)W (finis. \i BKK 1813-1913 HET JAAR HEB BEVRIJDING. ir r.i MPTIE. t Zaterdag 9 Augustus 1913, No. 1892. Twee Bladen. FTERDAM. lelsdijk it 5b le, in f 2.- AND muizen enz. - II meer. ERS ISLAND, IMPEL TWEEDE BUtO. ra. Reclames Mededeelingen enz, BKCHAMS P1UEN leden tegen jtegen 3 jelijks woi'- r leden van |ig 7 en 21 2—4 uur, 6297 lorp. srlogies. NACHT. 6644 8om»sxsd;jk ir per jent. 'verflakkee, Ooltgens- 7084 terdam. 7191 ksland. 6913 ARTIKELEN. ann en Nie- igen Oh\, Oppert rKBOAH PEETERE, i 4A AGENS. t doeleinden, ad, uwen. Tonge. tansplaat. 1NH0CSIGN0WSES Dit nummer bestaat uit Officieel Gedeelte. <Ti 1913. De toestand was onhoudbaar gewor den. Zooals 't in 1795 ging-; zooals het toen vele jaren achter elkander gegaan was, .zoo kon het niet blijven duren Er moest reformatie komen. Roformatie in het Staatsbestuur. Een grondige reformatie, die niet maar wat kalkte en verfde en pleister de, maar die het gansche gebouw van den Staat hervormde. De gebrekkige Staatsregeling, ondanks welke Neder land* groot geworden was, moest vervangen worden door nieuwen bouw, die zich aanpaste aan den modernen tijd, waarvan de voortee kenen werden gezien. Men moet dit goed verstaan. 't Is een valsche gedachte, als zou de Staatsregeling alles zijn. Zij is zelfs niet het voornaamste. Ze is feitelijk slechts van bijkom- stigen aard. Neem b v. landen als Spanje, Por tugal, Mexico en tal van Zuid-Ame- rikaansche republieken. Hebben ze 't niet als monarchie en als republiek, met allelei grondwetten en staatsrege lingen geprobeerd en wat zijn ze nog? Neem daarentegen onze Republiek der Zeven Vereenigde Nèderlanden uit de 17e eeuw. Met een staatsrege ling, die geen staatsregeling was, maar die eer den naam van publieke wan orde dragen mocht Met een Constitutie, die geen grondwet wasde Unie van Utrecht, opgericht om de Nederlanden saam te binden voor een bepaald doel, den strijd tegen den gemeenschap- pelijken Spaanschen vijand, maar al lerminst tot stand gebracht, om te dienen als grondwet voor den Neder- landschen Staatis niet, ondanks dit alles onze Republiek groot geweest en beeft 'zij niet jarenlang de weeg schaal gehouden voor geheel Europa Alle overdrijving schaadt hier. 't Gaat ermee als met de mensch. Neem iemand met een ziek en ver sjouwd lichaam. Steek hem in de beste kleederen, die de mode en de kunst van den tailleur vermogen voort te brengen wat is het Hij loopt ale vel met den dood in de schoenen, zegt het volk. Neem daarentegen iemand van ge zonde constitutie en al steekt hij dan in de meest onmogelijke kleeding, hij komt er wel en hij komt er goed. De vraag of er pit en geestkracht, durf en énergie, moraal en godsdienst in de natie zit: die beslist over de toekomst van het volk. Niet de vraag, onder welke staatsregeling dat volk op een gegeven oogenblik leeft! Doch zie nu ook de keerzijde. Als de staatsregeling zoo "is inge richt dat zij een gezonde ontwikkeling van het volk tegenhoudt, belemmert, ja in velerlei opzicht onmogelijk maakt, dan is dit een ramp. Een gezond volk komt ook deze ramp nogwel te boven. Maar als het volk aan 't sukkelen raakte, dan is de ramp nog zooveel te erger. Zoo was 't ook in ons vaderland. Er waren veie en zware gebreken. Laten wij er enkele van nagaan. Vooreerst: daar was geen eenheid. Er was eigenlijk tot 1795 geen Neder- iandsche Staat. Er waren zeven ver schillende republiekjesFriesland, Groningen enz. En Holland was van die zeven de voornaamste, was van oude tijden af al gewoon zooveel het kon ook over de andere republiekjes den baas te spelen. Nederland was geen eenheidsstaat. Het was eigenlijk een Staten bond. Centrale leiding, om nu van cen traal gezag maar niet te spreken, was in de meeste gevallen verre te zoeken. Ja, als een groot man, hetzij ais raad pensionaris of als stadhouder, door zijn talenten en zijn zedelijk overwicht de anderen voor zich wist te doen buk ken, dan ging het. Maar na Willem 111 was ons zulk een groote eigenlijk niet geschonken geworden. En dan was de toestand vaak als onder