Den Bommel. De gemeenterekening over het dienstjaar 1912 ligt gedurende 14 dagen, nl. van 417 dezer, ter gem.- secretarie voor een ieder ter inzage. Ooltgensplaat. Deze week arriveerde op het fort Prins Frederik alhier een de tachement militairen van het 4e Regiment Vestingartillerie tot het houden van oefe ningen. De sterkte bedraagt ongeveer 80 man. Oude Tonge. Door I. de Winter, koop man alhier, is onlangs een oranjevlag ge kocht uit de 18e eeuw. In het midden een tobbe waarin de oranjeboom geplani, rus tende op een liggende leeuw, waaronder de woorden Nieuwe Tonge. Dinsdagmorgen liep een koe van den landbouwer Z zoo kort langs de ramen van den kleermaker A. v. A. dat hij 2 ruiten instootte, waarschijnlijk tengevolge dat de passage daar nog al eens wordt belemmerd door de wachtende wagens bij de cc operatieve roomboterfabriek. Dirksland. Bij enkele landbouwers is men aan den tarweoogst begonnen. Herkingen. Bij het jongst gehouden examen voor akte Engelsch, slaagde daar bij de jongeheer P. J. van Overbeeke van uit deze gemeente te Rotterdam aan een der O, L. Sch. werkzaam. Melissa ut. Onze vroegere dorpsgenoot den Heer J. M. Nagtegaal legde deze week met gunstig gevolg examen af voor hoofd akte L. O. Goedereede. De jacht op klein wild zal geopend worden op 1 September a.s. met zonsopgang, behalve de jacht op hazen en fazanten, die eerst op Woensdag 1 Oct. zal geopend worden. Gemeenteraad. Gemengd lVieuws. Burgerlijke Slancl. Kerk en School. Ned. Hervormde Kerk. Gereformeerde Kerk. Gereformeerde Gemeente. Vrije Gereformeerde Kerk. Doopsgezinde Kerk. Laatste Berichten. De Fondsen markt. week onderzocht en geheel in orde bevonden. G. Esselink ingeschrevene voor de nat. mil. dezer gemeente, is in de Tweede Zitting der militieraad, ongeschikt verklaard. Het Kohier no. 3 der Pers. Belasting over het dienstjaar 1913, is den 6 Augs. 1913, invorderbaar verklaard. Het opruimen van peenaarde enz. op de kaai is bij inschrijving gegund aan Jan Raap, laagsten inschrijver, voor de som van f 120. Donderdag vergaderde de voorloopige feestcommissie, een officieel bestuur werd gekozen. Zaterdag zal een bestuursverga dering worden gehouden, en Maandag leden vergadering. »Hier rust ik veilige: en boven den boom »Vivat P. W. D. V. Oranje*. Er is reeds een behoorlijke som voor geboden. De petroleumseinlantaarns op de Oude Tongschehaven, zijn veranderd in Gas De lichtsterkte is zoodanig, dat zij op groo- ten afstand kan worden gezien. De dank van de schippers aan het gemeentebestuur die deze verbetering op verzoek van de afd. >Schuttevaer« heeft ingewilligd. De kouden natten zomer in aanmerking genomen is dit nog tamelijk vroeg. Oak in aardappelen en ajuin begint eenigen handel te komen. Dezer dagen kwam bij opruiming in een berglokaal aan de Herv. Kerk een oud merkwaardig schilderij te voorschijn ver moedelijk van ouden datum, voorstellende een 12-tal Romeinsche Keizers. Indien het niet beschadigd ware geweest, zoude het zeer zeker een mooie vondst geweest zijn. Naar wij vernemen is het thans aan een koopman in oudheden verkocht voor f óo. Bij het verrichten van eenige werk zaamheden met hit en kar, kreeg de ge leider, H. H. alhier, van eerstgenoemde een zoodanige trap, dat hij tot op heden geene werkzaamheden kan verrichten. Wat in deze gemeente tot op héden slechts hoog zelden voorkwam, valt thans evengoed als in naburige gemeenten te constateeren, n.l, werkeloosheid. Reikhalzend wordt dan ook uitgezien, naar een