Noem dat nu socialistischevrijheid en noem dat vertrouwen in je voorman nen l Neen! dan doen wij dat in onze partij anders en beter. Als er in onze Gemeenten een hooge oome woonde, die in 't algemeen belang al zijn gaven en geld had besteed tot iets geniaals, en hij werd 75 jaar, dan zouden we 't treurig vinden als onze mannen tegen een uittrekken van een post op de begrooting stemden, die op dat waardeerings-en huldigingsfeest mikte. Een volk, een Gemeente, dat zijn groote mannen niet eert, is niet waard te bestaan. Zoo begrepen de socialis tische raadsleden 't ook. Maar jawel het Partijbestuur zette ze onder de censuur. Da's democratie van den kouwen grond, die met slaafschheid weinig verschilt. Maar 't kan nog erger. Nog erger dan dat standje aan de socialistische raadsleden door 't partij bestuur in Baden lazen we dezer dagen. Het nieuw gekozen Soc. lid van Ged. Staten van Friesland, de heer Besuyen heeft aan zijn sociaal-democratische medeleden uit eigen zak in het hotel De Nieuwe Doelen te Leeuwarden een schitterend diner aangeboden. De tatel voorzien van vele gerechten en keurige spijzen, was bedekt met roode bloemen. Maar de socialistische omgeving is er slecht over te spreken. Dat gunnen ze Besuyen niet. Zij kiezers hebben hem er gebrachtzij, socialistische kiezers, hebben 't ook zoo breed niet; dus Besuyen, hun afgevaardigde be hoeft ook den heer niet uit te hangen. Wat narigheid toch in zoo'n partij Ze gunnen elkaar 't licht in de oogen niet. Opgevoed in haat tegen de rjjken, misgunnen ze nu reeds eikaars wel varen en stoftelijken welstand. De eene mag het niet beter hebben dan de ander, dan worden ze jaloersch en boos. De christen denkt er krek anders over en zegt: »We werken tot 'tdag is en geven 't verder aan God over, die nooit zwaarder kruis oplegt, dan te dragen is en die zijn heilige re denen weet, waarom ik niet en een ander wel vooruitgaat. Zijn doen blijft altijd majesteit en rechtvaardigheide Bij den christen is onderwerping en berusting. Bij den ongeloovige verzet of onverschilligheid. In en buiten de Kamer. Uit de Pers. Buitenland. DE BALKAN-OORLOG. AZIË. Binnenland. aanvaarding van deze opdracht voot1- loopig in beraad gehouden. N. R. Ct. Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Nieuwe Tonge. Bij de alhier ge houden stemming van een lid voor de gemeenteraad zijn uitgebracht 235 stemmen, van onwaarde 6, daarvan verkreeg M. Vreeswijk 130 en Dirk Breesnee 99, zoo dat de heer M Vreeswijk is gekozeD. Nog erger. Amice l 't Schiet nog niet hard op. Ge weet dat »de rooien* bedankt hebben voor de drie zetels in het Ministerie. De heeren van de concentratie zitten met de schitterende overwinning. Dr. Bos is volgens de cou ranten weer naar Hare Majesteit geweest, 't Komt mij voor, dat hij met looden schoe nen aan de voeten gegaan is. 't Is geen kleinigheid naar de Koningin te gaan, en aan Haar te zeggen: .Mevrouw, ik kan de opdracht niet volvoeren*. Er mogen verzachtende omstandigheden zijn, gelegen in het feit dat de rooien geweigerd heb ben 't neemt toch niet weg, dat het voor iemand van de concentratie ondragelijk is de onmacht te belijden voor de Koningin. Wat nu? Ik zie het nog niet. Ik denk wel eens wat, doch durf het altijd niet uitspreken. Zooveel snap ik echter dat er van het concentratie-program bitter weinig terecht zal komen, en dat het waarschijn lijk op een zakenkabinet zal uitloopen. Hoofdschotel zal dan wel zijn .droogleg ging van de Zuiderzee*. 