Zoodat geïozeu is de heer Gerretson (C.-H.) Voor Huis en Hof. Bij en teelt. Buitenland. DE BALKAN-OORLOG. Binnenland. Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. ontplooide vlag bezit zouden nemen van het regeeringskasteel. 't Is waar de stad is ingenomen. Geen sterveling van de overwin naars heeft echter den moed de vlag op den toren te plaatsen, >Rood had eerst een groot woord, 't kroop echter terug, en deed als of het van den prins geen kwaad wist o wat waren ze zoete. De helden trokken terug om een stil landleven te lijden, 't Is waar dat zo thans weer een grooteu mond op zetten. Het congres zal nog worden gehouden. Ze doen net als of ze bereid zijn de Minister zetels te aanvaarden, Ge. zult natuurlijk snappen dat het is een komen met het zout nu het ei op is. Dr. Bos heeft ontslag. Ge heel het congres komt mij voor een socia listische comedie te zijn om eigen lui onder de roode vlag te houden Ge weet dat de een na den ander uit de rooie gelederen loopt. Wanneer ze thans het besluit nemen om de zetel toch in te nemen, weten ze zoo goed als zeker, dat ze geen kans meer heb ben. De »bewuste« kunnen echter dan weer spreken als of ze de wijshied in pacht heb ben. Ik vroeg me wel eens af: «hoe lang zullen de bewusten zich laten misleiden Het spreekwoord zegt: het verstand komt met de jaren». Ik geloof het. Maar als men over de jaren is, slijt het verstand weer af. In die periode verkeert het socialisme. Het meest duidelijke bewijs heeft het bij deze gelegenheid gegeven, dat het niet gerekend kan worden tot de ^toerekenbare». De pe riode van materialisme is op het toppunt geklommen. Uit de kringen waaruit het de hulptroepen bijeen verzamelde, kome in onze dagen andere geluiden. De Mystiek is in geluid. Deze verkiezing heeft de socialisten een gevoelige slag toegebracht, omdat zij terug schrokken voor de consekwenties van hun beginselen. Nooit, nooit hadden ze anders gedaan dan afbreken. Dr. Bos yerzochthen tot opbouw mede te werken, en zij kozen het hazenpad. Nu ze buiten schot zijn gekomen, en die honden verdreven zijn, zitten ze weer op hun achterste pootenc. Hoe of ze besluiten op het congres, laat mij koud. De proletarische heeren hebben zich laten kennen. Ze zijn geen1 haar beter dan de liberalen. Dezen hebben ook niets dan groote woorden gesproken in de dagen der verkiezing, 't Scheen wel als of het schip met geld onze zeegaten zou binnen komen, wanneer de rechterzijde maar ge slagen werd. De rechterzijde is geslagen, 't Schip wat reeds binnen. Of zij, die het geld gestuurd hebben, erg in hun nopjes zullen zijn 't Is mij te ver. Anders ging ik eens informee- ren bij de Chineezen. Ik twijfel geen oogeu- blik of de Chineezen zullen een alles behalve hooge gedachte gekregen hebben van het >denkend-deel-der-natie»In eigen land hadden de liberalen het crediet reeds verlo ren. Thans is het buitenland er bij, tot zelf» bij de Chineezen. De buitenlandsche fabri kanten zullen ten tweede male aan zoo'n oudeliede firma geen geld geven, wijl ze gevaar loopen dat er geen cent van terug komt. Zouden ze zelf wel weer begeeren voor eene overwinning op de rechterzijde De tijd zal het wel uitwijzen. Mr. Cort v. d. Linden is thans de opdracht gegeven, gelijk ge zeer zeker hebt gelezen. Of deze gelukkiger zal zijn Of hij bekwame mannen zal vinden Ik hoop het voor hem. 