meer door kunnen werken met den oogst, in de hoop dezen toestand als dan zal zijn geëindigd. Ofschoon gelukkig niet van dien aard als in andere plaatsen, alwaar ook sterfte voortkomt, blijft de zoozeer gevreesde var kensziekte ook alhier doorwerken. Gere geld vallen nog zieken bij. Tot op heden nog geen met doodelijken afloop of door noodgedrongen verkoop. De milicien verlofganger. D. Struik heeft zich Maandag j.l. naar zijn garnizoen begeven teneinde gedurende een maand onder de wapenen te verkeeren. De gemeenterekening over 1912 ligt gedurende 14 dagen ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage. Donderdag sloeg de hit van A. v. d. Spaan, gespannen voor een wagen op hol en kwam ten slotte in een sloot terecht, Met een gebroken burry liep het ongeval af. Door den gemeenteraad is besloten de gemeentebegraafplaats te vergrooten. De postbode J. A. Barnat alhier is benoemd tot brieven- en telegrambesteller te Oude Tonge. Ouddorp. Op 1 Aug. zijn naar de land weer overgegaan, H. den Bout, G. van 't Geloof, M. Klijn, P. de Jong, L. P. Hameete- man, D. Tanis, W. v. d. Wende, M. Mas tenbroek en C. M. Grinwis. De ambtenaar ter Secretarie de heer J. C. Tanis is benoemd als ambtenaar der Bnrgelijke stand alhier. De gemeentebegrooting dienst 1914 ligt voor belanghebbenden ter inzage. Zuidland. De heer A, A. de Jong alhier, zoon van onze vroegere burgemeester, gepensioneerd chef van den dienst der opiumregie in Ned. Oost-Indie, en eenigen tijd werkzaam op het secretarie bij burge meester van Andel, is thans benoemd tot burgemeester der gemeente Hoorn (N -H.) Dinsdagmorgen, bij het leeg rijden van vlas uit de tramwagens, had de knecht van den vlasser Peters het ongeluk bij het afrijden van een oprei bij de wed. Zoete- man, dat de wagen wat slim ging, de ron gen braken, en heel het zaakje van den dijk afsloeg. De paarden werden spoedig tot staan gebracht en de knecht kwam er met den schrik af, zoodat dit ongeval mei eenig oponthoud en materieele schade af liep. Als je toch maar een ongeluk moet hebben! Bij het uit de weide halen van paarden met veulens zette de heer Abr. van Beek zijn fiets achter een hegje. Een der veulens was zoo woest, om juist over dat hegje te springen en trapte het geheele voorwiel van de fiets in duigen. Een niet gering schadepostje voor den bezitter. Vergadering van den Raad der ge meente Ooltgensplaat op Woens dag 6 Aug.: n.m. 2| uur. Voorzitter dhr. J. G. van Putten Burge meester. Present alle leden. De Voorzitter verklaart de vergadering geopend. 1. De notulen der vorige vergadering worden gelezen, goedgekeurd en geteekend 2. De commissie bestaande uit de H. H. Jacobs, Donkersloot, brengt bij monde van dhr. Jacobs verslag uit over de Ge meenterekening 1912 en hebben deze in orde bevonden. Gewone inkomsten f 33.783.67 Gewone uitgaven f 31,283.94 Batig saldo f 2449.78 Buitengewone inkomsten f 96.610.7j Buitengewone uitgaven f 93.744 Batig Saldo f 2865.99 3. De rekening 1912 van de Bewaar school door dezelfde commissie onderzocht brengt bij monde van dhr. Jacobs eveneens verslag uit en verklaart ook deze in orde te hebben bevonden. Inkomsten f 1029.44. Uitgaven f 1013.5^ Batig slot 16.38| 4. Ingekomen stukken: Brief van de grintwegcommissie Ooltgens plaat, Oude Tonge en Middelharnis, met vermelding, de kosten over 1914 zullen be dragen f 150. Wordt goedgekeurd. 