Zaterdag 9 Augustus 1913. 28st* .1 aaruaiui V. 1892. IET ente f 0.25. ijk voor de Knidliollandüche en Zeeuwsehe Eilanden. EERSTE SLIS. 1 1> Antirevolutionair Orgaan enng Hotel Restaurant Garnalen W. BOEKHOVEN, HEKS. elt zich beleefd 2981 len den laagst uitvoering. Rotterdam. ons. boedels enz. 6 <4.8 me niet roogd. bij den mooij. IN HOCSIGNO VINCES SOMMELSDIJK. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitjtrever. Rapport over Drinkwater voorziening op Flakkee In opdracht vaü den Minister van Binnenl. Zaken is in 1912 een water en bodemonderzoek ingesteld in het gebied der Oost- en Middelduinen van het eiland Goeree, door een Staats commissie voor drinkwatervoorzie- „sing. Over dat onderzoek is een rap port uitgebracht, waaraan we het volgende ontleenen. Om op het eiland zelf een waterwin- plaats te verkrijgen was reeds op initiatief van de vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen op ons eiland, uitmakende het Comité ter bevordering van de tot standkoming eener drinkwaterleiding een begin gemaakt om deugdelijk water te ver krijgen; zóó door in 1907 door de firma Visser Smit een boring in de duinen bij Ouddorp te doen verrich ten, doch aangezien hieruit alléén nog niet de noodige gegevens te verkrijgen waren, werd door dit Comité tot een nader onderzoek besloten en aan Hare Majesteit een verzoekschrift ingediend om ten behoeve daarvan 2500 gulden subsidie toe te staan. Na een uitvoerige ^edachtenwisseling tusschen den Mi nister van Binnenl. Zaken, het Comité en de Staatscommissie voor drink watervoorziening werd door Z Exc besloten, dat door de Staatscommissie in de duinen bij Ouddorp een nader onderzoek zou worden ingesteld. Op 13 Nov. 1911 werd door den Directeur van het Technisch Bureau der Commissie een voorloopige ver kenning ter plaatse gehou 'en, waar van het resultaat was, dat, wanneer uit anderen hoofde daartegen geen bezwaren zouden bestaan, de water onttrekking het best in het gebied der Oostduinen zou kunnen geschieden. Daarom werd voorgesteld een onder zoek te doen plaats hebben in die Oostduinen en daar te verrichten een vijftal boringen. Op 1 Mei kon met de uitvoering worden begonnen na overeenkomst met den boorondernemer de Maatsch. tot Bouw en Exploitatie van Gem bedrijven te Utrecht, die de uitvoering overdroeg aan den heerHoogendoorn te Giessendam. Op 21 Mei werd met de eerste boring begonnen onder leiding van den op zichter Verlinde en den ingenieur Daniels. De onderzoekingen van het water werden verricht door het Cen traal Laboratorium ten behoeve van het Staatstoezicht op de Volksgezond heid, terwijl het zand-en grondonder zoek enz. aan andere deskundigen was opgedragen. Een en ander, ook in verband met de bevolking en de be volkingstoename en het watergebruik komt 't Rapport tot de volgende be schouwingen Op 1 Jan '04 woonden op Flakkee 26442 zielenop 1 Jan. 191027893, is een vermeerdering van 1 °/0 per jaar. In 1940 mag dus de bevolking geschat worden op 36000 zielen. Reken nu V3 .der inwoners, die niet kunnen aansluiten, dan kunnen 24000 inwo ners wel aansluiten. Wordt per hoofd en per dag 50 liter verbruikt, dan is er noodig 1200000 liter of 1200 M3. In den aanvang zal dit verbruik, ook omdat er nog weinig industrie is, aanmerkelijk minder zijn. Toch zou 600 M3. wel spoedig noodig moeten zijn. De vraag was dus hoe veel M3. water kunnen de duinen leveren, welk water uitsluitend door regenwater zal moeten worden ver kregen. De Oostduinen zijn 144 H.A. en er valt op dit gebied jaarlijks 936000 M3. regenwater, naar de ge gevens sinds 1891 verzameld door het bekende Koninklijk Meteorologisch Instituut. Van die hoeveelheid gaat verloren door verdamping en plan tengroei 40 %- zoodat de rest, rond 562000 M3 aan het grondwater ten goede komt. Zal in verband met de grondformatie het bovenwater dienst kunnen doen voor drinkwater, dan moet het terrein aan zijn bestemming van weide onttrokken worden en alle verontreiniging worden vermeden. Diensvolgens zal het terrein moeten worden