TWEEDE BLM Zaterdag 2 Augustus 1913. 2 Antirevolutionair 28stc Jaargang iV. 1890. Orgaan voor «le Zui«lliollaii«lsclie en Zeeuw^elie Skilanden. JAAR DER BEVRIJDING. IN HOC SIGNO VINCES Reclames Mededelingen enz, W. BOEKHOVEN, Drie Bladen. Binnenland. BtCCHArtS PtUEW Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p 50 Cent. Buitenland Wj vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDIJK. Advertentiën 10 Cent per regel en */s maai. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewaoht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor de Redaetie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Dit nummer bestaat uit 1Q1Q-1Q1Q Het lijkt ons zoo gewoon! Als we in onze Vaderlandsche Ge schiedenis aan het jaar 181Ó toe zijn en lezen van 's Lands inlijviog bij Frankrijk, ochdan trekken we ons daar niet zoo veel van aan. We weten: het duurt zoo kort. Drie jaren op zijn hoogst. En voor ons vaderlandsch gevoel is 't haast, alsof dat zoo hóórdealsof dat vanzelf komen móést; alsof 't eigenlijk een wonder heeten mocht, dat een vrijheidlievend volk, gelijk het onze, drie jaren lang het knellend duldde van de boeien, die de over weldiger het had gesmeed Toch is niets minder waar. Is ons gevoel op een dwaalspoor. En is de verlossing in 1813 aller minst een produkt van evolutie, 't Lijkt er niet naar, dat in de vooraf gaande jaren de teekenen steeds dui delijker werden, dat de vrijheid na derde. 't Heeft er zoo niets van, dat het jaar der bevrijding voldragen voortkwam uit de baarmoeder der historie Juist het tegendeel is waar. Alles wees op langdurige over- heersching. Op duurzame inlijving. Er waren geen teekenen, die op verandering wezen. Niets zichtbaars tenminste, waar de mensch houvast aan had. Bilderdijk mocht het dich tend profeteeren, dat hij oud-Holland weer opgebloeid zag en krachtig in de rij der mogendheden, het was een dichterlijk profetisch visioen de gewóne mensch op zijn wachttoren, angstig gevraagd of hij dan 't eerste morgengloren «niet zag van den da geraad der vrijheid, moest staag ant woorden Het is nóg nacht! Ja, een nacht, die eer zwarter en angstiger werd, dan dat ook maar éen lichtstraal den komenden dag voorspellen zou. Slechts de onverwachte en door nie mand voorziene nederlaag van Napo leon in Rusland, bracht de verande ring, die ommekeer, die bevrijding werd. Door niemand voorzien. Algemeen rekende Europa op Na poleon's overwinning. Ja, men verlangde daarnaar. Immers, dit was de redeneering Aan alle menschelijke eerzucht komt eenmaal een einde. Zoo zal ook Na poleon eenmaal zélf van meening zijn. dat hij op het toppunt zijner macht staat, als hij Rusland overwon nen en Engeland in zijn Indische bezittingen^ aangetast en vernederd heeft. En dan komt er vrede. Hooger 'ging de verwachting niet. Op vrijheid dorst niemand hopen. Als het maar vrede wérd Met name voor Nederland bestond geen hoop op vrijheid. Vanwaar zou zij moeten dagen? Zou zij in heldenmoedigen opstand bevochten worden door den landzaat zélf Maar wie dat denken durit, ként den landzaat van 1813 niet. Neen, ik wil hem niet vernederen. Vele goede eigenschappen sierden hem. In wat opzicht, mogen wij vra gen, steken wij boven hém uit? Ook is het niet waar, dat hij lafhartig zou zijn, geheel ontaard ook van de krijgs mansdeugden der vaderen. De Neder landsche troepen, die onder Napoleon streden en die, welke bij Waterloo en Quatrebras tégen den geweldenaar zouden stand houden, hebben 't wel anders getoond. Maar voor een volksopstand tegen een gezag, dat zich in half Europa weet te doen gelden is méér noodig, dan een volk van middelmatigen moed, dat nóch tot lafhartigheid verviel, noch