oud-Israël geen koning en een iegelijk deed wat goed was in eigen oogen. De aloude Raad van State was al lang van zijn gezag berooid. Stadhouder en raadpensionaris, hoe veel invloed zij ook konden uitoefenen, waren volgens hun instuctie niet anders dan lasthebbers van de Staten. Die Staten kwamen als hoogste college in Staten-Generaal bijeen, maar ook daar heerschte de regel dat overstemmen niet geoorloofd was en dat geen enkele provincie gehouden kon worden iets bij te dragen voor een besluit waaraan zij haar goedkeu ring niet had gehecht. Reken ,nu zelf maar uit, wat daar van komen moest Leger en vloot kunnen 't getuigen. De land-provinciën voelden weinig voor een vloot en de zeeprovinciën wilden niet leger en vestingen verster ken, als niet tegelijkertijd voor's lands zeemacht werd gezorgd terwijl allen het hierover eens waren, dat men voor Oorlog en Marine vooral zoo weinig mogelijk geld moest uitgeven. 't Resultaat is bekend genoeg. Onze vloot was een bespotting ge worden en ons Leger het noemen niet waard. Engeland sleepte de vloot weg. En Frankrijk versloeg het Leger. Eigenlijk is ook dat nog te sterk. Waar geen Leger meer is; dat dien naam dragen mag, daar kan het ook niet verslagen worden En was er nu in de regeering van elke aizonderlijke provincie nog maar eenheid geweestDoch ook daar ont brak ongeveer alles aan. De Staten regeerden de provincie. Maar wat waren die Staten Een zelfstandig lichaam Neen. Zij bestonden hoofdzakelijk uit de afgevaardigden der steden. Hie kwa men ter vergadering met een bepaal den last. Zoo moesten zij stemmen en anders niet. Voor honderd kleinighe den moesten ze dan vaak, elk naar zijn stad, terug om de vroedschap daarover te hooren. En wijl het in elke provincie net zoo was moest elke zaak van eenig gewicht een en ander maal worden besproken en her-behan deld in de honderd en-één vroedschap pen en vroedschapjes van de honderd en-één steden en stadjes van het vader land. Eindeloos duurden zoo de zaken. Onze Tweede Kamer slaat zich nog met sneltreinsvlugheid door de zaken heen, vergeleken bij de traagheid van behandeling, die toeD gewoonte was. Dat moest vast loopen. En toen daar dan ook de onzalige verdeeldheden, twisten en partijschap pen tusschen de »patriotten« en de »prinsgezinden« nog bijkamen, toen liep het ook vast. Toen kwam de Revolutie. En zette de machine stop. Voor eens en voor altijd. Noch kwam daar iets bij. Elk spoor van gezonde democrati sche ontwikkeling was sinds vele jaren uit deze staatsregeling verdwenen Zij was zorgvuldig gezuiverd van al wat naar volksinvloed zweemde. Het volk had niets te zeggen. Had absoluut geen invloed zelfs. En dat gold niet slechts, wat men met een te misprijzen term vaak noemt »het lagere volk*. Dat gold evengoed den middenstand Zelfs den gegoeden, den rijken middenstand. Dat gold ook in de intellectueelen. De mannen der wetenschap. Dat gold het gansche volk op het heele kleine clubje der regenten na. Die hadden de regeermacht. Die vulden de vroedschaps colleges. En bij periodieke aftredingen vulden die collega's zichzelf aan. Die regenten hadden al sinds vijf tig jaar en langer hun onderlinge overeenkomsten loopen, waardoor alle ambten, posten en bedieningen binnen hun kringetje bleven. Kinderen inde wieg werden soms al met winstgevende betrekingen beschonken, die dan door anderen voor een prikje werden waar genomen. Vroeger enkele eeuwen geleden, waren er nog sporen van den ouden, gezon den volksinvloed en moesten de vroed schappen terdege rekening houden met de meening der burgerij. Doch dat was alles veranderd. Van 17471750 had het volk voor 't laatst beproeld, dien alouden, histo- rischen invloed te hernieuwen en had het ^wederom zijn hoop gevestigd op een Willem van Oranje 't was alles mis geloopen. Van de ware democratie wilden de regenten niets weten. En van de valsehe democratie be dienden ze zich enkel, om Oranje te fnuiken. Toen was 1795 gekomen. Had het regenten-stelsel wegge vaagd. En in elk geval den weg tot een beteren toestand gebaand. Uit de Pers. V VQf minuten in de Hel. De Doodendans. Lachen! 