5. De voorzitter zegt een scheiding is voorgesteld van het land, de Kruispolder eigenaren, het groot of algemeen Armbe- bestuur en dhr. van Vugt Oude Tonge bij verhuring brengt dit altijd moeilijkheden mede. Door H. H. Gedepeteerde Staten is reeds goedkeuring verleend. Wagner wil de liever bet gedeelte van Van Vugt overnemen voor het Armbestuur, doch Van Vugt is hier voor niet bereid. Spoe dig zal de akte kunnen passeeren. Wordt zond-ar stemming goedgekeurd. 6. Verzoek, van L. van Kempen verlen ging erfpacht voor zijn landbouwschuur tot 1992. De voorzitter wil liever dit schrij ven niet behandelen. 1. Het is op onge zegeld papier. 2, Het behoort bij het groot of algemeen Armbestuur. 3. Er is voor 't oogenblik nog 29 jaren erfpacht aan. Voor Kennisgeving aangenomen. 7. Verzoek van P. Luijendijk, L. Korteweg en anderen, om vergoeding voor de scha de aan het gepachte gras in den Adriana Teodora Polder Afwijzend beschikt. 8. Een schrijven van C. v. d. Capelle Gz. en de commissie van de fabriek te Sas van Gent om de lijn aan de nieuwe kaai korter aam de wal te brengen. De voorz. stelt voor de oude lijn te behouden en nieuwe er bij te maken, dit zal misschien gemakkelijk zijn om te rangeeren. Dit zal verzocht w-orden aan de R. T. Maatschap pij. Zonder stemming aangenomen. 9. Ver&o ek van C. v. d. Capelle Gz. ver mindering hondenbelasting, zonder stem ming besloten met f 1.50 te verminderen. 10. Vei .der nog af en overschrijvingen welke allen worden goedgekeurd. 11. B. eu W. stellen voor Kaai en ha vengelden weer onveranderd goed te keu ren, doch er bij te voegenzand, steen, koolasfch, ovenslakken en buizen a 6 cent. per ton. dhr. Wagner zegt waarom steen en. niet hout, dit zal ontevredenheid geven de. meeste leden zijn het hiermee eens, en willen niets bijvoegen doch onveranderd aannemen. De Voorz. zegt in de verordening nog opgenomen moet worden de inwonende schippers betalen 20 cent per ton, de vreemde schippers 30 cent per ton. Zonder stemming aangenomen. 12. Da voorz. stelt voor C. Metaal f 14 te betalen voor werkzaamheden tijdens de ziekte van den havenmeester, D. Braber, hoewel de instructie zegt, dat deze dit zelf töaoet vergoeden, na eenige besprekin gen wordt zonder stemming aangenomen, dat de gemeente het zal vergoeden, daar met de nachtwacht hetzelfde geval zich heeft voorgedaan. 13. Wordt toegestaan f 140 voor de kin deren van alle scholen, ongeacht het feest in September al of niet doorgaat, 14. Op de vraag van den voorz. of iemand het woord verlangt, vraagt dhr. Jacobs of het werk aan de Sluis al aan gang is, antwoordt de Voorz. bevestigend. Niets meur te behandelen wordt de verga dering geisloten. Een chocolade jubeleum. De chocolade viert op het oogenblik haar vierde eeuwfeest. Het geliefde genot middel is uit Amerika afkomstig, en feite lijk keq den de Mexicanen reeds de choco lade, voordat Columbus Atlanta had ont dekt. Zij roosterden cacaoboonen, en kook ten een brij van maïsmeel. Eindelijk wer den de cacaoboonen daaraan toegevoegd Maar hun »ehocolathc (choco is cacaö en lath Beteekend water) is niet met de eigen lijke chocolade te vergelijken. In 1513 was de chocolade-bereiding in Europa bekend. Vele jare proefden echter alleen de Spanjaarden en de Portugeezen de delicatesse. Bij het verlovingsfeest van Lodewijk den Veertienden met de dochter van Philips den Vierden van Spanje werd in Frankrijk de eerste chocolade gegeten de jonge bruid bad een kostbaar kistje cho colade voor haar aanstaanden echtgenoot meegebracht. Spoedig was de nieuwe lek kernij aan het Fransche hof zeer geliefd. In ons land