Tandarts ispsbuig hu Kapokhedden J Advertenliën. iz SPAARBANK Trijntje en Pleun „DE ADELAAR'' TITAANVERF GOEDE CONSUMPTIE. IS. „Middelhamis-Sommelsdijk." Goudsn- en Zilverwerken I Bijenteelt. Voor Huis en Hof. Buitenland. DE BALKAN-OORLOG. ENGELAND. FRANKRIJK. BELGIË. ZWITSERLAND AZIË H. H. LANDBOUWERS 11 A. BAART - BIRKSLAND, W. KOOLE, Ouddorp. W. TER HOEVE, Oude Tonge. L. BREEMAN, Ooltgensplaat. BOERENLEENBANK „OUDDQRP." De Bank leent gelden aan leden tegen 472% 'sjaars. Zij neemt gelden op tegen 3 'sjaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks wor den aangevrargd bij een der leden van het bestuur. Kantoor uw nDonderdag 10 en 24 Juli, 's namiudags van 2—4 uur, ten huize van den Kassier 6297 J. BREEN Pz., Ouddorp. I Hes te 5Kwif§er§clie Nikkel Remontoir 2.25, 3 00 Staal 3.50, 4.50 Idem, best ankerwerk 6.00 Zilver Dames Remon toir 3 25, 4 00 Idem, met gouden randen 4 00 Zilveren Heeren Re montoirs 4.00, 5.00 Idem, best ankerwerk 8.50 Gouden Dames Remontoirs 8 50 Iieeren 18 50 Betere kwaliteiten tegen fabrieksprijs. Regulateurs3.75, 5 50 Groot en prachtig model 8.50 Beste marmeren pendules 10 50 Idem met coupes 17.50 beelden 20.50 Met schriftel. garantie. G. BRÜN0TT ROTTERDAM* BINNENWEG 35- Verzending tegen rembours. kUVKRITitAAV DROESPOËDER HUBERT ULRKMCDE KRUIDENWIJN Hoestpoeder, Teercapsules, Pastilles Geraudel, Borsthomg, Abdijsiroop W. I KRUIS, Serremeubelen. Lig- en Badstoelen. REIS- en WASGHMANDEN. „MIUDELHARHIS aSOMMELSDIJK" der Maatschappij tot Nut van 't algemeen. C. KOLFFA.Cz. gaan samen hun Bedden, De kens en Matrassen koopen in het V olksbeddemnogazijn 6882 Goudselie Wagenstraat l§, schuin Lpnover ae Kipstraat, ROTTERDAM. in alle kleuren verkrijgbaar per 50 K.G. a 20 cent. ÏO 21 Agent voor Goeree en Overflakkee, L DORSMAN, Voorstraat Ooltgens- plaat. 7084 is voortaan de 6089 eerste OONSERB&B der maand in het Hotel MEIJER te spreiceu. Aanbevelend, MJoHui Langew eg, Sommclsdjjk. ZAAL TE HUUR voor alle doeleinden. 6325 Aanbevelend, S. van Leeuwen. Oudste adres voor burgerlogies. LOGIES 60 CENT PER NACHT. v.h, Weö. F. luider Boerenyischinaria 18 - ROTTERDAM. r Geneestaöige Inrichting „BATO" "1 AilmiralMsMe 78, ROTTERDAM. ilef beste ?«Sres vooralle is van ouds bekend bij DAÏID HARTOGS JAGZ. Westdijk B 292, MIDDELHARNIS. Gevestigd sedert 1840. N.B. Ondanks de lage prijzen worden tramkosten vergoed vanaf f 5,— aan koop naar verhouding, bij f 10, geheel. F. MFI WLtM» Smederij - Dirksland. Ruime keuze 6913 61S- en HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. Agent der firma Brinkmann en Nie- meijer's Landbouwwerktuigen Heining- en Prikkeldraad enz; Wilt U een 1ste klas rijwiel voor weinig geld aanschaffen, om met de zomermaanden daarvan te genieten, kom dan eens een kijkje nemen bij Ontvangen een 20 tal rijwielen van verschuilende merken en prijzen, o.a. Simplex, Vineta, Burgers, Gazelie, Pallas, Ned. Kroon enz enz. 6326 gewordenAl glimlachen thans zij om 't liefdekirren van jonggehuwden, te inniger zijn ze aan elkaar verbonden, deze twee. En 't verwarmt zijn hart, zoo oud als-ie is, dat ze daarginds met-hun-beiden-vreemd zzllen zijn, vooral in 'f begin, Dat zij daardoor meer van hem zijn zal, dan hier in de stad waar 'n gansche zwerm van vrienden en verwanten in hun levenskring is