20 Cent per regel. zijn reeds meer dan zestig jaren fj het meest gebruikte huismiddel g van de geheele wereld. PSaatselyk Nieuws. Sommelsdijk. Met ingang van 1 Aug. zijn de volgende personen naar de Land weer overgegaanB. Kransse, F. Kievit, H. Vroegindeweij, A. Zaaijer, C. van Dongen, K. Th. le Conite. T. van den Doel, C. van Lente, W. de Leeuw, H. Polder en A. J. de Wit, m t> ten. tegen 4'/, pOt 's jaare, oofe van 'a vraagd worden 6542 iltng van gelden van 0—8 nnr [loos. 10—5nur. udste Messen- magazijn ssen, Scharen Wapenen, artikelen, 'eweermakerij en soiled 2 per- aens. Ook tegen Ollejassen en elfldgk. vorden besteld, 6836 is,alsmede bij lorp. rrygbaar prima HOUTEN. BEKENDMAKING. KERKVOOGDEN der Hervormde Kerk van Sommelsdijk maken bekend: le dat zij op Maandag 11 Augustus a.s. des avonds half zeven zullen verhuren de open zitplaatsen in bovengenoemde Kerk. 2e dat de Zitdag voor het ontvangen der Huur zal worden kenbaar gemaakt door het doen bezorgen der Zitdagbriefjes. 3e dat de Verhuring geschiedt voor den tijd van één jaar en wel van 1 September 1913 tot 31 Augustus 1914. 4e dat de Klassificatie is als volgt: (Zie daarvoor het aanplakbord.) Sommelsdijk, 1 Augustus 1913. De Boekhouder, De Voorzitter, F. C. ARMSTRONG. C. J. MOSTERDIJK. OPENBARE KENISGEVING. Plaatselijke belastingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sommelsdijk maken bekend, dat gedurende vijf maanden, van 6 Augustus 1913 tot en met 5 Januari 1914, ter ge meente-secretarie voor een ieder ter lezing liggen afschriften van de volgende kohieren. lo. het le suppelatoir kohier van den hoof- delijken omslag voor het dienstjaar 1913 2o. het hohier van het schoolgeld voor het lager onderwijs over het 3e kwartaal 1913; 3o. het le suppletoir kohier van de be lasting op de honden voor het dienstjaar Sommelsdijk, 5 Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Secretaris, Iz. GEELHOED. Burgemeester, BOUMAN. Het Proces. Drie broers hadden een proces. Het giDg over een akker, die van hun vader geweest was en dien ze alle drie even graag hadden. Ze konden of wilden het niet met eikander eens worden en zoo was dan de zaak voor den rechter gekomen. Ze zaten er goed bij. Alle drie onze broeders 1 En toen zij dan ook elk een verdedi- diger genomen hadden en alzoo drie ad- vokaten gelukkig gemaakt, haaet'ten dezen zich niet buitengewoon, om in de zaak des akkers een eindbeslissing te krijgen. Het was 'n verwarde kwestie. Een zeer ingewikkelde zaak. En elk der advokaien verzekerde zijn principaalgij moet het winnenge hebt het recht aan uw zijde maar 't kan lang duren Nu, dat deed er niet toe. 't Ging om 't recht, niet om den akker. Al moesten ze er de waarde van drie akkers om verprocedeeren, ze zouden ten einde toe doorzetten recht was recht I De advokaten glommen van pret. Zij wreven zich de handen. Zulk een vet proces hadden zij in jaren niet gehad 1 Wat deden zij nu Zij wierpen honderd en-een »excepties« op stelden uit en tena >prealabele kwesties,trokken uit den treuren »conclusies«, die ze elkander als sneeuwballen om de ooren gooiden maand na maand sleepte de zaak en 't mooiste wasdoor die duizend bij zaken wist tenslotte haast niemand meer, waar nu eigenlijk 't proces om was De akker, die werd vergeten In de politiek al net zoo. Daar zija ook drie partijen. De mannen van Rechts, de Vrijzinni gen en de Sociaal-democratie. Het gaat om den akker. Dat wil zeggen, om den invloed op het Nederlandsche voik en zijn regeering. Om de vraag, wélke beginselen zullen door- en inwerken op dat volk. Daar is het om begonnen. Om een kwestie van beginsel. De liberalen, toen zij opkwamen, had den hun beginselen, die zij met vuur ver dedigden en die zij trachten te droppelen in 't lichaam van ons volk. De sociaalde mocraten hebben hun socialistische maat schappij-leer, waarvoor ze dat volk trach ten te winnen. En wij hebben onze chris telijke beginselen van staatsrecht. Maar 't gaat als met den akker. Het proces wordt verknoeid. Eerst zijn naast de beginselen de belan gen gekomendie belangen zijn zeer ver menigvuldigd zij hebben de beginselen opzij gedrongen; er wordt over geen be ginselen meer gepraatde belangen Ver stikken de beginselen. 