in heldenmoed uitblinkt. Daarvoor is noodig, dat het volk als natie er alles aan waagthuis en erf, geld en goed, vrouw en kind, man en vader, positie en leven alles. Daarvoor geldt, dat ook als volk men zijn leven pas zal kunnen be houden, als men het durft te verliezen. Daarvoor moet het volk zijn ziel in zijn hand durven stellen. Moet de volksgeest branden van verterend verlangen naar vrijheid en de vrijheid des volks stellen boven alles, wat te begeeren is. En daartoe was ons volk niet in staat. De eerste en voornaamste voor waarde voor een volksopstand die moest uitloopen op overwinnen "of sterven, slagen of sneven die allereerste voorwaarde ontbrak! Het Nederlandsche volk kon niet van Frankrijk los komen, zooals het zich eertijds aan de Spaansche wereld macht ontworstelde. Dat was het groote verschil Was hulp van buiten dan denkbaar In 1812 bijv. vóór de Russische catastrophe Naar den mensch gesproken, neen Op het vasteland van Europa was Napoleon nu onbeperkt gebieder. En Frankrijk zélf was uitgebreid zóo dat het thans reikte van de Noord en Oostzee tot de Middellandsche en de Adriatische Zee, omringd als het verder nog was door een gordel van trouwe vasalstaten. Het was een onmogelijke zaak, dat over land eenig potentaat het zou durven wagen of kunnen uitvoeren, iets tegen Napoleon te ondernemen of uit te richten ter bevrijding van Nederland. En over zee dan Was en bleef Engeland niet altijd Napoleons groote tegenstander en meester ter zee Zou 't dan ondenk baar zijn dat Engeland zijn aartsvijand hier te lande bestoken ging, gelijk het dit deed in Spanje en Portugal. Neen, ondenkbaar zeker niet. Doch wél hoogstonwaarschijnlijk. Na de twee vergeefsche pogingen van 1799 en 1809 zou Engeland het niet licht ten derden male wagen met een leger op onze kusten te landen en er ongetwijfeld de voorkeur aan geven het Fransche keizerrijk op een meer kwetsbare plek aan te tasten. Neen, er was geen hoop geweest. Binnen- noch buitenlands. Want dit begreep zelfs de man, die van politiek noch krijgskunde versland hadNapoleon zou Holland, als het ooit dreigde aan zijn reuzengreep te ontkomen, tot het uiterste toe trach ten te behouden. Voor het Rijk was Holland onmis- 't Was een der groote steunpilaren, waarop de Napoleonitische heerschap pij stónd. De Keizer kón niet toelaten dat een hem vijandige of ook maar een neu trale macht zich nestelde of opkwam in 't gebied van de aloude republiek der zeven vereenigde Nederlanden. Nog nd zijn Russische nederlaag toen 't ook in Duitschland hem tegen liep, schreef hij aan zijn vertegen woordiger hierLaten de Hollanders het goed weten.dat ik hun land lie ver aan de zee terug geef, dan dat ik het in handen van den vijand zal laten vallen. Zóo stonden de zaken. Er was geen schemering van hoop. En als we ons dan tóch opmaken om de heuglijke herdenking straks te vieren van ons herwonnen volksbe staan, laat dit dan zijn de grondtoon van ons spreken, ons overleggen ons danken DE KABINETSCRISIS. Men seint uit den Haag In de gisteren gehouden vergade ring van de Concentratie is beslo ten af te zien van de vorming van een Concentratie-Kabinet, oindat de steun der sociaal-democraten geen voldoenden waarborg biedt om het Concentratie program ten uitvoer te brengen. Dr. D. Bos zal morgen vooreeni gen tijd naar het buitenland ver trekken. Toezicht op alcoholvrije dranken. Invoer van fokgeiten van £witsersch ras. 20 Cent per regel. p\E man gevoelt zich jonger '—'en de vrouw ziet er frisscher uit, wanneer zij hunne gezond heid onderhouden door het ge regeld gebruiken van Plaatseljjk Nieuws. Sominelsdijk. Siaatsblad 353 van 1912, uitgegeven 24 Juli 1913 bevat een besluit