Advertentièn. Maiensw aard ziii da iM i de Pini Pillen niet leien. IS. Gil. NI HlM, U Vet. F. Maller TITAANVERF f 150 en f 2- F. N1EEWLAND Geen Kspokboddfill meer. GOEDE CONSUMPTIE. Reclames Mededeelingen enz „Middelhamis-Sommelsdijk." A. BAART - DIRZSLARD, Ed. VAN DER STEMPEL (20 Cents per regel.) LÜ lMEJurF.DE KLEIN-SMIT. Landbouw. De aardappelziekte. iSuiteniand. DE BALKAN-OORLOG. DE VREDE GESLOTEN. BOEKAREST, 6 Aug. Heden is de vrede tusschen Roemenië, Servië, Griekenland en Montenegro eener- zijds, Bulgarije anderzijds, gesloten. ENGELAND. FRANKRIJK. OOSTENRIJK-IIONGARIJE. SPANJE. AMERIKA. AZIË. BOERENLEENBANK „OMOHP." De Bank leent gelden aan leden tegen 4 72% 'sjaars. Zij neemt gelden op tegen 3 'sjaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks wor den aangevra: gd bij een der leden van het bestuur. Kantoorun n Donderdag 7 en 21 Aug., 's namiddags van 2—4 uur, ten huize van den Kassier 6297 J. BREEN Pz„ Ouddorp. Oudste adres voor burgerlogies. LOGIES 60 CENT PER NACHT. BoerenyischmarK 18 - ROTTERDAM. in alle kleuren verkrijgbaar per 50 K.G. a 20 cent. IO 21 5 27» w Agent voor Goeree en Overflakkee, L. DORSMAN, Voorstraat Ooltgens- piaat. 7084 H. H. LANDBOUWERS W. KOOLE, Ouddorp. W. TERHOEVE, Oude Tonge. L. BREEMAN, Ooltgensplaat. TANDARTS Wan der Takstraat 5b le, Peijenoord - Rotterdam. Operaliën pijnloos. Spreekuren dagelijks van 10—5nnr. Zondag van 101 uur. 7191 Smederij - Dirksland. Ruime keuze 6913 SAS- 61 HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. Agent der firma Brinkmann en Nie- meijer's Landbouwwerktuigen - GODIN'S Haarden, Kachels Fornuizen enz. - POLIJSTINRICHTING VOOR KOPERWERK. Aanbevelend, rnddeOmrm. B HAAGENS. „HARMONIE Langeweg, Sommelsdijk. Bil 1U k tarief. ZAAL TE HUUR voor alle doeleinden. 6325 Aanbevelend, S. van Leeuwen. Wanneer men het belangrijke aantal personen ziet die door de Pink Pillen genezen zijn, nadat alle andere geneesmiddelen mislukt waren, kan men niet anders doen dan de zieken beklagen die de Pink Pillen niet kennen. De Pink Pillen hebben geen voorkeur, zij zijn dezel den voor allen en Indien zij anderen zoo mooi genezen hebben, waarom zoudt gij dan willen dat zij op u geen goede uitwerking zouden hebben? Zaken te verzekeren waarvan men de bewijzen niet kan bijbrengen, beteekent nietsziet hier dan een geval dat u zal voorlichten, en indien de plaats ons niet was toegemeten, zouden wij u honderden dergeljjken kunnen aanhalen. Mejuff. J. M. de Kleyn-Smit, wonende 5, Achter de Wal te Utrecht, heeft ons geschreven \mmmap Cl. ver/nemen „Ik heb het genoegen u te berichten dat uwe Uitmuntende Pink Pillen mijne gezondhied her steld hebben en ik voeg er by dat gedurende vele Jaren dat ik leed geen enkel geneesmiddel,en ik Heb er velen genomen, had kunnen doen dat de Pink Pillen hebben gedaan. Ik was zeer verzwakt, ik had geen eetlust en ik was altijd moede. Ik sliep niet en ik gebruikte geen eten meer. Mijn bloed was te zwak, had men mij gezegd, en men had mij versterkende en opwekkende middelen voorgeschreven; ik heb ze genomen, zonder echter eenige verbetering waar te nemen. Daarentegen is van af den dag dat ik de Pink Pillen heb genomen, mijn gezondheidstoestand onmiddelijk verbeterd. Ik heb de eetlust en mijne krachten weergevonden, mijne ongemakken zün opgehouden en ik heb op nieuw een goede gezondheid. Indien uwe gezondheid te wenschen overlaat, indien gij niet Bterk genoegzijt, hoe welvarend gjj ook kondt schijnen, neem heden nog een proef met de Pink Pillen. Deze eenvoudige proef zal voldoen de zijn om u te overtuigen dat gij allen belang hebt met de behandeling voort te gaan, want gij zult spoedig een groote gewaarwording van welzijn ondervinden, die een teeken is dat uwe krachten zijn weergekomen en dat uwe lichaams functies beter werken. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloed armoede, bleekzucht, algemeene zwakte maag kwalen, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen, neu rasthenie. Verkrijgbaar a f J .75 per doos, en f 9 per zes doozen, aan het Generaal Depot der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22 huis te Amsterdam. Voor Goedereede en Overflakkee de Pa. DIJKEMA DOORNBOS te Sommelsdijk, en in alle goede apotheken en drogisterijen. achter de kachel, zoekend met de voeten de warme plaat, niet goed durvend, ze is pas geschuurd en hij zou 't te hooren krijgen als er dofie vlekjes op kwamen. De dochters om de tafel, met breikous of haakwerkje, gereed om haar woorden te memoreeren, straks te repeteeren en te commentariëeren, och ze kent dat al. De zoon uit. Komt halveravond thuis, links, gewild boersch, pet scheef, zet zich schuins-hnks achter de kachel, be graaft roode handen in de wijde broekzak ken zwijgt. En zij, de „schooljuffrouw", zit dan op 't eergestoelte, naast moeder. Ze ziet het al voor haar oogen. Plotseling schrikt ze uit haar gepeinzend op. »A'ond„ cl vend ,.g'n aovond 1« klinkt het uii drie monden tegelijkjonge kerels, voor den regen stijf tegen een muur ge schurkt, pijp rookend, spuwend, zwijgend. An van Suchihorst hoort achter zich hoe ze moezelen en grinneken, dat ze die »jui« met haar kippehaast zoo deden op- schr.kken. Ze haait haar schouders op. Als 't er op aankomt toch bleu en heel wat minder lastig dan 's avonds in de stad de jongelui op den wal konden zijn Toch een groote verandering in 'n goed jaar tijds. Haar gezellig thu s is na Vaders dood geheel uit elkaar gegaan, 'r Oudste broer was al wegde twee kleine meisjes zijn bij de familie en voor haar vond ieder 't zoo'n groot geluk, dat ze net 'r acte had gehaald en 'r eigen brood verdienen kon. 't Was ook 'n geluk'n zegen van God Ja,4 de Heere had niet karig gezegend I Waar anderen maanden lang moesten zoe ken in een plaatsmet vijftig en méérlut- genooten 'n wedloop hielden, 't land door, óf ze ergens de gelukkige uit velen moch ten zijn, daar was zij dadelijk geplaatst en de betrekking haar als in den schoot geworpen. En ze had 't best getroffen Green zwa te klas, 'n vriendelijk »hoofd«, 'n best >kosthuis< Toch kruipt soms de weemoed bij haar binnen, en perst haar hart, dat ze hijgt naar lucht. Zooals nu op den donkeren rivierdijk bij 't huilen van den regenwind. Och, zoo af en toe moet ze zich es la ten zien bij de ouders der leerlingen en de vrienden der school. De menschen méénen 't zoo goed. Ze houden wel van haar, net als de kinderen doen. An mag hen niet voor 't hoofd stooten, door zich te onttrekk en aan den winter-avond-omgang. Er wordt toch al geklaagd, dat ze zoo weinig komt. De rijkeren wachten 't als een eerbetoon, waarop ze recht hebben en de armeren kijken scheef, als zeéénig onderscheid maakt. In den grond méénen ze 't zoo goed. Z3 houden van de scbool en ze houden van de >jufc ze beklagen haar half Ja dat was onlangs gebeurd, bij den secretaris van 't bestuur, 'n Best vrcuw tje had-ie, 'n zorgzaam moedertje. Die had zitten vertellen van 'n dom nee hoe héétte de man ook weer enf n, An is 'i kwijt. Maar de man was er met z'n groot huisgezin onder geraakt. »Geen vrouw voor 't hu shouden, zie jeAl d'r leven onderwijzeres geweest uitgaan, 'n kantje haken, es wat lezen hoe gaat dat? 