opgenomen Haveling herstopt zich de pijp, en zich koesterend in 't eerste lenteleven der natuur, loopt hij, genietend, door als om af scheid te nemen van al wat bekend is om hem heen. En intusschen doet Anne-Kee desgelijks in haar woning Ze bleef even zitten, na 't ontbijt, in de rustige stilte van den gesloten winkel. Zij ook, was reeds uit haar gewonen doen. Haar leven was de laatste jaren, van dag tot dag, voortgegleden met de regelmatig heid van een uurwerk. Elke tik kwam vast en de uren misten nooit. Die regelmaat, in 't klein-kinder-gezin onbereikbaar, was een stuk van haar leven geworden.' Dezen morgen was 't anders vast de beurt van boven. Maar boven staat al wat ze zullen meene men reeds ingepakt en veel is er ook reeds naar de kinderen gestuurd of aan bloed verwanten weggegeven. Oude en verouderde dingen, alle met hun eigen herinneringen ze had het alles wel mee willen nemen ze hing er aan, maar ze korden toch ginds geen uitdragerswinkel opzetten, zei Haveling en dat was ook zoo. Hij, met z'n jong hart, was blij met de mooie, nieuwe meubels, die ze gekocht hadden, maar zij zou er zich een vreemde tusschen voelen, vooral in 't begin. De droefheid komt over haar als 'n sombere nevel. Met 'n week zit ze reeds in 't vreemde land, onder 't vreemde vólk, in 't vreemde huis. En weemoedig kijkt ze haar kamer nog- eens ronddaar in dien hoek heeft maan den lang 't veldbed van haar jongen ge staan ze heeft er hem tot 't einde toe verpleegd met jhaar sterke moederarmen 'na ondersteund, in 't laatst, toen het eens zoo krachtige lichaam niet meer zelf zitten kon 'n traan dropt op haar ver- groofde hand Maar ze wischt de oogen afzoo mag ze nietgeeft de Heere niet vele zegenin gen En onwillekeurig neemt ze het Doek, dat na 't ontbijt nog op tafel ligthaai steun en staf; de gids door het leven en tot het Leven en zé leest het over, wat Haveling straks las »Wij hebben hier geen blijvende stad, maar wij zoeken de toekomende Ja, zoo is hetDoor genade ook bij haar .Wat zal zewat kan ze wat mag ze zich dan nog hechten aan dedin gen, die voorbijgaan, burgeresse als ze is, in hope, van het nieuwe Jeruzalem ?c En met den pSalm des lofs in het hart, staat Anne-Kee op en, moed vattende, gaat zij aan haar dagwerk. UITKIJK. De zorg en de werkzaamheden van den imker in dezen tijd laten zich in hoofdzaak in het volgende samenvatten 1. Laat de bijen gedurende den honigoogst zooveel mogelijk met rust. Het herhaaldelijk openen der bij enwoningen mogen noodig zijn in het voor jaar, in den zomer is het nadeelig. 2. Vergroot de bijenwoningen als het noodig is, door ledige ramen naast het broednest te plaatsen, of er een hoogsel op te zetten. 3. Houd de oude stokken, die gezwermd hebben, en de afgekomen zwer men in het oog, want zij zouden hun ko ningin kunnen verliezen als deze haar bruid- vlucht houdt. 4. Belet zooveel mogelijk het zwermen, vooral het afkomen van nazwer men. 5. Verlucht uw bijenwoningen zoo veel mogelijk tijdens de groote hitte, en beschut ze tegen de brandende zonnestra len. G. Slinger uw honig liefst uit bij droog weer en Noordenwind. Plaats uw ramen zoodanig dat de cellen de richting van den raaienden trommel van den slinger vol gen. 7. Draai de groote ramen eerst langs een kant half uit, keer ze dan om en slin ger de andere zijde geheel uit. Leeg daar na de eerste zijde geheel. Halve raampjes, uit hoogsels, mogen in twee keeren uitge slingerd worden. 