't Is voor het liberalisme toch nog eervoller op het slagveld te sneuvelen, als met de stille trom te vluchten. Hoe hooger de man nen staan die als Minister zullen optreden, hoe liever ik het heb. Want anders gaat het gelijk zooveel wordt gezien, en luide wordt verkondigd, nu ja, maar die mannen waren ook geen eerste klasse politici. Geen wonder dat ze gevallen zijn. Een liberaal ziet zoo slecht in het heden en hij vergeet zoo spoedig zijn levensgeschiedenis. Daarom zou het zeer gewenscht zijn dat dit kabinet hun aller allerhoogste mannen bevatte, opdat dergelijke praatjes voor goed over de grenzen werden gezet. De heeren moeten thans maar p robeeren Wij kunnen gerust de kat uit den boom kijken, en ons voorbereiden op de zege. Natuurlijk zal het veel inspanning kosten. Wie denkt dat het van zelf gaat, moge wijs zijn in eigen oogen, zijn eigenwijsheid zal niets dan ellende berokkenen. Een zelfs vol daan mensch is een ramp voor zijn omge ving. Geen cent kunt ge bij hun loskrijgen. Weet ge wat ge wel kunt verwachten? Dat ge hem nog een rekening kunt betalen voor gedane diensten. En reken er op dat deze hoog is. Geen doctorale, maar professorale rekening kunt ge betalen. En ik moet het nogmaals zeggen, ik vrees dat de ellendige gierigheid met zelfvoldaanheid nog niet is uitgesleten. In .onze omgeving is men mij, te geeste lijk en dus overgeestelijk. Te vele van die lieve broeders, die wel wat willen verdienen, doch niet gaarne iets willen doen. Ik zou zoo gaarne zien, dat het doen wat meer op den voorgrond werd gesteld. Want als we over een paar jaren weer naar de stem bus moeten, dienen we slagvaardig te zijn. Den Brielle en Zierikzee moeten dan ook om. Maar dan moet de geest van verdie nenverdwenen zijn, en daarvoor het *ge- venin de plaats zijn gekomen. Me dunkt onze lui moesten meer leeren uit de geschie denis van het liberalisme. Dezen hebben steeds op de zak van een ander geloopen, m.a.w. ze hebben willen „verdienen". Het woerd »geven« was vreemd voor hen. Nu ze zich in 1913 hebben gegeven, blijkt het toch weer een »verdienen geweest te zijn. Hun beginsel was schrapen». Om het geld der Chineezen te verdienen, hebben ze hard geloopen. Overspannen zijn ze. Nu reeds verlangen ze naar rust. Laat onze mannen »zich geven», en laat ze »geven». Dat staalt en geeft moed. Niet met >hoe weinigkan ik toe, maar hoe veel magik geven, zij de leuze. Laat toch de historie van het liberalisme een waar schuwing voor ons zijn Anders raken ook wij verlegen. Ontvang mijne hartelijke groete. t. t. MARNIX. Bloemen frisch houden. Twee Fransche onderzoekers, Fourton en Document, hebben proeven genomen met allerlei oplossingen, teneinde aan het vocht, waarin de bloemsteel geplaatst is. een os- motischen druk te geven, zooveel mogelijk overeenkomende met dien in het bloemsap. Inderdaad kregen zij daarmde voortreffelijke resultaten. Suikeroplossingen van verschil lende sterkte voor verschillende bloemsoor ten, bleken nog de beste resultaten te ge ven, behalve bij lelies, seringen en lathyrus. Zoo bleven anjelieren het langst goed in een 15 pCt. suikeroplossing, rozen in een slechts half zoo sterke suikeroplossing. Chrysanthemums en tulpen hebben weer een andere oplossing noodig. Ofschoon seringen geen nut hebben van suikeroplossing alleen, helpt een 12£ pCts. suikeroplossing, waar aan wat mangaatsulfaat is toegevoegd, weer welbovendien wordt de kleur der seringen er fraaier door. In een der Amerikaausche landbouw proefstations zal de kwestie van het goed houden van afgesneden bloemen door mid del van de meest geschikte oplossingen, in studie worden genomen. Men hoopt belang rijke resultaten van dat onderzoek. o Over de oorzaak van jicht schrijft de «Genee9k. Ct.»In de voeding speelt het natrium een groote rol bij het ontstaan van jicht. Rijst is arm aan natrium, maar rijk aan kaliumhet bevat op 1 K. G. slechts 0 03 gr. natrium, tegen 