aangekocht en afgesloten. De aankoopkosten zouden bedragen 13800 gulden. Daarna dient een draineer- kanaal gegraven, lang 1000 M., dat 100 H.A. draineert en dus gemiddeld 1000 M3 per dag zal kunnen opleve ren. De kosten van dat kanaal zullen bedragen 62000 gulden, onder voor behoud, dat later bij meer water gebruik, het kanaal moet worden ver lengd. Op grond nu van al deze onderzoekingen en berekeningen komt de Staatscommissie tot het volgende besluit Het gebied der Oostduinen is als waterwinplaats voor een groeps- waterleiding voor het eiland Goeree en Overflakkee bruikbaar, in dier voege, dat daaraan in voldoende hoe veelheid water te onttrekken is, door filtratie in goed drinkwater is om te zetten. De benoodigde hoeveelheid water mag niet uitsluitend uit het diep duinwater worden verkregen, maar moet hoofdzakelijk worden gewonnen uit het bovenduinwater, waarbij in droge tijden en in de toekomst voor aanvulling van een mogeljjk te kort, slechts een voorzichtig gebruik kan worden gemaakt van het diep duin water, dat verkregen moet worden door te plaatsen afsluitbare bronnen. De beste draineering geschiedt met behulp van een open kanaal. De mogelijkheid bestaat, dat aan de belangen van eenige omwonenden scha wordt toegebracht door een daling van den grondwaterspiegel, althans in tijden van aanhoudende droogte. Het is gewenscht tijdig maat regelen te nemen om het bedrag van die daling na te gaan, teneinde daaruit een billijke schadeloosstelling te kun nen bepalen. Na dit door de Commissie gemaakt rapport komtde naamteekening van Voorzitter en Secretaris, als ge bruikelijk is maar waar zij hun taak afgedaan beschouwen, en terecht, komt voor -de Flakkeeërs de groote kwestie, wie dat werk zal aanpakken. Waar is de Naamlooze Vennoot schap te vinden of te vormen, die dat zaakje aandurft. Want wel heeft de Staatscommissie geldsommen op genoemd van koop en kanaliseering, maar dan komt er nog een reusachtige som bij van installatie in de Oost duinen en het buizennet, plus onder houd enz. Wie is de Maatschappij die dat alles aandurft? Levensvatbaar schijnt de zaak te zijn en het bestaan van gas fabrieken wijst op een verlangen van het publiek naar gemakken, al kosten die natuurlijk een paar centen meer. w Gedempte Boerensteiger 63A, 63B Kotterdain. DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT f 1 en f 1.25 Aanbevelend, I R. C. F. i d. LEE-Moonen. En daarmee rekening houdend; ook met 't stijgen van den levens- en loon- standaard; ook met de actie der Ge meentebesturen om industrie op het eiland te krijgen, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat een Flakkeesche Vennootschap wordt gevormd. Of is er al een poging tot vorming eener Drinkwatermaatschappij aangew end »Vooruit« heeft een artikelHun Schuldn.l. die der S. D. A. P.dat de formatie vaneen vrijzinnig socialistisch Kabinet is mislukt. De Socialisten im mers hebben geweigerd zitting te nemen. We stemmen toe, dat de S. D. A. P. onverantwoordelijk gehandeld heeft en getoond heeft haar 17 zetels niet waardig te zijn Maar gaat de Con centratie ook wel vrij uit. Getuigd moet worden, dat de oud-liberale Persor ganen, die toch ook deel uitmaken van de Concentratie nu niet zoo'n vriende lijken toon aansloegen. Van 't oogen- biik af, dat dr. Bos genoemd werd als Kabinetsformateur is èn N. R. Ct. èn Handelsblad èn Nieuwe Ct. èn Fakkel er op uit geweest om de inkomst van Socialisten in 't Kabinet tegen te wer ken. Afgedacht nu van de bedoeling der S. A. P. om haar agitatie en propaganda niet den hals om te draaien door intrede in 't Kabinetafgedacht van haar eisch om de kapitalistische klasse, zooals zij dat uitdrukt, te blijven bestoken, wat zij met ophijsching van de witte vredevlag aan de Groene Ta fel nooit kan bereikenafgedacht van allerlei partij bedoelingen, die buiten den Constitutioneelen plicht omgaan en 't nationaal belang maar ternauwer nood zijdelings rakenafgedacht van zooveel meer nog, is de toon der oud- liberale bladen, die we met aandacht gevolgd