ouwers. I IERS. Zaterdag 3 Augustus 1913. 3 28ste Jaargang N". 1890. voor de Znidliollandsclie en Zeeuwsclte Eilanden. llhUI en 9113 Derde Blad. Groote Opruiing Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Stellen. aar het kt 36 Advertentiea. forten Uurwerken. W. BOEKHOVEN. KINDERJURKJES, Roto, Schorten, Qyerhemnen enz. GasfülilM MIDDELHARMMMELSDIJK. erbuizen bestelt seizoen, gelieve i aan onderge- groote partijen 6799 \wr, [EER. enoten bekomen urt u bodenaar •loot ItOTTEll- ienoten 100 pond 'evens het oudste rten Kussentjes, 11e soorten 3 en i 200 soorten V, tafel., \t U Bode. i rdt gemaakt in l i j es \eren Krullen al 6435 er 60 cM. lang INRICHTING- RNIS. PUTTEN er putten. LG. 6832 NDE. IMAN) te Hal- ide prijs steeds en bestellingen 6671 It. mei. Ikoopst en ver fden. KAPOK- en Bedden vanaf fst. uit: 2-pers. Vollen-, Gewat- ;rassen f 26. schuine Peluw oopers van Bed en cadeau. 7104 G AZIJV en ït 41 naar HM>in SOMMELSD1JK. Advertentlên 10 oentper regel en '/j maal, Beolames 10 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en %/i *aal. I Menstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan 1 Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle slokken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever Uit de Pers. Het „Roomsche" gevaar weer vergeten. Een spotversje. Over U, bij U, zonder U, Over bij U, zonder U, aldus is het gegaan. Spotten met het heilige. Boekbeoordeeling. Gemengd Nieuws. van alle voorradig zijnde artikelen, als Heeren en Jongetieeren costuums, katoenen Kinderpakjes, Flanellen en Katoenen 7106 H. BRABER, Winterstraat Dirksland. Stook in vulkachels cokes met an- thraciet gemengd. 6851 Parelcokes met turf, sloffen, of kachelkolen is een goede brandstof. Dezellde prijzen bij I. PEEMAN, Middelharnis en Sommelsdijk. ingsringen. lVINK Lz. !g- beton. Ipstraat SO, n a- D ze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ÜTTGKEYBR Telefoon Intercom». Ho. Met den ijver van een Don Quichotte streed de Bond van Protestanten in Juni tegen Rome. Alva en de inqu:sitie kwamen er bij te pas, en er werdeD versjes op gemaakt. Mede door deze zotte razernij heeft de A r.y Linkerzijde den strijd gewonnen. En nu Zal er nu, vraagt de Stichtsche Crt een Ministerie optreden, dat scherp positie neemt tegen Rome Men zou dit zoo'n beetje kunnen ver wachten. Dat wil zeggeniemand, die naief genoeg was om te denken, dat het Liberalisme zulke zaken ernstig neemt, en die niet wist, dat het enkel te doen was om wat stof op te jagen ten einde de overwinning te behalen, zou allicht kun nen meenenna zoo'n stembusoverwin ning zal men den »Roomschen invloed* toch wel eens tegen gaan. Maar ziezoo totaal is die antipa pistische campagne nu reeds vergeten, dat mr. Troel >tra in goeden ernst met het voorstel kwam laat er een liberaal- roomsch Ministerie optreden. v A af Men zal zeggendat voorstel kwam voort uit mr. Troelstra's verlegenheid met de overwinning. Nu, dat is ook zoo. Maar dit neemt niet weg, dat het voorstel toch in ernst gedaan is, en dat de oud-liberale N. Courantal meende ze dat het niet gaan zou, zich van het denkbeeld toch niet afkeerig toonde. Natuurlijk, zegt de Stichtsche dan verder, natuurlijk komt er van de uitvoering van het denkbeeld nieis. De Roomsche partij is te zeer getrouw aan het Chris telijk beginsel, waarin zij met de andere Rechtsche partijen solidair is, om zich tot zulk een combinatie te leenen. Maar men ziet er uit, dat niemand er ook maar een oogenblik aan denkt, dat de antipapistische verkiezingscampagne nu ook zal leiden tot een antipapistische politieke gedragslijn. Zeker, óok Rome kan inzake onder wijs en zending van den nieuwen koers te lijden hebben, maar üet omdat het Rome is in tegenstelling met hei Prote stantisme, doch omdat alle Christelijke richtingen te lijden hebben. Speciaal tegen Rome als zoodanig zal niets ondernomen worden. Och, mannen als Differee, prof. Muller, Bronsveld enz. zijn eenvoudig door het liberalisme gebruikt om onder antipapis- tischen schijn het Christendom te treffen. Het antipapisme wordt, als een wapen dat zijn dienst heeft gedaan om den heeren de macht in handen te spelen, nu weer voor vier jaar opgeborgen. (Standaard.) liet Kraakt. De Linkerzijde was eenpatig voor om verwerpen van Ministère-Heemskerk. Zal zij ook een zijn in het regeeren p De voorteekenen zijn niet gunstig. Nog geen maamd ligt de herslemmings- dag achter ons. En reeds nu is er ie eèn scherpe verhouding tusschen Con» centratie en S, D, A. P. wegens de po gingen om elkaar over en weer de verant woordelijkheid te doen dragen van eventu eel komende mislukking 2e oneenigheid tusschen Viijz.