1 gr. kalium. Het bloed behoort tot de stoffen, die het rijkst aan natrium zijnhet bevat 19 gr. natrium per kilo aardappelen daarentegen zijn het aan kalium rijkste voedingsmiddel. Uit dien hoofde behoort in Japan, het land van de voeding met rijst, de jicht tot de zeldzaam heden, terwijl in Engeland, het land met aan natrium rijkste voeding hier wordt het vleesch bloederig gegeten de jicht zeer veelvuldig en in de zwaarste vormen optreedt. Ofschoon door de armere menschen nagenoeg dagelijks ook purinehoudend voed sel gebruikt wordt, treedt jicht bij hen toch betrekkelijk zelden op. Dat komt omdat de meesten hunner zich grootendeels met aardappelen voeden, zoodat hun lichaam met een voldoende hoeveelheid beschuttende stoffen tegen de urinezure natrium afzet tingen voorzien is. o Tabaksvergiftiging. De verschijnselen der chronische tabaksvergiftiging zijn vele en velerlei. Het spreekt vanzelf, dat in den regel slechts eenige der verschijnselen bij denzelfden persoon tegelijk optreden. Zij zijnzenuwverschijnselen (verlies van ge heugen, zenuwpijnen, beven, duizeligheid) hartverschijnselen (kloppingen, pijn, kramp aanvallen van het hart, enz.( chronische maagcatarrh. o Het aardbeiengift. Fen bekend Londensch arts waarschuwde in den naderenden aard- beientijd voor de schadelijke werking van aardbeien op sommige menschen. Kinderen onder de twee jaar moest men volgens hem heel geen aardbeien geven. Ook voor men schen die aan jicht, rheumatiek, hart- en huidziekte of leverziekte lijden, is het ge bruik van aardbeien nadeelig. Daar aard beien tot de weekste zomervrucht behooren, worden zij gemakkelijk geschadigd. Op zoo'n gekwetste plek vormt zich een ferment, dat schadelijke werkingen veroorzaakt, terwijl gave aardbeien dit gevaar niet hebben. In elk geval is het steeds aan te bevelen, aardbeien zooveel mogelijk met slagroom te gebruiken. Het vet der slagroom geeft het voordeel van een »gemengd dieet». o Ter verzorging van long en keel is een goede en stofvrije kamerlucht noodig. Het door schoonmaken opgejaagde stof moet zorgvuldig verwijderd worden. Dit kan al leen geschieden door het openen van deuren en vensters, zoodat er tocht ontstaat Hier aan mogen zich echter zieken noch gezon den blootstellen. Daar de kamerlucht voort durend slechter wordt, is het noodzakelijk de kamer dikwijls overdag te luchten. Vooral in de slaapkamers moet voor zuivere lucht gezorgd worden. o Jïhabarber-Charlotte. Een bakvorm wordt goed beboterd en daarna de bodem met broodkruimels bestrooid, ter dikte van 1 cM, Daarover schudt men een laag fijngesneden Rhabarber uit, goed bedekt met suiker, Hierop volgt weer een laag broodkruim en boter enz. tot de vorm vol is. De bovenste laag bestaat uit brood en schijfjes boter. Men bakke langzaam bij niet te heet vuur, eerst bedekt, en na een half uur heeft men het gerecht klaar. Ook krijgt men een sma kelijk gerecht,j wanneer men den vorm laags gewijze vult met sneden oudbakken brood en fijn gesneden Rhabarber, dik met suiker bestrooid Dit wordt overgoten met een liter melk, waar 46 eieren zijn doorgeroerd, benevens eenige suiker en zout. Men bakke dit over een matig vuur tot de melk gedikt is en het baksel licht gebruind. Observator, Ingevolge besluit der Algemeene Vergade ring van de Vereeniging voor Beijenteelt op Donderdag 24 April werd den 19en Juli opnieuw een A. V. gehouden met het doel de ontworpen Statuten der op te richten Handelskamer aan de goedkeuring der Ver gadering te onderwerpen. Besloten was n.l., i".;. Vereeniging eerst dan de Handels kamer zou cil-ennen en steunen, wanneer zij de Statuten zou hei. -n