werd de delicatesse eerst later ingevoerd, doch zij was toen ook in een minimum van tijd zeer popu lair. Onze voorvaderen smulden weldra vooral aan de flikjes, zoo genoemd naar hun ma ker, Casper Flik, zeer waarschijnlijk de eerste, die in ons land de chocolade meer algemeen bekend en bemind maakte. In welke scholen neemt het leerlingenaan tal het meest toe, openbare of bijzondere 1 Wanneer men sommige bladen leest zou men zoo denken, dat het Nederlandsche volk zeer aan de Openbare school is ge hecht. Men zou verwachten, dat de Open bare scholen hoe langer hoe voller raken, als werkelijk ons volk aan die school is gehecht. Vergelijkt men echter eventjes de cijfers, die hier onder volgen, en die aan wijzen, hoeveel leerlingen per jaar van af 1890 tot 1911 bijgekomen zijn op de Open bare school en op de Bijzondere school, dan blijkt het tegendeel. Aantal leerlingen, dat er op de duizend bijkwam. op de Openb. School, op Bijz. Sch. in 1890 5 37 in 1891 3 25 in 1892 18 25 in 1893 15 20 in 1894 7 19 in 1895 14 21 in 1896 7 13 in 1897 15 16 in 1898 17 11 in 1899 9 20 in 1900 21 18 in 1901 51 65 in 1902 16 35 in 1903 5 27 in 1904 7 32 in 1905 2 38 in 1908 nog niet 1 38 in 1910 nog niet 1 35 In dit lijstje worden gemist de jaren 1906 1907 en 1909. In 1906 vermeerderde na melijk het leerlingen-aantal niet op de Openb. School, maar verminderde, zoo ook in de andere twee jaren. Op de duizend leerlingen verminderde het aantal in 1906 met 6, in 1907 met 2 en in 1909 met 1. Terwijl daarentegen het leerlingen-aantal op de duizend leerlingen der Bijzondere school steeg met 45 in 1906, met 52 in 1907 en met 40 in 1909. Ziet men deze cijfers, dan zou men eer der tot de conclusie komen, dat ons volk liever niet van de Openbare school is ge diend, maar de Bijzondere school verkiest. (Ouderblad). Raadsleden-trambeambten Indien de Amsterdammers per E. S. M. naar Haarlem, Zandvoort of Bloemendaal vice versa rijden, dan kan het voorkomen dat dit geschiedt op een tram, waarop se dert eenigen tijd twee gemeenteraadsleden vredig samen den dienst verrichten. Voorwaar een groote en zeer zeldzame eer voor het publiek een billet te koopen van den conducteur, het katholieke ge meenteraadslid van Heemstede en «geleid* te worden door den wagenvoerder, het soc.- dem. lid der gemeente Schoten. (Hand.) Verdwaald. Vermakelijk is het vol gend berichtje uit het Hand. De muziekvereeniging de «Pionier* uit Gouda, die Zondag haar medewerking zou verleenen aan een meeting voor drankbe strijding te Delft, waartoe ze per boot daar heen zou komen, werd door den kapitein der boot wegens diens onbekendheid met de wateren, die naar Delft voeren, naar Vlaardingen gebracht. Per trein zijn de muzikanten toen naar Delft gekomen, ech ter zonder instrumenten, zoodat ze hun medewerking niet meer konden verleenen. Knap gewerkt. Luitenant C. v. U., te Delft, was Zater dag met andere heeren aan het voetballen op het exercitieterrein aan de Buitenwa- tersloot aldaar en miste, kort na 't koffie drinken, zijn portemonnaie, met een betee- kenend bedrag. Daar de vrouw van den concierge, aan wie de luitenant betaald had, niets gevonden had, werd het terrein grondig afgezocht, waarbij een 50-tal in fanteristen hulp verleenden. De portemon naie werd evenwel niet gevonden Ten einde raad werd de hulp der politie ingeroepen en weldra verscheen de majoor van politie Luijendijk met zijn hond «Rosa* ten tooneeleHet schrandere dier, dat aan een der handschoenen van den luitenant «lucht* kreeg, had weldra de portemon naie, welke onder den grond verstopt was gevonden en groef haar op. Waarschijnlijk had iemand de portemon naie gevonden en verborgen, met het doel den buit te halen, als de baan vrij zou zijn. 