't Gaat als met den akker. Men moet zich in 't laatst met groote moeite herinneren, wat nu eigenlijk de be ginselen zijn, waarover de strijd is uitge broken I Ga het zelf maar eens na. Daar hebt ge de liberalen. Zij hebben zich tijdens de jongste ver kiezingen kranig geweerd. Zij hebben over vele dingen gepraat. Over Rome en de Hervormde kerk. Over Staatspensioen en Tarief. Over de Zuiderzee en de belasting wetten. Over Kuyper en Troelstra Maar laat eens iemand opstaan en zeg gen, dat hij ergens voor de liberale begin selen heeft hooren pleiten 't blijft stil, als op 't kerkhof. Veel gescherm van woorden, ja Tegen dit en tegen dat Maar wie kan nu zeggen, dat hij bij de zen stembusstrijd een helderder inzicht ge kregen heeft in de beginselen, die de drijfkracht zijn van het liberalisme En was 't onder de roode vaan anders Toen aan een spreker van de S. D. A. P. in Overijssel bij het debat gevraagd werd >Waar blijft nu uw socialisme; daar heb ben we niets van gehoord toen luidde het verbijsterend, maar oprechte ant woord »Dat is nu niet aan de ordewe hebben het nu over de verkiezingen Juist, zoo is het geweest. Over belangen en belangetjes is door de S. D. A. P. veel gesproken, dat het volk er halt dol van werd, maar over het so cialistische beginsel, niet En hoe stond het bij ons 9 Laten we 't maar eerlijk erkennen, dat wij ons meer in het hoekje van de belan gen hebben laten dringen, dan wenschelijk was. Het kon moeilijk anders. Dat stemmen we gaarne toel Van alle kanten overstroomde men ons met lectuur over de Tarielwet, over Staats- pensioneering en al zulke dingen meer. Eerlijk hebben wij getracht, mei onze leuze van de Vrije School voor heel de Natie, den strijd op het terrein der begin selen teiug te brengen. Doch men overschreeuwde ons. Mede christenen vielen ons af. Over belangen, nog eens belangen over 'n cent meer voor dit en een dubbelje minder voor dat, raasde men de menschen het oor suf. Zij het ons een waarschuwing. Straks komt de kentering. Na eemgen tijd gaan de kiezers zien, dat er met hen belangen een handig stem bus-spelletje is gespeeld. Dat van de hon derd schoone beloften er geen tien wor den ingelost. En dat alle beloften geld kos ten en ze allemaal toch moeten betaald. Laten we voor 't vervolg vooral zuinig zijn met schoone beloften. Brengen we steeds weer de beginselen naar voren. Spreken we bij de stembus en daarvoor en daarna steeds meer over de geestelijke behoeften des volks zonder dat we daarom de stoffelijke behoeven te vergeten. Vragan we. met meer klem dan ooit om vrijheid en gelijkheid op schoolgebied. Dat is een van de hoogste volksbelangen. Dui zenden ouders zijn er nog d e gaarne an der onderwijs voor hun kinderen zouden ontvangen maar ze noodgedwon gen moeten zenden naar de Openbare School. Dat is een beginsel kwestie. Die moet steeds meer voorop »Onze Courant* Als 't Zal me een onderling gehaspel geven als er eenmaal een Concentratie-Regee- ring komt.* Zoo schreef de heer Gerhard, sociaal democraat, in Het Volk van 30 Mei 1.1. De Concentratie regeering, zegt De Ned., is er nog niet, het gehaspel wel. Schandelijk. In de ^Nederlander* schreef onlangs een der medewetkers over het. verband t.usschen de Haagsche Sport- tentoonstelling en het Lunapark met zijn rij- en glijbanen, een verband dat hij aan wezig achtte. Zonder ons aldus schrijft de »Ned.