-democra- ten en oud-Liberalen hier en daar bij de Gemeenteraadsverkiezingen, zoo zelfs, dat in Amsterdam de Vrijz.-democraten een So cialist aanbevolen tegenover een oud-Libe raal 3 e oneenigheid in de S. D. A. P. over de vraag, of men de Ministerportefeuilles zal accepteeren. Het kraakt dus, zegt de St. Ct., aan de Linkerzijde, het kraakt in de Concen tratie en het kraakt in de S. D. A. P. Niet bemoedigend in de wittebroodswe ken >De Graafschapper. c De Van Dag tot Dag schrijver in het Handelsblad kan toch nog meer als op Dr. Kuyper smalen, we zouden het haast heb ben vergeten. Thans zijn wij het ook met hem eens, nu hij over de houding der S. D. A. P. zijn oordeel schrijft. In verband met het retireeren van de S D. A. P. voor de verantwoordelijkheid komt hem een versje in de herinnering op 'n Engelsch generaal, dat heel uitnemend op de Sociaal-democraat past. Het luidt Naar sterken heuveltop Klom George manhaftig op Daar keek hij naar wie streden En trok weer naar beneden 1 »De Graafschapper,* Dit woord geldt thans meer dan ooit van het Nederlandsche liberalisme. De machthebbers der sociaal-democratie is dat niet in tegenspraak met zichzelf hebben vergaderd deftig vergaderd en besloten in een te vormen linksch kabinet geen zitting te nemen. Over U, want het lot der Concentratie ligt in de handen der sociaal-democratie. Bij U, want trotsch tronen de S. D. A. P.-ers op de zetels, door de concentratie- slaven voor hen bemachtigd. Zonder U, ten slotte, want de vrijzinni ge bontgenooten zijn zelfs geen samenspre- king waardig gekeurd. De wereldgeschiedenis is het wereldgericht, zei de Duitsche dichter Schilder. Thans zien wij dit bewaarheid. Zoo wordt gehan deld met het eens zoo glorierijke libera lisme van Thorbecke en Kerdijk, dat libe ralisme, dat ons Christenvolk zoo lang knechien durfde. Panta rhei, alles vloeit. De lijden zijn veranderd. Opgaan, blinken en verzinken, is het lot, ook van de Ne derlandsche vrijzinnigheid. N. H. Ct. In sociaal-democratische kringen was men in de laatste weken en maanden er niet weinig op uit, om Christen-arbeiders in het roode net te vangen. Daarom heette het onafgebroken, dat men zeer wel christelijk en sociaal-democraat kan zijn. Wat onzes inziens 'n onmogelijkheid is. De spotternij met het heilige is diartoe in die kringen te groot, te verregaand. Men leze maar eens wat in De Noten kraker bijblad van Eet Volk van 28 Juni 1913 voorkwam. »Een lied Htolaammah door Zebedeus Fijnman,* Men proeft reeds in het opschrift groven spot met het heillige. Het omgekeerde van een lied Hammaa'oth zal het zijn. In Bijbelstijl wordt in 3 5 verzen gegeven een bespotting van Kuyper en Heemskerk, die treuren over de geleden nederlag. Vers 3335 schrijf ik af, om te laten zien, welk een eerbied men aan deze zijde heeft voor Gods heillig Woord. 33 De apostel Johannes schreef>En ik hoorde het getal dergenen, die verzegeld warenhonderd vier en veertig duizend waren verzegeld uit alle geslachten Israels.En deze waren de waar achtige dienstknechten Gods, die gespaard bleven op den dag des oordeels. 34 Honderd vier en veertig duizend is ook het getal dergenen, die het roode vaandel deden triomfeeren Ach, zelfs de profetieën der Schrift brengen ontsteltenis instede van hope. 35 Achwanneer zal er een einde komen aan de knersingen mijner tanden Ziet ge 't nu, Christen-arbeiders Zoo spreekt het officieele bijblad van Eet Volk. Niet maar een of ander klein rood blaadje, neen het hoofdorgaan der S. D. A. P. Zóö spot men op ruwe wijze met het Woord van God. In hetzelfde blad komen voor zoogenaamde ^Politieke Bijbelverzen*, 'k Schrijf er u een paar van af: Kabinet-Heemskerk >Zie, gijlieden zijt minder dan niets hij is een gruwel, die ulieden verkiest.