8. Laat den uitgeslinger- den honig door een zeef loopen om hem te zuiveren, vervolgens het water er uit ver dampen, daarbij zoo noodig den honig met een schoonen stok roerende. Bewaar den honig op een droge en frissche plaats. 9. Volken in strooien korven, die gezwermd hebben, kan men het best 21 dagen drie weken daarna oogsten, dewijl ze dan geen broed meer bevatten. 10. Vang de darren zooveel mogelijk weg, en let op de roovers, als de honigoogst geëindigd is. o-o IJoe roovende bijen -te kennen Bijen, die zich op rooven hebben toogelegd, wor den weldra zwarter van kleur en zijn ook minder behaard. Zij maken bij het vliegen een scherper geluid en vliegen niet recht in het vlieggat, vooral niet, wanneer zij nog alleen door vechten moeten binnenkomen. Evenals de landlooper sluipen zij rond en schijnen de gelegenheid af te wachten om onbemerkt binnen te glippen. Bij het uit vliegen gaan zij ook niet bedaard te werk zooals de andere bijen, die op bloemensap, stuifmeel of water uitgaan, zij stormen als het ware den korf uit. Twijfelt men, dan behoeft men er slechts den vinger op te zetten en ze plat te drukkenkomt er een droppel honig uit, dan heeft men met een roover te doen. o-o Ouderdom der bijenkoningin. Weinige bijenhouders waarschijnlijk zouden op de vraag hoe oud een bijenkoningin kan wor den, kunnen antwoorden. Toch is dat ant woord belangrijk genoeg om het hier mee te deelen. Volgens de ernstige en jaren lange waarnemingen van verscheiden on derzoekers kan een bijenmoeder 4 a 5 jaar oud worden. Haar grootste vruchtbaarheid neemt echter af na de eerste twee jaren Daarom zorgen ervaren imkers er steeds voor in den derden zomer de oude ko ningin door een jongere te vervangen. o-o De Italiaansche Bij. De Italiaansche bij is iets grooter dan de gewone. Zij is vrucht baarder, en zachter van aard, men kan haar zelfs van hand op hand laten overgaan. Sommigen beweren dat de Itali aansche bij minder weerstandsvermogen heeft tegen de kou, anderen weerspreken dit. Zij moet zich beter verweren tegen de roovers. Ook heeft zij volgens eenige on derzoekers een langere tong, die haar in staat stelt den nectar uit diepere kel ken te puren. C. B. Eieren bewaren. Men koopt bij een dro gist een flesch waterglas, een dik vloei bare glasheldere stof, die zich uitstekend met water vermengt. Men verdunt het wa terglas met zooveel water (5 of 6 flesch) dat de eieren er niet meer in drijven, maar juist zinken. Voor men de eieren in dit verdunde waterglas dompelt kan men ze met iets vazeline insmeren, iets wat ech ter niet beslist noodig is. De pot, waarin men al de eieren aldus ouder de vloeistof legt, plaatst men in den kelder, tot men eenige maanden later de eiereu er uithaalt, als men ze wil gebruiken. Tikt men dan een ei stuk, dan ziet men, dat het eiwit mooi blank en geheel reukeloos is, en dat de dooier midden in liet ei ligt. De smaak is volkomen goed. Kookt men zulke eieren, dan barsten zij licht, soms met een har den slag. Daarom maakt men aan het stom pe eind een klein gaatje, zoodat bij de verhitting het aanwezige gas kan ontsnappen. De smaak en het uiterlijk der gekookte eieren is