waarbij is bepaald dat ter gelegenheid van het eeuwfeest van Nederlandsch herstelde on afhankelijkheid in dit jaar van Rijkswege ju- beleum postzegels zullen worden uitgegeven. De jubileum postzegels dragen de beelte nissen van de Koningin en van de Konin gen der Nederlanden benevens een aan de herdenking van het eeuwfeest gewijd deco ratief ontwerp. Zij zullen verkrijgbaar ziju, nevens de gewone postzegels, in de waar den van 2^2, 3, s, 10, 1272, 20, 25 so cent en van 1, 2^2, 5, en 10 gulden. Middelharnis. De feestcommissie voor het onafhankelijksfeest maakt de deelnemers aan ring en schoonrijderij er op attent dat voor Maandag 4 Aug. bij den heer van Stad aan 't Haringvliet. Melden wij de vorige week dat de baggermachine zou vertrekken, involge raadsbesluit dato 31 dezer is daar verandering in gekomen. Aan den mond der haven zal de z. g. schippersbank ook worden uitgebaggerd de kosten hiervoor bedragen extra f175. UITGEVEB Telefoon Interconsns. No. 2. i. Toen stond het in jonge geloofs kracht. Nu ontkwam het pas aan ernstige volkskrankheid en kon nog nauwelijks als volk weer op eigen beenen staan. Pruisen en Oostenrijk pasten op zijn wenken. Niemand durfde hém weerstreven en de keizer van Oosten rijk, de trotsche monarch uit het al oude Huis van Habsburg, had zijn dochter móéten geven als vrouw aan den Corsikaanschen avonturier, zooals de oer-oude geslachten den nieuw opgekomene noemden. God redde Nederland Eenigen tijd geleden werd bericht, dat met medewerking van het Rijksbureau voor Voedingsmiddelen een algemeene controle op de samenstelling van alcoholvrije dran ken in voorbereiding was. De toen ont worpen regeÜDg heeft schipbreuk geleden op de weigering van de kleinst mogelijke meerderheid tn den Ned. Bond van Fabri kanten van Limonades enz. om ook waar geen gemeentelijke keuringsdiensten bestaan zich volledig te houden aan de, in overleg met de directeuren dier keu ringsdiensten vastgestelde eischen betreffende de samenstelling van goede dranken. Van de zijde der drankbestrijders, die zich in het belang van hun werk zeer in- teresseerdeu voor bedoelde controle, is sedert getracht de zaak weer in het goede spoor te brengen. Naar wij vernomen, hebben kort geleden, tusschen ter zake zeer invloedrijke personen, nieuwe besprekingen plaats gehad, die er allerwaarschijnlijkst toe zullen leiden, dat binnen afzienbaren lijd, door de welwillende fabrikanten de volledige controle wordt aanvaard, waarna met medewerking, spe ciaal ook van de drankbestrijders van ver schillende richting, die controle zich allengs over alle fabrikanten zal uitstrekken. Evenals in voorgaande jaren zullen de heeren J. Zuurbier te Alkmaar en R. Visser te Berkhout zich in het midden van de maand Augustus naar het Groothertogdom Hessen begeven, ten einde aldaar een aantal fokgeiten en -bokken van het Zwit- sersche Saanenras aan te koopen, In geen geval zal de prijs van een volwassen geit of bok tot nader op te geven quarantaine plaats, alle onkosten inbegrepen, f 45 te boven gaan. Ook op deze reis zullen genoemde heeren de medewerking ontvangen van de Hessische Kamer van Landbouw, Landbouwvereenigingen of particuliere personen, welke fokgeiten wenschen in te voeren, kunnen zich vcór 5 Augustus wenden tot den heer J. Zuurbier te Alkmaar. Tegen C. D. is proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding der moter- en rijwielwet. Aan den verlofganger Mars. Breur is een bewijs van ontslag uit den dienst bij de landweer uitgereikt. Op 1 Augustus j.l. zijn 11 militieplich- tigen naar de Landweer overgegaan. Tegen L. L., gedomicilieerd te Gou- driaaD, is proces-verbaal opgemaakt wegens het venten zonder