't Nieuwe Kabinet kan in de historie den naam dragen .'tpolderjongens-kabinet*. Wie weet hoe blij sommige politieke voor mannen in onze dorpen zijn. We laten de twee bekenden n.l. de heeren Patijn en de Gast buiten spel. Die komen van zelf wel op hun voeten terecht, Maar ik bedoel die kring van liberale politici, op onze dorpen, die de lakens uitdeelen bij schoenmakers, bakkers enz. Me dunkt ze beginnen te snappen dat ze ook kans krijgen, wanneer het aankomt op het droogleggen van de Zuiderzee. Men kan nooit weten, hoe een koe een haas vangt. Verbeel je dat een onzer liberale polderboeren eens geroepen werdl Bij die gelegenheid zal ik den heer Boekhoven ver zoeken een portret af te drukken in zijn blad. Ge denkt misschien dat ik dit niet met ernst meen. Toch vergist gij u. We leven in een tijd waarin de naam .democratie* opgeld doet. De menschen huiveren wanneer ze het woord aristocraat hooren. Zoo iemand past niet meer in onzen tijd. Dat waren van die schepsels, die men in zeer oude tijden kende. In onze dagen rekent men dezen tot de antiquiteiten. Voor de liefhebbers zijn ze veel waard. Maar over het algemeen geeft men voor hen geen dubbeltje meer. .Democraat* en liefst er nog bij het woord .vooruitstrevend*. Want men kan democraat zijn, terwijl men nog niet .voor uitstrevend* is. Ge hebt het bij de rooien kunnen opmerken. Het partijbestuur heeft op eigen handje het zaakje van de hand gewezen. De .vooruitstrevenden* onder de rooien zijn alles behalve ingenomen met deze wijze van doen. Verschillende af dee lingen hebben hun afkeuring uitgesproken over dit eigenmachtig optreden. Het congres had uitspraak moeten doen. Deze methode slaat immers geheel de socialistische theorie den bodem inl De demooraten worden als echte kwajongens behandeld. Dat duldt .Zijne Majesteit* het volk niet. Ze hebben gelijk ook. Verbeel je dat je jaar in jaar uit voorgehouden werd, dat je wil je ware was, en dat je leermeesters plotseling een voudig »je wil* op zijde zetten! Zoudt ge niet met verontwaardiging vervuld wor den Dit zaakje zal wel een staartje hebben. Op het komende socialisten-congres komt als van zelf deze tyrannieke daad ter sprake. De heer Henri Polak, Kamerlid voor Amsterdam III heeft gozegd: .Wat de Mi- .nistersquaestie aangaat: de weigering .moge ons wat stemmen hebben gekost, .beter zóó dan door aanvaarding de partij .in vuur en vlam had gestaan, met als .gevolg een verscheurde en verdeelde ar beidersbeweging. Liever eenheid naar bin- »nen, dan eenheid met de liberalen naar .buiten*. De heer Vliegen daarentegen heeft een geheel andere beschouwing. Zoo zien we dat van de socialistische eenheid, ondanks de weigering niet veel terecht komt. Ieder vischt op zijn getij. De fractie Domela Nieuwenhuis maakt de brandstapels reeds gereed om mr. Troelstra er op te brengen. Het offerfeest wil deze fractie vieren. Over al die dingen kunnen de heeren praten, wanneer het .polderjongens-kabinet* rede kavelt om de Zuiderzee droog te malen, en misschien enkele liberale polderboeren achter de groene tafel zitten. Wie zal het zeggen, hoe het zulk een Ministerie zal gaan! Lettende op de groote oneenigheid die in liberale en socialistische kringen heerscht, vrees ik dat de .polderjongens* weer heengezonden worden, terwijl depol- derwerken half in gereedheid zijn gebracht. Een volgende regeering kan de plannen weer intrekken, en de millioenen besteed, worden door de golven verzwolgen. Noch het kind, noch de onderwijzers, noch de arbeiders zullen de weldaden van de zege in 1913 ondervinden, en wij allen die vloek. Het komt mij voor dat de laatst gehouden verkiezing ons veel heeft te leeren. In de eerste plaats, dat we een weinig terug moeten. De aristocraten wor den wel wat te veel achteruitgezet. Onder de leuze .vooruitstrevend democraat* ver liezen we de eminente mannen. Zoo iets bevalt mij niet. Ik heb het voorrecht gehad af en toe van onze groote mannen te spreken. Tel kens moest ik de sluitrede trekken, dat ik veel van hen leerde. Ik heb ook de z.g. democratische politici ontmoet. Met een zekere trotsch werd ik behandeld. De con clusie welke ik na met hen gesproken te hebben, was, niet eervol voor de »voor- uitstrevenden*, en minder pleizierig voor mij. Misschien werkt deze verkiezing uit dat het volk begint te begrijpen dat onder den olijftak te zitten, wel zoo