goed. Met weinig kosten kan men aldus eieren bewaren, zoodat men ze niet in den win ter duur behoeft te koopen. Het is voor iedere huisvrouw goed dit te weten. Turfmolm in de hokken van pluimvee. Er is geen beter materiaal, om in hok ken van allerhande pluimvee gestrooid te worden. Er vormt zich op den grond als 't ware een zachte matras, waarop de die ren 's winters de voeten warm houden. De lucht der hokken is bij het strooien van turfmolm steeds zuiver. De mest, die in het hok door vermenging van de turf en de uitwerpselen van het pluimvee ont staat, is uitnemend en humusvormend. Mocht soms een ei breken, dan wordt de inhoud er van door de bovenste laag van het turfmolm opgezogen en het kan gemak kelijker verwijderd worden dan wanneer de nesten met hooi of stroo gevoerd zijn. Elke maand moet men het turfmolm uit de nes ten over de mestplaats strooien en ze weer van nieuw turfmolm voorzien. Eeni ge dagen voor de jonge kuikens moeten uitkomen, kan men de bovenste laag van het turfmolm in het broednest met lauw water vochtig maken, waardoor de kalkschaal en de eihuid zachter worden, wat van groot voordeel is voor het uitkomen der jongen. Nog is het aan te bevelen, in de kooien der kamervogels, behalve zand, ook wat turfmolm te strooien, daar dit laatste de onaangename lucht van de uitwerpselen geheel opneemt en vasthoudt, Voorzichtig. Het is op sommige boer derijen, en zeker niet op de slechtste of onzindelijkste, de gewoonte, om den voe derbak of de voedergoot te verven, vooral natuurlijk in den tijd, als het vee in de weide is. Eene treurige ervaring heeft in het vo rige jaar geleerd, dat het zaak is voor zichtig te zijn in de keuze van de verfstof. Er zijn toen toch eenige gevallen, en wel in de provincie Utrecht geconstateerd, waar de verf de oorzaak werd van ernstige ziek ten en sterfte onder het vee. Wanneer men namelijk vergiftige verf bezigt, dan treden nadeelen op. Zoo ge bruikt men wel menie, opgelost in lijnolie, menie, of loodwit, en juist deze zijn het, die loodvergiftiging kunnen veroorzaken. Niet altijd bemerkt men spoedig wat de oorzaak is van de ziekte, die men bij meer dere dieren ziet optreden, en zelfs de des kundige kan uit de ziekteverschijnselen niet dadelijk opmaken, met welke ziekten hij te doen heeft. Eerst als meerdere ge vallen zijn voorgekomen, leert men in den regel de oorzaak kennen. Heeft men dus voederbakken, die men wenscht te verven, dan de gevaarlijke verfstoffen vermeden. Observator. Tusschen Grieken en Bulgaren. Uit Athene meldt men, dat de Bulga ren na hun nederlaag van den 26 sten Juli, zich in de richting van Djoumaya terugtrokken. Na versterking ontvangen te hebben, besloten zij de verloren posities opnieuw te bezetten en ondernamen ver volgens aanvalleu, die werdeu afgeslagen en waarbij hun belangrijke verliezen wer den toegebracht. Den 27sten Juli werden de Bulgaren definitief verslagen. De strijd op den uitersten rechtervleugel eindigde zonder dat een beslissend resultaat werd verkregen. De verliezen der Grieken zijn tamelijk hoog, die der Bulgaren zeer be- langrjjk. Toen het gevecht van den 27sten beslist in het voordeel der Grieken ein digde, trokken de Bulgaren zich terug, achtervolgd door de Grieksche artillerie. De Bulgaren staken Djoumaya in brand. Op den