't Gaat nog, zoolang je samen bent, maar komt er 'n koppeltje kinderen bij, dan loopt de boel mis, hé De volwassen dochter, blozend, vet boe rinnel je, schertsend vleesch-zonder-been ge- heeten, had 'r moeder gewenkt en 't vrouw tje had gezwegen, plotseling, begrijpend, verlegen An had wijsachtig van ja gekniktdeed of ze niets merkte, praatte, er vlug over heen. Wat zou ze hier verhalen van 't laatste jaar thuis, toen ze er 't huishouden had bestierd èn voor 't examen had gestudeerd wat zou ze zich verdedigen de men schen meenden 'timmers niet kwaad! Och ze had 'n best leven hier voor het vleesch Ja dat was het teere plekje I Als je >goed voer en 'n warmen stal«, vóór ach ten niet uit bed hoefde en om vier uur klaar wasalle huizen voor je open vond en er koffie dronk zonder mate, koekskens at zonder getalden ganschen Zaterdag wandelen kon en alleen meer verdiende dan 'n daglooner met acht kinderen dan had je een prinsesseleven, meende 't eenvoudig volk. En 't was ook zoomaar toch Kon ze maar es hooren van en praten over boeken, letterkunde, muziekhad ze maar een lezing of 'n debat of 'n uitvoe ringneen, niet voor 'n »verzetje«, maar om de kunst en de wetenschapom 'r ziel es te doen ademen in andere omge ving om 'r fantasie es te laten stijgen bo ven den nok der boerderijenom 'r ver stand es te verheffen boven 't weer, de kaas en 't veeom es neer te zitten, klein tegenover haar meerderen, kind onder de ouderen, in stil genot Plotseling schrikt ze van haar eigen ge dachten. Zoo mag ze niet Heeft ze niet van haar vader deze levens les geleerd, om het gansche leven, het heden en de toekomst, gemis en bezit, ge not en verdriet, om alles te leggen in Gods Vaderhand, die van alles weet het wat en waarom Zichzelf bestraffend en toch weer ge troost, stoot ze 't hek open, om achterin, langs 't koevolk heen den weg te zoeken naar de boerenkeuken, waar de menschen, de koek en de koff e en de dorpspraatjes haar al wachten om haar den avond te helpen passeeren. UITKIJK. Uit verschillende deelen des lands kwa men berichten over het optreden der aardap pelziekte. Daarvoor was te vreezen. Wan neer, zooals thans het geval was, einde Juni-begin Juli een regenperiode intreedt en daarop warm, vochtig weer volgt, kan de ziekte worden verwacht. Dit is verklaarbaar, als men weet, dat de oorzaak der ziekte is een zwam, een draadzwam, en alle zwammen ontwikkelen zich gemakkelijk in warme vochtige lucht iedere huismoeder zelfs weet dit bij erva ring, daar haar vooral in den zomer wel eens een en ander in den kelder of provi siekast door schimmel óók een zwam wordt bedorven. In streken, waar veel berkenhout wordt aangetroffen, ziet men daarvan dikwijls in den voorzomer het blad bruin worden, hetwelk eveneens door een zwam veroorzaakt wordtuit dit ver schijnsel leiden velen dan af, dat de aar dappelziekte weldra zal optreden. Dat van aardappelen eerst het loof, daar na, bij voortwoekering der ziekte, de knollen worden aangetast, is bekend. Minder ech ter, hoe men zich de ontwikkeling der ziekte moet voorstellen. Daarom willen we dit hier met enkel een woord duidelijk maken. Een microscopisch onderzoek leerde, zoo als ik zei, een draadzwam als de oorzaak der ziekte kennen. Sporen van deze zwam komen voor in de als poters gebruikte aar dappelen, of zijn misschien in den akker achtergebleven, waar ze de winterkoude hebben getrotseerd om, zoodra de omstan digheden daartoe gunstig zijn, tot ontwik keling te komen. Dan groeien ze in den vorm van draden vandaar de naam dóór den stengel naar boven en komen al- zoo in het blad. Onzichtbaar voor het bloote oog, dringen ze hier en daar door de huid mondjes naarbuiten, scheiden op het blad zaden