* Jes. 41 24. Een vraag aan Tydeman: Waarom zijt gij rood aan uw gewaad Jes. 63 2. Ge ziet het, zegt de Bott. terecht, wil men ï-grappig* zijn, dan wordt de Bijbel ter hand genomen Het heillige gebruikt om te spotten. Zoo »Christelijk« is men. Maar van een dergelijk »Christendomc is ieder, die den naam van Christus noem», wars. En daarom met ons antir. dagblad uit de Maasstad Te wapen tegen bet socia lisme 1 Geen vrede met de roode vaan De Graafschapper. De Herv. Kerk en de Politiek, door dr. J. R. Slotemaker de Bruine, (uit gave Ruys te Utrecht). Dr. S. de B. uit in deze brochure de wensch van zijn hart. De schaats die hij voor de verkiezingen gereden heeft, wil hij weer rijden, indien aan zijn begeerte geen vervulling wordt gegeven, door n.l. de Herv. Kerk te doen zijn, wat hij haar wil doen zijn. Jammer achten wij het, dat dr. S. de B. wel niet blind is, doch zich blind houdt voor de gevaren, de Kerk in de politiek te betrekken. Wij zouden zeggen, wie niet hooren wil, moet voelen. Hij trachtte lie ver zekerheid te zoeken bij mr. Troelstra dan bij ons. We bevelen deze brochure volgaarne ter lezing aan. Christelijke Ethiek, door dr. H. Vis- scher, (uitgave Ruys Utrecht). Genoemd werk, voorziet in een dringende behoefte. Een werk dat er nog niet was, en waarnaar toch met verlangen werd uit gezien. Meermalen werd de vraag gedaan Wie zal ons zulk een werk schenken 't Antwoord is thans gegeven. In een viertal hoofdstukken, nadat eerst eene inleiding gegeven is, behandeld de schijver I Het zedelijk leven in de staat der [rechtheid. II De mensch in den staat der zonde. III De mensch in den staat der we dergeboorte. IY De eindbestemming van den mensch. Van heeler harte bevelen wij de lezing en bestudeering van dit werk aan. Niemand zal het onvoldaan ter zijde leggen. In bree- de trekken worden de ethische vraagstuk ken behandeld. Wij brengen onzen dank aan den schrijver en uitgever van genoemd boek. Na achttien bange jaren, in achttien dagen vrij, (uitgave J. N. Voorhoeve Den Haag). Een eenvoudige vertelling van de ge schiedenis der Fransche overheersching, en hare verlossing. We vestigen de aandacht op deze uitgave. Gelijktijdig werd ons ge zonden no. 3 en 4 van »de Vriend der Zondagschool». Zesmaal per jaar verschijnt het blaadje. Het bevat aangename lectuur voor Zondagschoolkinderen. Het abonnement kost slechts 0 30 cent per jaar. Een gemak kelijke wijze om onze kinderen iets goeds te doen lezen. D. De sprekende klok. De techniek vordert steeds op alle gebied en als nieuwste snufje uit de uurwerkin dustrie werd ons door den heer K. Chris tian te Sneek dezer dagen getoond een sprekende klok». Overigens geheel gelijk aan elke andere klok, roept ze bij het heel en half uur met een duidelijke menschelijke stem den tijd af) inplaats van deze door slagen aan te geven. Vooral 's nachts is dit een gemakhoe licht toch vertelt men zich niet bij een 10 of 12 slagen, terwijl deze klok heel dui delijk afroept elf uur, halftwaalf, twaalf uur, enz., zoodat vergissen niet mogelijk is. Wenscht men 's nachts niet door den »tijdroeper< gestoort te worden, dan kan de »stem» zoolang uitgeschakeld worden, terwijl een ander mechaniek is aangebracht om de klok als wekker te laten dienst doen. Ze roept dan ook de kwartieren af. Zeker zal deze nieuwigheid veel belang stelling wekken. (N. Sn. Crt.) De zeilwagen. Omtrent den zeilwagen aan het strand te Katwijk aan Zee meldt men thans nog aan de Rotterd. De badgasten van Katwijk aan Zee zijn in de laatste weken vaak getuige van een eigenaardig schouwspel. Op de strandstrook kan men bij laag water, wanneer die strook dus vrij droog is, een zeilwagen met groote vaart voorbij zien zeilen. De 18-jarige Emanuel Urlus, zoon van den bekenden zanger, is er in geslaagd