vergunning van heeren Burgemeester en Wethouders. Woensdag trad in het Hotel 2>Le Commerce« alhier als spreker op de heer W. Hoogerhuis van Rotterdam om een afdeeliug op te richtén van de Ned. Bond van Arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf. Spreker, verwachtte van alle christelijke bonden, met Patrimonium aan 't hoofd, niets en prees de >neutrale<, waarop de heer Krijgsman in debat kwam en de christelijke tegenover de neutrale ver dedigde. Aanvankelijk traden 20 personen toe en werd een voorloopig bestuur benoemd: Oudgaarden alhier ingeleverd moet zijn de naam der dame met wie aan de ringrijderij wordt deelgenomen, benevens voor de schoonrijderij naam en woonplaats van het paard, naam en woonplaats van den be stuurder, naam en leeftijd van het paard, zooals in de circulaire is gevraagd. C. JoDgejan kwam Woensdagmorgen tot de onaangename ontdekking dat zijn var ken dood in het hok lag. 't Kadaver is ver nietigd Voor hem een heele schadepost. Woensdagavond heeft de veiling plaats gehad van 2 woonhuizen en 1 pakhuis van de heeren Kolff, staande op het Visschers- dijk. Koop 1, woon- en pakhuis, voor f 15104 koop 2, woonhuis, voor f 1085 door den heer D. Slis Jz. Wegens achteruitgang van de vis- schersvloot zijn de zeilmakers Brinkman door de heeren Slis uit hun dienst ontslagen. De vrouw van C. G. van Assen, welke de vorige week Vrijdag naar Utrecht vervoerd werd om aldaar eene operatie te ondergaan, is Donderdag aan de gevolgen overleden. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de 2e zitdag voor den Hoofdelijken omslag gehouden wordt op r Augustus. De molenmaker D. J. Beversluis had het ongeluk van eene stelling te vallen. Bij geneeskundig onderzoek bleek dat zijn ribben gekneusd waren. Onze dorpsgenoot G. B. welke lij dende is aan toevallen, is heden Vrijdag overgebracht naar 't gesticht Vrederust bij Bergen op Zoom. Dr. de Vries Reilingh alhier is als deskundige aangewezen voor het onderzoek van 't gezichtsorgaan van schippets, stuur lieden, machinisten, machiniststokers en uit kijkers. Woensdag maakten de kinderen der hoogste klasse van de O. L. School een reisje naar Rotterdam 's morgens 6 uur vertrokken zij en 's avonds 9 uur, zag men de veelkleurige lichtjes der boot, hoorde men (de vroolijke kinderzangen, over het stille water weerklinken. Geen wonder dat die vroolijke en onbezorgde jeugd vroo- lijk gestemd was, want menhad genoten die dag. De dierentuin, het museumen een bi oscope had men o. a, bezocht. Van schipper P. J. Goumare, viel deze week spelenderwijze een kind in 't water. De Schippersknecht M. de W. ont dekte het gevaar, waarin het kind ver keerde, en onverwijld sprong hij gekleed te water waarna hij het genoegen smaakte het kind op het drooge te brengen. De lo teling P. Saarloos, bestemd voor het garnizoen, Hellevoetsluis, heeft nu bericht gekregen dat hij naar het gar nizoen den Helder moet. De Rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1912, ligt gedurende 14 dagen en wel tot 15 Aug. ter inzage. Den Bommel. Het opleidingsschip >van Goens« van Hellevoetsluis, geraakte Dinsdag middag nabij het havenhoofd op de slikken vast. Woensdagmorgen kwam het weder vlot, waarna het de reis verder voortzette. De milicien verlofgangers J. Vermaas, L. Ripmeester, KI. Buth eu W. v. Maas tricht, zijn opgeroepen om van 530 Aug. 1913 onder de wapenen te komen, Bij den landbouwer M. staat thans een perenboom in vollen bloei, terwijl er zooveel peren aan hangen dat het noodig is de takken te ondersteunen. Al spelende had het dochtertje van dhr. V. het ongeluk te vallen en haar arm te breken.

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 3