'n Wraakzuchtig mensch. Twee Duitsche Rijnschippers hadden on langs ergens in Duitschland woorden met elkaar. Tenslotte beloofde de een, dat hi; den ander «zou vinden*. Toen nu beide schippers deze week te Rotterdam lagen, sloop de wraakzuchtige schipper 'n nachts bij zijn vijand aan boord en schoot hij de zen in de rug. De gewonde nam nog een revolver eu schoot zijn tegenstander in den armbeiden zijn in het ziekenhuis verbon den, waarna de aanvaller werd gearre steerd. Een hondenbelastinggeschiedenis. 't Stuk speelt in een der plaatsen in de buurt van Dedemsvaart. Er treden in op: de gemeente-ontvanger, de heer X notabel ingezetene der gemeente, veldwachter A. en veldwachter B. De Dedemvaartsche Cou rant doet het verhaal en staat voor de waarheid er van in. Gemeente-ontvanger heeft maanden ge leden iu een gesprek over het kind van den heer X. hooren zeggen «En dan moet je dat kind eens zien spelen met den hond Hij heeft het, pienter als hij is, in zijn oor geknoopt, want «Tax* is niet aangegeven voor de hondenbelasting. De maand Januari verloopt, waarin alle honden uit de gemeente moeten worden aangegeven. Maar welke «Castos* of «Pol lux* of «Hector* of «Nero* ook ingeschre ven wordt, «Tax* van den heer X. niet. Ontvanger laat mijnheer X. door veld wachter A. waarschuwen. Weer verloopen eenige weken, waarin «Taxi kamerarrest heeft, zonder dat hem vanwege zijn baas als vergoeding daarvoor de eer te beurt valt van in hethondenregis- ter ten bureele van den ontvanger te wor den ingeschreven. Ontvanger stuurt nogmaals veldwachter A. De vorige maal was de heer X. niet thuis, doch thans wel en hij geeft den boodschapper tot antwoord: «0, ga maar even mee naar binnen, dan kun je hem da delijk wel even inschrijven*. Daar staat de hond in de voorkamer. «Tax, Tax 1* klinkt het uit den mond van den forschen ge rechtsdienaar, doch Tax geeft geen geluid. De veldwachter nadert nu en wil Tax eens streelen, maar naderbij komende, bemerkt hij, dat heteen opgestopte is, die zich op raadjes beweegt. Veldwachter kijkt op zijn neus en ver dwijnt, maar is ook op zijn beurt weer leep. Hij verzwijgt den ontvanger de ware toe- drachtder zaak en verteld hem, dat de heer X. gevraagd heeft, of veldwachter B., die in de buurt woont, niet even zou willen komen met een biljet en wat dies meer noodig moge zijn, om de inschrijving te doen plaats hebben. Collega B. gaat. Zijn gezicht tee kent het volle besef van zijn waardigheid, maar het betrekt eensklaps en neemt ,n eigenaardige uitdrukking aan, als het voor werp in kwestie door zijn «baas* aaneen ketting de kamer wordt binnengetrokken. De gemeente-ontvanger moet vast van plan zijn, om niemand weer te doen waar schuwen, dat «Tax* aangegeven moet worden. Hoe Wreed. Een viert jongens van ongeveer 9-jarigen leeftijd te Leeuwarden heeft zich aan er gerlijke dierenmishandeling schuldig ge maakt, door een hondje eerst met menie te besmeren, daarna met spijkers in den kop te slaan en eindelijk in een sloot te verdrinken. De wreede bengels zijn door de politie opgespoord, die van het gebeur de proces-verbaal heeft opgemaakt. Smokkelaar aangeschoten. Maandagavond is, naar de Arnh. Ct. meldt, in Üe buurtschap Hemden bij Dinxperlo een persoon, zekere