gezegend is als onder de doornenboom. Als de zucht zoo werkt, »het volk moet het weten*, het volk is »de koning* en de machten door God gesteld zijn slechts ornamenten, dan is de toekomst diep treurig. Wij worden de dupe van die revolutie-theorie. Wat echter van »de Rede* is te wachten, zien we in deze dagen, 't Zal mij verwonderen wat we nu zullen beleven. De Nederlander .heeft reeds geschreven, dat 't ministerie-Heemskerk maar moest aanblijven. Mogelijk is het naar mijn wijze zien, doch onder voorwaarde dat het .pol derjongens-kabinet* eerst eens achter de groene tafel komt. Mr. Troelstra wilde zijn politieken dood niet. Hij heeft echter het touw reeds om de hals. De liberalen trek ken de strop dicht, die hen door de rooien is gegeven, en dan komt mr. Heemskerk weer op het torentje. Nu reeds hebben vele liberalen spijt dat zij de rechterzijde bestreden hebben. Geen wonder. Met schade of met schande wordt men wijs. Ontvang mijne groete t.t. MARNIX. Knollen of Citroenen Gelijk men weet is de Zaandamsche Raad onlaDgs in meerderheid rood geworden. Men herinnert zich dat de heer Duys bij die gelegenheid onder uitbundige toejui chingen verklaarde dat nu voortaan op den feestdag der proletariërs (i Mei) van alle gemeentegebouwen de roode vlag zou wap peren. Wie nu echter mocht meenen dat in socialistische kringen de blijdschap algemeen zou zijn, vergist zich. Een Amsterdamsch gemeentewerkman verklaart in een ingezonden stuk dat hij de verklaring van den heer Duys met ge mengde gevoelens las. Het wapperen van die vlag tot mani festatie van den 8 uren dag vindt hij wel aardig, maar, zoo zegt hij, wat kan ons dat schelen indien diezelfde meerderheid van den gemeenteraad ons langer dan 8 uur laat werken. »Neen heer Duys, zoo gaat hij voort, geen vlaggetje laten wapperen, daar ver- verblijdt men kinderen mede, maar vóór i Mei a.s. de 8-urendag ingevoerd vooralle gemeentewerklieden te Zaandam, en nog zoovele andere beloften in daden omgezet, dan eerst kunnen wij juichen op onzen i Mei-feestdag, onzen officieelen gemeente lijken feestdag De schrijver voegt hieraan nog een waar schuwing aan zijne Zaandamsche collega's toe, om zich geen knollen voor citroenen in de handen te laten stoppen. Men ziet, 't wordt nu een weinig lastig voor de socialisten. Mooie woorden zijn nu niet meer genoeg en met vlaggetjes komen zij er ook niet. Knollen of citroenen, wat zal 't zijn De eerste knol hebben de »bewuste ar beiders* alvast gekregen. Terwijl de S. D. A. P. het volgens de verklaring van Vliegen, Schaper, v. Ko', Duys e. a. in hare macht heeft het alge meen kiesrecht te geven, Weigert zij de verantwoordelijkheid te dragen. De eerste knol. Meerderen zullen volgen. (Vrije Westfries) De wapenstilstand. Het bericht, dat voor den tijd van vijf da gen een wapenstilstand gesloten is heeft in politieke kringen een gunstigen indruk verwekt. De Roemeensche gedelegeerden, die hun invloed gebruikt hebben om een wapen stilstand tot stand te brengen, zijn van verschillende zijde op warme wijze met het behaalde resultaat gelukgewenscht. Zij hopen eveneens den arbeid der conferentie zoo vruchtbaar mogelijk te maken en wen- schen, dat deze tot een entente zal leiden. De twistvragen zullen zooveel mogelijk uit de besprekingen der conferentie ge weerd worden. De vredeskansen. De Mirv, te Sofia orgaan van de par lementaire meerderheid, bespreekt in een artikel de rol van Roemenië en verklaart, dat de Bulgaarsche regeeriDg vóór de ope ning van de conferentie te Boekarest reeds atstand gedaan had van het door Roemenië geëischte grondgebied. Aan Roemeniê's wen schen is voldaan en derhalve kan het thans, daar het geen belanghebbende meer is, vrij de rol van arbiter op zich te nemen. Het blad meent verder, dat het noodzakelijk is, om bij de verdeeling van het grond gebied alsprincipe te nemen de opofferingen, die elk der Balkanstaten zich in den oor log met