goedgekeurd. Die goedkeuring werd thans "v "ebcuden besprekingen zonder hoofdelijke stemming verleend. Al dadelijk deelde het nieuwe Hoofdbestuurslid, de heer F. Netscher, mee, dat zijn bezwaren tegen de oprichting ver vallen waren, nu door wijziging der Sta tuten ieder lid der Vereeniging lid der Handelskamer kan worden. De afdeeling Dinxperloo was nog niet gerust, vreesde, dat, wanneer niet alle afdeelingen lid worden er concurrentie zal zijn tusschen enkele leden en de Kamer, vooral omdat deze laat ste den honigprijs zal vaststellen. Hierop antwoordt de heer Sprenger (die als lid der Honigcommissie zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt), dat men nu zoo ver is gegaan als mogelijk was, dat voor niemand be zwaar behoeft te bestaan om toe te treden. Dwingen kan men niemand, en tegenstand zal vooreerst zeker niet uitblijven, maar hij hoopt dat de door de Kamer te bedingen prijzen, benevens het recht om het merk der Kamer te mogen dragen, tot aansluiting zullen nopen. Naar aanleiding van gestelde vragen deelt de heer Sprenger nog mee: dat een afdeeling lid kan worden alleen voor den inkoop, voor den verkoop kan vrijblijvendat de Honigcommissie zich voorstelt elke afdeeling in een bepaalden kring vrij te laten in den honigverkoop dat alleen flacons, enz., waarbij knoeierij kan worden gecontroleerd, het handelsmerk zullen krijgen, niet dus korven met levende bijen, zooals sommigen meenden dit laatste zou moeilijk kunnen geschieden, knoeierij in deze zal echter door de Kamer op alle mo gelijke wijze worden tegengegaan. Betreffende een vraag of oprichting eener Centrale Zeemerij niet mogelijk zou zijn, verwijst de heer Sprenger naar vroeger discussies,waarbij de vele en ernstige be zwaren duidelijk zijn gebleken, Op voorstel van den heer Netscher, waar mee het geheele Hoofdbestuur accoord ging, werd besloten om de Handelskamer bedrijfs- kapilaal te verschaffen uit kapitaal (f 7000) dat de Vereeniging tengevelge de suikerle vering heeft kunnen vormen De Honig-Commissie zal voorloopig de werkzaamheden blijven waarnemen. In een volgend artikeltje deelen wij de voornaamste artikelen der Statuten en van het Huishoudelijk Reglement mede. Ter vergadering deed de heer Richards nog het vriendelijk aanbod om op de in 1914 te Semarang te houden koloniale ten toonstelling een deel van de door hem aldaar besproken ruimte af te staan voor reclame der Handelskamer, welk aanbod met graagte en dank werd aanvaard. Aan den heer Beil te Dinxperloo werd overweging toegezegd van diens voorstel, om eenmaal per jaar een vergadering te houden uitsluitend ter bespreking van technische zaken alwaar wetenschappelijke imkers en imkeressen mededeelingen kunnen doen van hun erva ringen en onderzoekingen. C. B. Einde van den tweeden Balkanoorlog. De tweede Balkan-oorlog, waaraan thans door den vrede van Boekarest een einde is gemaakt, begon in den nacht van den len Juli, juLt een maand, nadat het ver drag van Londen tusschen Turkije en de geallieerden geteekend was. Maar lang voor den 30en Mei, den datum van het verdrag, was het voor hen, die den loop der gebeurtenissen gevolgd hadden duide lijk, dat een strijd om den buit tusschen Bulgarije en de overige leden van den Bal- kanbond onvermijdelijk was. Verschillende incidenten en schermutse lingen, waarvan sommige van zeer era stigen aard hadden reeds tusschen de Bul garen en Grieken in het Zuiden plaats ge had, terwijl ook de betrekkingen van Ser- ven en Bulgaren zeer veel te wenschen overlieten. Toen dan ook de troepen van koning Ferdinand den len Juli plotseling voorwaarts rukten en de vooruitgeschoven