H. onder Bockolt door de Pruische commiezen aangeschoten toen H. vee smokkelde. H. kreeg een kogel in den voet en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. De commiezen namen een koe en een kalf in beslag. Baldadige jeugd. Te Tegelen hebben twee schooljongens van 12 en 8 jaar, ergerlijk huisgehouden in de lokalen der openbare school. Buiten schooltijd zijn zij binnen gekomen en heb ben de inktkokers leeggegooid, linialen en leien vernield, landkaarten en platen stuk gescheurd of beschadigd, de banken be smeerd met uitwerpselen en elkaar met inktflesschen gegooid. De aangebrachte scha de wordt berekend op ongeveer f 300. Makke vogeltjes. In de kazerne aan de Paardenmarkt te Delft hebben een paar zwaluwen met hun jongen hun nest op een bewoonde cham- bree. Wanneer de manschappen zitten te eten, dan komen de beestjes ook aan de tafel en pikken van de kruimeltjes mee. (Hld.) Vandalisme. Een der medewerkers van de N. R, Ct. schrijft Te Groningen is weer een daad van er gerlijk vandalisme gepleegd. Aan de Brugstraat bevindt zich een merkwaardig gebouw, het huis «New-York*. Het vertoont een hoogst belangrijk staal van Noord-Nederlandschen laat-gotischen baksteenbouw en is in reuzenmoppen op getrokken. Het is het eenige voorbeeld van dien aard, dat wij in ons land nog bezit ten. De gevel verkeert in vrij goeden staat en zou met betrekkelijk geringe kosten te herstellen en in zijn alouden toestand te rug te brengen zijn. Plannen daarvoor wa ren reeds opgemaakt en er bestond ge gronde reden, om te hopen, dat deze zou den worden verwezenlijkt. Aan die verwachting is nu den bodem ingeslagen, doordien de eigenaar het heeft kunnen bestaan, dit fraaie voorbeeld van vroegeren luister geheel met witte verf te doen besmeren eu de luiken groen te laten verven. De gevel is daardoor vrijwel voor goed bedorven en het stadsbeeld op dat punt jammerlijk mismaakt. Het is een gruvel 1 Korten tijd geleden werd aan de Markt al daar een fraaien renaissance-gevel onnoo- dig afgebroken, terwijl binnenkort een XVIII eeuwsch heerenhuis met uitstekende details zal verdwijnen, om plaats te maken voor den reclamegevel van een bioscoop. Een rooverhol. De Gemeente-politie te Heerlen (Limburg heeft een zeer goede vangst gedaan, door de arrestatie van een paar personen, die reeds geruimen tijd verdacht werden, zich aan tal van diefstallen te hebben schuldig gemaakt. Een agent, op surveilance bij nacht, zag, dat een paar verdachte personen zich be wogen in de omgeving van zijn huis. Nauwe lijks hadden ze den Hermandad gezien of zij sloegen op de vlucht. De agent ging naar het politiebureau en met den politie- inspecteur toog hij op nader onderzoek uit. Aanvankelijk zagen zij schim noch schaduw van de uidividueën, doch na een uurtje te hebben gesurveilleerd, kreeg de politie beiden in het vizier in de Geerstraat. Aanstonds werd een hunner overrompeld, tijdig genoeg, om te verhoeden, dat de nachtridder gebruik kon maken van zijn met 6 scherpe patronen geladen revolver, welk wapen hij reeds uit deu zak had ge haald. De politie-inspecteur hield den tweeden dief aan. Een der dieven droeg schoenen van diefstal afkomstig, Uit het verhoor is gebleken, dat de die ven veel gestolen voorwerpen in een hol hadden verborgen. Dat hol heeft de politie ontdekt, op den berg nabij het Geleenderkappeltjehet was van respectabelen omvang en zorgvuldig voor regen en wind beschermd. De dieven hebben reeds bekend de da ders te zijn van de vele in de laatste