of sporen af, welke op hun beurt, als het weer meewerkt, zich tot draadvormige deelen ontwikkelen, die dan in het blad dringen, dit vernielen en doen sterven. Dui zenden sporen vallen van de bladeren op den grond en kunnen door den regen ver der in den grond worden gebracht, waar ze, zoo de jonge aardappelen weten te be reiken, door de schil dringen en aldus den oogst bedreigen. Enorm is de schade, welke nog jaarlijks en vooral in natte zomers door de beken de aardappelziekte wordt veroorzaakt. Sinds deze ziekte zich vertoonde, nu ruim zestig jaar geleden, is er voor milioenen en mil- lioenen, ook in ons land, verloren gegaan, en gerust mag gezegd worden, dat er geen jaar voorbijgaat of de ziekte doet min of meer kwaad en .berokkend verlies. Want ook in betrekkelijk droge zomers ziet men op vele aardappelvelden bladeren met brui ne vlekken, welke vóór den tijd verwelken en zwart worden. En daar de bladeren als het ware de zetmeelfabrieken der plan ten zijn, ligt het voor de hand, dat dit on tijdig afsterven de plant, dus ook den knol in zijn groei en ontwikkeling stuit en de opbrengst der knollen vermindert. De op brengst en ook de hoedanigheid, want een onvolgroeide knol staat ook in kwaliteit en smaak ten achteren bij een, die behoor lijk is uitgegroeid. Gelukkig, dat er een middel is gevonden, een werkelijk uitnemend middel, om deze gevreesde ziekte te bestrijden en alzoo groote schade te voorkomen, n.l. in de Bordeauxsche pap, waarvan nu iedere land en tuinbouwer wel al gehoord heeft nu deze pap de laatste jaren alom wordt aan geprezen en terecht, ter betrijding van ver schillende ziekten onzer vruchtboomen en van ongedierte. 't Mag verwondering wekken, dat de bordeauxsche pap tegen de aardappelziekte niet nog algemeen wordt aangewend; er zijn nog vele streken, waar de aanwen ding geheel onbekend is. Nu is het waar, dat de besproeiing vrij wat drukte geeft en ook tamelijk kostbaar is. Wat het eerste betreft, de heer C. Nobel, Rijkslandbouwleeraar voor Noord-Holland, heeft een methode van bereiding en toe passing uitgevonden, welke verschillende bezwaren der oude methode wegneemt. Wij kunnen deze bereidingswijze, welke inderdaad de toepassing zeer vermakkelijkt, niet beschrijven hiertoe ontbreekt ons de plaatsruimte. De heer Nobel schreef daarvoor een boek- ske dat tegen luttelen prijs van 15 ct. (fr. p. p. 17 ct.) is te bekomen bij de uitge vers-firma Trapman Co te Schagen, en waarin tal van behartigenswaardige wen ken worden gegeven. De omslag behoeft dus niet meer af te schrikken, te minder, dewijl uit tal van proefnemingen gebleken is, dat een geregelde jaarlijksche bespuiting, dus ook in droge zomers, wanneer de ziek te niet in erger mate optreedt, aangewend, ondanks de hooge kosten, zeer wel renda- del kan zijn. Dit is hieruit te verklaren, dat zoo we straks reeds opmerkten besproeide planten langer groen blijven, wel 2 a 3 weken, waardoor het beschot groo- ter wordt niet alleen, maar de knollen ook van betere kwaliteit zijn, en, gelijk is ge bleken, duurder kunnen worden verkocht. De kosten van een dubbelé besproeiing, volgens Nobel's methode, zijn hoogstens f 35.