Turkije heelt moeten getroosten. Aan het slot van het artikel wordt er op gewezen, dat, indien het verdrag van 1912 niet meer als basis der besprekingen kan dienen, het in ieder geval toch nog als argument waarde heeft. FRANKRIJK. De drie-jarige dienstplicht in Frankrijk, In den Senaat zijn algemeene beraad slagingen over het wetsontwerp van den driejarigen dienstplicht gesloten. Dinsdag worden de zittingen hervat. SPANJE. Het Spelverbod in Spanje. Aan alle gouverneurs der provincies, in het bijzonder die van het NoordeD, is last gegeven, om zich met de meest mogelij ke gestrengheid tegen de huizen, waar ge legenheid tot het beoefenen van het ha zardspel gegeven wordt, op te treden, daar de regeering aan het bestaan der speelhui zen een einde maken wil. ITALIË. Ongeluk bij de Italiaansche manoeuvres. Naar uit Rome gemeld wordt, geraakte tijdens de groote manoeuvres aan de Ticio eeu gedeelte van een schipbrug los, juist op 't oogenblik, dat 't eskadron cavalerie over de brug reed. Vijf-en-twintig man stortten in het water, van wie twee ver dronken. ZU1D-AFRIKA. De dreigende staking in Zuid-Afrika. Op de vergadeiing van de gedelegeerden der vakvereenigingen werd een motie aan genomen, waarin verklaard wordt, dat geen algemeene staking op dit kritieke oogen blik zal worden geproclameerd, maar dat de werklieden zich zullen verlaten op hun industrieele en politieke organisatie ter behartiging hunner belangen. De opstand in China. Woensdag zijn tijdelijk de vijandelijk heden tusschen de Noordelijken en Zui delijken te Shanghai gestaakt, zoodat het momenteel in de stad vrij rustig is. Tal van manschappen van de troepen der op standelingen, die zich in de nabijheid van hot arsenaal bevinden, zijn gedeserteerd. Onder de rebellen moet een moedelooze stemming heerschentot een aanval op de Woosung-forten zijn zij dan nog niet overgegaan. De onafhankelijksverklaring van Nan king, die door generaal Huang-Hsing ge proclameerd was, is zooals Reuter reeds seinde herroepen. Generaal Huang-Hsing heeft de stad verlaten en alle vlaggen der opstandelingen zijn neergehaald. Te Hsuchoufu is een sterke troepenmacht der regeering, die op 12.000 h 20.000 man geschat wordt, aangekomen. Zij wor den deels langs den spoorweg, deels langs het groot kanaal Zuidwaarts naar Chinkiang aan de Jangste overgebracht. Volgens een telegram uit Kiukiang, treflen de regeerinstroepen voorbereidingen voor een slag in de nabijheid van Sano. Alle beschikbare troepen te Hangkau wor den in groote haast naar het front ge zonden. De artillerie der Noordelijken, is 40 stukken sterk. De Kabinets crieus. H. M. de Koningin heeft vandaag op Soestdijk staatsraad Mr. P. W. A. Cort van der Linden in gehoor ontvan gen en hem de vorming van een extra parlementair Kabinet opgedragen. De Cort van der Linden heeft de JACHT. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dd. 21 Juli 1913, no. 232 Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1867 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge bovengenoemd besluit: lo. de opening der jacht op klein wild, vermeld in art. 17 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87), voor dit jaar in de provincie Zuid-Holland is vastgesteld op Maandag 1 September aanstaande met zonsopgang met uitzondering van de jacht op fazanten en hazen, waarvan de opening is vastgesteld op Woensdag 1 October aanstaande, mede met zonsopgang 2o. van die opening voorts is uitgezon derd de uitoefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15, lett. e, der aange haalde wet; 3o. de korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts drie malen 's weeks, en wel des Woensdags, Vrijdags en Zaterdags mag worden uitgeoefend. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Neder- landsche Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhage, 26 Juli 1913. De Commissaris der Koningin voornoemd, H. A. VAN DE VELDE, 1\-C. Soiuinelsdijk. Ten grieve van het publiek zal, aan het kantoor van ons blad iederen dag het telegrafisch weerbericht van het koninkl. Nederl. Meteotologisch, Instituut te De Bilt zichtbaar worden op gehangen. Gedurende de maand Juli zijn zo schepen de Wilhelminabrug geppasseerd, benevens die van de geabonneerde eigenaars. Door den heer C. Volwerk is zijn winkel in galanteriewaren overgedaan aan mej. A. M. Kern alhier. Het voorloopig bestuur van de op Woensdag j.l. alhier opgerichte afdeeling van de vereeniging voor land- tuin- en zuivelarbeiders bestaat uitB. Beket, F. Koote, H. Nelis en A. Razenberg. In deze gemeente komt bij vele var kens de gevreesde vlekziekte voor, Aan de wed. Johs. van der Brugge alhier, is een Rijkspensioen toegekend van f169, 'sjaars. Tot het ontruimen van de over tollige grond, als gevolg van deontzakkin- gen tijdens de haven en kaaiwerken, is j.l. Maandag de baggermachine haar werkzaam heden begonnen. Aliddelharnis. Op verzoek van het be stuur van het ziekenfonds aan den heer L. Koudijzer om terug te komen van zijn genomen besluit te bedanken als bestuurs lid van het ziekenfonds, heeft genoemde heer Koudijzer aan dat verzoek gehoor ge geven en blijft weder bestuurslid. Door M. Korteweg alhier is een postduif gevangen gemerktE. S. E. M. A. E. L. 1484/13. Aan de volgende miliciens verlof gangers is een ontslagbrief uitgereikt. Adr. v. d. Sluijs, Krijn van Gelder, Klaas Schil- peroord, Izaak van Zielst en Frans van der Schenk. Als een curiositeit werd ons door een ingezetene dezer gemeente een sjerp ge'oond van gele zijde gemaakt en ge dragen in 1813 tijdens de omwenteling en feestvreugde op ons eiland en in ons dorp. Een pracht exempl. van 100 jaar, zonder eenig gebrek. De kommies 2e kl. D. P. v. d. Laan is met ingang van 16 Sept. van hier ver- plaatst naar Kerkrade. De slagers alh;er hebben het spek met twee en een halve cent per ki o op geslagen. De heer D. Brooshoofd, welke alhier tijdelijk vertoefd, had Maandag het geluk een twee en een half jarig kind van L. Tamboer, hetwelk in een moddersloot lag, van een anders wissen dood te redden. Stad aan 't Haringvliet. De koren oogst is in deze gemeente reeds begonnen. Tarwe en rogge wordt reeds door den veldman afgesneden. Het is te hopen dat het weer eenigszins gunstig zal blijven. Maandag was men hier als gewoonlijk met olie van de »Automaat«. 's Middags bemerkte de koetsier dat al zijn kranten verdwenen waren. Onmiddellijk werd de om roeper op het appèl geroepen, en jawel een uurtje daarna werd het verlorene terug gebracht Wie weet of het weer geen mop is van de vacantiejeugd. Den Bommel. Bij het verrichten zijner werkzaamheden, werd W. B. zoo hevig met een hooivork in zijn voet gestoken, dat heelkundige hulp noodzakelijk was. Bij het gunstige weer der laatste dagen liep den hooiteelt hier ten einde en is bij sommige landbouwers reeds de rogge in de schuur. Oude Tonge.* Aan den Edel. Achtb, heer J. C. Baumann burgemeester dezer gemeente is bij Koninklijk besluit van 23 Juli toestemming verleend om tot 1 Aug. 1914 te Sommelsdijk of Middelharnis te wonen. Voor he» te dezer plaatse te houden onafhankelijkheidsfeesi is de feestcommissie samengesteld uit de heeren G. v. d. Driel, J. v. d. Broek, I. Mosselman, A. v. Alphen, L. Braber, J. Rietveld en G. Kievit, Dirksiand. Tegen een tweetal baldadige jongens is procesverbaal opgemaakt wegens het beschadigen van het fietspad aan den Gelderschen dijk, welke nog niet tot het ge bruik gereed is. Er zal voorts s'.reng op gelet worden. Zaterdag stapte hier een van elders komende juffrouw, uit de (ram van 7,15, die tot de on:dekking kwam, dat ze ver keerd gereisd had. Ze moest namelijk te Den Bommel (Zuid 'ijde) wezeD, en was aan de ha-en M-iddelbamis in verkeerden waggon gestapt. Daar er door het late uur per tram geen gelegmheid meer was, was ze tegen haar zin genoodzaakt een extra rijtuig te nemen hetwelk ze op haar be stemming bracht. Helissant.