tij den gepleegde diefstallen en zullen ter be schikking van de justitie te Maastricht wor den gesteld. (Tijd.) SOMMELSDIJK. Geboren Abraham z. y. T. van Heemat en W. Nieuwland. Overleden: Neeltje van Heemst oud 62 jaren. GehuwdGerrit Joppe oud 61 jaren en Anna Johanna van Weel oud 46 jaren. OOLTGENSPLAAT. Geboren Eliezabeth, d. van Cor. Kievit en Hu- bertje KoningsGeertruida d. van J. Jansen en Jacoba BeljaardsPieter, z. van H. Waling en Eliezabeth KotewegHendrik Adriaan, z. van P. O. van Drimmelen en Elizabeth Adriana Braber. Overleden: Dirk Fokker 74 j. echtgenoot van Klaasje Slinger. Gehuwd: Hendrikus Moerenhout j.m. 26 j.en Dingena Kerp j. d. 19 j. Ondertrouwd C. J.Koenraad j.m. 25 j. en Ant- honia Catharina Jacobs J. d. 20 j. MIDDELHARNIS. Geboren: Frans, z. v. Hendrik Noordijk en Ma ria Nieuwland Johannis AriB z. v. Hei drik van den Doel en Johanna Hagens. Overleden: Pieternella de Vogel, oud 90 j.we duwe van Teunis Donk. Officieel Gedeelte. Godsdiensfoefeni n^en. Predikbeurten op Zondag 10 Augustus 1913 Sominelsdijk, vm. 9,30 en 'sav. 6 uur, Ds. Rem mer van Ond Beijer and. Middelharnis, vm. 9,30 uur WelEerw. Heer Koote godsdienstonderwijzer te Rotterdam. Middelharnis, Evangelisatievm. 9,30 en 's av< 6 uur Ds. de Looze van Waarden. 8tad aan 't Haringvliet, geen opgaaf ontvangen. Oen Bommel, vm. Ds. Emmen. Langstraat, geen opgaaf ontvangen. Ooltgensplaat, nm. Ds. Emmen van Den Bommel. Collecte noodlijdende kerken en personen. Oude Tonge, vm. Ds. Verkerk. Nieuwe Tonge, geen opgaaf ontvangen. Herkingen, vm. Ds. Addink. Dirksland, vm. 9 eu 'sav.6,30uur,Ds.Bteenbeek. Melissant, nm. 2 uur Ds. Verkerk van Oude Tonge. Stellendam, geen opgaaf ontvangen. Goedereede, vm. 9,30 en 's av. 6,80 uur Ds. De Gidts. Ouddorp, geen opgaaf ontvangen. Middelharnis, vm. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Bouma van Doorn. 3j;ad aan 't Haringvliet, vm. 9,30, en 's av. 5,30 uur, Ds. Esselink. Den Bommel, vm. 9, nm. 2, en 's av. 5,30 uur, leeBkerk. Ooltgensplaat, vm. 9 en 's av. 6 uur Ds. Dekker. Melissant, vm. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Koolstra van Numansdorp. Stellendam, geen opgaaf ontvangen. Ouddorp, vm. 9 en 's nam. 2 uur Ds. Van Hels- dingen te Cubaart. Dirksland, vm., nam. en's avonds Ds. H. Kieviet Melissant, geen opgaaf ontvangen. Herkingen, geen opgaaf ontvangen. Ooltgensplaat, geen opgaaf ontvangen. Oude Tonge, leeskerk. Oaddorp, vm, Ds. Róssing. SOMMELSDIJK. Naar de betrekking van twee onderwijzers aan de O. L School alhier, hebben zich 34 sollicitanten aangemeld. GOEDEREEDE. Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. Hollaar, thans onderwijzer te Rotterdam, is geslaagd voor acte middelbaar Fransch. Den heer J. M. Nagtegaal onderwijzer alhier, is geslaagd voor hoofdacte L. 0. Sommeledijk. Onze dorpsgenoot de heer Iz. Geelhoed is benoemd voor het verstrekken van hulp en inlichtingen, bij het invullen der formulieren van aanvrage eener rente, als bedoeld in de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet en bij het onderzoeken van de ju-stheid van de op gaven der aanvragers. Mede is in diezelfde functie benoemd te Middelharnis de heer G.,W. H. Esselink te Stad a.'t Haringvliet, 17 Augustus. Mochten wij de vorige week schrijven „het einde van den tweeden Balkentwist is zichtbaar" welnu, zooeven bereiken ons de berichten dat de vrede tusschen Roe- menië, Servië, Griekenland en Montenegro

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 4