—. Deze niet onbelangrijke som schrikte niemand afmen krijgt _ze weer. De ervaring leerde dit onbetwistbaar op tal van velden in verschillende provinciën, maar het meest sprekend is het desbetref fende lijstje, loopende over niet minder dan 60 proefakkers, openbaar gemaakt door den heer Nobel, die daardoor inderdaad zeer velen aan zich heeft verplicht. Op bijna alle perceelen, welke aangelegd zijn en behandeld in de jaren 1901'06, was het winstcijfer beduidendop meer dan 20 stukken was het geldelijk voordeel, zonder aftrek evenwel der kosten, variëerend tusschen 100 en 200 gulden, in 13 geval len zelfs hooger dan 200 gulden. In een nat jaar, zooals 1903 was het voordeel natuurlijk het grootst. Zie hier b.v. den uitslag der besproeiing op 6 velden in dat jaarhet le lijstje geeft de opbrengst per H.A. van het besproeide perceel, het 2e van het onbesproeide, het 3e geeft aan het geldelijk voordeel der bespuiting, zonder aftrek der kosten: Te Bobeldijk bij W. Nobel Cz. 338 H.L. —253 H.L. f 153. Te Wognum bij J. Ham Cz. 250 HL.—187 HL.—f 225 G. Kamp 212 HL.—175 HL.—f 240 C. Ham Cz. 200 HL.—150 HL.—f 270 J. Korver 212 HL.150 HL.f 315 D. Veerman 237 HL.—112' HL—f 530 In het laatste geval was dus het voor deel buitengewoon. De militaire toestand. Het Grieksche leger, dac in de Shou- mavallei opereert, is sedert onophoudelijk teruggeweken. Indien de krijgsoperaties nog een dag of twee waren voortgezet, zouden zij tot een volkomen nederlaag geleid hebben. De verliezen der Grieken. De //Süd Slavische Correspondenz// meldt, dat de tegen Balgarije opgetrokken Griek sche legerscharen tot dusverre 35.000 man aan dooden, gewonden en vermisten ver loren hebben. Als men de zieken er bij rekent, dan is het Grieksche leger tot op 60 van zijn oorspronkelijke sterkte teruggebracht. De meening te Londen. Reuter verneemt, dat in Londensche Bal kankringen algemeen het gevoelen heerscht, dat Bulgarije de voornaamste eischen der geallieerden zal inwilligen, liever dan te moeten zien, dat de vijandelijkheden hervat worden na de verstrijking van den-termijn van den wapenstilstand, Asquith over de kanaal-tunnel. Minister Asquith ontving een deputatie van parlementsleden, waarin alle partijen van het Lagerhuis vertegenwoordigd wa ren, die zich vóór het plan van een tunnel onder het Kanaal hebben verklaard. Na gewezen te hebben, op den tegenstand, door de achtereenvolgende regeeringen be toond betreffende dit plan, stemde Asquith toe, dat er nieuwe factoren aanwezig wareD. De meest hoopvolle en in sommige op zichten de belangrijke factor was wel de totstandkoming van een hechten onwrik- baren grondslag voor de betrekkingen tus schen Engeland en Frankrijk. De kwestie genoot reeds de bijzondere aandacht van de regeering en deze zal de aangelegenheid nog nader en onbevooroor deeld onder het oog zien, en haar in ern stige overweging nemen. Een vrijgezellen belasting in Frankrijk. Ook in Frankrijk bigint men er reeds over te spreken om de vrijgezellen een speciale beïas'iug op te leggen. De Parij- sche bladen publiceeren in verband hiermede een statistiek, waarais blijkt, dat er in Frankrijk tegenwoordig 1 350.000 onge- huwden, 1.800.000 kiuderlooze echtparen, 2 650.000 echtparen met twee kinderen en 2.400.000 echtparen met één kind zijn. De vereeniging //La Race francaise//, wier streven het is, het bevolkingscijfer in Frankrijk te verhoogen, beveelt in de //Fi garo* een telastingsontwerp aan, gebaseerd op 't principe, dat ieder burger verplicht is drie kinderen op te voeden en groot te brengen. Is de burger 45 jaar oud en heeft hij geen of minder dan drie kinderen, dan zal hij voor elk ontbrekend kind gemid deld 30 francs per jaar te betalen hebben, zoodat een 45-jarig man, die slechts één kind heeft, 60 francs betalen moet. Na tuurlijk zal met de maatschappelijke positie der belastingplichtigen rekening gehouden worden. Men berekent, dat deze//belasting op Je ontbrekende kinderen* 500 millioen francs per jaar opbrengen zal. Watersnood in Galicië. in Galicië is de San (een zijrivier van de Weicbsel) buiten haar oevers