linkervleugel der Grieksche armee hebben verschillende gevechten plaats. De Bulgaren concentreeren een aanzienlijke troepenmacht. Bulgarije en Turkije. De Turksche troepen zetten hun op- marsch op het oude Bulgaarsche grond gebied niet voort. De opwinding onder de bevolking neemt af. Slechts enkele pa trouilles trekken nu en dan de oude grens over, dorpen in brand s'ekend. De //Neue Freie Presse'/ te Weenen beweert, vau diplomatieke zijde vernomen te hebben, dat de collectieve stap der mo gendheden te Gonstantinopel aan het be gin der volgende week zal plaats hebben. In geval deze stap zonder resultaat mocht blijven, zou het niet onmogelijk zijn voegt dit blad er aan toe datïtudaud met toestemming der mogendheden, troepen zou landen op dj kust der Zwarte Zee. liet plan, om Armenië te bezetten, schijnt opgegeven te zijn. De status van Albanië. Reuter verneemt, dat de gezauten-con- ferentie, die op het ministerie van Buiten- landsche Zaken plaats vond, drie uur duur de, waarna de conferentie tot Yrijdag uit eenging, De. conferentie regelde ditmaal definitief den status van Albanië. Albania zal geregeerd worden, door een vorst, die over zes maanden zal benoemd worden. De tusschentijd zal gebruikt worden om het binneulandsch bestuur van Albanië te regelen. Te dien einde zullen de mogend heden een controle-commissie zenden, be staande uit een vertegenwoordiger van Al banië en een vertegenwoordiger van elk der mogendheden. Deze commissie zal zoo spoedig mogelijk in Albanië bijeen komen, De vredeskansen Men verneemt uit Boekarest, dat aldaar het gerucht de ronde doet, dat Bulgarije eiken afstand van grondgebied in Mace donië weigeren en de autonomie dezer land streek eischen zou. De suffragettes. Ofschoon mrs. Pankhurst einde der vo rige week in ~*n zeer hachelijken toestand heette te verkeeren, verscheen zij toch, op de meeting in het Pavilion Teatre. Op een badstoel gezeten en uiterlijk zeer zwak schijnende, sprak zij bare getrouwen toe. Haar verlof was nog niet om, derhalve het de politie haar met rust, ofschoon zij handelde in strijd met haar licence en dat stuk papier bij opbod verkocht. Uit den Franschen Senaat. De Senaat heeft de begrooting in haar geheel aangenomen. Tevens nam hij met 223 tegen 66 stemmen het reorganisatie- ontwerp aan, waarin de wil wordt te ken nen gegeven, om in de volgende ziting het ontwerp tot invoering van een alge- meene progressieve inkomstenbelasting te bespreken. Een ballon-ongeluk. Op 29 Juli steeg te Forest-les-Bruxel- les een billon op met den luchtschipper Dumortier en vier passagiers. Op 1300 M. hoogte, boven Tourneppe, kwam er een scheur in den ballon, zoodat deze met een duizelingwekkende snelheid daalde. De commandant wierp zooveel mogelijk bal last over boord, doch slaagde er niet in de snelheid van den val te verminderen. Het schuifje kwam terecht in een hoogen boom, waar het bleef hangen. Niettegen staande den geweldigen schok bleven allen ongedeerd. Ernstig bergongeluk in Zwitserland, Uit Silvan wordt gemeld, dat drie jonge Fransche toeristen, die Ziterdag de Tour Sallières bestegen, niettegenstaande zij hiervoor door een ervaren bergtoerist ge- waarscguwd waren, van een hoogte van 3000 voet naar beneden zijn gestort, De lijken werden Zondag in een vreeselijk verminkten toestand