een zeilwagen te construeeren. Het voertuig heeft hij geheel naar eigen vinding samen gesteld. Het biedt plaats voor 3 personen. Behalve de 2 zeilen is alles uit hout ver vaardigd. In het midden bevindt zich een twee M. hooge mast, met de zeilen't ge heel maakt den indruk van een zeilbootje. Om een beeld te geven van de snelheid, diene, dat de jonge Urlus met 2 passagiers den afstand tusschen Katwijk aan Zee en Zandvoort aflegde in 20 minuten. Aardig is het te hooren, hoe het vissckersvolk den wagen becritseert. Een van de vaste pas sagiers is Urlus' vader, die na zijn tournée door Amerika, te Katwijk den zomer door brengend, druk gebruik maakt van den wagen. Dit is echter niet de eerste zeilwa gen in Katwijk aan Zee. Prins Maurits nl. heeft meermalen aan het Katwijksche strand met zoo'n wagen, door Stevin vervaardigd, tochten gemaakt. „Zigomar'f In Jemeppe werd een jeugdig werkman vermoord gevonden. Op het slachtoffer vond men een briefje met de woorden »Léopold Scberpenburg vermoord den 22en Juli door Z.« De dader van dit afschuwelijke bedrijf is gearresteerd: een jongen van 18 jaar, die bij de politie reeds ongunstig bekend stond. De booswicht bekende en vertelde dat de >Z.< beteekende >Zigomar». Zigomar is de held uit een cyclus de tective-romans, dubbeltjes afleveringen als de »Nick Carter's en dergelijke stuivers- lectuur, waarmee tegenwoordig de jeugd vergiftigd wordt. De lectuur der wereld van jeugdige vagebonden en van hen, die 't dreigen te worden. 50-jarig bestaan der Staatsspoor. Naar aanleiding van het 60-jarig be staan der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zal door een commissie uit het personeel aan de maatschappij een album worden aangeboden met de hand- ceekeningen van het personeel er in, waar van de levering is opgedragen aan den heer Cornells Begeer te Utrecht. De uitvoering van het album, dat op een rijk gebeeldhouwden lessenaar zal komen te liggen en waarvan de afmetingen onge veer 60 bij 50 bij 20 c.M. zullen bedragen, is als volgt: Van het bovenblad is de omlijsting in zilver, terwijl een emaille-wapen met kroon in de onderrand is gevat. Aan de boven zijde worden aangebracht reliefs, voorstel lende een vliegend wiel, geflankeerd door twee symbolieke voorstellingen van kracht en snelheid. Onderaan komt een afbeelding van een trein van voor 50 jaar en van een tegen woordige, een en ander wordt in het zilver gedreven en 4aarua mat geoxideerd. Het middengedeelte, van fijn blauw leder ver vaardigd, zal eveneens gedreven worden, terwijl hierop een inscriptie zal komen. Verder zullen fraaie sloten het geheel vol tooien. De inscriptie op het bovenblad zal luiden»Aan de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen, van het per soneel, 18631913», terwijl aan de bin nenzijde op 't eerste blad in oorkonde-vorm zal komen: »Den 7en September van het jaar 1913, werd dit album aan de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan, door haar personeel aangeboden.» Van de zijde der maatschappij was aan de commissie medegedeeld, dat zij niet be reid was een geschenk in massieven vorm van het personeel te aanvaarden, daarom besloot men een album aan te bieden. Twee man \erdronken. Woensdagmorgen ongeveer 4 uur is ter hoogte van Callandsoog omgeslagen een wit platbodem-vaartuigje, bemand met 2 personen, die beiden verdronken zijn. Het vaartuigje heeft Woensdagmiddag 5 uur de haven te Nieuwediep verlaten en is tegen 9 uur te Callandsoog aangekomen, waar het op 't strand getrokken is, om aldaar te overnachten. Tegen vier uur heeft men Callandsoog verlaten met het doel naar IJmuiden te zeilen, toen kort daarna het noodlottig ongeval plaats had. De lijken van de beide inzittenden zijn reeds gevon den. De verongelukten zijn A. Vos, leerling van de zeevaartschool te Nieuwediep en A. Schut, onderwijzer te Emmen, met vacantie. Prijs van de Cokes per gemeten Hektoliter, Maan dag ingaande: GROF [kopmaat],56 cent GEKLOPT55 n PARELCOKES85 GRUIS20 Bestelloon per Hektoliter5

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 9