hebben, niet een toon van vertrouwen en toenadering geweest. Integendeelen de S. D. A. P., maar ook ieder onbevooroordeeld lezer heeft 't opgemerkt, dat de Conservatieven in de Concentratie de S. D. A. Psche mi nisters liever kwijt waren dan rijk. Aan twijfel aan de oprechtheid en trouw bij de Socialisten was in die bladen steeds sprake. Schimpscheuten op Troelstra en Hugenholz en anderen bleven niet uit. Je kon 't merken, dat een bedankje der Socialisten voor de Conservatieven een opluchting en een verademing was. Om dus de schuld geheel en al aan de S. D. A. P. .te wijten is onrechtvaar dig en onbillijk. Het Conservatieve smaldeel in de Concentratie heeft aan de mislukking van het oorspronkelijk bedoelde Kabinet gewis en zeker schuld. Trouwens in de Arnhemmer, ook Unie-liberaal, wordt aan de Con servatieven een zelfde verwijt in de schoenen geschoven. Trouwens, het ligt voor de hand, dat de Conservatieve groep wel bij de stembus accoord ging met de S. D. A. P. behalve 't kamerlid Foreest uit Alk maar, die geen kik gaf op de sommatie van den socialistischen deurwaarder maar dat ze bij 't deelen van den buit liefst met den rooden grijpgraag niet in aanraking kwam. We zeggen, 'tis van de Conservatieven te begrijpen maar dat neemt het feit niet weg, dat de Socialisten zeer gebelgd zijn gewor den om die fractie en om haar op treden. De innerlijke verdeeldheid der Con centratie is de grootste schuld. De derde in den Bond is de hoofdschuldige. Was de Concentratie werkelijk één geweest, dan ware de kans tot aanne ming heel wat grooter geweest. En zooals we reeds meer opmerkten, zal juist die derde fractie, de Conser vatieven, bang als ze is om het loodje van den rooden keurmeester aan haar staart te houden (op den herstemmings dag kreeg ze 't merk) voor elk volgend Kabinet, hetzij Vrijzinnig-socialistisch, hetzij bloot liberaal, hetzij extra parle mentair of hoe je 't ding ook noemen wil, een rem zijn van zwaar ijzerwerk. De Conservatieve groep in de Con centratie gaat bij de mislukking gansch niet vrij uitook door hun schuld zitten we in 't moeras. De Coalitie beleeft gemakkelijke dagen. Ze heeft in den wedstrijd ver loren en vergenoegt zich nu met den rol van toeschouwer. Stond het natio naal belang bij haar niet hooger dan het partijbelang, ze zou zich verge noegd de handen wrijven en verkneu kelen in de misère, waarin de Concen tratie met de S. D. A. P. het Land gebracht hebben. Maar het partijbe lang staat veel lager dan het Volks belang en daarom slaan we 't getob met spijt gade en hebben meelijden met duizenden kiezers, die zich onder de dwaze leuzen van Herv. Kerk enz. door de uitgedoste propagandisten hebben laten misleiden en nu toch waarlijk wel, al hadden ze maar één oog, den uitslag van hun stembusge doe, met een gevoel van berouw en teleurstelling, ten vollen uit, geteekend zien in de couranten berichten, die eiken dag wel wat nieuws, maarniet veel goeds over de crisis vermelden. Zie eens, hoe die berichten van 23 Juni af luidden De Coalitie in de oppositie geplaatst. De Coalitie geheel verslagen. 45 tegen 55. Troelstra triumfator. Geroep om een vrijzinnig-socialis tisch kabinet, maar Door de S. D. A. P. afgewimpeld uit partijbelang. Geen buitengewoon Congres en veel herrie in de hut. Nieuwe Rotterdammer, Nieuwe Cou rant, Fakkel en andere oude liberale organen hebben hun doel bereikt geen socialist in 't Kabinet. Troelstra triumfator zit in de pena rie, want als de Concentratie nu alleen niet de regeering aanvaardt, valt heel de herstemmingsactie met haar Alg. Kiesrecht en Staatspensioen in puin. Gesmeek in 't Volk of de Concen tratie aanpakken wil. De Concentratie zegt: doen jullie't niet, wij ook niet. De S. D. A. P. krijgt alweer uit partijbelang, bloed voor 't hart, en zal toch een buitengewoon Congres houden, om de oproerige monden in de partij te stoppen en voor toekom- stigen afval van socialistische bijloo- pers verschoond te blijven. Ze willen in 't Ministerie zitten. Mr. Cort van der Linden zal een extra-parlementair