Servische en Grieksche posten bij Ghuevgeli en elders aanvielen, kwam deze gebeurte nis niet juist als een verrassing. Het Bulgaarsche plan de campagne was vrij' duidelijk. Uit de in beslag ge nomen documenten aan <de echtheid waarvan mogelijk getwijfeld kan worden, tenzij men aanneemt, dat de papieren, welke de Grieksche en Servische regeering publiceerde, vervalscht waren bleek, dat het in generaal Savofs bedoeling lag, om de twee verbonden legers tegelijkertijd een gevoelige nederlaag toe te brengen, hen uit hun stellingen langs de nieuwe voorloopige grenslijn te drijven en Jan verder zijn «rush//-tactiek te volgen, die in den oorlog tegen de Turken zulke schitterende resultaten had opgeleverd. Te Sofia werd van officieele zijde verklaard, dat de bevelen van generaal Savof, om aanvallend tegen de Grieken en Serviërs op te treden nimmer door het Bulgaarsche gouverement bekrachtigd zijn. Yoor den on ngewijde is de juistheid van dit bericht moeilijk te controleeren, maar het zou niet ds eers'e maal zijn geweest, dat een heet hoofdig generaal der diplomatie het werk uit de handen genomen had. Het heeft er echter allen schijn van, dat beide partijen zoowel Bulgaren als de Grieksch-Servische bondgenooten, naar den strijd hunkerden, en het uitbreken van den oorlog was dan ook slechts een kwestie van tijd en gele genheid. Generaal Savof meende, dat deze twee factoren in zijn voordeel waren en hij besloot het eerst handelend op te tre den. Ongelukkig voor generaal Savof waren er in zijn berekeningen een paar grove fouten geslopen. In de eerste plaats onderschatte hij de gevechtswaarde van zijn tegenstan ders en hun weerstandsvermogen, terwijl ziin tweede groote fout was, dat hij het niet liaodjg „oordeelde, om een aanzienlijke strijdmacht anover de Grieken te stel len. Savofs plan as nl. om laatstgenoemden met een gering aantal troepen in bedwang te honden eu zijn hoofdmacht tegen de Serviërs te zenden, die hem het meest ge vaarlijk toeschenen. Savof moest echter zijn misrekening duur betalen. De Grieken, van de eerste verras sing bekomen, vochten schitterend, dreven den vijand terug en versloegen hem in verschillende, bloedige veldslagen, waarin de Grieken ze;f meer dan 10.000 man ver loren, terwijl de verliezen der Bulgaren veel aanzienlijker waren. Ook in hun strijd tegen de Serviërs ging het den Bulgareu niet voor den wind. Zij slaagden er niet in, de Serviërs uit hun stellingen te drijven en leden menige zware nederlaag bij Istip, Kolchana en andere plaatsen. In een week bedroeg het totale aantal dooden en g. wonden aan beide zijden niet minder dan 70,000. De Ser viërs zeiven geveu toe, dat aan hun zijde 8000 man gedood eu 27,000 man gewond werden en de verliezen der Bulgaren zul len vermoedelijk wel niet m nder zijn ge weest. Ten duidelijkste bleek, dat Bulga rije niet tegen zijn beide tegenstanders was opgewassen, doch ten spijt van al de rampen, die de Bulgaarsche strijdmacht troffen, is het zeer twijfelachtig, of de Bul garen vrede gesloteu zouden hebben, zoo zij niet met een derden en een vierden vijand Roemenië en Turkije rekening hadden moeten houden. Koning Karei ver klaarde den lOen Juli den oorlog aan ko ning Ferdinand en gaf zijn leger bevel Bu'garije binnen te vallen. Reeds den vol genden dag trok het Roemeensche leger de greDs over en Werd Silistrië bezet. Sa - derl dien zetten de Roemenen hun op- marsch in Bulgarije voort, zonder op den gerings'en tegenstand te stuiten, wat geen wonder is, daar de Bulgaarsche regeering aan de troepen last had gegeven, zich niet tegen de invasie der Roemenen te ver zetten. lutusschen