooals nu gebeurd is, in de ure des gevaars, ons vaandel toch verlaten; 2o. dat de beginselen in de Kamer uitstekend gelegenheid vinden te wor den gehoord, nu de kans groot is, dat de conservatieve elementen in de con centratie den toestand zullen gaan beheerschen en dus de Antirev. partij, als van huis uit democratisch, front kan maken tegen alle conservatieve gedoedesnoods in bond met de S. D. A. Pals in 1909, om de trage elementen tot meerderen spoed aan te zetten. OP DEN UITKIJK. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p, 50 Cent. Buitenland btj vooruitbetaling ƒ4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVEB Telefoon Intercom». No. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en ijl maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en *jü maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Gedempte Boerensteiger 63A, 63B Direct nabij de Hoofdsteeg, f 1.—f 1.25 en f 1.50 Aanbevelend, Het door ieder aanbevolen adres. De vrouw die meeleeft. Het Socialistisch Congres. 'n Drukke tijd thans voor hen, die werk zaam zijn bij een of ander openbaar mid del van vervoer. Voor hen is 't géén vacantie Zij moeten hun hoofd kalm, hun voeten vaardig, hun handen gereed houden en bovenal beschikken over onuitputtelijke fonds van geduld. 'k Stond onlangs op het perron van 't station bij een onzer provinciale hoofdste den en hoorde in vijf minuten tijds rad Fransch, gemoedelijk Duitsch, en parmantig Engelsch praten, terwijl ik ons Nederlansch wel in drie, vier dialecten hoorde verhas pelen. Wat een gansch jaar bij honk blijft, vliegt er in dezen tijd uit en wie wat men- schenkennis wil opdoen, moet zoo'n week abonnement nemen, waarmee thans de spoorwegmaatschappijen ons weer bederven en dan eens acht dagen lang per spoor onze elf provinciën doorkruisen I 'k Ben er ook eens uitgevlogen. Voor wie zijn leven lang met den neus in de kranten zit en gewoon is van week tot week en van dag tot dag de gebeurte nissen binnen- en buitenslands te volgen niet alleen, maar er het zijne van te denken en te zeggen, is dat niet zoo gemakkelijk als men denkt. Men mist iets in zijn leveD. De mannen van de S. D. A. P. slikken hun eigen congres, dat eerst als een nood zakelijk instituut was voorgesteld, om in een bepaald, uiterst belangrijk geval, den volkswil tot uitmg te brengen weer in; de Concentratie, die den schijn aan neemt, of ze niets liever doet dan met dria socialisten een Kabinet vormen, slijpt in 't verborgen het mes, waarmee ze den stem busband tusschen haarzelf en de S. D. A. P." zal doorsnijdenallerlei vergaderingen, congressen, samensprekingen enz. hebben plaatsde couranten staan vol met crisis geruchten, crisis-medicijnen, crisis-adviezen op den Balkan gaan de christenvolken voort elkander te vermoorden met een wreedheid, waarvoor men zelfs in de heidenwereld zou teiugdeinzen en de pen blijft in rust, ja op afgelegen plaatsen krijgt men eerst twee dagen na dato het nieuws, terwijl thuis al gemopperd wordt, als de krant één post over tijd is I Daar moet de journalist-met-vacantie aan wennen en zich soms met geweld be dwingen, om niet in een primitieve boeren herberg van achterafland of zelfs op een om- gewaaiden reuzenstam in 't woud zijn zak boekje te nemen en de indrukken neer te schrijven van 't geen hij denkt en voelt en ziet. Doch dan ware 't geen vacantie 1 En wie straks weer frisch en onvermoeid een jaar lang de pen dag aan dag wil laten voortjagen over 't papier, doet het best rustig te houden. Zoo heb ik dan wat gereisd. Verschillende deelen van het vaderland nogeens weer bezocht. Wat verscheidenheid van landschap, van volk, van taal, van zedeD, van manieren op zoo kleine oppervlakte als feitelijk ons landje heeft Sterk geteekende individualiteit, die soms tot eenzelvigheid overslaat, is wel een der duidelijkste karakterkenmerken van den Nederlander. Vandaar ook die veelvormig heid in het leven van ons volk. 'n Groot verschil b.v„ als gezit in een van de tallooze miniatuurstoombootjes, die in Friesland het intercommunale verkeer onderhouden of ïd een trammetje, waarmee ge in den Gelderschen Achterhoek van buurt naar buurt hobbelt. De taal reeds doet u vragen, of beide soorten van menschen nu werkelijk in de Nederlandsche schrijftaal met elkander cor- respondeeren kunnen! Kijk dan de gezichten eens aanbestu deer de gebarentracht het eenj en ander op te vangen uit de gesprekkenvergelijk de grappen en »bons mots«, die ze èn hier èn ginds elkander toevoegen welk een verschil En zie dan eens naar buiten. Hier de vlakke, rimpellooze trekvaart, die door eeuwenoud cultuurland leidt, waar vette weiden, schoone bouwakkers en kapi tale boerenhuizingen elkander afwisselen. Land van stoffelijke welvaart. Ginds de ijzeren regels, dwars door bosch en struikgewas gelegd, soms zoomaar

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1