< verder, uit te laten over de vraag of dit juist is, hebben wij kort daarop als ons oordeel over dergelijke ontspanningsge legenheden geschreven, dat o.i., hoe on schuld g sommige vermaken ook mogen zijn (ook op vroegere kermissen) toch de omgeving niet deugt. >Er is een publiek dat er komt om zich anders dan onschuldig te vermaken*, schreven wij. >En daar vinden wij ons niet in huis. De sport, die er dan is, geven we er maar voor cadeau. Daar verliest niemand iets aan*. Onze meening wordt bevestigd door een biljet, ons gezonden door een bezoeker van de E N.T.O.S, en het Amsterdamsche Lunapark, en dat den volgenden groven inhoud heeft Voor 't eerst in Nederland Lachen! Lachen! Steeds lustig door het leven gaan Het grootste wonder dezer eeuw Begroeting van den duivel in eigen persoon. Kennismaking met alle geheimen der onderwereld Een geestenfeest in de holen van het Saksische ertsgebergte. en Honderde andere Japansche en Olympische feestspelen. Eenmaal het geheim van den dood ont sluierd en de schrik is voor goed ver dwenen. L a c h e n I Men kan slechts wenschen dat zulke dingen niet slechts voor het eerst, maar ook voor het laatst in Nederland worden vertoont en worden geduld. Zien de Tentoonstellingsbesturen niet in, hoe zeer een deel van het publiek in zijn re ligieuze gevoelens door zulke grove spot ternij wordt gekwetst, dan zal men ook op dat gebied een antithese zich zien vol trekken, die de tentoonstellingen maakt tot amusementen voor de ééne helft der natie, van »het denkend deel* wel te verstaan, dat »verlicht« genoeg is om »den duivel in eigen persoon* te ontmoeten. De spekslagers hebben het spek met z^/j cent per pond verhoogd. Door heeren Burgemeester en Wet houders is de benoeming van den heer L. Edewaard tot ass. brandmeester bij spuit II op zijn verzoek ingetrokken en in diens plaals benoemd de heer I. Born, lid van het brandpiket, zoodat eerstgenoemde aan diezelfde spuit als lantaarndrager blijft ver bonden. De landweer verlofganger M Breur Gz., die op 1 Aug. j). van de landweer is ontslagen is met ingang van dien datum naar de landstorm overgegaan. De door Gebr, le Comte gehuurde baggermachine tot het doen verwijderen van overtolligen grond in de kaai alhier, ontstaan door vernieuwing der kaaimuur, is door deze gemeente en de polders loo- zènde op de haven van Sommelsdijk in dieDst genomen tot het uitdiepen van de kaai en het vaargeul in de haven. De achtergebleven loteling W. Struik van de lichting 1913, die op Dinsdag 5 Augustus moest worden ingedeeld, is te Hellevoetsluis voor den dienst afgekeurd. Sliddelliarnis. Woensdag heeft de verkooping plaats gehad van 2 huizen en een pakhuis, staande op 't Visschersdijk van de heeren Kolff en zijn afgemijnd. Koop 1 huis en pakhuis door den heer Joh. Mosselman f 1560. Koop 2 een huis door den heer D. Slis Jz. voor f 1083. Mej. M. Matze had Woensdagavond 't ongeluk in den kelder te vallen met 't ongelukkig gevolg dat zij haar schouder been brak. Geneeskundige hulp was nood zakelijk. Ook hier breidt zich de varkensziekte uit. Er komen reeds vele gevallen van vlekziekte onder de varkens voor. Doordat het paard van den heerG. v. K. schichtig werd sloeg het dier Don derdag op hol rende Marietjespad uit, alwaar de wagen omver viel. Het paard werd gegrepen, doch de wagen was geheel aan stukken. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Terwijl Woensdagavond 2 kinderen aan het spelen waren stopte de een bij den ander een griatkeitje in het oor. Daar de ouders het niet konden verwijderen wa ren zij genoodzaakt het door den dokter er uit te doen halen. Stad aan 't Haringvliet. Donderdag maakte de motorboot van Goumare een reisje naar oostvoorne. Een 3 5 tal personen maakte deze reis mede. Ten slotte zij nog opgemerkt dat iedere ingezetene kosteloos mee kon gaan. Vrijdag ontstond tusschen 2 vrouwen een vechtpartij. De eene sloeg de andere zoodanig, dat er een bloedende wonde ont stond. De gemeenteveldwachter trad ten laatste tusschenbeide. De Gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1914, ligt ter gemeentesecretarie voor een ieder ter visie vanj31 Juli t913 tot den dag der behandeling in den Raad. In den tuin van den heer K. alhier werd eenigen tijd geleden, een boom, die beladen was met morrellen, geheel geplun derd van de dader(s) echter niets bekend. De fairbank dezer gemeente is deza

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 3