kabinet trachten te formeeren. Net kleine jongens, de zelfbewuste proletaren Eerst niet doen dan doen 1 Eerst afwimpelen, dan weer uitschrij ven. Alles omdat A. Kiesrecht, zoo 't heetmaar in der waarheid omdat de socialistische leiders bang worden voor den wrevel, die zich al tameiijk sterk in de S. D. A. P. openbaart en die tot noodlottige gevolgen kan leiden voor die partij. Nu reeds kan geconstateerd, dat de S. D. A. P. van haar beteekenis bij vriend en vijand heeft ingeboet. Ze heeft een knak gekregen en 't vertrou wen in haar optreden en beleid is ge schokt. Moest a.s. week weer gestemd wor den, dan zou men wat anders zien dan 45 Rechts tegen 55 Links. Doch 't is te laat. Toekijken blijft't wacht woord. OP DEN UITKIJK. ^merk, ver- 5679 3oots rvink ftijer steubrugge ir huis neemt, weg niet, ter- cht heeft door DÜk te kunnen de keuken der ;en elkaar on- en weg af en ziet hij niets Itijd staan, 't ek erop, maar haar moeder van den ean- ontdekken. zich de keu- ndrik door de i daar straks, 'an zijn hart il, om wat te hem toe staat net het avond- zingt ze met id. e overleggin- iuistert voor stem van zijn srsebolen in 't e van latwerk gebruiken, als dschap. neest ging hij ken stoot hij gras gaat elk n de keuken, weet. haar tot om en 'n zachte op 'n blij, ju- 3 Da's heer- aog meer zeg- roeft zijn stem t vervolgd. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p, 50 Cent. Buitenland bij voomitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercom». No. 9. Advertentiën 10 Cent per regel en J/, maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nur. r Direct nabij de Hoofdsteeg, Aan „Vooruit". Toekijken. Met moeite werkt 't jonge meisje zich tegen den zwaren zuidwester op. De hooge rivierdijk was laat in den zomer gevierkant en verhoogd de winter was nat geweest en 't grint van den herfst was al voor Kerstmis onvindbaar wegge trapt in de weeke modderde vorst van de vorige week was nog niet geheel uit den grond de taaie, gladde klei zoog den voet vast of deed dien uitglijden in de soppige plasjes langs den berm. De enkels deden haar zéér van de in spanning om niet te zwikken en haar knieën, vochtig al van den regen, dien de wind, telkens den mantel weer weg slaande, vrij spel gaf, waren stijf. 't Hoofd laag, de rug krom, sjokt ze voort. De paraplu heeft ze maar onder den arm genomenhier op dien hoogen dijk in den vollen wind en met zooveel verra- delijke kronkels en open plekken langs den weg, moet ze 't water maar laten loo- pen. Trouwens, met haar ouden mantel aan en de muts op, die ze in de stad al had afgedankt, kan ze 't hebbeD, Griezelig alleen dat 't water in 'r nek dropt en daareven zeis de vereenigde droppels als een glib berig slangetje langs de ruggewervels naar beneden schuifelden. 't Is oppassen, in den donkeren avond. Ze is 't nog niet gewoon, om zoo zon der kunstlicht haar weg te vinden. Verle den winter, in de prettige winkelstraten van de provinciale hoofdstad, waar ze haar jeugd had doorgebracht, was 't zoo gezel lig, 's avonds uit les, licht en levendig, roe zig en rumoerig hier hoort ze niets dan 't jagen van den wind door de kale takken en 't geroep, in de verte, van den schip per, die zich de rivier op sleepen laat. Dwalen kan ze hier niet, dat scheelt. Als ze maar op den weg blijft, komt ze wel waar ze moet zijn 'n boerderij met een hoog dak 't hoogste uit den om trek drie boomen vóór aan de straat, binnendijks en een breed, houten hek bo ven aan de stoep, een zeldzaamheid hier in de streek. In gedachten verzonken stapt ze aan, zoo hard ze 't van dien blazenden wind vermag 't werd al wat ladt, tenminste □aar dorpstijd en de familie zit vast al te wachten. Ze kan zich precies voorstellen hoe. De vrouw, breed-uit, beste pas gesteven muts op en 't pronkjak aan voor 't koffie blad, 't oog latende gaan over alles, zittende voor de eer van haar huisgezin. De man, stijf in 't pak, de Zondagsche pet op, in den leuningstoel schuins rechts

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 1