meenden de Turken de schoo- ne gelegenheid, om iets van het verloren grondgebied terug te krijgen, niet te mo gen laten voorbij gaan. Zonder zich te storen aan het verdrag van Londen, waar bij al het grondgebied ten Westen van de lijn FnosMidia aan de geallieerden was afgestaan, trok 't Turksche leger den 15en Juli genoemde lijn over, terwijl En- ver-bey den 22en Juli zegevierend Adri- nopel binnentrok. Te Sofia was Danef intustchen als mi nister-president afgetreden en opgevolgd door het ministerie-Radoslavof-Genadiew, dat spoedig ten toegeeflijker houding aan nam, daar Bulgarije aan het einde van zijn kracht gekomen was. Het verlangen naar den vrede werd te groot dan dat men er nog tegenstand aan zon kunnen bieden en met den wapenstilstand van 31 Juli kwam dan ook een einde aan «den oor log van een maand*. ENGELAND. Draadlooze telegrafië in Engeland. Iu de zitting van het Lagerhuis werd met 210 tegen 188 stemmen het nieuwe contract met de Marconi-maatschappij goedgekeurd voor de oprichting van een reeks rijksstations voor draadlooze tele grafie. De ministers Samuel en Asguiih legden den nadruk op het gewicht van de oprichting der stations, uit een atrateguch oogpunt. FRANKRIJK. De Fransche legerwetten aangenomen De Fransche Senaat heeft het wetsont werp inzake den driejarigen diensttijd met 254 tegen 37 stemmen aangenomen. Voordat het laatste artikel werd goedge- kenrd, las de voorzitter der legercommis- sie een verklaring voor, waarin hij den Se naat verzocht, het wetsontwerp onveran derd aan te nemen in de lezing, die de Kamer er aan gegeven heeft. Hij kondig de echter tevens aan, dat in overeenstem ming met de regeering aoor de commis sie binnen den kortst mogelijken tijd een nieuw on'werp ingediend zou worden. Men mocht evenwel geen dag langer wachten met aan Frankrijk deze noodzakelijke mi litaire wet te geven. De voorzitter der commissie voegde er aan toeHet parle ment heeft den legeraanvoerders de benoo- digde middelen toegezegdik ben over tuigd, dat zij daarmede zullen bereiken, wat wij voor de veiligheid van het va derland verwachten. Ook Barthou drong er bij den Senaat nog eens uitdrukkelijk op aan het ont werp ongewijzigd aan te nemen. De mi nister-president beloofde verder het lot der officieren en onderofficieren te verbe eren en verklaarde: «Door deze verplichting op ons te nemen brengen wij aan het ge heele leger onze hulde, dankbaarheid en vertrouwen tot uitdrukking en hopen wij, dat de Senaat zich daarmede eenstemmig zal vereenigeu.« Daarop werd de wet in haar geheel aangenomen en de zitting gesloten. SPANJE. De staking in Catalonië. De Algemeene werkliedenbond in Ca talonië heeft officieel bekend gt maakt, dat de algemeene staking begint. De toestand is ernstig, Tal van stakingsleiders zijn ge arresteerd. De militaire en civiele autoritei tan hebben de noodige voorzorgsmaatregelen getroffen. Heden is de slaat in beleg afge- kond gd. Kamerverkiezing Rotterdam 1. Bij de op Vrijdag gehouden herstemming voor een lid van de Tweede Kamer voor Rotterdam I bekwam de heer B. J. Ger- retson (C.