naar Salvan gebracht Ofschoon hun inaentiteit nog niet is kun nen vastgesteld worden, gelooft men, dat het Parijsclie studenten zijD, en dat een van hen met zijn familie verblijf hield te Argentières, De revolutie in China. Aan de //Times'/ wordt uit Peking ge seind, dat de forten van Hukau, aan de monding van de Po-Jangtse, waarop de oproerlingen van Kiangsi zich steundeD, door de regeeriDgstroepen zijn ingenomen. Dit succes, dat hoofdzakelijk aan het op treden van de vloot te danken is, breekt de oproerige beweging in Kiangsi, en zal de troepen en de kanonneerbooten voor een offensieve actie meer stroomafwaarts van de genoemde rivier en voor een aan val op de achterhoede der troepen van Nanking, vrij maken. Ook berichten uit andere bron luiden verre van gunstig voor de Zuidelijken. Bij het begin van den opstand drongen dezen met spoed langs de spoorlijn Tientsin-Pak- hoi voorwaarts, in de zekere verwachting, dat generaal Chan tlsum zich bij hen zou aansluiten of minstens neutraal zou blijven. Zijn onverwacht verzet bracht hun op- marsch geheel en al tot stilstand, en zij hadden geen andere keus dan over den Hwei, zuidelijk van Hsutehaufu, terug te trekken. Zij hebben gebrek aan proviand en worden in den rug door de regeerings- troepen bedreigd, die door de provincie Auhwei voortrukken, Men verwacht dat zij zich weder op Nanking zullen terugtrekken. Alvorens door U Klaverruiters worden besteld, vraag dan eerst prijsopgaaf bij 683G bij wien een groote partij voorhanden is,alsmede bij Aan bovengenoemd adres ook verkrijgbaar prima kwaliteit DRAADPALKN en TOLHOUTEN. ES FSgBB BB ÏOd KiiïöH >rA*-sv\. l£l Vorsl vrije Berger is zuivere levertraan, die bij 0° C niet stijf wordt en in smeltend ijs vloeibaar blijft, door alle doctoren aanbevolen. voor Paarden. Een krachtig middel tegen hoest en droes volgens een oud beproefd recept. tegen Maaglijden en de gevolgen daarvan. en meer dergelijke, bij Ak. TEEPE, MklsielttaFraijS. Ook verkrijgbaar gesteld bij L W. Z&AIJER te Uliksland. ham; 16, bij de Groote Markt, ROTTER» AH. Groote keuze 6549 van het Departement De bank neemt gelden op tegen 3°/» rente 'sjaars. Gelegenheid tot inbreng- en terugbeta ling van gelden op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 912, be nevens Maandagavond van 67 unr, ten kantore van den Thesaurier-Boekhouder 6322 Middelharnis. Want daar is het goedkoop en soliede. Bij bedden boven de f 10 een deken cadeaux Aanbevelend, Leeimen. J v V 1 V 5 22 2V> „-23 Voor slechts f 39. «O lever ik een solied 2 per- soons Veerenbed, Peluw en 2 Kussens. Ook tegen zeer concurreerende prijzen solide Oliejassen en Oliepij pen. „11 AIIIIBNI Ei" HSlIlpk tarief. 55 5) Aanbevelend, 6644 De Bank leent gelden san leden tegen 41/, pCt sjsars. Ze neomt gelden op tegen 3"/wopCt. 'sjaars, ook van' nlet-lcden. Voorsohotten kunnen dagoljjks aangevraagd worden bg oen der leden van het bestuur. 6542 Gelegenheid tot inbreng- en terugbetaling van gelden eiken iï«tandag- en Vrijdagavond van 6 unr ten huize van den Kassier D. .TOPPE Ce., Sommelbdijk i Speciale behandeling van borst- maag- en zenuwziekten, rheumatiek, huid- nier- en blaaszlekte, vrouwen ziekten enz. SPREEKURENDinsdag en Vrij dags van ÏO3 uur. C9. H 7©n- rij- S

Maas- en Scheldebode | 1913 | | pagina 2