* Op de gehouden vergadering van de Vereeniging het Groene Kruis alhier bleek, dat de ontvangsten over 1912 hebben bedragen f11925 en de uitgaven f 113.29 dus sluit met een goed slot van f5.96. 55 Leden telt de vereeniging waarbij nog 146 begunstigers van f0.25 'sjaars. StellendamDe lichtwachter bij 's Rijks kustverlichtmg alhier dhr J. de Blok is op zijn verzoek wegens ouderdom eervol ont slag uit 's Rijks dienst verleend. Eenige dagen geleden had het zoontje van J. Q. het ongeluk een zijner armpjes te breken. Het geval was van dien aard, dat de geneesheer alhier vertrek naar Rot terdam noodzakelijk achtte. Verleden week Woensdag en Don derdag had de jaarlijksche korenverkooping plaats. Door elkaar werden vrij hooge prijzen besteed, voor sommige koopjes tarwe en erwten o.a, f 160 a f 170 per gemet. Jl. Donderdag kreeg P. K. hoog- loopenden twist met de drie gezusters H. P. K. werd, naar men zegt, zoodanig met een klomp bewerkt, dat zij zich onder ge- neeskund ge behandeling moest stellen. Een poosje later had een dochter van A. B. het met dezelfde zusters te kwaad. Bij de Vrijdag jl. gehouden afslag van de woningen met schuren van de wed. C. Visser en de wed. Bilkes, was de uitslag als volgtDe wonmg van wed. V. afge mijnd door K, A. v. Wageningen op f 1470 (niet gegund) de schuur van wed. V. door A. v. d, Vlugt op f 935 (gegund). Huis eu schuur van wed. B. liepen aan op het in de veiling gekomen bod (niet gegund). De oude meestoof »de Volharding*, reeds jaren niet meer als zoodanig gebruikt, is thans gesloopt. In de plaats ervan zullen negen nieuwe woningen verrijzen. De vorige week hadden eenige bal dadige jongens de aardigheid een onbewoond huis dicht bij de haven van Goedereede te plunderen. Ruiten werden stukgeslagen, de luiken van de ramen in den kelder ge smeten, enz. Door den veldwachter Guerand is proces-verbaal opgemaakt, Bij het spelen in den hoefstal van den smid kwam het zoontje van L W. te vallen. Hersenschudding in lichten graad was het gevolg, zoodat geneeskundige be handeling noodzakelijk was. Goedereede. De milicien verlofganger C. Troost, is opgeroepen om 5 Aug. onder de wapenen te komen. Ouddorp. Tegen Donderdagmorgen is h er vergadering belegd van den Gemeente raad, alwaar de herkozen raadsleden zullen geïnstalleerd worden. Door het gunstige weer gaat tegen woordig de werkzaamheid op het land zeer voordeelig. Scheen het dat de tarweoogst zeer laat zou zijn, thans kunnen enkelen alreeds beginnen met 't snijden. Het Bestuur van den Polder het Oudeland heeft dezer dagen aan de betrok ken onderneming de vlasserijen laten weten, dat zij voor hun te roten vlas geen gebruik meer mochten maken van de polderwateren. Indien men nu in aanmerking neemt, dat deze industrie in de laatste jaren merkbaar vooruit is gegaan juist door het roten in de polderwateren, zoo zal een inkrimpen van dit bedrijf niet kunnen uitblijven. Sinds op het laagste gedeelte dier polder in de laatste twee jaren als proef een zeer klein strookje grond is gereserveerd voor tuingrond, was het te vreezen, dat het vroeg of laat voor de vlasindustrie nadeelig zou worden, dat ook tuinbouwliefhebbers in het polderbestuur zitting hebbeD. Ware nu van 't voorjaar die tijding bij de vlassers gekomen, dan hadden deze met hun product rekening kunnen houden, doch nu zitten ze zeer met hun vlas overhoop, en weten geen beter uitweg dan overhou den. Zouden ook nog geen andere motieven bij de heeren van het polderbestuur, als belemmering van uitwatering, een woordje meespreken Zuidland. Heden Dinsdagmorgen te vier uur werden de meeste inwoners uit hun slaap plotseling gewekt, door het lui den der brandklok. De ververswinkel van den schilder J. van Trigt stond in lichte laaie vlam. De bewoners die allen nog te bed lagen, werden in allerijl gewekt en

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2