-H.) 4671 en de heer A. B. de Zeeuw (S. D. A P.) 4240 stemmen. De Rechterzijde in de Tweede Kamer is dus door dezen uitslag een lid sterker ge worden. Bij de herstemming op 25 Juni j.l. tus schen de heeren Gerretson en Spiekman, werd laatstgenoemde gekozen met 5576 stemmen, tegen 4528 op den heer Gerretson. Zooals men weet bedankte de heer Spiekman, die voor meerdere districten gekozen was, voor Rotterdam I en moest dus een nieuwe verkiezing plaats hebben. Duidelijk is o.i. uit de nu gehouden stemming gebleken, dat vele kiezers spijt hebben van hunne toen op den soc,-dem. uitgebrachte stem. Op het Congres der S. D. A. P. j.l. Zondag te Zwolle gei tonden is inet 375 tegen 320 stemmen besloten geen portefeuille te aanvaarden. Invordering 's Rijks Directe Belastingen. De BURGEMEESTER der gemeente Som- melsdijk maakt bekend, dat de kohieren van de personeele belastiBg nos. 2b en 3 over het jaar 1913, invorderbaar verklaard op den 7 Augustus 1913, aan den Ont vanger ter invordering zijn ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belasting schuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sommelsdijk, den 9 Augustus 1913. De Burgemeester, BOUMAN. Sommelsdijk. Door de Rijkspolitie is tegen A. de R. proces verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht en tegen Chr. W, wegens het rijden zonder licht, het rijden zonder rem, en het opgeven van een valschen naam. De vlekziekie breidt z;ch in deze ge meente al meer en meer uit waardoor de heer Districts-veearts genoodzaakt werd in te grijpen. Reeds op een 15 tal varkens hokken zitten de borden, waarop »Vlek- ziekte«, gevestigd. Van den heer T. van den Doel Jzn. stierf een varken. Het cadaver is onder politietoezicht met carbol overgoten en in den grond gestopt. Zaterdag 9 Aug. j.l. slaagde te Utrecht de heer W. K. van Driel, alhier, voor het examen Schoonschiij-en. Middel baar Onderwijs. Middelharnis De vrouw van C. Koome had Vrijdag het ongeluk in den kelder te vallen met het ongelukkig gevolg dat zij zich ernstig inwendig bezeerde en een bloe dende hoofdwond bekwam geneeskundige hulp was noodzakelijk. Door Heeren Ged. Staten is goed gekeurd het verzoek door het polder-be stuur tot het plaatsen van een Dingel Die selmotor van 70 P. K. alhier. Terwijl den arbeider, H. But Maan dag bezig was met tarwe snijden had hij het ongeluk zich ernstig in zijn hand te snijden. Hij is genoodzaakt eenigen tijd het werk neder te leggen. Het 5-jarig zoontje van M. Taaie viel Maandag in de schuur van den heer J. Vroegindewei van een voer hooi en kwam op den dorschvloer terecht en 't kan wel als een wonder genoemd wor den dat hij hoegenaamd geen letsel be kwam. 1 Bij de landstorm zijn ingedeeld al hier de gewezen miliciens verlofgangers J. v. Zielst, K. Schilperoord, F. v. d. Schenk K. van Gelder, en A. v. d. Sluis. De kohieren der personeele belasting No. 3 en 3b. over het dienstjaar 1013 zijn den 7 Aug. invorderbaar verklaard en aan den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Stad aan 't Haringvliet. Voorpen- sioneeriug van ouden van dagen en Inva- liditeiten, versuekken in deze gemeente in lichtingen C J. Braber en P. Keijzer, Van de lichting 1914 dezer gemeenle waren 20 personen ingeschreven voor de nat. mil. Hiervan hadden er 2 vrijstelling wegens broederdieDst, en 6 personen werden on geschikt verklaard, zoodat aan de loting in September a.s. 12 personen zullen deel« nemen. Bij den landbouwer K. nabij deze ge meente wordt het koren machinaal gesne den en opgebonden. Naar we vernemen voldoet de machine best, maar laat het op binden wel eenigszins te wenschen over. Opmerkelijk is dat in deze gemeente zoo veel menschen reeds zonder werk loo pen. Vele arbeiders geven hiervan de schuld aan de nieuwe machine's die tot stand zijn gekomen, doch zou bij hen zelf niet de schuld gezocht moeten worden Vergadering van den Raad der ge meente Stad aan 't Haringvliet op Donder dag 14 Aug. 1913 voormiddags 11 ure. Den Bommel. In de laatste dagen is te dezer gemeente weer een nieuw geval van diphtheritis voorgekomen. - Naar verluidt zijn in de laatstgerooide

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2