getreden, Przemysl is voor het grootste gedeelte overtroomd en het water blijft nog voort durend stijgen. Ia een dorp vluchtten de inwoners op de daken, een huis stortte in, een man verdronk. In een ander plaatsje werd een molen door den vloed meege sleept en werden 44 huizen onder water gezet. Bij Jaroslau bereikte het water der Sau een hoogte van 4x/2 M. Het veldgewas, bouwmateriaal en heele huizen worden door den stroom medegevoerd. De staking in Catalonië. Het aantal stakers te Barcelona bedraagt thans 23.263, in de andere plaatsen 21.074. De tentoonstelling te San Francisco. De weigering van Engeland en Duitsch- land, om aan de wereldtentoonstelling deel te nemen, die ter gelegenheid van de opening van het Panamakanaal te San Francisco gehouden zal worden, schijnt minder te berusten op politieke dan wel op economische overwegingen. Een deel neming aan die tentoonstelling gaat na tuurlijk voor Europeesche exposanten met enorm hooge kosten gepaard en nu begint men ook in Amerika te begrijpen, dat de Engelsche en Duitsche fabrikanten voor die kosten niet voldoende schadeloos ge steld zullen wordeD. President Wilson is dezelfde meening toegedaanen ver klaarde hij althans, dat hij de houding der buitenlandsche regeeringen, die niet aan de Panamatentoonstelling wenschen deel te nemen, niet kan afkeuren, daar de uitgaven in verhouding tot de voordeelen veel te groot waren. De opstand in China. De correspondent van de //Daily Tele graph* te Shanghai reint aan zijn blad, dat de kruiser der regeering Zaterdagoch tend de Woosung-posten weder gebombar deerd hebben. De forten beantwoordden het vuur. De correspondent bracht in den loop van den dag een bezoek aan de vesting werken en constateerde hierbij, dat zij door het bombardement niet beschadigd waren. De bezetting der forten was op dat oogen- blik ongeveer 2000 man sterk, doch onder hen waren vele knapen van nog geen zestien jaar. Zondag is zij echter nog met 1000 opstandelingen versterkt. Het gerucht gaat, dat Clen-Chi-Mei gezworen heeft zich in geen geval te willen overgeven. Een gedeelte der regeeringstroepen is buiten het arsenaal gekampeerd eh houdt zich gereed, om den aanval te land op de forten, waartoe, naar men gelooft, de marine- troepen der kruisers spoedig zullen over gaan, te steunen. Het Japansche leger. Naar een telegram uit Yokohama meldt, werd in een geheimen ministerraad beslo ten bij het parlement een wetsontwerp in te d.enen, dat ten doel heeft de veldar tillerie te versterken. Volgens dat ontwerp zou voortaan elk regiment uit drie, in plaats van twee bataljons bestaan. Boven dien zouden nog twee divisies voor Korea gevormd worden. Aanbevelend6644 De Bank leent gelden aan leden tegen 4'/, pCt sjaars. Ze neemt gelden op tegen 8*7,00 pCt. 'sjaars, ook ran nlet-leden. Voorschotten kunnen dageljjhs aangevraagd worden bjj een der leden van het bestnnr. 6549 Gelegenheid tot Inbreng- en terngbetaling van gelden eiken Maandag- en Vrijdagavond van 6—8 uur ten hnlze van den Kassier D. JOPPE Cz., Sokmki.sdijk mmwm. Alvorens door U Klaverruiters worden besteld, vraag dan eerst prijsopgaaf bij 6836 bij wien een groote partij voorhanden is,alsmede bij Aan bovengenoemd adres ook verkrijgbaar prima kwaliteit DRAADPALKN en TOLHOÜTËN. L.G. VAN DOORN, Oppert 144 ROTTERDAM Oudste Messen- magazijn Messen, Scharen Brillen, Wapenen, Schermartikelen, Slijperij, Geweermakerij Voor slechts f SO.OO lever ik een solled 2 per- soons Veerenbed, Peluw en 2 Kussens. Ook tegen zeer concurreerende prijzen solide Ollejassen en Oliepij pen. Dirksland

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2